Solary - ile kosztują i czy warto instalować kolektory słoneczne?

Ostatnimi czasy można zauważyć spore zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Fotowoltaika, biomasa, energia wiatrowa, solary - dostępnych rozwiązań bazujących na naturalnych zjawiskach jest bardzo wiele. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się kolektorom słonecznym. Przeczytaj, do czego mogą być wykorzystywane i czy inwestycja w solary jest warta rozważenia.
Jeśli wybrałeś projekt domu energooszczędnego lub projekt domu pasywnego, to nie musisz zaprzątać sobie głowy dodatkowymi inwestycjami w OZE. W innym przypadku z pewnością warto przyjrzeć się dostępnym w tym zakresie technologiom. Należą do nich m.in. kolektory słoneczne. Co je charakteryzuje?
Czym się charakteryzują kolektory słoneczne?
Łączna powierzchnia kolektorów w Polsce wynosi już ponad 3000 tys. m2. W przeważającej części są one wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych. Skąd tak duża ich popularność? Kolektory słoneczne nazywane bywają zamiennie solarami i bazują na odnawialnych źródeł energii (OZE), a dokładniej mówiąc na energii słonecznej.
Solary przetwarzają energię pozyskaną ze słońca, a następnie przekształcają ją w ciepło, które to wykorzystywane jest m.in. do ogrzania wody w celach użytkowych. Co dają solary do domu? Przede wszystkim pozwalają obniżyć rachunki za prąd. Nie da się ukryć, że kolektory słoneczne to poważna inwestycja. Projekt instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego jest dość kosztowny, niemniej z czasem wkład finansowy powinien się zwrócić.
Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?
Kolektory słoneczne występują w dwóch rodzajach: próżniowych i płaskich. Co właściwie je różni? Jak się okazuje bardzo wiele, inna będzie bowiem ich budowa, parametry, a nawet cena. Kolektory płaskie składają się z płyty i rur z czynnikiem grzewczym, które się pod nią znajdują. Jak działają? Płyta nagrzewa się po czym przekazuje przyjęte ciepło do płynu w rurach. Płyn ten przemieszcza się do zasobnika z wodą.
Kolektory próżniowe tworzy się z systemu rur próżniowych, stąd też ich nazwa. W rurach umieszczone są jeszcze mniejsze rurki, które zostają wypełnione cieczą i połączone z absorberem. Głowną zaletę kolektorów próżniowych stanowi próżnia w przewodach, ponieważ zapewnia większą efektywność podczas mroźnych dni poprzez zminimalizowanie strat ciepła.
Kolektory płaskie czy próżniowe - które okażą się lepszym wyborem? W większości przypadków szala korzyści przechyla się na stronę tych drugich. Kolektory próżniowe wykazują się bowiem większą funkcjonalnością. Może je zastosować nawet na elewacji budynku.
Instalacja solarna - do czego mogą być wykorzystywane kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne przekształcają energię promieniowania słonecznego na ciepło, a te służy przede wszystkim do podgrzania wody użytkowej, m.in. tej do kąpieli. Solary do wody mogą okazać się przydatne nie tylko w domu. Dobre rozwiązanie stanowią także solary bo basenu.
Ciepła woda ze słońca to sposób na niższe rachunki szczególnie jeśli w domu posiadasz instalację elektryczną. Kolektory słoneczne służą jednak nie tylko do grzania wody. To w pewnym stopniu także sposób na ogrzewanie domu słońcem, choć zazwyczaj wspomagają one jedynie ogrzewanie budynków aniżeli zastępują całą instalację grzewczą.
ofe-5847238-70029 w-70029
Sprawdź: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?
Jak działają solary słoneczne?
Jak działają solary? Nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Kolektory słoneczne umieszcza się najczęściej na dachach budynków, skąd mogą czerpać energię słoneczną. W solarach umieszczony jest absorber, czyli urządzenia do pochłaniania, w tym przypadku promieniowania słonecznego, a następnie jego zamiany na ciepło.
W kolejnym kroku ciepło przekazywane jest przez płyn do rur umieszczonych w panelach solarnych. To właśnie ogrzany płyn krąży w układzie i dostaje się do wężownicy zasobnika. W tym miejscu ciepło zostaje przekazane do wody użytkowej, dzięki czemu możesz korzystać z podgrzanej wody. Płyn po schłodzeniu wraca do kolektora.
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - jakie są różnice?
Kolektory słoneczne bywają mylone z panelami fotowoltaicznymi. W rzeczywistości łączy je jedynie fakt, że zarówno solary, jak i fotowoltaika opierają się na wykorzystaniu energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne przemieniają promienie słoneczne na energię elektryczną.
Oznacza to, że pozyskana energia może zasilać domowe urządzenia, oświetlenie, a w niektórych przypadkach zostać wykorzystana także do ogrzewania. Solary zaś zmieniają energię słońca na ciepło, które służy do podgrzewania bieżącej wody.
Fotowoltaika czy solary - w które z nich najlepiej zainwestować?
Fotowoltaika czy solary - co będzie lepszym rozwiązaniem? Przy obecnej technologii wydaje się, że solary fotowoltaiczne są wyborem bardziej funkcjonalnym i znacznie bardziej przełożą się na obniżenie rachunków oraz zużycie energii w domu. Niemniej, to także wybór droższy, dlatego jeżeli zależy Ci wyłącznie na uzyskanie ciepłej wody i wsparciu instalacji ogrzewania, to postaw na kolektory słoneczne.
Co warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup solarów?
Główne jakość kolektorów słonecznych. Sprawdź, czy posiadają one certyfikaty poświadczające ich standard. Jeden z najbardziej znany w Europie to certyfikat Solar Keymark. Znaczenie będzie mieć takżę powierzchnia kolektorów, ich waga oraz udzielona na nie gwarancja.
Nie przegap: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?
Jak zamontować solary? Krok po kroku
Co musisz wiedzieć przed montażem solarów? Umieszcza się je zazwyczaj w taki sposób, aby były skierowane na południe. Dzięki temu ich ekspozycja na działanie promieni słonecznych będzie najbardziej optymalna. Jak samemu zamontować solary i czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak, choć wymaga to nieco pracy.
W większości przypadków to zadanie lepiej zostawić specjalistom. Od czego zacząć montaż solarów? To zależy, który sposób montażu wybierzesz. Możesz zrobić na to na 3 sposoby:
- zamontować solary na połaci dachu,
- umieścić solary na wolnostojącej konstrukcji.
- przymocować solary do przygotowanego stelaża.
Załóżmy, że wybrałeś pierwszy sposób, bo jest on najpopularniejszy. Musisz zatem odsunąć w górę część dachówek, aby zrobić miejsce na dodatkowe łaty dachow, do których następnie zamontujesz odpowietrznik (umieść go a najwyższym punkcie instalacji). Do łat dachowych przymocuj teraz klamry dachowe. Będą przytrzymywać szyny montażowe, do których przymocujesz kolektory.
Co istotne, stosowanie łat dachowych będzIe zbędne, o ile wybierzesz typ kolektorów przeznaczony do zamocowania bezpośrednio do krokwi.
To może Cię zainteresować: Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?
Gdzie można umieścić kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne można umieścić w wielu miejscach, w tym na dachu, na ścianie budynku, na elewacji, a nawet na gruncie. Zdecydowanie najczęściej montuje się je na dachu budynku ze względu na fakt, że nie zabierają wówczas miejsca i jednocześnie mają nieograniczony dostęp do promieniowania słonecznego. Warto wiedzieć, że umieścić można je także na domach z płaskim dachem.
Jak prawidłowo ustawić solary?
W przypadku ustawienia solarów istotne znaczenie ma kąt nachylenia. Pod jakim kątem ustawiamy kolektory słoneczne? Zazwyczaj zaleca się aby wynosił on od 34 do 70°. W przypadku, gdy instalacja solarna planowana jest do całorocznego podgrzewania, to wówczas wskazane są wyższe wartości, czyli zakres kątów 55 - 65°.
Ile kosztują kolektory słoneczne?
W związku ze wzrostem powszechności, a co za tym idzie, dostępności kolektorów słonecznych, cena solarów stała się bardziej przystępna. Ile kosztują solary na dach? Wiele zależy od tego, jakich rozmiarów instalacji potrzebujesz. W większości przypadków koszt solarów wraz z całą instalacją wyniesie kilkanaście tys. złotych.
Szacuje się, że w przypadku potrzeb 2-4 osobowej rodziny, cena solarów to ok. 9-13 tys. złotych. Koszt kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego można zmniejszyć decydując się na skorzystanie z dotacji.
Jak wybrać najbardziej wydajną instalację solarną?
Przede wszystkim musisz zastanowić się, który rodzaj solarów wybrać: próżniowe czy płaskie. Jak już wiesz, kolektory próżniowe okażą się bardziej wydajne, z uwagi na mniejsze straty ciepła. Co jeszcze będzie istotne? Chociażby pojemność zasobnika na wodę. Ważne, aby zasobnik posiadał objętość, która zawiera wodę w ilości od 1,3 do 1,7 dziennego zapotrzebowania na wodę wszystkich domowników. Co to dla Ciebie oznacza? Wybierz zasobnik o pojemności minimum 300 litrów.
Najbardziej wydajna instalacja solarna, to taka z odpowiednią liczbą kolektorów. Skąd masz wiedzieć, jak wyznaczyć liczbę kolektorów słonecznych, która będzie optymalna dla potrzeb Twojego gospodarstwa domowego? Kolektor ma powierzchnię ok 1,8m², podziel tę liczbę przez wymaganą powierzchnię. Jeśli mimo to nie jesteś pewien, lepiej poradzić się w tej kwestii specjalistę. Nie brakuje firm, które zajmą się całym procesem wyboru kolektorów słonecznych, jak również ich montażem.
Jak dbać o solary?
Solary umieszcza się najczęściej na dachu. Czy to oznacza, że musisz wchodzić tam co kilka tygodni w celu wyczyszczenia solarów? Niekoniecznie. Nie ma obowiązku usuwania zanieczyszczeń atmosferycznych, które osadziły się na kolektorach.
Nie wpływają one w znacznej mierze na ich działanie. Niemniej, raz na kilka miesięcy z pewnością warto je przetrzeć (chociażby z ptasich odchodów), aby zapewnić im maksymalną wydajność.
Przegrzewanie kolektorów słonecznych - jak tego uniknąć?
W okresie letnim może dojść do przegrzania kolektorów słonecznych. Ma to związek z faktem, że centralne ogrzewanie jest wówczas wyłączone przez co ciepło nie ma ujścia. Czy można tego w jakiś sposób uniknąć? Najprostsze rozwiązanie stanowi plandeka na kolektory słoneczne.
Wiąże się to jednak z koniecznością wchodzenia na dach i pamiętaniu o jej późniejszym zdjęciu. Osłona na kolektory słoneczne to wybór skuteczny, lecz nieco kłopotliwy. Zdecydowanie lepsze okażą się kolektory, które mają konstrukcję zabezpieczającą je przed przegrzaniem.
Musisz wiedzieć, że są one już dostępne na rynku od kilku lat, choć będą droższe od standardowych solarów. Jeśli zatem zależy Ci na oszczędnościach, postaw na rolety na kolektory słoneczne.
Czy można uzyskać dofinansowanie do solarów?
Dofinansowanie na kolektory słoneczne przyznaje m.n. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeden z programów wsparcia to PROSUMENT. W jego ramach można pozyskać środki na kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt.
Jest to dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania. Możliwe jest także uzyskanie kredytu preferencyjnego wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji. Znacznie wyższe dotacje na kolektory słoneczne można otrzymać z regionalnych programów operacyjnych (nawet do 75%). Trzeba mieć jednak na względzie, że nie będą one funkcjonować w każdym regionie, do tego są to oferty czasowe.
Jak uzyskać dofinansowanie na solary? Wystarczy sprawdzić, który program dopłat jest aktualny, a następnie złożyć stosowny wniosek (zazwyczaj na dedykowanym do tego wniosku). Warto wybrać się do gminy, aby zapytać o możliwe dofinansowanie na solary. Tam z pewnością otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.
Dowiedz się więcej: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?
Czy warto montować solary?
O solarach wiesz już niemal wszystko, pozostaje zatem odpowiedź na jedno, prawdopodobnie najważniejsze pytanie: czy montaż solarów słonecznych jest opłacalny? Aby na nie odpowiedzieć.,sprawdź najpierw, jakie są wady i zalety kolektorów słonecznych.
Niewątpliwa zaleta solarów to aspekt ekologiczny. Pozwalają one wykorzystać energię słoneczną, a następnie zamienić ją na ciepło. Cały proces odbywa się bez szkody dla środowiska. Znaczenie ma z pewnością także energooszczędność. Kolektory słoneczne zaspokajają do 70 procent rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która potrzebna jest do podgrzania wody użytkowej. Niewątpliwie wpływa to także na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Kolektory uchodzą przy tym za bezawaryjne i niewymagające obsługi.
Solary słoneczne mają plusy i minusy. Plusy już znasz, a co z minusami? Zaliczyć można do nich podatność na przegrzanie w okresie letnim, co sprawia, że kolektory przestają być tak bezproblemowe i niewymagające obsługi, jak lubią to podkreślać ich producenci. Niemniej, wydaje się, że zalet jest znacznie więcej, dlatego też bez wątpienia warto montować solary.
Artykuł zawiera treści reklamowe.
Dodano: 20.11.2020 | Zaktualizowano: 20.11.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora