Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Jak uszczelnić okna?

Nieszczelne okna w okresie jesienno-zimowym oznaczają spory dyskomfort termiczny dla domowników oraz straty ciepła – często sięgające nawet 30%. Wiele osób próbuje ograniczyć niekorzystne skutki takiego stanu rzeczy, decydując się na bardziej intensywne ogrzewanie. Nie sposób jednak zapobiec w ten sposób wychładzaniu, można natomiast spodziewać się podwyżki rachunków. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna skutecznie? Która metoda będzie najlepsza?

Dlaczego warto uszczelnić okna w domu?

Istnieje kilka powodów, dla których warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna. Pierwszy argument nasuwa się od razu: nieszczelne okna oznaczają wychłodzenie budynku, złe samopoczucie domowników i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli natomiast w sezonie grzewczym twoi sąsiedzi nadal korzystają ze starych nieekologicznych kotłów, szczeliny w oknach sprawią, że gryzący dym z pewnością będzie docierał do wnętrza twojego domu. Nieszczelne okna nie tłumią również hałasów z zewnątrz.

Uszczelnienie okien ułatwia utrzymanie domu w dobrym stanie technicznym. Pozornie niewielkie szczeliny stanowią otwartą drogę dla wilgoci, a w konsekwencji tworzą dogodne warunki do powstawania pleśni i innych grzybów. Problemem bywa także drobny śnieg, który z wiatrem może dostać się do framugi. Podczas dużych wahań temperatury naprzemiennie topnieje i zamarza, rozsadzając konstrukcję.

Dowiedz się więcej: Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu

Jak sprawdzić szczelność okien?

Jak sprawdzić szczelność okien? W profesjonalny sposób zweryfikujesz ją, przeprowadzając badanie termowizyjne – najdokładniejszą z metod weryfikacji izolacyjności budynku, przydatną także wtedy, gdy planujesz ocieplenie domu. Możesz jednak wykonać prosty test także samodzielnie.

Jak sprawdzić szczelność okien PCV lub drewnianych domowym sposobem? Wystarczy wsunąć kartkę papieru pomiędzy ościeżnicę a skrzydło, a następnie zamknąć okno. Jeśli papier można łatwo wyciągnąć, oznacza to, że okno nie jest szczelne. Przeważnie można także wyczuć zimny podmuch po przyłożeniu dłoni do szyby.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Istnieje kilka przyczyn rozszczelnienia okien. Czasem są to błędy popełnione na etapie montażu, a czasem zwykłe zużycie materiału. Upływ czasu najszybciej widać na uszczelkach, które po dłuższym użytkowaniu mogą się odkształcać. Aby zadziałać w porę, warto przeprowadzać systematyczne przeglądy stolarki okiennej.

Zanim zdecydujesz, jak uszczelnić okna na zimę, sprawdź, w którym miejscu ramy okiennej zaistniał problem. Czasami zimne powietrze dociera poprzez odstęp między szybą a ramą, czasem zaś przez szczelinę u nasady skrzydła. Na tej podstawie możesz szczegółowo zadecydować, jak uszczelnić okna przy parapecie, a jak w bocznej części.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Nie zawsze musisz od razu zastanawiać się, jak uszczelnić okna plastikowe na zimę. Czasami wystarczy ich wyregulowanie i ustawienie w odpowiednim trybie. Nowoczesne okna plastikowe zaraz po montażu znajdują się w trybie letnim, ułatwiającym cyrkulację powietrza i naturalną wentylację. Aby zwiększyć szczelność, wystarczy za pomocą klucza imbusowego zmodyfikować ustawienie na zimowe, w którym okno jest mocniej dociśnięte do ramy.

Jeśli to nie pomoże, znajdź miejsce, przez które ucieka ciepło. Możesz uszczelnić je, wykorzystując:

  • uszczelki – najlepsze są te z pianki poliuretanowej lub uszczelki EPDM; to niedrogie rozwiązanie, które istotnie poprawia komfort termiczny we wnętrzu,
  • taśmy uszczelniające – ich instalacja wymaga doświadczenia, dlatego lepiej nie robić tego samodzielnie; nałożenie takich taśm wymaga demontażu okna, gdyż przyklejane są do ościeżnicy i muru,
  • piankę – jest elastyczna i odporna na uszkodzenia, a dodatkowo pozwala łatwo wypełnić wszystkie ubytki; ze względu na specyfikę produktu, wykorzystuje się go na styku ramy okiennej i muru.

