Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy? Jakie powinien mieć parametry, skoro waży mniej niż np. dom murowany? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie i czy w każdym przypadku trzeba wykonać fundament pod dom szkieletowy?

Każdy dom całoroczny powinien być budowany tak, by przetrwał lata, ale musi opierać się na solidnym fundamencie. Nie ma przy tym znaczenia, z jakim rodzajem domu mamy do czynienia. Jeśli jednak wybierasz konstrukcję szkieletową, sprawdź, jaki fundament będzie najlepszy. Przypomnijmy również, ile kosztuje budowa domu szkieletowego. Wpływ na to ma rodzaj fundamentu pod dom szkieletowy – cena uzależniona jest od jego wielkości czy rodzaju gruntu, na którym będzie wykonany.

Od czego zależy wybór fundamentu pod dom szkieletowy lub letniskowy?

Fundament jest podstawowym elementem każdego domu całorocznego. Powinien być wykonany tak, by dom stał stabilnie, a obciążenia były przenoszone bez przeszkód na fundament, a z niego na grunt. W przypadku budowy domu szkieletowego najczęściej wykonuje się płyty fundamentowe czy punktowe fundamenty.

Zanim jednak wybierzesz, czy lepiej wykonać tradycyjny, czy lekki fundament pod dom drewniany, którym w istocie jest konstrukcja szkieletowa domu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych zmiennych.

  • Podłoże, na którym budowany jest dom – ważna jest nośność gruntu na działce, a także jego jakość. Wilgotny wymusza wykonanie grubszego fundamentu.
  • Spadek terenu – czasami konieczne jest przeprowadzenie prac niwelacyjnych, zanim zrobiony będzie fundament pod dom szkieletowy krok po kroku.
  • Chęć posiadania piwnicy pod całym budynkiem lub jego częścią.
  • Masa konstrukcji budynku – jeśli jest lekka, nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniania fundamentu poprzez zbrojenie czy inne metody.
  • Zakładane obciążenie fundamentu – im będzie ono większe, czyli budynek będzie cięższy, tym automatycznie szerokość fundamentów musi być większa.

Jaki fundament pod dom drewniany będzie się nadawał najlepiej? Wiedząc już, jakie zmienne należy wziąć pod uwagę przy wyborze fundamentu pod dom szkieletowy, możesz właściwie zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań:

Co to jest ława fundamentowa? Jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przy budowie szkieletowych domów jednorodzinnych. W jej przypadku obciążenia budynku z poszczególnych przegród są przenoszone ze ścian fundamentowych na grunt. Ławy wykonuje się osobno dla każdej ze ścian nośnych i wewnętrznych domu.

Metoda budowy domu na podstawie ławy fundamentowej polega na wylaniu betonu bezpośrednio w grunt lub w specjalnie przygotowane uprzednio deskowanie. Ława fundamentowa może być dodatkowo zbrojona stalowymi gładkimi lub żebrowanymi prętami, co pozwala na zwiększenie jej wytrzymałości na rozciąganie. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. Zbrojenia najczęściej się nie robi, jeśli masa konstrukcji budynku nie jest zbyt duża.

Z reguły fundament pod dom szkieletowy, który jest konstrukcją lekką, również może odznaczać się lekkością, ale można też zastosować dużą płytę, równą z obrysem domu, którą wykonuje się szybko, co pozwala na zwiększenie tempa budowy już na samym jej początku.

Poniżej przeczytasz też o innych rodzajach fundamentów pod dom szkieletowy, z jakich możesz skorzystać na swojej działce.

Szkieletowa a murowana konstrukcja domu. Czy bardzo się różnią?

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy

Przy budowie domów murowanych naturalnym wyborem wydaje się płyta fundamentowa. Będzie się doskonale nadawać także pod domek drewniany. Wszystko dlatego, że wymaga mniej pracy w porównaniu z ławą fundamentową. Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy sprawdzi się w szczególności w przypadku:

W razie korzystania z płyty pod dom szkieletowy na działce o słabej nośności gruntu w pierwszej kolejności należy zdjąć wierzchnią warstwę humusu z podłoża, a następnie wykonać warstwę stabilizacyjną z drenażem z grubego piasku lub żwiru. Dopiero po jej przygotowaniu można wylać płytę podkładową, wykonać zbrojenie i zabetonować konstrukcję płyty fundamentowej.

Płytę tego rodzaju pod dom szkieletowy można wykonać powyżej granicy przemarzania. Ma ona ten atut, że pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia z domu na grunt. Nie ma konieczności tworzenia fundamentów pośrednich. Grubość płyty fundamentowej wzrośnie, jeśli sama konstrukcja domu szkieletowego będzie większa.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Jaki jest koszt wykonania płyty fundamentowej pod dom szkieletowy?

Na wybór rodzaju fundamentu pod dom szkieletowy duży wpływ mają koszty wykonania takie podstawy. Ile kosztuje zatem płyta na dom szkieletowy? Jej cena będzie nawet o 30 proc. niższa w porównaniu np. z fundamentem w formie ławy. Wszystko dlatego, że nie wymaga ona dodatkowego wykonywania podłogi pod pierwszą kondygnacją budynku. Jest stabilna i trwała, a także ma mało skomplikowaną konstrukcję.

Koszt płyty fundamentowej pod dom szkieletowy o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 wynosi 20-25 tys. zł. Wzrośnie, jeśli będziesz chciał dodać ogrzewanie zatopione w fundamencie.

Jak wybudować energooszczędny dom drewniany?

ofe-5847238-70388 w-70388

Fundament punktowy pod dom szkieletowy

Na czym jeszcze może opierać się dom szkieletowy? Fundament punktowy może utrzymać całą konstrukcję stabilnie w jednym położeniu. Takie rozwiązanie stosowane jest wówczas, gdy grunt staje się stabilny na dużej głębokości, dlatego wykorzystanie innych opcji fundamentowania stałoby się dla Ciebie mało opłacalne. Osadzane są one nawet do kilku metrów pod poziomem ziemi.

Do fundamentów punktowych domu szkieletowego zalicza się wszystkie elementy w postaci specjalnych słupów czy belek, które wspierają konstrukcję drewnianą. Cechą charakterystyczną fundamentów punktowych jest to, że są mniej wytrzymałe w porównaniu chociażby z płytą. Koszty rosną wraz ze zwiększaniem się grubości tej płyty. Podane szacunki dotyczą fundamentu o grubości około 20 cm.

Ile kosztuje fundament punktowy pod domem drewnianym?

W przeciwieństwie do szacunkowych kosztów fundamentów w postaci płyty koszty fundamentu pod dom szkieletowy liczy się inaczej. Wydatek wyliczany jest za pojedynczy punkt takiej konstrukcji i wynosi około 150-200 zł za punkt fundamentu pod dom szkieletowy.

Czy wiesz, że domy szkieletowe mogą być również wykonane ze stali?

Fundament palowy pod dom szkieletowy

Na niestabilnym, problematycznym gruncie także możesz posadowić swój dom szkieletowy. Jaki fundament w takim przypadku sprawdzi się najlepiej? Zdecydowanie fundament palowy. Przyda się wszędzie tam, gdzie nośność gruntu jest mała lub jest to wręcz grunt nienośny, niejednorodny lub odkształcalny, a na działce występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych.

W przypadku fundamentu na palach mamy do czynienia z typem fundamentu głębokiego, ponieważ pale sięgają głęboko w ziemię i przenoszą ciężar budynku w ten sposób, by oparł się o bardziej wytrzymałe, głębokie warstwy gruntu. Pale mogą być betonowane w gruncie lub przybrać postać gotowych elementów drewnianych lub prefabrykowanych, żelbetowych bądź stalowych. Wbija się je w grunt.

Cena za fundament palowy pod dom szkieletowy

Nie ma możliwości wyceny fundamentu palowego za metr kwadratowy, podobnie jak nie wycenia się w ten sposób fundamentu punktowego domu szkieletowego. Cena liczona jest za liczbę pali i uzależniona od ich wymiarów oraz typu, a także tego, na jakiej głębokości muszą być umieszczone.

Na czym polega fundamentowanie pośrednie i kiedy jest konieczne?

Fundament słupowy pod dom szkieletowy

Ława czy płyta fundamentowa to niejedyne rozwiązania dla posadowienia domu drewnianego. Jakie fundamenty pod dom szkieletowy będą odpowiednie, jeśli budujesz niewielki dom typu kanadyjskiego? Sprawdzi się wówczas fundament słupowy. Dom szkieletowy przy lekkiej konstrukcji nie wymaga podparcia w każdym elemencie.

Fundament słupowy ma tę zaletę, że istnieje możliwość jego zastopowania także w przypadku niskiej jakości gruntów. W przypadku fundamentu słupowego dom opiera się na belkach podwalinowych, ułożonych na gęsto rozstawionych słupach.

Koszt położenia fundamentu słupowego pod dom szkieletowy

Jeśli chcesz mieć dom szkieletowy na fundamencie słupowym, jego koszt będzie wyliczony według liczby słupów wykorzystanych do tego celu. Najtańszy fundament pod taki obiekt musi składać się z co najmniej czterech słupów, o ile konstrukcja budynku jest lekka i mała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o stropach zbudowanych z drewna?

Jaki fundament wybrać pod dom szkieletowy o powierzchni 35 m2?

Fakt, że domki letniskowe o powierzchni do 35 m2 można postawić na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, sprawia, że cieszą się one dużą popularnością. Można w ten sam sposób postawić też dom całoroczny, do stałego zamieszkania. Pamiętać należy jednak o ograniczeniach w tym zakresie wynikających z ustawy Prawo budowlane.

Jaki fundament pod dom szkieletowy 35 m2 najlepiej zastosować, by mieć pewność, że będzie stabilny i trwały? Możesz wybrać, rzecz jasna, płytę fundamentową pod domek 35 m2, jeśli obiekt budowany jest na gruntach słabszej jakości.

Przy gruntach nienośnych konieczne jest wykorzystanie fundamentu punktowego – słupowego lub palowego. Natomiast jeśli chodzi o to, jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35 m2 zastosować, wybór najczęściej pada na prostą w budowie ławę fundamentową.

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Chcesz wiedzieć więcej o domach gotowych? Obejrzyj przygotowane przez nas wideo!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

REKLAMA
Zamknij