Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile wynosi cena pelletu i czy będą dopłaty do pelletu w 2023 roku?

Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?

Drożeje nie tylko węgiel, o którym mówi się najwięcej – istotny i błyskawiczny wzrost można także odnotować w przypadku ceny pelletu. Ten stan powoduje niepokój u wszystkich, którzy w ostatnich latach zdecydowali się zainwestować właśnie w taki sposób ogrzewania domu. Ile obecnie kosztuje tona pelletu? Czy w najbliższej perspektywie można spodziewać się obniżki ceny tego paliwa?

Jak wyglądają ceny pelletu? Czy możemy liczyć na dopłaty na pellet?

Cena dobrego pelletu rzeczywiście może zaniepokoić, tym bardziej, że to metoda na ogrzewanie domu, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Certyfikowany pellet jest nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny, dlatego chętnie rozważa się go jako alternatywę dla paliw tradycyjnie stosowanych w gospodarstwach domowych i w obiektach użyteczności publicznej.

Ponadto kotły na pellet są uwzględnione w dofinansowaniu w ramach programu Czyste Powietrze oraz w przypadku ulgi termomodernizacyjnej.

Fakt, że w przypadku pelletu cena idzie w górę, jest niezaprzeczalny. W 2021 roku za tonę trzeba było zapłacić ok. 900 złotych, na początku 2022 roku już 1500 złotych, a pod koniec pierwszego kwartału 1800 zł, co oznacza dwukrotny wzrost względem ubiegłego roku. Ile teraz kosztuje tona pelletu? W sierpniu 2022 r. koszt zakupu sięgał w skrajnych przypadkach nawet 3000 złotych.

Produkt można kupić także w workach o wadze 15 kilogramów w popularnych sieciach sklepowych. Czy dzięki temu jest taniej? Przyjrzyjmy się, ile zapłacisz w marketach budowlanych.

Pellet – cena za 15 kg

Pellet – cena za tonę 2023 r.

Castorama

ok. 35 – 37 zł

ok. 2350 – 2450 zł

OBI

ok. 28 – 40 zł

ok. 1900 – 2660 zł

Leroy Merlin

ok. 35 – 40 zł

ok. 2350 – 2660 zł

Powyższe zestawienie pokazuje, że – choć istnieją pewne rozbieżności cenowe – znalezienie pelletu w cenie poniżej 2000 zł za tonę jest w zasadzie niemożliwe. Z reguły bardziej opłacalny okazuje się zakup pełnej tony niż 15-kilogramowych worków, jednak wówczas trzeba przygotować się na jednorazowy wyższy wydatek.

Różnice w kosztach związane są z surowcem, z którego powstaje pellet. Poza tym z reguły więcej wydamy w większych aglomeracjach, w składach budowlanych i marketach. Bardziej opłaca się szukać ofert lokalnych proponowanych przez mniejszych producentów (stolarnie czy zakłady przetwarzające drewno).

Uważaj jednak na wyraźnie tańsze pellety bez oznaczeń producenckich. Nie brakuje przecież nieuczciwych podmiotów stosujących niepożądane praktyki. Zalicza się do nich oferowanie pelletów zanieczyszczonych odpadkami z przemysłu meblarskiego z dodatkiem żywic, plastików i klejów. W Polsce nie ma przepisów określających normy pelletu, dlatego takie firmy nie łamią prawa. Inne tanie pellety to materiał niższej klasy, o mniejszej kaloryczności i mocniejszym popieleniu.

Drastyczny wzrost cen sprawił, że wiele osób zastanawia się, czy będą dopłaty do pelletu. 2022 rok niósł taką możliwość.

Najlepsze ogrzewanie do domu energooszczędnego

pellet wraz z miarką do jego nabierania

Ile kosztuje tona pelletu w 2023 roku?

Powyżej nalazła się już orientacyjna informacja na temat wydatków ponoszonych przez kupujących pellet. Cena 2023 oscyluje w granicach pomiędzy 2 000 a 3 000 złotych, co oznacza, że w przypadku pelletu cena za worek lub za tonę wzrosła nawet trzykrotnie.

Jak wygląda to w przypadku konkretnych typów pelletu?

  • W przypadku pelletu drzewnego – cena mieści się w przedziale od 2400 zł w przypadku drewna sosnowego do 2660 zł za drewno świerkowe lub mieszankę świerkowego z sosnowym.
  • Nieco tańszy jest pellet z trocin drewnianych – w zależności od gatunku zapłacisz od 1900 zł do 2300 zł.
  • Najbardziej ekonomiczny okazuje się pellet ze słomy – cena nadal nie przekracza 2000 zł, mieszcząc się z reguły w przedziale do 1600 – 1700 zł.

Ile kosztuje pellet do pieca w perspektywie sezonu grzewczego? Przeciętne gospodarstwo domowe w zimie zużyje ok. 4 ton tego paliwa. Oznacza to nierzadko koszt przekraczający 10 000 złotych. Porównując te dane z rokiem 2021 r., wzrost wydatków jest ponad dwu-, trzykrotny. To przy założeniu, że od razu kupisz pelletu tonę. Cena finalna przy zakupach 15-kilogramowych worków będzie wyższa.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień i czy jest skuteczne?

Dlaczego ceny pelletu rosną? Dlaczego jest taki drogi?

Dlaczego pellet drożeje tak bardzo? Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim więcej płaci się za podstawowy surowiec, czyli drewno. Rynek mierzy się z jego brakami wynikającymi z polityki sprzedażowej Lasów Państwowych. Mniejsza jest także ilość pozostałości drzewnych pozyskiwanych z zakładów przetwórczych.

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego pellet jest taki drogi w 2023r., uwzględnijmy także coraz wyższe koszty produkcji oraz ceny materiałów opakowaniowych.

Na to, czy brakuje pelletu, wpływa także sytuacja polityczno-gospodarcza. Mimo że Polska jest piątym w Europie producentem tego paliwa, dużą rolę w skali kontynentu odgrywa import z Ukrainy i Białorusi. Ze względu na wojnę w Ukrainie pelletu jest mniej na rynku, co rzutuje na jego cenę. Niestety, nawet gdy działania wojenne zostaną opanowane, pozostałe względy sprawiają, że odpowiedź na pytanie, czy pellet będzie drożał, pozostaje twierdząca.

palący się pellet

Czy ceny pelletu pójdą w dół?

Na pytanie, czy ceny pelletu pójdą w dół, próbował odpowiedzieć premier Mateusz Morawiecki, jednak jego wypowiedź okazała się bardzo wymijająca.

W lipcu deklarował zwiększenie zarówno produkcji krajowej, jak i importu. Jednocześnie poinformował, że z jego wiedzy wynika, że ceny już spadły i tonę pelletu drzewnego można kupić za 1600-1800 zł. Zaznaczył przy tym, że ma nadzieję, że nie został wprowadzony w błąd. Niestety został. Takie wydatki ponoszono wiosną. Nie należy przy tym spodziewać się, że w przyszłości będzie taniej.

Ile będzie kosztował pellet? Z wszelkich prognoz wynika, że ceny – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – będą rosły nadal. Sprzyja temu coraz większa liczba użytkowników tego rodzaju kotłów, powodująca powstawanie dysproporcji między popytem a podażą. Czy wobec tego warto robić zapasy, kiedy pellet jest najtańszy? Tak, to dobry moment. Taniej raczej nie będzie.

Ile wyniosą koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2 w ciągu roku?

Czy będzie dopłata do pelletu?

Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że w sezonie grzewczym 2022/2023 będzie możliwość skorzystania z dofinansowania na pellet. Informację tę potwierdziła już Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Informację taką przekazano na początku sierpnia podczas wystąpienia w Sejmie. Minister zapowiedziała, że projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w nadchodzącym sezonie grzewczym uwzględni także dopłaty do pelletu drzewnego. Padła też konkretna kwota.

Skoro wiadomo, czy będzie dopłata do pelletu, określmy jej wysokość. Podobnie jak w przypadku węgla, to 3000 złotych na gospodarstwo, wypłacane w gotówce lub przelewem na konto, bez kryterium dochodowego. Warunkiem otrzymania wsparcia jest złożenie deklaracji. Oznacza to, że przy obecnie obowiązującej przy pellecie cenie za tonę za wartość dofinansowania będzie można kupić jedną tonę, co pokryje ok. 30% zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego.

To, czy jest dopłata do pelletu, to już pewne. Projekt ustawy trafi do Sejmu prawdopodobnie po wakacjach. Wówczas poznamy konkrety, czyli terminy składania wniosku i daty wypłat. Najważniejsze, by politycy zdążyli przed sezonem grzewczym, który w tym roku wydaje się być wyjątkowo trudny.

Dodatek osłonowy: jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
23.05.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy Bezpieczny Kredyt 2% wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otrzymanie finansowania z rządowymi dopłatami pr...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
23.05.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy Bezpieczny Kredyt 2% wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otrzymanie finansowania z rządowymi dopłatami pr...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Reklama
Zamknij