Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Promiennik podczerwieni – czy to dobry sposób na ogrzewanie domu?

Promiennik podczerwieni

Promiennik podczerwieni to nowoczesne urządzenie grzewcze, które coraz częściej stosowane jest w ogródkach gastronomicznych i na przydomowych tarasach. Od niedawna jest także dostępne w formie estetycznych paneli, które można wykorzystać do ogrzania domu. Poniżej dowiesz się, jak działa takie ogrzewanie na podczerwień, a także jakie są rodzaje promienników podczerwieni i jakie mają zastosowanie.

Jedną z najważniejszych decyzji przy budowie domu jest wybór metody jego ogrzewania. Możliwości jest tutaj bardzo dużo – od konwencjonalnych kotłów na paliwo stałe, po bardzo nowoczesne systemy, do których należą promienniki podczerwieni. Jeśli właśnie wybierasz projekt domu, sprawdź, czy ogrzewanie na podczerwień będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Promiennik podczerwieni - co to jest?

Zacznijmy od tego, co to jest promiennik podczerwieni. Jest to elektryczne urządzenie grzewcze emitujące promienie podczerwone (ang. IR- infrared), czyli inaczej promienie elektromagnetyczne o długości fali o zakresie od 0,74 do 2,5 mikrometrów.

Promiennik może mieć różną postać – żarówek, przenośnych lamp, wiszących lub stojących grzejników, albo nowoczesnych paneli ściennych. W każdym przypadku są to konstrukcje wyposażone w specjalną grzałkę z żarnikiem, która rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (minimum kilkuset stopni Celsjusza) i emituje promienie podczerwone zapewniające ciepło.

Promiennik podczerwieni - jak działa?

Promiennik podczerwieni działa podobnie jak słońce – emitowane przez niego fale podczerwone ogrzewają bezpośrednio przedmioty, ludzi i zwierzęta, gdy tylko się z nimi zetkną. Co ważne, efekt grzewczy występuje natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Utrzymuje się on długo, ponieważ ogrzane ściany i przedmioty akumulują ciepło. Ze względu na takie działanie odczuwalny komfort termiczny jest wyższy niż rzeczywista temperatura panująca w pomieszczeniu.

Nie przegap: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Promiennik podczerwieni - jakie rodzaje promienników mamy do wyboru?

Promienniki podczerwieni rozróżnia się przede wszystkim ze względu na długość emitowanych fal.

Krótkofalowe urządzenia bardzo szybko osiągają wysoką temperaturę (nawet do około 2100oC) i emitują bardzo intensywnie ciepło oraz widzialne światło. Takie promienniki sprawdzają się do ogrzewania bardzo dużych powierzchni np. w halach przemysłowych i na zewnątrz. Są także wykorzystywane w przemyśle i różnych procesach technologicznych np. promiennik podczerwieni lakierniczy służy do suszenia powłok lakierowanych i malowanych.

Promienniki długofalowe nie wydzielają praktycznie żadnego światła, lecz niemal całą energię przeznaczają na wytwarzanie ciepła. Ma ono niższą temperaturę (elementy grzewcze rozgrzewają się do maksymalnie 300oC) i oddziałuje głównie na powierzchnię ogrzewanych obiektów. Z tego względu takie urządzenia stosowane są w warunkach domowych i wszelkich innych pomieszczeniach zamkniętych.

Promienniki podczerwieni możemy podzielić także ze względu na formę i sposób mocowania:

  • promiennik podczerwieni żarówka – przypomina zwyczajną żarówkę, którą stosuje się np. w terrariach przy hodowli gadów lub pająków,
  • płytowy promiennik podczerwieni – ma postać płaskiego panelu ściennego,
  • promiennik podczerwieni sufitowy – może mieć formę lampy lub panelu mocowanego przy suficie,
  • promiennik przenośny – przypomina stojący grzejnik, który można postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub na zewnątrz np. na tarasie.

Urządzenia różnią się także budową i tutaj wyróżniamy głównie:

  • halogenowy promiennik podczerwieni – działa jak lampa halogenowa, a więc ma dużą moc grzewczą i dlatego powinien być stosowany w większej odległości od ogrzewanego miejsca,
  • promiennik podczerwieni z włókna węglowego – zapewnia dłuższą eksploatację i łagodniejsze promieniowanie cieplne, dlatego można go zainstalować w pobliżu miejsc przebywania ludzi.

Warto wiedzieć!

Do ogrzewania budynków stosowane są także folie grzewcze na podczerwień, które montowane są w podłodze, ścianach lub przy ogrzewaniu sufitowym.

Promiennik podczerwieni - gdzie warto go zamontować?

Promienniki podczerwieni mogą stanowić podstawową instalację grzewczą w domu (jedynie do ogrzania wody użytkowej potrzebne jest inne źródło energii). Należy jednak mieć świadomość, że będzie to wymagało zakupu odpowiedniej liczby urządzeń (jeden panel jest w stanie ogrzać około 10-12 m2), a także zapewnienia dobrej termoizolacji w budynku, aby system grzewczy był wydajny i ekonomiczny.

Znaczenie popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie promienników podczerwieni, jako elementów uzupełniających dla innej instalacji grzewczej np. w domu pasywnym z panelami fotowoltaicznymi promienniki mogą być dobrym uzupełnieniem dla pompy ciepła.

Najczęściej wybierany jest promiennik podczerwieni do łazienki, ale za pomocą takiego urządzenia można także dogrzewać przestronny salon, pokój dziecka, albo przydomowy warsztat. Coraz więcej osób kupuje także promiennik podczerwieni na taras. Dzięki niemu można korzystać z uroków przebywania na świeżym powietrzu nawet w chłodne, jesienne wieczory. Urządzenie sprawdza się także w domkach letniskowych, w altanach i ogrodach zimowych.

Promiennik podczerwieni

Promiennik podczerwieni - ile kosztuje?

Urządzenia do ogrzewania na podczerwień nie są tanie. Dość sporo zapłacimy za przenośny promiennik podczerwieni – cena takiego sprzętu, który najczęściej wybierany jest na taras, wynosi 700-1000 zł. Nieco mniej kosztuje natomiast panelowy promiennik ścienny, bo około 400-600 zł.

Promiennik podczerwieni - czy to się opłaca?

Promienniki podczerwieni są dość drogie i przede wszystkim są zasilane energią elektryczną, dlatego wiele osób obawia się wysokich kosztów eksploatacji takiego ogrzewania. Jak się jednak okazuje, koszty te wcale nie są wysokie, pod warunkiem, że budynek ma dobrą termoizolację. Można je dodatkowo obniżyć, wykorzystując energię odnawialną. Przy optymalnych warunkach koszty ogrzewania domu promiennikami mogą być znacznie niższe niż koszty ogrzewania metodami tradycyjnymi.

Ile prądu zużywa promiennik podczerwieni?

Promiennik podczerwieni do użytku domowego ma moc od około 600 do nawet 5000 W. Zużycie prądu zależy jednak od klasy urządzenia. Producenci często udostępniają na swoich stronach kalkulatory do obliczania kosztów eksploatacji swoich promienników. Można się z nich dowiedzieć, że np. ogrzanie domu pasywnego o powierzchni 100 m2 promiennikami podczerwieni o mocy 4500 W pochłania rocznie 1500 kW energii elektrycznej, a więc kosztuje około 1000 zł rocznie.

Na koszty eksploatacji duży wpływ ma jednak klasa energetyczna budynku – przy słabym ociepleniu rachunki za ogrzewanie na podczerwień mogą wzrosnąć nawet 3-krotnie.

Ogrzewanie promiennikiem podczerwieni a ogrzewanie grzejnikiem konwekcyjnym - jakie są różnice?

Promienniki podczerwieni działają zupełnie inaczej niż tradycyjne grzejniki konwekcyjne, co ma przełożenie zarówno na zużycie energii, jak i komfort cieplny.

Przy ogrzewaniu konwekcyjnym ogrzewane jest powietrze, które zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry. Dolne partie pomieszczenia pozostają zatem chłodniejsze, dlatego, aby nie marzły nam stopy, musimy ustawiać grzejniki na większą moc.

W przypadku promienników podczerwieni ten problem nie występuje – emitowane fale ogrzewają bowiem nie powietrze, lecz bezpośrednio przedmioty, ściany, podłogę i ludzi. Ciepło rozprowadzane jest więc równomiernie i jest odczuwalne natychmiast po uruchomieniu promiennika. Jest to zatem ogrzewanie bardziej efektywne, energooszczędne i zapewniające lepszy komfort cieplny niż ogrzewanie konwekcyjne.

Dowiedz się także: Jak poprawić komfort cieplny domu, czyli którą klimatyzację wybrać?

Promiennik podczerwieni - czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Promienniki podczerwieni uznawane są również za bardzo zdrowe źródło ciepła. Wszystko dlatego, że emitowane przez nie fale nie wysuszają powietrza, a także nie powodują jak w przypadku grzejników konwekcyjnych unoszenie się kurzu. Dzięki temu w pomieszczeniu ogrzewanym na podczerwień doskonale czują się alergicy oraz osoby cierpiące na inne schorzenia układu oddechowego.

Jakie są wady i zalety promienników podczerwieni?

Jako źródło ogrzewania promiennik podczerwieni ma opinie bardzo dobre i to zarówno wśród ekspertów, jak i samych użytkowników. Uznawane jest przede wszystkim za ekologiczne, zdrowe i energooszczędne. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane zalety oraz wady tego urządzenia.

Zalety Wady

• Ekologiczne źródło ciepła – brak emisji spalin

• Efektywność - szybkie nagrzewanie pomieszczeń i wysoki komfort cieplny ze względu na oddziaływanie bezpośrednio na ludzi i przedmioty

• Możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz np. na tarasie

• Duży wybór modeli – panele ścienne, grzejniki stojące, przenośne, sufitowe

• Pozytywny wpływ na zdrowie – szczególnie dobry wybór dla alergików

• Pozytywny wpływ na budynek – promieniowanie podczerwone zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni

• Prosty montaż i obsługa

• Wysoki koszt urządzeń 

• W przypadku budynków o słabej izolacji niższa wydajność i wysokie koszty eksploatacji

• Brak możliwości podgrzania promiennikami wody w budynku

Jaki promiennik podczerwieni kupić - na co zwrócić jeszcze uwagę?

Promiennik podczerwieni powinien być przede wszystkim dobrany adekwatnie do funkcji, jakie ma spełniać. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie mocy urządzenia:

  • promiennik podczerwieni na taras – do ogrzania około 10 m2 wystarczy moc 1400 W, natomiast przy powierzchni około 20 m2 lub więcej urządzenie powinno mieć moc około 3000 W,
  • promiennik podczerwieni do wnętrz – przy standardowej izolacji budynku moc urządzenia powinna wynosić około 30-35 W na każdy metr sześcienny pomieszczenia.

Aby liczyć na wydajność i energooszczędność urządzenia, warto wybrać sprzęt wyższej klasy, wyposażony w termostat do regulowania mocy grzewczej oraz nowoczesne systemy sterowania (na pilota lub przez Wi-Fi). W przypadku paneli ściennych przydatna jest funkcja automatycznego wyłączania oraz system wykrywania otwartych okien, który dostosowuje temperaturę do warunków panujących we wnętrzu. Z kolei promiennik przenośny np. na taras powinien mieć regulowaną wysokość i zabezpieczenie przed wywróceniem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
Podatki, ulgi i dopłaty
Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?
Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
Podatki, ulgi i dopłaty
Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...