Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje betoniarka i jakie ma zastosowanie przy budowie domu?

Betoniarka

Betoniarka zalicza się do urządzeń niezbędnych na każdej budowie, na różnych etapach procesu powstawania konstrukcji. Będzie potrzebna do przygotowania betonu i zapraw, od momentu wylewania fundamentów, przez wznoszenie murów, aż po wykonywanie prac wykończeniowych. Jaką betoniarkę wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się w określonych zastosowaniach?

Betoniarka – czym jest i do czego służy?

Przeglądając projekty domów, pewnie niewiele osób zastanawia się, co będzie potrzebne, by sprawnie doprowadzić całe przedsięwzięcie do finału. Betoniarka budowlana jest jednym z podstawowych urządzeń. Zalicza się ją do sprzętów mieszalniczych, ponieważ po podłączeniu do źródła prądu pozwala wytwarzać mieszanki betonowe o konsystencji ciekłej, półciekłej lub plastycznej. Przydadzą się one do różnych zadań: od stawiania ścian po przygotowanie tarasu z betonu.

Dostępne na rynku betoniarki mają różne parametry techniczne, a jednym z ważniejszych jest sposób zasilania. Betoniarka 230 V (w rzadszym wariancie betoniarka 220 V) działa w oparciu o niższe, jednofazowe zasilanie, umożliwiające pracę po podłączeniu do standardowego gniazdka elektrycznego. Starsze lub duże pojemnościowo modele wymagają jednak 380 V

Betoniarka do betonu nie powinna być mylona z mieszarką, którą stosować można jedynie do rozdrabniania suchych materiałów. Nie da się w nich wymieszać zaprawy.

Rodzaje betoniarek

Betoniarki można podzielić na kilka typów: ze względu na kształt i pojemność mieszalnika oraz ze względu na ich mobilność.

1. Biorąc pod uwagę model mieszalnika wyróżniamy następujące warianty:

 • Betoniarki bębnowe

To urządzenia klasyczne, zwykle o pojemności kilkudziesięciu – maksymalnie 200 litrów. Ze względu na swoje gabaryty są mobilne i łatwe w transporcie. Sprawdzają się przede wszystkim przy mniej zaawansowanych inwestycjach: na mniejszych budowach i w trakcie remontów.

 • Betoniarki kielichowe

Ich pojemność to nierzadko nawet 3000 litrów, dlatego sprawdzają się, gdy trzeba przygotować duże ilości zaprawy w krótkim czasie. Ten model często wykorzystuje się jako betoniarkę przemysłową. W toku eksploatacji warto pamiętać, że pobierają więcej energii niż betoniarki bębnowe.

2. Betoniarki można sklasyfikować także pod kątem ich mobilności. Wówczas wyróżniamy:

 • Betoniarki przenośne

To modele o najmniejszej wadze i prostym mieszalniku, najczęściej nieskomplikowane betoniarki bębnowe. Łatwo można transportować je z miejsca na miejsce.

 • Betoniarki stacjonarne

Są cięższe i mają bardziej rozbudowany mieszalnik, dzięki czemu wykazują większą efektywność

 • Betoniarki tzw. „gruszki”

Szczególny wariant stanowi betoniarka gruszka, określana także jako auto betoniarka, betoniarka samochód lub betoniarka ciągnikowa. To urządzenie znajdujące się na ciężarówce lub usytuowane jako betoniarka do ciągnika i dowożące na place budowy gotowe mieszanki.

Bęben ma bardzo dużą pojemność, dlatego tego typu modele stosowane są przy dużych inwestycjach. W tej kategorii wyodrębnić można jeszcze tzw. pompogruszkę, czyli betoniarkę z pompą do betonu.

Oczywiście, na powyższych rozróżnieniach podział się nie kończy. Oprócz betoniarek podłączanych do sieci elektrycznej dostępna jest także betoniarka spalinowa lub betoniarka ręczna.

Betoniarka

ofe-5847238-71032 w-71032

Betoniarka – wymiary i pojemność

Wielkość i pojemność betoniarki decydują o tym, jak dużo mieszanki może powstać w czasie pojedynczego cyklu pracy. Przeglądając parametry sprzętu, możesz zauważyć, że producent zawsze podaje dwie wartości: pojemność zasypową i całkowitą.

Pojemność całkowita, określana w metrach sześciennych, wskazuje na wielkość samego bębna. Z kolei pojemność zasypowa (podawana w litrach) określa realną ilość zaprawy, jaką może wyrobić urządzenie w czasie jednego cyklu pracy. Często pojemność zasypowa podawana jest już w nazwie betoniarki. Najczęściej spotykane modele to:

 • mała betoniarka 50 l;
 • betoniarka 80 l;
 • betoniarka 100 l;
 • betoniarka 120 l;
 • betoniarka 150 l;
 • betoniarka 200 l;
 • betoniarka 250 l;
 • betoniarka 300 l;
 • betoniarka 350 l.

Mała betoniarka o pojemności 80 litrów wyprodukuje podczas cyklu pracy jedną taczkę zaprawy betonowej. Model nieco większy, 100 – 150 litrów, pozwoli uzyskać dwie lub trzy taczki. Najbardziej wydajna jest zatem duża betoniarka o pojemności sięgającej 300 – 350 litrów.

Wymiary i pojemność bębna przekładają się nie tylko na ilość uzyskanej mieszanki, ale również decydują o tym, ile waży betoniarka. Będzie to istotne w sytuacji, gdy planujesz ją przewozić z jednego placu budowy na inny.

Przeczytaj: Pompa do betonu – jak działa pompa do betonu?

Betoniarka – cena

Betoniarkę z łatwością kupisz w składzie, hurtowni z maszynami i urządzeniami budowlanymi oraz w sieciowych marketach. Ile kosztuje betoniarka? Rozpiętość cenowa jest duża i wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujesz. Przed wyprawą na zakupy warto określić więc swoje możliwości finansowe i faktyczne potrzeby.

Dość oczywistym jest, że do zastosowań profesjonalnych będzie potrzebny większy sprzęt. Jeśli natomiast planujesz budowę domu, remont elewacji czy inne drobne prace, możesz zaopatrzyć się w mniejszą betoniarkę. Promocja pozwoli na zakup w stosunkowo korzystnej cenie.

Betoniarka używana

Jeśli chcesz zaoszczędzić lub niekoniecznie masz w budżecie inwestycji wolnych kilka tysięcy złotych, rozważ tańsze opcje. Sposobem na to jest używana betoniarka dostępna mniej więcej za połowę ceny początkowej. 

W przypadku betoniarki 150 l używanej cena często rozpoczyna się od ok. 400 – 500 zł i z reguły nie przekracza 1000 zł. Różnice w koszcie uzależnione są od tego, jak stara betoniarka jest i jaką ma moc. W przypadku betoniarki 230 V używanej koszt będzie inny niż przy modelu 380 V. Przy takiej transakcji dokładnie sprawdzaj stan techniczny sprzętu, zwłaszcza najszybciej zużywające się wieńce.

Betoniarka nowa

W przypadku nowych betoniarek ceny najtańszych modeli rozpoczynają się od ok. 800 zł. Nieco mocniejsze i większe sprzęty to wydatek powyżej 1500 zł – często cena sięga nawet 5000 – 6000 zł. 

Najtańsze są betoniarki stacjonarne, bębnowe, o prostej konstrukcji. Z reguły nie zapłacisz więcej niż 1000 zł. W zaawansowanych modelach, których cena wynosi 5000 – 6000 zł, pojemność przekracza 300 litrów. Dodatkowo mają one wysoką moc, żeliwny wieniec i przechył z korbą. W parze z ceną przeważnie idzie również wysoka jakość.

Betoniarka

Jaką betoniarkę wybrać?

Jeśli szukasz betoniarki dopasowanej do specyfiki realizowanej inwestycji, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Poza wspomnianą wcześniej pojemnością bębna – kluczową w rozważaniach, jaka betoniarka na worek cementu wystarczy – ważne są także inne liczby i cechy urządzenia. Jakie?

 • Moc silnika

Od tego parametru zależy, jak szybko od momentu napełnienia bębna mieszanką, rozpocznie się właściwa praca. W przypadku niewielkich mocy uruchomienie musi nastąpić przy niskim obciążeniu – dopiero po pewnym czasie można zacząć dokładać kolejne składniki.

 • Zasilanie

Do wyboru masz dwa warianty betoniarek: 230 V lub 380 V. Niższe, jednofazowe zasilanie jest bardziej ekonomiczne.

 • Rama

Im mocniejsza, tym lepsza. Sztywna rama zapewnia stabilność w czasie pracy, co przekłada się na wydajność i bezpieczeństwo.

 • Wieńce

Najpowszechniejsze i najtrwalsze są wieńce żeliwne – niestety, pracują one dość głośno. Z kolei wieńce kompozytowe są ciche, ale podatne na zużycie. Nietrudno je natomiast naprawić. Najmniej trwałe i nieopłacalne z punktu widzenia eksploatacji są wieńce tłoczone.

 • Mechanizm przechylania

Za najbardziej rozpowszechniony można uznać mechanizm typu koło – niestety, jest on również mniej wygodny, gdyż wymaga użycia większej siły. Pod tym względem lepszy wybór stanowi korba – modele w nią wyposażone są jednak nieco droższe.

Sprawdź także: Chudziak – co to jest? Jak go używać i jakie właściwości ma beton chudy?

Kiedy warto zdecydować się na kupno betoniarki?

Nie zawsze musisz kupować betoniarkę. Wynajem maszyn i urządzeń budowlanych staje się z roku na rok coraz popularniejszy, dlatego warto zainteresować się taką możliwością. Pomysł jest wart polecenia, zwłaszcza gdy potrzebujesz sprzętu wyłącznie do jednej inwestycji, na przykład budowy lub remontu swojego domu.

Koszt jednorazowego wypożyczenia betoniarki na konkretny czas jest niższy od ceny zakupu, ale istnieją również sytuacje, gdy warto jednak udać się do sklepu. Kiedy powinieneś zaopatrzyć w sprzęt na własność? Zdecyduj się na to, gdy wiesz, że będziesz używać betoniarki na budowie w miarę regularnie.

Jak prawidłowo używać betoniarki?

Prawidłowa eksploatacja betoniarki jest równie ważna, jak wybór odpowiedniego modelu. Podczas pracy weź pod uwagę zarówno instrukcje dotyczące produkcji betonu, jak również zasady bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze, każda osoba obsługująca betoniarkę powinna mieć odpowiednią odzież ochronną, w tym obuwie i kask. Po drugie, przed rozpoczęciem pracy, sprawdź dokładne instrukcje. Jeśli korzystasz z danego typu sprzętu po raz pierwszy, zapoznaj się również z dokumentacją techniczną – to szczególnie ważne przy zaawansowanych, jak na przykład betoniarka zdalnie sterowana, modelach. Przestrzegaj wytycznych producenta określających, ile cementu na betoniarkę 150 l może przypadać.

Sprawdź także, czy wszystkie elementy są sprawne. Dotyczy to w szczególności:

Betoniarka powinna stać na równym, stabilnym i nieśliskim podłożu – w taki sposób, by nie przemieszczała się w czasie pracy. Po podłączeniu najpierw uruchom ją bez obciążenia, na próbę, i sprawdź, czy działanie nie generuje żadnych zagrożeń. Dopiero później zacznij przygotowywać mieszankę.

Poznaj najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać na poszczególnych etapach pracy.

 • Betoniarkę włączaj suchymi rękami, uprzednio zakładając odzież ochronną.
 • Zawsze stosuj właściwe proporcje cementu, piasku i wody. Nie wsypuj w trakcie mieszania dodatkowych składników do bębna.
 • Kontroluj proces mieszania. Jeśli oddalasz się od betoniarki, odłączaj ją od zasilania.
 • Mieszankę zrzucaj z betoniarki z maksymalnie 1 metra – przy przekroczeniu tej wysokości stosuj rynny spustowe.
 • Jeśli wystąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu, ręcznie usuń masę z bębna.
 • Jeśli cokolwiek w czasie mieszania składników cię niepokoi, natychmiast przerwij pracę.

Po zakończeniu pracy najpierw wyłącz betoniarkę wyłącznikiem główny, a później odłącz od sieci elektrycznej. Opróżnij bęben z pozostałej masy i uporządkuj stanowisko.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij