Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do niego jak najszybciej. By jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki nasze wymarzone cztery kąty pojawiły się na działce – tak, by wystarczyło przekręcić klucz, wejść i zamieszkać. Wydaje się niemożliwe, prawda? A jednak jest droga, by znacząco przyspieszyć i uprosić całą inwestycję – domy gotowe.
Budowa domu stanowi nie lada wyzwanie pod względem organizacyjnym, finansowym, ale i emocjonalnym. Większość osób nie dysponuje niestety zasobami, pozwalającymi na wybudowanie domu z własnych środków i jest zmuszona posiłkować się kredytami bankowymi. Zakup działki, wybór ekipy (lub częściej ekip budowlanych), zakup materiałów, organizacja transportu – wszystko to jest dużym wyzwaniem i obciążeniem dla inwestora.
Domy gotowe stawiane z gotowych elementów pozwalają na znaczne uproszczenie i przyspieszenie procesu związanego z samą budową domu.
Nowy dom w pół roku? Tak, to możliwe!
Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda harmonogram idealnej budowy domu prefabrykowanego:
- dwa miesiące ubiegania się o pozwolenie na budowę,
- dwa miesiące procedur kredytowych w banku,
- dwa miesiące wznoszenia domu.
Zatem w optymalnej sytuacji możliwe jest zakończenie całej inwestycji w pół roku.
W jeszcze lepszej sytuacji stawia to osoby chcące wybudować dom prefabrykowany do 70 m2 powierzchni zabudowy na zgłoszenie – w tym przypadku odpadają dwa pierwsze miesiące oczekiwania, a w przypadku zamożniejszych inwestorów – również dwa kolejne. Zatem teoretycznie można się wprowadzić do takiego domu już po dwóch miesiącach od podjęcia decyzji o jego budowie.
Gotowe domy modułowe – najkrótsza droga do własnego domu! Dostępne w EXTRADOM >>
Szybka i solidna budowa domu w rynkowych cenach
Znane powiedzenie wielu fachowców mówi, że coś może zostać zrobione albo dobrze, szybko i drogo, albo dobrze, tanio i powoli – zwykle opcja szybko, tanio i dobrze nie wchodzi w grę. W przypadku domów gotowych mamy jednak sytuację bardzo zbliżoną do optymalnej. Są one budowane szybko, solidnie i w jak najbardziej rynkowych cenach. Jak to możliwe?
Odpowiedź jest dość prosta, ale warto ją omówić w kilku słowach.
- dom prefabrykowany powstaje w fabryce, zatem na miejscu dostępne są odpowiednie urządzenia i wyposażenie umożliwiające szybką i sprawną budowę domu,
- sprawdzone technologie i oparte na doświadczeniu procedury produkcji, w połączeniu ze starannie dobranymi materiałami wysokiej jakości, pozwalają na bardzo solidne i dokładne wykonanie wszystkich elementów stanowiących konstrukcję domu,
- krótki czas budowy, połączony z hurtowymi zakupami dokonywanymi przez producenta na potrzeby produkcji kilku domów naraz powodują, że ceny materiałów użytych do budowy są atrakcyjne i nie są narażone na istotne wzrosty od momentu zawarcia umowy do ukończenia budowy.
Wszystko to sprawia, że dom można wybudować szybko, solidnie i w cenie nieodbiegającej od rynkowej.
Dom gotowy to oszczędność czasu i nerwów na budowie
Wybór i budowa domu jest zwykle wynikiem długich przemyśleń i pewnych kompromisów, dochodzenie do nich powoduje czasem poważne napięcia nawet wśród najbliższych osób zaangażowanych w budowę i generuje stres, który przekłada się na komfort codziennego życia. Z pewnością warto ograniczyć ten niekorzystny aspekt budowy domu tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Decyzja o budowie, czy raczej zakupie domu gotowego, ma bardzo praktyczne aspekty:
- skracamy czas trwania całej inwestycji, co zmniejsza jej podatność na zawirowania związane z dostępnością i zmianami cen materiałów i wynagrodzeń ekip,
- nasz dom będzie wznoszony przez jedną firmę, nie będziemy mieć do czynienia z przestojami związanymi z poszukiwaniem i zmianami ekip wykonawczych na placu budowy,
- krótki czas budowy oznacza lepszą, niemal pełną kontrolę nad budżetem inwestycji i pozwala na jego dokładne planowanie,
- jasny, znany z góry harmonogram budowy umożliwia planowanie własnych potrzeb mieszkaniowych – w tym upragnionej przeprowadzki.
Budowa domu gotowego jest atrakcyjną i praktyczną alternatywą dla tradycyjnego sposobu wznoszenia domów. Wzrost kosztów materiałów, problemy z pozyskaniem fachowców sprawiają, że im szybciej zakończymy budowę domu, tym lepiej. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i nerwy, a to bardzo cenne w dzisiejszych czasach.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora