Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Cena drewna opałowego 2023: ile trzeba zapłacić za m3 drewna?

Ceny drewna opałowego 2023

W 2022 roku ceny drewna opałowego rosły praktycznie z miesiąca na miesiąc. Droższe paliwa, niepewna sytuacja gospodarcza, a także wojna w Ukrainie wyraźnie odcisnęły swoje piętno na dostępności i koszcie tego właśnie surowca. Jak będzie w 2023 roku? Wszystko wskazuje na to, że musimy liczyć się z dalszymi podwyżkami – przynajmniej o 50% w ciągu nadchodzących miesięcy. Dlaczego drewno drożeje? Ile finalnie trzeba będzie za nie zapłacić? Czy jest nadzieja na zakończenie cyklu podwyżek? Przeanalizujmy sytuację.

Jakie mamy rodzaje drewna opałowego?

Popularność drewna jako materiału na ogrzewanie domu od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, nie tylko, gdy mowa o dekoracyjnych kominkach, ale również, gdy interesuje cię główne źródło ciepła przez cały sezon grzewczy. Nic dziwnego: drewno opałowe ma wiele zalet.

Przede wszystkim zaliczane jest do materiałów odnawialnych, którego spalanie nie powoduje wzrostu dwutlenku węgla w powietrzu, a zawartość siarki przedostająca się do atmosfery jest naprawdę niewielka. Trzeba jednak wiedzieć, że efektywność i wartość opałowa są uzależnione od wariantu, który wybierzesz.

W pierwszej kolejności warto ustalić, czy lepsze będzie drewno z gatunków liściastych czy iglastych. Zdecydowanie korzystniej wypada pierwsza opcja. Dlaczego? Drewno z drzew liściastych spala się równomiernie, nie wydzielając przy tym dużych ilości dymu. Zawiera także mniej żywicy, a jeśli zdecydujesz się na gatunek o dużej gęstości, zyskasz korzystne właściwości termiczne.

W przypadku iglaków wspomniana żywica powoduje charakterystyczne „strzelanie”, przyczyniające się do generowania sporych ilości dymu, zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Które rodzaje drewna cieszą się największą popularnością?

 • Grab

Drwa grabowe są bardzo kaloryczne, dzięki czemu palą się powoli i dają dużo ciepła. Dość ważny jest fakt, że mają niewiele kory.

 • Dąb

Kolejny gatunek o świetnych właściwościach cieplnych. Nieco problemów sprawia jednak długi proces suszenia.

 • Jesion

Bardzo kaloryczny i wydajny gatunek drewna. Trzeba jednak wiedzieć, że drwa są twarde, więc mogą sprawiać problem przy rąbaniu.

 • Buk

To najpopularniejszy rodzaj drewna kominkowego. Pali się równomiernie i długo. Ma także niewiele kory.

 • Brzoza

Jeszcze jeden gatunek, o którym warto wspomnieć. Brzoza pali się dość szybko, więc jest mniej wydajna. Jej przewagę jednak stanowi fakt, że zawiera mało substancji smolistych i nie powoduje iskrzenia.

Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?

Ile kosztuje drewno opałowe? Cennik 2023

Od czego zależy aktualna cena drewna opałowego? Przed zakupem pod uwagę weź następujące czynniki:

 • miejsce kupna – zdecydowanie taniej będzie bezpośrednio w nadleśnictwie,
 • rodzaj drewna,
 • czas sezonowania,
 • region kraju.

Obecnie na rynku wyraźnie widać, że wzrosły ceny drewna opałowego. W Lasach Państwowych w 2023 roku orientacyjnie prezentują się one następująco:

Rodzaj drzewa Cena drewna opałowego 

grab

ok. 500 zł za metr przestrzenny

dąb

ok. 700 – 850 zł za metr przestrzenny

sosna

ok. 400 zł za metr przestrzenny

brzoza

ok. 600 – 800 zł za metr przestrzenny

buk

ok. 450 zł za metr przestrzenny

akacja

ok. 650 zł za metr przestrzenny

topola

ok. 450 zł za metr przestrzenny

To, jaka cena drewna opałowego w nadleśnictwie będzie ostatecznie, jest uzależnione również od rozmiaru. Koszt inaczej prezentuje się przy wałkach różnej wielkości (metrowych lub 40-centymetrowych), a inaczej przy pociętych już szczapach.

Podane wyżej ceny to kwoty, które trzeba zapłacić za samo drewno. Do tego trzeba doliczyć koszty transportu czy załadunku.

Cena drewna opałowego za m3

Analizując dane na temat drewna opałowego, można zauważyć, że wiele nadleśnictw prezentuje tabele z cenami w odniesieniu do metra sześciennego drewna. Zresztą, najbardziej poszukiwaną informacją na ten temat w internecie jest właśnie cena drewna opałowego za m3. 2023 rok nie stanowi od tej reguły wyjątku.

Na czym polega różnica pomiędzy metrem przestrzennym a sześciennym? Metr przestrzenny, prócz samego drewna, uwzględnia także wolne strefy pomiędzy ułożonymi polanami oraz fragmenty kory. Z kolei metr sześcienny (kubik) to ilość drewna bez przestrzeni powietrznych. Co to oznacza w praktyce?

Jeden metr przestrzenny drewna opałowego to orientacyjnie ok.  0,65 metra sześciennego, a więc zdecydowanie mniej. Warto o tym pamiętać podczas porównywania cen u różnych sprzedawców, gdyż pozornie zakup metra przestrzennego prezentuje się korzystniej.

Przykładowo: za metr przestrzenny dębu zapłacić trzeba, jak wspomnieliśmy już wyżej, ok. 850 złotych, zaś cena za kubik drewna opałowego tego właśnie gatunku to – w zależności od klasy wymiarowej – od ok. 1 600 do 5 000 zł.  Jak widać, różnice są znaczne, nie zawsze na korzyść klienta.

Cena tony drewna opałowego

Sprawdzając cenniki, możesz także natrafić na oferty, w których podana jest cena tony drewna opałowego, rzadziej cena drewna opałowego za kg. To propozycje przede wszystkim od osób prywatnych.

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Jaka jest wartość opałowa drewna?

Na cenę wpływa również wartość opałowa drewnamj/kg lub kWh/mp to jednostka, w której się ją wyraża. W ten sposób określa się, ile energii można uzyskać podczas spalania danej masy. Wartość opałowa drewna opałowego to efekt kilku czynników, między innymi gatunku oraz sposobu i czasu jego sezonowania.

Jak prezentuje się wartość opałowa poszczególnych gatunków drewna wyrażona w kWh/mp?

 • wartość opałowa drewna grabowego – 2300 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna dębowego – 2200 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna bukowego – 2200 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna jesionowego – 2200 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna akacjowego – 2100 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna brzozowego – 1900 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna sosnowego – 1700 kWh/mp,
 • wartość opałowa drewna świerkowego – 1600 kWh/mp,

Podane liczby są oczywiście orientacyjne. Uśredniając, można przyjąć, że wartość opałowa drewna liściastego jest wyższa niż przy gatunkach iglastych, choć – jeśli chodzi o wartość opałową drewna – topola ma mniej korzystne parametry niż sosna czy świerk, bo ok. 1400 kWh/mp. Im bardziej suche drewno, tym korzystniejsze właściwości.

Jak prezentują się ceny drewna opałowego w poszczególnych województwach?

Ceny drewna opałowego różnią się w poszczególnych regionach kraju. Poniżej znajdziesz zestawienie, pokazujące, ile przeciętnie środków trzeba przeznaczyć na ten cel (ceny podajemy w złotówkach). Samo województwo to jednak nie wszystko – w kontekście ceny drewna opałowego Poznań wypada nieco drożej niż Luboń czy Konin.

Grab Sosna

cena drewna opałowego – dolnośląskie

440 – 475

265 – 275

cena drewna opałowego – kujawsko-pomorskie

440 – 460

260 – 280

cena drewna opałowego – lubelskie

420 – 440

260 – 270

cena drewna opałowego – lubuskie

425 – 460

260 – 290

cena drewna opałowego – łódzkie

420 – 450

260 – 280

cena drewna opałowego – małopolska

430 – 460

280 – 300

cena drewna opałowego – mazowieckie

430 – 500

270 – 320

cena drewna opałowego – opolskie

440 – 490

270 – 290

cena drewna opałowego – podkarpackie

410 – 440

265 – 275

cena drewna opałowego – podlaskie

400 – 430

250 – 270

cena drewna opałowego – pomorskie

395 – 420

260 – 270

cena drewna opałowego – śląskie

420 – 460

260 – 275

cena drewna opałowego – świętokrzyskie

420 – 460

260 – 270

cena drewna opałowego – warmińsko-mazurskie

400 – 420

260 – 270

cena drewna opałowego – wielkopolskie

440 – 480

265 – 290

cena drewna opałowego – zachodniopomorskie

420 – 480

270 – 285

Dlaczego drewno opałowe jest coraz droższe?

Przeanalizowanie powyższych liczb jasno pokazuje, że wzrost cen drewna opałowego w ostatnich latach jest wyraźny. Z czego jednak on wynika? Jakie prawa rynku leżą u podstaw tej właśnie sytuacji?

Wysokość wydatków, jakie trzeba ponieść, kupując drewno opałowe, może zaskakiwać – zwłaszcza że Polska jest 5. krajem Unii Europejskiej pod względem produkcji tego akurat surowca. Okazuje się jednak, że to właśnie obowiązująca do tej pory polityka eksportowa Lasów Państwowych przyczyniła się do braków w tym zakresie. Wysyłka drewna za granicę sprawiła, że pojawiły się braki na rodzimym rynku. Jak już wiemy, to ma się zmienić. Czy tak będzie rzeczywiście? Pokażą najbliższe miesiące.

Do tej pory znaczny odsetek wycinki trafiał poza granice kraju, głównie do Niemiec, Rumunii i Chin. Traciły na tym przede wszystkim małe i średnie tartaki, zwłaszcza zlokalizowane na terenach słabiej zurbanizowanych. Brak zarówno tarcicy, jak i drewna opałowego, windował ceny w górę. Nie pomagało duże zapotrzebowanie branży budowlanej i meblarskiej.

Wpływ na cenę drewna mają także ogólne wzrosty na rynku, w tym wyższe ceny paliw, węgla i gazu. Droższy transport oznacza droższe drewno. Z kolei wzrastające cenniki węgla i gazu sprawiły, że większa grupa osób zaczęła poszukiwać innych materiałów opałowych, a więc między innymi drewna i wszystkich jego pochodnych. Większy popyt w naturalny sposób wywindował ceny – i to mimo wprowadzonego w niektórych częściach kraju zakazu palenia drewnem!

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Mówiąc o przyczynach wzrostu cen drewna, nie można pominąć światowej sytuacji gospodarczej, a konkretnie braków spowodowanych wojną w Ukrainie. Cena drewna opałowego na Ukrainie z oczywistych względów przestała być konkurencyjna, zaś import z tego kraju znacząco się zmniejszył – do około 25% tego, co sprowadzaliśmy przed wybuchem wojny. Z kolei Rosja – do niedawna największy światowy producent drewna surowego – straciła swoją pozycję przez światowe embargo.

Wspomniane braki mają więc charakter globalny. Zaznaczmy jednak, że w 2022 roku ceny drewna w Polsce wzrosły o ok. 60%, w Europie zaledwie o 27%. Głównych powodów tej sytuacji należy zatem upatrywać lokalnie. Wszystko wskazuje również, że tendencja nie odwróci się w najbliższych miesiącach. Przedstawiciele branży szacują, że w 2023 roku zanotujemy 40-procentowy wzrost ceny bazowej drewna, który ostatecznie przełoży się na podwyżki o co najmniej 50-60 procent.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Reklama
Zamknij