Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Ogrzewanie domu szkieletowego

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, które stanowią tańszą alternatywę dla budynków wznoszonych w tradycyjnej technologii. Na co należy zwrócić uwagę, by zapewniały one komfort domownikom? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednie ogrzewanie domu szkieletowego. To właśnie ono, wraz z prawidłowo zaprojektowanym systemem wentylacji i wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi, pozwoli stworzyć idealne warunki do życia. Sprawdźmy, jakie ogrzewanie w domu szkieletowym sprawdzi się najlepiej!

Jakie ogrzewanie możemy zamontować w domu szkieletowym?

Przystępne ceny domów szkieletowych oraz szybka budowa powodują, że na ich wznoszenie decyduje się coraz większa liczba Polaków. Korzyścią dla inwestorów jest także elastyczność w zakresie wykańczania wnętrz czy stosowania różnego rodzaju instalacji – również tych grzewczych.

W popularnych „kanadyjczykach” stosuje się przede wszystkim ogrzewanie podłogowe, elektryczne i gazowe. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się również ekologiczne pompy ciepła oraz niezwykle funkcjonalne folie grzewcze.

Jakie ogrzewanie do domu z drewna wybrać? W praktyce doskonale sprawdzi się większość dostępnych na rynku rozwiązań, ale ostateczną decyzję należy podjąć po przeanalizowaniu każdej opcji, czym zajmiemy się za chwilę.

Aby ogrzewanie w domu szkieletowym spełniło swoje zadanie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

Pomocna w wyborze okaże się również odpowiedź na pytanie: czy domy szkieletowe są ciepłe? I tak, i nie. Z jednej strony tego rodzaju budowle uznawane są za ciepłe, ale z drugiej słabo akumulują ciepło. Wynika to z faktu, że wykorzystywane do ich wznoszenia materiały, zwłaszcza drewno i płyty gipsowo-kartonowe, odznaczają się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, a do tego posiadają niewielką pojemność cieplną.

Przyjrzyjmy się więc bliżej dostępnym na rynku rozwiązaniom i sprawdźmy, jakie ogrzewanie w domu szkieletowym sprawdzi się najlepiej!

Czy warto budować dom szkieletowy? Zalety domów szkieletowych

ofe-5847238-70021 w-70021

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym

Ze względu na niską akumulacyjność ciepła materiałów stosowanych w budowie domów szkieletowych ogrzewanie podłogowe jest często odradzane. Najczęściej przytaczanym argumentem sceptyków jest duża bezwładność cieplna tego rozwiązania, przez którą – w teorii – nie będzie ono w stanie szybko oraz precyzyjnie ogrzewać wnętrz.

Teoria jednak nie zawsze idzie w parze z praktyką. Właściwie zbudowana konstrukcja szkieletowa może zapewnić odpowiedni komfort cieplny i niskie zużycie energii. Decydując się na usługi sprawdzonych wykonawców, możesz bez obaw zastosować ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

Dom szkieletowy będzie dzięki temu równomiernie ogrzany, a wykorzystanie specjalnych sterowników umożliwi kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego zwiększy Twoje możliwości aranżacyjne, ponieważ nie wymaga montażu grzejników.

Bezwładność cieplna podłogówki wymaga stosowania oddzielnych układów sterowania obiegiem grzewczym. W przeciwnym razie utrzymanie stabilnej temperatury we wnętrzach może okazać się niemożliwe. Aby uniknąć problemu nierównomiernego ogrzewania pomieszczeń, można także umieścić na rurach radiatory, np. z blachy aluminiowej.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – miesięczne koszty zużycia i montaż krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym na poddaszu

Posiadasz albo budujesz piętrowy dom szkieletowy? Ogrzewanie podłogowe na poddaszu również może okazać się świetnym pomysłem! Wymaga jednak wykonania wylewki betonowej na drewnianym stropie, a także zastosowania ocieplenia w postaci wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową, co dodatkowo wyciszy wnętrze.

Montaż takiego rozwiązania jest nieco bardziej wymagający niż zastosowanie klasycznych metod ogrzewania. Wylewka betonowa to dodatkowe obciążenie dla stropu, dlatego warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Ogrzewanie elektryczne w domu szkieletowym

Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest też zastosowanie w domu szkieletowym ogrzewania elektrycznego. Może ono zapewnić nie tylko komfort, ale również spore oszczędności na początku inwestycji (brak konieczności kupowania pieca czy jakiegokolwiek innego urządzenia). Wymaga jedynie umieszczenia w każdym pomieszczeniu grzejników elektrycznych albo zastosowania specjalnych mat do podłogówki.

Dużą zaletą ogrzewania elektrycznego domu szkieletowego jest też wygoda – nie wymaga żadnych pozwoleń i umożliwia łatwe kontrolowanie temperatury w każdym wnętrzu.

A co z kosztami eksploatacji? Rosnące ceny prądu w Polsce sprawiają, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na inne metody ogrzewania domów drewnianych. Warto jednak pamiętać, że budynki wznoszone w technologii szkieletowej nagrzewają się bardzo szybko, co w połączeniu z dobrym ociepleniem może znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, możesz także zastosować rekuperację.

Ogrzewanie domu szkieletowego folią grzewczą

Mniej znanym rozwiązaniem na polskim rynku jest folia grzewcza, która również może doskonale sprawdzić się w domach szkieletowych. Działa tak jak ogrzewanie na podczerwień, wykonuje się ją z węgla oraz masy aluminiowej, a nakładane są na siebie w sposób warstwowy. Folię grzewczą podłącza się do sieci elektrycznej, a jej atutem jest uniwersalność – może być stosowana zarówno pod klasycznymi panelami podłogowymi z drewna, jak i płytkami ceramicznymi.

Do jej zalet zaliczamy również lekkość, trwałość oraz dobrą izolacyjność. Co więcej, zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zyskać większe oszczędności niż korzystanie z tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na folię grzewczą? Dom szkieletowy powinien zostać odpowiednio przystosowany. Należy przede wszystkim zamontować ją w miejscach, gdzie nie będą znajdowały się duże szafy czy urządzenia. Wadą tego rozwiązania są więc ograniczone możliwości związane z późniejszym przemeblowaniem wnętrza.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

ogrzewanie w domu szkieletowym

Ogrzewanie gazowe domu szkieletowego

Ogrzewanie gazowe w domu szkieletowym ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi mówią przede wszystkim o wysokich kosztach eksploatacyjnych, które jednak – podobnie jak w przypadku ogrzewania elektrycznego – wcale nie muszą być tak duże. Wystarczą dobry projekt budynku oraz odpowiednie ocieplenie, by rachunki za gaz nie obciążały nadmiernie domowego budżetu.

Niestety, słusznym argumentem sceptyków są duże koszty początkowe – inwestor, decydując się na to rozwiązanie, musi zapłacić nie tylko za przyłączenie do sieci gazowej, ale również odpowiedni piec, a nierzadko również wykonanie kotłowni.

Co w takim razie przemawia za zastosowaniem tego rozwiązania w domu szkieletowym? Ogrzewanie gazowe świetnie współpracuje z podłogówką, może służyć również do podgrzewania ciepłej wody i jest całkowicie bezobsługowe.

Koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2. Ile wyniosą w ciągu roku?

Pompa ciepła w domu szkieletowym

Ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, są dzisiaj często polecane. Do tych najlepszych zalicza się oczywiście pompa ciepła. To urządzenie, które wytwarza energię z ziemi, powietrza lub wody i dostępne jest w wielu wariantach, co pozwala na łatwe dostosowanie jego parametrów do indywidualnych potrzeb.

Co jeszcze sprawia, że pompa ciepła w domu szkieletowym może okazać się świetnym rozwiązaniem? Przede wszystkim energooszczędność, możliwość zastosowania jej do klimatyzacji w sezonie letnim oraz bezobsługowość. Pamiętaj jednak, że najlepiej sprawdza się ona w przypadku ogrzewania podłogowego.

Wada? Duży koszt inwestycji. Pompa ciepła dla domu drewnianego to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wsparciem mogą okazać się dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd, które pozwolą w sporej części pokryć koszt zakupu i montażu urządzenia.

Koszt montażu i eksploatacji pompy ciepła dla domu 100 m2. Czy jest opłacalna?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij