Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Izolacja rur CO. Co musimy wiedzieć o izolacji termicznej różnych rodzajów rur w domu?

Izolacja rur CO

Izolacja rur CO jest wymagana przez przepisy, ale warto o nią zadbać także ze względów praktycznych. Zastosowanie otuliny na rury grzewcze jest bowiem skutecznym sposobem na ograniczenie strat ciepła i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Sprawdź, na czym polega izolacja rur oraz jak dobrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia tych elementów instalacji w zależności od ich przeznaczenia i umiejscowienia.

Wszystkie gotowe projekty domów powinny zawierać także projekt instalacji centralnego ogrzewania uwzględniający umiejscowienie i rodzaj przewodów grzewczych. Ich ułożenie będzie zależało od wielu czynników np. rodzaju ogrzewania, a także tego, czy wybierzemy dom z podpiwniczeniem czy bez. Bez względu na lokalizację przewodów należy jednak zadbać o ich ocieplenie specjalną otuliną. Inna jednak będzie potrzebna izolacja do rur biegnących w pomieszczeniach mieszkalnych, a inna izolacja rur co w piwnicy.

Izolacja termiczna rur CO. Dlaczego musimy o nią zadbać?

Izolacja termiczna rur centralnego ogrzewania jest elementem izolacji termicznej budynku, ponieważ głównym jej celem jest ograniczanie strata ciepła. Rozprowadzana do grzejników takimi rurami ciepła woda może się bowiem w naturalny sposób wystudzać, powodując tym samym mniejszą wydajność całego systemu grzewczego.

Izolacja do rur CO jest także potrzebna, by chronić przewody rurowe przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dochodzić wskutek ocierania się ich o przegrody.

W zależności od umiejscowienia rur otulina może pełnić także dodatkowe funkcje. Przykładowo, izolacja rur biegnących w pomieszczeniach nieogrzewanych lub na zewnątrz budynku ma za zadanie chronić je przed przemarznięciem i pękaniem. Z tego samego względu odpowiedniego zabezpieczenia wymagają również rury do zimnej wody, które dodatkowo materiał izolacyjny ma chronić przed skraplaniem się pary wodnej na powierzchni przewodów.

Otulina na rury zmniejsza również akustykę wynikającą z naturalnych drgań przewodów, które mogą być dość głośne i przez to uciążliwe dla mieszkańców domu.

Izolacja cieplna rur wymagana jest przez przepisy budowlane, które określają m.in. grubość otuliny w zależności od umiejscowienia przewodów oraz ich średnicy. Takie ocieplenie przewodów rurowych powinno być wykonane już po zamontowaniu całej instalacji i przeprowadzeniu próby ciśnieniowej, której celem jest wykrycie ewentualnych nieszczelności.

Przy izolowaniu rur najtrudniejszy jest dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Inną stosuje się bowiem izolację do rur pp, rur miedzianych, stalowych, czy z PE. Dodatkowo należy uwzględnić lokalizację i funkcję przewodów, a więc czy ma być to izolacja rur w kotłowni, rur wodociągowych, klimatyzacji, czy może izolacja rur pompy ciepła.

Cena izolacji rur. Ile wyniesie nas ten proces?

Koszt wykonania izolacji rur nie jest wysoki, szczególnie gdy porówna się go do kosztów montażu całego systemu grzewczego w domu. Cena otuliny zależy od jej rodzaju. Przykładowo, cena izolacji rur CO z wełny mineralnej wynosi około 20 zł za metr bieżący, natomiast za najprostszą otulinę z polietylenu do cienkich rur montowanych pod tynkiem trzeba zapłacić około 0,5-1 zł za mb. Z kolei polecana do systemów rekuperacji otulina do rur kauczukowa kosztuje około 10-15 zł za metr bieżący.

Izolacja rur o różnych przeznaczeniu. Czym się różni, o czym musimy pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, izolacja rur powinna być przede wszystkim dopasowana do rodzajów przewodów. Wbrew pozorom bowiem w domu jednorodzinnym montowane są nie tylko rury do centralnego ogrzewania, ale także rury wodociągowe, chłodnicze, czy też do klimatyzacji.

W zależności od przeznaczenia przewodu może być potrzebna albo izolacja cieplna rur, albo np. chroniąca je przed kondensacją pary wodnej. Poniżej wyjaśniamy zatem, jak dobrać izolację do rur adekwatnie do ich funkcji.

Izolacja rur centralnego ogrzewania

Izolacja rur centralnego ogrzewania wymaga przede wszystkim zastosowania otuliny o odpowiedniej grubości. Minimalną jej grubość określają przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

  • rury o średnicy wewnętrznej do 22 mm – te montowane natynkowo wymagają otuliny o grubości minimum 20 mm, natomiast podtynkowe 10 mm;
  • rury o średnicy 22-33 mm – natynkowe muszą mieć otulinę o grubości min. 30 mm, a podtynkowe – 15 mm;
  • rury o średnicy 35-100 mm – wymagają izolacji o grubości takiej samej jak średnica wewnętrzna rur;
  • rury o średnicy ponad 100 mm – wymagają otuliny o grubości 100 mm.

