Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Alarm do domu - jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego?

Alarm do domu - jaki system alarmowy do domu jednorodzinnego?

Alarm do domu to dobre zabezpieczenie. Potrafi odstraszyć niejednego złodzieja, a mieszkańcom zapewnić spokojny sen oraz urlop. Budowa własnego domu jest więc świetną okazją, aby pomyśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć swoją nieruchomość przed nieproszonymi gośćmi.

Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?

Alarm do domu jednorodzinnego jest zdecydowanie bardziej potrzebny, niż w przypadku np. domów szeregowych. Dlaczego? Dom wolnostojący bardzo często usytuowany jest na uboczu, z dala od innych nieruchomości. Taka lokalizacja dla potencjalnego złodzieja może być zachęcająca, ponieważ prawdopodobieństwo, że zostanie on przez kogoś zauważony, jest niezwykle małe. Warto o tym pamiętać wybierając swój wymarzony projekt domu i już na etapie budowy, zaplanować wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Dowiedz się więcej: O czym należy pamiętać wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Jak działa alarm w domu?

Na rynku dostępnych jest wiele alarmów i zabezpieczeń, mających chronić nasz dom. Te najbardziej podstawowe składają się z tylko kilku elementów i mają za zadanie uruchomić sygnalizator (akustyczny lub optyczny) w sytuacji zagrożenia. Oprócz nich możemy znaleźć również alarmy, które działają na podstawie czujników ruchu (czujki na podczerwień, ultradźwiękowe, wibracyjne, magnetyczne itd.), które uruchamiają ostrzeżenie po wykrytym zdarzeniu.

Niezależnie więc od tego, jaki alarm do domu wybierzemy, ma on przede wszystkim zabezpieczyć naszą nieruchomość, zwłaszcza podczas naszej nieobecności. W momencie, gdy przebywamy w domu, alarm jest wyłączony z czuwania. Oznacza to, że będzie on w stanie wykryć próbę np. celowego uszkodzenia urządzenia, jednak nie uruchomi alarmów włamaniowych.

W sytuacji, gdy opuszczamy budynek jako ostatni, powinniśmy pamiętać o uzbrojeniu alarmu, za pomocą wpisania PIN-u na klawiaturze zamontowywanej przy wyjściu. Najczęściej po wpisaniu kodu, mamy około 15 sekund na to, aby wyjść z domu i zamknąć drzwi. Poprawne uzbrojenie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie alarmu.

Jakie są główne elementy systemu alarmowego?

Każdy alarm składa się z kilku podstawowych elementów.

  1. Centrala alarmowa — to jednocześnie mózg i serce całego systemu alarmowego. Jest praktycznie bezobsługowa, wymaga jedynie okresowej konserwacji. Centralę powinniśmy umieścić w ciepłym i dobrze zabezpieczonym miejscu, ponieważ to do niej podłączone są przewody pozostałych elementów alarmu. Centrala w przypadku bardziej rozbudowanych systemów umożliwia także obsługę za pomocą telefonu, informowanie o usterkach systemu, czy prowadzenie prostej automatyki.
  2. Czujniki ruchu — instalowane do ściany lub sufitu. Ich zadaniem jest wykrycie ruchu w konkretnym pomieszczeniu.
  3. Klawiatura sterująca (manipulator kodowy) — służy do przeglądania alarmów oraz usterek. Wyglądem przypomina kalkulator lub telefon.
  4. Sygnalizatory — wewnętrzne i zewnętrze, generują dźwięk oraz sygnały optyczne informujące o zdarzeniu.
  5. Dialer — służy do powiadamiania odpowiednich osób o zdarzeniu alarmowym.

Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Jaki alarm do domu wybrać? Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością zadajesz sobie właśnie to pytanie. Zwykły system, ten bezprzewodowy czy może z monitoringiem? To jaki alarm do domu wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, ile chcesz na niego wydać, w jakim stopniu chcesz zabezpieczyć swoją nieruchomość oraz czy posiadasz dom piętrowy, czy dom parterowy.

Podstawowy system alarmowy składa się najczęściej z dwóch czujek, które będą w stanie wykryć złodzieja w korytarzu oraz drugim, najbardziej narażonym pomieszczeniu. Do tego celu wykorzystuje się czujniki ruchu lub kontaktrony, które mogą chronić całe pomieszczenie lub konkretną linię (tryb kurtynowy) oraz reagować na otwarcie drzwi lub okien. W domu piętrowym doskonale sprawdzi się podział na strefy alarmowe. Piętro, na którym znajdują się sypialnie, w nocy może zostać rozbrojone, a cały dół zabezpieczony i odpowiednio chroniony.

Dużą popularnością na rynku cieszą się również nowoczesne systemy alarmowe, które swoim działaniem przypominają urządzenia do zarządzania całym budynkiem. Inteligentny alarm do domu nie tylko umożliwi wydzielenie stref (wewnątrz i na zewnątrz budynku), ale również pozwali na zdalne sterowanie nim z każdego miejsca na ziemi.

Stosowanie nowoczesnych central alarmowych, pozwala zarządzać również oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznym. Dzięki temu system w razie awarii nie tylko poinformuje o zdarzeniu, ale również np. w przypadku wycieku gazu, odetnie jego dopływ lub zwiększy intensywność wentylacji.

Alarm przewodowy a alarm bezprzewodowy — na jaki się zdecydować?

Najlepszy alarm do domu to ten, który w razie sytuacji zagrożenia spełnia wszystkie swoje funkcje. Niezależnie czy wybierzemy alarm do domu bezprzewodowy, czy przewodowy najlepiej, aby jego montażem zajął się wykwalifikowanego fachowca. Planowanie alarmu najlepiej zacząć wtedy, gdy jesteśmy na etapie budowy domu, lub też zamierzamy urządzić generalny remont. Wtedy bez problemu możemy zainstalować potrzebne urządzenia oraz umieścić w ścianie całe okablowanie.

Nie zawsze jednak na tym etapie znajdujemy dodatkowe środki finansowe i często decydujemy się na ten krok, dopiero po zakończeniu niezbędnych prac. Bezprzewodowy alarm do domu idealnie sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji. Jego poszczególne elementy komunikują się między sobą bezprzewodowo za pomocą fal radiowych. Zasilany jest przez akumulatory lub baterie, na których jest w stanie pracować bez przerwy przez minimum rok.

Jeśli jednak będąc na etapie budowy domu, myślisz o zainstalowaniu alarmu, to zdecydowanie polecamy alarm domowy przewodowy. Nie tylko nie będziesz musiał martwić się wymianą baterii, ale również przejmować się bezpieczeństwem systemu. Alarm przewodowy jest infrastrukturą zamkniętą, do której nikt obcy nie będzie miał dostępu.

To może Cię zainteresować: Na czym można zaoszczędzić budując dom?

Ile kosztuje podstawowy alarm do domu?

Dla większości klientów wysokość budżetu, jaki mogą przeznaczyć na zakup alarmu, jest kluczowy w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego modelu. Wydatek, który będziemy musieli ponieść, zależy jednak od wielu czynników m.in. takich jak: powierzchnia posesji, jakość urządzeń czy stopień zaawansowania technologii.

Ceny alarmów rozpoczynają się od 2 000 zł. Tani dobry alarm do domu wraz z montażem to wydatek w okolicy 3 000 zł. Za niewiele większą kwotę — około 5 tys. zł możemy kupić bardziej złożony i skomplikowany system, który zawiera centralkę, manipulator, czujki otwarcia oraz moduł, który w razie problemów powiadomi firmę ochroniarską.

Alarm domowy to nie tylko koszt samego urządzenia i montażu, ale często też dodatkowych usług. Za przygotowanie ścian oraz wykonanie instalacji podtynkowej, wykonawcy często liczą sobie od 500 do 1000 zł. Co więcej, do domowego budżetu warto doliczyć też abonament obejmujący monitorowanie oraz pracę agencji ochroniarskiej, który może wynieść około 50 zł miesięcznie.

Na finalny koszt alarmu wpływ ma również cena samego urządzenia. Zestawy bezprzewodowe są zdecydowanie droższe niż te przewodowe, co wynika, chociażby z kosztu użytych elementów.

Czy da się wykonać montaż alarmu w domu samodzielnie?

Montaż alarmu to skomplikowana czynność i jedynie jego prawidłowe podłączenie jest w stanie zagwarantować nam odpowiednią ochronę. W tym celu możemy skorzystać z usług firm zajmujących się alarmami i to im zlecić instalację, posłużyć się firmą ochroniarską czy też zaopatrzyć się w zestawy alarmowe do samodzielnego montażu.

Mówi się, że montażem alarmu powinna zająć się niezależna, wyspecjalizowana firma, która fachowo trudni się w tego typu rozwiązaniach, a nie firma ochroniarska. Dlaczego? Dla własnego bezpieczeństwa. Montaż alarmu w domu powoduje, że osoba dokonująca instalacji będzie znała kod, którym można uzbroić i rozbroić naszą instalację. Jeśli do tego dołączymy fakt, że monitoruje ona nasz dom i wie, kiedy jesteśmy w domu, a kiedy nie, to pozostaje nam jedynie liczyć na uczciwość pracowników.

Cena montażu centrali alarmowej wynosi od 85 do 150 zł. Do niej należy doliczyć koszt montażu czujki bezprzewodowej (20 - 45 zł), czujników (16 - 42 zł), czujek ruchu (25 - 35 zł) oraz sygnalizatora zewnętrznego (45 - 200 zł). Programowanie systemu to koszt rzędu 200 zł, a wykonanie instalacji alarmowej w budynku do 150 m2 to koszt od 2 000 do nawet 4 000 zł. Decydując się na zakup zestawu do samodzielnego montażu, nie musimy ponosić dodatkowych kosztów i całą instalację wykonać samodzielnie.

Sprawdź: Monitoring domu - jak zapewnić bezpieczeństwo w domu?

Jakie są zalety nowoczesnych instalacji alarmowych?

Nowoczesne instalacje systemów alarmowych to nie tylko wygoda, ale też duża oszczędność. Dobrze zaprojektowany system, zadba o bezpieczeństwo nasze i naszego domu oraz w razie zagrożenia odetnie źródło problemów, dając tym samym zabezpieczenie przeciwpożarowe czy antypowodziowe.

Dodatkowo korzystając z inteligentnych rozwiązań, możemy nawet zdalnie, przebywając na urlopie odsłonić od czasu do czasu rolety, pokazując potencjalnemu złodziejowi, że ktoś jest w domu i dzięki temu dodatkowo się zabezpieczyć.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?
1 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?

Posiadanie sauny w domu jeszcze kilka lat temu uchodziło za ekstrawagancję, g...

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...

Ogród i Taras
Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?
1 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?

Posiadanie sauny w domu jeszcze kilka lat temu uchodziło za ekstrawagancję, g...

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...