Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Loggia a balkon – czym się różnią?

Loggia a balkon – czym się różnią?

Z niewiadomych przyczyn loggia i balkon często bywają ze sobą mylone. Jedynie na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to jedno i to samo, jednak po bliższym przyjrzeniu widać, że loggia od balkonu pod wieloma względami się różni. Jedyne co je łączy to to, że zarówno balkon, jak i loggia stanowią dodatkową przestrzeń do wypoczynku lub spotkań z bliskimi. Sprawdź, jak odróżnić loggię od balkonu.

O ile projekt domu, zanim trafi do realizacji, zazwyczaj możemy dowolnie modyfikować, o tyle planu mieszkania już nie. Oczywiście możemy później zmienić jego układ, jedne ściany wyburzając, a stawiając inne, ale niesie to za sobą duże koszty. Dlatego najlepiej jest znaleźć taki lokal, który odpowiada nam pod każdym względem. Pytanie tylko, na jakie mieszkanie się zdecydować: z balkonem, tarasem, a może loggią? Podpowiadamy!

Co to jest loggia?

Być może zastanawiasz się teraz co to loggia, ale z pewnością nie raz już ją w swoim życiu widziałeś. Loggia jest to otwarta część budynku, znajdująca się bezpośrednio w jego strukturze. Choć jest przedłużeniem mieszkania, to jej powierzchnia nie wykracza poza zarys głównych ścian zewnętrznych. Jest to więc zabudowa oddzielona od powierzchni mieszkalnej ścianą i oknami lub drzwiami tarasowymi.

Loggię osłaniają przynajmniej dwie ściany boczne i zadaszenie, ale może być też zabudowana z każdej strony. Dlatego czasem mówi się, że loggia to taki kryty balkon. Loggia zwykle jest przeszklona, dzięki czemu do mieszkania wpada więcej światła.

Różnic między loggią a balkonem jest wiele, a pierwszą z nich dostrzec można w kwestiach formalnych. Okazuje się, że loggia musi być wliczona do powierzchni mieszkania, a balkon niekoniecznie.

Loggia a balkon – czym się różnią?

Loggia zabudowana a loggia otwarta – czym się charakteryzują?

Każda loggia jest zadaszona i zamknięta ścianami z co najmniej trzech stron. Jeśli chodzi o front loggii, to już zależy od właściciela nieruchomości – może być on otwarty na zewnątrz lub zabudowany przy pomocy szklanych paneli.

Otwarta loggia to doskonała alternatywa dla balkonu czy tarasu. Można urządzić w niej kącik do wypoczynku i spędzać czas w ciepłe dni, a jesienią i zimą wykorzystać dodatkową powierzchnię, jaką oferuje, np. do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko, co znajdzie się w loggii, czy to stół i krzesła, czy hulajnoga lub rower, narażone jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, wiatr czy słońce. Bo choć ma ona zadaszenie, to nie chroni ono przed nimi zbyt skutecznie.

Loggię równie dobrze można zabudować, zyskując tym samym dodatkowe pomieszczenie. Wtedy można spędzać w niej czas bez względu na pogodę. Szklane panele skutecznie ochraniają przed chłodem i hałasem, ale nie zasłaniają widoków, dlatego nadal można cieszyć oczy okoliczną zielenią czy panoramą miasta. Ponadto przeszklona loggia ogranicza straty ciepła w mieszkaniu.

Zarówno otwarta, jak i zadaszona loggia ma swoje plusy i minusy. Decydując się na jeden z tych wariantów, trzeba wziąć pod uwagę jedne i drugie, aby uniknąć później niepotrzebnych rozczarowań.

To może Cię zainteresować: Budowa balkonu – od czego zacząć i ile kosztuje budowa balkonu w domu?

Loggia a balkon – różnice

Między loggią a balkonem jest sporo różnic. Jedną z największych widać już w ich budowie. Co prawda balkon, podobnie jak i loggia, stanowi otwarte przedłużenie mieszkania, to balkon w odróżnieniu od loggii jest częścią zewnętrzną budynku, a nie wewnętrzną. Wyraźnie widać, że jest nadwieszony.

Różnica między balkonem a loggią widoczna jest także w przypadku formy. Balkony najczęściej pozostają otwarte, jedynym zastosowanym na nich zabezpieczeniem jest balustrada. Z kolei loggie, tak jak zostało wyżej wspomniane, są zamknięte przynajmniej z trzech stron, a mogą być nawet z czterech.

Planujesz kupno mieszkania lub budowę domu i zastanawiasz się, czy zostać przy balkonie, czy może jednak zdecydować się na loggię? W dalszej części artykułu znajdziesz zarówno zalety, jak i wady każdego z rozwiązań, co powinno ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Zalety i wady loggii

Dla ułatwienia mocne i słabe strony loggii zebraliśmy w tabeli.

Zalety

Wady

  • Może być przedłużeniem powierzchni mieszkalnej, najcześciej salonu, który w pewnym stopniu wychodzi na zewnątrz
  • Daje możliwość zaaranżowania ogrodu zimowego w domu
  • Jeśli jest przeszklona można w niej spędzać czas bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne
  • Ściany loggii w dużym stopniu osłaniają nas przed wzrokiem sąsiadów, dając poczucie intymności
  • Stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu
  • Daje możliwość uprawiania sezonowego ogrodu
  • Ograniczenie powierzchni mieszkania na rzecz jej stworzenia
  • Boczne ściany w pewnym sensie ograniczają przestrzeń
  • W przypadku jej zabudowania pojawia się konieczność zastosowania dobrego ocieplenia

Zalety i wady balkonu

Podobnie jak w przypadku loggii, zalety i wady balkonu umieściliśmy w tabeli.

Zalety

Wady

  • Można spędzać na nim miło czas w ciepłe słonecznie dni
  • Stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu
  • Daje możliwość uprawiania sezonowego ogrodu
  • Gdy na zewnątrz pada, wieje i jest zimno z wiadomych względów nie da się na nim spędzać czasu
  • Nie można zostawiać na nim rzeczy, które mogłyby ulec uszkodzeniu ze względu na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych
  • W naszych warunkach klimatycznych nie nadaje się do całorocznego uprawiania ogrodu
  • Brak poczucia intymności, gdyż siedząc na balkonie jesteśmy widoczni dla sąsiadów

Loggia czy balkon – na co się zdecydować?

Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, które z tych miejsc będzie dla niego lepsze. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Przede wszystkim na swoje potrzeby. Zastanów się, na czym bardziej Ci zależy. Lubisz czasem pobyć w samotności i stać się niewidoczny dla świata? Jeśli tak, lepszym rozwiązaniem będzie zabudowana loggia, gdzie zyskasz ciszę i spokój.

Z drugiej strony rezygnując z balkonu na rzecz loggii i to w dodatku zabudowanej stracisz miejsce, gdzie mógłbyś spędzać czas i relaksować się, gdy warunki na zewnątrz będą sprzyjające. Bo jeśli chodzi o inne aspekty, to tak wiele nie stracisz. Mając dom z dużym ogrodem, jednak nawet ta kwestia nie będzie mieć dla Ciebie większego znaczenia. Loggia vs balkon – co wybrać? Decyzja należy do Ciebie!

Loggia a balkon – czym się różnią?

Dowiedz się więcej: Jak zbudować taras z betonu?

Jak zaaranżować loggię i balkon?

Nie istnieją ściśle określone zasady, jakich trzeba przestrzegać podczas aranżacji balkonu czy loggii. Przewodzić może dowolnie wybrany styl wnętrzarski. Najlepiej wybrać taki, na którym oparta została aranżacja wnętrza, aby pomieszczenie przy balkonie lub balkonie typu loggia, razem z nim tworzyło jedną spójną całość. Przemycając ten sam styl na zewnątrz, podkreślimy wspomniany wcześniej fakt, że balkon bez względu na formę, jest przedłużeniem wnętrza.

W ostatnim czasie na balkonach i loggiach króluje styl urban jungle. Taka aranżacja jest wyrazista, bogata w nasycone kolory i roślinność w różnej postaci. Choć dużo się dzieje, to wszystkie elementy idealnie ze sobą współgrają. Styl urban jungle powinien przypaść do gustu tym, którzy mają potrzebę bliższego kontaktu z naturą, a ze względu na mieszkanie w mieście ten kontakt mają mocno ograniczony.

Całkowitym przeciwieństwem urban jungle jest styl skandynawski. Cechuje go prostota, funkcjonalność i jasna kolorystyka. Stojąc na balkonie urządzonym w stylu skandynawskim, odnosi się wrażenie, że jest on bardzo uporządkowany, a każda ze znajdujących się na nim rzeczy nie trafiła tam przypadkiem. Wszystkie elementy tworzą harmonijną całość, nadając balkonowi lub loggii przytulny charakter.

Nie boisz się łączyć różnych stylów, wręcz lubisz takie urozmaicenie? Balkon w stylu eklektycznym to rozwiązanie dla Ciebie. W przypadku takiej aranżacji nic Cię nie ogranicza Uwolnij wyobraźnię i zestaw nowoczesne meble z elementami retro. Pójdź o krok dalej i wprowadź do loggii odrobinę szaleństwa, stosując oryginalne wzory i różne materiały.

Sam widzisz, że pomysłów jak urządzić balkon czy loggię jest wiele. Przemyśl, który ze stylów najbardziej do Ciebie przemawia i urządź sobie kącik, w którym miło będzie spędzać wolny czas.

Loggia a balkon – czym się różnią?

Sprawdź, jak go odpowiednio zabezpieczyć taras na zimę!

Balkon i loggia w jednym – czyli czym jest balkon typu loggia?

Balkon typu loggia to nic innego jak zwykła loggia, tyle że niezabudowana. Nazywa się ją w ten sposób, bo choć pod wieloma aspektami różni się od tradycyjnego balkonu, to daje podobne możliwości. W końcu zarówno na balkonie, jak i na balkonie typu loggia można relaksować się, korzystając z ładnej pogody, spędzać czas z bliskimi, a zimą przechowywać zbędne rzeczy. Dlatego właśnie tak trudno jest wybierać pomiędzy balkonem a loggią, a w ostateczności decydują niuanse.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

REKLAMA
Zamknij