Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dlatego chcąc cieszyć się na następną i jeszcze kolejną wiosnę pięknym tarasem trzeba zadbać o jego wygląd już teraz. Sprawdź, jak powinno wyglądać odpowiednie zabezpieczenie tarasu na zimę przed wilgocią i mrozem w zależności od materiału, jakim został wyłożony.

Od kilku lat zimy w naszym kraju są dość łagodne, ale nie oznacza to wcale, że można zrezygnować z zabezpieczania tarasu. Niska temperatura i wilgoć mogą wyrządzić bowiem bardzo dużo szkody. W przypadku rozwiązań drewnianych deski mogą ulec odkształceniu, a ich wytrzymałość zdecydowanie się zmniejszyć. Podłoga na taras wykonana z betonu jest mniej podatna na uszkodzenia, ale ona również może ulec zniszczeniu w razie braku zabezpieczenia.

Dlatego właśnie warto wygospodarować trochę czasu na pokrycie nawierzchni tarasu odpowiednim środkiem ochronnym, zamiast w przyszłym roku poświęcać go znacznie więcej na przeprowadzenie prac remontowych. Sprawdź, jak zabezpieczyć taras przed zimą, jeśli jest drewniany lub betonowy. Czy oba wymagają takiej samej uwagi przed zimą? Czym zabezpieczyć taras na zewnątrz?

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę? Krok po kroku

Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie drewnianego tarasu przed zimą jest olejowanie. Metoda ta chroni drewno przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych takich jak mróz czy wilgoć. W dodatku jest prosta i szybka, a puszka oleju impregnującego do tarasu jest dość tania i bardzo wydajna.

Olej wypełnia pory w drewnianej podłodze tarasu, dzięki czemu woda nie jest w stanie wnikać w wolne przestrzenie w materiale. Zamarzająca w szczelinach woda, zwiększając swoją objętość, mogłaby bowiem prowadzić do pękania desek, czemu skutecznie zapobiega właśnie olejowanie.

Co więcej, zabezpieczenie nawierzchni tarasu olejem chroni drewno przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i utratą koloru. Warto postawić na taki preparat, który dodatkowo zapobiegnie powstawaniu grzybów i pleśni.

Skoro wiesz już, jak zabezpieczyć drewno tarasowe przed zimą, to poznaj również zasady, jakich trzeba przestrzegać, aby zapewnić deskom ochronę na najwyższym poziomie. Okazuje się bowiem, że znaczenie ma nie tylko to, czym zabezpieczamy drewniany taras zimą, lecz także kiedy to robimy i w jakim stanie są deski przed rozpoczęciem olejowania

W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie tarasu z drewna przed zimą?

Zanim przystąpimy do olejowania, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić całą nawierzchnię tarasu. Drewno, które chcemy poddać konserwacji, musi być bowiem czyste. W dokładnym umyciu konstrukcji pomoże nam myjka ciśnieniowa i szczotka ryżowa oraz specjalny detergent.

Jest to istotne dlatego, że olej nakłada się na surowe drewno. Jeśli deski są pomalowane lakierem lub farbą, należy pozbyć się warstwy preparatu, najlepiej przy pomocy papieru ściernego. Zabiegowi czyszczenia należy także poddać drewno stare, zszarzałe i mocno zabrudzone. Właściwie przygotowane podłoże prościej jest pomalować i łatwiej uzyskać równomierne wybarwienie.

Gdy drewno wyschnie, można rozpocząć olejowanie tarasu drewnianego. Przed rozpoczęciem pracy warto jeszcze zapoznać się z zaleceniami producenta, aby przez niewłaściwe postępowanie nie obniżyć skuteczności oleju. Jest jeszcze kilka innych czynników, które warto wziąc pod uwagę.

  • Zabezpieczenie tarasu na zimę poprzez olejowanie najlepszy rezultat przyniesie w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Dlaczego powinniśmy unikać wiatru, skoro mógłby on przyspieszyć proces wysychania oleju? Odpowiedź jest prosta – wiatr niesie ze sobą pył i kurz, przez co zanieczyszcza zabezpieczaną powierzchnię.
  • Niebagatelne znaczenie ma także poziom wilgotności, który nie powinien przekraczać 80% przy olejowaniu tarasu. Temperatura, jaka powinna przy tym panować, to 10–20 stopni Celsjusza, oczywiście na plusie.
  • Podczas olejowania taras drewniany nie powinien być wystawiony na działanie promieni słonecznych. Prace dobrze jest zaplanować wtedy, gdy przez kolejne 2-3 dni przed, jak i po konserwacji będzie utrzymywać się ładna pogoda, choć bez bezpośredniego nasłonecznienia. Wtedy zyskamy pewność, że konstrukcja jest sucha, a olej porządnie wniknie w deski, a później wyschnie.

Czy jako alternatywę możemy zastosować także lazurę do drewna? Przekonaj się!

Ile kosztuje olejowanie tarasu? 5 litrowa puszka oleju bezbarwnego kosztuje około 150-180 zł, choć są i takie, które kosztują nawet 3 razy więcej. Przeznaczone mogą być one np. do drewna egzotycznego.

Warto też zastanowić się, czy lepiej wykonać olejowanie, czy lakierowanie tarasu. Lakier również pozwoli Ci ochronić taras przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych w czasie zimowych miesięcy. Niestety, ale z czasem, wraz z eksploatacją powierzchni, lakier może zacząć się łuszczyć, a w miejscach najczęściej używanych może dojść do jego wytarcia. Stwarza on także możliwość szkodliwego oddziaływania wody na drewno, niekiedy pogarsza również wygląd tarasu.

Przy renowacji tarasu pomalowanego lakierem najpierw trzeba bardzo dokładnie usunąć starą powłokę. Jeśli już wybierasz lakierowanie tarasu, wykorzystaj do tego celu dobry jakościowo lakier, przeznaczony do zastosowań zewnętrznych. Przy olejowaniu o wiele łatwiej jest dogłębnie zabezpieczyć drewno, także od wewnątrz.

Z czego najlepiej wykonać schody zewnętrzne na taras?

Jak wygląda zabezpieczenie tarasu z desek kompozytowych przed zimą?

Alternatywą dla desek drewnianych jest taras z desek kompozytowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że materiał ten spełnia wszystkie wymagania idealnego materiału wykończeniowego.

Deski kompozytowe wytwarza się z mączki drewnianej z domieszką polimerów, dzięki czemu cechują się one praktycznymi właściwościami typowymi dla tworzyw sztucznych. Z wyglądu za to do złudzenia przypominają drewno. Ładnie się prezentują, a przy okazji są bardzo wygodne w eksploatowaniu – nie wymagają częstej pielęgnacji oraz są wysoce odporne na czynniki zewnętrzne.

Desek kompozytowych nie trzeba tak jak tych wykonanych z drewna olejować ani lakierować. Przed zimą wystarczy jedynie oczyścić taras z liści i innych zanieczyszczeń naniesionych przez wiatr. Dobrze jest sprawdzić drożność odpływów, a w razie konieczności oczyścić je z nagromadzonego brudu. Na koniec wystarczy tylko spłukać całą nawierzchnię myjką ciśnieniową i gotowe.

Pomimo tego, że desek kompozytowych w żaden sposób się nie zabezpiecza, nie nasiąkają one wodą. Nie ma więc potrzeby usuwania z nich śniegu. Dodatkowo mają specjalną, antypoślizgową powłokę, która sprawia, że podczas mrozów na tarasie nie tworzy się tafla lodu.

drewniany taras zimą z widokiem na góry

Jak się konserwuje taras z płytek ceramicznych zimą?

Nie każdy decyduje się na drewno lub jego imitację na tarasie, zdecydowana większość wybiera płytki gresowe lub klinkierowe. Powodem tego są lepsze parametry wytrzymałościowe – gres charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nawet przy wieloletnim eksploatowaniu nie jest podatny na rysy i zadrapania. Niski stopień nasiąkliwości z kolei zabezpiecza taras przed opadami deszczu i śniegu.

Jak zabezpieczyć taras z płytek ceramicznych na zimę? Jak zabezpieczyć płytki na tarasie, by cieszyły oko i zachowały właściwości na długie lata? W pierwszej kolejności trzeba go oczyścić – usunąć brud, liście, drobne gałązki i inne nieczystości. Mycie tarasu, na którym położone są płytki ceramiczne, można wykonać za pomocą preparatów chemicznych, które są przeznaczone do posadzek tego rodzaju. Pamiętaj, że czynności te trzeba wykonać jeszcze wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest powyżej zera.

By zabezpieczyć takie kafelki przed zimą, wystarczy nałożyć na szczeliny silikonowe impregnaty. Bez impregnatu woda mogłaby wniknąć w głąb posadzki, a podczas mrozów zamarznąć i przyczynić się do pękania płytek. Ponadto, jeśli na posadzce tarasu są jakiekolwiek wyszczerbienia, należy je przed zimą naprawić. Jak zabezpieczyć płytki przed mrozem? Z wykorzystaniem przeznaczonych do tego impregnatów.

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?

Jak zabezpieczyć betonowy taras na zimę?

Wydawać by się mogło, że taras betonowy jest na tyle solidny i trwały, że nie wymaga żadnej uwagi z Twojej strony przed sezonem zimowym. Niestety i w tym przypadku potrzebuje odpowiedniego działania. Jak zabezpieczyć taras betonowy przed zimą, by nie popękał?

Musisz wiedzieć, że w każdej betonowej powierzchni tarasowej po kilku latach eksploatacji pojawić się mogą drobne ubytki i wyszczerbienia, w których gromadzić się może woda. Jeśli nie zadbasz o zabezpieczenie tarasu, woda ta wniknie w posadzkę, a kiedy zamarznie, może zniszczyć strukturę betonu.

Jak zabezpieczyć taras tego typu przed zimą? Powinieneś wykorzystać w tym celu odpowiedni impregnat przeznaczony do betonu. Zanim jednak to nastąpi, już jesienią dokonaj niewielkich napraw w strukturze rozwiązania, by nie powstały większe uszczerbki.

Zanim zrobi się na zewnątrz wyjątkowo chłodno, powinieneś zaopatrzyć się w gotową zaprawę cementową i naprawić rysy i dziury w betonie. Najlepiej sprawdzi się w takim przypadku zaprawa naprawcza z dodatkiem specjalnych żywic syntetycznych.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie z betonowego tarasu piasku, brudu czy liści. Do oczyszczenia możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową. Kiedy taras jest już czysty, możesz zagruntować beton dwoma warstwami masy kontaktowej. Dzięki niej wypełnisz wszelkie rowki i szczeliny.

Jak zbudować taras betonowy i ile nam to zajmie?

Czym osłonić taras na zimę?

Pojawia się jeszcze pytanie, czy przykrywać taras na zimę? Wszystko zależy od surowca, z jakiego został wykonany. W przypadku ceramiki, betonu czy gresu można, ale nie trzeba tego robić. Jeśli jednak mamy taras drewniany, który pomimo zabiegów renowacyjnych, w porównaniu z rozwiązaniami z innych materiałów, najszybciej się niszczy, warto osłonić go przed deszczem i wiatrem, nawet jeśli wykonaliśmy olejowanie.

Jak zabezpieczyć płytki na tarasie przed zimą? Często wybieraną osłoną są ażurowe panele wykonane z drewna, wikliny lub technorattanu. Równie dobrze sprawdza się markiza, jak i zadaszenie namiotowe. Warto także rozważyć montaż daszku nad tarasem lub foliowych rolet. Każda z tych osłon zabezpieczy taras przed deszczem i śniegiem, a przy okazji da trochę wytchnienia latem podczas upałów, osłaniając przed słońcem.

Jeśli masz betonowy taras, także można go zabezpieczyć przed mrozem czy opadami śniegu przy użyciu odpowiednich okryć. Możesz wykorzystać do tego specjalne panele wykonane z technorattanu lub z wikliny.

Zabezpieczenie tarasu na zimę – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby taras ładnie się prezentował i służył nam możliwie jak najdłużej, nie wystarczy tylko zabezpieczyć go przed zimą i przygotować na wiosnę. Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja całej nawierzchni. Rodzaj zabiegów uzależniony jest oczywiście od zastosowanego materiału.

Deski drewniane trzeba konserwować przy zastosowaniu specjalnych środków i systematycznie usuwać z nich brud i piasek. W okresie wzmożonych opadów atmosferycznych trzeba usunąć nadmiar wilgoci, ewentualnie zamontować osłonę, aby nie dopuścić do sytuacji, w której cały taras będzie „stać” w wodzie.

Płytki ceramiczne z kolei powinno się raz na jakiś czas przemywać wodą z dodatkiem specjalnego płynu do mycia ceramicznych nawierzchni. Najmniej uwagi wymaga pielęgnacja desek kompozytowych – wystarczy je od czasu do czasu pozamiatać i umyć przy pomocy myjki ciśnieniowej lub, podobnie jak płytki, wodą z detergentem.

Dzięki powyższym zabiegom i odpowiedniemu zabezpieczaniu tarasu przed zimą odwdzięczy się on pięknym wyglądem i posłuży przez długie lata. Pamiętaj, że łatwiej i przede wszystkim taniej jest od czasu do czasu umyć płytki lub naolejować deski, niż wymieniać całą nawierzchnię, gdy dojdzie do zaniedbań w zakresie jej pielęgnacji.

Jakie materiały na taras są odporne na śnieg?

Nie da się ukryć, że drewniany taras ma swój urok i z pewnością ładnie się prezentuje, ale mimo wszystko jest to najmniej trwały surowiec spośród dostępnych na rynku. Wymaga regularnej konserwacji, trudno go utrzymać w czystości, a w dodatku pod wpływem słońca zmienia kolor.

Po zimie, nawet pomimo olejowania przed jej nadejściem, taras z drewna może nie prezentować się już tak dobrze, jak zaraz po zamontowaniu. Dlatego właśnie chcąc cieszyć się pięknym miejscem do wypoczynku przez lata, lepiej postawić na płytki ceramiczne, gres lub kostkę brukową.

Najchętniej i najczęściej wybierane do wykończenia nawierzchni tarasów są płytki ceramiczne. Są odporne na mróz i ścieranie, w dodatku antypoślizgowe. Wybierając je, trzeba tylko zwrócić uwagę, by były przeznaczone do układania na zewnątrz. Większość ceramiki jest bowiem dedykowana wnętrzom i łatwo się pomylić.

Niską nasiąkliwością i wysoką odpornością na śnieg oraz mrozy cechuje się też gres. Sprawia to, że jest surowcem wręcz idealnym na taras. Planując taras na gruncie, warto za to postawić na kostkę brukową lub betonowe płyty. Zarówno jeden, jak i drugi materiał zapewni wytrzymałość i funkcjonalność, a w końcu na tym najbardziej nam zależy.

Jak wybrać najlepsze barierki tarasowe i ile będą kosztować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij