Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Przydomowa elektrownia wiatrowa - jak działa i ile kosztuje?

Przydomowa elektrownia wiatrowa - ile kosztuje?

Przydomowa elektrownia wiatrowa to sposób na częściowe uniezależnienie się od sieci energetycznej. Chociaż nie sprawdzi się wszędzie, w wielu miejscach w Polsce może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd. Majsterkowicze mogą nawet postawić taką elektrownię samodzielnie, chociaż nie brakuje firm, które zrobią to za Ciebie. Masz nawet szansę na uzyskanie 100% dofinansowania na budowę elektrowni wiatrowej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się taką formą energii odnawialnej!

Przydomowa elektrownia wiatrowa - czy warto ją zamontować?

Mimo zwiększonego zainteresowania energią odnawialną wciąż jeszcze na niewielu posesjach stawiana jest przydomowa elektrownia wiatrowa. Rzadko pojawia się ona nawet w projektach domów pasywnych. Czy warto zastanowić się nad taką inwestycją? Oczywiście, o ile jednak mieszkasz w odpowiednim regionie Polski.

Sprawdź czym dokładnie jest dom pasywny: Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Przydomowa elektrownia wiatrowa to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają z dala od sieci energetycznej lub narzekają na częste przerwy w dostawie prądu. Najefektywniej działają jako źródło prądu dla domu niskoenergetycznego, którego projekt z założenia nie dopuszcza do zbyt dużych strat energetycznych. W projektach domów tradycyjnych mała elektrownia wiatrowa traktowana jest raczej jako dodatkowe źródło zasilania.

Z roku na rok zainteresowanie energią z wiatru prawdopodobnie będzie rosło. To za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej nr 2002/91/WE, która obliguje zastosowanie odnawialnych źródeł energii w dokumentacji budynków nowych oraz tych starszych, które będą poddawane gruntownemu remontowi. Elektrownią warto zainteresować się już teraz między innymi dlatego, że można sfinansować ją z pomocą dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa - jakie daje korzyści?

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma wiele zalet, które zachęcają do zainwestowania w jej budowę. Jakie daje korzyści?

 • dostęp do darmowej energii z wiatru
 • możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do elektrowni
 • możliwość gromadzenia nadwyżek energii na mniej wietrzne okresy
 • działanie proekologiczne: brak emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń
 • niezależność energetyczna w miejscach, w których są częste braki w dostawie prądu

Przydomowa elektrownia wiatrowa – opłacalność

Przydomowa elektrownia wiatrowa najczęściej nie wystarczy, aby dom stał się samowystarczalny pod względem energii, jednak może zauważalnie wpłynąć na obniżenie Twoich rachunków za prąd, szczególnie jeśli zdecydujesz się na turbinę o większej mocy. Taka inwestycja nie zwróci się od razu, ale po kilku latach zdecydowanie zaczniesz odczuwać korzyści finansowe

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Schemat jest zawsze ten sam, bez względu na to, na jaką moc elektrowni się zdecydujesz. Występujące podmuchy wiatru wprawiają w ruch łopaty wirnika. Powoduje to poruszanie się turbiny, która przekazuje energię dalej do generatora. Generator natomiast przetwarza energię z wiatru na energię elektryczną.

Jak działa kompleksowa przydomowa elektrownia wiatrowa - schemat

Ruch powietrza wpływa na obracanie się śmigieł wirnika, który przez wał, a także przez przekładnię, przekazuje energię kinetyczną wiatru do generatora. Generator działając podobnie do prądnicy lub alternatora produkuje prąd, który możesz  od zużyć w gospodarstwie domowym, zmagazynować albo odprowadzić do ogólnej sieci energetycznej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – zastosowanie

Jeśli Twoja przydomowa elektrownia wiatrowa ma możliwość zastosowania trybu off/on-grid, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzany jest do sieci, skąd potem możesz sobie go odebrać w mniej wietrznych okresach. Powstałe nadwyżki możesz również sprzedać do elektrowni.

Przydomowa elektrownia wiatrowa - przepisy prawne

Na Twojej działce niestety jednak nie może stanąć dowolna elektrownia wiatrowa. Przepisy prawne regulują przede wszystkim jej wysokość. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, elektrownia wiatrowa nie może przekraczać trzydziestu metrów wysokości. Z punktu widzenia przydomowej elektrowni wiatrowej znacznie istotniejsza jest jednak ustawa o prawie budowlanym.

Bądź na bieżąco - sprawdź aktualne przepisy prawne 2020 roku: Zmiany w prawie budowlanym 2020. Zobacz co się zmieniło

Przydomowa elektrownia wiatrowa - pozwolenie

Jeśli chcesz bezproblemowo postawić maszt na fundamencie, będziesz musiał upewnić się, że nie wystaje on ponad trzy metry nad Twoim dachem. Jeżeli jego wysokość przekroczy ten poziom, będziesz zmuszony potraktować elektrownię jako obiekt budowlany, a co za tym idzie, uzyskać stosowane pozwolenie na jego budowę, a po wybudowaniu dodatkowo pozwolenie na użytkowanie.

Ponadto jeśli Twoja elektrownia wiatrowa będzie wyższa niż trzy metry, będziesz musiał ją odpowiednio oznaczyć. W takim przypadku zewnętrzne końce śmigieł powinny mieć namalowane pięć pasów o jednakowej szerokości: trzy czerwone lub pomarańczowe oraz dwa białe, z czego skrajne pasy muszą być kolorowe. Łącznie pasy te powinny pokrywać 1/3 długości skrzydła. Na najwyższym szczycie elektrowni musi się ponadto znaleźć światło błyskotliwe o średniej intensywności.

Jak wybrać przydomową elektrownię wiatrową?

Wybór elektrowni wiatrowej powinieneś uzależnić od tego, jak wiele prądu ma ona generować. Jeśli traktujesz ją jako dodatkowe źródło zasilania, zdecydowanie wystarczy mała przydomowa elektrownia wiatrowa. Jeśli jednak ma ona pokryć na przykład połowę zużycia energii w domu, niezbędna będzie konstrukcja o znacznie wyższej mocy.

Moc przydomowej elektrowni wiatrowej

Moc przydomowej elektrowni wiatrowej w dużej mierze wpływa na jej koszty budowy. Wybudowanie profesjonalnej turbiny o mocy 20 kW to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście na potrzeby domu jednorodzinnego wystarcza elektrownia wiatrowa o mocy od 500 W do 5kW, chociaż nie pozwoli ona raczej zasilić prądem całego budynku.

Elektrownia wiatrowa o mocy 500 W nadaje się tylko do wspomagania głównego źródła prądu. W praktyce wystarcza ona jedynie na zasilenie bramy wjazdowej lub pompy do oczka wodnego. Wiatrak o mocy 1000 W może już odciążyć zużycie prądu z elektrowni zewnętrznej potrzebnego do zasilania energooszczędnego oświetlenia w domu lub ogrzewania c.w.u.

2 kW to wystarczająca ilość energii, aby sprostać potrzebom niewielkiego domku letniskowego. Przydomowa elektrownia wiatrowa 3 kW wspomogą działanie mniejszego sprzętu AGD, oświetlenie w domu lub systemu podgrzewającego podłogę. Przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW będzie natomiast wsparciem dla centralnego ogrzewania.

Warto wiedzieć...

Im większa jest moc przydomowej elektrowni wiatrowej, tym bardziej będzie ona wydajna, ale też wzrosną jej koszty. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, dobrym wyborem okaże się przydomowa elektrownia wiatrowa 10 kW, która jest znacznie efektywniejsza niż tańsze wiatraki o mniejszej mocy.

Gdzie warto umieścić przydomową elektrownię wiatrową?

Położenie elektowni wiatrowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jej efektywność. Ważny jest jednak nie tylko region, w którym postawiona zostanie elektrownia, ale również pobliskie ukształtowanie terenu oraz naturalne lub sztuczne przeszkody. Różnorodne podwyższenia, pagórki oraz wzniesienia wpływają niekorzystnie na działanie elektrowni, gdyż zmieniają kierunek wiatru. Mają na niego wpływ również stojące obok budynki, czy drzewa. Jak łatwo się więc domyślić, elektrownie wiatrowe najlepiej funkcjonują na morzu oraz w przewężeniach terenu.

Nietypowym podłożem pod budowę domu jest skarpa. Zobacz co warto o niej wiedzieć: Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Idąc tym tropem, warto podkreślić, że o zainwestowaniu w elektrownię wiatrową powinni pomyśleć szczególnie mieszkańcy Pomorza. Dobre warunki do generowania energii z wiatru w Polsce panują szczególnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie.

Warunki nie tak dobre, ale również zachęcające do inwestowania w elektrownię wiatrową oferują również obszary od Szczecina do Bieszczad. Wiatraki skutecznie działać powinny również w Tatrach. Gdzie elektrownia wiatrowa raczej nie sprawdzi? Mniej atrakcyjne pod tym względem tereny to:

 • Mazury,
 • okolice Puszczy Białowieskiej,
 • południe Polski: Sudety, Dolny oraz Górny Śląsk, Rzeszowszczyzna.

Jak zbudować przydomową elektrownię wiatrową?

Zastanawiasz się, jak powstaje przydomowa elektrownia wiatrowa? Budowa wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowana. Część osób decyduje się więc na samodzielne postawienie niewielkiej elektrowni na swojej posesji. Oczywiście zadanie to można zlecić również profesjonalnej firmie. Może być to niekiedy konieczne, jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie na jej budowę.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – jak zrobić?

Niewielką elektrownię wiatrową możesz wykonać samodzielnie z materiałów dostępnych dla gospodarstw domowych. Pomogą Ci w tym informacje z internetu oraz programy komputerowe, dzięki którym dobierzesz prądnicę do średnicy koła wiatrowego, kąt natarcia łopaty, a nawet wykonasz projekt całej elektrowni. Taka konstrukcja nie potrzebuje fundamentów, a do jej zrobienia wykorzystasz elementy drewniane oraz aluminium.

Niezbędnym kosztem, który musisz ponieść samodzielnie, wykonując elektrownię, jest koszt zakupu prądnicy. Wynosi on około 3000 złotych. Koszt pozostałych materiałów to około 500- 600 złotych. “Domowej roboty” elektrownia wiatrowa jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zlecenie tego zadania profesjonalistom.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa - koszty zakupu i budowy

To, co interesuje każdego inwestora to pytanie: ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Jak już wiesz, koszt wybudowania elektrowni zależy głównie od jej mocy. Jako przykład weźmy elektrownię o mocy 5 kW, która będzie wyposażona w pięć akumulatorów.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – koszt

 • generator do turbiny o mocy 5 kW – 30 000 zł
 • maszt rurowy, przetwornice, akumulatory, materiały montażowe – 10 000 zł

Elektrownia wiatrowa przydomowa – cena łączna = 40 000 zł

Dla porównania warto sprawdzić, ile kosztuje elektrownia wiatrowa przydomowa o mocy 3 kW. Zwykle będzie to koszt rzędu 20 000 zł. Są to więc stosunkowo wysokie kwoty jak na możliwości Polaków. Stąd też często elektrownie wiatrowe spełniają wyłącznie funkcję wspierającą wobec innego źródła energii.

Jak sfinansować zakup przydomowej elektrowni wiatrowej - dotacje, dopłaty, kredyt

Jeśli koszty wybudowania elektrowni wiatrowej wydają Ci się zbyt wysokie, nie musisz od razu rezygnować z tego pomysłu. To dzięki programowi Prokonsument, realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa 10 kW – dotacje

Jako użytkownik domu jednorodzinnego lub wspólnoty mieszkaniowej masz szanse na uzyskanie preferencyjnych kredytów oraz pożyczek. Co więcej, masz możliwość skorzystania z dofinansowania z NFOŚiGW. Łączna kwota dofinansowania może wynieść nawet sto procent kosztów kwalifikowanych na zakup oraz montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Dofinansowaniem tym objęte są między innymi mniejsze elektrownie wiatrowe o mocy elektrycznej do 40 kW.

Więcej o dotacjach przeczytasz tutaj: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Przydomowa elektrownia wiatrowa - wady i zalety

Przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest koniecznością, ale ma wiele zalet, które zachęcają do jej zbudowania. Wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w ten rodzaj energii? Sprawdź wady i zalety korzystania z przydomowej elektrowni wiatrowej!

Zalety przydomowej elektrowni wiatrowej

Wady przydomowej elektrowni wiatrowej

 • możliwość otrzymania dofinansowania na budowę
 • niezależność energetyczna
 • szansa na obniżenie rachunków za energię elektryczną
 • możliwość samodzielnej budowy
 • działanie proekologiczne
 • możliwość sprzedawania nadwyżek energii do elektrowni
 • możliwość wykorzystania zgromadzonej energii w okresach bezwietrznych
 • stosunkowo wysoki koszt wybudowania, który może zwrócić się dopiero po kilku latach
 • konieczność zainwestowania w drogie akumulatory do przechowywania nadwyżek prądu
 • niska trwałość akumulatorów zmuszająca do kupowania co jakiś czas nowych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...