Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów w extra cenach z rabatem nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna budynku to prosty sposób na niższe rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Dzięki niej latem dom będzie się wolniej nagrzewał, a zimą wyziębiał, co poprawi komfort życia domowników. Dowiedz się, kiedy powinno się pomyśleć o izolacji cieplnej budynku oraz jaki jest szacunkowy koszt jej wykonania.

Od rodzaju materiału, z którego wykonana zostanie izolacja termiczna, zależeć będzie nie tylko parametr izolacyjności termicznej – jego opór cieplny, ale również izolacyjność akustyczna. Powszechnie znanymi i stosowanymi materiałami izolacyjnymi są styropian i wełna mineralna. Na rynku istnieje wiele ich odmian, a producenci prześcigają się w technologiach ich produkcji mających zapewnić lepsze właściwości. Jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Czym jest izolacja termiczna?

Izolacja termiczna nie tylko umożliwia uzyskanie komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym, ale – co najważniejsze – zapobiega stratom energii. Dlatego ociepleniu poddaje się przede wszystkim elementy konstrukcyjne budynku. Zabezpieczyć odpowiednio dobranymi materiałami powinno się duże powierzchnie, przez które przenika ciepło, czyli wszystkie przegrody budowlane, w tym te, które mają bezpośredni kontakt z gruntem, tj. fundamenty i podłogę na gruncie.

Warto przeczytać: Jak wykonać izolację fundamentów?

A co to znaczy „termoizolacja”? To nic innego jak ocieplenie budynku. Ilość ciepła, jaka będzie uciekać przez ściany na zewnątrz, w dużej mierze zależy od grubości warstwy ociepleniowej. Jeśli chodzi o wymagania izolacyjne, określa je Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w którym znaleźć można normy dla lat: 2014, 2017 i 2021 (wymagania dotyczące izolacyjności termicznej budynków są stopniowo podnoszone).

Dlaczego warto zastosować izolację termiczną w swoim domu?

Z roku na rok koszty energii elektrycznej, gazu, węgla czy oleju opałowego są coraz wyższe. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać wszelkie dostępne środki takie jak termoizolacja budynku, które umożliwiają oszczędzanie energii, dzięki czemu nakłady na utrzymanie domu są możliwie najniższe.

Okazuje się, że termoizolacja domu potrafi obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o połowę. Oczywiście izolacja cieplna nie zastąpi systemu grzewczego ani klimatyzacji, może za to sprawić, że będą działać wydajniej, a koszty ich eksploatacji będą niższe.

Odpowiednia izolacja stanowi podstawę w domach energooszczędnych. Co więcej, zmniejszenie zużycia energii bezpośrednio przekłada się na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Decydując się na izolację termiczną w swoim domu, przyczyniamy się do ochrony zasobów oraz środowiska naturalnego.

Jaka izolacja termiczna do domu

Kiedy jest zalecana izolacja termiczna budynku?

W zasadzie każdy budynek, bez względu na to, w jakiej technologii był wznoszony i z jakich materiałów, warto ocieplić. Wystarczy spojrzeć na korzyści wynikające z docieplenia budynku:

  • oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu,
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska,
  • ograniczenie niekorzystnych ruchów powietrza powodujących przeciągi,
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach nie tylko zimą, ale też latem,
  • poprawa izolacyjności akustycznej,
  • wyeliminowanie kondensacji pary wodnej.

Widać zatem, że ocieplenie budynku zwyczajnie się opłaca, nie tylko pod względem finansowym.

Jakie materiały termoizolacyjne możemy użyć do ocieplenia domów jednorodzinnych i nie tylko?

Planując ocieplenie domu, stajemy przed ważną decyzją: jakie materiały termoizolacyjne wybrać? Największą popularnością cieszy się przede wszystkim wełna mineralna i styropian.

Zacznijmy od styropianu. Styropian, inaczej polistyren ekspandowany, jest najbardziej znanym materiałem izolacyjnym. Jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,031 – 0,042 W/(mK) i jest nieco niższy niż współczynnik przenikania ciepła wełny mineralnej, którego wartość wynosi 0,034 – 0,041 W/(mK). W praktyce znaczy to tyle, że styropian ma nieco lepsze parametry izolacyjności termicznej niż wełna mineralna, ale różnica ta jest nieznaczna. Z drugiej jednak strony, niższe ma parametry izolacyjności akustycznej.

Styropian jest dość odporny na nasiąkanie wodą i szybko wysycha po kontakcie z nią. Styropian bardzo dobrze sprawdza się do ocieplania powierzchni płaskich, czyli wszędzie tam, gdzie izolacyjność akustyczna nie ma większego znaczenia. Jest również dobrym materiałem do izolacji ścian fundamentowych i piwnic, gdzie niebagatelne znaczenie ma jego nienasiąkliwość.

Do wyboru mamy także wełnę mineralną. Wełna mineralna to materiał naturalny, stworzony ze szkła lub skały bazaltowej. W czasie produkcji skałę bądź szkło topi się w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie rozdmuchuje, tworząc włókna. Włókna są spajane lepiszczem, które odgrywa również rolę impregnatu. Powstały w ten sposób materiał odznacza się wysokimi właściwościami izolacji termicznej i akustycznej.

Wełna mineralna ze względu na swoją sprężystość jest również odporna na odkształcenia. Charakteryzuje się dużą odpornością na ogień, podczas gdy styropian w kontakcie z ogniem topi się i wydziela duże ilości dymu. Dzięki swojej strukturze wełna mineralna jest nasiąkliwa, należy zatem unikać jej zastosowania do izolowania elementów budynku, w których zachodzi ryzyko kontaktu z wilgocią.

Stosuje się ją przede wszystkim do izolacji ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów. Ze względu na dobre właściwości izolacyjności akustycznej świetnie sprawdza się również w stropach międzykondygnacyjnych i jako wypełnienie ścian działowych o konstrukcji szkieletowej.

Jakiej grubości powinien być materiał izolacyjny, aby dom został prawidłowo ocieplony?

Porównanie materiałów izolacyjnych umożliwia wybór najlepszego. Jednak nie tylko rodzaj materiału ma znaczenie, ale również jego grubość. Nie istnieją ściśle określone normy, które miałyby zastosowanie dla wszystkich budynków, gdyż zalecana grubość zależy od tego, jaka jest zastosowana przegroda istniejąca i jaki wybierzemy materiał izolacyjny. Określone są za to orientacyjne grubości izolacji termicznej. W zależności od przegrody wynoszą one odpowiednio:

  • dla ściany zewnętrznej – 18 - 20 cm,
  • dla stropu pod nieogrzewanym poddaszem – 18 - 25 cm,
  • dla stropodachu i dachu – 20 - 30 cm
  • dla stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogą na gruncie – 8 - 14 cm.

Oszacowanie odpowiedniej grubości jest niezwykle istotne, gdyż zbyt mała grubość może pogorszyć efektywność ocieplenia. Dodatkowo za ponowne docieplenie budynku trzeba będzie dodatkowo dopłacić, przez co całe przedsięwzięcie wyjdzie dużo drożej, niż jakbyśmy zdecydowali się zwiększyć grubość izolacji przy pierwszym ocieplaniu.

Jak izolacja termiczna do domu

Jakie elementy domu wpływają na jego termoizolację?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, trzeba wykonać audyt energetyczny. Jest to standardowa procedura, która pozwala pozyskać wiedzę na temat zużycia energii danego budynku oraz określić, jak i w jakiej ilości można zaoszczędzić energię.

Podczas audytu może się przykładowo okazać, że oprócz ocieplenia poddasza, ścian zewnętrznych i wewnętrznych konieczna będzie także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Trzeba mieć bowiem świadomość, że przez okna i drzwi budynek traci sporo energii cieplnej. Czasem wspomniane elementy termoizolacji domu mają 15-25% udział w utracie ciepła. Wtedy wymiana okien na nowe, energooszczędne, jest wręcz koniecznością.

Te informacje mogą Ci się przydać: Współczynnik przenikania ciepła okna - co jest istotne dla izolacyjności okna?

Ile kosztuje termoizolacja domu?

Choć nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje termoizolacja domu, gdyż zależy to od wielu różnych czynników, to nie ulega wątpliwości, że jest to droga inwestycja, do której warto dobrze się przygotować. Jeżeli planujesz ocieplenie domu jednorodzinnego, musisz policzyć, nie tylko ile kosztuje termoizolacja ścian, ale również ile wyniesie ocieplenie posadzki, dachu, drzwi i okien.

Jak najszybciej oszacować koszty wykonania izolacji termicznej domu? Pomoże w tym kalkulator kosztów wykonania ocieplenia i elewacji. W obliczeniach może być uwzględniony w zależności od preferencji zarówno styropian, jak i wełna mineralna. Dzięki kalkulatorowi w kilka minut dowiesz się, ile mniej więcej kosztuje termoizolacja dachu, a ile zapłacisz za termoizolację posadzki.

By lepiej uzmysłowić Ci, jakie to są koszty, omówimy pokrótce szacunkowe koszty ocieplenia domu jednorodzinnego o powierzchni 400 m2. Koszt zakupu materiałów i parapetów przy założeniu, że dom ocieplony zostanie styropianem, to ok. 20 000 zł. Do tego doliczyć trzeba robociznę, w zależności od firmy wyniesie ona ok. 10 000 zł.

Całkowity koszt ocieplenia domu wynosi więc +/- 30 000 zł, a po uwzględnieniu podatku VAT – ok. 32 400 zł. Gdyby zamiast styropianu użyta została wełna mineralna, cena za ocieplenie budynku byłaby prawdopodobnie o kilkanaście procent wyższa.

Kto zajmuje się termoizolacją budynku?

By mieć pewność, że izolacja termiczna będzie solidna i przetrwa długi czas, do jej wykonania zatrudnić powinno się profesjonalistów. Na rynku funkcjonuje mnóstwo firm świadczących usługi o charakterze budowlanym. Pojawia się tylko pytanie, jak wybrać najlepszą ekipę? W tym przypadku wysokie ceny usługi wcale nie są gwarancją solidności.

Dlatego najlepiej zasięgnąć opinii wśród bliskich lub znajomych, być może w naszym bliskim otoczeniu jest ktoś, kto może z czystym sumieniem polecić nam solidną firmę budowlaną. W przeciwnym razie nie pozostaje nic innego, jak wybrać wykonawców na podstawie opinii przeczytanych w internecie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Rekuperator
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rekuperator – co to jest i jaka działa rekuperator?

Rekuperator jest sercem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jaki kupić? Zależy to od powierzchni budynku,...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Ocieplenie i izolacja
Współczynnik lambda
12 października 2021 r. Diana Sulyma

Współczynnik lambda – co określa współczynnik lambda i jakie jest jego znaczenie w budownictwie?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów materiałów budowlan...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Rekuperator
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rekuperator – co to jest i jaka działa rekuperator?

Rekuperator jest sercem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jaki kupić? Zależy to od powierzchni budynku,...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Ocieplenie i izolacja
Współczynnik lambda
12 października 2021 r. Diana Sulyma

Współczynnik lambda – co określa współczynnik lambda i jakie jest jego znaczenie w budownictwie?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów materiałów budowlan...