Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wiązary dachowe – jak zrobić i ile kosztują wiązary dachowe?

Wiązary dachowe

Dach to element budynku, który ma ogromne znaczenie. Od jego konstrukcji zależne jest bezpieczeństwo osób przebywającym wewnątrz, ale i termomodernizacja. Nic zatem dziwnego, że coraz popularniejsze stają się wiązary dachowe. Ten element nośny konstrukcji dachu jest zarówno funkcjonalny, jak i również łatwy w montażu. Kiedy warto go wybrać?

Projekt domu uwzględnia nie tylko wygląd budynku, ale także sposób jego wykonania. Bez tego rodzaju dokumentu niemożliwe jest rozpoczęcie budowy. Jeśli przystępujesz do budowy dachu, również warto zerknąć do projektu. Znajdziesz w nim niezbędne wskazówki. Będzie to istotne także, gdy zdecydujesz się na prefabrykowane wiązary dachowe.

Wiązary dachowe – co to jest?

Wiązary dachowe to złożone konstrukcje, które są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wsparcie i wytrzymałość dachu. Łączą one przestrzeń nad pomieszczeniami i występują w regularnych odstępach, a podtrzymują je podłużne słupki. W takiej konstrukcji szkielet dachu przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Tym samym zapewnia pożądaną wytrzymałość. Wiązary dachowe występują zazwyczaj w postaci trójkątnych kratownic.

Sama kratownica może być wykonana z drewna lub stali, a następnie skręcana śrubami. Składa się z kawałków prostego drewna połączonych ze sobą w trójkątne kształty, aby utrzymać ciężar dachu. Zazwyczaj w ostatecznym kształcie trójkątne wiązary dachowe są wykonywane poza miejscem budowy i transportowane do miejsca, w którym są podnoszone. Z tego też względu wiązary dachowe mogą przyspieszać prace budowlane. Dostępne są bowiem w formie prefabrykatów.

Dowiedz się więcej: Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości

Wiązary dachowe – gdzie i kiedy się je stosuje?

Wiązary dachowe często stosuje się w dużych obiektach, w których sam dach waży bardzo dużo. Podtrzymują zatem dachy lotnisk, stadionów, dworców czy obiektów kulturalnych. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować ich również w budynkach mieszkalnych. Wiązary dachowe są dobrym rozwiązaniu przy zabudowie poddasza.

Ze względu na ich najczęściej trójkątny kształt sprawdzają się przy dachach kopertowych, zwanych także dachami dwuspadowymi.

Co ciekawe, wiązary dachowe i dach płaski nie wykluczają się. W tym przypadku elementem nośnym jest strop, zaś wiązary stanowią konstrukcję. Warstwa spadowa utworzona jest zaś z płyt OSB.

Wiązary dachowe – wymiary

Zdecydowanie najczęściej stosowane są tzw. wiązary kratowe, czyli deski ułożone w taki sposób, aby tworzyły układ połączonych trójkątów.

Jakie mają wymiary? Przeważnie wymiary wiązarów dachowych to 38 × 89 lub 38 × 140 mm. Nieco rzadziej dostępne są także deski o wymiarach 50 × 100 mm. A jakie są maksymalne dopuszczalne rozpiętości wiązarów? Wiązary mogą mieć rozpiętość do 12 m.

Ile kosztują wiązary dachowe?

To, ile kosztują wiązary dachowe, zależne jest głównie od powierzchni dachu. Zakładając, że potrzebujesz wykonania wiązarów drewnianych na dach o powierzchni 200 m2, musisz liczyć się z kosztem nawet 10 tys. złotych. Cena wiązarów dachowych za metr kwadratowy wynosi bowiem zazwyczaj od 40 do 60 złotych.

To nie jedyny koszt, na jaki musisz się przygotować. Uwzględnić trzeba jeszcze koszty robocizny, czyli głównie transportu, montażu, a także mocowania. Będą to dodatkowe 2-3 tys. złotych.

Wiązary dachowe

Jak samemu zrobić wiązary dachowe? Krok po kroku

Jak wykonać wiązary dachowe samodzielnie i czy jest to dobry pomysł? W większości przypadków niekoniecznie. Konstrukcja musi być solidna, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Osoby bez doświadczenia nie powinny samodzielni robić wiązarów dachowych, tym bardziej że dostępne są gotowe wiązary, które nie okażą się dużo droższe.

A co, gdy koniecznie chcemy je zrobić? Jak samemu zrobić wiązary dachowe? Najpierw należy zacząć od dokładnego wymierzenia wszystkich elementów. Powinno to nastąpić w oparciu o szczegółowy projekt budowlany, przygotowany przez specjalistę.

Pierwszy krok to przygotowanie wiązara wzorcowego. Na jego podstawie należy później wykonać pozostałe. Kiedy wszystkie będą już gotowe, można je połączyć za pomocą płytek i gwoździ. Inny sposób łączenia stanowią płytki kolczaste.

Warto wiedzieć: Krokwie – jak dobrać odpowiedni wymiar krokwi na dach?

Wiązary drewniane czy stalowe – czym się różnią?

Wiązary mogą być tworzone zarówno z drewna jak i również ze stali. Które są lepszym wyborem? Po wiązary drewniane sięga się zazwyczaj, gdy dach zbudowany jest od podstaw. Wiązary stalowe z kolegi są praktyczniejszym wyborem, gdy zachodzi potrzeba rozbudowywania już istniejących dachów i powiększania budynków.

Nadal to jednak wiązary dachowe drewniane są o wiele popularniejsze. To naturalny materiał, który dobrze radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie trzeba dodać, że wiązary stalowe są znacznie droższe od drewnianych, co przemawia na ich niekorzyść. Niemniej, stal to bardzo trwały materiał, który równie dobrze sprawdza się w przy konstrukcjach dachowych.

Jakie gatunki drewna wykorzystuje się na wiązary?

Drewniane wiązary dachowe wykonuje się przeważnie z wysuszonej tarcicy pochodzącej z drewna iglastego. Jakie gatunki iglaków są zazwyczaj wybierane do tego celu? Będzie to m.in. świerk lub sosna. Drewno sosnowe i świerkowe jest bardzo wytrzymałe, łatwo poddać je obróbce, a przy tym cechuje je przystępna cena. 

Prefabrykowane wiązary dachowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe produkuje się najczęściej w formie gotowych prefabrykatów. Co to oznacza? Wykonywane są one w fabryce, a technologia ich wytwarzania opiera się na wielokrotnym przycinaniu i wygładzaniu. Na miejsce budowy dostarczane są zatem już niemal gotowe wiązary dachowe, które wystarczy odpowiednio zamontować.

Prefabrykowane wiązary dachowe są oczywiście nieco droższe, ale za to sprawiają, że prace budowlane postępują znacznie szybciej.

Gotowe wiązary dachowe

Wiązary dachowe – czy warto?

Wiązary dachowe są najczęściej stosowaną formą pokrycia dachowego i w przeciwieństwie do metod alternatywnych, wiązary dachowe gwarantują dokładność, ponieważ są projektowane komputerowo i montowane fabrycznie. To jednocześnie doskonała alternatywa dla tradycyjnej więźby drewnianej.

Do najważniejszych jej zalet należy zaliczyć wysoką precyzję wykonania oraz krótki czas budowy. Opinie na temat wiązarów dachowych są jednoznacznie pozytywne. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto w nie zainwestować, to spokojnie możesz podjąć decyzję o ich zakupie.

Wiązary dachowe czy więźba ciesielska – co wybrać?

Więźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana? Która jest lepszym rozwiązaniem? Często można usłyszeć błędy pogląd, że za innowacje, czyli gotowe wiązary dachowe należy słono zapłacić. Dlaczego ten pogląd jest błędny?

Owszem, metr sześcienny drewna wykorzystywanego do wykonania wiązarów kosztuje znacznie więcej niż zakup drewna pozyskanego z tartaku, lecz w przypadku wykonania więźby prefabrykowanej zużywa się mniejsze ilości tego surowca.

Co więcej, wiązary dachowe znacząco przyspieszają prace budowlane, co zmniejsza koszty robocizny. W ostatecznym rozliczeniu koszty obu tych rozwiązań będą zbliżone. Śmiało można się więc zdecydować na wiązary dachowe, co nie oznacza jednak, że więźba ciesielska nie będzie równie dobrym wyborem.

Przeczytaj: Jaki wybrać materiał na więźbę dachową?

Jakie są zalety i wady wiązarów dachowych?

Więźba dachowa ma przede wszystkim ogromną wytrzymałość dzięki swojej konstrukcji, która równomiernie rozkłada ciężar na ściany nośne. Tworzy to bezpieczniejszą i mocniejszą konstrukcję, ponieważ ciężar domu jest zrównoważony. To jednak zaleta, która dotyczy i wiązarów dachowych, i więźby ciesielskiej. Przyjrzymy się zatem bliżej zaletom oraz wadom dotyczącym stricte tego pierwszego wyboru.

Wiązary dachowe są niezwykle wszechstronne. Mogą być stosowane w budynkach o dowolnej skali, od małych garaży po ogromne hale. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele rodzajów kratownic. Prawie każdy kształt można zbudować na zamówienie z zastosowaniem desek o zróżnicowanych wymiarach.

Wiązary dachowe to także ekonomiczny sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej w domu, ponieważ eliminują potrzebę stosowania stalowych belek i płatwi. Sięgają do ścian zewnętrznych, nie pozostawiając żadnych ograniczeń na parterze.

Kolejną zaletą wiązarów dachowych jest koszt. Więźby dachowe są opłacalnym wyborem dla Twojego projektu budowlanego, ponieważ są zbudowane z krótszych kawałków drewna, które z kolei kosztują znacznie mniej. Dodatkowo, ponieważ są one wykonywane poza miejscem pracy, często zmniejsza się nakład pracy, a w rezultacie zmniejszają się koszty, które musiałbyś ponieść na robociznę.

Jeszcze jedna zaleta wiązarów dachowych, o której warto wspomnieć, to precyzja wykonania. Jej uzyskanie jest możliwe dzięki automatyzacji.

Wiązary dachowe nie są w pełni wolne od wad. Co można do nich zaliczyć? Jest to, chociażby utrudniona praca z więźbą dachową poprzez problematyczne rozładowanie i zamontowanie z transportu. W większości przypadków nie obędzie się bez wynajęcia dźwigu, a jak łatwo się domyślić, to generuje dodatkowe koszty.

Ponadto, nie na każdą budowę wjazd dźwigiem będzie możliwy. Niekiedy dostęp dla tak dużych maszyn budowlanych jest utrudniony przez trwające prace.

Wady wiązarów dachowych wynikają zatem z ich transportu na miejsce budowy. Warto zatem poszukać firmy, która nie tylko je produkuje, ale i montuje. A to akurat nie powinno przysporzyć większych trudności.

Czy warto wybrać wiązary dachowe? Już w podsumowaniu widać, że zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Wiązary dachowe to zatem rozwiązanie, na które możesz śmiało się zdecydować tym bardziej, gdy zależy Ci na czasie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij