Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrzewanie na podczerwień – co to jest i czy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień to nowe rozwiązanie, które uznawane jest za ekologiczne, nowoczesne, efektywne i wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. W Polsce jednak wciąż przegrywa z tradycyjnym ogrzewaniem gazowym lub na paliwa stałe. Inwestorzy mają bowiem wątpliwości, czy ogrzewanie elektryczne na podczerwień sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, czy jest bezpieczne i przede wszystkim opłacalne. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także poznasz wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.

Wybór metody ogrzewania najczęściej determinuje konkretny projekt domu, a także usytuowanie działki. Nowoczesne systemy, takie jak ogrzewanie na podczerwień, wybierane są najczęściej do nowoczesnych domów energooszczędnych oraz w przypadku gdy nie ma możliwości skorzystania z typowych rozwiązań np. podciągnięcia gazu do budynku.

Ogrzewanie na podczerwień – co to jest?

Chcąc wyjaśnić, co to jest ogrzewanie na podczerwień, najprościej jest powiedzieć, że jest to ogrzewanie elektryczne, które wytwarza ciepło poprzez emisję promieniowania podczerwonego (ang. infrared – IR). Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego długość fal mieści się między światłem widzialnym a falami radiowymi. Największym emitentem takich fal jest Słońce, które „wysyła” na Ziemię fale o różnej długości, między innymi widzialne światło, promienie UV i właśnie promieniowanie podczerwone.

Promieniowanie podczerwone jest uznawane za najzdrowsze źródło ciepła, dlatego nauczyliśmy się je wytwarzać sztucznie. Urządzenia je emitujące wykorzystuje się m.in. w medycynie do leczenia ran i ogrzewania wcześniaków w inkubatorach.

Zupełnie nowym sposobem wykorzystania promieni podczerwonych jest ogrzewanie nimi budynków. W domach jednorodzinnych ogrzewanie na podczerwień montowane jest najczęściej w podłodze lub w suficie w postaci folii grzewczych. Popularne są również panele grzewcze na podczerwień, które można zamontować w dowolnym miejscu na ścianie.

Zobacz też: Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?

Najlepszym sposobem na wyjaśnienie, jak działa ogrzewanie na podczerwień, jest porównanie go do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, czyli wykorzystującego zwykłe grzejniki zasilane ciepłą wodą podgrzewaną przez kocioł gazowy lub na paliwo stałe.

Działanie takich kaloryferów polega na ogrzewaniu powietrza we wnętrzu. Aby odczuć komfort cieplny, należy zatem zaczekać, aż jego odpowiednia ilość zostanie ogrzana i dotrze do całego pomieszczenia. Ogrzewane jest w tym przypadku powietrze znajdujące się w dolnej części pomieszczenia, które po ogrzaniu unosi się do góry.

A na czym polega ogrzewanie na podczerwień? Otóż działa ono zupełnie inaczej. Promienie podczerwone ogrzewają bowiem bezpośrednio przedmioty i ludzi, a nie powietrze. Człowiek odczuwa ciepło zaraz po uruchomieniu urządzenia na podczerwień. Natomiast ogrzewane podczerwienią podłoga, ściany i meble, a także inne elementy wyposażenia, stopniowo akumulują ciepło i potem oddają je do pomieszczenia. W przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całym wnętrzu, co zapewnia znacznie lepszy komfort termiczny.

Ogrzewanie na podczerwień – jakie ma zalety?

Osoby, które zdecydowały się na ogrzewanie na podczerwień opinie na temat tego rozwiązania mają niemal wyłącznie pozytywne. Do największych jego zalet zaliczają:

 • komfort cieplny – w porównaniu do tradycyjnych instalacji grzewczych odczuwalna temperatura jest wyższa nawet o 3 stopnie, a samo ciepło jest niemal natychmiast odczuwalne po uruchomieniu ogrzewania,
 • równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia,
 • wygodna obsługa – wystarczy ustawić temperaturę na termostacie,
 • estetyka – panele grzewcze są bardzo eleganckie i mogą pełnić wręcz funkcje dekoracyjne,
 • brak problemu z unoszącym się kurzem – rozwiązanie przyjazne dla alergików,
 • prosta instalacja – dotyczy to zwłaszcza paneli na podczerwień, które wystarczy zawiesić na ścianie. 

Sprawdź: Jak poprawić komfort cieplny domu, czyli którą klimatyzację wybrać?

Ogrzewanie na podczerwień – jakie ma wady?

Poza licznymi zaletami ogrzewanie na podczerwień ma też wady, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

 • nie można nim podgrzewać wody,
 • źródłem energii dla ogrzewania na podczerwień jest prąd elektryczny, którego ceny będą wpływać na wysokość rachunków,
 • dość wysoki koszt urządzeń,
 • efektywność ogrzewania może być niezadowalająca w przypadku słabej izolacji termicznej budynku.

ofe-5847238-70021 w-70021

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe, skoro polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych. Otóż należy tutaj wyjaśnić, że urządzenia grzewcze na podczerwień stosowane w budynkach mieszkalnych wytwarzają wyłącznie promieniowanie o określonej długości fal, które są całkowicie bezpieczne dla organizmów żywych. Niebezpieczne są wyłącznie najkrótsze fale IR-A, które mogą nawet doprowadzić do poparzenia.

Domowe urządzenia emitują fale długie IR-C, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu. Wręcz przeciwnie, mogą nawet poprawić warunki zdrowotne panujące w pomieszczeniu, ponieważ:

 • nie wysuszają powietrza, 
 • nie powodują rotacji kurzu i roztoczy we wnętrzu, 
 • dają efekt ujemnej jonizacji – jony ujemne usuwają zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi,
 • zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów. 

Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie to zagadnienie, które zostało dokładnie zbadane, dlatego nie należy mieć pod tym względem żadnych obaw.

Przeczytaj: Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom? Poznaj tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Ogrzewanie na podczerwień – jakie są koszty eksploatacji?

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez inwestorów jest to, czy się opłaca ogrzewanie na podczerwień i w ogóle ile kosztuje jego instalacja oraz późniejsze użytkowanie.

Zacznijmy od tego, jaki jest koszt instalacji – ogrzewanie na podczerwień wymaga bowiem zakupienia odpowiednich urządzeń. Jeśli chodzi o najpopularniejsze panele grzewcze na podczerwień do zawieszenia na ścianie, ich cena wynosi od około 700 do nawet 2000 zł.

Innym rozwiązaniem są folie grzewcze na podczerwień, które można montować pod podłogą, w suficie lub w ścianach. Ich cena to około 100 zł za 1 m2. Za pokrycie nimi powierzchni o wielkości 12 m2 należy zatem zapłacić około 1200 zł. Szacuje się, że koszt instalacji takich urządzeń w domu o powierzchni do 100 m2 może sięgnąć nawet 10 000 zł.

Warto jednak wiedzieć, że można dzisiaj otrzymać dofinansowanie na ogrzewanie na podczerwień w ramach programu Czyste Powietrze. Pomoc może mieć m.in. formę dotacji pokrywającej od 30 do 90% kosztów inwestycji, albo formę pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji ogrzewania na podczerwień, cena prądu ma tutaj największe znaczenie. Jak wiadomo, w Polsce nie należy ona do najniższych. Szacunkowo ogrzanie tą metodą domu o powierzchni 100 m2 może wynieść około 3000 zł rocznie. Na wysokość rachunków duży wpływ ma jednak izolacja budynku. Chcąc mieć tanie ogrzewanie elektryczne na podczerwień, a przynajmniej znacząco obniżyć rachunki, warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Tym bardziej że na fotowoltaikę także można dzisiaj otrzymać dofinansowanie.

Ogrzewanie na podczerwień – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie domu na podczerwień możliwe jest na różne sposoby. Może ono bowiem stanowić podstawowe źródło ogrzewania w budynku, jak również być jedynie uzupełnieniem innej instalacji grzewczej.

Promienniki podczerwieni można zamontować w zasadzie w każdym wnętrzu – nie ma tutaj żadnych ograniczeń technicznych. Co więcej, w sprzedaży są nawet urządzenia przeznaczone do konkretnych pomieszczeń np. panele łazienkowe z relingiem na ręczniki, ozdobne grzejniki do salonu, a nawet specjalne promienniki na taras i do ogrodu.

Dowiedz się więcej: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Ogrzewanie na podczerwień – jakie wybrać?

Obecnie dostępne są różne rozwiązania pozwalające ogrzewać dom promieniowaniem podczerwonym. To, jakie ogrzewanie na podczerwień będzie najlepsze, zależy od wielu czynników.

W nowo budowanych obiektach warto rozważyć ogrzewanie foliami na podczerwień, które montuje się pod podłogą, w suficie lub w ścianach, a więc na etapie wykańczania budynku. Najpopularniejsze jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień, jednak specjaliści radzą, by uzupełnić je matami na podczerwień umieszczonymi także w suficie pod warstwą płyt gipsowo-kartonowych. Wówczas można uzyskać optymalny komfort cieplny w całym wnętrzu.

Zarówno ogrzewanie sufitowe na podczerwień, jak i to podłogowe może w zupełności wystarczyć do zapewnienia ciepła w budynku. Należy jednak pamiętać, że konieczne będzie zastosowanie odrębnej instalacji podgrzewającej wodę użytkową.

Alternatywą dla mat i folii jest ogrzewanie panelami na podczerwień, czyli za pomocą grzejników zawieszanych na ścianach. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji. Wystarczy zapewnić im dostęp do gniazdek elektrycznych. Takie panele można zatem zastosować zarówno w nowym, jak i starym budynku, także jako elementy uzupełniające inny system grzewczy.

Za pomocą paneli na podczerwień możesz dogrzać salon, łazienkę, czy pokój dziecka. Takie grzejniki są bardzo estetyczne – pokojowe zwykle mają powierzchnię ceramiczną (gładką lub ozdobioną grafiką lub fotografią), a nawet powierzchnię lustrzaną. Zazwyczaj mają format dużego obrazu i są dość płaskie, dlatego nie zajmują dużo miejsca. Są też łatwe w obsłudze – zwykle można nimi sterować za pomocą pilota lub smartfona, bo wiele modeli wyposażonych jest w Wi-Fi.

Ogrzewanie na podczerwień – jak dobrać odpowiednią moc?

Należy pamiętać, że planując ogrzewanie na podczerwień, trzeba wiedzieć, jak wyliczyć moc urządzeń, która będzie potrzebna do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Od tego bowiem będzie zależała ich efektywność, a więc także komfort cieplny.

Ogólna zasada mówi, że w nowych domach spełniających obowiązujące wymagania pod względem izolacyjności, do ogrzania 1 m3 pomieszczenia potrzebna jest moc 20-30 W. Kubaturę pomieszczenia w m3 obliczamy, mnożąc jego powierzchnię przez wysokość.

Pokój o powierzchni 15 m2 i wysokości 2,5 m będzie miał zatem kubaturę 37,5 m3. To oznacza, że do jego ogrzania należy użyć urządzeń grzewczych o mocy od 750 do 1125 W. Panele na podczerwień mają średnio 700-1000 W mocy, a więc w przypadku większych pomieszczeń konieczne jest zastosowanie ich większej ilości.

A jaką moc przy ogrzewaniu na podczerwień powinny mieć maty lub folie podłogowe, sufitowe i ścienne? Tutaj warto poprosić specjalistę o pomoc, który będzie wiedział najlepiej, jakie materiały i w jakiej ilości zastosować w pomieszczeniach o danej kubaturze. Samodzielne obliczenia mogą okazać się mało precyzyjne, a błędne decyzje będą dość kosztowne, ponieważ wymiana mat i folii będzie się wiązała z koniecznością demontażu podłogi lub kuciem ścian.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij