100 zł w prezencie do projektu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wybrać grzejniki aluminiowe do domu jednorodzinnego?

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe są niedrogie, odporne na korozję i dość szybko się nagrzewają, dlatego są często wybierane do mieszkań i domów. Uznawane są za alternatywę dla równie popularnych kaloryferów stalowych. Pomimo wielu zalet ten rodzaj grzejników ma także wady i nie nadaje się do każdego systemu ogrzewania. Sprawdź, czym charakteryzuje się grzejnik aluminiowy, kiedy warto się na niego zdecydować i jak wybrać odpowiedni model.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Niemal każdy nowy dom przewiduje dzisiaj możliwość zastosowania różnych sposobów dystrybucji ciepła z centralnego ogrzewania. A wśród nich kilka rodzajów grzejników wydaje się być najczęściej spotykanymi.

Grzejniki aluminiowe są obok grzejników stalowych wciąż najpopularniejszymi elementami centralnego ogrzewania montowanymi w polskich domach. Doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu gazowym i na paliwa stałe. Za najważniejsze cechy grzejników aluminiowych odpowiadają specyficzne właściwości aluminium. Jest to bowiem materiał lekki, który jest odporny na korozję i dobrze przewodzi ciepło.

Zbudowane z niego kaloryfery nie obciążają zatem ścian, są trwałe i łatwe w montażu. Przede wszystkim jednak szybko się nagrzewają oraz równie wydajnie oddają ciepło do pomieszczenia. I co ważne, doskonale współpracują z nowoczesnymi kotłami wyposażonymi w automatyczne sterowniki. Jak dobrać taki grzejnik, jakie są ich typy i jak przebiega ich montaż - tego dowiecie się z naszego tekstu.

Rodzaje grzejników aluminiowych

Grzejniki c.o. aluminiowe odlewane są z wytrzymałych i odpornych na korozję stopów aluminium, czasami uzupełnionych o stopy miedzi i krzemu. Najczęściej mają budowę członową, czyli składają się z żeberek, które można łączyć w zestawy o dowolnej liczbie elementów. Na pierwszy rzut oka poszczególne urządzenia tym się właśnie od siebie różnią. Jednak parametrów do rozpatrzenia jest znacznie więcej:

 • ich moc,
 • jakość stopu aluminium,
 • ciśnienie robocze (wpływa ono na płynność i szybkość regulacji temperatury, optymalne to 16-18 bar),
 • pojemność wody (mniejsza wpływa na wydajność kaloryfera i wydłuża jego żywotność),
 • wartość maksymalnej temperatury,
 • estetykę i jakość wykonania,
 • długość gwarancji producenta.

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, do wyboru są przede wszystkim grzejniki aluminiowe niskie i wysokie – te pierwsze montuje się z reguły pod oknami, te drugie można zamocować w innym miejscu na ścianie. Kaloryfery z aluminium różnią się także kolorystyką – standardowe modele są białe, ale w sprzedaży są także czarne, brązowe, beżowe oraz w różnych odcieniach szarości.

Przy wyborze grzejnika należy też zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia, które może być boczne, krzyżowe lub dolne. Wybór zależy od tego, gdzie przebiegają rury. W nowych domach najczęściej są schowane w posadzkach i ścianach, dlatego zazwyczaj do takich rozwiązań stosuje się grzejniki aluminiowe z dolnym zasilaniem, które pozwalają ukryć instalację przyłączeniową.

Tu warto wspomnieć, że połączenie grzejników aluminiowych z rurami miedzianymi jest problematyczne, ponieważ kontakt z miedzią może spowodować tzw. korozję elektrochemiczną. W takim przypadku należy zastosować przekładki dielektryczne z teflonu.

Poszczególni producenci określają też dość precyzyjnie, dla jakiego systemu grzewczego nadaje się ich model kaloryfera. Najczęściej grzejniki aluminiowe montuje się w instalacjach wykonanych z rur z tworzywa sztucznego oraz stali.

ofe-5847238-71730 w-71730

Moc grzewcza grzejników aluminiowych w zależności od ich wielkości

Jeśli chodzi o wymiary, grzejniki aluminiowe żeberkowe w standardowej wersji składają się z 10 członów i wówczas mają około 55-58 cm wysokości, 70-85 cm szerokości oraz około 7-10 cm głębokości. W zależności od liczby żeberek i ich grubości różna będzie szerokość kaloryfera, np. 4 żeberka tworzą grzejnik o szerokości około 40-50 cm.

Modele o wymienionych wyżej parametrach przeznaczone są głównie do montażu pod oknami. W sprzedaży są także modele pionowe do powieszenia w innym miejscu na ścianie i wówczas mogą mieć wysokość przekraczającą nawet 2 metry.

Producenci szacują, że kaloryfer z 10 żeberkami powinien ogrzać pomieszczenie o powierzchni około 8-10 m2. Jest to zgodne z ogólną zasadą, mówiącą o tym ile żeberek na m2 powinny mieć grzejniki aluminiowe. Przyjmuje się, że 1 żeberko przypada zazwyczaj na 1 m2 pokoju.

Czy grzejniki aluminiowe nadają się do pomp ciepła?

Czy ten typ grzejników sprawdzi się przy ogrzewaniu domu pompą ciepła? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów rozważających zastosowanie nowoczesnych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Warto więc wiedzieć, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, a więc wytwarzane przez nią ciepło powinno być rozprowadzane w budynku przez elementy o dużej powierzchni grzania, czyli np. podłogę lub ścianę. Właśnie dlatego ogrzewanie podłogowe jest najczęściej polecane do pompy ciepła.

Standardowe grzejniki aluminiowe nie będą tutaj wydajne, natomiast można pomyśleć o wykorzystaniu grzejników aluminiowo-miedzianych, które są przystosowane do niskotemperaturowych systemów grzewczych.

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Ile kosztują grzejniki aluminiowe?

Jedną z największych zalet kaloryferów z aluminium jest ich niska cena. Za podstawowy model 10-żeberkowy zapłacimy bowiem od 200 do 300 zł. Są jednak i droższe grzejniki aluminiowe – cena modeli o większej mocy i wydajności sięga nawet 400-500 zł. Droższe są także kaloryfery dekoracyjne, których cena wynosi nawet powyżej 1000 zł.

Pojedyncze żeberko do grzejnika aluminiowego kosztuje około 40-50 zł. Należy też pamiętać, że do każdego kaloryfera z aluminium należy dokupić specjalne przyłącze (lewe lub prawe), które kosztuje około 170-200 zł.

Czy warto zdecydować się na takie grzejniki?

Grzejniki aluminiowe opinie mają pozytywne i cieszą się dużą popularnością. Do ich największych zalet należy zaliczyć:

 • niską cenę,
 • lekką konstrukcję – można je montować nawet na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych,
 • odporność na korozję,
 • trwałość,
 • szybkie nagrzewanie,
 • można je stosować w układzie zamkniętym i otwartym.

Wadą kaloryferów z aluminium jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także problem z połączeniem ich z rurami miedzianymi. Ponadto nie tylko szybko się nagrzewają, ale również wychładzają, dlatego najlepiej, gdy współpracują z systemami automatycznego sterowania.

Grzejniki aluminiowe - FAQ

Kwestia grzejników aluminiowych nie została jeszcze wyczerpana, dlatego zakładamy, że mogą pojawiać się jeszcze inne pytania. Dlatego stworzyliśmy tę sekcję, w której odpowiemy na te najczęściej padające!

Co lepsze: grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Wybór grzejników najczęściej sprowadza się do podjęcia decyzji, czy mają być stalowe, czy aluminiowe. To, jakie grzejniki stalowe czy aluminiowe będą lepsze, zależy od wielu czynników.

Grzejniki stalowe występują nie tylko w formie żeberkowej, ale też panelowej (w formie płyty), która jest uznawana za bardziej estetyczną. Jednocześnie są cięższe od aluminiowych, ale także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Grzejniki stalowe są podatne na korozję, dlatego stosuje się je głównie w układzie zamkniętym i nie jest wskazane umieszczać je w pomieszczeniach wilgotnych np. w łazience.

Grzejniki powinno się dopasować do rodzaju kotła i instalacji grzewczej. Przykładowo, grzejniki aluminiowe do pieca kondensacyjnego będą się nadawały, ale mogą być mniej wydajne. Kocioł kondensacyjny pracuje bowiem z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody grzewczej, a więc lepiej współpracuje z grzejnikami oddającymi ciepło poprzez promieniowanie.

Jaki grzejnik lepszy: panelowy czy aluminiowy?

Pod tym względem odpowiedź na pytanie, czy lepsze będą grzejniki panelowe czy aluminiowe, jest dość prosta. Grzejniki płytowe stalowe nawet 1/3 ciepła oddają właśnie przez promieniowanie (pozostałą przez konwekcję), gdy tymczasem grzejniki aluminiowe działają niemal wyłącznie na podstawie zjawisko konwekcji, dlatego mogą nie spełnić oczekiwań pod względem wydajności.

Rozkręcanie grzejników aluminiowych

Jeśli zdecydujesz się na grzejniki aluminiowe, wcześniej czy później staniesz przed typowymi problemami np. jak rozkręcić i skręcić grzejnik aluminiowy, by dodać do niego lub usunąć żeberka lub by połączyć dwa grzejniki i tym samym zwiększyć ich moc.

Zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom, choć można spróbować wykonać je samodzielnie. Potrzebny do tego jest specjalny klucz, którym należy naprzemiennie odkręcić złączki co pół obrotu w obu kanałach. Po rozłączeniu trzeba wymienić uszczelki i skręcić nowy zestaw, wkręcając równomiernie złączki z uszczelkami, a następnie zamknąć kanały specjalnymi korkami i podłączyć kaloryfer do instalacji.

Jak odpowietrzyć grzejniki aluminiowe?

Nowoczesne kaloryfery zwykle są wyposażone w odpowietrznik, co ułatwia całą operację. Najpierw należy skręcić termostat do zera, a następnie odkręcić zawór, pod którym powinno się umieścić naczynie na wodę. Kolejnym krokiem jest przekręcenie śruby odpowietrznika (służy do tego specjalny kluczyk) – należy odczekać chwilę, aż wydostanie się nią powietrze. Gdy zacznie lecieć woda, należy ją z powrotem zakręcić.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

REKLAMA
Zamknij