Odpowiedź na pytanie, jak uszczelnić plastikowe okna, w dużej mierze jest uzależniona od skali problemu.

Jak uszczelnić okna drewniane?

Okna drewniane również z czasem rozregulowują się, a poszczególne elementy zużywają. Do ich uszczelnienia należy podejść kompleksowo, licząc się z tym, że w niektórych przypadkach konieczna będzie nawet całkowita renowacja.

Jak uszczelnić okna drewniane? Podobnie jak przy oknach plastikowych, najpierw sprawdź stan uszczelek i zdiagnozuj problem. W razie potrzeby wymień drobne elementy. Do uszczelnienia możesz wykorzystać:

  • uszczelki – dopasowane do konkretnych okien,
  • taśmy uszczelniające,
  • piankę,
  • gąbkę – ta metoda była bardzo popularna w latach 80./90., ale współczesne gąbki mają nieco lepszą jakość; mogą być wykonane z poliuretanu,
  • listwy przyokienne – montowane na styku ościeżnicy okiennej i tynku,
  • środek uszczelniający na bazie silikonu – nakładany za pomocą wyciskacza do tub; po wyschnięciu staje się całkowicie przezroczysty.

W przypadku uszczelniania okien drewnianych warto dopasować metodę także pod względem wizualnym. Listwy przyokienne są dostępne chociażby w wersji drewnopodobnej.

Jak uszczelnić okna dachowe?

Okna dachowe ze względu na swoje szczególne usytuowanie są bardzo narażone na przeciekanie. Jak uszczelnić okna dachowe, by tego uniknąć?

Przede wszystkim sprawdź, co jest przyczyną nieszczelności. Jeśli to wady w obrębie ramy, wykorzystanie pianki izolacyjnej lub uszczelek może okazać się wystarczające. Jeśli jednak zniszczeniu uległy same elementy uszczelniające, wymienić trzeba cały kołnierz.

Jak uszczelnić stare okna?

Z pewnością najwięcej wysiłku wymaga uszczelnienie starych okien. W przypadku nowoczesnych modeli plastikowych i drewnianych precyzyjne metody produkcyjne pozwalają uzyskać wysoką szczelność i niską termoprzepuszczalność. Starsze okna jednak od samego początku cechowała wpisana w konstrukcję pewna nieszczelność, zaś lata eksploatacji pogłębiły ją. Dodatkowy wpływ ma na to naturalne wypaczenie tworzywa.

Zatem: jak uszczelnić stare okna? Najczęstszym problemem, z którym trzeba sobie poradzić, są szczeliny na styku szyby i ramy okiennej. Aby je wypełnić, można użyć silikonów oraz uszczelniaczy polimerowych.

Jak uszczelnić stare drewniane okna, jeśli kłopot stanowią nieszczelności pomiędzy ośnieżnicą a ścianą? Wykorzystaj pianki izolacyjne i wymień uszczelki na nowe.

Niestety, bardzo często receptą na szczelność starych okien jest ich całkowita renowacja lub wymiana okien na nowe. Oznacza to spory koszt, który jednak stosunkowo szybko zwraca się w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie.

Sprawdź: Współczynnik przenikania ciepła okna – co jest istotne dla izolacyjności okna?

Jaki materiał wybrać do uszczelnienia okien?

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na usunięcie okiennych nieszczelności. Dobór preparatu uzależniony jest od rodzaju i skali występującego problemu. Wiele osób analizuje także, jak uszczelnić okna domowym sposobem, ale trzeba mieć na uwadze, że tego typu metody są raczej doraźne.

Co zatem będzie skuteczne? Poniżej znajduje się analiza kilku rozwiązań.

Uszczelnianie okien pianką

Do uszczelnienia okien możesz zastosować piankę. To substancja elastyczna, odporna na pleśń i działanie czynników mechanicznych. 

Jak uszczelnić okna pianką? Najpierw dokładnie wyczyść okno, usuwając wszelkie pyły i zabrudzenia. Do nakładania preparatu wykorzystuje się specjalny pistolet lub plastikową rurkę z końcówką umożliwiającą aplikację pianki do środka szczeliny.

Pamiętaj, że substancja znacznie zwiększy swoją objętość (nawet trzykrotnie), dlatego wypełnij nią najpierw połowę szczeliny i poczekaj, aż zacznie pracować. Dopiero później uzupełnij ewentualne braki. Gdy preparat utwardzi się, odetnij wystające elementy i pokryj piankę tynkiem.

Przed zastosowaniem sprawdź specyfikę danego preparatu. Przy niewielkich ubytkach wykorzystuje się niskoprężne pianki o obniżonym przyroście objętości, które pozwalają uzyskać większą precyzję. Niektóre pianki wymagają specjalnych warunków, np. temperatury. Innych używa się zimą, innych latem. Zweryfikuj wskazówki producenta i zawsze postępuj zgodnie z nimi.

Uszczelnianie okien za pomocą waty

Zwolennicy dawnych metod mogą zastanawiać się, jak uszczelnić okna watą. Na wstępie warto zaznaczyć, że ten sposób był popularny kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu. Obecnie, zwłaszcza przy oknach pojedynczych, nie zdaje egzaminu.

Watą można uszczelnić tylko te okna, których nie otwiera się zimą. Szpary należy posmarować klejem i wyłożyć wałkami z waty. Później wystarczy zamknąć okno i za pomocą długiego przedmiotu, na przykład noża, upchać watę, starając się wypełnić wszystkie szczeliny.

Uszczelnianie okien silikonem

Do uszczelniania okien możesz wykorzystać również silikon. Pamiętaj, że nie każdy jego wariant łączy się z PCV – przykładem może być silikon szklarski, idealny do ram drewnianych. Zanim więc kupisz konkretny preparat, sprawdź zalecenia producenta.

Jak uszczelnić okna silikonem? W razie potrzeby usuń poprzedni uszczelniacz, a następnie wyczyść i odtłuść okno. Ramę warto okleić taśmą malarską. Silikon nanosi się na szczeliny cienką warstwą za pomocą specjalnego pistoletu. Po aplikacji przetrzyj powierzchnię ścierką, by wyrównać warstwę. Kiedy preparat wyschnie, wystarczy odciąć jego nadmiar nożem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przeważnie trwa to dobę, w czasie której lepiej nie otwierać okien.

Uszczelnienie okien

O czym jeszcze należy pamiętać przy uszczelnianiu okien w domu?

Masz wątpliwości, jak uszczelnić okna plastikowe, a jak drewniane? Rozstrzygnięcie tego dylematu jest proste: tak samo. Rodzaj ram okiennych nie ma większego znaczenia, choć oczywiście nie wszystkie preparaty będą łączyć się ze wszystkimi tworzywami – przykładem są wspomniane wyżej silikony. W przypadku takiej sytuacji producent poinformuje o niej na etykiecie produktu.

Zarówno w przypadku zakładania nowych uszczelek, jak i aplikowania silikonu czy pianki, powierzchnia musi być czysta, wygładzona i odtłuszczona. Dobrze dopasuj ilość preparatu: zarówno zbyt obfita, jak i zbyt mała ilość nie jest dobra.

Uzbrój się przy tym w cierpliwość: po aplikacji uszczelniaczy musisz odczekać, by wyschły i zaczęły pracować. Oznacza to, że przez kilka lub kilkanaście godzin nie można otwierać okien. Warto także zabezpieczyć je przed wilgocią i silnym nasłonecznieniem.

Samo uszczelnianie okien nie jest trudne, ale często zdarzają się przy tej czynności błędy. Aby ich uniknąć, dobrze sprawdź, gdzie dochodzi do przepuszczalności, przygotuj ramę okienną do uszczelnienia i dobierz odpowiednie materiały.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
Podatki, ulgi i dopłaty
Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?
Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
Podatki, ulgi i dopłaty
Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?
Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?

Nowości w tej kategorii

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
2 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Cennik montażu okien
29 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Przygotowaliśmy cennik montażu okien na 2022!

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...

Okna
Co wpływa na cenę okna?
26 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co wpływa na cenę okna? Poznaj główne czynniki!

Zakup oraz montaż okien i drzwi stanowią często poważne obciążenie dla domowego budżetu. Eksperci podkreślają jednak, że n...

Okna
Szyby zespolone
26 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Szkło izolacyjne datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy koncepcja oszczędzania energii stała się popularna. Nie jest więc...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
2 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Cennik montażu okien
29 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Przygotowaliśmy cennik montażu okien na 2022!

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...

Okna
Co wpływa na cenę okna?
26 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co wpływa na cenę okna? Poznaj główne czynniki!

Zakup oraz montaż okien i drzwi stanowią często poważne obciążenie dla domowego budżetu. Eksperci podkreślają jednak, że n...

Okna
Szyby zespolone
26 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Szkło izolacyjne datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy koncepcja oszczędzania energii stała się popularna. Nie jest więc...