Co ważne, powyższe parametry powinna spełniać każda izolacja rur grzewczych i ciepłej wody, bez względu na to, z jakich materiałów wykonane są przewody.

Wyjątkiem są przewody rurowe umieszczone są pod posadzką, ponieważ w ich przypadku grubość otuliny nie powinna być mniejsza niż 6 mm. W praktyce jednak często wystarczy ułożyć rury w warstwie styropianu, a jedynie jeśli podłoga znajduje się na gruncie lub nad nieogrzewaną piwnicą, warto je dodatkowo zabezpieczyć izolacją z pianki polietylenowej.

Izolacja rur wodociągowych

Izolacja rur kanalizacyjnych i wodociągowych ma za zadanie przede wszystkim chronić je głównie przed zamarzaniem. Takie przewody w systemie kanalizacji doprowadzające wodę do budynku umieszczane są bowiem w ziemi, ale z reguły na głębokości do 1,5 m, a więc powyżej punktu zamarzania (gleba chroni przez mrozem na głębokości około 2,5 m). Izolacja rur z zimną wodą powinna też chronić przed zbytnim nagrzewaniem się wody latem.

Izolacja rur klimatyzacji

Izolacja rur wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest potrzebna głównie w celu zapewnienia ochrony przeciwwilgociowej i przeciwkondensacyjnej. Takie zabezpieczenie konieczne jest zarówno na odcinkach z zimnym, jak i ciepłym medium, aby poprzez wyrównanie temperatur nie dopuścić do skraplania się wody.

Ważne jest, by izolacja rur klimatyzacji domowej miała odpowiednią grubość i dobiera się ją według zmienności warunków temperaturowo-wilgotnościowych zarówno w otoczeniu, jak i w samym przewodzie.

Izolacja rur chłodniczych

Podobne funkcje pełni izolacja rur chłodniczych. W tym przypadku jednak otulina powinna nie tylko zabezpieczać przez skraplaniem się wody pod wpływem różnicy temperatur, ale także chronić czynnik chłodniczy biegnący w przewodach przed ogrzaniem.

Warto wiedzieć: Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Izolacja rur biegnących na zewnątrz – co należy wziąć pod uwagę?

Izolacja rur wodnych biegnących na zewnątrz ma za zadanie chronić je głównie przed przemarznięciem oraz skraplaniem się wody na ich powierzchni, a więc również przed powstawaniem grzybów i pleśni.

Warto zauważyć, że izolacja rur z zimną wodą na zewnątrz pełni także funkcję termoregulacyjną – nie tylko ma bowiem chronić płynącą w nich wodę przed zamarznięciem zimą, ale także nagrzewaniem się jej latem.

W przypadku systemów instalacyjnych odkrytych otulina ma za zadanie również chronić przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oddziaływaniem promieni słonecznych.

Izolacja rur CO w ziemi

Izolacja rur w ziemi np. tych wodociągowych powinna mieć podobne parametry co otulina na rury zewnętrzne, a więc zabezpieczać przewody przed przemarznięciem i skraplaniem się wody. Szczególną ochronę przeciwwilgociową powinna zapewniać izolacja rur stalowych w ziemi, które mogą być narażone na korozję.

Najczęściej już same przewody są odpowiednio pod tym kątem zabezpieczone, ponieważ są to rury preizolowane, które pokrywa się specjalnymi powłokami np. ze smoły lub żywic syntetycznych.

Warto też pamiętać, że rury umieszczone głęboko pod powierzchnią gruntu narażone są na oddziaływanie różnych dodatkowych czynników. Izolacja rur w ziemi powinna być zatem wykonana z materiału odpornego nie tylko na wilgoć, ale też różne substancje chemiczne i działanie mikroorganizmów.

Otulina powinna być również wytrzymała na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, spowodowane choćby przez gryzonie. W celu zabezpieczenia przewodów przed takimi uszkodzeniami zewnętrzną warstwę otuliny pokrywa się więc często dodatkowymi polimerowymi warstwami ochronnymi takimi jak np. folia poliolefinowa bądź poliolefinowo-kopolimerowa.

Dowiedz się więcej: Izolacja fundamentów – jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Materiały izolacyjne do rur. Który sprawdzi się najlepiej?

Poniżej znajdziesz informacje o najpopularniejszych materiałach wykorzystywanych do izolacji rur. Każdy rodzaj otuliny ma swoje specyficzne właściwości, które decydują o jego przeznaczeniu.

Izolacja kauczukowa do rur

Izolacja kauczukowa do rur odznacza się dobrą elastycznością, niską przewodnością cieplną oraz doskonałymi właściwościami antykondensacyjnymi, a więc zapobiegającymi skraplaniu się pary wodnej. Jednocześnie jednak ma dość niską odporność na bardzo wysokie temperatury.

Z tego względu stosuje się ją przede wszystkim do izolacji rur klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych. Kauczukowa izolacja rur nadaje się w zasadzie do wszelkiego rodzaju przewodów m.in. miedzianych, PP i PEX.

Izolacja rur pianką poliuretanową

Izolacja rur z pianki poliuretanowej wykazuje dobre właściwości izolacyjne zarówno przy niskich, jak i dość wysokich temperaturach, a ponadto jest odporna na oddziaływanie środków chemicznych. Z tego względu ma dość uniwersalne zastosowanie - nadaje się zarówno do rur CO, jak i przewodów wentylacyjnych.

Izolacja rur pianką poliuretanową powinna być stosowana głównie wewnątrz budynku, ponieważ nie jest zbyt odporna na wilgoć oraz promienie UV, pod wpływem których może z czasem kruszeć. Zaletą izolacji z pianki poliuretanowej jest cennik, ponieważ jest to jedna z najtańszych otulin rurowych.

Nieco lepsze właściwości termoizolacyjne ma izolacja rur z pianki polietylenowej, którą poleca się właśnie do zabezpieczania przewodów centralnego ogrzewania w domu. Otuliny polietylenowe mają większą odporność nie tylko na wysokie, ale też na niskie temperatury i wilgoć, dlatego można je stosować również w pomieszczeniach nieogrzewanych np. w piwnicy.

Izolacja rur wełną mineralną

Izolacja rur wełną mineralną zalecana jest przede wszystkim do zabezpieczania rur grzewczych i ciepłowniczych, ponieważ jest odporna na bardzo wysokie temperatury (z wełny mineralnej do 250oC, a ze szklanej do 500 oC). Takie otuliny zazwyczaj wzmocnione są folią aluminiową, która nadaje im estetyczny wygląd oraz chroni przed kondensacją pary wodnej.

Co ważne, do izolacji rur stosuje się wełnę mineralną o podwyższonej klasie ognioodporności. W szczególności poleca się więc takie otuliny do zabezpieczania rur w kotłowniach oraz na poddaszach. Nie są natomiast zalecane do pomieszczeń wilgotnych, gdzie lepiej sprawdzają się otuliny z tworzyw sztucznych.

Izolacja rur styropianem

Otulina styropianowa sprawdza się m.in. do izolacji rur w ziemi. Styropian zachowuje bowiem swoje własności termoizolacyjne w szerokim zakresie temperatur: od -100°C do +70°C, a ponadto jest odporny na grzyby, pleśnie, mróz i nie rozpuszcza się w glebie.

Sprawdź: Izolacja przeciwwilgociowa – co oznacza i kiedy warto ją wykonać?

Izolacja akustyczna rur. Jak ją zrobić, czego użyć?

Odgłosy dobiegające z rur mogą uprzykrzyć życie domownikom, dlatego wskazana jest ich izolacja akustyczna. W szczególności wymagają jej rury spustowe i kanalizacyjne, które są źródłem największego hałasu w budynku.

Do takich przewodów stosowana jest najczęściej izolacja akustyczna rur 110 gr z polietylenu, która dedykowana jest do przewodów z tworzyw sztucznych. Jest ona w stanie zredukować hałas o 11dB.

Izolacja rur – podsumowanie

Izolacja rur CO nie powinna być bagatelizowana, ponieważ to właśnie od niej będzie w dużej mierze zależała wydajność systemu grzewczego. Właściwe zabezpieczenie przewodów przed stratami ciepła zapewni mniejsze zużycie energii, a więc także niższe rachunki za ogrzewanie.

Warto jednak pamiętać, że ważny jest wybór odpowiedniej otuliny do rur w zależności od ich umiejscowienia. Izolacja cieplna rur CO w piwnicy, szczególnie tej nieogrzewanej, powinna bowiem mieć nieco inne właściwości niż otulina chroniąca rury w pomieszczeniach mieszkalnych.

W domach jednorodzinnych często potrzebna jest nie tylko izolacja termiczna rur grzewczych, ale także rur wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, czy kanalizacyjnych, które powinny odznaczać się nieco innymi właściwościami np. antykondensacyjnymi lub akustycznymi.

Warto wiedzieć, że izolację do rur pomagają dopasować specjalne programy komputerowe, które na podstawie określonych parametrów instalacji i warunków temperaturowych wskazują odpowiednią grubość otuliny, odpowiadającej wymogom określonym w przepisach budowlanych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

REKLAMA
Zamknij