Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy i czy warto z niego korzystać?

Grzejnik olejowy

Grzejnik olejowy to dobry sposób na ogrzanie pomieszczenia, w którym przebywają alergicy. Nie spala kurzu, a dodatkowo tworzy korzystny mikroklimat. Co ciekawe, sprawdzi się również do ogrzania dużych pomieszczeń. Taki wybór uchodzi za energooszczędny i ekonomiczny. Ile w tym prawdy? Sprawdźmy, ile prądu zużywa grzejnik olejowy i czy warto z niego korzystać.

Ogrzewanie w domu jest niezwykle istotne. O tym, jak ważna jest jego rola, przekonasz się w okresie zimowym, nie tylko w kontekście swojego komfortu, ale też wysokości rachunków. Czasami jednak najbardziej przemyślane rozwiązania wdrożone na etapie projektowania domu okazują się niewystarczające. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup dodatkowego źródła ogrzewania, w tym np. grzejnika olejowego.

Opinie na temat tego urządzenia są bardzo pozytywne. Grzejnik jest mobilny, a to sprawia, że łatwością przetransportujesz go z jednego pomieszczenia do drugiego. Dodatkowo jest bezpieczny. W dzisiejszych czasach przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność grzejników olejowych czy ich zalety i wady, ale również to, ile prądu potrzebują do funkcjonowania. 

Czym jest i jak działa grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy elektryczny, podobnie jak elektryczne grzejniki listwowe, należy do urządzeń typu konwekcyjnego. To oznacza, że ma na celu ogrzanie całego pomieszczenia poprzez ogrzewanie powietrza, a nie skupianiu się na ogrzewaniu konkretnych elementów we wnętrzu. Właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, czyli takich, w których można się odgrodzić, zamykając drzwi.

Warto przy tym wspomnieć, że elektryczne grzejniki olejowe są bezpieczne, bardzo ciche i mogą zapewnić wysokiej jakości ogrzewanie pojedynczego pomieszczenia. Nie są jednak przeznaczone do szybkiego ogrzewania. Ocieplenie pomieszczeń do komfortowego poziomu może zająć nawet 30 minut. Jeśli więc szukasz natychmiastowego efektu, możesz poczuć się rozczarowany.

W takim razie jak działa grzejnik olejowy? Żebra tego typu urządzeń są wypełnione olejem, który jest następnie podgrzewany za pomocą elektrycznych elementów grzejnych. Olej nigdy się nie spala i nie wymaga wymiany, zamiast tego jest tylko podgrzewany. Bardzo dobrze zatrzymuje ciepło i to przez wiele godzin, zużywając do tego mniej energii, niż gdyby utrzymywał ciepło powietrza przez ten sam okres.

W grzejniku nie ma też wentylatora, który rozwiewa mikrocząsteczki kurzu czy pyłków po całym pomieszczeniu, dzięki czemu to doskonały wybór dla każdego, kto cierpi na alergie.

Jakie są koszty elektrycznego ogrzewania domu o powierzchni 100 m2?

grzejnik olejowy na białym tle

Jaką moc może mieć grzejnik olejowy? Ile prądu przy tym zużyje?

Z reguły wszystkie grzejniki olejowe mają maksymalną moc znamionową 1500 W, co jest normą dla większości przenośnych urządzeń grzewczych. W większych pomieszczeniach konieczny może być wybór urządzeń o nieco większej mocy. Jaką powierzchnię są w stanie ogrzać? Bez problemu znajdziesz na rynku grzejnik olejowy 2000 W, a nawet model o mocy 2500 W, który ociepli pomieszczenie o powierzchni ponad 30 m2. Zastanów się jednak, czy taka duża moc będzie niezbędna.

Dla przykładu, w małej łazience sprawdzi się grzejnik olejowy 500 W. Na 1 m2 łazienki powinno bowiem przypadać 130 W, a każdego innego pomieszczenia  75 W w nowym budownictwie i 100 W w starym. To oznacza, że do ogrzania pokoju o powierzchni 12 m2 w Twoim nowym domu będziesz potrzebował grzejnika o mocy 900 W.

W takim razie czy grzejnik olejowy pobiera dużo prądu? W zdecydowanej większości przypadków maksymalna moc znamionowa elementu grzejnego będzie na tym samym poziomie, co w przypadku konwencjonalnych elektrycznych kaloryferów do pomieszczeń. Oznacza to zatem, że wynosi 1500 watów.

Jakie są typy grzejników do domu i jaki wybrać, by cieszyć się ciepłem i niskimi rachunkami?

Przyjrzyjmy się teraz, ile prądu zużywa grzejnik olejowy 2500 W, zakładając, że korzystamy z niego przez 4 godziny dziennie. 2500 W to inaczej 2,5 kW, co oznacza, że w ciągu godziny zużyje 2,5 kW prądu. Biorąc pod uwagę, że średnia cena 1 kW w Polsce wynosi 0,77 zł, za 4 godziny pracy urządzenia zapłacimy 7,70 zł.

Urządzenie o tak wysokiej wydajności rzadko kiedy będzie jednak nam potrzebne. Sprawdźmy więc, ile prądu zużywa grzejnik olejowy 2000 W, zakładając, że korzystamy z niego przez taki sam czas. W ciągu 4 godzin urządzenie zużyje 8 kW, czyli za jego pracę zapłacimy 6,16 zł.

Pamiętajmy jednak o tym, że na metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać ok. 100 W mocy. W pokoju o powierzchni 15 m2 wystarczający okaże się więc grzejnik olejowy 1500 W. Ile prądu zużywa takie urządzenie? W ciągu godziny 1,5 kW co w przypadku 4 godzin pracy daje kwotę 4,62 zł.

Czy to dużo? Grzejnik olejowy cieszy się dobrymi opiniami dotyczącymi zużycia prądu. Warto pamiętać o tym, że aktualnie cena prądu jest bardzo wysoka i niemal każde urządzenie elektryczne stanowi obciążenie dla domowego budżetu. 

Czy grzejniki olejowe są energooszczędne?

Mówi się, że grzejnik olejowy jest energooszczędny. Ile w tym prawdy? Rzeczywiście cała energia elektryczna, jaką pobiera, jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła. To sprawia, że jest jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania każdego pomieszczenia. Jest również zaskakująco tani w eksploatacji.

Koszt eksploatacji grzejnika olejowego już omówiliśmy. A jak wypada on na tle innych urządzeń? Okazuje się, że najlepiej wypadają właśnie grzejniki olejowe, które są energooszczędne dzięki temu, w jaki sposób działają.

Kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Ile kosztuje grzejnik olejowy?

Cena pojedynczego grzejnika olejowego nie należy do wysokich. Zazwyczaj zaczyna się już od 240 złotych, a sięgać może nawet ok. 1000 złotych. Szukaj modeli uznanych marek z przedłużonymi gwarancjami — to znak, że ufają sprzedawanemu przez siebie produktowi.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, należy pamiętać o podstawowych zasadach: elektryczne grzejniki olejowe nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Są dobrym rozwiązaniem dla małych, dobrze uszczelnionych, izolowanych pomieszczeń lub jako uzupełnienie innych rodzajów ogrzewania, np. ogrzewania sufitowego.

nagrzewanie pomieszczenia grzejnikiem olejowym

Jak właściwie i ekonomiczne korzystać z grzejnika olejowego?

Ogrzewacze elektryczne olejowe obniżają całkowity rachunek za energię, ponieważ można odizolować jedno pomieszczenie i ogrzewać je za pomocą nagrzewnicy olejowej. Ustaw temperaturę i użyj trybów ekologicznych albo termostatu grzejnikowego, aby była włączana i wyłączana cyklicznie. 

Poniżej odpowiadamy na popularne pytania dotyczące eksploatacji takiego sprzętu.

  • Czy można zostawić grzejnik olejowy na noc? Jak najbardziej. Dodatkowo sposób jego ogrzewania nie wysusza pomieszczenia, dzięki czemu zwiększa się komfort spania.
  • Czy grzejnik olejowy może być niebezpieczny? Jest to całkowicie bezpieczne urządzenie, które może być używane w domu, w którym mieszkają dzieci czy alergicy.
  • Warto wybrać grzejnik olejowy panelowy czy żeberkowy? Jeśli zależy Ci na estetyce i nowoczesnym wyglądanie, to zdecydowanie warto postawić na grzejnik panelowy.
  • Czy grzejnik olejowy może się zapalić? W związku z tym, że olej nigdy się nie spala, nie ma możliwości, aby urządzenie się zapaliło. Dodatkowo wymiana oleju nie jest konieczna. 

Grzejnik olejowy czy konwektorowy?

Co jest lepsze: grzejnik olejowy czy konwektorowy? Ponieważ grzejniki olejowe podgrzewają płyn w środku, zachowuje on swoje ciepło. Oznacza to, że chłodzenie grzejnika trwa dłużej, a ten nadal generuje ciepło, nawet gdy nie jest pobierana energia. Grzejniki konwektorowe stosunkowo szybko tracą ciepło. Jednak z drugiej strony grzejnik konwektorowy zapewni szybkie ogrzewanie niemal na żądanie. Warto zatem przemyśleć, na czym, najbardziej Ci zależy.

A co jest lepsze pod względem ekonomicznym? W tym wypadku grzejnik olejowy wydaje się zasadniejszym wyborem.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...