Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie

Folia paroizolacyjna to ten rodzaj materiału, którego po zakończeniu prac budowlanych nie widać. Jednak spełnia on bardzo ważną funkcję, a mianowicie sprawia, że wnętrze budynku jest odporne na działanie wilgoci. Sprawdź, czym jest folia paroizolacyjna i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie.

Kupując projekt domu, zastanawiasz się, jak urządzisz jego wnętrze, jakie kolory będą miały ściany oraz w którym miejscu ustawisz swój ulubiony fotel czy biblioteczkę. Budowa domu to jednak proces, którego poszczególnych etapów często nie widać gołym okiem. Jednym z nich jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Sprawdziliśmy jaką rolę w tym procesie odgrywa właśnie folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna – czym jest?

Osoby niezwiązane na co dzień z branżą budowlaną mogą w zupełności nie wiedzieć, co to jest folia paroizolacyjna, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. Folia paroizolacyjna to materiał, przy pomocy którego można zmniejszyć poziom wilgoci panującej wewnątrz budynku.

Codziennie podczas gotowania, zmywania czy kąpania tworzymy w naszym domu mnóstwo pary wodnej. Mówi się, że czteroosobowa rodzina każdego dnia wytwarza nawet 14 litrów wody, a do tego należy dodać wilgoć, która pojawia się również z zewnątrz. Jeśli zastanawiasz się więc po co folia paroizolacyjna, to odpowiadamy, że przyda się ona w każdym domu.

Jak działa folia paroizolacyjna? Folia paroizolacyjna zwana też błędnie paroprzepuszczalną, umieszczana jest w przegrodach zewnętrznych, do których może przedostać się wilgoć. Ma ona negatywny wpływ na materiał izolacyjny (szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się ocieplić dom przy użyciu wełny mineralnej). Odpowiednio zamontowana izoluje więc dane miejsce oraz wspomaga działanie wentylacji.

Folia paroizolacyjna – właściwości

Folia paroizolacyjna to materiał, który chroni nasz dom przed nadmiernym gromadzeniem wilgoci, ale również przed rozwojem pleśni czy grzybów. Folia pełni funkcję „wspomagacza” dla wentylacji, która nie jest w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem pary wodnej.

Istotną właściwością folii paroizolacyjnej jest paroprzepuszczalność. Każda folia przepuszcza część wytworzonej pary wodnej, jednak najczęściej jest to wartość nie większa niż 0,5 g/m2/doba.

Folia paroizolacyjna – współczynnik przewodzenia ciepła: przy wyborze konkretnej folii nie bez znaczenia pozostaje też współczynnik przewodzenia ciepła lambda czy też współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd. Określa on grubość warstwy powietrza, który stawia opór wytworzonej parze wodnej. Im mniejsza wartość, tym mniejszy opór i na odwrót.

Sprawdź: Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom?

Folia paroizolacyjna – jakie są rodzaje?

Na rynku dostępne są folie paroizolacyjne, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem i właściwościami. Jedną z najczęściej wybieranych i zarazem najtańszych folii jest folia paroizolacyjna żółta, która oznaczona jest symbolem PE. Jest to tradycyjna folia, która składa się z jednej warstwy polietylenu (biała ma jeszcze dodatkową warstwę uzbrojenia) i wyróżnia się współczynnikiem Sd wynoszącym poniżej 100 m.

Na rynku dostępna jest też folia paroizolacyjna aluminiowa, która składa się z kilku warstw polipropylenu i polietylenu i jest jedną z najtrwalszych rodzajów folii. Oznaczona symbolem PE-AL, posiada aluminiowy ekran, który odbija energię cieplną. Folia aluminiowa posiada współczynnik Sd powyżej 100 m.

Trzecim rodzajem folii jest folia paroizolacyjna aktywna oznaczona symbolem PP. Posiada dwie warstwy, z czego jedna stanowi film funkcyjny, a druga tzw. warstwę nośną. Współczynnik Sd folii aktywnej wynosi kilkanaście metrów i jest stosowana głównie jako folia pod panele.

Folia paroizolacyjna – gdzie może być stosowana?

Zastosowywanie folii paroizolacyjnej wbrew pozorom jest bardzo szerokie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, może posłużyć jako podkład pod panele (folia paroizolacyjna pod panele chroni przed wilgocią), ale również w konstrukcjach dachowych.

Folia paroizolacyjna na dach powinna mieć większą odporność na działanie temperatury, zwłaszcza jeśli pokrycie dachowe wykonane jest z ciemnej dachówki, która ma tendencję do jeszcze silniejszego nagrzewania się. Folia paroizolacyjna na poddasze powinna więc być metalizowana i posiadać zewnętrzną powłokę refleksyjną.

Folia paroizolacyjna poddasze czy wiesz, że…

Decydując się na ocieplenie poddasza, należy bardzo starannie uszczelnić wszystkie styki z przyległymi elementami takimi jak np. kominy czy ściany. Niepoprawnie ułożona folia sprawi, że system przepływu pary wodnej nie będzie działał prawidłowo.

Folia paroizolacyjna – zastosowanie: w budownictwie folia paroizolacyjna montowana jest przede wszystkim w stropach i ścianach. Folia paroizolacyjna na ściany umieszczana jest w ścianach działowych, jedynie po stronie pomieszczenia ogrzewanego. W tej sytuacji sprawdzi się zarówno folia paroizolacyjna na strop betonowy, jak i folia paroizolacyjna pod płyty gipsowe.

Folia paroizolacyjna – gdzie stosować? Izolację przed wilgocią można zastosować również na podłoże. Folia paroizolacyjna na podłogę sprawdzi się zarówno jako zabezpieczenie przed położeniem paneli, jak i w przypadku drewnianych desek. Taka ochrona jest konieczna szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy betonową posadzkę o maksymalnej wilgotności 2%.

Folia paroizolacyjna – ile kosztuje?

Zastanawiasz się, ile kosztuje folia paroizolacyjna i jak bardzo obciąży ona Twój budżet budowlany? Koszt folii uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. rodzaj czy właściwości. Cena ta jednak nie jest duża i za najtańszą folię polietylenową przyjdzie nam zapłacić od 1 zł do 3 zł za m2.

Jeżeli chodzi o aluminiową folię paroizolacyjną, cena będzie zdecydowanie wyższa. Będziemy musieli za nią zapłacić nawet 4 zł/m2. Podobnie wygląda to w przypadku aktywnej folii dachowej, której cena zaczyna się od 6 zł/m2.

Ważne: Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Jaka folię paroizolacyjną wybrać?

Jaka folia paroizolacyjna doskonale spełni swoją funkcję w domu jednorodzinnym? To wszystko zależy od pomieszczeń, które chcesz za jej pomocą zabezpieczyć.

W przypadku ochrony poddasza powinieneś zapomnieć np. o folii aktywnej, która może spowodować, że para wodna skropi się na jej powierzchni, a to sprawi, że pojawią się ślady gnicia. W przypadku ochrony podłoża, jako folia pod panele, bezsprzecznie sprawdzi się folia polietylenowa, która w skuteczny sposób odprowadzi wilgoć.

Jak widać ciężko odpowiedzieć sobie na pytanie: folia paroizolacyjna, jaka najlepsza? Wiele zależy od podłoża, czy też naszych możliwości finansowych.

Folia paroizolacyjna a paroprzepuszczalna – kiedy i jaką wybrać?

Osobnym zagadnieniem jest różnica między folią paroizolacyjną a paroprzepuszczalną. Bardzo często nazwy te używa się wymiennie, jednak w praktyce różnią się między sobą niektórymi właściwościami.

Gdzie folia paroizolacyjna a gdzie paroprzepuszczalna? Przede wszystkim warto pamiętać, że folia paroizolacyjna izoluje budynek przed wilgocią, która tworzy się wewnątrz budynku. Folia paroprzepuszczalna montowana jest na krokwiach pokrycia dachowego, dzięki czemu odpowiada za odprowadzenie pary pochodzącej z zewnątrz budynku.

Jak kłaść folię paroizolacyjną?

Montaż folii przez fachowców nie należy do najtańszych, dlatego wiele osób decyduje się położyć ją samodzielnie. Zastanawiasz się jak kłaść folię paroizolacyjną? Poniżej umieściliśmy odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących montażu folii.

1. Folia paroizolacyjna  którą stroną do góry? Jest to jedna z podstawowych kwestii, która sprawia najwięcej kłopotów. Chociaż może nam się wydawać to w zupełności obojętne, ponieważ obie strony wyglądają podobnie, to jednak wcale tak nie jest. Folię paroizolacyjną żółtą należy kłaść według tego, z której strony znalazły się nadruki oraz siatka. Mają one za zadanie ułatwić przycięcie materiału. Te nadruki powinny znaleźć się wewnątrz poddasza.

Jeśli zdecydujemy się na zakup folii aluminiowej, gdzie obie strony wyglądają niemal identycznie, wtedy nie ma znaczenia, która strona będzie wewnątrz. Niektórzy producenci wykonują folię z jednolitego materiału o uniwersalnych właściwościach i w takich sytuacjach nie trzeba sprawdzać która strona ma być u góry. Przed położeniem folii, warto jednak sprawdzić, co na opakowaniu pisze na ten temat producent.

2. Folia paroizolacyjna pod panele  jak układać? Przed przystąpieniem do montażu folii pod panele, należy upewnić się, że nie jest ona przerwana w żadnym miejscu. Uszkodzoną folię należy bowiem wyrzucić, a nie łatać, ponieważ grubość oraz współczynnik Sd folii muszą być jednakowe na całej jej powierzchni. Montaż folii paroizolacyjnej pod panele powinniśmy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia oraz w razie potrzeby odtłuszczenia podłoża.

3. Folia paroizolacyjna aluminiowa – jak układać? Folię aluminiową powinniśmy układać powłoką metalizowaną do wewnątrz pomieszczenia, przybijając ją do powierzchni zszywkami. Następnie powinniśmy zakleić miejsca przebicia aluminizowaną taśmą samoprzylepną w taki sposób, aby nie było żadnych przerw na materiale.

Montaż folii paroizolacyjnej wymaga od nas dużej cierpliwości i dokładności. Każdy element powinien zostać dokładnie zaklejony, a podczas montażu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne przetarcia czy przecięcia. Powierzchnia folii powinna być jednolita i niczym niezaklejana.

Nie przegap! Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...