Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Przydomowa elektrownia wiatrowa: czy warto inwestować w budowę?

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Ceny energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł rosną, dlatego trzeba poszukiwać źródeł odnawialnych, z których można by zasilać np. urządzenia elektryczne i systemy ogrzewania w domach prywatnych. Sposobem na to może być przydomowa elektrownia wiatrowa. Sprawdź, jak ją zbudować, jak działa i czy się opłaca.

Przydomowa elektrownia wiatrowa to sposób na częściowe uniezależnienie się od sieci energetycznej. Chociaż nie sprawdzi się wszędzie, w wielu miejscach w Polsce może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd i skutecznego zasilania instalacji elektrycznej. Masz szansę na uzyskanie 100% dofinansowania na budowę elektrowni wiatrowej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się taką formą energii odnawialnej!

Czym jest i z czego składa się przydomowa elektrownia wiatrowa? 

Mimo zwiększonego zainteresowania energią odnawialną wciąż jeszcze na niewielu posesjach stawiana jest przydomowa elektrownia wiatrowa. Rzadko pojawia się ona nawet w projektach domów pasywnych. Czy warto zastanowić się nad taką inwestycją? Oczywiście, pod warunkiem że mieszkasz w odpowiednim regionie Polski, gdzie będzie ona uzasadniona pod względem ekonomicznym, a do tego będzie poprawnie funkcjonować.

Przydomowa elektrownia wiatrowa to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają z dala od sieci energetycznej lub narzekają na częste przerwy w dostawie prądu. Najefektywniej działa jako źródło prądu dla domu niskoenergetycznego, którego projekt z założenia nie dopuszcza do zbyt dużych strat energetycznych. W projektach domów tradycyjnych mała elektrownia wiatrowa traktowana jest raczej jako dodatkowe źródło zasilania.

Z roku na rok zainteresowanie energią z wiatru prawdopodobnie będzie rosło. To za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej nr 2002/91/WE, która obliguje zastosowanie odnawialnych źródeł energii w budynkach nowych oraz tych starszych, które będą poddawane gruntownemu remontowi. Elektrownią warto zainteresować się już teraz między innymi dlatego, że można sfinansować ją za pomocą dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie są rodzaje elektrowni wiatrowych?

Istnieje kilka rodzajów elektrowni wiatrowych. Można podzielić je na dwie kategorie, biorąc pod uwagę ich konstrukcję, a właściwie położenie osi obrotu wirnika:

 • turbiny wiatrowe poziome – mają konstrukcję HAWT, z ang. Horizontal Axis Wind Turbines;
 • turbiny wiatrowe pionowe – mają konstrukcję VAWT, z ang. Vertical Axis Wind Turbines.

Najpopularniejsze rodzaje elektrowni wiatrowych w Polsce to elektrownie z turbiną o poziomej osi wirnika, które wyposażone są w trzy łopaty. Aż 95 proc. konstrukcji przydomowych elektrowni wiatrowych to tego typu urządzenia. Wizualnie szybko skojarzysz turbiny poziome HAWT, ponieważ to po prostu wiatraki, które są charakterystyczne dla wielu wietrznych obszarów Polski. Ich wybór wynika z tego, że zazwyczaj są efektywniejsze przy produkcji energii wiatrowej od pionowych, ale podczas pracy generują spory hałas.

Czym jest ustawa wiatrakowa i jak wpływa na budowę domu?

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Schemat jest zawsze ten sam, bez względu na to, na jaką moc elektrowni się zdecydujesz – podmuchy wiatru wprawiają w ruch łopaty wirnika. Powoduje to poruszanie się turbiny, która przekazuje energię dalej, do generatora. Generator natomiast przetwarza ją na energię elektryczną. Największą efektywność własna przydomowa elektrownia wiatrowa uzyskuje w rejonach, gdzie wiatr wieje intensywnie i właśnie w takich warunkach produkcja energii elektrycznej z wiatru jest najbardziej opłacalna. Energia wiatrowa jest zaliczana do OZE, czyli odnawialnej energii kinetycznej.

Ruch powietrza wpływa na obracanie się śmigieł wirnika, który przez wał, a także przez przekładnię, przekazuje energię kinetyczną wiatru do generatora. Generator, działając podobnie do prądnicy lub alternatora, produkuje prąd, który możesz zużyć w gospodarstwie domowym, zmagazynować albo odprowadzić do ogólnej sieci energetycznej. To pokazuje, jakie jest główne zastosowanie przydomowej elektrowni wiatrowej.

Jeśli Twoja przydomowa elektrownia wiatrowa ma możliwość zastosowania trybu off/on-grid, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzany jest do sieci, skąd potem możesz sobie go odebrać w mniej wietrznych okresach. Powstałe nadwyżki możesz również sprzedać do elektrowni, dzięki czemu na swojej przydomowej elektrowni wiatrowej dodatkowo zarobisz. Taką nadwyżkę prądu możesz też wykorzystać do ogrzewania wody, co z kolei może pozwolić Ci się uniezależnić od spalania surowców takich jak węgiel.

Ile prądu wytwarza przydomowa elektrownia wiatrowa?

Ilość wytwarzanej energii elektrycznej z wiatru uzależniona jest do tego, jakie warunki atmosferyczne występują tam, gdzie budujesz elektrownię przydomową. Najważniejsza jest intensywność wiejącego wiatru. Mikroelektrownie przydomowe osiągają moc do 40–50 kW, ale w większości przypadków do produkcji energii elektrycznej na potrzeby domowych użytkowników wykorzystuje się instalacje o mocy 3–5 kW. Za pomocą mikroelektrowni jesteś w stanie zapewnić sobie energię, która będzie wspomagała działanie Twoich domowych sprzętów.

Jeśli masz ogrzewanie elektryczne lub planujesz je założyć, zainwestuj w przydomową elektrownię wiatrową o większej mocy – np. 10–20 kW. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością poniesienia większych nakładów inwestycyjnych. W małych elektrowniach prąd nie jest wytwarzany stale, co innego w przypadku instalacji typu on-grid, która umożliwia pobranie energii przekazanej do sieci.

Magazyn energii – co to jest i czy się opłaca?

Przydomowa elektrownia wiatrowa: pozwolenia i formalności

Na Twojej działce niestety nie może stanąć dowolna przydomowa elektrownia wiatrowa. Przepisy prawne regulują przede wszystkim jej wysokość. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych takie konstrukcje muszą być zgodne z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przepisy nakazują zachowanie minimalnej odległości od najbliższego budynku mieszkalnego, która nie może być mniejsza niż 10-krotność wysokości konstrukcji przydomowych elektrowni wiatrowej. A prawo wskazuje przy tym, że pomiar prowadzony powinien być od poziomu gruntu do najwyższego punktu, razem z elementami technicznymi. Urządzenia przydomowe najczęściej sięgają zaś 15–20 m nad poziom gruntu.

Z punktu widzenia przydomowej elektrowni wiatrowej znacznie istotniejsza jest jednak ustawa o prawie budowlanym.

Jeśli chcesz bezproblemowo postawić maszt na fundamencie, będziesz musiał upewnić się, że nie wystaje on ponad trzy metry nad Twoim dachem. Jeżeli jego wysokość przekroczy ten poziom, będziesz zmuszony potraktować elektrownię jako obiekt budowlany, a co za tym idzie, uzyskać stosowne pozwolenie na jego budowę, a po wybudowaniu dodatkowo pozwolenie na użytkowanie.

Ponadto, jeśli Twoja elektrownia wiatrowa będzie wyższa niż trzy metry, będziesz musiał ją odpowiednio oznaczyć. W takim przypadku zewnętrzne końce śmigieł powinny mieć namalowane pięć pasów o jednakowej szerokości: trzy czerwone lub pomarańczowe oraz dwa białe, z czego skrajne pasy muszą być kolorowe. Łącznie pasy te powinny pokrywać 1/3 długości skrzydła. Na najwyższym szczycie elektrowni musi się ponadto znaleźć światło błyskotliwe o średniej intensywności.

Elektrownia nie potrzebuje koncesji, o ile jest to niewielki, przydomowy obiekt. Bez pozwolenia możesz ją postawić i podłączyć do domu, na zgłoszenie, ale możesz też podłączyć ją w trybie umowy o przyłączenie do sieci energetycznej operatora. Przyłączenie w trybie zgłoszenia ma miejsce wówczas, gdy za pośrednictwem swojej elektrowni będziesz produkować energię na własne potrzeby, jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca.

Umowa o przyłączenie stosowana jest natomiast w momencie, gdy zainstalowana moc będzie większa od dotychczasowej mocy przyłączeniowej dla danego punktu poboru lub gdy zakłada się całkiem nowy punkt poboru.

Jak wybrać przydomową elektrownię wiatrową?

Wybór elektrowni wiatrowej powinieneś uzależnić od tego, jak wiele prądu ma ona generować. Jeśli traktujesz ją jako dodatkowe źródło zasilania, zdecydowanie wystarczy mała przydomowa konstrukcja. Jeśli jednak ma ona pokryć na przykład połowę zużycia energii w domu, niezbędna będzie elektrownia o znacznie wyższej mocy.

Mała przydomowa elektrownia wiatrowa wymaga wybrania odpowiedniego wiatraka, który będzie wywierać bezpośredni wpływ na efektywność produkcji prądu, a tym samym zadecyduje o opłacalności całej inwestycji. Najczęściej wybór pada na turbiny poziome HWT, które cechują wysoka efektywność działania i przystępne ceny.

Przydomowa elektrownia wiatrowa z pionową osią obrotu jest wybierana zdecydowanie rzadziej. Wiatraki są montowane albo na gruncie, albo na budynku i mają najczęściej od 6 do 12 m wysokości. Musisz wybrać wiatrak o odpowiedniej mocy, dopasowanej do zapotrzebowania Twojego domu na energię elektryczną.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – jaka moc?

Ważnym czynnikiem wyboru turbiny i całej instalacji przydomowej elektrowni jest jej moc. Ile powinna ona wynosić w przypadku takiej konstrukcji? Jaka moc będzie wystarczająca do zasilenia Twojego domu w prąd elektryczny pochodzący z siły wiatru?

Moc przydomowej elektrowni wiatrowej w dużej mierze wpływa na jej koszty budowy. Wybudowanie profesjonalnej turbiny o mocy 20 kW to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście na potrzeby domu jednorodzinnego wystarcza elektrownia wiatrowa o mocy od 500 W do 5 kW, przy czym nie pozwoli ona raczej zasilić prądem całego budynku.

Przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy 500 W nadaje się tylko do wspomagania głównego źródła prądu. W praktyce wystarcza jedynie na zasilenie bramy wjazdowej lub pompy do oczka wodnego. Wiatrak o mocy 1000 W może już odciążyć zużycie prądu z elektrowni zewnętrznej, potrzebnego do zasilania energooszczędnego oświetlenia w domu lub ogrzewania c.w.u.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na przydomową elektrownię wiatrową 2 kW, to będziesz mógł uzyskać taką ilość energii, która sprawdzi się w przypadku niewielkiego domku letniskowego. Przydomowa elektrownia wiatrowa 3 kW wspomoże działanie mniejszego sprzętu AGD, oświetlenia w domu lub systemu podgrzewającego podłogę. Przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW będzie natomiast wsparciem dla centralnego ogrzewania.

Warto wiedzieć...

Im większa jest moc przydomowej elektrowni wiatrowej, tym będzie ona wydajniejsza, ale też wzrosną jej koszty. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, dobrym wyborem okaże się przydomowa elektrownia wiatrowa 10 kW, która jest znacznie efektywniejsza niż tańsze wiatraki o mniejszej mocy.

Inwestorzy indywidualni najczęściej wybierają obiekty charakteryzujące się mniejszym poziomem mocy. Najważniejsze, by przydomowa elektrownia wiatrowa 1 kW czy większa była w stanie pokryć potrzeby energetyczne domowników. Jeśli jednak zdecydujesz się na większą pod względem mocy przydomową elektrownię wiatrową, będziesz mieć szansę na odsprzedawanie nadwyżki energii do sieci energetycznej i zdecydowaną redukcję rachunków za prąd

Zmiana w systemie rozliczania prądu z instalacji fotowoltaicznych

Jak samodzielnie zbudować elektrownię wiatrową? DIY 

Zastanawiasz się, jak powstaje przydomowa elektrownia wiatrowa? Budowa wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowana. Część osób decyduje się więc na samodzielne postawienie niewielkiej elektrowni na swojej posesji. Oczywiście zadanie to można zlecić również profesjonalnej firmie. Może być to niekiedy konieczne, jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie na budowę np. przydomowej elektrowni wiatrowej na dachu czy na gruncie. Jeśli jednak pod względem formalnym nie jest wymagane zlecenie wykonania przydomowej elektrowni wiatrowej z montażem, możesz podjąć się takiej inwestycji na własną rękę.

Niewielką elektrownię wiatrową możesz wykonać samodzielnie z materiałów dostępnych dla gospodarstw domowych. Pomogą Ci w tym informacje z internetu oraz programy komputerowe, dzięki którym dobierzesz prądnicę do średnicy koła wiatrowego, kąt natarcia łopaty, a nawet wykonasz projekt całej przydomowej elektrowni wiatrowej. Jak zrobić taką konstrukcję? Nie potrzebuje ona fundamentów, a do jej zrobienia wykorzystasz elementy drewniane oraz aluminium.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie elektrowni, bez wątpienia będziesz musiał ponieść koszt zakupu prądnicy. Trzeba za nią zapłacić około 3000 złotych. Koszt pozostałych materiałów to około 500–600 złotych. Elektrownia wiatrowa „domowej roboty” jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zlecenie tego zadania profesjonalistom. Zobacz zatem, jak wygląda instrukcja wykonania przydomowej elektrowni wiatrowej – zrób to sam. Aby postawić elektrownię wiatrową przy domu, na gruncie, powinieneś wykonać następujące kroki:

 1. Wykonać projekt budowlany.
 2. Wystąpić o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
 3. Wykonać roboty budowlane: fundament pod turbinę wiatrową.
 4. Poprowadzić odpowiednie instalacje.
 5. Podłączyć turbinę energetyki wiatrowej do sieci elektrycznej.
 6. Zgłosić zakończenie robót budowlanych.
 7. Dokonać odbioru budowy.
 8. Zawiadomić operatora energetycznego.

Inaczej proces wykonania przydomowej elektrowni wiatrowej wygląda, jeśli realizujemy montaż turbiny na domu czy na liniach odciągowych, ponieważ nie ma potrzeby wykonania dla nich fundamentów. Musisz jedynie:

 1. Przygotować projekt budowlany.
 2. Zgłosić do urzędu zamiar prowadzenia budowy.
 3. Przygotować konstrukcję pod montaż turbiny.
 4. Zamontować turbinę na konstrukcji.
 5. Zainstalować i podłączyć turbinę do sieci elektrycznej.

Oczywiście najpierw powinieneś kupić turbinę, okablowanie czy akumulator – sprzęt niezbędny do przeprowadzenia inwestycji polegającej na budowie własnej, przydomowej elektrowni wiatrowej. 

Gdzie warto umieścić przydomową elektrownię wiatrową? 

Położenie elektrowni wiatrowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jej efektywność. Ważny jest jednak nie tylko region, w którym postawiona zostanie elektrownia, lecz także pobliskie ukształtowanie terenu oraz naturalne lub sztuczne przeszkody. Różnorodne podwyższenia, pagórki oraz wzniesienia wpływają niekorzystnie na działanie elektrowni, gdyż zmieniają kierunek wiatru. Mają na niego wpływ również stojące obok budynki czy drzewa. Jak łatwo się więc domyślić, elektrownie wiatrowe najlepiej funkcjonują na morzu oraz w przewężeniach terenu.

Idąc tym tropem, warto podkreślić, że o zainwestowaniu w elektrownię wiatrową powinni pomyśleć szczególnie mieszkańcy Pomorza. Dobre warunki do generowania energii z wiatru w Polsce panują szczególnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie.

Warunki nie tak dobre, ale również zachęcające do inwestowania w elektrownię wiatrową, oferują również obszary od Szczecina do Bieszczad. Wiatraki skutecznie działać powinny także w Tatrach.

Gdzie elektrownia wiatrowa raczej się nie sprawdzi? Mniej atrakcyjne pod tym względem tereny to:

 • Mazury,
 • okolice Puszczy Białowieskiej,
 • południe Polski: Sudety, Dolny oraz Górny Śląsk, Rzeszowszczyzna.

Na obszarze Polski wydzielone są specjalne strefy energetyczne wiatru, które wyznaczają miejsca korzystne i niekorzystne, jeśli chodzi o planowany montaż farmy wiatrowej. Najlepszym miejscem montażu elektrowni tego rodzaju są północne tereny Polski, ale nie można pominąć też terenów w centralnej części kraju, w pasie od Słubic, przez Poznań do Warszawy. Na drugim biegunie znajdują się niekorzystne miejsca do montażu przydomowej elektrowni wiatrowej – jest to południe Polski, w szczególności Dolny i Górny Śląsk, a także środkowo-wschodni region Polski – Polesie i Podlasie.

Nietypowym podłożem pod budowę domu jest skarpa. Zobacz co warto o niej wiedzieć: Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? 

To, co interesuje każdego inwestora, to pytanie: ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Cena zależy przede wszystkim od tego, jaką moc ma mieć Twoja przydomowa elektrownia wiatrowa. Koszt budowy będzie niższy, jeśli wybierzesz na przykład przydomową elektrownię wiatrową 3 lub 5 kW. Cena elektrowni wyposażonej np. w pięć akumulatorów wynosi:

 • generator do turbiny o mocy 5 kW – 30 000–35 000 zł,
 • maszt rurowy, przetwornice, akumulatory, materiały montażowe – 10 000 zł.

Elektrownia wiatrowa przydomowa – cena łączna = 40 000 – 45 000 zł.

Dla porównania warto sprawdzić, ile kosztuje elektrownia wiatrowa przydomowa o mocy 3 kW. Zwykle będzie to koszt rzędu 20 000–25 000 zł. Są to więc stosunkowo wysokie kwoty jak na możliwości Polaków. Stąd też elektrownie wiatrowe spełniają często wyłącznie funkcję wspierającą wobec innego źródła energii.

Jeśli potrzebujesz przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 10 kW, cena wyniesie łącznie około 80 tys. zł.

Jak sfinansować zakup przydomowej elektrowni wiatrowej? 

Jeśli koszty wybudowania elektrowni wiatrowej wydają Ci się zbyt wysokie, nie musisz od razu rezygnować z tego pomysłu. Możesz postarać się o odpowiednie dofinansowanie takiego obiektu. Dotacje są oferowane w tym zakresie dzięki programowi Prokonsument, realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jako użytkownik domu jednorodzinnego lub wspólnoty mieszkaniowej masz szanse na uzyskanie preferencyjnych kredytów oraz pożyczek. Co więcej, masz możliwość skorzystania z dofinansowania z NFOŚiGW. Łączna kwota dofinansowania może wynieść nawet sto procent kosztów kwalifikowanych na zakup oraz montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Dofinansowaniem tym objęte są między innymi mniejsze elektrownie wiatrowe o mocy elektrycznej do 40 kW.

W ramach programu możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości 15–30 proc. kosztów wykonania inwestycji w postaci przydomowej elektrowni wiatrowej. Dostępne są także preferencyjne pożyczki i kredyty na przydomowe elektrownie wiatrowe, z bardzo niskim oprocentowaniem w wysokości 1 proc. na maksymalnie 15 lat okresu kredytowania.

Jak skorzystać z programu „Mój Prąd” w 2022 roku?

Co jest lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika? 

Wiatr nie jest jedynym źródłem odnawialnej energii, z którego możesz czerpać prąd do zasilania systemu ogrzewania czy wszystkich sprzętów w swoim domu. Oprócz przydomowej elektrowni wiatrowej możesz zbudować przydomową farmę fotowoltaiczną – mikroinstalację, która będzie wykorzystywała energię elektryczną promieniowania słonecznego.

Czy lepiej wykonać przydomową elektrownię wiatrową czy panele fotowoltaiczne na dachu? Który system będzie lepszy w Twoim przypadku i będzie działać efektywniej? Najważniejsze jest rozpoznanie warunków atmosferycznych panujących na terenie, gdzie mieszkasz lub budujesz dom. Jeśli jest to Górny czy Dolny Śląsk, to instalowanie turbiny wiatrowej nie będzie najlepszym pomysłem. W tym regionie Polski rzadko wieje, dlatego przydomowa elektrownia wiatrowa częściej będzie stała nieużywana. Za to jeśli jest tu słonecznie, a w pobliżu nie ma wysokich budynków czy gęstych lasów, to efektywniejsze będą panele fotowoltaiczne.

Weź także pod uwagę to, że słońce nie świeci przez całą dobę, ale zaledwie kilka czy kilkanaście godzin w ciągu dnia – i to wtedy dostarcza energię, natomiast wiatr może wiać zawsze, nawet w środku nocy. Kolejnym argumentem, który działa na korzyść przydomowej elektrowni wiatrowej jest okres zimowy. Dni są krótsze, słońce mniej operuje na niebie, a śnieg łatwo może zakryć panele fotowoltaiczne na dachu i trudno będzie usunąć pokrywę śniegową lub lodową. Natomiast wiatrak w elektrowni przydomowej może działać nawet wtedy.

Wiatr bywa nieprzewidywalny – raz wieje bardzo mocno, ale trwa to krótko, a raz wcale. Panele solarne mogą zaś gromadzić każdego dnia mniejszą lub większą dawkę promieni słonecznych, nawet jeśli wydaje Ci się, że chmury całkowicie przysłaniają słońce, to ogniwa fotowoltaiczne i tak gromadzą energię.

Trudno orzec, który wybór – paneli słonecznych czy przydomowej elektrowni wiatrowej – okaże się lepszy w Twoim przypadku. Trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i najbliższe sąsiedztwo oraz lokalizację domu w takim przypadku.

Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku? Obliczamy!

Czy opłaca się przydomowa elektrownia wiatrowa? 

Przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest koniecznością, ale ma wiele zalet, które zachęcają do jej zbudowania. Wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w ten rodzaj energii i wybudować przy swoim domu lub na nim przydomową elektrownię wiatrową? Wady i zalety takiego rozwiązania pozwolą Ci podjąć decyzję, czy zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową. Czy będzie to opłacalne konkretnie w Twoim przypadku?

Zalety przydomowej elektrowni wiatrowej Wady przydomowej elektrowni wiatrowej

• możliwość otrzymania dofinansowania na budowę,

• niezależność energetyczna,

• szansa na obniżenie rachunków za energię elektryczną,

• możliwość samodzielnej budowy,

• działanie proekologiczne,

• możliwość sprzedawania nadwyżek energii do elektrowni,

• możliwość wykorzystania zgromadzonej energii w okresach bezwietrznych.

• stosunkowo wysoki koszt wybudowania, który może zwrócić się dopiero po kilku latach,

• konieczność zainwestowania w drogie akumulatory do przechowywania nadwyżek prądu,

• niska trwałość akumulatorów zmuszająca do kupowania co jakiś czas nowych.

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma wiele zalet, które zachęcają do zainwestowania w jej budowę. Sprawdź, jakie daje korzyści posiadanie przydomowej elektrowni wiatrowej. Opinie o takich instalacjach w wielu przypadkach są pozytywne i wskazują, że daje ona:

 • dostęp do darmowej energii z wiatru,
 • możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do elektrowni,
 • możliwość gromadzenia nadwyżek energii na mniej wietrzne okresy,
 • działanie proekologiczne: brak emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń,
 • niezależność energetyczną w miejscach, w których są częste braki w dostawie prądu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa najczęściej nie wystarczy, aby dom stał się samowystarczalny pod względem energii, może jednak zauważalnie wpłynąć na obniżenie Twoich rachunków za prąd, szczególnie jeśli zdecydujesz się na turbinę o większej mocy, np. 5 czy 10 kW. Taka inwestycja nie zwróci się od razu, ale po kilku latach zdecydowanie zaczniesz odczuwać korzyści finansowe. Możesz ją połączyć z inwestycją w panele fotowoltaiczne i uniezależnić się niemal od dostaw energii z konwencjonalnych źródeł.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Odpowietrzanie kanalizacji w domu
14.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i ru...

Instalacje
Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?
21.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Piorun ma niszczycielską siłę, dlatego powinieneś chronić przed nią swój dom. Rozwiązaniem jest zainstalowanie piorunochro...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Odpowietrzanie kanalizacji w domu
14.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i ru...

Instalacje
Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?
21.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Piorun ma niszczycielską siłę, dlatego powinieneś chronić przed nią swój dom. Rozwiązaniem jest zainstalowanie piorunochro...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Reklama
Zamknij