Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy promienniki podczerwieni do domu są skuteczną metodą ogrzewania?

Promiennik podczerwieni

Promiennik podczerwieni to stosunkowo nowoczesne urządzenie grzewcze, które z powodzeniem wykorzystuje się przede wszystkim w halach przemysłowych, ogródkach gastronomicznych, a czasem także na przydomowych tarasach. Coraz częściej mówi się o nim także w kontekście alternatywnych źródeł energii dla domu – tych bardziej ekologicznych, przyjaźniejszych dla środowiska, a jednocześnie i dla naszych portfeli. Czy może to być sposób na odciążenie domowego budżetu? Ile prądu zużywa promiennik podczerwieni? Jakie opinie im towarzyszą?

Jedna z najważniejszych decyzji towarzyszących rozpoczęciu nowej inwestycji to określenie, w jaki sposób ogrzać dom ekonomicznie i efektywnie. Możliwości jest wiele: od konwencjonalnych kotłów na paliwo stałe po bardziej nowoczesne systemy. Jako ciekawa opcja rysuje się ogrzewanie promiennikowe, znane także jako ogrzewanie na podczerwień. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Promienniki ciepła opinie mają zróżnicowane, a rozważaniom na ich temat towarzyszą wątpliwości. Przeanalizujemy te najczęściej pojawiające się i odpowiemy na najważniejsze pytania. Wyjaśnimy, ile prądu pobiera promiennik podczerwieni i z jakim miesięcznym kosztem trzeba się liczyć w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego. Czy można w ten sposób zapewnić ciepło w całym domu czy jedynie w wybranych pomieszczeniach?

W jaki sposób działa promiennik podczerwieni?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest promiennik podczerwieni. Mogłoby się wydawać, że to kwintesencja nowoczesnych metod grzewczych. Tymczasem sam mechanizm może być ci doskonale znany, o ile kojarzysz charakterystyczne lampy do ogrzewania piskląt i innych zwierząt. To właśnie podczerwień.

Technologię tę wykorzystuje się powszechnie także w halach produkcyjnych oraz saunach, także tych domowych. Pewną nowinkę stanowią natomiast promienniki grzewcze do ogrzewania mieszkań i domów. Są to urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone, czyli promienie elektromagnetyczne o długości fali w zakresie od 0,74 do 2,5 mikrometrów.

Jak działa promiennik podczerwieni? Podobnie jak ciepło słoneczne, dzięki czemu wywołuje przyjemne i naturalne odczucia. Fale podczerwone oddziałują bezpośrednio na ludzi, zwierzęta i przedmioty znajdujące się w zasięgu promiennika. Nie ogrzewają natomiast powietrza, a tym samym nie wywołują jego wzmożonego ruchu. Dzięki temu w przestrzeni domu nie unosi się kurz i pył, co zapewnia duży komfort funkcjonowania, zwłaszcza osobom z alergiami.

Co ważne, efekt grzewczy występuje natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Utrzymuje się on długo, ponieważ ogrzane ściany i przedmioty akumulują ciepło. Ze względu na takie działanie odczuwalny komfort termiczny jest wyższy niż rzeczywista temperatura panująca w pomieszczeniu.

Pojawiająca się wcześniej wzmianka o promieniach elektromagnetycznych rodzi u niektórych osób pytania o potencjalną szkodliwość tego typu rozwiązań. Czy można dopatrzyć się jakiegokolwiek negatywnego oddziaływania charakteryzującego promienniki ciepła?

Opinie ekspertów wręcz podkreślają dobroczynny wpływ podczerwieni na zdrowie, między innymi stawy, mięśnie, układ odpornościowy czy oddechowy. Absolutnie nie ma także tutaj mowy o emitowaniu jakichkolwiek szkodliwych substancji do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Czy warto rozważyć ogrzewanie na podczerwień w swoim domu?

mały promiennik podczerwieni

Jaki promiennik podczerwieni możemy wybrać do ogrzewania domu?

Jak dobrać promiennik podczerwieni do wnętrza? Istnieje kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. To one decydują o kluczowych właściwościach promiennika podczerwieni: jaka temperatura jest osiągana i na jaki efekt możesz liczyć. Przeanalizujemy je krótko.

Promienniki różnią się przede wszystkim długością emitowanych fal. Wyróżniamy trzy typy urządzeń.

  • IR-A

Promienniki emitujące falę krótką. Szybko osiągają wysoką temperaturę i emitują bardzo intensywne ciepło. Jednocześnie generują także światło. Idealnie sprawdzają się na bardzo dużych powierzchniach, na przykład przy ogrzewaniu hal przemysłowych.

  • IR-B

Średnia fala doskonale sprawdzi się tam, gdzie trzeba ogrzać wybrane strefy.

  • IR-C

To fala długa – rekomendowana do gospodarstw domowych i biur. Nie generuje żadnego światła, dzięki czemu niemal cała energia jest przeznaczona na wytwarzanie ciepła. Może być traktowana jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające.

Już powyższa klasyfikacja jasno wskazuje, jaki promiennik podczerwieni kupić. Dodatkowo do wyboru masz różne modele urządzeń – w postaci żarówek, przenośnych lamp, grzejników czy nowoczesnych paneli ściennych, a także promienników przenośnych, przypominających stojący grzejnik.

W każdym przypadku niezbędnym elementem jest specjalna grzałka z żarnikiem, która emituje promieniowanie. Na rynku dostępne są także maty i folie grzewcze na podczerwień, montowane w podłodze, ścianach lub przy ogrzewaniu sufitowym i tworzące cały system grzewczy.

Istnieje jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, na które musisz odpowiedzieć, wybierając promiennik podczerwieni: jaka moc urządzenia będzie odpowiednia? Przyjmuje się, że optymalnie na jeden metr sześcienny pomieszczenia powinno przypadać od 30 do 35 W.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy i czy warto z niego korzystać?

Ile kosztuje i ile prądu zużywa promiennik podczerwieni?

Już na początku wspomnieliśmy o tym, że sposobem na tańsze ogrzewanie może być właśnie ogrzewanie na podczerwień. Koszty miesięczne związane z eksploatacją gotowego systemu rzeczywiście niejednokrotnie okazują się dużo niższe w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami, jednak ich ostateczna wysokość to wynik wielu czynników.

Przede wszystkim kalkulację musisz zacząć od zakupu urządzeń, które nie należą do najtańszych. Budżet inwestycji będzie ściśle związany z typem sprzętu, jego wydajnością, tym, ile prądu pobiera promiennik podczerwieni. Prosty panel grzewczy o mocy 2 – 3 kW i wymiarze ok. 60 x 60 cm to wydatek ok. 600 – 800 zł. Im większa powierzchnia i moc płyty, tym wyższa cena.

Najdroższe są dekoracyjne promienniki podczerwieni, na przykład w formie lustra grzewczego – w tym przypadku wydatek może sięgać 1500 zł. Płyta grzewcza z rozbudowaną automatyką kosztuje nawet 2000 zł.

Czy warto inwestować w droższe panele podczerwieni? Zużycie prądu to nie jedyny – choć bardzo ważny – aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Najtańsze promienniki podczerwieni o mocy ok. 2000 W kosztują ok. 400 złotych i z powodzeniem ogrzeją pomieszczenie o metrażu kilkunastu metrów kwadratowych. Niestety, mają one tylko jeden poziom ciepła i nie są wyposażone w regulowany termostat.

Droższe urządzenia o podobnej mocy zapewniają kilka poziomów grzania i możliwość regulacji. Możesz zdecydować się także na kompletny system ogrzewania na podczerwień. W przypadku domu o powierzchni użytkowej ok. 100 m kw. budżet takiego przedsięwzięcia wyniesie około 18 – 20 tysięcy złotych.

Jedną rzeczą jest zakup promiennika podczerwieni. Zużycie prądu to drugi ważny temat. Jest ono uzależnione zarówno od mocy, jak i od klasy urządzenia. Producenci często udostępniają na swoich stronach kalkulatory pozwalające obliczyć koszt eksploatacji promienników. Można się z nich dowiedzieć, że np. ogrzanie domu o powierzchni 100 m kw. promiennikami podczerwieni o mocy 4500 W pochłania rocznie 1500 kW energii elektrycznej, a więc kosztuje niespełna 1500 zł rocznie.

Na koszty eksploatacji ma wpływ jednak wiele dodatkowych czynników. To między innymi klasa energetyczna budynku – przy słabym ociepleniu rachunki za ogrzewanie okażą się zdecydowanie mniej atrakcyjne z punktu widzenia domowego budżetu. Wydatki będą również wzrastać proporcjonalnie do wysokości temperatury w pomieszczeniach.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Czy warto kupić promiennik podczerwieni do ogrzewania domu?

Jeśli planujesz ogrzewanie domu podczerwienią, możesz potraktować ją jako podstawową instalację grzewczą lub jako dodatkowe źródło ciepła. Musisz zdawać sobie jednak sprawę z kilku uwarunkowań związanych z taką decyzją.

Po pierwsze, jeden panel jest w stanie ogrzać kilkanaście metrów kwadratowych przestrzeni, dlatego – chcąc zapewnić ciepło wystarczające dla całego domu – konieczna będzie inwestycja w odpowiednią liczbę promienników podczerwieni. Zużycie energii siłą rzeczy będzie więc wyższe. Po drugie, musisz zaplanować sposób, w jaki podgrzejesz wodę, gdyż promiennik podczerwieni nie jest w stanie tego zrobić.

Znaczenie popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie promienników podczerwieni jako elementów uzupełniających dla innej instalacji grzewczej np. z panelami fotowoltaicznymi czy przy korzystaniu z pompy ciepła.

Czy warto kupić grzejnik na podczerwień? Istnieje przynajmniej kilka argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem.

  • Walory estetyczne

Ogrzewanie na podczerwień może być albo całkowicie niewidoczne – jeśli wybierzesz opcję sufitową, albo stanowić wyrazisty element ozdobny – gdy sięgniesz po panel dekoracyjny. Niektórzy producenci umożliwiają umieszczenie na elemencie dowolnego nadruku.

  • Szerokie możliwości aranżacyjne

Promiennik podczerwieni do pokoju może zostać umieszczony na ścianie, dzięki czemu zajmie niewiele miejsca. Sprawdzi się zatem także na mniejszych metrażach, dając dużą swobodę w urządzaniu wnętrza.

Nie będzie potrzebne także dodatkowe pomieszczenie na kotłownię – zyskasz zatem kilka metrów kwadratowych, nie musząc uwzględniać go w projekcie.

  • Równomierny rozkład temperatur

Przy ogrzewaniu na podczerwień bez problemu uzyskasz niemal identyczną temperaturę w każdym punkcie pomieszczenia. W przypadku tradycyjnego ogrzewania jest inaczej: przy kaloryferze termometr może pokazać nawet 50 stopni, zaś im dalej, tym chłodniej. Promienniki natomiast oznaczają równomierny rozkład w poziomie i w pionie: temperatura przy podłodze i suficie różni się zaledwie o 1,5 stopnia, co stanowi bardzo dobry rezultat.

  • Łatwy montaż

Montaż ogrzewania na podczerwień nie nastręcza trudności i nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. 

  • Obsługa bez kłopotu

Ogrzewanie na podczerwień ma opinię niemal bezobsługowego. Rzeczywiście, zapewnienie ciepła w domu w zasadzie nie wymaga interwencji domowników, zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na system z automatyzacją.

Warto jeszcze poruszyć kwestię rozbieżności pomiędzy ogrzewaniem na podczerwień a ogrzewaniem grzejnikiem konwekcyjnym. Jakie są różnice? Okazuje się diametralne. Promienniki podczerwieni działają zupełnie inaczej niż tradycyjne grzejniki konwekcyjne.

Przy korzystaniu z tych drugich ogrzane powietrze unosi się do góry, a dolne partie pomieszczeń pozostają chłodniejsze. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, przy promiennikach podczerwieni ten problem nie występuje, dzięki czemu ogrzewanie staje się bardziej efektywne.

Podkreślmy, że promienniki podczerwieni są uznawane za zdrowe źródło ciepła. Fale nie wysuszają powietrza i nie powodują – jak w przypadku grzejników konwekcyjnych – unoszenia się kurzu. 

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

promiennik podczerwieni na ścianie domu

Jakie są opinie o ogrzewaniu domu promiennikami podczerwieni?

Tyle w teorii… Jak jednak wypowiadają się o tym rozwiązaniu osoby już użytkujące promienniki podczerwieni? Opinie na ich temat są przeważnie pozytywne.

Do najczęściej podkreślanych atutów zalicza się bardzo szybkie nagrzewanie systemu do nastawionej temperatury i utrzymanie jej za sprawą termostatu – nie przy ciągłej pracy, ale przy uruchamianiu w odpowiedniej chwili. To także przekłada się na oszczędności. Ciche i w zasadzie bezobsługowe działanie to kolejne źródło korzystnych dla promiennika na podczerwień opinii.

Oczywiście, nadal wątpliwości niektórych osób może wzbudzać zasada działania panelu grzewczego na podczerwień. Opinie sceptyków dotyczą osiąganego komfortu termicznego – tu jednak wiemy, że raczej nie znajdują one odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ciepło z podczerwieni jest uznawane za bardzo przyjemne, bliskie naturalnemu.

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe? Do jakiej instalacji będą pasowały?

Jakie są wady i zalety promienników podczerwieni?

Jak więc widać, promienniki podczerwieni są uznawane za ekologiczne, zdrowe i oszczędne. W poniższej tabeli znajdziesz krótkie zestawienie najistotniejszych zalet i wad takich urządzeń.

Ogrzewanie na podczerwień - zalety

Ogrzewanie na podczerwień  - wady

ekologiczne źródło ciepła – brak emisji spalin

dość wysoki koszt

efektywność – szybkie nagrzewanie pomieszczeń i wysoki komfort cieplny ze względu na oddziaływanie bezpośrednio na ludzi i przedmioty

niższa wydajność i wysokie koszty eksploatacji w budynkach o słabszej izolacji

możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz, np. na tarasie

brak możliwości podgrzania wody

duży wybór modeli

korzystne dla zdrowia – zwłaszcza dla alergików

pozytywny wpływ na budynek – promieniowanie podczerwone zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni

prosty montaż i obsługa

wysokie walory estetyczne

bezobsługowość

Oczywiście, zadowalający efekt osiągniesz tylko, jeśli dokładnie określisz, jaki promiennik podczerwieni wybrać.

I na koniec wspomnijmy, że za zakupem promienników przemawia jeszcze jedna korzyść! Urządzenia w najmniejszym stopniu nie zaburzają aranżacji domu i nie wymuszają na tobie zmiany wizji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij