Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Klimatyzacja domowa – ile kosztuje i jak wybrać klimatyzację do domu?

Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzatora?

Klimatyzacja do domu staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju i nie jest już spotykana jedynie w luksusowych willach. Montaż klimatyzatorów zdecydowanie poprawia komfort mieszkania i pozwala utrzymać wewnątrz nieruchomości optymalną temperaturę. Szacuje się, że już około 200 tys. gospodarstw domowych zainwestowało w system klimatyzacji domowej. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Gdzie ją zamontować i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?

Klimatyzacja do domu – kiedy jest potrzebna?

Wbrew pozorom klimatyzacja domowa nie służy tylko temu, abyśmy latem w pomieszczeniach domowych odczuwali przyjemny chłód. To urządzenie czy też grupa urządzeń, które zapewniają optymalne warunki temperaturowo-wilgotnościowe w domu czy w mieszkaniu.

Jeszcze kilka lat temu fakt posiadania klimatyzacji domowej odbierany był jako synonim luksusu i dobrobytu właścicieli takiego apartamentu. Dziś jednak coraz więcej z nas może sobie na nią pozwolić. Niezależnie od tego, czy jest to klimatyzacja do domu 100m2, czy większej nieruchomości, warto w nią zainwestować. Kiedy jest ona potrzebna?

 • Pomieszczenia z przesuszonym powietrzem i kurzem

Jeśli mieszkamy na ostatnim piętrze bloku, gdzie latem jest naprawdę gorąco, instalacja klimatyzacji domowej jak najbardziej jest zalecana. Są jednak i takie domy, w których przy upalnej pogodzie temperatura wewnątrz jest optymalna. Wówczas klimatyzacja domowa co prawda nie przyda się przy obniżaniu temperatury w pomieszczeniach, ale pozwoli na regulowanie wilgotności powietrza i filtrację z kurzu czy innych zanieczyszczeń.

 • Klimatyzacja domowa w miejscach narażonych przegrzaniem

Przy dużych oknach i przeszkleniach po stronie południowej i południowo-zachodniej w domu bez przesłon zacieniających okna może być naprawdę gorąco. Rodzi to kłopoty z przegrzewaniem pomieszczeń. Niedostateczna liczba osłon słonecznych również wpływa na zwiększenie temperatury w domu. Na przegrzanie narażone są mieszkania usytuowane na poddaszu, ponieważ strych tworzy bufor i zatrzymuje znaczną część ciepła słonecznego.

Strop jest większą barierą dla ciepła niż dach, a okna umieszczone w dachu zapewniają dopływ ciepła słonecznego, co wzmaga uczucie gorąca. W każdym z tych przypadków jak najbardziej uzasadniony jest montaż klimatyzacji domowej. Taka instalacja przyda się przy nieprawidłowo wykonanej izolacji ścian zewnętrznych, gdy izolacja termiczna nie daje ochrony przed przegrzaniem, jak również w przypadku domów szkieletowych, najbardziej narażonych na wahania temperatur.

 • Klimatyzacja do domu dla alergików

Kolejnym przypadkiem, w którym klimatyzacja domowa będzie użyteczna, jest obecność alergików w domu czy mieszkaniu oraz osób cierpiących na schorzenia płucne. Jakość powietrza jest dla nich bardzo ważna, a klimatyzacja do domu jednorodzinnego z odpowiednimi filtrami może ją zapewnić.

Filtr zamontowany w klimatyzacji wyłapuje szkodliwe cząsteczki, m.in. roztoczy, pleśni i grzybów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że w klimatyzowanym pokoju oddychamy powietrzem pozbawionym popularnych alergenów, które mogłyby wywołać nieprzyjemną reakcję uczuleniową.

Zbawienne właściwości mają też systemy klimatyzacji z jonizacją powietrza – są one jednak najdroższe. Poprawiają znacznie jakość powietrza, co zalecane jest w domach alergików, osób cierpiących na astmę oraz w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci.

Jak działa klimatyzacja domowa?

Sposób działania klimatyzacji domowej można porównać do lodówki. System jest złożony ze sprężarki i zaworu rozprężnego, a także dwóch wymienników ciepła (skraplacz i parownik). Parownik znajduje się w części wewnętrznej, zaś w zewnętrznej – skraplacz. Chłodzenie powietrza w pomieszczeniach jest możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu, który krąży w systemie klimatyzacji domowej.

Instalacja jest tak skonstruowana, że gaz krążący między wymiennikami odprowadza ciepło na zewnątrz – do skraplacza. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu ochładza się. System klimatyzacji domowej jest też wyposażony w wentylatory, które gwarantują przepływ powietrza.

Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Klimatyzacja do domu – cena za klimatyzator i montaż

Finanse mają często decydujące znaczenie przy wyborze klimatyzacji do domu. Cena urządzeń i koszt robocizny może nas przerosnąć, dlatego wiele osób szuka alternatywy dla tradycyjnych, stacjonarnych klimatyzatorów. Ile w takim razie kosztuje klimatyzacja do domu?

Jeśli chcemy zainwestować w jednostki przenośne do klimatyzacji domowej, to ceny podstawowych urządzeń zaczynają się od 2000 zł. Za droższe modele możemy zapłacić nawet 5000 zł. Tania klimatyzacja do domu nie zawsze się sprawdzi – urządzenia przenośne nie zagwarantują chłodu w całym budynku, a tylko tam, gdzie aktualnie się znajdują.

Jeśli chcemy zainwestować w tradycyjną klimatyzację do domu 100m2, cena będzie zdecydowanie wyższa. Stacjonarne urządzenia, jednostki typu multi-split oraz cała instalacja to duży wydatek, dlatego nadal niewiele osób może pozwolić sobie na klimatyzację do domu.

Cena z montażem może wynieść nawet 30 tys. zł. Z czego to wynika? Sam moduł zewnętrzny klimatyzacji w domu to koszt około 4000-5000 zł. Z kolei urządzenie zewnętrzne może kosztować nawet 2000 zł. Do tego trzeba dodać inne elementy instalacji, przewody, a także profesjonalny montaż.

Klimatyzacja do domu – jakie mamy rodzaje?

Istnieje wiele rodzajów klimatyzacji domowej. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Przenośne klimatyzatory – najtańsze, do zastosowania właściwie w każdych okolicznościach. Jedno urządzenie łączy w sobie parownik oraz sprężarkę. Można je przenosić z miejsca na miejsce w prosty sposób, są jednak nieefektywne i głośne. Dodatkowo wymagają odprowadzenia na zewnątrz powietrza wyrzucanego, np. przy użyciu rury wystawianej za okno. Moc klimatyzatora przenośnego jest niewielka, dlatego takie urządzenia sprawdzają się jedynie doraźnie. Jedną z zalet klimatyzacji przenośnej do domu jest natomiast łatwy montaż – wystarczy włączyć urządzenie, a przewód odprowadzający wystawić za okno. 
 • Klimatyzacja stacjonarna do domu – niemobilne urządzenia, które instalowane są w przegrodzie budynku, np. na ścianie czy w oknie, skuteczne w działaniu, ale hałaśliwe i mało estetyczne.
 • Klimatyzatory typu split – popularne klimatyzatory, które składają się z jednostki zewnętrznej, odpowiedzialnej za odprowadzanie ciepła poza budynek, oraz z jednostki wewnętrznej, która obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzacja ścienna do domu ma wysoką wydajność, wyższą niż klimatyzatory jednoczęściowe. Parownik i sprężarka są od siebie oddzielone, a system bardziej efektywny niż urządzenia przenośne. Zaletą klimatyzacji domowej typu split jest również bardziej dyskretne działanie – urządzenia nie hałasują tak, jak przenośne.
 • Klimatyzatory typu multi-split – stacjonarna klimatyzacja domowa, przeznaczona do regulacji temperatury i wilgotności powietrza w dużych domach, w kilku pomieszczeniach. Tworzą system z jednostką zewnętrzną, centralną i kilkoma wewnętrznymi częściami, dzięki czemu można ustawić w każdym pomieszczeniu inną temperaturę. O jej montaż warto zadbać już na etapie budowy domu lub jego remontu, pozwoli to na ukrycie elementów instalacji w ścianach.

Klimatyzacja do domu – najważniejsze parametry

Systemy klimatyzacji domowej są opisywane z wykorzystaniem wielu różnych parametrów, które dla kupujących mogą być co najmniej niejasne. Warto wiedzieć, na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego urządzenia.

Czynnik chłodniczy w klimatyzatorach

Jednym z parametrów jest wykorzystywany w klimatyzacji domowej czynnik chłodniczy. Dla ochrony środowiska warto jest wybrać klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32, ponieważ ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Do napełniania klimatyzacji domowej potrzeba go nawet o jedną trzecią mniej niż najpopularniejszego obecnie czynnika chłodzącego w klimatyzacjach – R410A. Czynnik R32 poprawia efektywność energetyczną klimatyzatora o około 10 proc. Zakazane jest obecnie używanie czynnika R22, który niekorzystnie wpływa na środowisko.

Poziom hałasu generowany przez klimatyzatory

Wybór klimatyzatora podyktowany powinien być też poziomem hałasu generowanego przez klimatyzator. W przypadku urządzeń typu split oraz multisplit wszystkie głośne elementy są umieszczone w jednym miejscu, dlatego potencjalnie ich praca może być uciążliwa pod względem hałasu. Najlepsze klimatyzatory do domów i mieszkań nie powinny generować hałasu o wartości wyższej niż około 30–35 dB.

Energooszczędność klimatyzatorów

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, kupujący klimatyzator powinien sprawdzić jego klasę energetyczną. Nowoczesne sprzęty mają inwerter, który ochładza tylko część powietrza i dzięki temu umożliwia wypracowanie oszczędności nawet rzędu 30 proc. w porównaniu do urządzeń bez tej funkcji. Dla naszej kieszeni dobrym wyborem będą energooszczędne klimatyzatory klasyfikowane w klasie energetycznej A+++. Im niższa klasa będzie przypisana do wybranego urządzenia, tym wyższe rachunki za prąd będziemy płacić.

Klimatyzacja do domu – jakie dodatkowe opcje warto rozważyć przy wyborze klimatyzacji domowej?

Przy wyborze klimatyzacji domowej można też sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje ma wybierane urządzenie. Wśród nich można wymienić:

 • sterowanie zdalne za pomocą sieci Wi-Fi,
 • tryb cichej pracy,
 • jonizację powietrza,
 • obecność filtra zatrzymującego wszelkie zanieczyszczenia,
 • funkcję automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy zaprogramowanych temperaturach.

Pożądaną opcją w nowoczesnych systemach klimatyzacji domowej jest obecność systemu pełnej klimatyzacji. Wówczas urządzenie zapewnia chłodzenie czy grzanie pomieszczenia, a także daje możliwość sterowania poziomem wilgotności we wnętrzach, czyli może je osuszać lub nawilżać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto wziąć pod uwagę klimatyzację do domu, która daje możliwość regulowania kierunku nadmuchu i prędkości przepływu powietrza. Zaleca się, by prędkość była mniejsza niż 0,2 m/s.

Jaka klimatyzacja do domu będzie odpowiednia?

Podczas podejmowania decyzji o zainstalowaniu klimatyzacji w swoim domu trzeba jeszcze zastanowić się, jakie urządzenie i jaki system klimatyzacji będą dla nas najlepsze. Jaka powinna być nasza domowa klimatyzacja? Jaka będzie odpowiednia dla małego mieszkania, a jaka zapewni komfort cieplny w domu dwukondygnacyjnym?

Klimatyzacja musi szybko i sprawnie chłodzić pomieszczenia. Przeglądając różne rodzaje klimatyzatorów, można wyróżnić kilka najważniejszych z uwagi na budowę urządzenia:

 • klimatyzatory przenośne, nazywane kompaktowymi lub monoblokowymi – mobilne urządzenia, w których w jednym module umieszczony jest zarówno parownik, jak i skraplacz. Dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, są tanie i łatwe w obsłudze. Niestety nie mogą pochwalić się dużą wydajnością. 
 • klimatyzatory split – składają się z dwóch części – jednostki wewnętrznej (z parownikiem) oraz zewnętrznej (ze skraplaczem). Stacjonarne urządzenia typu split są wydajne, gwarantują optymalny komfort termiczny w pomieszczeniu i nie generują dużego hałasu. 
 • klimatyzatory multi-split – system klimatyzacji domowej, który można zamontować w kilku pomieszczeniach w domu. W sprzedaży są dostępne modele umożliwiające podłączenie do jednego urządzenia zewnętrznego nawet pięciu jednostek wewnętrznych.

W niewielkim mieszkaniu wystarczy zainstalować mobilną klimatyzację, która jest najprostszym i najbardziej praktycznym w takiej sytuacji rozwiązaniem. Urządzenie jest mobilne, co oznacza, że można je przenosić z miejsca na miejsce.

W dużych pomieszczeniach, w biurach czy domach jednorodzinnych jeden taki klimatyzator mobilny okaże się jednak niewystarczający. W takich przypadkach bardziej zalecana jest stacjonarna klimatyzacja, np. typu split lub multi-split.

Jak dobrać moc klimatyzacji domowej do pomieszczenia?

Zastanawiasz się, jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej? A może chcesz zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu? Dobór mocy urządzenia trzeba uzależnić od metrażu schładzanych pomieszczeń – tylko wtedy uzyskamy najlepsze rezultaty. Jaka klimatyzacja do domu 100m2 będzie najlepsza – wydajna i efektywna?

Do pomieszczeń, które mają standardową wysokość 2,5–2,7 m, można samemu wybrać moc klimatyzatora, przyjmując, że na 1 m2 powierzchni mieszkalnej potrzebna jest moc 0,1 kW. Do pomieszczenia o powierzchni 15 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 1,5 kW. Inaczej wybiera się klimatyzatory do przestrzeni otwartej, gdzie powietrze swobodnie będzie przepływać z pokoju do pokoju.

Do obliczeń mocy klimatyzatora trzeba w takim wypadku brać sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, między którymi występuje przepływ powietrza. Jeśli urządzenie ma zapewniać schłodzenie powietrza w pomieszczeniu o dużej liczbie okien, trzeba wybrać urządzenie o większej mocy. Przy wybieraniu odpowiedniego klimatyzatora warto też zwrócić uwagę na lokalizację pomieszczenia.

Klimatyzacja na poddaszu może wymagać większej mocy, ze względu na to, że pomieszczenie bardziej się nagrzewa. Moc będzie też zależeć od izolacji budynku czy usytuowania względem stron świata.

Klimatyzacja do domu – montaż

Z uwagi na miejsce, w którym znajduje się część wewnętrzna, klimatyzatory pokojowe i domowe typu split lub multi-split można podzielić na cztery grupy:

 • klimatyzatory kasetonowe,
 • klimatyzatory przypodłogowe,
 • klimatyzatory sufitowe,
 • klimatyzatory ścienne.

Klimatyzatory kasetonowe są przeznaczone do zainstalowania w suficie podwieszanym. Klimatyzator przypodłogowy może być wykorzystany w domach prywatnych i jak sama nazwa wskazuje, montuje się go przy podłodze. Na pierwszy rzut oka przypomina nowoczesny grzejnik i takie urządzenie można zamontować właściwie w każdym miejscu.

Najpopularniejszym miejscem montażu klimatyzatorów są ściany i w takim przypadku wykorzystuje się klimatyzatory ścienne, które charakteryzują się wysoką wydajnością i cichą pracą. Przenośne klimatyzatory właściwie możemy ustawiać tam, gdzie jest taka potrzeba. Jeśli w nocy jest nam za gorąco, wstawmy ten sprzęt do sypialni, a w ciągu dnia będziemy mogli go przenieść na przykład do pokoju dziennego.

A gdzie zamontować klimatyzator stacjonarny? Nie można zmieniać jego położenia, a miejsce takiego urządzenia nie może być przypadkowe i uzależnione wyłącznie od aranżacji wnętrza.

Bez względu na to, jaki rodzaj klimatyzacji domowej będziemy montować, dobrze jest zaplanować to na etapie prac wykończeniowych lub remontowych. Wówczas jednostkę zewnętrzną można ukryć w ścianie lub w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Rura doprowadzająca schłodzone powietrze do wnętrza nie będzie dzięki temu szpeciła pokoju.

Jeśli nie mamy możliwości zainstalowania klimatyzatorów multisplit w całym domu, pozostaje nam wybrać jedno pomieszczenie, w którym takie urządzenie będzie zamontowane. Najrozsądniej umieścić je tam, gdzie rodzina spędza najwięcej czasu. Salon wcale nie musi być naturalnym miejscem montażu. Dłużej znajdujemy się w sypialni, a w godzinach nocnych upał może doskwierać i przeszkadzać w spaniu.

Dlatego sypialnia może być lepszym wyborem do montażu urządzeń klimatyzacyjnych stacjonarnych. Ważnym kryterium przy wyborze miejsca, w którym zamontowana będzie klimatyzacja w domu, jest położenie pomieszczeń względem stron świata. Przyjmuje się przy tym, że największego chłodzenia wymagają te pokoje, które są zlokalizowane po stronie południowej i zachodniej budynku.

Jak zamontować klimatyzację w domu – krok po kroku

Montaż klimatyzacji domowej najlepiej zlecić doświadczonym ekipom, które zajmą się instalacją całego systemu. Niezbędne jest nie tylko zamontowanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, ale również wykonanie instalacji do odprowadzenia skroplin czy zapewnienie jednostce zewnętrznej zasilania elektrycznego.

Prace są skomplikowane, dlatego samodzielne montowanie klimatyzacji nie jest zalecane. Warto też pamiętać o tym, że przy zakupie urządzeń z usługą montażu, podatek VAT wynosi jedynie 8%, a nie 23%.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora? Warto pomyśleć nie tylko o estetyce elewacji, ale także o wydajnej pracy urządzenia. Musi być tak usytuowane, żeby miało zapewniony swobodny przepływ powietrza. Jednostka nie może być zabudowana ani narażona na nadmierne nagrzewanie się.

Najlepszym miejscem do zamontowania urządzenia będzie balkon lub taras – wówczas będziemy mieli dobry dostęp do jednostki. Świetnie sprawdzi się również parapet lub gzyms.

Klimatyzacja do domu a zdrowie – jak używać, aby uniknąć szkodliwego wpływu

Mitem jest postrzeganie klimatyzacji jako systemu negatywnie wpływającego na stan naszego zdrowia. Wbrew pozorom klimatyzatory niosą za sobą wiele pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Utrzymują w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat, nawet jeśli na zewnątrz trwają intensywne upały. Zimą klimatyzację można też zastosować w roli urządzenia grzewczego.

Czy klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie? Tak się zdarza, ale najczęściej powodem takiego stanu rzeczy są błędy popełnione przy montażu lub przy eksploatacji instalacji. Warto podkreślić, że klimatyzatory muszą być czyszczone i serwisowane przez profesjonalnych serwisantów, dla zapewnienia sprawności pracy urządzeń. Konieczne jest odgrzybianie sprzętu oraz uzupełnianie czynnika chłodzącego, jeśli klimatyzacja przestaje działać sprawnie.

Przyjmuje się, że temperatura powietrza pomieszczenia, w którym zainstalowana jest klimatyzacja, nie powinna różnić się znacznie od temperatury na zewnątrz. Zalecana różnica to maksymalnie 7 stopni, ponieważ w przeciwnym przypadku organizm człowieka może mieć problemy z adaptacją do warunków termicznych.

Jak dowodzą badania, montaż klimatyzacji w domu to idealne rozwiązanie dla alergików i wszystkich pacjentów cierpiących na problemy płucne. Dzięki systemowi klimatyzacji jakość powietrza jest lepsza.

Filtr w klimatyzatorze wyłapuje szkodliwe cząstki typowych alergenów, dlatego domownicy mogą oddychać naprawdę czystym powietrzem. Polecane dla zdrowia są w szczególności klimatyzacje z jonizacją, ponieważ radykalnie poprawiają one jakość powietrza.

Jak ustawić klimatyzację domową?

Jeśli chcemy, żeby w pomieszczeniu panowały optymalne warunki termiczne, pamiętajmy o tym, że różnica między temperaturą na zewnątrz oraz wewnątrz budynku nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Latem najlepsza temperatura to 23-26 stopni oraz wilgotność powietrza na poziomie 40-60%.

Ważna jest także prędkość przepływu powietrza w pomieszczeniu – nie powinna przekraczać 0,2 m/s. W takich warunkach czujemy się najlepiej, a klimatyzacja domowa nie szkodzi naszemu zdrowiu.

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

O czym jeszcze warto pamiętać decydując się na klimatyzację do domu?

Klimatyzacja domowa wymaga regularnych przeglądów technicznych, które gwarantują, że system będzie działał sprawnie i pozostanie bezpieczny dla zdrowia. Warto o tym pamiętać i wybrać profesjonalną ekipę zajmującą się serwisowaniem systemów klimatyzacji do domu – najlepiej, jeśli firma jest autoryzowanym przedstawicielem producenta urządzeń.

Kolejną sprawą, o której z reguły myślą osoby zakładające klimatyzator, jest odległość od okien sąsiada. Polskie prawo nie określa konkretnych norm w tym zakresie. Jednostka zewnętrzna może być zatem powieszona w dowolnym miejscu – na dachu lub na elewacji. Warto jednak pamiętać o tym, że jednostka zewnętrzna generuje hałas, montaż powinien zatem być przemyślany. Chcesz kupić klimatyzator? Odległość od sąsiada to nie wszystko, ważny jest również sposób montażu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obudowy urządzeń technicznych nie mogą być wysunięte poza płaszczyznę ściany zewnętrznej budynku o więcej niż 0,5 m – przy zachowaniu użytkowej szerokości chodnika nie mniejszej niż 2 m oraz zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Klimatyzacja do domu – czy warto się zdecydować na klimatyzację domową?

Klimatyzacja domowa zdecydowanie ułatwia życie – nie tylko schładza powietrze i gwarantuje komfort termiczny, ale także redukuje nadmiar wilgoci, oczyszcza powietrze i wytwarza przyjazny mikroklimat. Chociaż w polskim klimacie zimy bywają długie, a mrozy uciążliwe, to w okresie letnim często dokuczają nam upały przewyższające 30 stopni Celsjusza.

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach panują wtedy warunki niesprzyjające komfortowemu wypoczynkowi. Zamiast męczyć się i kupować wiatraki, które nie przynoszą ulgi, warto zamontować system klimatyzacji domowej. Na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia zdalnie sterowane i wyposażone w innowacyjne funkcje, np. kontrolę za pomocą Wi-Fi.

Klimatyzacja domowa – wady i zalety

Zalety Wady
- utrzymywanie komfortu termicznego w pomieszczeniach - wysoki koszt montażu urządzeń typu split i multi-split
- oczyszczanie i poprawa jakości powietrza - konieczność regularnego serwisowania
- zapewnienie stałej cyrkulacji powietrza - koszty eksploatacji (podwyższone rachunki za energię elektryczną)
- eliminuje bakterie i grzyby z powietrza - hałas spowodowany pracą jednostek zewnętrznych
- polecana dla alergików - jeśli nie jest konserwowana, może powodować infekcje dróg oddechowych
- możliwość utrzymania w każdym pomieszczeniu innej temperatury

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij