Okno balkonowe – jakie wybrać? Sprawdź ceny i rodzaje okien balkonowych
Okno balkonowe to ważny element stolarki okiennej. Odpowiednio dobrane, stanowi doskonałą izolację termiczną czy akustyczną, a dodatkowo może być idealną bazą do stworzenia niepowtarzalnej dekoracji. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni rodzaj oraz jaka jest cena okna balkonowego.
Po zakupie projektu domu rozpoczynasz budowę swojego miejsca na ziemi. Wybór stolarki okiennej jest niezbędny, aby zamknąć jeden z kilku ważnych etapów budowy domu, jakim jest stan surowy zamknięty. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj, zapoznaj się z ich właściwościami, dzięki czemu łatwiej dopasujesz je do swoich potrzeb.
Okno balkonowe – jakie wybrać?
Okna balkonowe montowane są zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w domach jednorodzinnych. Ich funkcje mogą różnić się od siebie w zależności od konkretnego typu, jednak większość z nich ma za zadanie zapewnić przede wszystkim odpowiednią izolację termiczną, dostęp do światła dziennego oraz właściwą ochronę życia, zdrowia i mienia.
Na rynku dostępne są różne rodzaje okien balkonowych, które możemy pogrupować ze względu na:
- sposób otwierania,
- materiał, z którego zostały wykonane,
- ilość skrzydeł,
- dodatkowe funkcje np. antywłamaniowe, pasywne itd.
Jeśli więc zastanawiasz się jakie okno balkonowe wybrać, powinieneś przede wszystkim spojrzeć na projekt domu, aby dopasować ich wielkość i szerokość do konkretnych wymiarów oraz zastanowić się nad sposobem otwierania. Dobrym pomysłem może być spisanie wszystkich potrzeb na kartce i dopasowanie ich do oferty producentów.
Okno dachowe balkonowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając konkretny rodzaj okien, najczęściej zwracamy uwagę jedynie na ich wygląd, a raczej materiał, z którego zostały wykonane. Każde z nich, czy to okna drewniane, okna aluminiowe czy okna z PCV wyglądają nieco inaczej i pasują do innego charakteru wnętrz.
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rodzaju okna balkonowego, warto zwrócić jednak uwagę na inną dość istotną kwestię, a mianowicie na współczynnik przenika ciepła. Od 2021 roku, dla okien zwykłych i balkonowych wynosi on Uw= 0,9 W/(m²·K).
Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu
Okna balkonowe – jaki sposób otwierania wybrać?
Sposób otwierania okna balkonowego ma ogromne znaczenie w kontekście metrażu, jakim dysponujemy. Przesuwne okno balkonowe sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, podobnie jak to harmonijkowe. Wybierając szczególny typ, warto więc zwrócić uwagę na charakterystykę miejsca oraz częstotliwość użytkowania.
- Okno balkonowe rozsuwane — wymiary tych okien potrafią osiągać nawet do 240 cm szerokości, a przy tym nie potrzebują dużej ilości przestrzeni. Doskonale sprawdzą się w sąsiedztwie okien panoramicznych.
- Okno balkonowe uchylne — ten typ odnajdzie się w apartamentach umieszczonych na wysokich piętrach oraz w pokojach dziecięcych.
- Okno balkonowe uchylno-przesuwne — dość rzadko spotykany rodzaj okien. Świetnie prezentuje się w małych pomieszczeniach (najczęściej posiadają jedno skrzydło o szerokości do 160 cm), a dodatkowo zapewniają duży dopływ światła. Wybierając ten rodzaj, warto zwrócić uwagę na poprawny montaż. Każdorazowe odchylanie i domykanie skrzydła okna, potrafi naruszyć konstrukcję nośną budynku.
- Okno balkonowe rozwierno-uchylne — ze względu na sposób otwierania, który zajmuje dużo miejsca, polecane są szczególnie do dużych pomieszczeń. Szerokość tego typu okien wynosi od 90 do nawet 250 cm i można je łączyć w dowolnej ilości. Ze względu na wysoki próg nie są polecane osobom, które mają problemy z poruszaniem.
- Okno balkonowe otwierane na zewnątrz — rzadko spotykany typ, najczęściej produkowany pod indywidualne zamówienie. Świetnie sprawdzi się w przypadku dużych tarasów.
- Okno balkonowe składane (harmonijkowe) - montaż tego typu okien zalecana jest w przypadku niedużych pomieszczeń. Mogą być wykonane zarówno z aluminium, drewna, PCV, jak i… samego szkła.
ofe-5847238-70387 w-70387
Okna balkonowe – jaki materiał wybrać?
Możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze materiały, z których robione są okna. Jest to: drewno, PCV oraz aluminium. Każdy z nich wyróżnia się inną trwałością oraz sposobem konserwacji.
- Okno balkonowe PCV, czyli wykonane z tworzywa sztucznego to zdecydowanie najczęściej spotykany typ. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on najtańszy, a dodatkowo stosunkowo bezproblemowy. Okna z PCV nie wymagają specjalnej konserwacji i bardzo łatwo można je utrzymać w czystości. Co więcej, na rynku dostępny jest szeroki wybór okleiny, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do wnętrza naszego domu.
- Okno balkonowe drewniane wyróżniają się wysoką wytrzymałością na czynniki mechaniczne, a dodatkowo mogą pochwalić się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ten rodzaj okien wymaga jednak regularnej renowacji oraz pielęgnacji.
- Okna balkonowe aluminiowe uchodzą za najbardziej wytrzymałe, ale też najdroższe spośród wszystkich typów okien. Są stosunkowo lekkie i sztywne, dzięki czemu wyróżniają się mniejszą podatnością na odkształcenia niż np. okna plastikowe.
Ile kosztują okna drewniane i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Okna balkonowe – jakie wymiary wybrać?
Jakie wymiary ma okno balkonowe? Tutaj mamy kilka opcji. Standardowe pojedyncze okno balkonowe ma rozmiar 865 x 2200 mm, a podwójne okno balkonowe 1465 × 2095 mm. Warto jednak pamiętać o tym, że są to wielkości najczęściej spotykane i niestety nie mamy pewności, że nasz otwór okienny ma właśnie takie wymiary.
Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup okien drewnianych, to musimy założyć, że pod wpływem temperatury nieznacznie zmienią swoją wielkość, dlatego powinniśmy wybrać te o 2 lub 3 cm większe. Przed ostatecznym zakupem warto też sprawdzić wymiary okna. Można oczywiście posiłkować się projektem, ale jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zaprosić na budowę ekipę fachowców, która upewni się, że wymiary się zgadzają.
Jak zmierzyć okno balkonowe? Pomiaru powinna dokonywać osoba, która się na tym zna. Zupełnie inaczej będziemy mierzyć okna balkonowe w nowo budowanych domach, gdzie każdy otwór okienny należy pomniejszyć o 1,5 cm z każdej strony, po to, aby zyskać przestrzeń na piankę uszczelniającą, a inaczej w mieszkaniach lub domach, w których od kilku lat ktoś mieszka. Źle wykonane pomiary będą skutkowały błędnym zamówieniem, dlatego warto w tej kwestii nie ryzykować.
Pomimo tego, że standardy w wymiarach okien obowiązują, to niestety nie wszyscy producenci się do nich stosują. Niektórzy np. zaokrąglają wymiary do pełnych centymetrów, dlatego też nie warto porównywać ze sobą np. okien balkonowych dwuskrzydłowych kilku producentów.
Pamiętajmy też o tym, że szukając odpowiednich okien, na początku powinniśmy podać jego szerokość, a następnie wysokość. Tak, więc jeśli w ofercie sklepu znajdziemy okno balkonowe trzyskrzydłowe 2065 × 1135 mm, to oznacza to, że ich szerokość wynosi 2065 mm, a wysokość 1135.
Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami
Okno balkonowe – ile kosztuje?
Ile kosztuje okno balkonowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie, ponieważ cena okna balkonowego zależy od wybranego producenta, rozmiaru, materiału, z którego zostały wykonane czy też z ilości funkcji, które posiadają. Do kosztu samych okien, warto też doliczyć montaż, ponieważ nie w każdym przypadku podana jest cena okna balkonowego z montażem.
Przykładowy koszt okien balkonowych:
- Cena okna balkonowego dwuskrzydłowego PCV - 983 zł
- Cena okna balkonowego jednoskrzydłowego PCV - 587 zł
- Cena okna dachowo-balkonowego drewnianego - 4000 zł
- Cena okna połaciowo-balkonowego drewnianego - 2000 zł
- Cena okna balkonowego przesuwnego drewnianego - 7900 zł
Cena okien i drzwi balkonowych bardzo dużo mówi o ich potencjalnej jakości. Stolarka okienna i drzwiowa nie należy do najtańszych, zwłaszcza jeśli skusimy się na ofertę, któregoś ze znanych producentów.
Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno dachowe okno balkonowe, jak i to standardowe, powinno być nie tylko ładne, ale też wytrzymałe, a przede wszystkim chronić nasz dom przez potencjalnymi złodziejami.
Okno i drzwi balkonowe – co warto wiedzieć?
Okna i drzwi balkonowe najczęściej otwierane są do wewnątrz i to właśnie z tej strony znajduje się klamka. Producenci jednak oferują swoim klientom, również okna z klamkami na zewnątrz, szczególnie jeśli mają one prowadzić na ogród czy duży taras.
Na specjalne zamówienie kupimy też okna balkonowe z drzwiami, które łączą ze sobą funkcję drzwi balkonowych i drzwi wejściowych. Dzięki temu, że zostały wyposażone w specjalne okucie z dwustronną klamką, można je swobodne otwierać od wewnątrz i zewnątrz.
Duże okna balkonowe najczęściej mają jedną wspólną wadę, a mianowicie wysoki próg. Z tym problemem również poradzili sobie producenci okien, projektując okno balkonowe bez progu, a właściwie z niżej umieszczonym. Dzięki czemu swobodnie mogą z nich korzystać np. osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.
Istnieje również wiele sposobów na to, jak połączyć okno i drzwi balkonowe. Szczególnie jeśli mówimy o oknie dachowym, które warto łączyć w innymi rodzajami stolarki okiennej. Mogą mieć różne ciekawe funkcje i rozwiązania, które dopasujemy do wielkości domu lub mieszkania.
Okno balkonowe – jak dopasować je do rodzaju wnętrza?
Bez wątpienia okno balkonowe w bloku będzie wyglądało nieco inaczej niż to w przestronnym domu lub pokoju dziecięcym. Warto więc przed złożeniem zamówienia, mieć na uwadze fakt, w jaki sposób będzie ono wykorzystywane oraz w jakim wnętrzu użytkowane.
Okno balkonowe w pokoju dziecięcym przede wszystkim powinno być bezpieczne. Maluch uwielbia się wspinać i z całą pewnością wykorzysta każdą chwilę naszej nieuwagi, żeby znaleźć się na parapecie. W tym przypadku sprawdzą się więc proste okna jednoskrzydłowe z założonym zabezpieczeniem na klamkę. Dodatkowo podobnie jak w oknie balkonowym w sypialni, można pomyśleć o założeniu moskitiery, szczególnie na czas letni.
W nieco inny sposób możemy dokonywać wyboru okna balkonowego do salonu. Tutaj warto pozwolić sobie na pełną dowolność i wybrać ten rodzaj, który nam się najbardziej podoba. Okno balkonowe w tym pomieszczeniu z całą pewnością będzie najczęściej wykorzystywane, dlatego warto pomyśleć o takim modelu, którego ciągłe uchylanie lub otwieranie będzie obojętne dla konstrukcji budynku.
Jeśli stoimy przed wyborem okna balkonowego na poddaszu, to przede wszystkim warto sobie uświadomić, że w porównaniu do tradycyjnego balkonu w tym przypadku nie będziemy dysponować praktycznie żadną powierzchnią użytkową. Okno balkonowe bez balkonu jest z całą pewnością niezwykle modnym rozwiązaniem, a dodatkowo nie musimy martwić się, chociażby jego renowacją czy nadprogramową powierzchnią do sprzątania, jednak jest to raczej przedłużenie okna, a nie alternatywa do balkonu.
Okno balkonowe w kuchni to rozwiązanie, które gwarantuje praktycznie stały dostęp do naturalnego światła, ale też wygodny dostęp do ogrodu czy tarasu, na którym zostały posadzone zioła. Latem z całą pewnością będzie służyć jako wyjście na taras, na którym z wszystkimi domownikami możemy zjeść śniadanie czy kolację. Okno w tym pomieszczeniu powinno być funkcjonalne oraz nie posiadać dużej ilości dekoracji.
A co w przypadku wnętrz nowoczesnych? Tutaj sprawdzą się okno balkonowe narożne. Chociaż wiążą się one ze zdecydowanie większym kosztem, to gwarantują ogromną ilość światła oraz odciążają konstrukcję budynku, sprawiając, że wygląda ona zdecydowanie korzystniej.
Łazienka z oknem – jak ją zaprojektować i jakie okno do łazienki wybrać?
Nowoczesne okno balkonowe – jakie ma udogodnienia?
Producenci stolarki okiennej i drzwiowej nie próżnują i z powodzeniem dotrzymują kroku architektom w kwestii zmieniających się trendów wnętrzarskich. Jednym z najlepszych przykładów mogą być okna balkonowe z ruchomym słupkiem, które umożliwiają otwarcie każdego skrzydła okiennego niezależnie od pozostałych.
Hitem ostatnich sezonów są też okna balkonowe z obustronną klamką i zamkiem. Pełnią one jednocześnie funkcję drzwi wejściowych oraz balkonowych. Obustronna klamka umożliwia swobodne otwieranie drzwi zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz budynku.
Jak wyregulować okno balkonowe?
A co zrobić, gdy nie zamyka się okno balkonowe? Z całą pewnością warto zastanowić się nad tym, czy nie powinieneś ich wyregulować. Taka czynność powinna zostać powtórzona również wtedy, gdy pojawiają się jakieś nieszczelności lub gdy skrzydła zaczynają skrzypieć. Na szczęście samodzielna regulacja nie jest skomplikowana i bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem.
Jak wyregulować okno balkonowe PCV? Przygotuj sobie odpowiedni klucz np. imbusowy 4 mm lub specjalny zakrzywiony, który ułatwi samodzielną regulację. Następnie, uchyl skrzydło i wyreguluj zawiasy górne oraz dokręć śrubę, która spowoduje podniesienie skrzydła.
Jak uszczelnić okno balkonowe?
Nieszczelne okno balkonowe to nic przyjemnego, szczególnie w sezonie zimowym. Jeśli chcesz zmienić docisk skrzydła do drzwi ramy, powinieneś wyregulować kucia. W tym celu wystarczy, że przekręcisz rolki ryglujące bliżej lub dalej od uszczelki, zwiększając lub zmniejszając tym samym ich szczelność.
Istnieją też inne sposoby na to, jak zabezpieczyć okno balkonowe. Szczególnie w pokoju dziecięcym, swoje zastosowanie znajdą wałki okienne, które mogą służyć jako doskonała dekoracja, ale też ochronić nas przed niechcianym przeciągiem.
Dodano: 12.04.2021 | Zaktualizowano: 12.04.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora