Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kolektory słoneczne – solary. Czy warto inwestować w instalację solarną?

Solary - kolektory słoneczne

Odnawialne źródła energii cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością, a na ich czele znajdują się instalacje fotowoltaiczne. Jednak nie tylko one pozwalają podnieść komfort życia i zyskać spore oszczędności – polecanymi rozwiązaniami są również solary, czyli kolektory słoneczne, które pozwalają na ogrzewanie wody słońcem. Jak działają i kiedy warto na nie postawić? Na co zwrócić uwagę, wybierając wydajne solary słoneczne?

Jeśli wybrałeś projekt domu energooszczędnego, nie musisz zaprzątać sobie głowy dodatkowymi inwestycjami w OZE. W innym przypadku z pewnością warto przyjrzeć się dostępnym w tym zakresie technologiom. Należą do nich m.in. kolektory słoneczne do ogrzewania domu.

Jak działają solary? Bazują one na energii słonecznej i przetwarzają ją w ciepło, które może zostać wykorzystane między innymi do ogrzania wody w celach użytkowych. Dzięki temu pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd. I choć inwestycja w nie jest dość kosztowna, z czasem Twój wkład finansowy powinien się zwrócić.

Jak działają solary?

Zasada działania kolektora słonecznego nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Solary montuje się najczęściej na dachach budynków, skąd mogą czerpać energię słoneczną. Umieszczony jest w nich absorber, czyli urządzenie do pochłaniania, w tym przypadku promieniowania słonecznego, a następnie jego zamiany na ciepło.

W kolejnym kroku ciepło przekazywane jest przez płyn do rur umieszczonych w panelach solarnych. To właśnie ogrzany płyn krąży w układzie i dostaje się do wężownicy zasobnika. W tym miejscu ciepło zostaje przekazane do wody użytkowej, dzięki czemu możesz korzystać z podgrzanej wody. Płyn po schłodzeniu wraca do kolektora. 

Gdzie można zamontować kolektory słoneczne do grzania wody? Nie tylko na dachu, ale również w wielu innych miejscach: na ścianie budynku, elewacji, a nawet gruncie. Najczęściej jednak inwestorzy wybierają właśnie dach, ze względu na fakt, że solary nie zabierają wówczas miejsca i jednocześnie mają nieograniczony dostęp do promieniowania słonecznego. Warto wiedzieć, że kolektory słoneczne na ciepłą wodę umieścić można także na domach z płaskim dachem

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne. Czym się różnią?

Kolektory słoneczne bywają mylone z panelami fotowoltaicznymi. W rzeczywistości łączy je jedynie fakt, że obie instalacje opierają się na wykorzystaniu energii słonecznej. Podstawowa różnica między kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką jest taka, że panele fotowoltaiczne przemieniają promienie słoneczne nie na ciepło, ale energię elektryczną.

Oznacza to, że pozyskana energia może zasilać domowe urządzenia, oświetlenie, a w niektórych przypadkach zostać wykorzystana także do ogrzewania. Kolektory słoneczne zaś zmieniają energię słońca na ciepło, które służy do podgrzewania bieżącej wody.

Spora różnica jest widoczna również w kosztach – na tym polu wygrywają solary. Fotowoltaika stanowi dla inwestorów większy wydatek, choć rozwój technologii i rosnąca popularność paneli PV sprawia, że różnice w cenach są z roku na rok coraz mniejsze.

Sprawdź: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Oferta od Columbus dla klientów Extradom

Kliknij baner i poznaj naszą ofertę!

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne występują w dwóch rodzajach: próżniowych i płaskich. Co właściwie je różni? Jak się okazuje, bardzo wiele – inna będzie bowiem ich budowa, parametry, a nawet cena. 

  • Kolektory słoneczne płaskie

Kolektory płaskie składają się z płyty i rur z czynnikiem grzewczym, które się pod nią znajdują. Jak działają? Płyta nagrzewa się, po czym przekazuje przyjęte ciepło do płynu w rurach. Płyn ten przemieszcza się do zasobnika z wodą.

Najważniejszą funkcję w tego rodzaju kolektorach pełni absorber, który pochłania energię, wytwarza ciepło i przekazuje je do czynnika grzewczego. Przykryty jest szybą wykonaną ze szkła solarnego lub tradycyjnego, co zabezpiecza go przed dużymi stratami ciepła, a także czynnikami zewnętrznymi, takimi jak grad czy śnieg.

  • Kolektory słoneczne próżniowe

Kolektory próżniowe tworzy się z systemu rur próżniowych, stąd też ich nazwa. W rurach umieszczone są jeszcze mniejsze rurki, które zostają wypełnione cieczą i połączone z absorberem. Głowną zaletę kolektorów próżniowych stanowi próżnia w przewodach, ponieważ zapewnia większą efektywność podczas mroźnych dni poprzez zminimalizowanie strat ciepła.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych próżniowych – w pierwszych czynnik grzewczy przepływa bezpośrednio przez płytę absorbującą promienie słoneczne, zaś w drugich czynnik grzewczy nie przepływa bezpośrednio przez absorber, a energię odbiera odparowujący i oddający ciepło czynnik roboczy.

Kolektory płaskie czy próżniowe - które okażą się lepszym wyborem? W większości przypadków szala korzyści przechyla się na stronę tych drugich. Kolektory próżniowe są bowiem sprawniejsze od kolektorów płaskich pod kątem zakresu pracy i wykazują się większą funkcjonalnością. Tego rodzaju solary do ogrzewania wody możesz zastosować nawet na elewacji budynku.

Jak działa falownik? Jaki falownik dobrać do własnej instalacji fotowoltaicznej?

Do czego wykorzystuje się solary w gospodarstwie domowym?

Kolektory słoneczne przekształcają energię promieniowania słonecznego na ciepło, a to służy przede wszystkim do podgrzania wody użytkowej, m.in. przeznaczonej do przeprowadzania codziennej toalety czy kąpieli. Solarne ogrzewanie wody to jednak nie wszystko.

Kolektory słoneczne wspomagają także działanie instalacji centralnego ogrzewania, a nawet instalacji ciepła technologicznego. W efekcie kolektory słoneczne do podgrzewania wody mogą być wykorzystywane nie tylko w domu, ale również na zewnątrz – np. w basenie.

Dlaczego solary na dachu lub elewacji to dobry pomysł? Ciepła woda ze słońca to przede wszystkim sposób na niższe rachunki – szczególnie, jeśli w domu posiadasz instalację elektryczną. Wydajny system, dopasowany do konkretnych potrzeb inwestora, jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania c.w.u nawet o 60%.

Podczas słonecznych dni solary mogą zaspokoić potrzeby domowników w 100%. Polecane są zwłaszcza w domach zamieszkałych przez wiele osób, ponieważ wtedy zapewniają największe oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji.

Ogromną zaletą kolektorów słonecznych jest również ich wielofunkcyjność. Jak wspomnieliśmy wcześniej, służą nie tylko do grzania wody słońcem. To w pewnym stopniu także sposób na ogrzewanie domu, choć zazwyczaj wspomagają one jedynie ogrzewanie budynków aniżeli zastępują całą instalację grzewczą. Dzięki temu, że największą efektywność zyskują latem, polecane są nie tylko użytkownikom prywatnym, ale również właścicielom pensjonatów i agroturystyki.

Pamiętaj! Kolektory słoneczne do centralnego ogrzewania są w pełni ekologiczne – źródłem ich zasilania jest słońce, dlatego stanowią alternatywę dla konwencjonalnych urządzeń na paliwa tradycyjne, nie zanieczyszczając środowiska naturalnego.

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

kolektory słoneczne umieszczone na dachu

Jak wybrać właściwą instalację solarną do swojego domu?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, który rodzaj solarów wybrać: próżniowe czy płaskie. Jak już wiesz, kolektory słoneczne próżniowe okażą się bardziej wydajne, z uwagi na mniejsze straty ciepła. 

Co jeszcze będzie istotne? Chociażby pojemność zasobnika na wodę. Ważne, aby posiadał objętość, która zawiera wodę w ilości od 1,3 do 1,7 dziennego zapotrzebowania na wodę wszystkich domowników. Co to dla Ciebie oznacza? Wybierz zasobnik o pojemności minimum 300 litrów. 

Najbardziej wydajna instalacja solarna, to taka z odpowiednią liczbą solarów słonecznych. Skąd masz wiedzieć, jak wyznaczyć liczbę kolektorów, która będzie optymalna dla potrzeb Twojego gospodarstwa domowego? Kolektor na ciepłą wodę ma powierzchnię ok. 1,8 m², podziel tę liczbę przez wymaganą powierzchnię. Jeśli mimo to nie jesteś pewien, lepiej poradzić się w tej kwestii specjalisty. Nie brakuje firm, które zajmą się całym procesem wyboru kolektorów słonecznych, jak również ich montażem.

Sprawdź, jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki!

Ile kosztują kolektory słoneczne?

W związku ze wzrostem powszechności, a co za tym idzie, dostępności kolektorów słonecznych, cena solarów stała się bardziej przystępna. Ile kosztują solary na dach? Wiele zależy od tego, jakich rozmiarów instalacji potrzebujesz. W większości przypadków koszt solarów wraz z całą instalacją wyniesie kilkanaście tys. złotych.

Szacuje się, że w przypadku potrzeb 2-4 osobowej rodziny, cena solarów to ok. 15-20 tys. złotych. Koszt kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego można zmniejszyć, decydując się na skorzystanie z dotacji. 

Prawidłowy montaż solarów. Ile będzie kosztował?

W przypadku ustawienia solarów istotne znaczenie ma kąt nachylenia. Pod jakim kątem ustawiamy kolektory słoneczne? Zazwyczaj zaleca się aby wynosił on od 34 do 70°. W przypadku, gdy instalacja solarna planowana jest do całorocznego podgrzewania, to wówczas wskazane są wyższe wartości, czyli zakres kątów 55 - 65°.

Samodzielne ustawianie kolektorów solarnych nie jest jednak zalecane. O wiele lepiej skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie, którzy nie tylko zadbają o prawidłowy i sprawny montaż, ale również pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli na skuteczne ogrzewanie słoneczne wody użytkowej.

Ile kosztują kolektory słoneczne? Cena samych kolektorów to, jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt rzędu 15-20 tys złotych (dla 2-4 osobowej rodziny). Do tego należy doliczyć wydatki związane z montażem – ten kosztuje od 1500 do 3000 zł netto, a wpływ na cenę robocizny mają rozmiar i złożoność instalacji, sposób prowadzenia przewodów solarnych oraz typ dachu i jego pokrycia.

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Czy warto montować solary?

O solarach wiesz już niemal wszystko, pozostaje zatem odpowiedź na jedno, prawdopodobnie najważniejsze pytanie: czy montaż solarów słonecznych jest opłacalny? Aby na nie odpowiedzieć,sprawdź najpierw, jakie są wady i zalety kolektorów słonecznych.

Niewątpliwa zaleta solarów to aspekt ekologiczny. Pozwalają one wykorzystać energię słoneczną, a następnie zamienić ją na ciepło. Cały proces odbywa się bez szkody dla środowiska. Znaczenie ma z pewnością także energooszczędność. 

Kolektory słoneczne zaspokajają do 70 procent rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która potrzebna jest do podgrzania wody użytkowej. Niewątpliwie wpływa to także na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Kolektory uchodzą przy tym za bezawaryjne i niewymagające obsługi.

Solary słoneczne mają plusy i minusy. Plusy już znasz, a co z minusami? Zaliczyć można do nich podatność na przegrzanie w okresie letnim, co sprawia, że kolektory przestają być tak bezproblemowe i niewymagające obsługi, jak lubią to podkreślać ich producenci. Niemniej, wydaje się, że zalet jest znacznie więcej, dlatego też bez wątpienia warto montować solary.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij