Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ekran zagrzejnikowy – jak zamontować ekran zagrzejnikowy i ile kosztuje takie rozwiązanie?

Ekran zagrzejnikowy

Ekran zagrzejnikowy umożliwia wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i mieszkaniach w blokach wielorodzinnych. Jego montaż nie jest trudny, a korzyści z jego zastosowania są z pewnością godne uwagi.

Podstawową kwestią, o jaką trzeba zadbać w nowo wybudowanym obiekcie jednorodzinnym, jest komfort termiczny. Już podczas wybierania projektu domu należy zadecydować o systemie grzewczym. Kiedy już w pomieszczeniach mieszkalnych zainstalowane zostaną grzejniki, to w celu poprawienia ich działania można zamontować specjalne ekrany zagrzejnikowe. Czym one są i jakie są efekty ich zastosowania w praktyce?

Ekran zagrzejnikowy – najważniejsze informacje

Ekran zagrzejnikowy, nazywany również matą zagrzejnikową, montowany jest za kaloryferem. W jakim celu? Dla zwiększenia komfortu termicznego.

Najważniejszą zaletą ekranu zagrzejnikowego jest to, że pozwala on na zwiększenie wydajności systemu ogrzewania w domu prywatnym, mieszkaniu blokowym i w każdym innym obiekcie. Wszystko dlatego, że zamontowany za grzejnikiem, najczęściej starego typu – żeliwnym, pozwala na skorzystanie z ciepła emitowanego przez jego tylną część.

Bez ekranu zagrzejnikowego kaloryfer z przodu oddaje ciepło do pomieszczenia i powoduje, że uzyskujesz komfort cieplny, ale ciepło emitowane jest też przez część grzejnika umieszczoną tuż przy ścianie. Owa ściana pochłania ciepło, ale nie oddaje go do pomieszczenia. Nie musi być ono bezpowrotnie tracone.

Ekran zagrzejnikowy pozwala na odbicie do 90 proc. ciepła emitowanego przez tylną część grzejnika, dzięki czemu straty cieplne są ograniczane.

Dowiedz się więcej: Rodzaje grzejników – jakie są typy grzejników do domu i jaki wybrać?

Ekran zagrzejnikowy – jak działa?

Głównym celem zastosowania ekranu zagrzejnikowego jest uzyskanie efektu odbijania ciepła, jakie emitowane jest przez kaloryfer. Należy zwrócić uwagę, że rozwiązania te ogrzewają swoją tylną powierzchnią właściwie wyłącznie ścianę, która się za nimi znajduje. Mowa tu najczęściej o grzejnikach starego typu, tj. żeliwnych, żeberkowych, które nie są w stanie realizować procesu wymiany ciepła, tj. konwekcji. Wówczas warto zastosować ekran zagrzejnikowy.

Czy działa on w ten sposób, że zwiększa się ciepło w domu? Owszem, taka jest jego główna funkcja. Jest to spowodowane odbijaniem energii wyprodukowanej przez grzejnik i kierowaniem jej w stronę pomieszczenia. W ten sposób nie jest ona bezpowrotnie tracona, co pozwala na uzyskanie pewnych oszczędności na ogrzewaniu.

Ekran zagrzejnikowy – zastosowanie

Ekran zagrzejnikowy montuje się zwykle za kaloryferem, na ścianie. W ten sposób można skierować promieniowanie cieplne z grzejnika na matę, która odbija ciepło do pomieszczenia. Ekrany zagrzejnikowe stosuje się najczęściej w parze z grzejnikami żeliwnymi. Zastosowanie ich właśnie w takim przypadku jest uzasadnione tym, że nie przewodzą one ciepła metodą konwekcji.

W przypadku nowszych grzejników, przewodzących w ten sposób ciepło, ekrany niewiele zmienią w temperaturze pomieszczeń, chyba że Twój dom czy blok są źle zaizolowane termicznie. W razie nieprawidłowej izolacji termicznej ekran zagrzejnikowy będzie miał jak najbardziej rację bytu.

Jaki ekran zagrzejnikowy wybrać?

Zalety zastosowania ekranu zagrzejnikowego powodują, że chętnie decydują się na niego osoby szukające sposobów na zwiększenie wydajności systemu grzewczego. Pamiętaj, że na rynku występują różnego rodzaju ekrany umieszczane za grzejnikami, które różnią się pod względem wymiarów, montażu, a także materiału, z jakiego są wykonane.

Sposób ekranowania i materiał, z jakiego została wykonana mata montowana za grzejnikiem, pozwala wyróżnić:

  • ekran zagrzejnikowy refleksyjny – czyli ekran zagrzejnikowy aluminiowy, pokryty z jednej strony folią aluminiową, a przy tym zbudowany z papieru i styropianu (polistyrenu EPS). Warstwa styropianu pełni przy tym funkcję izolacyjną i powoduje, że ściana za grzejnikiem nie nagrzewa się, a niemal całe ciepło jest odbijane od ekranu zagrzejnikowego i oddawane do pomieszczenia. Modele refleksyjne ekranów w pewnych sytuacjach mogą doprowadzić niestety do niewielkiego zmniejszenia mocy grzejnika.
  • ekran zagrzejnikowy absorpcyjny – wykonany z tworzywa sztucznego, głównie ze spienionego polietylenu, z którego tworzone są kanały o zróżnicowanej grubości. Przytwierdzana do ściany część takiego ekranu zagrzejnikowego jest dodatkowo pokryta folią aluminiową, a strona kierowana do grzejnika malowana jest specjalną farbą, która ma usprawniać proces absorpcji ciepła. Ekran absorpcyjny pozwala na zwiększenie mocy grzejnika o kilka procent.

Jaki jest zatem najlepszy ekran zagrzejnikowy? Taki, który pozwala na maksymalne oddawanie ciepła do pomieszczenia. Jednocześnie nie powinieneś mieć żadnych problemów z jego montażem. Na rynku występują zarówno ekrany zagrzejnikowe samoprzylepne, jak i takie, w przypadku których będziesz musiał wykorzystać odpowiedni klej.

Sprawdź: Sezon grzewczy — kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Ekran zagrzejnikowy – wymiary

Wymiar ekranu zagrzejnikowego także ma znaczenie dla sprawności jego działania. Najczęściej spotykane są takie rozwiązania, które mają około 3 mm grubości. Aby jednak zwiększyć skuteczność wymiany ciepła bądź jeszcze lepiej odizolować ścianę znajdującą się za grzejnikiem, możesz wybrać grubszy ekran zagrzejnikowy 5 mm czy 6 mm będą wystarczające, zresztą różnice grubości nie są większe niż 2-3 mm względem kolejnych ekranów.

Wymiary całej maty montowanej za grzejnikiem również mają przy tym znaczenie. Ekrany dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na ich dopasowanie do grzejników w Twoim domu. Popularne są ekrany zagrzejnikowe o szerokości 60, 70 cm lub 1 m.

Powinieneś jednak wiedzieć, że najczęściej kupuje się je w rolkach o długości 5 metrów lub 10 metrów. Zdarzają się też moduły ekranu zagrzejnikowego o wymiarach 1 metra na 70 cm.

W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb możesz przyciąć ekran do pożądanej długości czy szerokości, tak aby pasował on do kaloryfera, za którym ma się znaleźć.

Ekran zagrzejnikowy

Jak zamontować ekran zagrzejnikowy?

Aby uzyskać pożądane efekty zastosowania ekranu zagrzejnikowego, montaż takiej maty musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób. Najczęściej konieczne jest zdjęcie kaloryfera ze ściany, ale zanim to zrobisz, obrysuj go, abyś dokładnie wiedział, w jakim miejscu ma być zamontowany owy ekran. Jak zamontować ekran zagrzejnikowy?

Musisz przygotować do tego celu ścianę znajdującą się za kaloryferem. Powinna być oczyszczona z kurzu i wszelkich innych zabrudzeń. Jeśli ją umyjesz, pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Kiedy ściana będzie sucha i czysta, możesz przystąpić do dostosowania długości posiadanego ekranu do wymiaru grzejnika (a właściwie jego obrysu). Matę docinasz zgodnie z własnymi potrzebami.

Następnym krokiem jest przytwierdzenie ekranu zagrzejnikowego do przygotowanej uprzednio ściany. Kiedy ekran jest już zamontowany, możesz też ponownie zawiesić grzejnik na ścianie.

Sposobem wykorzystania ekranu zagrzejnikowego jest jego przyklejenie za piecem kaflowym. Ekran zagrzejnikowy za piecem kaflowym, w miejscu, gdzie ściana z różnych przyczyn się wychładza i nie akumuluje ciepła, może wpłynąć korzystnie na temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób.

Czy warto ponadto zamontować ekran zagrzejnikowy pod dywanem? Jeśli podłoga jest źle zaizolowana, możesz spróbować ją lepiej zabezpieczyć przed utratą ciepła właśnie z zastosowaniem takiej maty.

Jak przykleić ekran zagrzejnikowy?

Zastanawiasz się, jak przykleić ekran zagrzejnikowy? Jaki klej będzie w tym przypadku odpowiedni? Jak często w ogóle musisz korzystać z kleju? Na co przykleić ekran zagrzejnikowy?

Jeśli wybrałeś ekran samoprzylepny, ściągnij warstwę ochronną i przyklej go w odpowiednim miejscu, wyznaczonym poprzez obrys zdjętego grzejnika. Natomiast jeśli masz matę przeznaczoną do klejenia, użyj specjalnego kleju.

Czym przykleić ekran zagrzejnikowy? Klej przeznaczony do wyrobów styropianowych będzie odpowiedni. Najpierw rozprowadzasz na ścianie klej przy użyciu pędzla lub szpachelki, a dopiero później przyklejasz matę zagrzejnikową. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie taśmy samoprzylepnej możliwie jak najlepszej jakości.

W obu przypadkach pamiętaj o dokładnym przyklejeniu ekranu poprzez dociskanie go szczotką lub wałkiem do malowania.

To może Cię zainteresować: Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

Jak zrobić ekran zagrzejnikowy samodzielnie? DIY

Teoretycznie możesz znaleźć informacje o tym, jak zrobić ekran zagrzejnikowy samodzielnie. Jeśli zadowolisz się najprostszą formą, wystarczy, że przykleisz na ścianę warstwę z folii aluminiowej. Nawet to spowoduje odbijanie ciepła z kaloryfera do wewnątrz, choć w znacznie mniejszym stopniu niż przy zastosowaniu ekranu zagrzejnikowego kupnego, wyprodukowanego przez sprawdzonego producenta. Koszty jego nabycia są na tyle niskie, że najczęściej nie warto go próbować zrobić we własnym zakresie.

Ekran zagrzejnikowy – kolory

Standardowo ekran zagrzejnikowy ma kolor srebrny, z uwagi na pokrycie go warstwą folii aluminiowej. Musisz jednak wiedzieć, że taki kolor nie jest jedynym, w jakim występuje w sprzedaży ekran zagrzejnikowy.

Biały będzie współgrał z bielą ścian, dzięki czemu mata będzie niezauważalna. Wybierz taki kolor ekranu zagrzejnikowego, jaki będzie najlepiej wpasowywał się w aranżację ścian danego pomieszczenia.

Ekran zagrzejnikowy – cena

Ile kosztuje ekran zagrzejnikowy? Ceny są różne, w zależności od jego grubości i długości, a także rodzaju – czy jest to ekran absorpcyjny czy refleksyjny.

Jeśli wybierasz ekran zagrzejnikowy samoprzylepny, cena za 5 m maty o szerokości pół metra i grubości standardowej 3 mm to około 20 zł. Drożej zapłacisz za grubsze ekrany zagrzejnikowe.

Nawet i w tym przypadku ceny nie przekroczą jednak kilkudziesięciu złotych, dlatego maty te należy uznać za tani sposób na zwiększenie wydajności systemu ogrzewania domowego.

Ekran zagrzejnikowy – czy warto?

Sam musisz zdecydować, czy w Twojej indywidualnej sytuacji rzeczywiście potrzebny jest Ci ekran zagrzejnikowy. Opinie klientów, którzy zdecydowali się na jego montaż, wskazują, że pozwala on na ograniczenie o około 5 proc. strat ciepła, co w połączeniu z niską ceną nabycia ekranu sprawia, że warto rozważyć jego zamontowanie również u siebie w domu. Na pytanie o to, czy warto montować go za kaloryferami w każdym budynku, trzeba odpowiedzieć przecząco.

Z pewnością uzasadnione jest zamontowanie ekranu zagrzejnikowego przy kaloryferach starego typu i przy niekorzystnej izolacji termicznej, a więc gdy budynek jest kompletnie nieocieplony lub słabo ocieplony, przez co w ścianach powstają mostki termiczne, tj. miejsca ucieczki ciepła na zewnątrz. Mata w postaci rzeczonego ekranu pozwoli Ci na zatrzymanie większości wyprodukowanego ciepła wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Montaż ekranu zagrzejnikowego nie ma jednak sensu, jeśli masz w domu nowoczesne grzejniki, które w swoim działaniu wykorzystują zjawisko konwencji. Zastosowanie ekranu nie przyniesie niemal żadnych odczuwalnych dla Ciebie i Twoich najbliższych efektów.

Ekran zagrzejnikowy – jakie są jego słabe i mocne strony?

Ekran zagrzejnikowy ma liczne zalety, które zwykle przekonują inwestorów do jego zastosowania w domach. Sprawdź mocne i słabe strony tego rozwiązania i zdecyduj, czy w Twoim przypadku będzie on dobrym wyborem.

Mocne strony Słabe strony
Odbijanie do 90 proc. ciepła generowanego przez tylną część grzejnika Niska estetyka ekranu zagrzejnikowego
Ograniczanie strat cieplnych Możliwość zakupu niskiej jakości produktu
Możliwość zmniejszenia rachunków dzięki oszczędzaniu ciepła
Zwiększenie wydajności i efektywności działania systemu grzewczego
Niska cena za funkcjonalny produkt

Ekrany zagrzejnikowe mają wiele zalet. Pozwalają na zwiększenie efektywności systemu ogrzewania, ale skala takich zysków uzależniona jest od rodzaju zamontowanego grzejnika czy oporu cieplnego ścian.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu
Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...