Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Na jaki projekt się zdecydować?

Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie czekają inwestora w trakcie wyboru projektu domu jest liczba i proporcje kondygnacji. Większość z nas decyduje się na domy wielopoziomowe, aby móc uzyskać większą powierzchnię na mniejszej działce, ale nadal pozostaje pytanie: Czy lepiej zbudować dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Określając, czy lepszy będzie dom parterowy czy z poddaszem, należy zwrócić uwagę na planowany metraż domu i powierzchnię działki. Wybór między takimi opcjami nie powinien więc nastręczać specjalnych problemów. Trudniejsza dla inwestora może natomiast okazać się decyzja, czy zbudować dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym.

Obydwie opcje zakładają podział układu funkcjonalno-przestrzennego domu na dwa poziomy, jednak ich proporcje i specyfika są w tych dwóch przypadkach zupełnie inne. Na co warto więc zwrócić uwagę, zastanawiając się, czy lepszy będzie dom piętrowy czy z poddaszem?

Odgórne zalecenia, czyli kiedy nie mamy wyboru

Wybór między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym może być narzucony przez parametry działki. Na przykład, kiedy program użytkowy domu, a co za tym idzie – jego metraż – jest obszerny, a działka jest stosunkowo nieduża, prawdopodobnie będzie trzeba się zdecydować na dom piętrowy, gdyż taki układ pozwoli na osiągnięcie większej powierzchni użytkowej domu. Jednak to często najmniejszy problem.

Inwestorzy mogą spotkać się z innego rodzaju wyzwaniami ze strony urzędowej. Należy pamiętać, że najważniejsze parametry domu ograniczane są przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy.

W takim dokumencie znajdziemy m.in. wytyczne odnośnie kąta nachylenia połaci dachowych, maksymalnej (a czasem i minimalnej!) wysokości domu, a także jego umieszczenia na działce (np. odległości od ulicy czy granicy działki, jeśli jest inna niż wymagana przepisami).

Wszystkie te elementy wytycznych mogą znacząco wpłynąć na to, jaki projekt domu będzie możliwy do zrealizowania na naszej działce. A co za tym idzie, może wpłynąć na decyzję o wyborze poddasza użytkowego lub piętra domu. Z tego też powodu zaleca się, aby sprawdzić warunki formalne dotyczące działki jeszcze przed jej zakupem!

Jak sprawdzić, czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Jakie są różnice w konstrukcji i trwałości domu piętrowego i domu z poddaszem?

Istotną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, odpowiadając na pytanie – co wybrać: dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym, jest konstrukcja obydwu typu budynków. Najważniejszym elementem będzie tutaj fundament, który odpowiada za prawidłowe przenoszenie obciążeń z budynku na grunt, tym samym zapewniając stabilność całej konstrukcji.

Fundamenty domów dwukondygnacyjnych powinny mieć szerszy przekrój niż te, które wykonuje się pod domy parterowe. Wynika to z faktu, że budynki piętrowe będą znosić większe obciążenia.

Wybierając odpowiedni projekt, należy zawsze pamiętać, czym się różni poddasze użytkowe od piętra. W konstrukcji różnica polega na tym, że piętro to druga kondygnacja, która ma proste ściany zewnętrzne doprowadzone do stropu. Na całej powierzchni wysokość tej kondygnacji jest równa.

Jeśli zaś chodzi o poddasze użytkowe, charakterystycznym elementem konstrukcyjnym będą tutaj ścianki kolankowe, czyli ściany konstrukcyjne dobudowane na wieńcu kondygnacji budynku. To właśnie od ich wysokości będzie zależała funkcjonalność poddasza.

Istotną różnicą w konstrukcji obydwu typów budynków ma kąt nachylenia połaci dachowej. Czym się różni dom piętrowy od domu z poddaszem użytkowym? Budynek z dwoma pełnymi kondygnacjami będzie miał dach o małym spadku lub płaski. Pokrycie dachowe nie dominuje w ten sposób nad bryłą, nie powstaje też pusta, niewykorzystana powierzchnia pod dachem.

Dom z poddaszem użytkowym ma zazwyczaj dach dwuspadowy, czterospadowy lub wielospadowy o kącie nachylenia 35-45 stopni. Warto pamiętać, że dach płaski i o niskim kącie nachylenia będzie np. bardziej odporny na działanie silnych podmuchów wiatru.

Układ funkcjonalno-przestrzenny a dom z piętrem lub poddaszem

Inną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu, jest układ funkcjonalno-przestrzenny naszego przyszłego domu. Upraszczając: ile i jakich pomieszczeń potrzebujemy. Powierzchnie kondygnacji w domu piętrowym są równe, natomiast w przypadku poddasza powierzchnia użytkowa wyższej kondygnacji jest mniejsza, gdyż ograniczają ją skosy dachu.

W przypadku, gdy na poziomie drugim inwestor planuje umieścić przykładowo tylko trzy sypialnie i łazienkę, oczekiwana łączna powierzchnia tych pomieszczeń będzie z pewnością mniejsza niż powierzchnia użytkowa parteru, dzięki czemu bez obaw można zdecydować się na poddasze użytkowe.

Natomiast gdy program użytkowy wyższej kondygnacji będzie poszerzony o dodatkowe sypialnie gościnne czy gabinet do pracy, może okazać się, że powierzchnie obydwu kondygnacji będą równe. Przed podjęciem decyzji warto zatem określić liczbę potrzebnych pomieszczeń na obydwóch poziomach i zsumować ich szacunkową powierzchnię.

Jeśli na obu kondygnacjach będzie ona zbliżona, należy rozważyć budowę domu piętrowego, natomiast jeśli parter jest przewidziany jako większy, gdzie toczyć się będzie większość codziennego życia, można bez obaw zdecydować się na budowę domu z poddaszem użytkowym.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Porównanie kosztów budowy. Który dom jest droższy do wzniesienia?

Każdy inwestor będzie szukał odpowiedzi na pytanie: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Który jest tańszy w budowie? Wiele w tej kwestii zależy od zastosowanych rozwiązań.

Z pewnością w domu piętrowym koszt będzie podnosiło wybudowanie ścian zewnętrznych i ich późniejsze otynkowanie i ocieplenie. Z kolei, jeśli chodzi o dom z poddaszem użytkowym, koszty znacząco będzie podnosiło wykonanie dachu. Dach spadowy, ocieplony, będzie miał znaczny udział w całym kosztorysie inwestycji. W budynkach piętrowych można z kolei zastosować nawet najprostsze i najtańsze stropodachy pokryte papą.

Więc co jest tańsze – dom parterowy czy z poddaszem? Ostateczne koszty będą zależały od wyboru poszczególnych materiałów budowlanych, a także cen, jakie podyktuje ekipa budowlana. W końcowym rozrachunku często może okazać się, że koszty te są do siebie zbliżone.

Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii będzie metraż domu – im większa powierzchnia, tym bardziej rosną koszty na każdym etapie budowy i tym więcej trzeba zamówić potrzebnych materiałów. Szacunkowy koszt budowy domu piętrowego o powierzchni około 150 m2 będzie wynosił w granicach 330 000 zł. do stanu surowego zamkniętego. Podobnie będą przedstawiały się koszty domu z poddaszem użytkowym o takiej samej powierzchni. Różnica może wynosić kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Szybciej zbudujemy dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym?

Czas budowy domu – niezależnie od tego, czy jest to budynek piętrowy czy z poddaszem użytkowym – uzależniony jest do wielu zmiennych. Zalicza się do nich między innymi:

  • rodzaj budynku – liczba kondygnacji, jaką ma posiadać, kształt bryły,
  • technologię budowy,
  • posiadany budżet,
  • warunki pogodowe,
  • czas dostawy materiałów budowlanych.

Na uwadze należy mieć także przerwy w budowie, wynikające chociażby z koniecznych przerw np. w czasie betonowania czy murowania. Niezależnie od tego, czy budujemy dom z poddaszem użytkowym czy piętrowy, cały proces można podzielić na kilka etapów:

  • stan zerowy (przede wszystkim wyrównanie terenu i wylanie fundamentów; trwa zazwyczaj kilka tygodni),
  • stan surowy otwarty (murowanie ścian, schodów, wykonanie więźby dachowej i pokrycia; czas to zazwyczaj około pół roku),
  • stan surowy zamknięty (montaż okien, drzwi, bram garażowych; zajmuje kilka tygodni, około miesiąca),
  • prace wykończeniowe (trwają zazwyczaj kilka miesięcy).

Oczywiście czas budowy domu w dużej mierze będzie zależał od metrażu budynku. Jeśli chodzi o dom piętrowy czy z poddaszem, należy liczyć się też koniecznością wykonania schodów prowadzących na wyższy poziom, co również wydłuży cały proces budowy. Dłużej będzie trwała też budowa domu z nietypowym, wielospadowym dachem niż tego z pokryciem prostym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę dom piętrowy i z poddaszem użytkowym o powierzchni 150 m2, w praktyce może się okazać, że czas ich budowy nie będzie znacząco się różnił. Dużo będzie zależało też od indywidualnego harmonogramu, a także tego, jak szybko inwestor chce się do domu wprowadzić.

Zapraszamy również do obejrzenia webinaru naszego eksperta, Wojciecha Rynkowskiego:

Który z tych dwóch domów będzie bardziej energooszczędny?

Zastanawiając się, jaki dom wybrać, parterowy czy z poddaszem, warto przyjrzeć się też kwestiom związanym z energooszczędnością. Jaki dom będzie cieplejszy – parterowy czy z poddaszem?

Aby dom był energooszczędny, powinien posiadać zwartą bryłę, mniejsze będą wtedy straty ciepła przez przegrody zewnętrzne. Ważne też, by dom miał jak najprostszy dach – dwu- lub jednospadowy. Energooszczędność będą obniżały również takie elementy architektoniczne jak wykusze czy lukarny. W domu piętrowym ciepło może uciekać przez chociażby źle zaizolowane balkony.

Warto też pamiętać o tym, że zarówno dom piętrowy, jak i z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszy dach niż dom parterowy, dlatego już chociażby z tego powodu będą w większym stopniu budynkami energooszczędnymi. Wpływ na straty ciepła będą miały również duże przeszklenia – jedynie te usytuowane od strony południowej będą je rekompensowały, bowiem od tej strony słońce będzie nagrzewało pomieszczenie w ciągu dnia.

Istotna będzie izolacja cieplna w obydwu typach budynków. To właśnie ona pozwala utrzymać współczynnik ciepła na odpowiednim poziomie. Na komfort cieplny wpływa też znacząco prawidłowa izolacja dachu. 

Zastanawiając się, czy lepsze będzie poddasze użytkowe czy piętro, trzeba pamiętać też o eliminacji mostków termicznych zarówno w jednym, jaki drugim budownictwie, które występują przede wszystkim na styku płyt balkonowych ze stropem, w nadprożach, wieńcach, a także w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych. Miejsca te muszą być jak najlepiej zaizolowane.

Jaki dom wybrać – parterowy czy z poddaszem? Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestię, a mianowicie możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii. Istotny będzie tu przede wszystkim kąt nachylenia dachu. Na pokryciach płaskich, które mogą wieńczyć dom piętrowy, można najłatwiej i najszybciej zamontować panele fotowoltaiczne. Podobnie jest w przypadku dachów jednospadowych.

Jeśli chodzi o dachy skośne, najlepiej jest, gdy nie są one bardzo nachylone. Za optymalne uznaje się nachylenie wynoszące około 30 stopni.

Aspekty estetyczne domu z poddaszem użytkowym lub piętrowego

Wybór między piętrem a poddaszem użytkowym będzie miał też wpływ na wygląd zewnętrzny domu. Dom piętrowy ma często bardziej nowoczesną formę, gdyż pokrywa się go dachem czterospadowym o niewielkim spadku, dachem pulpitowym bądź stropodachem.

Takie rozwiązanie będzie bardziej odpowiadało inwestorom preferującym rozwiązania proste i minimalistyczne. Warto również wspomnieć, że budynek piętrowy będzie się komponował lepiej w kontekście miejskich osiedli willowych niż w krajobrazie wiejskim.

Budynek z poddaszem użytkowym będzie miał natomiast bardziej rozbudowany dach o znacznym spadku. Takie rozwiązanie na pewno będzie dobrze się komponowało w naturalnym krajobrazie wiejskim i będzie lepiej odpowiadało entuzjastom tradycyjnych form budynku.

Aranżacja piętra a aranżacja poddasza użytkowego

Również sposób aranżacji wnętrza drugiej kondygnacji będzie zupełnie inny w przypadku poddasza niż w przypadku piętra. Najczęściej wspominanym aspektem jest optymalne wykorzystanie skosów na poddaszu użytkowym. Pomieszczenia poddasza będą miały skosy, wynikające z pochyłości dachu, co nie wszystkim może odpowiadać.

Bardzo wielu użytkowników ceni sobie walory estetyczne tego rozwiązania, argumentując, że zapewnia ono przytulny, ciepły nastrój pomieszczenia, jednak są i tacy, którzy zwracają uwagę na jego niepraktyczność. Należy pamiętać, że aranżacja wnętrza poddasza nie jest prosta – wymaga indywidualnego podejścia i bardzo często zamówienia mebli na wymiar.

Mniej jest ścian, gdzie można ustawiać meble wysokie, jak szafy czy półki na książki, dlatego już w fazie projektowej warto przemyśleć rozmieszczenie sprzętów i mebli. Odpowiedniego rozplanowania wymaga również umieszczenie okien połaciowych i lukarn w dachu. W przypadku domu piętrowego nie musimy aż tak bardzo przejmować się tymi aspektami.

Pomieszczenia wyższej kondygnacji domu piętrowego będą miały proste ściany i dowolne rozmieszczenie okien, co pozwala z kolei na większą swobodę projektową i umieszczenie gotowych mebli. Warto też wspomnieć, że koszty np. okien zamieszczonych w dachu są zwykle wyższe niż tych, które wmontowane są w proste ściany.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

REKLAMA
Zamknij