🔥 Projekty domów taniej nawet o 500 zł i więcej!🏡Sprawdź projekty w promocji!👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Wynajem sprzętu budowlanego

Największą popularnością jeszcze do niedawna cieszył się wynajem sprzętu budowlanego ciężkiego, a firmy chętnie wypożyczały koparki, dźwigi czy żurawie. Od jakiegoś czasu z oferty najmu, korzystają jednak też prywatni inwestorzy, zamawiając, chociażby podstawowe elektronarzędzia. Sprawdź, czy warto korzystać z wynajmu, czy też lepiej zakupić własne maszyny.

Kupować czy wynajmować sprzęt budowlany?

Wynajem sprzętu budowlanego nie zawsze może się opłacać. W przypadku, gdy mówimy o maszynach naprawdę dużego kalibru, ciężko wymagać, aby firma posiadała je na własność. Żurawie, których zakup kosztuje ponad 100 tys. złotych, czy koparki, które znaleźć możemy w podobnej cenie to nie tylko ogromny koszt, ale również problem z odpowiednim przechowywaniem.

Sprzęt budowlany zajmuje sporo miejsca i nie każda firma, posiada wystarczającą powierzchnię, aby w prawidłowy sposób móc je składować. Co więcej, problematyczne, mogą okazać się również kwestie logistyczne oraz regularne serwisowanie sprzętu. Mała firma, którą być może zatrudnisz do pracy nad budową własnego domu, szybciej zdecyduje się na regularne wypożyczanie sprzętu, niż na zakup czy leasing maszyn.

Jeśli jednak zechcesz samodzielnie realizować swój wymarzony projekt domu, możesz również jako prywatny inwestor wypożyczyć podstawowe elektronarzędzia. Wśród ofert bez problemu znajdziesz więc młoty pneumatyczne, betoniarki, ale również wszelkiego rodzaju maszyny do szlifowania czy osuszacze.

Jaki sprzęt budowlany warto wypożyczyć?

Najczęściej wynajmowany sprzęt budowlany to zdecydowanie ten, który ciężko składować lub przetransportować. Stale wypożycza się więc oprzyrządowanie do pracy na wysokości (podnośniki, wieże aluminiowe), kontenery z instalacją grzewczą i elektryczną oraz podesty i dźwigi budowlane. 

W sytuacji, gdy decydujemy się na realizację jednorazowej inwestycji (np. budowa własnego domu), wynajęcie sprzętu budowlanego jest niemal koniecznością. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w dobrej i zaufanej wypożyczalni we wszystkie, potrzebne narzędzia. Zyskamy wtedy pewność, że sprzęt, który użytkujemy, jest sprawny i dobrej jakości, a my nie będziemy musieli przejmować się jego serwisowaniem.

Wynajmowanie sprzętu budowlanego cieszy się dużym powodzeniem. Budując własny dom, warto pomyśleć o takich urządzeniach jak:

  • Agregaty prądotwórcze — są niezbędne do zabezpieczenia budowy w prąd i oświetlenie.
  • Różnego rodzaju piły — przydadzą się do cięcia betonu oraz innych tworzyw, umożliwiając tym samym montaż konstrukcji czy nawierzchni.
  • Pompy — zarówno te do ścieków, jak i wody, przydadzą się szczególnie wtedy, gdy prowadzimy prace na podmokłym terenie.
  • Sprzęt do pracy na wysokości — do budowy domu (zwłaszcza domy piętrowego) przydadzą się podnośniki i wieże aluminiowe. 
  • Nagrzewnice i wentylatory — szczególnie przydatne w okresie jesienno — zimowym, umożliwiają ogrzanie i wentylację budynku, dzięki czemu niska temperatura i opady, nie będą powodowały powstawania wilgoci, a tym samym nie wpłyną na jakość wiązania betonu z cementem.
  • Sprzęt używany do prac ziemnych — niezwykle przydatny na pierwszym etapie budowy, w momencie wykonywania wykopów, kładzenia fundamentów czy wyrównywania terenu.

Wynajem sprzętu budowlanego

Kiedy warto wynająć sprzęt budowlany?

Stałe i regularne wypożyczanie sprzętu budowlanego generuje koszty. Często, są one równe lub przewyższają cenę zakupu maszyny.

Dlaczego więc firmy pomimo tego decydują się na wynajem? Abstrahując od tego, czy inwestor regularnie korzysta z danego sprzętu, czy tylko przy okazji jednej lub dwóch inwestycji, najem urządzeń budowlanych jest bardzo wygodny. Dzięki niemu klient zyskuje stały dostęp do nowego, serwisowanego i profesjonalnego sprzętu, który w razie wystąpienia usterki zostanie naprawiony, a on otrzyma zastępczy.

Dodatkowo nie musi martwić się o dostarczenie zamówionej maszyny. Dzięki temu bez problemu może realizować swoje usługi zarówno w kraju, jak i za granicą, likwidując, chociażby koszty związane z logistyką.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wynajem maszyn budowlanych jest opłacalny, ponieważ kwestię tę należy rozważać na wielu płaszczyznach.

Warto pamiętać o tym, że nowo powstałe firmy mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, które znacznie ułatwią im zakup maszyn. Inwestorzy, którzy jednak działają już długi czas na rynku, muszą posiłkować się często olbrzymimi kredytami, które w przypadku braku inwestycji, trudno będzie spłacić.

Warto wiedzieć: Formalności związane z budową domu w 4 krokach!

Wynajem sprzętu budowlanego — dla kogo takie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne niż zakup?

Z wypożyczalni sprzętu najczęściej korzystają prywatni inwestorzy. Dla nich zakup potrzebnych maszyn niepotrzebnie zwiększyłby nie tylko koszt inwestycji, ale również wydłużył czas, w którym zostanie ukończona. Z opcji najmu korzystają też małe firmy, które nie mają zbyt wielu zleceń i nie mogą pozwolić sobie na wzięcie dużego kredytu, który wiąże się ze spłatą comiesięcznych zobowiązań.

Wynajem sprzętu budowlanego będzie zdecydowanie bardziej opłacalny w przypadku małych firm oraz prywatnych inwestorów. Niezależnie od tego, przez jak długi okres będą oni użytkować maszyny, trudno będzie im przekroczyć tzw. próg opłacalności. Dodatkowo te dwie grupy odbiorców, często nie posiadają miejsca, w którym mogliby składować zakupione maszyny.

Jaki jest koszt wynajmu sprzętu budowlanego?

Szukając w sieci wypożyczalni sprzętu budowlanego, znaleźć możemy wiele ofert dostawców, wyposażonych w najnowsze urządzenia niezbędne do budowy domu. Większość z nich działa na terenie całego kraju, a nawet Unii Europejskiej, dzięki czemu, skorzystać z ich oferty mogą zarówno mieszkańcy dużych, jak i małych miast, a nawet firmy realizujące swoje projekty poza granicami kraju.

Ceny wypożyczenia konkretnego sprzętu różnią się między sobą i zależą, chociażby od długości okresu, na który zostaną klientowi udostępnione. Poniżej zamieściliśmy orientacyjne ceny maszyn, w zależności od ich zastosowania.

Zastosowanie

Narzędzie

Cena za dobę (netto)

Majsterkowanie

Pilarka tarczowa elektryczna

Szlifierka ręczna do betonu

Wiertarka udarowa do 2J

Zakrętarka elektryczna

35 zł

55 zł

37 zł

42 zł

Remont i prace wykończeniowe

Młot uderzeniowy o mocy do 12 J

Szlifierka do tynków gipsowych

Maszty oświetleniowe na trójnogu

Zaciskarka ręczna

68 zł

81 zł

40 zł

20 zł

Prace z betonem

Betoniarka jednofazowa (150 l)

Młot pneumatyczny do 10 kg

Kompresor elektryczny

Kubeł zsypowy (zestaw)

50 zł

50 zł

40 zł

204 zł

Ogrzewanie i wentylowanie

Nagrzewnica elektryczna 10-15 KW

Wentylator elektryczny 230V

40 zł

51 zł

Prace na wysokościach

Drabiny aluminiowe 3x10

Rusztowanie aluminiowe 2 m

37 zł

45 zł

Jak wygląda umowa wynajmu sprzętu budowlanego?

Umowa na wynajem sprzętu budowlanego może się różnić w zależności od firmy oddającej w dzierżawę swoje urządzenia. Osoby, które chcą wypożyczyć sprzęt, nie muszą zakładać własnej firmy budowlanej, a w większości przypadków, decydując się na wypożyczenie sprzętu o wartości do 100 tys. zł, wystarczy przedłożyć jedynie swój dowód osobisty.

Nie przegap: Organizacja budowy - od czego zacząć budowę domu?

Umowa wypożyczenia sprzętu budowlanego — niezbędne informacje

Umowa na wypożyczenie sprzętu budowlanego musi przede wszystkim zawierać informacje o dzierżawionym sprzęcie oraz czasie jego użytkowania. Niektóre firmy nie naliczają opłat, za wypożyczenie w niedziele i święta, jeśli takie dni wypadają podczas trwania okresu najmu.

Dodatkowo w umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące godzinowego limitu pracy urządzeń oraz kaucji, którą powinien zapłacić wynajmujący. Do podpisania umowy, często należy dołączyć dokumenty rejestrowe firmy, podpisane zamówienie w przypadku jednostki budżetowej oraz oświadczenie o opłaceniu składek ZUS.

Wynajem sprzętu budowlanego

W jakich przypadkach zakup sprzętu budowlanego będzie lepszym rozwiązaniem?

Firma, która posiada na stanie własny sprzęt budowlany, nie musi martwić się jego dostępnością. Jest to szczególnie istotne w sytuacji przeciągających się prac czy robót. Dodatkowo posiadanie własnych maszyn, często ułatwia generowanie niższych kosztów, a tym samym wygrywanie przetargów. Zakup maszyn jest szczególnie interesującą opcją w przypadku firm, które mogą liczyć na dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jak wybrać godną zaufania firmę, która wypożycza sprzęt budowlany?

Wypożyczenie sprzętu budowlanego wiąże się z podpisaniem umowy i wpłaceniem kaucji. Sprzęt, który nasza firma będzie użytkować, często warty jest setki tysięcy złotych, dlatego powinniśmy wynajmować go tylko z pewnego i sprawdzonego źródła.

Przede wszystkim warto sprawdzić, jak długo firma wypożyczająca istnieje na rynku. Im dłużej, tym większa szansa, że znajdziemy na jej temat dużą ilość wiarygodnych opinii. Nie bez znaczenia będzie też zasięg działania oraz wielkość oferty. Warto sprawdzić również zapisy umowy i w razie wątpliwości, skonsultować jej brzmienie z zaufanym prawnikiem.

Sprawdź też: Wybór projektu a koszty budowy domu

Wynajem sprzętu budowlanego – zalety i wady

Oferta wynajmu sprzętu budowlanego jest niesamowicie bogata. Bez problemu możemy wydzierżawić praktycznie wszystkie sprzęty, od elektronarzędzi przez rusztowania, a na dźwigach kończąc. W internecie znajdziemy oferty wielu dużych firm i z łatwością porównamy przedstawione ceny.

Decydując się na wypożyczenie sprzętu budowlanego, zyskujemy dostęp do szerokiej oferty, nowych i dobrze utrzymanych urządzeń. Oznacza to, że nie musimy martwić się żadnymi usterkami, serwisami oraz naprawami, a w razie problemów otrzymamy zastępcze urządzenie.

Wypożyczenie, jeśli nie należy do regularnych praktyk, może nieść za sobą spore oszczędności finansowe i jest znacznie bezpieczniejsze w przypadku firm, które nie odnotowują regularnych przychodów. Obsługa niektórych maszyn wymaga specjalnych uprawień, a korzystając z wypożyczalni, często możemy skorzystać też z usług kierowcy, który przez określony czas będzie pracować na naszej budowie i obsługiwać maszynę.

Kolejną zaletą jest brak problemów logistycznych. Nie posiadając sprzętu na własność, nie musimy martwic się o jego transport oraz odpowiednie przechowywanie.

Dla dużych dobrze prosperujących firm wypożyczanie sprzętu może mieć jednak swoje wady. Największą z nich z całą pewnością jest długoterminowość prac. Firmy, które realizują duże inwestycje, wykorzystując sprzęt praktycznie cały czas, nie mogą pozwolić sobie na ewentualne przestoje spowodowane brakiem sprzętu. Co więcej, systematyczne opłaty za wynajem, znacząco obciążyłyby budżet firmy oraz wpłynęłyby na rentowność inwestycji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica
Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...