Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Koszt pompy ciepła do domu 100m2

Pompa ciepła staje się ostatnio coraz popularniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, szczególnie tych, których powierzchnia oscyluje w przedziale od 100 do 150 m². Dzieje się tak, ponieważ zarówno koszty jej zakupu, jak i eksploatacji są atrakcyjniejsze w porównaniu z innymi źródłami ciepła.

Podwyżki cen energii elektrycznej, oleju opałowego czy gazu, a także większa dbałość o środowisko naturalne, powodują wzrost zainteresowania alternatywnym źródłem ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. Tendencja ta widoczna jest, gdy porównamy dane dotyczące sprzedanych w ostatnich latach urządzeń zaprezentowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). W roku 2020 było to ponad 56 tys. sztuk, a w 2021 już 100 tys. Na tak duży popyt wpływ ma również cena zakupu, która jest obecnie przystępna dla większej niż dotychczas grupy klientów.

Od czego zależy koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Koszt pompy ciepła do domu 100 m² (lub o jakiejkolwiek innej powierzchni) będzie uzależniony od kilka czynników. Należą do nich:

  • parametry urządzenia, wśród których w szczególności trzeba zwrócić uwagę na moc. Będzie ona zależna od powierzchni budynku, rodzaju jego ocieplenia, czy stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto wśród innych istotnych parametrów należy wymienić również współczynniki sprawności COP i SCOP, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, emisję hałasu, a także ilość czynnika chłodniczego;
  • dolne źródło ciepła, czyli miejsce, z którego pompa „przepompowuje” energię do budynku. Może nim być woda, grunt i powietrze. W nich bowiem zmagazynowana jest energia słoneczna. Najtańsze i najpopularniejsze jest powietrze, droższym rozwiązaniem jest woda, a najbardziej kosztownym grunt;
  • górne źródło stanowi instalacja grzewcza nieruchomości. Od niej będzie zależał rodzaj urządzenia. Niskotemperaturowe najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym (ściennym lub sufitowym), a wysokotemperaturowe przy grzejnikach tradycyjnych.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu o powierzchni 100 m2?

Zanim wybierzesz pompę ciepła, przede wszystkim musisz zdecydować, jaką kwotę zamierzasz przeznaczyć na jej zakup. Najniższy będzie koszt powietrznej pompy ciepła do domu 100 m². Jako źródło energii cieplnej wykorzystuje ona powietrze atmosferyczne. Dużą jej zaletą jest brak konieczności wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych. Minusem natomiast spadek efektywności w niskich temperaturach, czyli właśnie wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe.

Nowe generacje pomp radzą sobie już z tym mankamentem, musimy się jednak liczyć z większym poborem energii elektrycznej. Jeśli chcemy uzyskać najwyższą efektywność bez względu na porę roku, pozostaje nam najdroższe rozwiązanie.

Koszt gruntowej pompy ciepła do domu 100 m² to spory wydatek dla użytkownika. Jest to jednak urządzenie, dzięki któremu można pozyskać nawet czterokrotnie więcej ciepła niż ilość zużytej przez nie energii elektrycznej. To sprawia, że jest ono tanie w eksploatacji. Z uwagi na fakt, że w tym przypadku źródło energii znajduje się w gruncie (na głębokości ok. 1,5 metra), konieczne jest wykonanie prac ziemnych w celu umieszczenia tam wymiennika. Może on być poziomy lub pionowy. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami montażu.

Po dokonaniu wyboru rodzaju pompy należy prawidłowo dobrać jej moc. Wówczas instalacja będzie nie tylko energooszczędna, ale też bezawaryjnie posłuży przez kilkadziesiąt lat (zarówno jej niedowymiarowanie, jak i przewymiarowanie może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych). W prosty sposób możesz sam wyliczyć odpowiednią moc pompy. Do tego celu poza powierzchnią budynku należy uwzględnić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dla nowego i ocieplonego domu jednorodzinnego przyjmuje się, że wynosi ona 50 W/m².

Zakładając, że obliczeń dokonujesz dla nieruchomości o powierzchni 100 m², powinieneś zastosować pompę ciepła o mocy co najmniej 5 kW: 100 m² × 50 W/m² = 5 kW. Jeśli pompa ma dodatkowo podgrzewać wodę np. dla czterech domowników, to należałoby moc pompy powiększyć jeszcze o 1 kW (przyjmuje się, że średnie zużycie energii przez jedną osobę wynosi 250 W). Zatem dla powyższego budynku oraz czterech mieszkańców, na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i do podgrzania ciepłej wody użytkowej, potrzebna będzie pompa ciepła o mocy grzewczej minimum 6 kW.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Ile wynosi koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Z uwagi na rodzaje urządzeń, ich parametry oraz wielu producentów trudno jest podać, na jaki koszt pompy ciepła do domu 100 m² musisz być aktualnie przygotowany. Szacuje się, że warto liczyć się z wydatkiem wynoszącym co najmniej 10 tys. złotych. Trzeba jednak pamiętać, że do tej kwoty należy jeszcze doliczyć inne akcesoria układu, a także koszt instalacji pompy ciepła do domu 100 m². Uwzględniając wszystkie składniki, tj. zakup urządzenia za minimalną cenę oraz montaż, ostateczny wydatek może się wahać w granicach od około 21 do 46 tys. złotych.

Warto jest też poszukać sprzedawcy, który montaż zawiera już w koszcie zakupu pompy. W przypadku wyboru gruntu jako dolnego źródła ciepła rachunek zwiększą prace ziemne i montaż wymiennika ciepła. W przypadku kolektora poziomego wynoszą one średnio około 10 tys. zł, a w przypadku kolektora pionowego, będzie to wydatek od 20 do 25 tys. złotych.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i nie można wykluczyć sytuacji, że na rynku uda się znaleźć ofertę pompy gruntowej niewiele droższą od powietrznej i wtedy oczywiście zakup tej pierwszej stanie się bardziej opłacalny. Ceny wymienników gruntowych również mogą się znacznie różnić, w zależności np. od strefy klimatycznej (regionu), czy też warunków geologicznych gruntów, na których jest wybudowana nieruchomość.

Dofinansowanie do budowy domu 2022 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Jak można obniżyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Pompy ciepła należą do ekologicznych źródeł ogrzewania, co powoduje, że ich zakup jest dotowany przez różne instytucje. Dzięki temu można zdecydowanie obniżyć koszt pompy ciepła do domu 100 m². Cena wyjściowa urządzenia nie musi być więc argumentem decydującym o wyborze konkretnego rodzaju pompy ciepła.

Dostępne obecnie programy to m.in.:

  • „Czyste Powietrze”, polegające na dofinansowaniu w formie dotacji lub pożyczki, m.in. wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), na bardziej ekologiczne, w tym również na pompy ciepła w domach jednorodzinnych. W zależności od dochodów można otrzymać od 37 do 69 tys. zł pomocy finansowej;
  • „Moje Ciepło”, dzięki któremu można otrzymać dotację na montaż pompy ciepła. Z programu mogą jednak skorzystać wyłącznie właściciele nowych domów jednorodzinnych, a dofinansowanie może wynieść maksymalnie 7 tys. zł za powietrzne pompy ciepła lub 21 tys. zł, w przypadku pompy gruntowej;
  • „Stop Smog”, środki przeznaczone są na wymianę, bądź likwidację źródeł ciepła na niskoemisyjne (w tym pompy ciepła) i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. W tym rządowym programie wnioskodawcą jest co do zasady gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji (maksymalnie do 53 tys. zł);
  • Ulga termomodernizacyjna, która od 2019 r. umożliwia odliczenie od podatku dochodowego kosztów związanych z pompą ciepła. W ramach jej można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia (kwota ta nie może być jednak wyższa niż 53 tys. zł).

Należy dodać, że poza dotacjami, przy zakupie pompy ciepła można również skorzystać z preferencyjnych kredytów oferowanych przez banki komercyjne.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Czy opłaca się posiadać pompę ciepła w domu do 100 m2?

Towarzyszące nam od kilku miesięcy podwyżki opłat za energię elektryczną czy gaz ziemny sprawiają, że stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu, warto rozważyć wariant z użyciem pompy ciepła. Minusem są oczywiście wysokie koszty zakupu oraz montażu takiej instalacji, które jednak jak już wspominaliśmy, można obniżyć poprzez różne programy pomocowe. Tym bardziej że w zamian otrzymamy aktualnie najtańsze źródło ogrzewania oraz ciepłej wody.

Poniżej porównaliśmy roczne koszty ogrzewania dla różnych źródeł zasilania, na podstawie cen z grudnia 2021 r. oraz czerwca 2022 r. Kalkulacja została sporządzona dla nowego domu o powierzchni 100 m², zamieszkałego przez trzy osoby:

Źródło ciepła Roczny koszt ogrzewania według cen z grudnia 2021 roku Roczny koszt ogrzewania według cen z czerwca 2022 roku
pompa ciepła (grunt) 2 386 zł 3 062 zł
pompa ciepła (powietrze lub woda) 3 088 zł 3 675 zł
węgiel 3 360 zł 5 417 zł
gaz ziemny 5 219 zł 6 678 zł
ekogroszek 3 519 zł 7 200 zł
pellet 4 652 zł 7 467 zł
olej opałowy 8 727 zł 9 837 zł

Kolejne podwyżki cen nośników energii zapewne spowodują, że koszt ten będzie większy niż zawarty w tabeli, a wtedy pompa ciepła może okazać się jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Ceny drewna opałowego 2022
28 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ceny drewna opałowego 2022: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które interesuje cena drewna opałowego....

Finanse i koszty
Cennik montażu klimatyzacji
25 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Coraz wyższe temperatury latem sprawiają, że liczba osób zainteresowanych dom...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dopłaty do węgla 2022
13 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Dopłata do węgla 2022 to wsparcie, które ma odciążyć polskie gospodarstwa dom...

Finanse i koszty
Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?
8 lipca 2022 r. Daria Rek

Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?

Inflacja nie oszczędziła żadnej branży, w tym budowlanej. Ceny materiałów oraz tzw. robocizny poszybowały w górę. Ile trze...

Finanse i koszty
Ceny drewna opałowego 2022
28 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ceny drewna opałowego 2022: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które interesuje cena drewna opałowego....

Finanse i koszty
Cennik montażu klimatyzacji
25 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Coraz wyższe temperatury latem sprawiają, że liczba osób zainteresowanych dom...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dopłaty do węgla 2022
13 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Dopłata do węgla 2022 to wsparcie, które ma odciążyć polskie gospodarstwa dom...

Finanse i koszty
Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?
8 lipca 2022 r. Daria Rek

Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?

Inflacja nie oszczędziła żadnej branży, w tym budowlanej. Ceny materiałów oraz tzw. robocizny poszybowały w górę. Ile trze...