Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom ekologiczny – czym jest, ile kosztuje i jak zbudować ekologiczny dom?

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny jest zbudowany z materiałów przyjaznych środowisku i nierzadko bazuje na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jego wybór przynosi korzyści nie tylko naturze, ale i inwestorom. To dlatego, że ekologiczne domy najczęściej są również energooszczędne. Jak zaprojektować taki budynek? Sprawdź, jak zbudować eko dom i jaka cena się z tym wiąże.

W związku ze zjawiskiem globalnego ocieplenia, a także wewnętrzną potrzebą ochrony środowiska naturalnego, coraz częściej pojawiają się rozwiązania, które mają przełożyć się zmniejszenie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie musi się to jednak wiązać z rezygnacją z luksusowych rozwiązań. Rozwiązanie stanowią projekty domów ekologicznych.

Dom ekologiczny – co to jest eko dom?

Co to jest dom ekologiczny? Najprościej mówiąc, to budynek, który powstał w zgodzie z naturą, co oznacza, że podczas budowy zostały wykorzystane naturalne materiały i surowce, które to są dostępne w danym regionie.

Definicja domu ekologicznego brzmi jednak nieco inaczej. Ministerstwo Środowiska jasno określa, że domem ekologicznym można nazwać budynek, który zbudowany jest metodami ekologicznymi i zastosowano w nim odpowiednie materiały, które zmniejszają wydatki eksploatacyjne budynku nawet o 50-80% w stosunku do tych tradycyjnej zabudowy.

Można więc powiedzieć, że eko dom powinien być domem o niskim zapotrzebowaniu na energię. Ponadto, do jego ogrzania stosuje się odnawialne źródła energii. Może to być biomasa, pellet, ekogroszek lub po prostu drewno. Ekologiczny dom bardzo często wyposażony jest również w instalację lub dachówkę fotowoltaiczną.

Dom ekologiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu? 

Nowoczesne budownictwo obfituje w wiele rozwiązań, które są zaawansowane technologicznie i pozwalają stworzyć energooszczędne domy, które w dłuższej perspektywie przynoszą sporo oszczędności. Wpływa na to m.in.:

  • konstrukcja budynku – zwarta, mniejsza bryła bez balkonów pozwoli ci zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych. Szukaj projektów mających jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury (A/V);
  • kształt dachu – ze względu na to, że ciepłe powietrze unosi się ku górze, przez dach ucieka sporo ciepła. Aby tego uniknąć, stosuje się dachy: dwuspadowe, jednospadowe, pozbawione wykuszy i lukarn lub płaskie;
  • rozkład pomieszczeń – powinien być zgodny z naturalnym obiegiem słońca. Pozwoli ci to lepiej oświetlić poszczególne pomieszczenia w ciągu dnia;
  • naturalne materiały – np. drewno, kamień, cegła, tynk naturalny;
  • pozyskiwanie energii cieplnej z niekonwencjonalnych źródeł – np. paneli fotowoltaicznych, przydomowych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu;
  • montaż okien o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,3 Uw.

Jak wygląda ekologiczny dom? Najczęściej projekt domu ekologicznego jest stosunkowo prosty i w dużej mierze bazuje na wykorzystaniu drewna. To jednocześnie budynki o wysokiej funkcjonalności oraz modnej stylistyce.

Poznaj nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu

Domy ekologiczne – najpopularniejsze projekty eko domów

Projekty domów ekologiczny znacznie się od siebie różnią. Mogą to być domy modułowe, domy z bali drewnianych, a nawet domy z gliny. Co je charakteryzuje?

Ekologiczne domy modułowe

Nowoczesne domy ekologiczne to bardzo często domu modułowe. Oznacza to, że budowane są z gotowych prefabrykatów. Taki dom powstaje zatem głównie w fabryce, a na placu budowy jest głównie montowany. Coraz częściej mówi się, że są to ekologiczne domy przyszłości. Wiele osób nadal obawia się jednak ich trwałości. Niesłusznie, domy modułowe są trwałe i tańsze w budowie aniżeli domy z drewna czy budynki murowane.

Domy ekologiczne z drewna

Eko domy drewniane to przeważnie budynki szkieletowe, co oznacza, że mają drewniany szkielet. Ich niewątpliwa zaleta to wysoka termoizolacyjność, wymagają jednak regularnej pielęgnacji. Domy ekologiczne drewniane występują w wielu stylach, od modnego skandynawskiego, po góralski. Do ich budowy używa się przeważnie drewna sosnowego, a nieco rzadziej gatunków iglastych, np. jodły czy świerku.

Ekologiczne domy z gliny

Eko dom z gliny to popularny wybór w Szwecji, Niemczech czy w  Australii i nie mają nic wspólnego z gliniankami. W Polsce to rzadkość dlatego, jeśli wybierzesz ten materiał, to możesz mieć trudności ze znalezieniem odpowiednich fachowców. Niemniej, domy z gliny są naturalne i ekologiczne.

Podczas ich budowy stosowane są wyłącznie surowce naturalne. Dopuszczalne jest zastosowanie dwóch technologii podczas powstawania domów z gliny. Pierwszy zakłada wykorzystanie szkieletu konstrukcyjnego ze stali lub drewna, który wypełniony jest lekką gliną. Drugi, użycie tzw. gliny konstrukcyjnej, czyli mieszanki gliny i dodatków organicznych.

Ekologiczne domy z bali

Eko domy z bali doceniane są przede wszystkim za niewątpliwy urok. Ich budowa wymaga jedynie wylania fundamentów. Reszta prac to tzw. prace suche, dlatego prace można przeprowadzić niemal przez cały rok. Na ich korzyść przemawia trwałość i szybkość budowy. Ekologiczne domy z bali pozwalają zamontować dowolne ogrzewanie, a przy tym zapewniają regulację wilgoci.

Czym jest szambo ekologiczne? Poznaj zalety i wady przydomowego szamba ekologicznego

Dom ekologiczny – cena

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom ekologiczny. Wiele zależy od technologii budowy, a także zastosowanych materiałów. Przykładowo, domy z bali mogą okazać się droższe niż prefabrykowane. Ich cena to mniej więcej 1400-2600 zł za m2. Tani dom ekologiczny można za to wybudować z drewna. W tym przypadku stawki wynoszą nawet mniej niż 1000 złotych za m2.

Co istotne, budowa domu ekologicznego nie zawsze okaże się tańszym wyborem. Niektóre rozwiązania ekologiczne kosztują całkiem sporo jak chociażby pompa ciepła czy instalacja fotowoltaiczna. Niemniej, rachunki będą niskie. Ponadto, można otrzymać dofinansowanie na wiele ekologicznych inwestycji.

Dom ekologiczny

Ekologiczny dom – czy można liczyć na dofinansowanie?

Dofinansowanie ekologicznego domu najczęściej przyjmuje postać dopłat rządowych lub unijnych do inwestycji w OZE. Przykład stanowi m.in. program „Mój Prąd”, czyli program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. W jego ramach można uzyskać zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

Niestety, w dniu 06.10.2021 r. został zamknięty nabór wniosków o dofinansowanie z powodu wyczerpania budżetu programu. Bardzo możliwe, że wznowiony zostanie w 2022 roku.

Jeszcze inny program, który umożliwia uzyskanie dofinansowania inwestycji w energooszczędne domy, to „Czyste Powietrze”. Właściciele jednorodzinnych domów mogą liczyć na 37 tys. zł dopłaty do wymiany starych pieców.

Nie ma obecnie programów na stricte domy ekologiczne z dopłatą. Warto jednak sprawdzać zmiany w unijnych dotacjach.

Dofinansowanie do budowy domu 2022 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Ekologiczny dom – jak go zbudować?

Jak zbudować ekologiczny dom? Wiesz już, że do tego celu możesz użyć zróżnicowanych materiałów czy technologii. Wiele zależy od wybranego projektu domu. Z pewnością ciekawe rozwiązanie stanowią prefabrykaty, czyli gotowe elementy domu, które produkowane są w fabryce, a następnie przewożone na miejsce budowy, gdzie są montowane. Dzięki temu budynek może powstać w zaledwie kilka tygodni.

Inny sposób to domy drewniane z konstrukcją szkieletową, o których pisaliśmy więcej w artykule: Jak wybudować energooszczędny dom drewniany?

Warto także dodać, że coraz popularniejsze staje się budowanie domów z cegieł, które pochodzą z rozbiórek innych budynków.

Ekologiczny dom – jakie rozwiązania warto zastosować?

W domach ekologicznych ważne jest, by sięgnąć po naturalne budulce, które zapewnią wysoką izolację cieplną, ale nie tylko to można zrobić dla środowiska. Co zrobić, żeby dom był ekologiczny?

1. Wybierz ekologiczne ogrzewanie – ogrzewanie pomieszczeń domu eko może odbywać się przy pomocy np. kondensacyjnego pieca gazowego i kolektorów słonecznych. Fotowoltaika w eko domu to równie dobry pomysł. Co istotne, domach energooszczędnych i pasywnych za wymianę powietrza w budynku odpowiada system wentylacji mechanicznej. W eko domu umieść też pompę ciepła.

2. Zmniejsz zużycie energii –  na ten element składa się przede wszystkim zakup sprzętów, które spełniają warunki najwyższej energooszczędności.

3. Oszczędzaj wodę –  niektórzy decydują się również na stworzenie dodatkowego obiegu wody w postaci zbiorników, do których zbierana jest woda deszczowa. Może być ona wykorzystywana do podlewania trawnika.

4. Postaw na eko rozwiązania – w przypadku ekologicznych domów możesz również zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – coraz popularniejsze stają się te biologiczne (z hodowlą bakterii).

Ekologiczny dom – czy warto się na niego zdecydować?

W opiniach dotyczących eko domów można przeczytać, że są to budynki energooszczędne. Pozwalają zatem znacząco oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Jednocześnie bazują na nowoczesnych rozwiązania i odnawialnych źródłach energii. Coraz częściej mówi się o tym, że są to domy przyszłości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Dom bez komina i kotłowni? Z pompą ciepłą to możliwe!
Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu
Sponsorowane
Dom bez komina i kotłowni? Z pompą ciepłą to możliwe!
Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Funkcjonalność i estetyka: 7 projektów domów z garażem
30.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

Funkcjonalność i estetyka: 7 projektów domów z garażem

Planując budowę domu, staniesz przed wyborem – projekt ze wbudowanym garażem czy garaż wolnostojący? Każde z rozwiązań ma...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
5 propozycji projektów domów minimalistycznych
25.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

Prosto i funkcjonalnie: 5 najciekawszych propozycji domów minimalistycznych

Minimalizm w budownictwie jednorodzinnym cechuje się prostą bryłą, funkcjonal...

Projekt domu
8 najciekawszych projektów z master bedroom
11.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

8 najciekawszych projektów z master bedroom

Moda na master bedroom przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych i już na dobre zadomowiła się wśród inwestorów. Wybierają j...

Projekt domu
Funkcjonalność i estetyka: 7 projektów domów z garażem
30.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

Funkcjonalność i estetyka: 7 projektów domów z garażem

Planując budowę domu, staniesz przed wyborem – projekt ze wbudowanym garażem czy garaż wolnostojący? Każde z rozwiązań ma...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
5 propozycji projektów domów minimalistycznych
25.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

Prosto i funkcjonalnie: 5 najciekawszych propozycji domów minimalistycznych

Minimalizm w budownictwie jednorodzinnym cechuje się prostą bryłą, funkcjonal...

Projekt domu
8 najciekawszych projektów z master bedroom
11.08.2023 r. Kamila Szymkowiak

8 najciekawszych projektów z master bedroom

Moda na master bedroom przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych i już na dobre zadomowiła się wśród inwestorów. Wybierają j...

Reklama
Zamknij