Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Prezent od Mikołaja? Projekty taniej nawet -1 000 zł 🎅🏻

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Program „Moje Ciepło” – kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Program „Moje Ciepło”

Program „Moje Ciepło” to nowy system dopłat, w ramach którego będzie można ubiegać się o dotacje do pomp ciepła montowanych w domach jednorodzinnych. Jest to kolejna forma wsparcia indywidualnych inwestorów, którzy chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Sprawdź, kto dokładnie będzie mógł skorzystać z dopłaty do pomp ciepła, ile wyniesie dotacja oraz kiedy będzie się można o nią ubiegać.

W związku z proekologiczną polityką Unii Europejskiej w Polsce od wielu lat promowane są inwestycje pomagające ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Na ich realizację można otrzymać od państwa dofinansowanie i dopłaty np. na montaż paneli fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Jak dotąd na pompy ciepła proponowane były dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze”, jednak mogły się o nie ubiegać głównie właściciele starszych domów, którzy inwestują pieniądze w ich termomodernizację.

Czym jest program „Moje Ciepło”?

Program „Moje Ciepło” jest nową inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która ma wspierać w Polsce rozwój ogrzewnictwa wykorzystującego tzw. zero emisyjne źródła ciepła. W tym przypadku będą udzielane dotacje do pomp ciepła.

Przypomnijmy, że pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które nie produkuje energii, lecz ją odzyskuje ze środowiska naturalnego np. z gruntu, wody lub powietrza, a następnie dostarcza do systemu grzewczego budynku. Przy wytwarzaniu takiego ogrzewania nie dochodzi więc do żadnego procesu spalania, a więc tym bardziej emisji szkodliwych spalin.

Dopłaty do pomp ciepła będą zatem kolejną formą wsparcia rozwoju OZE w Polsce. Do rozwijania odnawialnych źródeł energii zobowiązuje nas proekologiczna polityka Unia Europejska, która w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i tym samym powstrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych nakazuje państwom członkowskim systematyczny wzrost udziału OZE w koszyku energetycznym. Według najnowszych założeń Komisji Europejskiej do 2030 roku ma on w krajach członkowskich osiągnąć poziom 40%.

Program „Moje Ciepło” – dla kogo jest przeznaczony?

Program „Moje Ciepło” przeznaczony jest dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nowych budynków mieszkalnych, które zostały wzniesione w podwyższonym standardzie energetycznym. Mówiąc prościej, z dofinansowania na zakup i montaż pomp ciepła skorzystają wyłącznie właściciele nowo wybudowanych domów jednorodzinnych.

Kiedy startuje program „Moje Ciepło”?

Wstępne założenia nowego programu „Moje Ciepło” zostały opracowane jeszcze w sierpniu 2021 roku, ale dopiero w październiku NFOŚiGW uzyskał decyzję z unijnego Funduszu Modernizacyjnego w sprawie przyznania niezbędnych funduszy. Według zapowiedzi wiceprezesa NFOŚiGW pierwszy nabór wniosków o dopłaty w ramach programu „Moje Ciepło” ma być uruchomiony w I lub II kwartale 2022 roku.

Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2022

Jakie są warunki dofinansowania w programie „Moje Ciepło”?

O dofinansowanie pompy ciepła będzie trzeba się ubiegać w podobny sposób jak o dopłaty na fotowoltaikę w ramach programu „Mój Prąd”, a więc proces wnioskowania o dotację będzie się opierał na prostych formalnościach.

Podstawowym i dość istotnym warunkiem otrzymania dotacji na zakup pompy jest jej montaż w nowym domu jednorodzinnym, który ma podwyższony standard energetyczny. Wstępne założenia programu przewidują jednak, że taki budynek będzie musiał spełnić bardziej wyśrubowane wymagania, dotyczące energooszczędności niż określają to nowe warunki techniczne obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.

Według aktualnych przepisów roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną EP (potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia) w nowo wznoszonych domach jednorodzinnych nie może przekraczać 70 kWh/m2. Tymczasem w programie „Moje Ciepło” współczynnik ten określony jest na poziomie 63 kWh/m2, a w kolejnych latach ma być obniżony do 55 kWh/m2. W praktyce więc nie każdy budynek wybudowany zgodnie z WT2021 będzie się kwalifikował do programu.

Co ważne, o dofinansowanie do pompy ciepła będą mogły się ubiegać także osoby, które zamontowały urządzenie przed wejściem programu, ale po 1 stycznia 2021 roku. Wówczas dotacja będzie miała charakter refundacji kosztów poniesionych na zakup i montaż pompy ciepła.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Program „Moje Ciepło” – ile wynosi dopłata?

Znamy już również wysokość dopłat, o jakie będzie można się ubiegać w ramach programu „Moje Ciepło”. Niestety pokryją one tylko część wydatków, bo maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła.

Wysokość dofinansowania będzie też zależała od rodzaju urządzenia, ponieważ wyniesie:

  • do 21000 zł – w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła;
  • do 7000 zł – w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła.

Symulacje dopłat z programu „Moje Ciepło”

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym zależy głównie od metrażu budynku. Najmniej za taką inwestycję muszą zapłacić właściciele budynków do 100 m2, bo około 10 000 zł za samo urządzenie, ale doliczając do tego koszt montażu, łączny wydatek może sięgnąć nawet 30 000 zł.

W przypadku domów o powierzchni ponad 200 m2 sumaryczne koszty zainstalowania pompy ciepła mogą wynieść około 100 000 zł. Spójrzmy zatem, jak w pokryciu kosztów inwestycji pomogą dotacje w ramach programu „Moje Ciepło”.

Cena zakupu i montażu pompy ciepła Maksymalna wysokość dotacji na pompę powietrzną 30% - do 21 000 zł Maksymalna wysokość dotacji na pompę gruntową 30% - do 7 000 zł
20 000 zł 6 000 zł 6 000 zł
30 000 zł 9 000 zł 7 000 zł
40 000 zł 12 000 zł 7 000 zł
50 000 zł 15 000 zł 7 000 zł
60 000 zł 18 000 zł 7 000 zł
70 000 zł 21 000 zł 7 000 zł
80 000 zł 21 000 zł 7 000 zł
90 000 zł 21 000 zł 7 000 zł
100 000 zł 21 000 zł 7 000 zł

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Jak skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła?

Program „Moje Ciepło” jest dopiero w trakcie przygotowywania, dlatego najpierw trzeba zaczekać na jego oficjalne ogłoszenie – wówczas poznamy szczegółowe warunki wnioskowania o dotację oraz dokładny termin naboru wniosków (na pewno będzie to w 2022 roku).

Najprawdopodobniej formularze zgłoszeniowe będzie można złożyć przez Internet za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie, a do dopełnienia formalności niezbędne będzie przedstawienie faktur potwierdzających zakup i montaż pompy ciepła. Możliwe też, że konieczne będzie przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Warto pamiętać, że o dofinansowanie na pompę ciepła w 2021 roku można się ubiegać w ramach programu „Czyste Powietrze”, jednak na dotację mogą liczyć właściciele starszych budynków, którzy przeprowadzają w nich prace termomodernizacyjne.

Dofinansowanie do budowy domu 2022 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Skąd pochodzą fundusze na „Moje Ciepło”?

Środki na dotacje w ramach programu „Moje Ciepło”mają pochodzić w całości z funduszy unijnych, a dokładnie z Funduszu Modernizacyjnego. Na realizację programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć 600 mln złotych.

Program „Moje Ciepło” – dlaczego warto z niego skorzystać?

„Moje Ciepło” to kolejny program wspierający osoby, które inwestują w montaż nowoczesnych instalacji OZE w swoich domach. Urządzenia takie jak panele fotowoltaiczne, czy właśnie pompy ciepła przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale także pozwalają na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii.

Właśnie z tego powodu, choć inwestycja w pompę ciepła jest bardzo kosztowna, może się zwrócić nawet w ciągu 5-10 lat w niższych rachunkach za ogrzewanie. Okres ten można skrócić, jeśli skorzysta się z dotacji w ramach programu „Moje Ciepło”, dzięki któremu można uzyskać zwrot nawet 30% wartości inwestycji.

Z programu warto skorzystać także dlatego, że zgodnie z założeniami ma być on przyjazny dla beneficjentów pod względem formalności. Co ważne, jest to wreszcie program, który uwzględnił potrzeby właścicieli nowych budynków, ponieważ jak dotąd dotacje na pompy ciepła były dostępne niemal wyłącznie dla osób posiadających starsze domy.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
30 września 2022 r. Jan Susmaga

Nowa Tarcza Solidarnościowa. Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania rząd wprowadza dopłaty do energii dla...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jakiej wysokości są opłaty za wywóz śmieci?
30 sierpnia 2022 r. Daria Rek

Jakiej wysokości są opłaty za wywóz śmieci?

Od roku 2013 zmieniły się zasady naliczania opłaty za wywóz śmieci. Obowiązujące przepisy określają nie tylko kto, kiedy i...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
30 września 2022 r. Jan Susmaga

Nowa Tarcza Solidarnościowa. Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania rząd wprowadza dopłaty do energii dla...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jakiej wysokości są opłaty za wywóz śmieci?
30 sierpnia 2022 r. Daria Rek

Jakiej wysokości są opłaty za wywóz śmieci?

Od roku 2013 zmieniły się zasady naliczania opłaty za wywóz śmieci. Obowiązujące przepisy określają nie tylko kto, kiedy i...