Najczęściej wypożyczany sprzęt budowlany: co opłaca się wypożyczyć?

Wynajem sprzętu budowlanego

Sprawne narzędzia oraz dobrze wyposażone urządzenia pozwolą szybko wykonać zaplanowane prace budowlane czy remontowe. Jednak zakup fachowego osprzętu często jest drogi i nie zawsze opłacalny. Sprawdź, kiedy warto zainwestować własne środki w zakup, a kiedy skorzystać z oferty zaufanej wypożyczalni.

Kupować czy wypożyczać sprzęt budowlany?

Budowa domu składa się z wielu etapów, a większość prac wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu budowlanego. Trudno wyobrazić sobie plac budowy bez koparki, wywrotki czy betoniarki. Jeśli zleciłeś budowę swoich wymarzonych czterech kątów fachowcom to teoretycznie nie musisz martwić się potrzebnym osprzętem. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku gdy postanowiłeś wybudować dom systemem gospodarczym, czyli samodzielnie. W takiej sytuacji warto dokładnie przemyśleć co będzie opłacalne dla Twojego budżetu: zakup czy wynajem sprzętu budowalnego.

Problem z wynajem maszyn budowlanych może dotyczyć Cię również w sytuacji, gdy realizacją Twojej inwestycji zajmuje się mała firma, która nie posiada na własność wszystkich potrzebnych urządzeń. A takie przypadki wcale nie należą do rzadkości. Sprzęt budowlany zajmuje sporo miejsca, a nie każda firma posiada wystarczającą powierzchnię, aby w prawidłowy sposób móc je składować. Co więcej, problematyczne, mogą okazać się również kwestie logistyczne oraz regularne serwisowanie sprzętu.

W przypadku, gdy mówimy o maszynach naprawdę dużego kalibru, ciężko wymagać, aby firma posiadała je na własność. Żurawie, których zakup kosztuje ponad 100 tys. złotych, czy koparki, które znaleźć możemy w podobnej cenie to ogromny koszt, który nie zawsze musi się zwrócić. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wypożyczeniu podstawowego sprzętu. Aktualnie oferty firm, które zajmują się dzierżawą urządzeń są na tyle rozbudowane, że bez trudu można znaleźć w nich również podstawowe elektronarzędzia czy maszyny do szlifowania.

Kiedy warto kupować sprzęt budowlany?

Firma, która posiada na stanie własny sprzęt budowlany, nie musi martwić się jego dostępnością. Jest to szczególnie istotne w sytuacji przeciągających się prac czy robót. Dodatkowo posiadanie własnych maszyn, często ułatwia generowanie niższych kosztów, a tym samym wygrywanie przetargów. Zakup maszyn jest szczególnie interesującą opcją w przypadku firm, które mogą liczyć na dofinansowania z Unii Europejskiej.

Warto pamiętać o tym, że zakup nowych maszyn to luksus posiadania nowych i sprawnych urządzeń. Nie trzeba ich wcześniej remontować, a to sprawia, że są od razu gotowe do pracy. W przypadku awarii właściciel może reklamować produkt, a usterka zostanie szybko usunięta.

Kiedy warto wynająć sprzęt budowlany? 

Z wypożyczalni sprzętu najczęściej korzystają prywatni inwestorzy. Dla nich zakup potrzebnych maszyn zwiększyłby nie tylko koszt inwestycji, ale również wydłużył czas, w którym zostanie ukończona. Z opcji najmu korzystają też małe firmy, które nie mają zbyt wielu zleceń i nie mogą pozwolić sobie na wzięcie dużego kredytu, który wiąże się ze spłatą comiesięcznych zobowiązań. Dodatkowo te dwie grupy odbiorców, często nie posiadają miejsca, w którym mogliby składować zakupione maszyny.

Inną zaletą wynajmu urządzeń lub maszyn jest ich bezproblemowy transport na miejsce budowy. Wystarczy wskazać adres, pod który firma ma je dostarczyć. To pozwala zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale również pieniędzy.

Czym się cechuje i jakie ma zastosowanie szlifierka oscylacyjna?

ofe-5847238-70516 w-70516

Jaki sprzęt budowlany jest najczęściej wypożyczany?

Najczęściej wypożyczany sprzęt budowlany to zdecydowanie ten, który ciężko składować lub przetransportować. Stale wypożycza się więc oprzyrządowania do pracy na wysokości (podnośniki, wieże aluminiowe), kontenery z instalacją grzewczą i elektryczną oraz podesty i dźwigi budowlane.

Decydując się na realizację jednorazowej inwestycji (np. budowa własnego domu), wynajęcie sprzętu budowlanego jest niemal koniecznością. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w dobrej i zaufanej wypożyczalni we wszystkie, potrzebne narzędzia. Zyskamy wtedy pewność, że sprzęt, który użytkujemy, jest sprawny i dobrej jakości, a my nie będziemy musieli przejmować się jego serwisowaniem.

Jaki sprzęt budowlany najczęściej wypożyczamy, budując własny dom? Z całą pewnością będą to:

  • agregaty prądotwórcze – niezbędne do zabezpieczenia budowy w prąd i oświetlenie,
  • piły – przydadzą się do cięcia betonu oraz innych tworzyw, umożliwiając tym samym montaż konstrukcji czy nawierzchni,
  • pompy – zarówno te do ścieków, jak i wody, przydadzą się szczególnie wtedy, gdy prowadzimy prace na podmokłym terenie,
  • sprzęt do pracy na wysokości np. podnośniki czy wieże aluminiowe – okażą się niezastąpione zwłaszcza przy budowie domu piętrowego,
  • nagrzewnice i wentylatory – szczególnie przydatne w okresie jesienno – zimowym, umożliwiają ogrzanie i wentylację budynku, dzięki czemu niska temperatura i opady, nie będą powodowały powstawania wilgoci, a tym samym nie wpłyną na jakość wiązania betonu z cementem,
  • sprzęt używany do prac ziemnych – niezwykle ważny na pierwszym etapie budowy, w momencie wykonywania wykopów, kładzenia fundamentów czy wyrównywania terenu.

Gdzie wypożyczyć sprawny sprzęt budowlany?

Wypożyczenie sprzętu budowlanego nierzadko wiąże się z podpisaniem umowy i wpłaceniem kaucji, a sprzęt, który będziemy użytkować, często warty jest setki tysięcy złotych. Właśnie dlatego warto wynajmować go tylko z pewnego i sprawdzonego źródła.

Gdzie wypożyczyć sprawny sprzęt? Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jak długo firma wypożyczająca istnieje na rynku. Im dłużej, tym większa szansa, że znajdziemy na jej temat dużą ilość wiarygodnych opinii. Nie bez znaczenia będzie też zasięg działania oraz wielkość oferty. Warto sprawdzić również zapisy umowy i w razie wątpliwości, skonsultować jej brzmienie z zaufanym prawnikiem.

Wyrzynarka – rodzaje i najważniejsze funkcje wyrzynarki do drewna

Jak wygląda umowa wynajmu maszyn i sprzętu budowlanego?

Zapisy umowy na wynajem sprzętu budowlanego mogą się różnić w zależności od firmy oddającej w dzierżawę swoje urządzenia. W większości przypadków jednak stroną umowy może być osoba prywatna (a nie firma budowlana). Najemca często pobiera również kaucję w przypadku gdy dzierżawie podlega sprzęt o dużej wartości, a w przypadku urządzeń, których cena nie przekracza 100 tys. złotych, wystarczające okaże się jedynie przedstawienie dowodu osobistego.

Co zawiera umowa na wypożyczenie sprzętu budowlanego? Przede wszystkim muszą znaleźć się w niej informacje o dzierżawionym sprzęcie oraz czasie jego użytkowania. Niektóre firmy nie naliczają opłat, za wypożyczenie w niedziele i święta, jeśli takie dni wypadają podczas trwania okresu najmu.

Dodatkowo w umowie powinna znaleźć się wzmianka dotycząca godzinowego limitu pracy urządzeń oraz kaucji, którą powinien zapłacić wynajmujący. W przypadku gdy umowa podpisywana jest przez obie firmy, to często należy dołączyć do niej dokumenty rejestrowe czy też podpisane zamówienie w przypadku jednostki budżetowej oraz oświadczenie o opłaceniu składek ZUS.

Ile kosztuje wywóz gruzu? Cennik wywozu gruzu 2022 w najwiekszych miastach w Polsce

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu budowlanego?

Szukając w sieci najlepszych cen wypożyczalni sprzętu budowlanego, możemy znaleźć wiele ofert dostawców, wyposażonych w najnowsze urządzenia niezbędne do budowy domu. Większość z nich działa na terenie całego kraju, a nawet Unii Europejskiej, dzięki czemu, skorzystać z ich oferty mogą zarówno mieszkańcy dużych, jak i małych miast, a nawet firmy realizujące swoje projekty poza granicami kraju.

Ceny, które oferują najczęściej zależą od rodzaju sprzętu, ale też okresu, na który zostaną udostępnione. W jakim stopniu opłacalne jest wypożyczenie narzędzi? Rzućmy okiem poniższy cennik.

Zastosowanie Narzędzia Cena za dobę (netto)
Majsterkowanie Pilarka tarczowa elektryczna 45 zł
Szlifierka ręczna do betonu 60 zł
Wiertarka udarowa do 2J 42 zł
Zakrętarka elektryczna 48 zł
Remont i prace wykończeniowe Młot uderzeniowy o mocy do 12 J 75 zł
Szlifierka do tynków gipsowych 90 zł
Maszty oświetleniowe na trójnogu 30 zł
Zaciskarka ręczna 65 zł
Prace z betonem Betoniarka jednofazowa (150 l) 56 zł
Młot pneumatyczny do 10 kg 52 zł
Kompresor elektryczny 45 zł
Kubeł zsypowy (zestaw) 230 zł
Ogrzewanie i wentylowanie Nagrzewnica elektryczna 10-15 KW 45 zł
Wentylator elektryczny 230 V 55 zł
Prace na wysokości Drabiny aluminiowe 3 × 10 40 zł
Rusztowanie aluminiowe 2 m 50 zł

Jak działa pompa do betonu?

Wynajem sprzętu budowlanego – zalety i wady

Czy warto korzystać z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego? Rozwiązanie to jak każde inne ma wiele zalet, ale też i wad. W podjęciu decyzji, czy warto korzystać z oferty firm, czy lepiej kupić urządzenie na własność, pomocna może okazać się poniższa tabela.

Zalety Wady

• dostęp do bogatej oferty, dzięki czemu można wydzierżawić praktycznie wszystkie potrzebne sprzęty (od elektronarzędzi przez rusztowania, na dźwigach kończąc),

• brak konieczności serwisowania urządzeń,

• brak kosztów związanych z logistyką i magazynowaniem sprzętów,

• klienci wypożyczalni, mogą skorzystać z usług kierowcy (obsługa niektórych urządzeń wymaga odpowiednich uprawnień).

• problemy w przypadku przeciągania się prac (konieczność zwrotu sprzętu w określonym terminie oraz wynajmu nowego oznacza przestój w pracy, na co często nie możemy sobie pozwolić),

• ciągłe opłaty za wynajem mogą skutecznie obniżyć budżet firmy,

• wynajem sprawia, że cena usług może być wyższa niż konkurencji, a to utrudnia, chociażby wygraną w przetargach.

Wynajem sprzętu to dobra decyzja zwłaszcza wtedy gdy nie prowadzisz firmy budowlanej, a konkretne urządzenia są Ci potrzebne jedynie przez krótki czas. Właściciele przedsiębiorstw, które zajmują się realizacją inwestycji powinni jednak pomyśleć o zakupie zwłaszcza tych urządzeń, które używane są niemal na każdej budowie, a ich przechowywanie nie wymaga zajmowania dużych powierzchni. Stały najem może znacząco wpłynąć na koszt usług, co z kolei przełoży się na liczbę klientów.

Jaką tokarkę wybrać do domowego majsterkowania?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
przygotowanie domu do osuszania po zalaniu
20.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak przygotować dom do osuszania po zalaniu: kompletna lista kontrolna

Powódź to niszczycielski żywioł, który powoduje ogromne straty. Po ich ocenie...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
przygotowanie domu do osuszania po zalaniu
20.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak przygotować dom do osuszania po zalaniu: kompletna lista kontrolna

Powódź to niszczycielski żywioł, który powoduje ogromne straty. Po ich ocenie...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

REKLAMA
Zamknij