Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i prognozowanych dalszych wzrostów ma być zamrożenie cen do limitu prądu 2000 kWh. Taki próg będzie przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu, co daje szanse na pewne ograniczenie wydatków. Na jakim poziomie zostaną ustalone stawki? Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady i ile oszczędności przyniosą? Ile zapłacisz za prąd, jeśli wyznaczoną granicę przekroczysz?

Nie ulega wątpliwości, że rosnące ceny prądu wzbudzają niepokój. Sposobem na wsparcie gospodarstw domowych ma być więc zamrożenie cen w limicie 2000 kWh – cena do momentu przekroczenia tej granicy będzie zdecydowanie niższa. Poniżej wyjaśnimy, jak w praktyce będzie realizowany ten pomysł, czy i ile da się dzięki niemu zaoszczędzić i co oznacza to dla użytkowników ogrzewania elektrycznego.

Na czym polega limit zużycia prądu na poziomie 2000 kWh?

Jakie są najważniejsze założenia rządowego pomysłu zamrożenia cen prądu? Ustawa zakłada ustalenie limitów, w przypadku których cena prądu za kWh zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie. Mowa o progach:

  • 2 000 kWh – dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • 2 600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami;
  • 3 000 kWh – dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Podstawowy jest zatem limit 2000 kWh. Dla kogo będzie on wsparciem? Przysługuje każdemu i nie wymaga składania dodatkowych oświadczeń. Jeśli chcesz skorzystać z wyższych limitów, musisz złożyć specjalny wniosek. Załącznikami do niego są:

  • w przypadku rolników – decyzja o wymiarze podatku rolnego za miniony rok;
  • w przypadku osób niepełnosprawnych – orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności;
  • w przypadku rodzin – skan Karty Dużej Rodziny z widocznym numerem.

W ustawie znajduje się także kilka dodatkowych punktów. Po pierwsze, jeśli pomiędzy październikiem 2022 a grudniem 2023 odbiorca zmniejszy zużycie prądu w gospodarstwie domowym o 10% względem analogicznego okresu roku poprzedniego, sprzedawca ma zaoferować mu dodatkowy upust w wysokości 10% kosztów energii.

Po drugie, ustawa wprowadza dodatek elektryczny dla domów, w których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna, czyli piec elektryczny lub pompa ciepła. Wysokość dopłaty wynosi 1000 zł w przypadku zużycia nieprzekraczającego 5000 kWh oraz 1500 zł po przekroczeniu tego progu.

Warto wspomnieć, że podczas głosowania Sejm odrzucił poprawki senackie przewidujące między innymi podniesienie limitu zużycia prądu o 500 kWh rocznie na każde uczące się dziecko przy jednoczesnym wykreśleniu zapisu o Karcie Dużej Rodziny, podniesienie limitu do 6000 kWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła oraz zamrożenie ceny prądu w 2023 roku dla małych i mikro przedsiębiorstw.

Czy taki kształt przepisów rzeczywiście przyniesie korzyści gospodarstwom domowym? I Ile będzie wynosiła cena prądu powyżej 2000 kWh zużycia? Tą kwestią zajmiemy się poniżej.

rachunek za energię elektryczną

Jak zmienią się ceny prądu przy zużyciu powyżej 2000 kWh?

Jak wynika z deklaracji pomysłodawców projektu, wskazany limit wynosi mniej więcej tyle, ile wyniosło średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym w 2020 roku. Po przekroczeniu tego progu użytkownicy będą rozliczani za każdą kolejną kWh według obowiązujących cen i stawek konkretnego dostawcy energii. Jaki będzie to koszt?

Nie ulega wątpliwości, że cena za kWh wzrośnie – i to sporo! Wprowadzone zamrożenie ma być przecież zachętą do oszczędności w obliczu pogłębiającego się kryzysu energetycznego i potrzeby racjonowania surowców. O ile do wspomnianych 2000 kWh można zachować spokój, o tyle za każdą dodatkową kWh powyżej tego limitu zapłacimy zdecydowanie więcej, niż wynosiła cena prądu 2022 za kWh.

Prognozy pokazują, że w 2023 roku energia zdrożeje o 170%. Skoro obecnie w taryfie G11 mamy stawki na poziomie ok. 0,69 zł za kWh, oznacza to, że w przyszłym możemy spodziewać się nawet 1,70 zł za kWh. Wśród ekspertów pojawiają się głosy, że mogą to być kwoty przekraczające 2 zł za kWh, dlatego im niższe roczne zużycie energii elektrycznej, tym lepiej.

Jak zaoszczędzić na kosztach energii? Wybierz odpowiednią taryfę!

Czy przeciętny polski dom zużywa dużo więcej niż 2000 kWh rocznie?

Czy rzeczywiście informacja, że średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym mieści się w przewidzianym progu, jest prawdziwa? Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kW zużywa gospodarstwo domowe, wzięliśmy pod uwagę rodzinę złożoną z dwóch dorosłych, pracujących poza domem osób i dziecka.

Zakładamy, że w domu takim znajduje się jeden telewizor, jeden laptop, dwa telefony komórkowe, duża lodówka, płyta indukcyjna oraz mikrofalówka, a także piec elektryczny. Oczywiście, to, ile wyniosą koszty ogrzewania prądem domu 100 m2 jest uzależnione także od przyzwyczajeń domowników – my bierzemy pod uwagę średnie zużycie prądu na ten cel.

Jak wynika z analizy orientacyjnych parametrów takich sprzętów oraz przeciętnego sposobu korzystania, roczne zużycie prądu będzie wynosiło ok. 2100 – 2200 kWh. Oznacza to, że wyższa cena za 1 kWh będzie dotyczyć jedynie 100 – 200 kWh.

Które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii?

Co istotne, odsetek gospodarstw domowych korzystających z ogrzewania elektrycznego jest stosunkowo niski na tle innych metod dostarczania ciepła do budynków mieszkalnych. Jednak nawet gdy korzystasz z innej opcji, cena prądu może być dla ciebie obciążeniem, gdyż działanie niektórych sprzętów wiąże się ze sporym zużyciem.

Sprawdźmy zatem, na co wystarczy wspomniany limit 2000 kWh, dzięki któremu zachowana zostanie cena prądu 2022.

Rodzaj urządzenia

Średnie zużycie kWh na miesiąc

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej

Lodówka

22,5 kWh

270 kWh

Piekarnik elektryczny

41 kWh

497 kWh

Płyta indukcyjna

61,5 kWh

740 kWh

Pralka

24 kWh

292 kWh

Komputer stacjonarny

16 kWh

198 kWh

Laptop

11,5 kWh

139 kWh

Telewizor

11 kWh

130 kWh

Ładowanie telefonu komórkowego

0,2 kWh

2,5 kWh

Czajnik elektryczny

20 kWh

240 kWh

Odkurzacz

90 kWh

585 kWh

Powyższe obliczenia mają charakter poglądowy, dlatego wszystko zależy od konkretnych zachowań i przyzwyczajeń domowników. Warto natomiast wykorzystać je jako wskazówkę, gdzie ewentualnie można szukać oszczędności prądu w domu.

Jak dobrać właściwą pojemność bojlera elektrycznego, żeby nie przepłacać?

Jak zmieścić się w limicie 2000 kWh zużycia energii rocznie?

Współczesne domy są wyposażone w elektronikę i wiele udogodnień dostarczanych przez sprzęty AGD. Jak widać, wystarczy regularna praca płyty indukcyjnej, piekarnika elektrycznego, odkurzacza, lodówki i laptopa, by ustalony dla gospodarstw domowych limit przekroczyć. Jeśli dodatkowo uwzględnimy perspektywę pracy zdalnej, utrzymanie się w nim jest bardzo trudne.

Ogrzewanie domu za pomocą instalacji elektrycznych i pomp ciepła sprawia, że trzeba liczyć się z sytuacją, w której limit 2000 kWh zostanie po prostu przekroczony. To samo dotyczy osób, które do przygotowania posiłków wykorzystują kuchenki elektryczne i indukcyjne. Ustalona dla nadwyżki powyżej 2000 kWh cena może stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu, dlatego warto jak najwcześniej wdrożyć pomysły obniżające średnie zużycie prądu.

Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zmniejszyć średnie zużycie energii elektrycznej w domu lub mieszkaniu.

  • Wyłączaj światło i urządzenia, z których nie korzystasz

Jak często doprowadzasz do sytuacji, w której telewizor lub komputer działają w tle, pomimo że wcale nie oglądasz programu lub nie korzystasz z urządzenia? Wyłączenie tych sprzętów pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Wyłączaj także światło, którego nie potrzebujesz i jak najdłużej wykorzystuj światło dzienne. Żarówki wymień na energooszczędne.

  • Gotuj ekonomicznie

Potrawy gotuj pod przykryciem. Przerzuć się na dania jednogarnkowe. Kiedy gotujesz ryż czy ziemniaki, nie zapełniaj naczynia wodą – wystarczy przykryć znajdujące się w nim produkty spożywcze.

  • Korzystaj z trybów ECO

Wiele domowych urządzeń nie tylko reprezentuje bardziej oszczędną klasę energetyczną, ale również są wyposażone w tryby ECO. Włączając pralkę czy zmywarkę, korzystaj z takich opcji. Dzięki temu zużyjesz nie tylko mniej prądu, ale również wody.

Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Oto konkretne porady!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17.10.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17.10.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

REKLAMA
Zamknij