Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa konsumentów zadaje sobie pytanie: jak sprawdzić, ile prądu zużywam. Ustalenie zużycia jest podstawą do zaplanowania oszczędności i przewidywania nadchodzących wydatków. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zużycie prądu i jak interpretować te pomiary.

Podkreślmy, że wiedza ta nie tylko pozwoli zaplanować, jak oszczędzać prąd i obniżyć wysokość rachunków, ale również umożliwi maksymalne wykorzystanie przewidzianego w 2023 r. zamrożenia cen energii. Dom energooszczędny nadal stanowi raczej nowinkę niż standard, dlatego koszty, o których mówimy, są istotnym obciążeniem domowego budżetu.

Dowiadując się, jak sprawdzić roczne zużycie prądu, zwiększasz szansę na utrzymanie się w limicie i rozliczanie według korzystniejszej taryfy.

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Jakie są sposoby na sprawdzenie zużycia prądu?

Jak sprawdzić aktualne zużycie prądu? Jak przewidzieć wysokość wydatków w kolejnych miesiącach? Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Sprawdź faktury

Pierwszą opcją jest po prostu weryfikacja faktur przekazanych przez dostawcę energii. Znajdują się na nich między innymi wskazania licznika. Aby dane były wiarygodne, korzystaj z wersji rozliczeniowych, na których umieszczono realne wartości, a nie prognozy. Jeśli zsumujesz zużycie prądu na wszystkich dokumentach z danego roku, otrzymasz roczną wartość.

Od dostawcy energii można uzyskać również informację na temat prognozowanego zużycia prądu. Przewidywania te są opracowywane w oparciu o faktycznie wykorzystaną energię w analogicznym okresie poprzedniego roku. Możesz w ten sposób oszacować, czy zmieścisz się w limicie przewidzianym dla planowanego zamrożenia prądu i ile zapłacisz według nowych stawek.

  • Sprawdź dane dostawcy energii

Większość osób może zweryfikować zużycie prądu w swoim gospodarstwie domowym, korzystając z danych gromadzonych przez dostawców energii. Wystarczy dostęp do panelu klienta lub kontakt z biurem obsługi, by sprawdzić liczby za konkretny miesiąc, kwartał lub rok.

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Ze względu na duże zainteresowanie zagadnieniem większość dostawców zaproponowała swoim klientom dodatkowe narzędzia: aplikacje i kalkulatory online, za sprawą których wyliczenia są szybsze i bardziej precyzyjne. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

  • Spółka Tauron przygotowała internetowy kalkulator zużycia prądu. Wystarczy podać moc urządzenia oraz szacunkowy czas korzystania z niego, by wyliczyć zużycie w danym okresie oraz koszt, jaki poniesie klient.
  • Spółka PGE proponuje wykresy, na których umieszczono dane na temat zużycia prądu w wariancie całkowitym lub średniodobowym. Klienci mają do dyspozycji także kalkulator taryfowy, który pozwala obliczyć zużycie prądu w odniesieniu do konkretnych sprzętów i ceny w różnych taryfach. W serwisie przeprowadzisz także symulację bieżących kosztów. Przydatna jest instrukcja odczytania licznika oraz informacja, jak zmierzyć pobór prądu przez urządzenie.
  • Spółka Energa uruchomiła portal Mój Licznik. Po założeniu konta w serwisie można sprawdzić stan licznika w różnych momentach roku i obliczyć zużycie za interesujący czas.

Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego domu o powierzchni 100 m2? Czy to korzystne?

Jak sprawdzić zużycie prądu na liczniku?

Najbardziej aktualnych informacji na temat bieżącego poboru energii w gospodarstwie domowym dostarczy licznik. Jak sprawdzić zużycie prądu na liczniku? To zależy od modelu urządzenia. Instrukcje z reguły znajdują się na stronach internetowych samych dostawców. Bez problemu zweryfikujesz, jak sprawdzić zużycie prądu PGE czy jak sprawdzić zużycie prądu Tauron, korzystając ze wskazań firmy.

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne ogólne wskazówki. W przypadku liczników indukcyjnych klient zazwyczaj ma do czynienia z fizycznym liczydłem wyświetlającym wynik liczbowo w kilowatogodzinach. Urządzenia przystosowane do pracy w dwóch taryfach są wyposażone w dwa mierniki: dzienny i nocny/weekendowy. Nie musisz więc obawiać się, jak odczytać licznik prądu G11 i G12, gdy dochodzi do zmiany między taryfami – ta wartość jest wyświetlana osobno.

Podobną zasadą należy kierować się, ustalając, jak sprawdzić zużycie prądu z licznika dwukierunkowego, z których korzystają użytkownicy instalacji fotowoltaicznych. Poniżej znajdziesz nieco więcej informacji na ten temat.

Przy liczniku elektrycznym zadanie również nie jest skomplikowane. W przypadku jednej taryfy po prostu odczytujesz liczbę kilowatogodzin. Jeśli licznik mierzy kilka wielkości, wystarczy przełączyć się między nimi, korzystając z przycisków na urządzeniu.

Jeśli masz podejrzenia, że licznik działa nieprawidłowo, gdyż bieżące faktury za energię elektryczną mocno różnią się od poprzednich, zgłoś się do przedsiębiorstwa energetycznego z prośbą o weryfikację urządzenia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki kontrola taka powinna zostać przeprowadzona w ciągu 14 dni. Potwierdzenie twoich podejrzeń oznacza, że opłaty nie zostaną naliczone.

Jaki piec elektryczny będzie najlepszym wyborem do Twojego domu?

licznik energii elektrycznej

Jak zweryfikować zużycie prądu w przypadku fotowoltaiki?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że wielu właścicieli gospodarstw domowych zdecydowało się na korzystanie z nich, zwłaszcza że takie udogodnienie zostało uwzględnione w programie Mój prąd. Dzięki temu właściciele domów są zarówno producentami, jak i konsumentami energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawą, praktykowanym przy fotowoltaice rozwiązaniem jest dwukierunkowe połączenie z siecią energetyczną i wymiana licznika na dwukierunkowy. Konstrukcyjnie nie różni się on od zwykłego, prócz możliwości pomiaru przepływu prądu w obu kierunkach.

W klasycznym systemie energia elektryczna przepływa jednotorowo – z sieci do odbiorcy. Tu mamy do czynienia z dwukierunkowością, zaś licznik podaje kluczowe wartości niezależnie, umożliwiając tym samym bilansowanie zużycia.

Jak sprawdzić zużycie prądu przy fotowoltaice? Najpierw należy zorientować się, jakie dane wyświetlane są przez licznik dwukierunkowy. Znajdziesz tam wartości poszczególnych rejestrów związane z poborem prądu. Każdy rejestr jest opisany odpowiednim kodem OBIS, zgodnie z normą EN 13757.

Z punktu widzenia poboru energii interesują cię przede wszystkim:

  • Kod 0.1.2 – wskazanie okresu rozliczeniowego (data i czas),
  • Kod 0.2.2 – aktywna taryfa rozliczeniowa,
  • Kod 1.8.0 – całkowite zużycie energii, czyli liczba kWh pobrana z sieci lub suma zużycia energii we wszystkich strefach,
  • Kod 1.8.1 – pobór prądu w strefie I,
  • Kod 1.8.2 – pobór prądu w strefie II,
  • Kod 1.8.3 – pobór prądu w strefie II,
  • Kod 2.8.0 – ilość energii elektrycznej przekazanej do sieci energetycznej (zależnie od posiadanej taryfy),
  • Kod 2.8.1 – Ilość energii oddana w strefie I,
  • Kod 2.8.2 – Ilość energii oddana w strefie II,
  • Kod 2.8.3 – Ilość energii oddana w strefie III.

Warto także wiedzieć, jak odczytywać z falownika. Dane przez niego zbierane są udostępniane na połączonym z systemem wyświetlaczu lub online, za pośrednictwem przeznaczonego do tego portalu. Raporty odczytasz, logując się do serwisu.

Jak obliczyć parametr energii użytkowej dla domu energooszczędnego?

Jak sprawdzić dzienne zużycie prądu przez wszystkie urządzenia?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędności. Jedną z metod jest ograniczenie poboru przez urządzenia RTV i AGD, których w każdym gospodarstwie domowym jest sporo. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, jak sprawdzić zużycie prądu w domu w poszczególnych punktach, aby następnie zaplanować bardziej efektywne użytkowanie.

Wyjaśnimy zatem, jak sprawdzić zużycie prądu w mieszkaniu i jak obliczyć, ile pobierają go poszczególne sprzęty. Jak sprawdzić zużycie prądu przez laptop, telewizor czy lodówkę?

W pierwszej kolejności zajrzyj do instrukcji lub na naklejkę znamionową, gdzie znajdują się oznaczenia wskazujące moc w watach lub kilowatach. To punkt wyjścia do dalszych wyliczeń. Jak sprawdzić zużycie prądu przez komputer czy telewizor na tej podstawie?

Wystarczy pomnożyć wspomniane kilowatogodziny przez czas pracy urządzenia. Jeśli telewizor o mocy 0,6 kW działa 2 godziny dziennie, pobierze w tym czasie 1,2 kWh, co w skali miesiąca da rezultat 36 kWh. Po sprawdzeniu, ile kosztuje cię 1 kWh, szybko dojdziesz do właściwego wyniku.

Na szczęście nie wszystkie kalkulacje trzeba przeprowadzać ręcznie. Wielu dostawców energii elektrycznej umieszcza na swoich stronach gotowe kalkulatory. Wystarczy uzupełnić podstawowe rubryki, by otrzymać pożądane wyliczenia.

Na rynku dostępne są także specjalne podliczniki pozwalające kontrolować poszczególne pomieszczenia. Ich instalacja nie wymaga zgody zakładu energetycznego. Do wyboru masz podliczniki jednofazowe lub trójfazowe, elektroniczne lub regenerowane. Innym rozwiązaniem jest watomierz – urządzenie podpinane do gniazda elektrycznego, wskazujące pobór energii w konkretnym punkcie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij