Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje więźba dachowa w 2024 roku?

Więźba dachowa cena

Koszt wykonania więźby dachowej z pewnością nie należy do niskich. Trzeba natomiast mieć świadomość, że to jeden z najistotniejszych detali konstrukcyjnych domu, który zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń na dachu i stanowi podstawę umieszczania kolejnych elementów. Cena więźby dachowej w 2024 roku wzrosła i wiele wskazuje na to, że trend zwyżkowy będzie się utrzymywał. Ile kosztuje więźba dachowa obecnie i co wpływa na jej cenę? Poznaj koszt wykonania więźby dachowej, a także jej montażu w poszczególnych województwach.

Więźba dachowa to bardzo istotny element domu. Przenosi ona obciążenia z konstrukcji dachu na ściany nośne, a więc zapewnia mu stabilność. Właśnie dlatego jej wykonanie powinno zostać zlecone doświadczonym budowlańcom. Przebieg tych prac musi także nadzorować kierownik budowy

Więźba dachowa – cena. Co wpływa na koszt więźby dachowej? 

Twój wymarzony projekt domu ma płaski dach? A może jest wręcz odwrotnie, marzysz o fantazyjnej i nieregularnej więźbie dachowej? Zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, że to, jaki dach wybierzesz, ma duże znaczenie dla ogólnego kosztu budowy. Sprawdź najpierw szacunkowe koszty budowy. Może okazać się, że chwilowy kaprys będzie Cię wiele kosztować.

Co właściwie wpływa na koszt więźby dachowej? Będzie to kilka czynników. Podstawa to kształt dachu. Najtańszy jest zazwyczaj dach dwuspadowy, a to dlatego, że jest on w Polsce zdecydowanie najbardziej popularny. Jego budowa nie wymaga zastosowania skomplikowanych technologii. Przeważnie im więcej spadków, tym więźba dachowa będzie droższa. Podobnie będzie w sytuacji, gdy chcesz wybudować użytkowe poddasze.

Więźba dachowa musi to uwzględniać, konieczne będą m.in. okna dachowe czy inne systemy wentylacji, a to również ma wpływ na cenę.

Ale nie tylko kształt dachu ma znaczenie, czy jego kąt nachylenia. Liczy się także powierzchnia, choć to wydaje się oczywiste. W końcu im większy dach, tym więcej materiałów musisz zużyć, a to właśnie one stanowią w dużej mierze o koszcie. Jakie materiał więc wybrać, aby zapłacić jak najmniej? Jeśli zależy Ci głównie na cenie, to możesz rozważyć wybór prefabrykatów.

Na koszt więźby dachowej ma wpływ też montaż. Tutaj nie da się jednak zbyt wiele ugrać. Cena jest bowiem zależna głównie od lokalizacji.

To również może Cię zainteresować!

Więźba dachowa – od czego zależy cena za m3 w 2024 roku? 

Już od dłuższego czasu można zaobserwować w Polsce wzrost kosztów życia i wyraźne podwyżki cen, co ma swoje przełożenie również na ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny. Dotyczy to, rzecz jasna, także ceny za metr więźby dachowej.

Jaka jest przyczyna takich podwyżek? Podobnie jak w wielu innych przypadkach, początków tej sytuacji należy upatrywać w pandemii koronawirusa. Przymusowy lockdown i masowe zachorowania wstrzymały produkcję i przełożyły się na opóźnienia w transporcie. Na rynkach europejskich (i nie tylko) brakowało materiałów przez wiele miesięcy, a popyt wcale nie zmalał.

Zwłaszcza po zniesieniu obostrzeń inwestorzy chcieli nadrobić stracony czas. Ludzie znów odczuli bezpieczeństwo ekonomiczne, a dostępność kredytów bankowych wzrosła.

Wybuch wojny w Ukrainie ponownie zmienił sytuację. Nadmiernie nakręcona popandemiczna koniunktura i wysokie ceny surowców zderzyły się z brakami na rynku, szalejącymi cenami energii elektrycznej oraz paliw. To wszystko wywołało kolejny już wzrost cen materiałów budowlanych. Sytuacji z pewnością nie poprawiła panika wynikająca z niepewności i spekulacyjne podnoszenie cen.

Czy koszt wykonania więźby dachowej jeszcze wzrośnie? Szacunki ekspertów wskazują, że może się tak stać – nawet w skali 20-30%. Nieco niższe wzrosty dotyczyć będą więźby prefabrykowanej ze względu na niższe straty w materiale.

Poza trendami rynkowymi wysokość wydatków ponoszonych na ten cel jest również uzależniona od czynników technicznych, takich jak rodzaj konstrukcji, stopień jej skomplikowania czy sposób przygotowania.

ofe-5847238-70028 w-70028

Więźba dachowa – cena montażu w 2024 roku w poszczególnych województwach

Na cenę więźby dachowej ma wpływ także montaż. Cena robocizny jest uzależniona głównie od lokalizacji, dlatego cennik więźby dachowej w 2024 roku warto zaopatrzyć z uwzględnieniem poszczególnych województw. Ceny podane w tabeli to stawki netto za m2.

Województwo

Cena montażu więźby dachowej

Kujawsko-pomorskie

65-77 zł

Dolnośląskie

77-88 zł

Lubelskie

63-72 zł

Lubuskie

65-75 zł

Łódzkie

67-73 zł

Małopolskie

70-77 zł

Mazowieckie

67-85 zł

Opolskie

69-75 zł

Podkarpackie

67-71 zł

Podlaskie

65-70 zł

Pomorskie

65-72 zł

Śląskie

63-73 zł

Świętokrzyskie

63-71 zł

Warmińsko-mazurskie

63-69 zł

Wielkopolskie

66-73 zł

Zachodniopomorskie

69-73 zł

Jak zatem widać, cena montażu więźby dachowej w 2024 roku jest bardzo zróżnicowana i mieści się w przedziale od ok. 63 zł do prawie 90 zł. To spora różnica. Najdrożej jest w województwie dolnośląskim i mazowieckim, przy czym wyższa cena dotyczy większych miast. W mniejszych miejscowościach może być nieco taniej.  Średnia cena więźby dachowej w całej Polsce wynosi około 70,53 zł za m2.

Uważasz, że cena montażu więźby dachowej jest przesadnie wysoka? Możesz więc zdecydować się na zakup gotowych elementów. Wówczas zapłacisz nawet 3 razy mniej!

Przeczytaj też: Jak przeprowadzić i ile kosztuje remont dachu w 2023 roku?

Prefabrykowana więźba dachowa – ile wynosi cena za m2?

Jeszcze kilka lat temu więźba prefabrykowana uchodziła za droższą od tradycyjnej. Obecnie, przy rosnących kosztach surowców, tendencja ta się odwraca. Do głównych powodów zalicza się ograniczenie strat w materiale, mniejsze o przeciętnie 20-30% zużycie tarcicy drewnianej oraz niższy koszt robocizny.

Ile zatem kosztuje prefabrykowana więźba dachowa? Musisz pamiętać, że przy więźbie tradycyjnej na ostateczną cenę składają się koszty materiału i robocizny, zaś w przypadku więźby prefabrykowanej sprawa jest dużo prostsza. Cenę ustala się na podstawie projektu i zawierają się w niej już wszystkie wydatki, włącznie z kosztami robocizny oraz transportu gotowych prefabrykatów na teren budowy.

W przypadku prefabrykowanej więźby dachowej cena za m2 całej realizacji oscyluje w granicach od ok. 80-140 zł za m2. W tym mieści się montaż gotowych prefabrykatów, który można wycenić na ok. 20-30 zł/m2 – właśnie dlatego, że montaż dotyczy gotowych elementów, prace zaś nie są skomplikowane i nie zabierają wiele czasu.

Kwota ta dotyczy prostych dachów dwuspadowych. W przypadku budynków o większych szerokościach, przekraczających 10 metrów, cena może być bardziej atrakcyjna – oczywiście, w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Prefabrykowana więźba dachowa ma sporo zalet. Tarcicę wykorzystaną do jej produkcji sortuje się, wybierając tę najlepszej klasy (najczęściej C18 lub C24), a następnie suszy komorowo do wilgotności nieprzekraczającej 18%. Dzięki temu gotowa konstrukcja wykazuje wysoką stabilność.

Decyzja o prefabrykowanej więźbie dachowej eliminuje ryzyko ludzkich pomyłek, które mogą pojawić się przy pracach ciesielskich prowadzonych bezpośrednio na terenie inwestycji. Krótszy czas montażu zmniejsza też koszty ukryte wynikające z przestojów technologicznych na placu budowy.

Więźba dachowa – czy warto na niej oszczędzać?

Koszt wykonania więźby dachowej w 2024 roku może wynieść od kilkunastu tysięcy do nawet 25 tysięcy złotych. Z pewnością nie jest to więc mała kwota. O ile można poszukać oszczędności, decydując się na prefabrykowaną więźbę dachową lub mniej skomplikowaną konstrukcję dachu, o tyle nigdy nie należy ograniczać kosztów w aspekcie jakości materiałów czy samej robocizny.

Więźba dachowa to przecież drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję nośnych ścian budynku. W dużej mierze to od niej zależne jest bezpieczeństwo domowników.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij