Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzatora?

Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzatora?

W ostatnich latach w Polsce okres letni jest gorący, a temperatury biją kolejne rekordy. Musimy mierzyć się z upałami, z jakimi poprzednie pokolenia nie miały do czynienia. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się instalacje klimatyzacyjne w mieszkaniach, domach prywatnych czy w siedzibach firmowych oraz we wszelkiego rodzaju urzędach. Szacuje się, że około 200 tys. domów w Polsce ma już klimatyzację, a wcześniej były to jednostkowe przypadki. Zanim jednak zamontujemy klimatyzację w naszym domu, sprawdźmy, co warto o niej wiedzieć.

Kiedy potrzebna jest klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu?

Wbrew pozorom klimatyzacja domowa nie służy tylko temu, abyśmy latem w pomieszczeniach domowych odczuwali przyjemny chłód. To urządzenie czy też grupa urządzeń, które zapewniają optymalne warunki temperaturowo-wilgotnościowe w domu czy w mieszkaniu. Jeszcze kilka lat temu fakt posiadania klimatyzacji odbierany był jako atrybut luksusu i dobrobytu właścicieli takiego apartamentu. Dziś jednak coraz więcej z nas ma klimatyzację. Kiedy jest ona potrzebna w domu lub w mieszkaniu?

Pomieszczenia z przesuszonym powietrzem i kurzem

Jeśli mieszkamy na ostatnim piętrze bloku, gdzie latem jest naprawdę gorąco, instalacja klimatyzacji jak najbardziej jest zalecana. Są jednak i takie domy, w których przy upalnej pogodzie temperatura wewnątrz jest optymalna. Wówczas klimatyzacja co prawda nie przyda się przy obniżaniu temperatury w pomieszczeniach, ale pozwoli na regulowanie wilgotności powietrza i filtrację z kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Klimatyzacja w miejscach narażonych przegrzaniem

Przy dużych oknach i przeszkleniach po stronie południowej i południowo-zachodniej w domu bez przesłon zacieniających okna może być naprawdę gorąco. Rodzi to kłopoty z przegrzewaniem pomieszczeń. Niedostateczna liczba osłon słonecznych również wpływa na zwiększenie temperatury w domu. Na przegrzanie narażone są mieszkania usytuowane na poddaszu, ponieważ strych tworzy bufor i zatrzymuje znaczną część ciepła słonecznego.

Strop jest większą barierą dla ciepła niż dach, a okna umieszczone w dachu zapewniają dopływ ciepła słonecznego, co wzmaga uczucie gorąca. W każdym z tych przypadków jak najbardziej uzasadniony jest montaż klimatyzacji. Taka instalacja przyda się przy nieprawidłowo wykonanej izolacji ścian zewnętrznych, gdy izolacja termiczna nie daje ochrony przed przegrzaniem, jak również w przypadku domów szkieletowych, najbardziej narażonych na wahania temperatur.

Klimatyzacja w domach dla alergików

Kolejnym przypadkiem, w którym klimatyzator będzie użytecznym urządzeniem, jest obecność alergików w domu czy mieszkaniu oraz osób cierpiących na schorzenia płucne. Jakość powietrza jest dla nich bardzo ważna, a klimatyzator z odpowiednimi filtrami może ją zapewnić.

Filtr zamontowany w klimatyzacji wyłapuje szkodliwe cząsteczki, m.in. roztoczy, pleśni i grzybów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że w klimatyzowanym pokoju oddychamy powietrzem pozbawionym popularnych alergenów, które mogłyby wywołać nieprzyjemną reakcję uczuleniową. Zbawienne właściwości mają też systemy klimatyzacji z jonizacją powietrza - są one jednak najdroższe. Poprawiają znacznie jakość powietrza, co zalecane jest w domach alergików, osób cierpiących na astmę oraz w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci.

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację?

Podczas podejmowania decyzji o zainstalowaniu klimatyzacji w swoim domu trzeba jeszcze zastanowić się, jakie urządzenie i jaki system klimatyzacji będą dla nas najlepsze. Jaka powinna być nasza domowa klimatyzacja? Jaka będzie odpowiednia dla małego mieszkania, a jaka zapewni komfort cieplny w domu dwukondygnacyjnym? Klimatyzacja musi szybko i sprawnie chłodzić pomieszczenia. Przeglądając różne rodzaje klimatyzatorów, można wyróżnić kilka najważniejszych z uwagi na budowę urządzenia:

 • klimatyzatory przenośne, nazywane kompaktowymi lub monoblokowymi;
 • klimatyzatory split;
 • klimatyzatory multisplit.

W niewielkim mieszkaniu wystarczy zainstalować mobilną klimatyzację, która jest najprostszym i najbardziej praktycznym w takiej sytuacji rozwiązaniem. Urządzenie jest mobilne, co oznacza, że można je przenosić z miejsca na miejsce. W dużych pomieszczeniach, w biurach czy domach jednorodzinnych jeden taki klimatyzator mobilny okaże się jednak niewystarczający. W takich przypadkach bardziej zalecana jest stacjonarna klimatyzacja.

Czy można montować klimatyzację w bloku?

Warto pamiętać, że nie można dowolnie instalować klimatyzatorów w mieszkaniach blokowych. Co prawda w naszym kraju nie ma przepisów, które regulowałyby zasady montażu tych urządzeń, np. na elewacji domów wielorodzinnych. Lokatorzy powinni zgłosić taki montaż do administracji lub zarządców budynków, którzy wydają zgodę lub też odrzucają wniosek mieszkańca.

Klimatyzator a wspólnota mieszkaniowa

Większość przepisów spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych ogranicza lokatorom swobodę w wyborze klimatyzacji. Dlatego przed zakupem urządzenia dobrą praktyką jest uzyskanie informacji o tym, jakie są możliwości montażu klimatyzacji w naszej spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej. Trzeba złożyć do odpowiednich organów wniosek o montaż wraz z rysunkiem technicznym, na którym wskazane zostanie miejsce zainstalowania sprzętu.

Jakie zgody należy uzyskać by zamontować klimatyzację w bloku?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac czy zakupem klimatyzatora warto poczekać na pisemną zgodę spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Czasem konieczna jest akceptacja architekta budynku lub sąsiadów. Zgoda administratora będzie niewątpliwie wymagana, gdy część zewnętrzna klimatyzatora montowana jest na elewacji, dachu czy na balkonie. Brak zgody na montaż klimatyzatora powoduje, że jedynym sposobem na zapewnienie sobie chłodu w mieszkaniu i odpowiedniego poziomu wilgotności będzie zakup urządzenia przenośnego.

Na co uważać przy wyborze klimatyzatora?

Urządzenia klimatyzacyjne są opisywane z wykorzystaniem wielu różnych parametrów, które dla kupujących mogą być co najmniej niejasne. Warto wiedzieć, na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego urządzenia.

Czynnik chłodniczy w klimatyzatorach

Jednym z parametrów jest wykorzystywany w klimatyzacji czynnik chłodniczy. Dla ochrony środowiska warto jest wybrać klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32, ponieważ ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Do napełniania klimatyzacji potrzeba go nawet o jedną trzecią mniej niż najpopularniejszego obecnie czynnika chłodzącego w klimatyzacjach – R410A. Czynnik R32 poprawia efektywność energetyczną klimatyzatora o około 10 proc.

Poziom hałasu generowany przez klimatyzatory

Wybór klimatyzatora podyktowany powinien być też poziomem hałasu generowanego przez klimatyzator. W przypadku urządzeń typu split oraz multisplit wszystkie głośne elementy są umieszczone w jednym miejscu, dlatego potencjalnie ich praca może być uciążliwa pod względem hałasu. Najlepsze klimatyzatory do domów i mieszkań nie powinny generować hałasu o wartości wyższej niż około 30–35 dB.

Energooszczędność klimatyzatorów

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, kupujący klimatyzator powinien sprawdzić jego klasę energetyczną. Nowoczesne sprzęty mają inwerter, który ochładza tylko część powietrza i dzięki temu umożliwia wypracowanie oszczędności nawet rzędu 30 proc. w porównaniu do urządzeń bez tej funkcji. Dla naszej kieszeni dobrym wyborem będą energooszczędne klimatyzatory klasyfikowane w klasie energetycznej A+++. Im niższa klasa będzie przypisana do wybranego urządzenia, tym wyższe rachunki za prąd będziemy płacić.

Jakie dodatkowe opcje posiadają klimatyzatory?

Przy wyborze klimatyzatora można też sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje ma wybierane urządzenie. Wśród nich można wymienić:

 • sterowanie zdalne za pomocą sieci Wi-Fi,
 • tryb cichej pracy,
 • jonizację powietrza,
 • obecność filtra zatrzymującego wszelkie zanieczyszczenia,
 • funkcję automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy zaprogramowanych temperaturach.

Pożądaną opcją w nowoczesnych klimatyzatorach jest obecność systemu pełnej klimatyzacji. Wówczas urządzenie zapewnia chłodzenie czy grzanie pomieszczenia, a także daje możliwość sterowania poziomem wilgotności we wnętrzach, czyli może je osuszać lub nawilżać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto wziąć pod uwagę klimatyzator, który daje możliwość regulowania kierunku nadmuchu i prędkości przepływu powietrza. Zaleca się, by prędkość była mniejsza niż 0,2 m/s.

Jakie rozróżniamy systemy klimatyzacji?

Istnieje wiele rodzajów klimatyzacji. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Przenośne klimatyzatory – najtańsze, do zastosowania właściwie w każdych okolicznościach. Można je przenosić z miejsca na miejsce w prosty sposób, są jednak nieefektywne i głośne. Dodatkowo wymagają odprowadzenia na zewnątrz powietrza wyrzucanego, np. przy użyciu rury wystawianej za okno.
 • Klimatyzatory stacjonarne – niemobilne urządzenia, które instalowane są w przegrodzie budynku, np. na ścianie czy w oknie, skuteczne w działaniu, ale hałaśliwe i mało estetyczne.
 • Klimatyzatory typu split – nazywane również klimatyzatorami przenośnymi, to popularne klimatyzatory, które składają się z jednostki zewnętrznej, odpowiedzialnej za odprowadzanie ciepła poza budynek, oraz z jednostki wewnętrznej, która obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Takie urządzenia mają wysoką wydajność, wyższą niż klimatyzatory jednoczęściowe.
 • Klimatyzatory typu multi-split – przeznaczone do regulacji temperatury i wilgotności powietrza w dużych domach, w kilku pomieszczeniach. Tworzą system z jednostką zewnętrzną, centralną i kilkoma wewnętrznymi częściami, dzięki czemu można ustawić w każdym pomieszczeniu inną temperaturę.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Z uwagi na miejsce, w którym znajduje się część wewnętrzna, klimatyzatory pokojowe i domowe typu split lub multisplit można podzielić na cztery grupy:

 • klimatyzatory kasetonowe,
 • klimatyzatory przypodłogowe,
 • klimatyzatory sufitowe,
 • klimatyzatory ścienne.

Rodzaj klimatyzatora i jego umiejscowienie

Klimatyzatory kasetonowe są przeznaczone do zainstalowania w suficie podwieszanym, właściwie w dowolnym miejscu. Najczęściej są one spotykane w obiektach komercyjnych, m.in. w sklepach. Klimatyzator przypodłogowy może być wykorzystany w domach prywatnych i jak sama nazwa wskazuje, montuje się go przy podłodze. Na pierwszy rzut oka przypomina nowoczesny grzejnik i takie urządzenie można zamontować właściwie w każdym miejscu. Klimatyzatory sufitowe czy też ścienno-przysufitowe przeznaczone są do montażu w konstrukcji stropowej. Najczęściej wykorzystuje się je w wysokich pomieszczeniach, ale ich wadą jest to, że nie gwarantują równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza.

Najpopularniejszym miejscem montażu klimatyzatorów są ściany i w takim przypadku wykorzystuje się klimatyzatory ścienne, które charakteryzują się wysoką wydajnością i cichą pracą. Znajdują się wśród nich modele wielu marek, a ceny są bardzo konkurencyjne. Z reguły takie urządzenia są montowane na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu. Gdzie zamontować klimatyzator, aby pracował najwydajniej? Czy umieszczenie klimatyzacji w pokoju dziecka czy w sypialni będzie dobrym rozwiązaniem? Przenośne klimatyzatory właściwie możemy ustawiać tam, gdzie jest taka potrzeba. Jeśli w nocy jest nam za gorąco, wstawmy ten sprzęt do sypialni, a w ciągu dnia będziemy mogli go przenieść na przykład do pokoju dziennego.

Gdzie zamontować klimatyzator stacjonarny?

Natomiast bardzo ważne jest przemyślane i poprawne usytuowanie klimatyzatora stacjonarnego. Nie można zmieniać jego położenia, dlatego warto poznać podstawowe zasady typowania miejsc, w których taki sprzęt można zainstalować. Miejsce takiego urządzenia nie może być przypadkowe i uzależnione wyłącznie od aranżacji wnętrza.

Bez względu na to, czy montujemy w domu czy mieszkaniu urządzenia typu split, czyli z dwoma jednostkami, parownikiem oraz skraplaczem, czy też multisplit, dobrze jest zaplanować to na etapie prac wykończeniowych lub remontowych. Wówczas jednostkę zewnętrzną można ukryć w ścianie lub w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Rura doprowadzająca schłodzone powietrze do wnętrza nie będzie dzięki temu szpeciła pokoju.

Miejsce montażu klimatyzatora multisplit

Jeśli nie mamy możliwości zainstalowania klimatyzatorów multisplit w całym domu, pozostaje nam wybrać jedno pomieszczenie, w którym takie urządzenie będzie zamontowane. Najrozsądniej umieścić je tam, gdzie rodzina spędza najwięcej czasu. Salon wcale nie musi być naturalnym miejscem montażu. Dłużej znajdujemy się w sypialni, a w godzinach nocnych upał może doskwierać i przeszkadzać w spaniu.

Dlatego sypialnia może być lepszym wyborem do montażu urządzeń klimatyzacyjnych stacjonarnych. Ważnym kryterium przy wyborze miejsca, w którym zamontowana będzie klimatyzacja, jest położenie pomieszczeń względem stron świata. Przyjmuje się przy tym, że największego chłodzenia wymagają te pokoje, które są zlokalizowane po stronie południowej i zachodniej budynku.

Jak zamontować klimatyzator we wnętrzu?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak zamontować klimatyzator we wnętrzu. Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną, gdy do montażu mamy klimatyzator składający się z dwóch części? Wybór właściwego miejsca będzie miał wpływ na efektywność pracy urządzenia, a także poziom generowanego hałasu. Zazwyczaj jednostki wewnętrzne klimatyzacji montuje się na stałe na ścianie, pod parapetem okiennym, pod sufitem lub w suficie podwieszanym.

Zasadniczo jednostka wewnętrzna klimatyzacji musi być umiejscowiona w taki sposób, by zapewniała swobodny obieg powietrza w pomieszczeniu. Dlatego nie należy zasłaniać klimatyzatora meblami, zasłonami, firankami itp. Strumień powietrza płynący z klimatyzatora nie może być kierowany bezpośrednio na przebywające w pobliżu osoby, czyli na przykład na łóżko, na którym śpimy, ponieważ spowoduje to nadmierne uczucie chłodu i przyczyni się do częstych przeziębień.

Wydajność klimatyzatora

Wyboru klimatyzatora powinno dokonywać się pod kątem jego mocy chłodniczej, która wpływa na jego wydajność. By obliczyć moc, jaka potrzebna jest do schłodzenia pomieszczenia za pomocą klimatyzatora, trzeba znać zawiłe formuły matematyczne. Można jednak zrobić inaczej i sprawdzić oszacowane zapotrzebowanie na chłodzenie rekomendowane przez producentów i sprzedawców klimatyzatorów.

Dobór klimatyzatora do wielkości pomieszczenia

Do pomieszczeń, które mają standardową wysokość 2,5–2,7 m, można samemu wybrać moc klimatyzatora, przyjmując, że na 1 m2 powierzchni mieszkalnej potrzebna jest moc 0,1 kW. Do pomieszczenia o powierzchni 15 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 1,5 kW. Inaczej wybiera się klimatyzatory do przestrzeni otwartej, gdzie powietrze swobodnie będzie przepływać z pokoju do pokoju.

Do obliczeń mocy klimatyzatora trzeba w takim wypadku brać sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, między którymi występuje przepływ powietrza. Jeśli urządzenie ma zapewniać schłodzenie powietrza w pomieszczeniu o dużej liczbie okien, trzeba wybrać urządzenie o większej mocy.

Klimatyzacja a zdrowie – zapobieganie szkodliwemu działaniu

Mitem jest postrzeganie klimatyzacji jako systemu negatywnie wpływającego na stan naszego zdrowia. Wbrew pozorom klimatyzatory niosą za sobą wiele pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Kreują i utrzymują w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat, nawet jeśli na zewnątrz trwają intensywne upały. Zimą klimatyzację można też zastosować w roli urządzenia grzewczego.

Jak uniknąć negatywnych skutków używania klimatyzacji?

Czy klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie? Tak się zdarza, ale najczęściej powodem takiego stanu rzeczy są błędy popełnione przy montażu lub przy eksploatacji instalacji. Warto podkreślić, że klimatyzatory muszą być czyszczone i serwisowane przez profesjonalnych serwisantów, dla zapewnienia sprawności pracy urządzeń. Konieczne jest odgrzybianie sprzętu oraz uzupełnianie czynnika chłodzącego, jeśli klimatyzacja przestaje działać sprawnie.

Optymalna temperatura pomieszczenia bezpieczna dla zdrowia

Przyjmuje się, że temperatura powietrza pomieszczenia, w którym zainstalowana jest klimatyzacja, nie powinna różnić się znacznie od temperatury na zewnątrz. Zalecana różnica to maksymalnie 7 stopni, ponieważ w przeciwnym przypadku organizm człowieka może mieć problemy z adaptacją do warunków termicznych.

Jakie korzyści przynosi montaż klimatyzacji w pomieszczeniu?

Jak dowodzą badania, montaż klimatyzacji w domu to idealne rozwiązanie dla alergików i wszystkich pacjentów cierpiących na problemy płucne. Dzięki systemowi klimatyzacji jakość powietrza jest lepsza. Filtr w klimatyzatorze wyłapuje szkodliwe cząstki typowych alergenów, dlatego domownicy mogą oddychać naprawdę czystym powietrzem. Polecane dla zdrowia są w szczególności klimatyzacje z jonizacją, ponieważ radykalnie poprawiają one jakość powietrza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Meble ogrodowe z palet - jak zrobić samemu meble z palet?
Ocieplenie i izolacja
Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie
Ogród i Taras
Meble ogrodowe z palet - jak zrobić samemu meble z palet?
Ocieplenie i izolacja
Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?
23 lutego 2021 r. Diana Pidlesetska

Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?

Cena gazu interesuje przeszło 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, które korzystają z sieci gazowej do ogrzewania mie...

Ogrzewanie
Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?
27 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?

Piec gazowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pozwala na ogrzanie mieszkania czy domu, a także wody użytkowej. J...

Ogrzewanie
Biokominek - co warto wiedzieć przed zakupem biokominka?
26 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Biokominek - co warto wiedzieć przed zakupem biokominka?

Jak sama nazwa wskazuje, biokominek to ekologiczny wariant tradycyjnego kominka. Jego największą zaletą jest możliwość zam...

Ogrzewanie
Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?
25 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

Folia grzewcza to dość nowy produkt na polskim rynku, który znalazł rzesze zw...

Ogrzewanie
Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?
23 lutego 2021 r. Diana Pidlesetska

Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?

Cena gazu interesuje przeszło 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, które korzystają z sieci gazowej do ogrzewania mie...

Ogrzewanie
Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?
27 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?

Piec gazowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pozwala na ogrzanie mieszkania czy domu, a także wody użytkowej. J...

Ogrzewanie
Biokominek - co warto wiedzieć przed zakupem biokominka?
26 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Biokominek - co warto wiedzieć przed zakupem biokominka?

Jak sama nazwa wskazuje, biokominek to ekologiczny wariant tradycyjnego kominka. Jego największą zaletą jest możliwość zam...

Ogrzewanie
Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?
25 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

Folia grzewcza to dość nowy produkt na polskim rynku, który znalazł rzesze zw...