Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Przydomowa elektrownia wiatrowa. Czy warto budować turbiny wiatrowe dla domu?

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Wzrosty cen energii elektrycznej już od dłuższego czasu stanowią nieodłączny element naszej codzienności. W obliczu takiego wyzwania inwestorzy poszukują rozwiązań alternatywnych, do których zalicza się między innymi przydomowa elektrownia wiatrowa. Kiedy energia wiatrowa w domu rzeczywiście ma sens? Jakie kryteria i parametry powinna spełniać elektrownia wiatrowa? Cena może być jednym z argumentów przemawiających za takim udogodnieniem, jednak przyjrzyjmy się mu bliżej.

Kiedy najlepiej projektować elektrownię przydomową? Niewątpliwie najwygodniejszy będzie moment, w którym budowa domu znajduje się jeszcze w fazie planowania. To wtedy można bez problemu dostosować wszelkie aspekty techniczne do przyszłej realizacji. Później także będzie to oczywiście możliwe, jednak zmiany wiążą się wówczas z często zaawansowaną ingerencją.

Mimo wszelkich zalet rozwiązanie cieszy się umiarkowaną popularnością. Rzadko pojawia się nawet w projektach domów pasywnych. Czy warto zastanowić się nad taką inwestycją? Oczywiście, pod warunkiem że mieszkasz w odpowiednim regionie Polski, gdzie będzie ona uzasadniona pod względem ekonomicznym, a do tego będzie poprawnie funkcjonować.

Podpowiadamy, jakie jeszcze aspekty wziąć pod uwagę i jakie wymagania powinny spełniać wiatraki produkujące prąd. Sprawdź także, czym jest ustawa wiatrakowa i jak wpływa na budowę domu?

Z czego składa się przydomowa elektrownia wiatrowa?

Najczęściej domowe elektrownie wiatrowe utożsamiane są po prostu z wiatrakami, jednak sama turbina to nie wszystko. Jest ona tylko jednym z elementów, których połączenie umożliwia produkcję prądu i wykorzystanie go w gospodarstwie domowym. Co jeszcze wchodzi więc w skład takiej instalacji?

Podstawowe elementy domowej elektrowni wiatrowej to:

 • przydomowy wiatrak, czyli turbina wiatrowa,
 • akumulator – choć nie zawsze jest on niezbędny, wszystko zależy od budowy wiatraka elektrycznego,
 • licznik,
 • okablowanie.

Jakie są rodzaje elektrowni wiatrowych?

W elektrowniach przydomowych wykorzystuje się dwa rodzaje turbin wiatrowych. To one są podstawą dalszych klasyfikacji.

Ze względu na konstrukcję, a właściwie położenie osi obrotu wirnika, wyróżniamy:

 • turbiny wiatrowe poziome – czyli popularne wiatraki, o konstrukcji HAWT (z ang. Horizontal Axis Wind Turbines),
 • turbiny wiatrowe pionowe – o konstrukcji VAWT (z ang. Vertical Axis Wind Turbines).

W Polsce ok. 95% wiatrowych elektrowni domowych wyposażonych jest w turbiny poziome. Dlaczego? Przede wszystkim są one wydajniejsze. Generują na tyle dużo prądu, że zaspokoją potrzeby nawet większego gospodarstwa domowego. Mają jednak swoje wady, wśród których najistotniejszą jest poziom hałasu generowanego przez wiatrak na prąd.

Turbiny pionowe są nieco łatwiejsza w obsłudze i nie wymagają precyzyjnych ustawień. Mieszkańcom nie będzie dokuczał również wytwarzany przez nie dźwięk. Trzeba jednak pamiętać, że pionowe turbiny wiatrowe dla domu są mniej wydajne.

Izolacja akustyczna ścian, drzwi, podłogi. Czym najlepiej ją wykonać?

ofe-5847238-70742 w-70742

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Schemat jest zawsze ten sam, bez względu na to, na jaką moc elektrowni się zdecydujesz – podmuchy wiatru wprawiają w ruch łopaty wirnika. Powoduje to poruszanie się turbiny, która przekazuje energię dalej, do generatora. Generator, działając podobnie do prądnicy lub alternatora, produkuje prąd, który możesz zużyć w gospodarstwie domowym, zmagazynować albo odprowadzić do ogólnej sieci energetycznej.

Jeśli Twoja przydomowa elektrownia wiatrowa ma możliwość zastosowania trybu off/on-grid, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzany jest do sieci, skąd potem możesz sobie go odebrać w mniej wietrznych okresach. Powstałe nadwyżki możesz również sprzedać do elektrowni, dzięki czemu na swojej przydomowej elektrowni wiatrowej dodatkowo zarobisz.

Taką nadwyżkę prądu możesz też wykorzystać do ogrzewania wody, co z kolei może pozwolić Ci się uniezależnić od spalania surowców takich jak węgiel.

Jak obliczyć EUco, parametr energii użytkowej, dla domu energooszczędnego?

Ile prądu może wytworzyć przydomowa elektrownia wiatrowa?

To, ile wiatrak produkuje energii, w bezpośredni sposób wiąże się z warunkami atmosferycznymi panującymi w miejscu,  którym zlokalizowana została elektrownia przydomowa. Najważniejsza jest intensywność wiejącego wiatru – nie tylko w określonym regionie, ale również w najbliższej okolicy. Pod uwagę trzeba zatem wziąć także ukształtowanie pobliskiego terenu oraz obecność naturalnych i sztucznych przeszkód.

Na obszarze Polski wyznaczone zostały zresztą specjalne strefy energetyczne, wskazujące miejsca korzystne i niekorzystne w kwestii montażu farmy wiatrowej. Najkorzystniejsze są tereny północnej Polski, wzdłuż wybrzeża oraz na Suwalszczyźnie, a także w centralnej części kraju – w pasie od Słubic w kierunku Warszawy.

Zakładając, że lokalizacja jest korzystna, wiatrowe elektrownie przydomowe osiągają moc ok. 40-50 kW. W większości przypadków do produkcji energii elektrycznej na potrzeby domowych użytkowników wykorzystuje się instalacje o mocy 3–5 kW.

Magazyn energii – co to jest i czy się opłaca?

Jak dobrać moc elektrowni wiatrowej do zapotrzebowania domowego?

Kluczowym parametrem z punktu widzenia efektywności, ale i kosztów związanych z wybudowaniem przydomowej elektrowni wiatrowej jest jej moc. Oczywiście, im większa, tym bardziej wydajny system i tym szybszy zwrot inwestycji, jednak większe koszty dla gospodarstwa domowego.

Ile powinna wynosić moc elektrowni wiatrowej? Jaką wartość powinna mieć moc przydomowej elektrowni, by zapewnić zasilanie twojego domu?

 • 500 W – 1 KW – niewielka moc, dzięki której elektrownia wiatrowa może być stosowana jedynie jako pomocnicze źródło prądu;
 • 2 KW – 3 KW – idealne do zasilenia domku letniskowego;
 • 5 KW – sprawdzi się do ogrzewania domu i zasilania różnych sprzętów;
 • 50 KW – może zasilić duże gospodarstwo domowe, firmę lub gospodarstwo rolne, a nawet umożliwić sprzedaż energii do sieci energetycznej.

Jak wygląda dopasowanie mocy elektrowni wiatrowej w praktyce? Osoby, które decydują się na własną elektrownię wiatrową, najczęściej wybierają ok. 3 – 5 kW. Taka inwestycja jest rozsądna ekonomicznie. Większe, wyposażone w wiatrak przydomowy 10 kW – 50 kW, są nastawione nie tylko na pokrycie zapotrzebowania energetycznego domu, ale i na sprzedaż prądu do sieci energetycznej.

Jeśli natomiast planujesz korzystać z ogrzewania elektrycznego, zainwestuj w przydomową elektrownię wiatrową o większej mocy – np. 10–20 kW. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością poniesienia większych nakładów inwestycyjnych. W małych elektrowniach prąd nie jest wytwarzany stale, co innego w przypadku instalacji typu on-grid, która umożliwia pobranie energii przekazanej do sieci.

A co z instalacjami mniej popularnymi? Oczywiście, zdarza się, że wybór inwestora pada na słabszą opcję niż wspomniana wyżej przydomowa elektrownia wiatrowa 3 kW – opinie ekspertów i obliczenia jednoznacznie wskazują jednak, że zasilimy w ten sposób jedynie kilka urządzeń. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, będzie to zaledwie wspomaganie głównego źródła prądu, na przykład poprzez umożliwienie działania bramy wjazdowej lub pompy do oczka wodnego.

Wiatrak o mocy 1000 W jest natomiast w stanie odciążyć zużycie prądu z elektrowni zewnętrznej potrzebnego do zasilania energooszczędnego oświetlenia w domu lub ogrzewania c.w.u. Jeśli zdecydujesz się na przydomową elektrownię wiatrową 2 kW, to będziesz mógł uzyskać taką ilość energii, która sprawdzi się w przypadku niewielkiego domku letniskowego.

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przejdźmy teraz do jednej z najistotniejszych kwestii omawianego tematu. Chodzi oczywiście o koszt elektrowni wiatrowej. Ile kosztuje wiatrak energetyczny wraz z wszystkimi niezbędnymi elementami?

To spory koszt. To, ile kosztuje turbina wiatrowa, wiąże się przede wszystkim z przewidywaną mocą instalacji. Do najchętniej wybieranych zalicza się wyposażona w pięć akumulatorów przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW – cena zgodnie z kalkulacją to:

 • 40 000 zł na generator,
 • 10 000 zł na dodatkowe elementy, w tym maszt rurowy, akumulatory, akcesoria montażowe.

Oznacza to, że z całością wydatków można zamknąć się w kwocie 50 000 – 55 000 zł. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą moc – na przykład przydomową elektrownię wiatrową 3 kW – cena może spaść niemal o połowę.

W przypadku większej mocy, choćby przydomowej elektrowni wiatrowej 10 kW, cena proporcjonalnie rośnie, gdyż wiąże się to z wydajnością generatora stanowiącego główny koszt. Ostatecznie zapłacić można nawet 90 000 złotych. Zasilająca nawet znacznie obiekty elektrownia wiatrowa 40 kW cenę może mieć na poziomie wielokrotnie wyższym.

Czy fotowoltaika opłaca się w 2023 roku? Obliczamy!

turbina wiatrowa na dachu domu

Przydomowa elektrownia wiatrowa – pozwolenia i formalności

Aby wybudować przydomową elektrownię wiatrową, trzeba dopełnić pewnych formalności. Na szczęście po nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej część przepisów została zliberalizowana. Oczywiście, nadal pod uwagę trzeba wziąć założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przydomowa elektrownia wiatrowa wymaga pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie i uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jedynie wtedy, gdy:

 • jej moc przekracza 40 kW,
 • jej całkowita wysokość przekracza 3 m,
 • elementy instalacji wystają poza obrys budynku powyżej 3 m,
 • elementy instalacji ingerują w konstrukcję dachu.

Mniejsze elektrownie, których parametry mieszczą się w tych wymaganiach, mogą zostać postawione na podstawie zgłoszenia budowy w Urzędzie Gminy.

Można także podłączyć przydomową elektrownię w trybie umowy o przyłączenie do sieci energetycznej operatora. Jeśli energia produkowana jest wyłącznie na własne potrzeby, przez osobę fizyczną lub przedsiębiorcę, możliwe jest przyłączenie w trybie zgłoszenia. Umowę o przyłączenie stosuje się, gdy zainstalowana moc przekracza dotychczasową moc przyłączeniową dla danego punktu poboru lub gdy zakłada się całkiem nowy punkt poboru.

Jeśli natomiast chcesz sprzedawać energię elektryczną do sieci, niezbędne będzie zgłoszenie tej chęci do zakładu energetycznego oraz uzyskanie koncesji na produkcję i sprzedaż prądu.

Czym jest certyfikat energetyczny domu i ile kosztuje?

Czy taką elektrownię możemy zbudować sami?

Czy można samodzielnie zbudować przydomową elektrownię? Wbrew pozorom, budowa turbiny wiatrowej domowym sposobem wcale nie jest bardzo skomplikowana, dlatego część osób decyduje się na takie przedsięwzięcie. Oczywiście dużą popularnością nadal cieszy się powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie – niekiedy, na przykład przy ubieganiu się o dofinansowanie, jest to wręcz konieczne.

Jak zrobić elektrownię wiatrową domowym sposobem? W pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w prądnicę – za ok. 4000 zł, a także kilka dodatkowych materiałów, na które wydasz ok. 1000 zł.

Aby postawić elektrownię wiatrową przy domu, na gruncie, powinieneś wykonać następujące kroki:

 • przygotować projekt, uwzględniający kluczowe parametry, w tym wysokość wiatraka prądotwórczego,
 • dopełnić wyżej opisane formalności,
 • wykonać niezbędne roboty budowlane, na przykład fundament pod turbinę wiatrową do domu,
 • poprowadzić instalacje,
 • podłączyć turbinę do sieci elektrycznej,
 • zgłosić zakończenie robót budowlanych,
 • dokonać odbioru budowy.
 • zawiadomić operatora energetycznego.

Jeśli planujesz montaż turbiny na domu czy na liniach odciągowych, przy których nie wykonuje się fundamentów, sprawa jest prostsza. Trzeba jedynie:

 • przygotować projekt budowlany.
 • zgłosić do urzędu zamiar prowadzenia budowy.
 • przygotować konstrukcję pod montaż turbiny.
 • zamontować turbinę na konstrukcji.
 • zainstalować i podłączyć turbinę do sieci elektrycznej.

Czy na przydomową elektrownię możemy otrzymać dofinansowanie?

Nie da się ukryć, że – jak wynika z powyższych wyliczeń – przydomowa elektrownia wiatrowa wiąże się ze sporym wydatkiem. Na ten moment, niestety, dostępność dofinansowania jest mocno ograniczona.

Na wsparcie można liczyć jedynie w ramach programu Energia dla wsi, uruchomionego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Beneficjentami są:

 • rolnicy,
 • spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami,
 • powstające spółdzielnie energetyczne.

Oznacza to, że inwestorzy indywidualni muszą pokryć wszystkie koszty z własnych środków. To jeden z powodów, dla których większym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Częściej w jej przypadku pojawia się możliwość skorzystania z finansowania czy preferencyjnych kredytów.

Dachówka fotowoltaiczna. Czy jest lepszą opcją niż panele?

Co jest lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika?

Wiatr nie jest jedynym źródłem odnawialnej energii, z którego możesz czerpać prąd do zasilania systemu ogrzewania czy wszystkich sprzętów w swoim domu. Oprócz przydomowej elektrowni wiatrowej możesz zbudować przydomową farmę fotowoltaiczną – mikroinstalację, która będzie wykorzystywała energię elektryczną promieniowania słonecznego.

Czy lepiej wykonać przydomową elektrownię wiatrową czy panele fotowoltaiczne na dachu? Który system będzie lepszy w Twoim przypadku i będzie działać efektywniej? Najważniejsze jest rozpoznanie warunków atmosferycznych panujących na terenie, gdzie mieszkasz lub budujesz dom.

Jeśli jest to Górny czy Dolny Śląsk, to instalowanie turbiny wiatrowej nie będzie najlepszym pomysłem. W tym regionie Polski rzadko wieje, dlatego przydomowa elektrownia wiatrowa częściej będzie stała nieużywana. Za to jeśli jest tu słonecznie, a w pobliżu nie ma wysokich budynków czy gęstych lasów, to efektywniejsze będą panele fotowoltaiczne.

Weź także pod uwagę to, że słońce nie świeci przez całą dobę, ale zaledwie kilka czy kilkanaście godzin w ciągu dnia – i to wtedy dostarcza energię, natomiast wiatr może wiać zawsze, nawet w środku nocy.

Kolejnym argumentem, który działa na korzyść przydomowej elektrowni wiatrowej, jest okres zimowy. Dni są krótsze, a śnieg łatwo może zakryć panele fotowoltaiczne na dachu i trudno będzie usunąć pokrywę śniegową lub lodową. Natomiast wiatrak w elektrowni przydomowej może działać wtedy nieprzerwanie.

Z drugiej strony wiatr bywa nieprzewidywalny – raz wieje bardzo mocno, ale trwa to krótko, a raz wcale. Panele solarne mogą zaś gromadzić każdego dnia mniejszą lub większą dawkę promieni słonecznych, nawet jeśli wydaje Ci się, że chmury całkowicie przysłaniają słońce, to ogniwa fotowoltaiczne i tak gromadzą energię.

Trudno orzec, który wybór – paneli słonecznych czy przydomowej elektrowni wiatrowej – okaże się lepszy w Twoim przypadku. Trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i najbliższe sąsiedztwo oraz lokalizację domu.

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest koniecznością, ale ma wiele zalet, które zachęcają do jej zbudowania. Wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w ten rodzaj energii i wybudować przy swoim domu lub na nim przydomową elektrownię wiatrową? Czy będzie to opłacalne konkretnie w Twoim przypadku?

Zalety przydomowej elektrowni wiatrowej

Wady przydomowej elektrowni wiatrowej

 • możliwość otrzymania dofinansowania na budowę,
 • niezależność energetyczna,
 • szansa na obniżenie rachunków za energię elektryczną,
 • możliwość samodzielnej budowy,
 • działanie proekologiczne,
 • możliwość sprzedawania nadwyżek energii do elektrowni,
 • możliwość wykorzystania zgromadzonej energii w okresach bezwietrznych.
 • stosunkowo wysoki koszt wybudowania, który może zwrócić się dopiero po kilku latach,
 • konieczność zainwestowania w drogie akumulatory do przechowywania nadwyżek prądu,
 • niska trwałość akumulatorów zmuszająca do kupowania co jakiś czas nowych.

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma wiele zalet, które zachęcają do zainwestowania w jej budowę. Sprawdź, jakie daje korzyści posiadanie przydomowej elektrowni wiatrowej. Opinie o takich instalacjach w wielu przypadkach są pozytywne i wskazują, że daje ona:

 • dostęp do darmowej energii z wiatru,
 • możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do elektrowni,
 • możliwość gromadzenia nadwyżek energii na mniej wietrzne okresy,
 • działanie proekologiczne: brak emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń,
 • niezależność energetyczną w miejscach, w których są częste braki w dostawie prądu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa najczęściej nie wystarczy, aby dom stał się samowystarczalny pod względem energii, może jednak zauważalnie wpłynąć na obniżenie Twoich rachunków za prąd, szczególnie jeśli zdecydujesz się na turbinę o większej mocy, np. 5 czy 10 kW.

Taka inwestycja nie zwróci się od razu, ale po kilku latach zdecydowanie zaczniesz odczuwać korzyści finansowe. Możesz ją połączyć z inwestycją w panele fotowoltaiczne i uniezależnić się niemal od dostaw energii z konwencjonalnych źródeł.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij