Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Koszt montażu i eksploatacji pompy ciepła dla domu 100 m2. Czy jest opłacalna?

Koszt pompy ciepła do domu 100m2

Podstawowym argumentem przemawiającym za inwestycją w pompę ciepła są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem pomieszczeń i podgrzewaniem wody. Mimo to u niektórych osób zainteresowanych tematem pojawiają się wątpliwości dotyczące stosunkowo wysokiej ceny montażu. Ile kosztuje pompa ciepła? Przedstawiamy budżet na przykładzie pompy ciepła na 100 m2 – cenę analizujemy przez pryzmat najważniejszych aspektów.

Na jakiej podstawie określić koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj, jak działa pompa ciepła i jaka moc urządzenia będzie potrzebna w przypadku twojego domu. Kluczowe parametry ściśle wpływają na budżet całego przedsięwzięcia.

W ciągu ostatnich kilku lat przeciętne wydatki poniesione w związku z taką inwestycją zmniejszyły się o niemal połowę. To dobra wiadomość! Pompy ciepła największą popularnością cieszą się właśnie w odniesieniu do nieruchomości o metrażu ok. 100 – 150 m2 – tendencję tę zresztą widać, gdy analizujemy projekty domów z pompą ciepła.

Podobne przykłady zostaną omówione w poniższym tekście. Ile wynosi w przypadku pompy ciepła cena z montażem? Czy pompa ciepła jest opłacalna i kiedy zwraca się taka inwestycja?

Jaką pompę ciepła wybrać do domu o powierzchni 100, 120, 150 m2?

Aby wybrać odpowiednią pompę ciepła, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę nieruchomości oraz warunki terenu, w którym sprzęt zostanie umieszczony. Na rynku dostępnych jest kilka typów urządzeń, które różnią się zasadą działania, wydajnością, a także – co za tym idzie – ceną. W odpowiedzi na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 100 m2 sprawdzi się najlepiej, nie wystarczy zatem dopasować instalacji wyłącznie do metrażu domu.

Koszt pompy ciepła na dom 100 m2 to spory wydatek. Najmniej zapłacisz za pompę powietrzną typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Ogromną zaletę stanowi w tym przypadku brak konieczności wykonywania prac ziemnych.

Minusem jest natomiast spadek efektywności w niskich temperaturach, czyli właśnie wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe. Co prawda, nowe generacje pomp powietrznych lepiej radzą sobie już z tym mankamentem, oznacza to jednak większy pobór energii.

Alternatywę stanowi gruntowa pompa ciepła. Działa efektywnie przez cały rok, gdyż jej dolne źródło znajduje się pod ziemią. Jest jednak sporo droższa, a dodatkowo w budżecie trzeba uwzględnić wykonanie gruntowego wymiennika ciepła.

Po ustaleniu wydatków związanych z instalacją trzeba zadać sobie pytanie o kluczowe parametry – przede wszystkim moc pompy. To ważne, gdyż tylko dobre dopasowanie gwarantuje utrzymanie energooszczędności i bezawaryjność. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka moc rodzą problemy w eksploatacji.

Jakiej mocy pompa ciepła do domu 100 m2 będzie odpowiednia? Łatwo wyliczysz to samodzielnie, biorąc pod uwagę powierzchnię oraz zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Przyjmuje się, że dla nowego, dobrze ocieplonego domu jednorodzinnego zapotrzebowanie to wynosi 50 W/m².

Mnożąc 50 W x 100 m2, uzyskasz zatem rezultat  5 kW. Jeśli zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej, zwiększ jej moc o 1 kW, wybierając urządzenie o mocy grzewczej przynajmniej 6 kW.

Przy większych metrażach postępuj w obliczeniach analogicznie. Pomnożenie 50 W x 120 m2 sugeruje, że odpowiednią pompą ciepła do domu 120 m2 będzie ta o mocy 6 kW lub 7 kW w przypadku jednoczesnego przygotowywania wody. Jaka pompa ciepła na 150 m kwadratowych? Wynik wynosi odpowiednio 7,5 lub 8,5 kW, dlatego dobierz urządzenie o takim właśnie parametrze.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

Pompa ciepła Columbus

Kliknij baner i poznaj naszą ofertę!

Ile wynosi koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Jaka jest cena montażu?

Kiedy wiemy już, jakie urządzenie sprawdzi się w konkretnych okolicznościach, możemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła z montażem w 2022 roku. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, koszty instalacyjne w ostatnich kilku latach znacznie spadły, jednak sama inwestycja nadal wymaga zaangażowania sporych środków.

Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? W przypadku pompy gruntowej pompa ciepła na 100 m2 wymaga zaangażowania od 40 000 do 80 000 zł, z czego ok. 30 000 zł stanowi cena samego urządzenia. Jeżeli powierzchnia domu będzie większa, większa będzie musiała być także moc pompy ciepła, koszt zatem wzrośnie o kilkadziesiąt tysięcy, by przy metrażu ponad 200 m2, przekroczyć nawet 100 000 zł.

Zdecydowanie tańsza będzie pompa ciepła powietrzna. To, jaka moc pompy ciepła do domu 100 m2 będzie potrzebna, nie zmieni się,  jednak poniesiesz zdecydowanie niższe wydatki w związku z samą inwestycją. Ceny samego urządzenia zaczynają się już od 15 000 zł, a łączny koszt z montażem ma szansę zamknąć się w ok. 40 000 zł. Dzieje się tak dlatego, że ten typ pompy nie wymaga budowy źródła dolnego. Płacisz zatem za instalację urządzenia oraz akcesoriów niezbędnych do pracy.

Pamiętaj jedynie, że choć koszt pompy gruntowej jest zdecydowanie droższy, są to urządzenia bardziej wydajne. Pobór ciepła do domu jest w ich przypadku nawet czterokrotnie większy niż ilość wykorzystywanej do tego energii elektrycznej, dlatego późniejsze koszty są naprawdę niewielkie.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

pompa ciepła ziemia powietrze do ogrzewania domu

Od czego zależy koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Od czego zależy to, jaki koszt pompy ciepła do domu 100 m2 poniesiesz? Wpływ na ten wydatek ma kilka czynników. Należą do nich:

 • parametry urządzenia – w szczególności wspomniana już wyżej moc,
 • dolne źródło ciepła – woda, grunt lub powietrze; najtańsze i najpopularniejsze jest powietrze, droższym rozwiązaniem jest woda, a najbardziej kosztownym grunt;
 • górne źródło – instalacja grzewcza nieruchomości, od której uzależniony jest rodzaj urządzenia; niskotemperaturowe najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym (ściennym lub sufitowym), a wysokotemperaturowe przy grzejnikach tradycyjnych.

Kiedy sprawdzą się grzejniki nieskotemperaturowe?

Oszacowując poniesiony w przypadku pompy ciepła koszt, uwzględnić trzeba także:

 • czynniki lokalizacyjne nieruchomości, w tym warunki pogodowe na danym terenie,
 • liczbę domowników, ich oczekiwania i przyzwyczajenia względem temperatury powietrza w pomieszczeniach i temperatury wody użytkowej,
 • to, czy pompa ma być jedynym źródłem ciepła,
 • to, czy pompa instalowana jest w nowym budownictwie czy w starszym, choć poddanym termomodernizacji domu.

Na wszystko wpływ ma także technologia budowania domu i wynikające z niej: roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną oraz współczynnik przenikania ciepła.

Ile miesięcznie kosztuje ogrzewanie pompą ciepła domu o powierzchni 100 m2?

Sporo mówi się o tym, jak korzystna jest eksploatacja pompy ciepła. To prawda, jednak trzeba pamiętać, że zwrot kosztów nie będzie natychmiastowy i zajmie od kilku do kilkunastu lat. Niemniej, towarzyszące nam już od wielu miesięcy podwyżki opłat za energię elektryczną czy gaz sprawiają, że stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu, warto rozważyć wariant z użyciem pompy ciepła.

Ile wynoszą rachunki za pompę ciepła? W kalkulacji trzeba uwzględnić przede wszystkim to, jakie rachunki za prąd przy pompie ciepła będziesz otrzymywać. Taryfikatory energii elektrycznej również się zmieniają, a dodatkowo na zamrożenie cen prądu można liczyć jedynie do wskazanego limitu.

Poniżej porównaliśmy roczne koszty ogrzewania dla różnych źródeł zasilania, na podstawie cen z grudnia 2021 r. oraz czerwca 2022 r. Kalkulacja została sporządzona dla nowego domu o powierzchni 100 m², zamieszkałego przez trzy osoby:

Źródło ciepła

Roczny koszt ogrzewania według cen z grudnia 2021 roku

Roczny koszt ogrzewania według cen z czerwca 2022 roku

pompa ciepła (grunt)

2 386 zł

3 062 zł

pompa ciepła (powietrze lub woda)

3 088 zł

3 675 zł

węgiel

3 360 zł

5 417 zł

gaz ziemny

5 219 zł

6 678 zł

ekogroszek

3 519 zł

7 200 zł

pellet

4 652 zł

7 467 zł

olej opałowy

8 727 zł

837 zł

Powyższe zestawienie wymaga kilku słów komentarza. W przypadku domu o powierzchni 100 m2 o dobrej izolacji termicznej jest szansa, że koszty ogrzewania pompą ciepła nie przekroczą 2 000 zł, jednak przy gorszej izolacji wydatki mogą być niespełna dwukrotnie wyższe. To nadal dużo mniej niż tradycyjne sposoby ogrzewania. Dom o powierzchni 120 mma niewiele większe potrzeby – na poziomie ok. 2 600 zł (zapotrzebowanie 130 kW/m2/rok) lub niecałe 3 000 zł przy zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok.

W przypadku największego z omawianych w tym tekście domów, czyli budynku o powierzchni 150 m2, o dobrej izolacji i niskim zapotrzebowaniu energetycznym, możesz liczyć, że koszt ogrzewania nieznacznie przekroczy 3 200 zł.

Dodatkowo trzeba rozgraniczyć także zużycie prądu letnie i zimowe, przeliczając, ile prądu zużywa pompa ciepła w zimie. Jeśli urządzenie odpowiada za ogrzanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody w okresie zimowym, klasyczna pompy ciepła o mocy 8 kW pracuje na poziomie 700-1200 kW miesięcznie. Latem zużycie to spada drastycznie – nawet do 20 kW miesięcznie. Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu zimą? To proste – pracuje intensywniej.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Czy pompa ciepła dla domu 100 m2 jest opłacalna?

Podsumowując, można stwierdzić, że koszty ogrzewania pompą ciepła są dużo niższe niż wydatki poniesione przy innych metodach grzewczych. Co ważne, można je dodatkowo zmniejszyć, decydując się na połączenie pompy z fotowoltaiką.

Spore koszty zakupu i instalacji rzeczywiście mogą zniechęcać, jednak nadal warto się na nie zdecydować. Obecnie to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu, a zwrot kosztów inwestycyjnych następuje przeciętnie po upływie 10 – 15 lat. Dodatkowo, korzyści rosną przy rozsądnym użytkowaniu, zakładającym różnicowanie temperatur grzania czy korzystanie z niejednorodnej taryfy.

Dofinansowania do pompy ciepła dla domu 100 m2, czyli jak zmniejszyć koszty jej zakupu

Niewątpliwym bonusem jest możliwość obniżenia kosztów instalacji pompy ciepła poprzez wykorzystanie różnego typu dotacji i dofinansowań. Jakie dotacje na pompę ciepła przysługują? Ile jest dopłaty do pompy ciepła?

Dostępne obecnie programy to m.in.:

 • Czyste Powietrze – najbardziej znany rządowy program, przewidujący dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki działań poprawiających izolację termiczną budynku, między innymi ocieplenie nieruchomości czy wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, w tym również i pompy ciepła. Maksymalna wartość dotacji wynosi na drugim poziomie programu 37 000 zł, zaś w części trzeciej 69 000 zł;
 • Moje Ciepło – pozwala uzyskać dotację na montaż pompy ciepła w nowych domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 000 zł przy pompie powietrznej i 21 000 zł przy gruntowej;
 • „Stop Smog” – środki przeznaczone są na zmianę źródeł ciepła na niskoemisyjne (w tym pompy ciepła) i termomodernizację budynków jednorodzinnych osób ubogich energetycznie; wnioskodawcą jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji (maksymalnie do 53 000 zł);
 • Ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenie od podatku dochodowego kosztów związanych z pompą ciepła, nawet 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia (maksymalnie 53 000 zł).

Dodatkowo do dyspozycji masz szereg wojewódzkich, gminnych lub miejskich programów dotujących wymianę starych pieców, a także kredyty preferencyjne przyznawane przez banki komercyjne.

Kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij