Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaką instalację alarmową do domu wybrać, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość?

Instalacja alarmowa

Dobrze wykonana instalacja alarmowa potrafi odstraszyć niejednego złodzieja, a nam zapewnić dobre samopoczucie zwłaszcza podczas urlopu spędzanego z dala od domu. Jak działa instalacja alarmowa i czy na pewno skutecznie zabezpiecza nieruchomość przed niechcianymi gośćmi? Sprawdźmy.

Jeszcze całkiem niedawno systemy alarmowe kojarzyły nam się jedynie z inteligentnymi domami, które od podłóg aż po sufity wyposażone są w nowoczesną elektronikę. Dzisiaj wiemy, że alarm to absolutna podstawa, która pomoże nam czuć się pewnie i bezpiecznie. O takim rozwiązaniu powinni pomyśleć zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, które nierzadko usytuowane są z dala od innych nieruchomości.

Czym jest instalacja alarmowa w domu?

Nie istnieje konkretna definicja instalacji alarmowej. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje alarmów, które można dopasować do wielkości i kształtu budynku, ilości okien i drzwi czy też profilu domowników. Instalacja alarmowa składa się z kilku urządzeń, które mają za zadanie wykryć niepożądane zdarzenie i komunikując się ze sobą, dostarczyć mieszkańcom informacji o danym zajściu.

Właśnie dlatego instalacja alarmowa w domu musi zostać wyposażona w centralę, czujki sygnalizatory, ale też detektory czy urządzenia komunikacyjne. Niektóre elementy wymagają brudnego montażu, dlatego wybierając swój wymarzony projekt domu warto o tym pamiętać i już na etapie budowy, zaplanować wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Jak działa instalacja alarmowa?

Na rynku dostępnych jest wiele alarmów i zabezpieczeń, mających chronić nasz dom. Schemat działania instalacji alarmowej jest jednak taki sam w każdym przypadku. Najbardziej podstawowe instalacje składają się z tylko kilku elementów i mają za zadanie uruchomić sygnalizator (akustyczny lub optyczny) w sytuacji zagrożenia.

Oprócz nich możemy znaleźć również alarmy, które działają na podstawie czujników ruchu (czujki na podczerwień, ultradźwiękowe, wibracyjne, magnetyczne itd.), które uruchamiają ostrzeżenie po wykrytym zdarzeniu.

Schemat działania instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym ma za zadanie zabezpieczyć naszą nieruchomość, zwłaszcza podczas nieobecności domowników. W momencie, gdy przebywamy w domu, alarm włączony jest w tryb czuwania co oznacza, że będzie w stanie wykryć próbę celowego uszkodzenia urządzenia, ale nie uruchomi alarmów włamaniowych.

Gdy jednak opuszczamy budynek jako ostatni, należy uzbroić alarm za pomocą specjalnego PIN-u. Następnie szybko opuścić nieruchomość i zamknąć za sobą drzwi.

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Instalacje alarmowe w domach jednorodzinnych różnią się między sobą parametrami technicznymi, stosowanymi technologiami czy właśnie liczbą sensorów. Każdy alarm składa się jednak z kilku podstawowych elementów.

  1. Centrala alarmowa – to jednocześnie mózg i serce całego systemu alarmowego. Jest praktycznie bezobsługowa, wymaga jedynie okresowej konserwacji. Centralę powinniśmy umieścić w ciepłym i dobrze zabezpieczonym miejscu, ponieważ to do niej podłączone są przewody pozostałych elementów alarmu. Centrala w przypadku bardziej rozbudowanych systemów umożliwia także obsługę za pomocą telefonu, informowanie o usterkach systemu, czy prowadzenie prostej automatyki.
  2. Czujniki ruchu – instalowane do ściany lub sufitu. Zadaniem czujki w instalacji alarmowej jest wykrycie ruchu w konkretnym pomieszczeniu.
  3. Klawiatura sterująca (manipulator kodowy) – służy do przeglądania alarmów oraz usterek. Wyglądem przypomina kalkulator lub telefon.
  4. Sygnalizatory – wewnętrzne i zewnętrze, generują dźwięk oraz sygnały optyczne informujące o zdarzeniu.
  5. Dialer – służy do powiadamiania odpowiednich osób o zdarzeniu alarmowym.

Jaką instalację alarmową wybrać?

Jaka instalacja alarmowa sprawdzi się w domu? Zwykły system, ten bezprzewodowy czy może z monitoringiem? To jaki rodzaj instalacji wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jakim dysponujesz budżetem, w jakim stopniu chcesz zabezpieczyć swoją nieruchomość oraz czy posiadasz dom piętrowy, czy parterowy.

Standardowa instalacja składa się z dwóch czujek, które będą w stanie wykryć złodzieja w korytarzu oraz drugim, najbardziej narażonym pomieszczeniu. Do tego celu wykorzystuje się czujniki ruchu lub kontaktrony, które mogą chronić całe pomieszczenie lub konkretną linię (tryb kurtynowy) oraz reagować na otwarcie drzwi lub okien.

W domu piętrowym doskonale sprawdzi się podział na strefy alarmowe. Piętro, na którym znajdują się sypialnie, w nocy może zostać rozbrojone, a cały dół zabezpieczony i odpowiednio chroniony.

Nowoczesne instalacje alarmowe przypominają swoim działaniem urządzenia do zarządzania całym budynkiem. Inteligentny alarm do domu nie tylko umożliwi wydzielenie stref (wewnątrz i na zewnątrz budynku), ale również pozwali na zdalne sterowanie nim z każdego miejsca na ziemi.

Stosowanie nowoczesnych central alarmowych, pozwala zarządzać również oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi. Dzięki temu system w razie awarii nie tylko poinformuje o zdarzeniu, ale również np. w przypadku wycieku gazu, odetnie jego dopływ lub zwiększy intensywność wentylacji.

Monitoring domu – jak zapewnić bezpieczeństwo w domu?

Instalacja alarmowa przewodowa czy bezprzewodowa: jaką wybrać?

Najlepszy alarm do domu to ten, który w razie sytuacji zagrożenia spełni wszystkie swoje funkcje. Niezależnie czy wybierzemy bezprzewodową instalację alarmową, czy przewodową zadbajmy o to, aby jego montażem zajął się wykwalifikowany fachowca, dzięki czemu zyskamy pewność, że będzie ona działać prawidłowo. Nie będziemy też musieli zastanawiać się jakie przewody wybrać do instalacji alarmowej.

Planowanie alarmu najlepiej zacząć wtedy, gdy jesteśmy na etapie budowy domu, lub też zamierzamy urządzić generalny remont. Wtedy bez problemu możemy zainstalować potrzebne urządzenia oraz umieścić w ścianie całe okablowanie do instalacji alarmowej.

Nie zawsze jednak na tym etapie znajdujemy dodatkowe środki finansowe i często decydujemy się na ten krok, dopiero po zakończeniu niezbędnych prac. Bezprzewodowy alarm do domu idealnie sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji. Jego poszczególne elementy komunikują się między sobą bezprzewodowo za pomocą fal radiowych. Instalacja alarmowa bez kabli zasilana jest przez akumulatory lub baterie, na których jest w stanie pracować bez przerwy przez minimum rok.

Jeśli jednak będąc na etapie budowy domu, myślisz o zainstalowaniu alarmu, to zdecydowanie polecamy alarm domowy przewodowy. Nie tylko nie będziesz musiał martwić się wymianą baterii, ale również przejmować się bezpieczeństwem systemu. Alarm przewodowy jest infrastrukturą zamkniętą, do której nikt obcy nie będzie miał dostępu.

Instalacja alarmowa przewodowa czy bezprzewodowa? Oto najważniejsze zalety obu rozwiązań.

Instalacja alarmowa przewodowa Instalacja alarmowa bezprzewodowa

• Niskie nakłady na konserwację (dzięki stałemu zasilaniu nie musimy wymieniać baterii);

• Wysoka odporność na zakłócenia.

• Brak okablowania;

• Do stosowania w trudnodostępnych miejscach;

• Łatwy montaż bez konieczności zastanawiania się nad kolorami przewodów instalacji alarmowej;

• Możliwość demontażu i zmiany lokalizacji w przypadku przeprowadzki.

Ile kosztuje instalacja alarmowa w domu?

Dla większości klientów cena instalacji alarmowej to kluczowy czynnik w podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego modelu alarmu. Nic dziwnego, wydatek, który będziemy musieli ponieść nie jest mały, a dodatkowo zależy od wielu czynników takich jak: powierzchnia posesji, jakość urządzeń czy stopień zaawansowania technologii.

Czy można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena za instalację alarmową w domu? Za profesjonalny montaż instalacji alarmowej przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 2000 zł (warto dopytać czy podana cena instalacji alarmowej jest za punkt, czy całe urządzenie). Tania instalacja alarmowa, czyli samo urządzenie to kolejne 2000 złotych. Za niewiele większą kwotę, możemy kupić bardziej złożony i skomplikowany system, który zawiera centralkę, manipulator, czujki otwarcia oraz moduł, który w razie problemów powiadomi firmę ochroniarską.

Cennik instalacji alarmowej często obejmuje jedynie koszt urządzenia oraz montażu. Czasami niezbędne będzie też skorzystanie z dodatkowych usług. Za przygotowanie ścian oraz wykonanie instalacji podtynkowej, wykonawcy często liczą sobie nawet 1000 zł. Co więcej, do budżetu warto doliczyć też abonament obejmujący monitorowanie oraz pracę agencji ochroniarskiej, który może wynieść około 50 zł miesięcznie.

Ile kosztuje instalacja alarmowa w domu? Warto zaplanować sobie na ten cel budżet w wysokości minimum 5000 złotych. To sprawi, że nie będziemy musieli wybierać najtańszego urządzenia.

Czujnik czadu i gazu – jaki wybrać?

Jak wykonać montaż instalacji alarmowej samodzielnie? DIY

Montaż instalacji alarmowej to skomplikowana czynność i jedynie jego prawidłowe podłączenie jest w stanie zagwarantować nam odpowiednią ochronę. W tym celu możemy skorzystać z usług firm zajmujących się alarmami i to im zlecić instalację, posłużyć się firmą ochroniarską czy też zaopatrzyć się w zestawy alarmowe do samodzielnego montażu.

Mówi się jednak, że montażem alarmu powinna zająć się niezależna, wyspecjalizowana firma, która fachowo trudni się w tego typu rozwiązaniach, a nie firma ochroniarska. Dlaczego? Dla własnego bezpieczeństwa. Montaż alarmu w domu powoduje, że osoba dokonująca instalacji alarmowej będzie znała budowę domu, kod, którym można uzbroić i rozbroić naszą instalację. Jeśli do tego dołączymy fakt, że monitoruje ona nasz dom i wie, kiedy jesteśmy w domu, a kiedy nie, to pozostaje nam jedynie liczyć na uczciwość pracowników.

Jak wykonać instalację alarmową krok po kroku?

  1. Centrala – montaż instalacji alarmowej należy rozpocząć od modułu centralnego, umieszczając go w dedykowanej obudowie, następnie wpinając przewody zasilające oraz uziemienie.
  2. Manipulator dobrze zamontować go na linii wzroku, dzięki czemu w łatwy sposób będziemy mogli uzbroić czy rozbroić alarm. Jeśli zależy nam na tym, aby podzielić budynek na strefy, kupmy kilka manipulatorów.
  3. Sygnalizatory – należy umieścić w takim miejscu, aby sygnał akustyczny był dobrze słyszalny z każdej części domu, a dodatkowo był on trudnodostępny dla włamywacza, który będzie próbował go uszkodzić. Sygnalizatory zewnętrzne warto z kolei umieścić na widocznej części budynku np. na frontowej ścianie lub od strony sąsiadów, dzięki czemu będzie słyszalny dla świadków.
  4. Czujniki ruchu – warto umieścić w rogach pomieszczenia, na wysokości od 180 do 250 cm. Dzięki temu będą one w stanie objąć obszar takich miejsc jak: drzwi wejściowe, tarasowane i balkonowe, ale także okolice okien czy garaż.
  5. Integrację systemu wykonujemy za pomocą dedykowanego modułu.

Jakich błędów unikać, wykonując montaż instalacji alarmowej?

Decydując się na samodzielną instalację, nietrudno popełnić kilka podstawowych błędów. Aby ich uniknąć, pamiętajmy o zasilaniu awaryjnym, który okaże się szczególnie przydatny, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Podczas montażu na bieżąco sprawdzajmy zasięg urządzeń, po to, aby upewnić się, że mają one dostatecznie dobre połączenie z centralą. Nie zapominajmy również o poprawnym skonfigurowaniu systemu i ustawieniu koniecznych kodów i haseł.

Czujnik zmierzchu – co to jest i jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Jakie są wady i zalety nowoczesnych instalacji alarmowych?

Nowoczesne instalacje systemów alarmowych to nie tylko wygoda, ale też duża oszczędność. Dobrze zaprojektowany system, zadba o bezpieczeństwo nasze i naszego domu oraz w razie zagrożenia odetnie źródło problemów, dając tym samym zabezpieczenie przeciwpożarowe czy antypowodziowe. Czy w takim razie instalacja alarmowa ma jakiekolwiek wady? Poniżej umieściliśmy wszystkie „za” i „przeciw”, które pomogą Ci podjąć decyzję o montażu urządzenia.

Zalety Wady

• Większe poczucie bezpieczeństwa poprzez zmniejszenie ryzyka włamania;

• Instalacja alarmowa może powiadomić nas np. o pożarze, czego nie zrobi już zwykły monitoring;

• Alarm może uchronić nas przed dodatkowymi kosztami, które wynikają z potrzeby przeprowadzenia remontu po zalaniu paneli.

• Wysoka cena całej instalacji;

• Możliwe problemy związane z niekompatybilnością urządzeń (zdarza się to niezwykle rzadko, jedynie, gdy kupujemy każdy element osobno).

Warto pamiętać o tym, że korzystając z inteligentnych rozwiązań, możemy nawet zdalnie, przebywając na urlopie odsłonić od czasu do czasu rolety, pokazując potencjalnemu złodziejowi, że ktoś jest w domu i dzięki temu dodatkowo się zabezpieczyć.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij