Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sensorem i urządzeniami grzewczymi, dzięki którym możesz dowolnie sterować poziomem temperatury w domu. Zobacz, jak działają takie detektory i dlaczego warto je zastosować.

Każdy z nas ma inne poczucie komfortu termicznego. Dla jednych wystarczająca będzie temperatura we wnętrzach rzędu 19 stopni, a dla innych – 25 stopni. Dlatego ogrzewanie w sezonie grzewczym musisz dostosować do wymagań swoich i rodziny. Aby zapewniać ogrzewanie domu na odpowiednim poziomie, zainwestuj w czujniki temperatury. Gdzie powinny być instalowane, w jaki sposób i jak działają? Sprawdź to razem z nami! 

Czym jest czujnik temperatury?

Czujnik temperatury jest urządzeniem odpowiadającym za pomiar temperatury w jego bezpośrednim otoczeniu. To sterownik, który umożliwi Ci zoptymalizowanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, ale jednocześnie wykorzystanie energii grzewczej w budynku.

Jest jednym z podstawowych elementów na wyposażeniu każdego sterownika. To on mierzy, a następnie przekazuje informacje o odczytach wysokości temperatury w instalacji czy urządzeniu. Jeśli czujnik będzie pracował bezawaryjnie i wykazywał się odpowiednią czułością, to cały system sterowania i kontroli funkcji systemu ogrzewania będzie pracował efektywnie.

Czujnik temperatury do sterownika pieca pozwala na wypracowanie niebagatelnych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie domu. W każdym inteligentnym budynku powinny znaleźć się elementy sprzyjające energooszczędności, a elektroniczny czujnik temperatury z pewnością jest jednym z nich.

Może on występować w dwóch wariantach:

  • czujnik przewodowy;
  • bezprzewodowy czujnik temperatury.

Optymalizacja kosztów ogrzewania i dopasowania poziomu temperatury w domu do wymagań domowników to nie wszystkie funkcje, jakie spełnia czujnik. Ponadto czujnik temperatury wody w systemie centralnego ogrzewania (CO) sprawia, że nie dochodzi do zagotowania wody płynącej w instalacji w wyniku przegrzania kotła czy uszkodzenia regulatora. Masz wówczas pewność, że parametry instalacji na pewno nie przekroczą ustalonych, a przy tym bezpiecznych wartości.

Nowoczesny czujnik temperatury do pieca, który montowany jest w sterownikach kotłowych, będzie natomiast gwarantować bezpieczną eksploatację całego systemu grzewczego.

Przy planowaniu montażu czujnika powinieneś podjąć decyzję, który z czujników – zewnętrzny czy wewnętrzny lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Dowiedz się: kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Czujnik temperatury zewnętrznej – najważniejsze informacje

Jedna z podstawowych klasyfikacji czujników temperatury wyróżnia urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne. Różni je miejsce mierzenia temperatury. Za co odpowiada czujnik temperatury zewnętrznej? Za mierzenie temperatury wokół domu czy innego budynku. Usprawnia on działanie systemu grzewczego.

Ma on postać właściwie niewielkiego urządzenia, które wykorzystywane jest do regulowania temperatury kotła z uwzględnieniem właśnie pomiarów temperatury zewnętrznej. Jeśli na dworze robi się zimniej, czujnik natychmiast to wychwytuje i podnosi temperaturę na kotle. Jeśli ta na zewnątrz wzrasta, czujnik obniża poziom ciepła na regulatorze kotła czy instalacji do zdefiniowanych wcześniej wartości.

Czujnik temperatury zewnętrznej do pieca gazowego natychmiast dostosuje on poziom temperatury we wnętrzach. Dlatego warto zastosować zewnętrzny czujnik do pieca CO, by zoptymalizować prace urządzeń grzewczych i nie grzać wtedy, gdy na dworze jest po prostu bardzo ciepło.

Czujnik temperatury wewnętrznej – charakterystyka

Za co odpowiada czujnik temperatury pokojowej, czyli czujnik wewnętrzny temperatury? To grupa detektorów obejmujących regulatory pokojowe i czujniki. Tego rodzaju urządzenia gwarantują utrzymanie idealnej temperatury w pomieszczeniach. Zalicza się do nich czujnik temperatury pokojowej i czujnik temperatury podłogi, który ma największe zastosowanie w przypadku ogrzewania podłogowego.

Czujnik temperatury podłogi może być zintegrowany z termostatem i mierzyć temperaturę posadzki, zapobiegając jej nadmiernemu wychładzaniu się czy przegrzaniu – w obu przypadkach wywoływałoby to dyskomfort u domowników.

Takie urządzenia mierzą ciepło tam, gdzie są zamontowane, np. w salonie, kuchni czy w sypialni. Dzięki wewnętrznym czujnikom temperatury pokojowej możesz zapewnić inteligentną pracę sterowników, które bazują na wahaniach temperatury. Jeśli ta się zmienia, czujnik ją mierzy, przekazuje do sterownika, gdzie jest ona porównywana z temperaturą zadaną. W przypadku wystąpienia odchyleń sterownik ustala nową temperaturę zasilania.

Jak działa czujnik temperatury?

Każdy z czujników temperatury ma właściwie podobną zasadę działania – dokonują one pomiaru i przekazują na bieżąco informacje na ten temat w instalacji czy urządzeniu grzewczym. Jeśli więc jest to czujnik temperatury pieca-kotła, do sterownika tego urządzenia przekazywane są dane o bieżącej temperaturze. Sterownik ten wykorzystuje informacje przesyłane przez sensory temperatury we wnętrzach lub na zewnątrz pomieszczeń w ten sposób, że może np. wyłączyć na pewien czas urządzenie.

Każdy czujnik temperatury wyposażony jest w element, który powinien reagować na wszelkie zmiany ciepła. W sterownikach są przy tym stosowane dwa rodzaje czujników:

  • czujniki rezystancyjne, gdzie wykorzystywana jest zmiana oporu elektrycznego metalu zachodząca w parze ze zmianą temperatury;
  • czujniki termoelektryczne, inaczej termopary.

Aby lepiej zrozumieć zasady działania czujników temperatury, warto dowiedzieć się, jak pracuje każdy z nich. Czujniki rezystancyjne to inaczej oporniki, w których opór zależy od poziomu temperatury. Wykonane są z tlenków, ponieważ wykazują wysoką wrażliwość na zmiany. Najprostszym rezystancyjnym czujnikiem temperatury jest czujnik typu RDT, który dokładnie odczytuje temperaturę z zakresu od -50 stopni do +350 stopni Celsjusza. Wykonany jest z platyny, działa stabilnie i daje rzeczywiste odwzorowanie mierzonej temperatury w wymienionym zakresie, ale niestety jest dosyć drogi.

Czujniki termoelektryczne nazywane tempoparami reagują na zmianę temperatury zmianą napięcia na swoich końcach. Kluczowym elementem takich czujników jest termopara, czyli połączone ze sobą dwa różne metale, które tworzą siłę elektromotoryczną w obwodzie. Obwód składa się ze złącza dwóch metali umieszczonego w różnych temperaturach. Pierwsze złącze jest czujnikiem, a drugie – połączeniem w szafie sterowniczej. Ich dokładność jest niższa w porównaniu ze wspominanymi czujnikami RDT.

Szczególnym rodzajem czujnika temperatury jest urządzenie bezprzewodowe, przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. Takie rozwiązanie przesyła aktualne wskazania poziomu temperatury do głównej jednostki pogodowej, współpracując ze sterownikiem bezprzewodowym, z którym łączy się za pomocą technologii Wi-Fi. Czujnik temperatury Wi-Fi jest wygodny w zastosowaniu i pozwala na kontrolę systemu grzewczego w domu nie tylko bezpośrednio z niego, lecz z dowolnego miejsca.

Głównym zadaniem bezprzewodowego czujnika temperatury jest mierzenie temperatury pokojowej, podnoszenie jej lub obniżanie o określoną, z góry zdefiniowaną w ustawieniach sterownika liczbę stopni. Poprawna komunikacja z czujnikiem Wi-Fi zapewniana jest przez nadajnik oraz odbiornik, dostępne w komplecie z bezprzewodowym czujnikiem temperatury.

Detektor temperatury wyższej generacji z powodzeniem może pracować jako czujnik temperatury i wilgotności powietrza czy natężenia hałasu lub światła, co pozwala na kontrolowanie przez cały czas przez użytkownika różnych parametrów w swoim otoczeniu.

Sprawdź także: jaki wybrać sterownik do pieca i jak go podłączyć?

Kiedy warto się zdecydować na czujnik temperatury?

Z pewnością warto zdecydować się na zamontowanie czujnika temperatury do pieca z kilku ważnych powodów:

  • możliwości optymalizowania komfortu termicznego;
  • wypracowania oszczędności na ogrzewaniu;
  • szybkiego dopasowania temperatury w pomieszczeniach do zaistniałych warunków otoczenia;
  • zapewnienia bezpiecznej eksploatacji systemu grzewczego;
  • zwiększenia żywotności urządzenia grzewczego.

Czujnik temperatury pieca jest elementem, który montowany jest w sterownikach kotłowych i ma zabezpieczać pracę systemu grzewczego jako całości.

Jak zamontować czujnik temperatury?

Jedną z najważniejszych zasad przy planowaniu montażu zewnętrznego czujnika temperatury powietrza, tak aby wskazywał na wiarygodne pomiary, jest zlokalizowanie go w miejscu pozwalającym na odzwierciedlenie zmian w pomieszczeniu. Pod uwagę bierzesz przy tym nasłonecznienie czy wiatr, ale nie możesz umieścić go tam, gdzie będzie narażony na przewiewy, nadmierną ochronę przed wiatrem czy nasłonecznieniem.

Na jakiej wysokości powinien się znaleźć czujnik temperatury zewnętrznej, aby jego pomiary były wiarygodne? Najlepiej, aby był umieszczony mniej więcej na 2/3 wysokości fasady w budynkach trzypiętrowych lub po prostu pomiędzy 2 a 3 kondygnacją w wyższych obiektach. Do czujnika temperatury zewnętrznej powinieneś mieć łatwy dostęp, aby w miarę potrzeby go zdjąć.

Gdzie natomiast należy zamontować czujnik temperatury w domu, czyli czujnik wewnętrzny? Nie jest to tak problematyczne zadanie, jak w przypadku czujnika zewnętrznego. Powinien być instalowany w miejscu najbardziej reprezentatywnym pod względem temperaturowym, nie niżej niż 1,5 m nad poziomem podłogi. Powinieneś przy tym wykluczyć pomieszczenia najbardziej nasłonecznione czy te, które są w nim najchłodniejsze. Czujnika temperatury wewnętrznej nie umieszczaj w zabudowie, w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło lub zimno.

Jeśli masz czujnik temperatury pieca, to gdzie najlepiej jest go zamontować? Nowoczesne detektory przeznaczone są do instalacji w sterownikach kotłowych. Warto dowiedzieć się, jak podłączyć czujnik temperatury do pieca, aby działał poprawnie i nie uległ zmieszczeniu przy oddziaływaniu na niego dosyć wysokiej temperatury otoczenia.

Ile kosztuje czujnik temperatury?

Czujnik pokojowy, wewnętrzny, mierzący temperaturę otoczenia, może kosztować zaledwie kilkanaście złotych, ale zestaw takich urządzeń będzie droższy. Prosty czujnik pogodowy zewnętrzny, który połączony jest ze stacją pogody, a nie z piecem, kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jak skonfigurować ustawienia czujnika temperatury?

W zależności od tego, jakim czujnikiem temperatury dysponujesz – czy jest to urządzenie zaawansowane, czy w miarę proste – inaczej będzie wyglądało ustawienie parametrów temperaturowych. Można ustawiać jedną temperaturę na cyfrowym czujniku, ale też temperatury dzień i noc, w określone dni tygodnia czy w konkretnych przedziałach czasowych. Podczas konfiguracji najlepiej jest posłużyć się instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij