🔥 Gorące rabaty -300, -400, -500 zł! Sprawdź, czy Twój projekt jest dziś w promocji! 👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Grzejnik łazienkowy – wszystko co warto wiedzieć przed zakupem grzejnika łazienkowego

Grzejnik łazienkowy

Podstawowym elementem grzewczym w większości łazienek jest grzejnik – tradycyjny, płytowy lub żeberkowy albo nowoczesny, w formie drabinkowej bądź innej. Możesz zastosować grzejnik łazienkowy wodny, wodno-elektryczny czy elektryczny, który może być dodatkowym źródłem ogrzewania w łazience czy toalecie. Ciekawe propozycje znajdziesz wśród nowoczesnych, bardzo estetycznych grzejników łazienkowych dekoracyjnych.

Przystępując do budowy obiektu mieszkalnego, zakładasz z pewnością umieszczenie w nim choć jednej łazienki. Częstą praktyką w projekcie domu jest też zbudowanie drugiego takiego pomieszczenia – jednego dla domowników, drugiego dla gości. W takich pomieszczeniach powinno być czysto, schludnie, ale może przede wszystkim – ciepło, tak abyś po kąpieli czy prysznicu nie czuł zimna. Z tego powodu powinieneś dobrze zaplanować rozmieszczenie grzejników łazienkowych. Jaki sprawdzi się przy tym najlepiej i co warto o nim wiedzieć, zanim przystąpisz do zakupu grzejnika łazienkowego?

Grzejnik łazienkowy – czym się cechuje?

W nowoczesnych łazienkach nie ma miejsca na duże, mało estetyczne kaloryfery żeberkowe, które były niegdyś wykorzystywane, głównie w blokach z wielkiej płyty, ale i częściowo w starej generacji domów prywatnych. Dziś na rynku masz do wyboru tak wiele różnych grzejników łazienkowych, że ich wybór nie wymaga przedkładania funkcjonalności nad estetykę. Dekoracyjny grzejnik łazienkowy, wykonany z różnych materiałów, o różnej powierzchni grzewczej, będzie nawet ozdobą dla łazienki, w której go umieścisz.

Kiedy wybierasz grzejnik łazienkowy ozdobny, zwracasz z pewnością uwagę na to, czy będzie pasował do twojej łazienki lub pokoju kąpielowego. Powinieneś jednak także sprawdzić jego rozmiar, kształt, czy moc oraz rodzaj specyfikacji przekazywanego ciepła. Ważne, by dzięki niemu w pomieszczeniach łazienkowych panowała odpowiednia temperatura.

Najczęściej w łazienkach domowych czy w mieszkaniach prywatnych stosowane są drabinkowe grzejniki, które służą również jako wieszak na pranie lub na ręczniki. Dostosuj odpowiednią moc grzewczą do własnych potrzeb i do rozmiaru Twojego pomieszczenia.

Nowoczesny grzejnik łazienkowy

Twój docelowy grzejnik powinien być nie tylko efektowny, ale także efektywny. Dlatego jego moc należy dobrać do wielkości pomieszczenia i rodzaju izolacji termicznej budynku.

Jeśli Twój dom jest dobrze zaizolowany, a więc jeśli zlikwidowana w nim została większość mostków termicznych, to wówczas możesz wybrać kaloryfer o niższej mocy. Standardowo wylicza się, że na każdy 1 m2 łazienki potrzeba od 60 do 200 W mocy kaloryfera. Kiedy masz łazienkę o wielkości 10 m2, to wówczas analogicznie potrzebujesz grzejnika do niej o mocy od 600 do 2000 W.

Pozostaje jeszcze wybór materiału, z jakiego powinien być wykonany grzejnik do Twojej łazienki. Możesz wybierać spośród:

 • grzejników stalowych,
 • grzejników aluminiowych,
 • grzejników żeliwnych.

Największy wybór estetycznych modeli występuje obecnie wśród grzejników stalowych. Mogą mieć one wiele różnych rozmiarów i dużą moc. Szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło do otoczenia, ale ich wadą jest podatność na tzw. twardą wodę, ponieważ w ich wnętrzu osadzać się będzie kamień. Szkody w instalacji może też wyrządzić rdza. Najczęściej kaloryfery stalowe mają charakter grzejników płytowych, składających się z jednej lub dwóch czy trzech płyt.

Sprawdź także: Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Grzejniki aluminiowe są tańsze od stalowych, ale mniej odporne na uszkodzenia. Szybko się nagrzewają i wykazują odporność na korozję. Natomiast grzejniki żeliwne są całkiem słusznie kojarzone z kaloryferami starego typu – żeberkowymi.

Najczęściej jednak w łazienkach instalowane są stalowe grzejniki drabinkowe. Jeśli zależy Ci na estetyce, wybierz stalowy grzejnik dekoracyjny, w odpowiadającym ci kształcie i kolorze.

Musisz zwrócić też uwagę na oznaczenie grzejnika. Z pewnością spotkasz się z takimi symbolami jak: 90/70/20°C. Oznaczają one kolejno:

 • 90 – temperatura zasilania,
 • 70 – temperatura powrotu,
 • 20 – temperatura wewnątrz pomieszczenia.

20 stopni Celsjusza to być może zbyt mały poziom temperatury jak na potrzeby łazienki. Lepiej, żeby tam było około 23 stopni.

Grzejnik łazienkowy elektryczny czy wodny?

Specyfikacja przekazywanego przez grzejnik łazienkowy ciepła jest jednym z głównych parametrów, jakie musisz brać pod uwagę przy jego wyborze. Właściwie do swojej dyspozycji masz:

 • grzejnik elektryczny łazienkowy,
 • grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny,
 • grzejniki wodne.

W łazienkach często wykorzystywane są elektryczne grzejniki łazienkowe. Nie mają dużej mocy grzewczej w porównaniu z dwoma kolejnymi, wskazanymi powyżej modelami kaloryferów i powinny być stosowane tylko doraźnie, a nie jako główne źródło ciepła. Można je zamontować w już wykończonym pomieszczeniu, co także zalicza się do zalet grzejników łazienkowych elektrycznych. Nie ma możliwości podpięcia urządzeń tego rodzaju do instalacji CO.

Grzejniki wodno-elektryczne stanowią połączenie grzejników elektrycznych i wodnych. Podłączasz je do instalacji centralnego ogrzewania, ale mają one również na swoim wyposażeniu specjalną grzałkę. Po podłączeniu do sieci ogrzewania centralnego grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną może pracować w sezonie grzewczym bez przerwy, ale sprawdzi się także jako suszarka do prania, poza sezonem. Wystarczy go podłączyć do źródła energii elektrycznej.

Grzejnik łazienkowy

Model grzejników wodno-elektrycznych to uniwersalny rodzaj kaloryfera w pomieszczeniach łazienkowych. Jego zaletą jest to, że właściwie zawsze można z niego skorzystać i dogrzać łazienkę, jeśli okaże się, że nawet poza sezonem grzewczym będzie w niej po prostu za zimno.

Grzejniki wodne w łazienkach mają podobną zasadę działania co kaloryfery umieszczone na ogół pod oknami w domu czy w mieszkaniu. Zasada funkcjonowania wodnego grzejnika jest taka, że pracuje i emituje on ciepło do pomieszczenia wtedy, gdy włączona jest instalacja grzewcza.

Jeśli jest ona wyłączana okresowo, np. w przypadku bloków wielorodzinnych i ogrzewania sieciowego poza sezonem grzewczym, wodny grzejnik łazienkowy nie będzie działać i nie będziesz mieć możliwości skorzystania z niego. Natomiast w sezonie grzewczym działać będzie bez zarzutu, zapewniając wydajne ogrzewanie całej łazienki. Może stanowić jedyne źródło jej ogrzewania.

Jeśli w pomieszczeniu łazienkowym zainstalowane jest też ogrzewanie podłogowe, a tak się coraz częściej dzieje w dużych domowych łazienkach, można połączyć je z ogrzewaniem za pomocą grzejnika drabinkowego, na którym wygodnie powiesisz na przykład wilgotne ręczniki do wyschnięcia.

Wówczas przyda Ci się grzejnik łazienkowy elektryczny z termostatem. Wyposażony jest on w głowicę termostatyczną pozwalającą na sterowanie jego wydajnością w miarę potrzeby. Jeśli w łazience będzie dla Ciebie za zimno, odkręcisz bardziej termostat grzejnikowy i zwiększysz moc grzejnika bez konieczności zwiększania mocy ogrzewania połogowego.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Grzejnik łazienkowy czarny – czy to dobry pomysł?

Standardowo grzejniki łazienkowe utrzymane są w białej kolorystyce. Takie są urządzenia stalowe – płytowe i drabinkowe. Jeśli jednak chcesz wybrać coś zupełnie innego, oryginalnego, być może dobrą propozycją dla Ciebie będzie czarny kaloryfer łazienkowy. Pozwoli on na stworzenie modnego, nowoczesnego wnętrza pokoju kąpielowego.

Czarny grzejnik łazienkowy dekoracyjny będzie pracować właściwie tak samo jak standardowy, biały, ale jednocześnie wpasuje się w modną aranżację. Jeśli jednak wybierzemy grzejnik łazienkowy czarny mat, powinniśmy dobrze zaplanować łazienkę, by w miarę możliwości wyeksponować swój niestandardowy kaloryfer. Duża łazienka i okolice lustra i umywalek mogą być dobrym miejscem na wkomponowanie dekoracyjnego grzejnika łazienkowego czarnego. 

Grzejnik łazienkowy poziomy czy pionowy?

Grzejniki łazienkowe dzielą się na wiele kategorii i rodzajów, np. na urządzenia pionowe i poziome. Musisz wiedzieć, gdzie będzie zamontowany kaloryfer i mieć pewną koncepcję tego, jak wykorzystasz posiadaną przestrzeń. Właściwie klasyczne poziome kaloryfery, zwykle płytowe, pasują do niskich, długich ścian pod oknami.

Grzejnik łazienkowy pionowy

Natomiast grzejnik łazienkowy pionowy, także wąski w wysokim formacie, może oszczędzać miejsce w łazience, a przy tym dawać ciekawy efekt wizualny. Przy wysokich pomieszczeniach grzejniki pionowe zajmą mniej poziomej powierzchni niż kaloryfer łazienkowy poziomy. Pionowa orientacja grzejnika ma jeszcze jeden poważny atut, mianowicie można go wykorzystywać jako wieszak i suszarkę do ręczników.

Grzejnik łazienkowy – rodzaje podłączeń

Istnieje wiele różnych rodzajów podłączeń grzejnikowych, które możesz wykorzystać w łazience podczas montażu urządzenia grzewczego. Wśród nich wyróżnić możemy:

 • grzejnik łazienkowy boczny,
 • grzejnik łazienkowy z podłączeniem dolnym,
 • grzejnik łazienkowy z podłączeniem krzyżowym.

Grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym – lewym lub prawym – jest najprostszym i przy tym cieszącym się największą popularnością sposobem podłączania kaloryferów łazienkowych. Można go zastosować w przypadku remontu starej generacji łazienek, bez jednoczesnej konieczności wykonania modernizacji układu rur czy instalacji CO. Podłączenie boczne ma rozstaw 500 mm.

Natomiast podłączenie dolne stosowane jest w nowszych projektach domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Dzięki niemu grzejnik zyskuje walory dekoracyjne. W takim przypadku rozstaw podłączenia jest mniejszy od szerokości grzejnika o kilka milimetrów. Warto, byś już przy wykańczaniu łazienki miał kupiony odpowiedni dla siebie grzejnik łazienkowy, tak aby wykonać prawidłowo przyłącze.

Istnieje pewien podtyp podłączenia dolnego – dolne środkowe D50 – który coraz częściej jest wybierany przez klientów z uwagi na jego estetykę.

Podłączenie krzyżowe grzejnika łazienkowego polega na tym, że woda doprowadzana jest górą, a odprowadzana dołem, po przeciwległej stronie grzejnika. Wykonuje się je w przeważającej ilości przypadków wtedy, gdy masz długi grzejnik. Wszystko dlatego, że zapewniają one równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni urządzenia.

Grzejnik łazienkowy ozdobny – pomysły na aranżacje

Grzejnik łazienkowy drabinkowy czy innego rodzaju nie musi być tylko koniecznym elementem wyposażenia, zapewniającym odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu kąpielowym. Możesz go tak wkomponować w przestrzeń łazienki, by pełnił funkcję dekoracyjną. W jaki sposób? Przedstawiamy ci kilka pomysłów na aranżację grzejnika ozdobnego:

 • Kolumna przy toalecie lub umywalce – grzejnik łazienkowy wąski, w formie drabinki, geometrycznych kształtów czy nawet mebla lub nowoczesnego, podgrzewanego wieszaka, może być bardzo ciekawym elementem Twojej łazienki. Wykorzystasz w ten sposób wysokość tego pomieszczenia, a zaoszczędzisz miejsce na ścianie, np. pod oknem.
 • W stylu retro – wanna wolnostojąca, złocone elementy armatury, rzeźbione skrzyneczki na kosmetyki i lustro w ozdobnej ramie – wszystko to doskonale będzie pasowało do grzejnika łazienkowego retro.
 • W uniwersalnym wydaniu – w łazience zaaranżowanej w tradycyjny, a przy tym nowoczesny sposób możesz wykorzystać grzejnik łazienkowy biały. Jeśli jednak zależy Ci na przyciągnięciu uwagi w łazience pewnym elementem, możesz zainstalować grzejnik łazienkowy chrom, dopasowując go do chromowanych, srebrnych elementów w tym pomieszczeniu.
 • Elegancka łazienka – ciemne kolory w łazience to kontrowersyjne rozwiązanie, ale jeśli jest ona wystarczająco duża, to można pokusić się o taką elegancką aranżację, do której pasować będzie grzejnik łazienkowy – antracyt lub szary.

Grzejnik łazienkowy - aranżacje

To tylko jedne z wielu propozycji aranżacji łazienkowych kaloryferów, w różnych wzorach i kolorach.

Grzejnik łazienkowy – wymiary

Wybierając grzejnik łazienkowy, musisz wziąć pod uwagę jego rozmiar, tak aby zwyczajnie zmieścił się tam, gdzie zaplanowałeś jego montaż. Grzejnik łazienkowy mały, który będzie miał zaledwie 20–30 cm szerokości, zmieści się nawet w niewielkiej wnęce albo przy urządzeniach sanitarnych, choć powinieneś zachować od nich jakieś 50 cm odległości.

Jeśli grzejnik łazienkowy chcesz zainstalować pod oknem, to przyjmuje się, że powinien on być krótszy o 20–30 cm niż długość parapetu lub wnęki okiennej. Zachowaj także odpowiednią odległość od parapetu i od podłogi – co najmniej 10 cm. Standardowe wysokości grzejników poziomowych wynoszą 30, 60 i 90 cm, a długość od 40 cm do nawet 300 cm. Grzejnik łazienkowy 40 × 120 cm zmieści się pod oknem o szerokości około 140 cm.

Zwróć też uwagę na rozstaw przyłączy – gdzie indziej podłączysz grzejnik łazienkowy rozstaw 50, a gdzie indziej grzejnik łazienkowy rozstaw przyłączy 480 mm.

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?

Zanim przystąpisz do podłączania grzejnika łazienkowego, musisz wyznaczyć odpowiednie miejsce na jego montaż. Jeśli w pomieszczeniu jest okno, najlepiej właśnie pod nim umieścić kaloryfer. W takim miejscu będziesz mieć bowiem największe straty ciepła. Grzejniki żeliwne i aluminiowe najczęściej montowane są pod oknem, ale urządzenie grzewcze możesz zamontować w wielu innych miejscach, jeśli wybierasz stalowy grzejnik łazienkowy. Jak podłączyć go w innym miejscu niż pod oknem?

Montaż grzejnika łazienkowego

Zwróć uwagę na to, gdzie będziesz mógł wygodnie powiesić ręcznik na kaloryferze i gdzie urządzenie to będzie się prezentowało najlepiej. Grzejniki o walorach estetycznych zamontuj tak, by były dobrze widoczne dla każdego. Unikaj montażu kaloryferów w łazience blisko kratki wentylacyjnej, ponieważ wtedy ogrzane powietrze szybko uleci do kanałów wentylacyjnych.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Jeśli grzejnik łazienkowy nie grzeje albo jest ciepły tylko połowicznie, może to oznaczać, że uległ zapowietrzeniu. W celu przywrócenia jego sprawności konieczne jest odprowadzenie nadmiaru powietrza z wnętrza grzejnika. Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy?

Zwykle powinien on być wyposażony w ręczny zawór odpowietrzający. Należy go poluzować, aby usunąć niepożądany gaz z instalacji. Ostrożnie odkręcaj zawór, aż usłyszysz charakterystyczne syczenie powietrza.

Zanim jednak rozpoczniesz odpowietrzanie grzejnika, pamiętaj o jego przykręceniu. Kaloryfer odpowietrzysz całkowicie, kiedy powietrze przestanie syczeć, a z zaworu pocieknie woda. Zaopatrz się więc w ściereczkę, by szybko ją wytrzeć. Odkręcenie zaworu jest łatwe – ma śrubę, którą trzeba powoli przekręcać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Wapno gaszone
Ocieplenie i izolacja
Wełna skalna – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Ocieplenie i izolacja
Papa termozgrzewalna – cena i zastosowanie pap termozgrzewalnych
Ściany, sufity, tynki
Wapno gaszone
Ocieplenie i izolacja
Wełna skalna – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Ocieplenie i izolacja
Papa termozgrzewalna – cena i zastosowanie pap termozgrzewalnych

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Odpływ liniowy
26 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Odpływ liniowy – dlaczego warto zamontować odpływ liniowy w łazience?

Tradycyjna kabina prysznicowa powoli zostaje wyparta przez prysznic bez brodz...

Łazienka
Szafki do łazienki – rodzaje, wymiary i materiał na szafki do łazienki
24 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Szafki do łazienki – rodzaje, wymiary i materiał na szafki do łazienki

Szafki do łazienki to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia tego pomiesz...

Łazienka
Syfon do umywalki
19 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Syfon do umywalki – jakie są rodzaje syfonów umywalkowych i jaki wybrać?

Syfon to nieodłączny element każdej umywalki. Nie wszyscy przywiązują do jego...

Łazienka
Parawan nawannowy
14 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Parawan nawannowy - składany czy przesuwny? Jaki parawan na wannę wybrać?

Parawan nawannowy to idealne rozwiązanie, jeśli nie możesz się zdecydować, cz...

Łazienka
Odpływ liniowy
26 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Odpływ liniowy – dlaczego warto zamontować odpływ liniowy w łazience?

Tradycyjna kabina prysznicowa powoli zostaje wyparta przez prysznic bez brodz...

Łazienka
Szafki do łazienki – rodzaje, wymiary i materiał na szafki do łazienki
24 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Szafki do łazienki – rodzaje, wymiary i materiał na szafki do łazienki

Szafki do łazienki to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia tego pomiesz...

Łazienka
Syfon do umywalki
19 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Syfon do umywalki – jakie są rodzaje syfonów umywalkowych i jaki wybrać?

Syfon to nieodłączny element każdej umywalki. Nie wszyscy przywiązują do jego...

Łazienka
Parawan nawannowy
14 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Parawan nawannowy - składany czy przesuwny? Jaki parawan na wannę wybrać?

Parawan nawannowy to idealne rozwiązanie, jeśli nie możesz się zdecydować, cz...