Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Grzejniki aluminiowe – jakie wybrać i czym kierować się podczas zakupu grzejnika aluminiowego?

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe są niedrogie, odporne na korozję i dość szybko się nagrzewają, dlatego są często wybierane do mieszkań i domów. Uznawane są za alternatywę dla równie popularnych kaloryferów stalowych. Pomimo wielu zalet ten rodzaj grzejników ma także wady i nie nadaje się do każdego systemu ogrzewania. Sprawdź, czym charakteryzuje się grzejnik aluminiowy, kiedy warto się na niego zdecydować i jak wybrać odpowiedni model.

Niemal każdy nowy projekt domu przewiduje dzisiaj możliwość zastosowania różnych sposobów dystrybucji ciepła z centralnego ogrzewania. Standardowym rozwiązaniem jest wciąż system grzejników umieszczonych pod oknami. Alternatywne systemy np. płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe lub systemy dystrybucji gorącego powietrza częściej proponowane są w domach pasywnych lub domach energooszczędnych.

Grzejniki aluminiowe - podstawowe informacje

Grzejniki aluminiowe są obok grzejników stalowych wciąż najpopularniejszymi elementami centralnego ogrzewania montowanymi w polskich domach. Doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu gazowym i na paliwa stałe.

Grzejniki c.o. aluminiowe odlewane są z wytrzymałych i odpornych na korozję stopów aluminium, czasami uzupełnionych o stopy miedzi i krzemu. Najczęściej mają budowę członową, czyli składają się z żeberek, które można łączyć w zestawy o dowolnej liczbie elementów.

Za najważniejsze cechy grzejników aluminiowych odpowiadają specyficzne właściwości aluminium. Jest to bowiem materiał lekki, który jest odporny na korozję i dobrze przewodzi ciepło.

Zbudowane z niego kaloryfery nie obciążają zatem ścian, są trwałe i łatwe w montażu. Przede wszystkim jednak szybko się nagrzewają oraz równie wydajnie oddają ciepło do pomieszczenia. I co ważne, doskonale współpracują z nowoczesnymi kotłami wyposażonymi w automatyczne sterowniki.

Jak odpowietrzyć kaloryfery różnego rodzaju? Po czym poznać zapowietrzony grzejnik?

Grzejniki aluminiowe – wymiary

Większość grzejników z aluminium ma budowę członową, czyli składającą się z połączonych ze sobą żeberek. Można je swobodnie dołączać i odłączać w zależności od potrzeb.

Jeśli chodzi o wymiary, grzejniki aluminiowe żeberkowe w standardowej wersji składają się z 10 członów i wówczas mają około 55-58 cm wysokości, 70-85 cm szerokości oraz około 7-10 cm głębokości. W zależności od liczby żeberek i ich grubości różna będzie szerokość kaloryfera np. 4 żeberka tworzą grzejnik o szerokości około 40-50 cm.

Modele o wymienionych wyżej parametrach przeznaczone są głównie do montażu pod oknami. W sprzedaży są także modele pionowe do powieszenia w innym miejscu na ścianie i wówczas mogą mieć wysokość przekraczającą nawet 2 metry.

Producenci szacują, że kaloryfer z 10 żeberkami powinien ogrzać pomieszczenie o powierzchni około 8-10 m2. Jest to zgodne z ogólną zasadą, mówiącą o tym ile żeberek na m2 powinny mieć grzejniki aluminiowe. Przyjmuje się, że 1 żeberko przypada zazwyczaj na 1m2 pokoju.

To może Cię zainteresować: Osłona na kaloryfer – jak zamaskować grzejniki w domu?

Grzejniki aluminiowe – ceny

Jedną z największych zalet kaloryferów z aluminium jest ich niska cena. Za podstawowy model 10-żeberkowy zapłacimy bowiem od 160 do 200 zł. Są jednak i droższe grzejniki aluminiowe – cena modeli o większej mocy i wydajności sięga nawet 400-500 zł. Droższe są także kaloryfery dekoracyjne, których cena wynosi nawet powyżej 1000 zł.

Pojedyncze żeberko do grzejnika aluminiowego kosztuje około 35-40 zł. Należy też pamiętać, że do każdego kaloryfera z aluminium należy dokupić specjalne przyłącze (lewe lub prawe), które kosztuje około 170-200 zł.

Grzejniki aluminiowe – rodzaje

Na pierwszy rzut oka grzejniki żeberkowe aluminiowe różnią się głównie liczbą członów. Tak naprawdę jednak poszczególne modele różnią się także innymi parametrami.

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, do wyboru są przede wszystkim grzejniki aluminiowe niskie i wysokie – te pierwsze montuje się z reguły pod oknami, te drugie można zamocować w innym miejscu na ścianie. Kaloryfery z aluminium różnią się także kolorystyką – standardowe modele są białe, ale w sprzedaży są także czarne, brązowe, beżowe oraz w różnych odcieniach szarości.

Przy wyborze grzejnika należy też zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia, które może być boczne, krzyżowe lub dolne. Wybór zależy od tego, gdzie przebiegają rury. W nowych domach najczęściej są schowane w posadzkach i ścianach, dlatego zazwyczaj do takich rozwiązań stosuje się grzejniki aluminiowe z dolnym zasilaniem, które pozwalają ukryć instalację przyłączeniową.

Jeśli chodzi o rodzaje, grzejniki aluminiowe członowe różnią się przede wszystkim mocą grzewczą, którą należy dopasować do mocy kotła (zazwyczaj służy do tego specjalna tabela, która ułatwia to zadanie).

Poszczególni producenci określają też dość precyzyjnie, dla jakiego systemu grzewczego nadaje się ich model kaloryfera. Najczęściej grzejniki aluminiowe montuje się w instalacjach wykonanych z rur z tworzywa sztucznego oraz stali.

Połączenie grzejników aluminiowych z rurami miedzianymi jest problematyczne, ponieważ kontakt z miedzią może spowodować tzw. korozję elektrochemiczną. W takim przypadku należy zastosować przekładki dielektryczne z teflonu.

Warto też wiedzieć, że w sprzedaży są grzejniki miedziano-aluminiowe. Są one przeznaczone do ogrzewania niskotemperaturowego, czyli nadają się do współpracy z pompami ciepła, kondensacyjnymi kotłami gazowymi, a także kolektorami słonecznymi z funkcją dogrzewania domu.

Warto wiedzieć: Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Grzejnik aluminiowy

Grzejniki aluminiowe - czy warto się zdecydować?

Grzejniki aluminiowe opinie mają pozytywne i cieszą się dużą popularnością. Do ich największych zalet należy zaliczyć:

 • niską cenę,
 • lekką konstrukcję – można je montować nawet na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych,
 • odporność na korozję,
 • trwałość,
 • szybkie nagrzewanie,
 • można je stosować w układzie zamkniętym i otwartym.

Wadą kaloryferów z aluminium jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także problem z połączeniem ich z rurami miedzianymi. Ponadto nie tylko szybko się nagrzewają, ale również wychładzają, dlatego najlepiej, gdy współpracują z systemami automatycznego sterowania.

Grzejniki aluminiowe czy stalowe - co będzie lepsze?

Wybór grzejników najczęściej sprowadza się do podjęcia decyzji, czy mają być stalowe, czy aluminiowe. To, jakie grzejniki stalowe czy aluminiowe będą lepsze, zależy od wielu czynników.

Grzejniki stalowe występują nie tylko w formie żeberkowej, ale też panelowej (w formie płyty), która jest uznawana za bardziej estetyczną. Jednocześnie są cięższe od aluminiowych, ale także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Grzejniki stalowe są podatne na korozję, dlatego stosuje się je głównie w układzie zamkniętym i nie jest wskazane umieszczać je w pomieszczeniach wilgotnych np. w łazience.

Grzejniki powinno się dopasować do rodzaju kotła i instalacji grzewczej. Przykładowo, grzejniki aluminiowe do pieca kondensacyjnego będą się nadawały, ale mogą być mniej wydajne. Kocioł kondensacyjny pracuje bowiem z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody grzewczej, a więc lepiej współpracuje z grzejnikami oddającymi ciepło poprzez promieniowanie.

Pod tym względem odpowiedź na pytanie, czy lepsze będą grzejniki panelowe czy aluminiowe, jest dość prosta. Grzejniki płytowe stalowe nawet 1/3 ciepła oddają właśnie przez promieniowanie (pozostałą przez konwekcję), gdy tymczasem grzejniki aluminiowe działają niemal wyłącznie w oparciu o zjawisko konwekcji, dlatego mogą nie spełnić oczekiwań pod względem wydajności.

Sprawdź: Grzejnik łazienkowy – wszystko co warto wiedzieć przed zakupem grzejnika łazienkowego

Grzejniki aluminiowe a pompa ciepła - co warto wiedzieć?

Pompa ciepła a grzejniki aluminiowe – czy ten typ grzejników sprawdzi się przy ogrzewaniu domu pompą ciepła? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów rozważających zastosowanie nowoczesnych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Warto więc wiedzieć, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, a więc wytwarzane przez nią ciepło powinno być rozprowadzane w budynku przez elementy o dużej powierzchni grzania, czyli np. podłogę lub ścianę. Właśnie dlatego ogrzewanie podłogowe jest najczęściej polecane do pompy ciepła.

Standardowe grzejniki aluminiowe nie będą tutaj wydajne, natomiast można pomyśleć o wykorzystaniu wspomnianych wyżej grzejników aluminiowo-miedziane, które są przystosowane do niskotemperaturowych systemów grzewczych.

Jak wybrać najlepszy grzejnik aluminiowy? Czym się kierować?

Aby wybrać najlepsze grzejniki aluminiowe, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów m.in.:

 • ich moc,
 • jakość stopu aluminium,
 • ciśnienie robocze (wpływa ono na płynność i szybkość regulacji temperatury, optymalne to 16-18 bar),
 • pojemność wody (mniejsza wpływa na wydajność kaloryfera i wydłuża jego żywotność),
 • wartość maksymalnej temperatury,
 • estetykę i jakość wykonania,
 • długość gwarancji producenta.

Dobre grzejniki aluminiowe są z reguły droższe, choć nie jest to regułą. Przed zakupem warto porównać różne modele, a także sprawdzić opinie na ich temat użytkowników. W wyborze pomocny może być także ranking grzejników aluminiowych, jaki znajdziesz w Internecie.

Grzejniki aluminiowe - co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się na grzejniki aluminiowe, wcześniej czy później staniesz przed typowymi problemami np. jak rozkręcić i skręcić grzejnik aluminiowy, by dodać do niego lub usunąć żeberka lub by połączyć dwa grzejniki i tym samym zwiększyć ich moc.

Zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom, choć można spróbować wykonać je samodzielnie. Potrzebny do tego jest specjalny klucz, którym należy naprzemiennie odkręcić złączki co pół obrotu w obu kanałach. Po rozłączeniu trzeba wymienić uszczelki i skręcić nowy zestaw, wkręcając równomiernie złączki z uszczelkami, a następnie zamknąć kanały specjalnymi korkami i podłączyć kaloryfer do instalacji.

A jak odpowietrzyć grzejniki aluminiowe? Nowoczesne kaloryfery zwykle są wyposażone w odpowietrznik, co ułatwia całą operację. Najpierw należy skręcić termostat do zera, a następnie odkręcić zawór, pod którym powinno się umieścić naczynie na wodę. Kolejnym krokiem jest przekręcenie śruby odpowietrznika (służy do tego specjalny kluczyk) – należy odczekać chwilę, aż wydostanie się nią powietrze. Gdy zacznie lecieć woda, należy ją z powrotem zakręcić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Reklama
Zamknij