Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Grzejnik łazienkowy – wszystko co warto wiedzieć przed zakupem grzejnika łazienkowego

Grzejnik łazienkowy

Grzejnik łazienkowy to bardzo ważny element wyposażenia – nie tylko zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniu, ale również umożliwia suszenie ręczników. Może też pełnić funkcje dekoracyjne. Jak wybrać najlepszy kaloryfer łazienkowy? Czym różnią się od siebie grzejniki wodne i elektryczne? Sprawdziliśmy to!

Ogrzewanie łazienki wymaga zastosowania odpowiednich kaloryferów, które będą efektywnie oddawały ciepło, gwarantowały komfort i pasowały do wystroju – niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydowaliśmy. Przedstawiamy praktyczny poradnik dotyczący wyboru grzejników do łazienki.

Grzejnik łazienkowy – czym się cechuje?

W nowoczesnych łazienkach nie ma miejsca na duże, mało estetyczne kaloryfery żeberkowe, które były niegdyś wykorzystywane, głównie w blokach z wielkiej płyty, ale i częściowo w starej generacji domów prywatnych. Dziś na rynku masz do wyboru tak wiele różnych grzejników łazienkowych, że ich wybór nie wymaga przedkładania funkcjonalności nad estetykę. Dekoracyjny grzejnik łazienkowy, wykonany z różnych materiałów, o różnej powierzchni grzewczej, będzie nawet ozdobą dla łazienki, w której go umieścisz.

Kiedy wybierasz łazienkowy grzejnik dekoracyjny, zwracasz z pewnością uwagę na to, czy będzie pasował do twojej łazienki lub pokoju kąpielowego. Powinieneś jednak także sprawdzić jego rozmiar, kształt, czy moc oraz rodzaj specyfikacji przekazywanego ciepła. Ważne, by dzięki niemu w pomieszczeniach łazienkowych panowała odpowiednia temperatura.

Najczęściej w łazienkach domowych czy w mieszkaniach prywatnych stosowane są drabinkowe grzejniki, które służą również jako wieszak na pranie lub na ręczniki. Dostosuj odpowiednią moc grzewczą do własnych potrzeb i do rozmiaru Twojego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik łazienkowy?

Wybierając grzejniki łazienkowe w sklepie, sprawdź przede wszystkim, na jakiej zasadzie działają. W sprzedaży znajdziesz modele podłączane do instalacji centralnego ogrzewania, ale również takie, które tego nie wymagają – można je podłączyć bezpośrednio do źródła energii elektrycznej.

Ważny jest również design, który nie tylko przekłada się na estetykę wnętrza, ale również wpływa na funkcjonalność urządzenia. W łazience warto zdecydować się na efektowny grzejnik drabinkowy, np. biały lub zdecydować się na oryginalny kaloryfer dekoracyjny.

Grzejnik łazienkowy – z jakiego materiału może być wykonany?

Pozostaje jeszcze wybór materiału, z jakiego powinien być wykonany grzejnik do Twojej łazienki. Możesz wybierać spośród:

Największy wybór estetycznych modeli występuje obecnie wśród grzejników stalowych. Mogą mieć one wiele różnych rozmiarów i dużą moc. Szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło do otoczenia, ale ich wadą jest podatność na tzw. twardą wodę, ponieważ w ich wnętrzu osadzać się będzie kamień. Szkody w instalacji może też wyrządzić rdza. Najczęściej kaloryfery stalowe mają charakter grzejników płytowych, składających się z jednej lub dwóch czy trzech płyt.

Sprawdź także: Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Grzejniki aluminiowe są tańsze od stalowych, ale mniej odporne na uszkodzenia. Szybko się nagrzewają i wykazują odporność na korozję. Natomiast grzejniki żeliwne są całkiem słusznie kojarzone z kaloryferami starego typu – żeberkowymi.

Najczęściej jednak w łazienkach instalowane są stalowe grzejniki drabinkowe. Jeśli zależy Ci na estetyce, wybierz stalowy grzejnik dekoracyjny, w odpowiadającym ci kształcie i kolorze.

Nowoczesny grzejnik łazienkowy

Grzejnik łazienkowy – jak czytać oznaczenia?

Musisz zwrócić też uwagę na oznaczenie grzejnika. Z pewnością spotkasz się z takimi symbolami jak: 90/70/20°C. Oznaczają one kolejno:

90 – temperatura zasilania,

70 – temperatura powrotu,

20 – temperatura wewnątrz pomieszczenia.

20 stopni Celsjusza to być może zbyt mały poziom temperatury jak na potrzeby łazienki. Lepiej, żeby tam było około 23-24 stopni – to zapewni optymalny komfort termiczny.

Wśród oznaczeń stosowanych na kaloryferach łazienkowych znajdziemy również symbole C – dla grzejników podłączanych od boku oraz V – podłączanych od dołu.

Rodzaje grzejników łazienkowych

Specyfikacja przekazywanego przez grzejnik łazienkowy ciepła jest jednym z głównych parametrów, jakie musisz brać pod uwagę przy jego wyborze. Właściwie do swojej dyspozycji masz:

Sposób zasilania ma duże znaczenie dla efektywności oddawania ciepła. Grzejnik łazienkowy CO i elektryczny to dwa zasadnicze rodzaje kaloryferów. Sprawdźmy, czym się charakteryzują.

Grzejniki CO do łazienki – kiedy warto?

Grzejnik łazienkowy CO jest urządzeniem podłączanym do instalacji centralnego ogrzewania. To bardzo dobry wybór w przypadku łazienek – kaloryfer o dużej mocy sprawdzi się w pomieszczeniach, w których gromadzi się dużo wilgoci. Dzięki temu można zapobiegać rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Nowoczesne kaloryfery łazienkowe są dostępne w różnych stylach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do charakteru wnętrza. Nowoczesne modele świetnie sprawdzą się w minimalistycznych łazienkach. Warto przy tym zauważyć, że modele chromowane mają niższą moc od tradycyjnych, białych grzejników – nawet jeśli mają takie same wymiary.

Grzejnik łazienkowy elektryczny czy wodny?

W łazienkach często wykorzystywane są elektryczne grzejniki łazienkowe. Nie mają dużej mocy grzewczej w porównaniu z dwoma kolejnymi, wskazanymi powyżej modelami kaloryferów i powinny być stosowane tylko doraźnie, a nie jako główne źródło ciepła.

Można je zamontować w już wykończonym pomieszczeniu, co także zalicza się do zalet grzejników łazienkowych elektrycznych. Grzejnik łazienkowy elektryczny nie może być podpięty do instalacji CO. Ile prądu zużywa grzejnik łazienkowy? Urządzenie o mocy 1000 W zużyje w ciągu 1 godziny 1 kW.

Grzejniki wodno-elektryczne stanowią połączenie grzejników elektrycznych i wodnych. Podłączasz je do instalacji centralnego ogrzewania, ale mają one również na swoim wyposażeniu specjalną grzałkę. Po podłączeniu do sieci ogrzewania centralnego grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną może pracować w sezonie grzewczym bez przerwy, ale sprawdzi się także jako suszarka do prania, poza sezonem. Wystarczy go podłączyć do źródła energii elektrycznej.

Model grzejników wodno-elektrycznych to uniwersalny rodzaj kaloryfera w pomieszczeniach łazienkowych. Jego zaletą jest to, że właściwie zawsze można z niego skorzystać i dogrzać łazienkę, jeśli okaże się, że nawet poza sezonem grzewczym będzie w niej po prostu za zimno.

Grzejniki wodne w łazienkach mają podobną zasadę działania co kaloryfery umieszczone na ogół pod oknami w domu czy w mieszkaniu. Zasada funkcjonowania wodnego grzejnika jest taka, że pracuje i emituje on ciepło do pomieszczenia wtedy, gdy włączona jest instalacja grzewcza.

Jeśli jest ona wyłączana okresowo, np. w przypadku bloków wielorodzinnych i ogrzewania sieciowego poza sezonem grzewczym, wodny grzejnik łazienkowy nie będzie działać i nie będziesz mieć możliwości skorzystania z niego. Natomiast w sezonie grzewczym działać będzie bez zarzutu, zapewniając wydajne ogrzewanie całej łazienki. Może stanowić jedyne źródło jej ogrzewania.

Jeśli w pomieszczeniu łazienkowym zainstalowane jest też ogrzewanie podłogowe, a tak się coraz częściej dzieje w dużych domowych łazienkach, można połączyć je z ogrzewaniem za pomocą grzejnika drabinkowego, na którym wygodnie powiesisz na przykład wilgotne ręczniki do wyschnięcia.

Wówczas przyda Ci się grzejnik łazienkowy elektryczny z termostatem. Wyposażony jest on w głowicę termostatyczną pozwalającą na sterowanie jego wydajnością w miarę potrzeby. Jeśli w łazience będzie dla Ciebie za zimno, odkręcisz bardziej termostat grzejnikowy i zwiększysz moc grzejnika bez konieczności zwiększania mocy ogrzewania połogowego.

Grzejnik łazienkowy

Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Przy urządzaniu wnętrza bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kaloryfera – chodzi nie tylko o jego wielkość, design, ale również moc. O tym, jak duży grzejnik do łazienki będzie potrzebny, decyduje także wielkość pomieszczenia i jego wysokość.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik do łazienki, weź pod uwagę, że na każdy 1 m2 powinno przypadać około 120 W mocy kaloryfera. To standardowe wytyczne – oczywiście dużo zależy też od specyfiki pomieszczenia, np. tego, czy jest prawidłowo ocieplone, czy występują w nim mostki termiczne, przez które ucieka ciepłe powietrze.

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jaki grzejnik do łazienki będzie najlepszy, zadbajmy zatem o optymalny poziom izolacji termicznej. W łazience powinna panować wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach – najlepiej ok. 23-24 stopni. Wówczas kąpiel lub prysznic będą komfortowe i przyjemne. Zastanów się też nad designem – jaki kaloryfer do łazienki będzie pasował do określonego wystroju wnętrza.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Grzejnik łazienkowy – wymiary

Wybierając grzejnik łazienkowy, musisz wziąć pod uwagę jego rozmiar, tak aby zwyczajnie zmieścił się tam, gdzie zaplanowałeś jego montaż. Grzejnik łazienkowy mały, który będzie miał zaledwie 20–30 cm szerokości, zmieści się nawet w niewielkiej wnęce albo przy urządzeniach sanitarnych, choć powinieneś zachować od nich jakieś 50 cm odległości.

Jeśli grzejnik łazienkowy chcesz zainstalować pod oknem, to przyjmuje się, że powinien on być krótszy o 20–30 cm niż długość parapetu lub wnęki okiennej. Zachowaj także odpowiednią odległość od parapetu i od podłogi – co najmniej 10 cm. Standardowe wysokości grzejników poziomowych wynoszą 30, 60 i 90 cm, a długość od 40 cm do nawet 300 cm. Grzejnik łazienkowy 40 × 120 cm zmieści się pod oknem o szerokości około 140 cm.

Zwróć też uwagę na rozstaw przyłączy – gdzie indziej podłączysz grzejnik łazienkowy rozstaw 50, a gdzie indziej grzejnik łazienkowy rozstaw przyłączy 480 mm.

Ważna jest także moc grzejnika, która będzie uzależniona od wielkości pomieszczenia. Standardowo waha się ona w przedziale 50 W – 1000 W. Jaki grzejnik do małej łazienki okaże się najlepszy? Sprawdź nasze zestawienie:

  • jaki grzejnik do łazienki 3m2 – 360 W
  • jaki grzejnik do łazienki 4m2 – 480 W
  • jaki grzejnik do łazienki 5m2 – 600 W
  • jaki grzejnik do łazienki 6m2 – 720 W
  • jaki grzejnik do łazienki 7m2 – 840 W
  • jaki grzejnik do łazienki 8m2 – 960 W
  • jaki grzejnik do łazienki 9m2 – 1080 W
  • jaki grzejnik do łazienki 10m2 – 1200 W

Grzejnik łazienkowy przy ogrzewaniu podłogowym – jaki wybrać?

Jeśli chcemy zamontować w łazience grzejnik drabinkowy, a w pomieszczeniu jest również zaplanowana instalacja ogrzewania podłogowego, to najlepiej zdecydować się na model elektryczny – wówczas urządzenia będą działać niezależnie od siebie. Ma to duże znaczenie, ponieważ przy podłączeniu grzejnika oraz ogrzewania podłogowego do instalacji CO, grzanie może nie być efektywne. Pamiętajmy o tym, że temperatura podłogi powinna być o wiele niższa niż kaloryfera drabinkowego.

Grzejnik łazienkowy pionowy

Grzejnik łazienkowy – jaki jest najlepszy?

Stalowy, aluminiowy czy żeliwny? Nowoczesny, dekoracyjny kaloryfer łazienkowy czy tradycyjny? Przy zakupie grzejnika trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów – szybkość nagrzewania, odporność na uszkodzenia, a także względy estetyczne. Zarówno modele stalowe, jak i aluminiowe będą się szybko nagrzewać, z tą różnicą, że pierwsze będą mniej odporne na korozję, mogą zatem ulec uszkodzeniu i trzeba je regularnie konserwować.

A co z designem? Na rynku znajdziemy wiele modeli dekoracyjnych grzejników łazienkowych, które stanowią oryginalny element wystroju. Kaloryfery z lustrem, wieszakiem, modele płaskie, nawiązujące do stylu industrialnego – to tylko niektóre z grzejników występujących na rynku.

Jaka jest odpowiednia moc grzejnika do łazienki?

Twój docelowy grzejnik powinien być nie tylko efektowny, ale także efektywny. Dlatego jego moc należy dobrać do wielkości pomieszczenia i rodzaju izolacji termicznej budynku – tylko wtedy najlepiej spełni swoje zadanie wybrany grzejnik łazienkowy. Jaka moc będzie odpowiednia?

Jeśli Twój dom jest dobrze zaizolowany, a więc jeśli zlikwidowana w nim została większość mostków termicznych, to wówczas możesz wybrać kaloryfer o niższej mocy. Standardowo wylicza się, że na każdy 1m2 łazienki potrzeba od 60 do 200 W mocy kaloryfera. Z reguły stosuje się grzejniki o mocy 120 W na 1m2. Kiedy masz łazienkę o wielkości 10 m2, to wówczas analogicznie potrzebujesz grzejnika do niej o mocy od 600 do 2000 W.

Ile kosztuje grzejnik do łazienki?

Chcesz zainwestować w funkcjonalny i nowoczesny grzejnik łazienkowy? Cena będzie zależeć od materiału, z którego został wykonany, mocy urządzenia oraz jego funkcjonalności. Najtańsze modele drabinkowe można kupić już od 100 zł. Grzejniki przystosowane do podłączenia grzałki elektrycznej to koszt od 400 zł.

Z kolei za oryginalne dekoracyjne kaloryfery łazienkowe zapłacimy zdecydowanie więcej. Czerwony, dwuwarstwowy model w formie heksagonów kosztuje 1630 zł w jednym ze sklepów z materiałami budowlanymi i wyposażeniem wnętrz. Za oryginalny płaski grzejnik stalowy imitujący betonową płytę zapłacimy 2000 zł. Na rynku są też dostępne droższe kaloryfery łazienkowe.

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?

Gdzie umieścić grzejnik łazienkowy, żeby aranżacja wnętrza była w pełni komfortowa? Z pewnością będziemy chcieli suszyć na kaloryferze ręczniki, dlatego warto zamontować go w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej.

Grzejniki można też umieścić pod oknem – jeśli zdecydowaliśmy się na zwykły kaloryfer stalowy. A co z odległością od innych elementów wyposażenia? Kaloryfer łazienkowy powinien być oddalony o min. 20 cm od wanny, umywalki i kabiny prysznicowej. W przypadku grzejników elektrycznych odległość powinna wynosić min. 60 cm.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Reklama
Zamknij