Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

(Extradom)

Wybór sposobu ogrzewania domu ma ogromne znaczenie. Od decyzji tej zależy zarówno komfort przebywania w nim, jak również koszty jego eksploatacji. Dlatego już na etapie planowania budowy, warto zastanowić się, jak ogrzać dom tanio i efektywnie.

Metody ogrzewania domu różnią się między sobą nie tylko kosztem wykonania samej instalacji, ale również kosztem zakupu paliwa czy nawet wygodą eksploatowania. Dlatego, chcąc podjąć właściwą decyzję, należy przeanalizować wszystkie możliwości - zarówno pod względem komfortu, jak i energooszczędności.

Ogrzewanie paliwem stałym

Jest to rozwiązanie najczęściej praktykowane w domach. Choć nie jest pozbawione wad, posiada mnóstwo zalet. Ale uwaga - tutaj wszystko zależy od tego, jaki rodzaj paliwa stałego wybierzemy.

Jeszcze do niedawna niezwykle popularne były kotły węglowe. Ich zaletą był przede wszystkim łatwy montaż instalacji. Niestety minusem okazywała się konieczność codziennej i bezpośredniej obsługi kotła, a także magazynowanie paliwa, co było związane z wygospodarowaniem kolejnego pomieszczenia na składowanie.

Obecnie ogrzewanie węglem wypiera ekogroszek. Pozwala na ogrzanie domu nawet dwukrotnie taniej w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym czy gazowym. Atutem jest nie tylko korzystna cena, ale również wygoda obsługi. Wystarczy zamontować kotły z podajnikiem, by ograniczyć konieczność ładowania paliwa do jednego dnia w tygodniu.

Można rozważyć również ogrzewanie miałem. Odpady węglowe okazują się być najtańszą formą paliwa - mogą kosztować nawet 40% mniej niż ekogroszek. Warto jednak mieć na uwadze jego dość niską kaloryczność. To zaś oznacza, że do uzyskania zadowalających efektów grzewczych, należy zużyć znacznie więcej miału. Może się więc okazać, że ogrzewanie miałem wcale nie będzie tak atrakcyjne pod względem kosztów. Pozostaje także kwestia konieczności regularnego dostarczania paliwa oraz dość wysokie pylenie, co utrudnia zachowanie czystości w pomieszczeniu.

Ogrzewanie gazowe

Jest to rozwiązanie, które cieszy się wzrastającą popularnością. Atutem jest stosunkowa niska cena eksploatacji (w porównaniu choćby z ogrzewaniem elektrycznym). Nowoczesne kotły gazowe nie wymagają w zasadzie obsługi. Nie trzeba martwić się o regularne dostarczanie surowca. A przy tym można zapewnić sobie ogrzewanie ciepłej wody (wybierając gazowe kotły dwufunkcyjne). Istnieje możliwość ustawienia określonej temperatury i swobodnego jej regulowania - w zależności od potrzeb i temperatury otoczenia.

Ogrzewanie olejowe

Nowoczesne kotły olejowe stanowią połączenie komfortu oraz oszczędności. Co prawda koszt wykonania instalacji oraz zakup samego kotła jest wysoki, jednakże wygoda jest porównywalna, jak w przypadku ogrzewania gazowego. Olej jako paliwo charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co pozwala na dużą efektywność spalania.

Ogrzewanie elektryczne

Nie jest to popularne rozwiązanie w domach, z uwagi na dość wysokie koszty eksploatacyjne. Niski jest z kolei koszt instalacji systemu grzewczego. Ponadto nie jest wymagane posiadanie specjalnego pomieszczenia na kotłownię i składowanie paliwa, nie ma konieczności tworzenia dodatkowych przyłączy, jak np. w przypadku ogrzewania gazowego. Atutem jest ponadto możliwość programowania temperatury, co pozwala na maksymalne wykorzystanie gromadzonego ciepła. Żeby zapewnić sobie stosunkowo niskie koszty ogrzewania oraz odpowiednio wysoką temperaturę, warto postawić na piece akumulacyjne lub promiennikowe.

Planując wykonanie instalacji grzewczej, warto mieć na uwadze nie tylko wysokość kosztów, ale również i komfort. Dobrze jest wybrać zatem te systemy, które spełniają oba kryteria jednocześnie. Niekiedy warto jest ponieść wyższy koszt montażu instalacji grzewczej, by potem cieszyć się wygodą obsługi systemu oraz zyskać na niskich opłatach za ogrzewanie.

Arch. Agata Tatarek

INFORMACJA O ZAKAZIE KOPIOWANIA

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione.

0

  0   ·  24 marca 2016

A pelet nic o pelecie? Wlasnie kupilem piec 😃

  0   ·  28 marca 2016

ja właśnie też chcę na pellet !

Artykuły podobne

Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.

2

i podoba się to.

Fundamenty to kluczowy element konstrukcji, podstawa każdego budynku, to na nich opiera się ciężar całej konstrukcji. Dzięki nim, dom stoi stabilnie i jest bezpieczny. Niestety nieocieplone mogą przysporzyć domowników o spore wydatki, ponieważ przenoszą na grunt nie tylko całe obciążenie ale i ciepło nagromadzone wewnątrz domu.

0

Zróżnicowanie temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu skłania domowników do zadbania o jak najlepszy komfort cieplny. Należy pamiętać o regularnej cyrkulacji świeżego powietrza. Wymiana tlenu zapewni bezpieczeństwo dla naszego zdrowia i nie dopuści do namnażania zarazków w zamkniętych pomieszczeniach.

1

podoba się to.