Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Grzejnik łazienkowy: rodzaje i montaż. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Grzejnik łazienkowy

Grzejnik łazienkowy to bardzo ważny element wyposażenia – nie tylko zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniu, ale również umożliwia suszenie ręczników oraz zapobiega utrzymywaniu się niepożądanej wilgoci w pomieszczeniu. Może też pełnić funkcje dekoracyjne. Jak wybrać najlepszy kaloryfer łazienkowy? Czym różnią się od siebie grzejniki wodne i elektryczne? Sprawdziliśmy to!

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

W nowoczesnych łazienkach nie ma miejsca na duże, mało estetyczne kaloryfery żeberkowe, które były niegdyś wykorzystywane, głównie w blokach z wielkiej płyty, ale i częściowo w starej generacji domów prywatnych.

Dziś na rynku masz do wyboru tak wiele różnych rodzajów grzejników, że wybór urządzenia do łazienki nie wymaga przedkładania funkcjonalności nad estetykę. Dekoracyjny grzejnik łazienkowy, wykonany z różnych materiałów, o różnej powierzchni grzewczej, będzie nawet ozdobą dla łazienki, w której go umieścisz.

Rodzaje grzejników łazienkowych

Wybierając grzejniki łazienkowe w sklepie, sprawdź przede wszystkim, na jakiej zasadzie działają. W sprzedaży znajdziesz modele podłączane do instalacji centralnego ogrzewania, ale również takie, które tego nie wymagają – można je podłączyć bezpośrednio do źródła energii elektrycznej.

Specyfikacja przekazywanego przez grzejnik łazienkowy ciepła jest jednym z głównych parametrów, jakie musisz brać pod uwagę przy jego wyborze. Właściwie do swojej dyspozycji masz:

Sposób zasilania ma duże znaczenie dla efektywności oddawania ciepła. Grzejnik łazienkowy CO i elektryczny to dwa zasadnicze rodzaje kaloryferów. Sprawdźmy, czym się charakteryzują.

Grzejniki CO do łazienki – kiedy warto?

Grzejnik łazienkowy CO jest urządzeniem podłączanym do instalacji centralnego ogrzewania. To bardzo dobry wybór w przypadku łazienek – kaloryfer o dużej mocy sprawdzi się w pomieszczeniach, w których gromadzi się dużo wilgoci. Dzięki temu można zapobiegać rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Nowoczesne kaloryfery łazienkowe są dostępne w różnych stylach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do charakteru wnętrza. Nowoczesne modele świetnie sprawdzą się w minimalistycznych łazienkach. Warto przy tym zauważyć, że modele chromowane mają niższą moc od tradycyjnych, białych grzejników – nawet jeśli mają takie same wymiary.

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe? Do jakiej instalacji będą pasowały?

Grzejnik łazienkowy elektryczny 

W łazienkach często wykorzystywane są elektryczne grzejniki łazienkowe. Nie mają dużej mocy grzewczej w porównaniu z dwoma kolejnymi, wskazanymi powyżej modelami kaloryferów i powinny być stosowane tylko doraźnie, a nie jako główne źródło ciepła.

Można je zamontować w już wykończonym pomieszczeniu, co także zalicza się do zalet grzejników łazienkowych elektrycznych. Grzejnik łazienkowy elektryczny nie może być podpięty do instalacji CO. Ile prądu zużywa grzejnik łazienkowy? Urządzenie o mocy 1000 W zużyje w ciągu 1 godziny 1 kW.

Jeśli w pomieszczeniu łazienkowym zainstalowane jest też ogrzewanie podłogowe, a tak się coraz częściej dzieje w dużych domowych łazienkach, można połączyć je z ogrzewaniem za pomocą grzejnika drabinkowego, na którym wygodnie powiesisz na przykład wilgotne ręczniki do wyschnięcia.

Wówczas przyda Ci się grzejnik łazienkowy elektryczny z termostatem. Wyposażony jest on w głowicę termostatyczną pozwalającą na sterowanie jego wydajnością w miarę potrzeby. Jeśli w łazience będzie dla Ciebie za zimno, odkręcisz bardziej termostat grzejnikowy i zwiększysz moc grzejnika bez konieczności zwiększania mocy ogrzewania połogowego.

Grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny

Grzejniki wodno-elektryczne stanowią połączenie grzejników elektrycznych i wodnych. Podłączasz je do instalacji centralnego ogrzewania, ale mają one również na swoim wyposażeniu specjalną grzałkę. Po podłączeniu do sieci ogrzewania centralnego grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną może pracować w sezonie grzewczym bez przerwy, ale sprawdzi się także jako suszarka do prania, poza sezonem. Wystarczy go podłączyć do źródła energii elektrycznej.

Jego zaletą jest to, że właściwie zawsze można z niego skorzystać i dogrzać łazienkę, jeśli okaże się, że nawet poza sezonem grzewczym będzie w niej po prostu za zimno.

Grzejniki wodne w łazienkach mają podobną zasadę działania co kaloryfery umieszczone na ogół pod oknami w domu czy w mieszkaniu. Zasada funkcjonowania wodnego grzejnika jest taka, że pracuje i emituje on ciepło do pomieszczenia wtedy, gdy włączona jest instalacja grzewcza.

Jeśli jest ona wyłączana okresowo, np. w przypadku bloków wielorodzinnych i ogrzewania sieciowego poza sezonem grzewczym, wodny grzejnik łazienkowy nie będzie działać. Natomiast w sezonie grzewczym działać będzie bez zarzutu, zapewniając wydajne ogrzewanie całej łazienki. Może stanowić jedyne źródło jej ogrzewania.

Z czego może być wykonany grzejnik łazienkowy?

Możesz wybierać spośród:

Największy wybór estetycznych modeli występuje obecnie wśród grzejników stalowych. Mogą mieć one wiele różnych rozmiarów i dużą moc. Szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło do otoczenia, ale ich wadą jest podatność na tzw. twardą wodę, ponieważ w ich wnętrzu osadzać się będzie kamień. Szkody w instalacji może też wyrządzić rdza. Najczęściej kaloryfery stalowe mają charakter grzejników płytowych, składających się z jednej lub dwóch czy trzech płyt.

Grzejniki aluminiowe są tańsze od stalowych, ale mniej odporne na uszkodzenia. Szybko się nagrzewają i wykazują odporność na korozję. Natomiast grzejniki żeliwne są całkiem słusznie kojarzone z kaloryferami starego typu – żeberkowymi.

Najczęściej jednak w łazienkach instalowane są stalowe grzejniki drabinkowe. Jeśli zależy Ci na estetyce, wybierz stalowy grzejnik dekoracyjny, w odpowiadającym ci kształcie i kolorze.

Jak odpowietrzyć kaloryfery różnego rodzaju? Po czym poznać zapowietrzony grzejnik?

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Oznaczenia na grzejnikach łazienkowych

Musisz zwrócić też uwagę na oznaczenie grzejnika. Z pewnością spotkasz się z takimi symbolami jak: 90/70/20°C. Oznaczają one kolejno:

 • 90 – temperatura zasilania,
 • 70 – temperatura powrotu,
 • 20 – temperatura wewnątrz pomieszczenia.

20 stopni Celsjusza to być może zbyt mały poziom temperatury jak na potrzeby łazienki. Lepiej, żeby tam było około 23-24 stopni – to zapewni optymalny komfort termiczny.

Wśród oznaczeń stosowanych na kaloryferach łazienkowych znajdziemy również symbole C – dla grzejników podłączanych od boku oraz V – podłączanych od dołu.

ofe-5847238-71730 w-71730

Moc grzejnika łazienkowego w zależności od powierzchni

Twój docelowy grzejnik powinien być nie tylko efektowny, ale także efektywny. Dlatego jego moc należy dobrać do wielkości pomieszczenia i rodzaju izolacji termicznej budynku – tylko wtedy najlepiej spełni swoje zadanie wybrany grzejnik łazienkowy. Jaka moc będzie odpowiednia?

Jeśli Twój dom jest dobrze zaizolowany, a więc jeśli zlikwidowana w nim została większość mostków termicznych, to wówczas możesz wybrać kaloryfer o niższej mocy. Jaka moc grzejnika do łazienki na m2? Standardowo wylicza się, że na każdy 1 m2 potrzeba od 60 do 200 W mocy kaloryfera. Z reguły stosuje się grzejniki o mocy 120 W na 1 m2. Kiedy masz łazienkę o wielkości 10 m2, to wówczas analogicznie potrzebujesz grzejnika do niej o mocy od 600 do 2000 W.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki? Dla ułatwienia przygotowaliśmy poniższe zestawienie:

 • Jaki grzejnik do łazienki 3 m2 – 360 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 4 m2 – 480 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 5 m2 – 600 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 6 m2 – 720 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 7 m2 – 840 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 8 m2 – 960 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 9 m2 – 1080 W;
 • Jaki grzejnik do łazienki 10 m2 – 1200 W.

grzejnik łazienkowy widoczny w odbiciu lustrzanym

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy? Wymiary i odległości

Wybierając grzejnik łazienkowy, musisz wziąć pod uwagę jego rozmiar, tak aby zwyczajnie zmieścił się tam, gdzie zaplanowałeś jego montaż. Grzejnik łazienkowy mały, który będzie miał zaledwie 20-30 cm szerokości, zmieści się nawet w niewielkiej wnęce albo przy urządzeniach sanitarnych, choć powinieneś zachować od nich jakieś 50 cm odległości.

Standardowe wysokości grzejników poziomowych wynoszą 30, 60 i 90 cm, a długość od 40 cm do nawet 300 cm. Grzejnik łazienkowy 40 × 120 cm zmieści się pod oknem o szerokości około 140 cm.

Jeśli grzejnik łazienkowy chcesz zainstalować pod oknem, to przyjmuje się, że powinien on być krótszy o 20–30 cm niż długość parapetu lub wnęki okiennej. Zachowaj także odpowiednią odległość od parapetu i od podłogi – co najmniej 10 cm.

A co z odległością od innych elementów wyposażenia?

 • Kaloryfer łazienkowy powinien być oddalony o min. 20 cm od wanny, umywalki i kabiny prysznicowej.
 • W przypadku grzejników elektrycznych odległość powinna wynosić min. 60 cm.

Zwróć też uwagę na rozstaw przyłączy – gdzie indziej podłączysz grzejnik łazienkowy rozstaw 50, a gdzie indziej grzejnik łazienkowy rozstaw przyłączy 480 mm.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Grzejnik łazienkowy przy ogrzewaniu podłogowym – jaki wybrać?

Jeśli chcemy zamontować w łazience grzejnik drabinkowy, a w pomieszczeniu jest również zaplanowana instalacja ogrzewania podłogowego, to najlepiej zdecydować się na model elektryczny – wówczas urządzenia będą działać niezależnie od siebie. Ma to duże znaczenie, ponieważ przy podłączeniu grzejnika oraz ogrzewania podłogowego do instalacji CO, grzanie może nie być efektywne. Pamiętajmy o tym, że temperatura podłogi powinna być o wiele niższa niż kaloryfera drabinkowego.

Grzejnik łazienkowy – jaki jest najlepszy? 

Stalowy, aluminiowy czy żeliwny? Nowoczesny, dekoracyjny kaloryfer łazienkowy czy tradycyjny? Przy zakupie grzejnika trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów – szybkość nagrzewania, odporność na uszkodzenia, a także względy estetyczne. Zarówno modele stalowe, jak i aluminiowe będą się szybko nagrzewać, z tą różnicą, że pierwsze będą mniej odporne na korozję, mogą zatem ulec uszkodzeniu i trzeba je regularnie konserwować.

A co z designem? Na rynku znajdziemy wiele modeli dekoracyjnych grzejników łazienkowych, które stanowią oryginalny element wystroju. Kaloryfery z lustrem, wieszakiem, modele płaskie, nawiązujące do stylu industrialnego – to tylko niektóre z grzejników występujących na rynku.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij