Jak zrobić oczko wodne? Poradnik krok po kroku
Jak zrobić oczko wodne? Ten popularny element wielu ogrodów z całą pewnością ma ogromny wpływ na estetyczne wykończenie przydomowych zieleńców. Wbrew pozorom rozwiązanie to możesz wybrać niezależnie od stylu, w którym urządziłeś swój ogród, jednak kilka z nich — szczególnie te, naturalne z bogatą roślinnością pasują do zbiorników wodnych idealnie. Sprawdź, jak powstaje oczko wodne krok po kroku.
Aranżację ogrodu nierzadko zaczynamy już po zakupie projektu domu, gdy zostanie on w całości zaadaptowany do zasad zamieszczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli, zwłaszcza dużych ogrodów, którzy myślą o własnej hodowli ryb czy też po prostu lubią słuchać rechotu żab, czy delikatnego szumu wody. Oczko wodne ma sporo zalet, dlatego warto dowiedzieć się jak stworzyć je obok własnego domu.
Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? O czym warto pamiętać?
Zanim zabierzesz się za budowę zbiornika w swoi ogrodzie, warto, abyś na początku pochylił się nad kwestiami prawnymi. Czy Prawo budowlane zezwala na swobodną budowę oczka wodnego? Pozwolenie na budowę w większości przypadków nie jest wymagane, jeśli zbiornik będzie służył jedynie celom rekreacyjnym, a lustro wody w oczku nie przekroczy 50 m2. W takich sytuacjach wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia.
Drugi etap to odpowiednie planowanie. W tym miejscu powinieneś dokładnie określić wielkość zbiornika oraz jego lokalizację (pamiętaj, aby mieć bliski dostęp do prądu i bieżącej wody, co znacząco ułatwi pielęgnację), ale też zastanowić się nad potrzebnymi materiałami.
Najpopularniejszym rozwiązaniem do budowy oczka jest użycie specjalnej folii wykonanej z kauczuku syntetycznego, PE lub PVC. Jak zrobić oczko wodne z folii? Wystarczy wyłożyć nią wykopany wcześniej zbiornik, a wystający materiał zamaskować np. ozdobnymi kamieniami lub żwirem. Innym sposobem, który sprawdzi się np. w nowoczesnych ogrodach, może być wykonanie betonowego zbiornika.
Jak zrobić oczko wodne bez folii? Sposób wykonania w dużej mierze zależy od rodzaju podłoża, jakim dysponujesz. W niektórych przypadkach stosowanie folii lub innych zabezpieczeń nie będzie konieczne. Ważne, aby w takim przypadku wykopać głęboki dół, docierając aż do wody gruntowej.
Jak zrobić małe oczko wodne? Potrzebne materiały i narzędzia
Jak dobrze zrobić oczko wodne? Na szczęście samodzielne stworzenie małego oczka wodnego jest jak najbardziej możliwe. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zgromadzić potrzebne materiały oraz narzędzia, które umożliwią Ci realizację tego zadania. Zwróć uwagę przede wszystkim na jakość oraz wydajność pompy wody, która stanowi serce całego zbiornika. Warto, abyś osobiście wybrał się do sklepu po jej zakup, po to, aby znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Jak samemu zrobić oczko wodne? Na początku przygotuj:
- łopatę ogrodową (jeśli chcesz wykopać duży i głęboki dół, możesz wynająć koparkę wraz z osobą obsługującą);
- pompę i filtr wody — przy zakupie pompy zwróć uwagę na jej wydajność, którą należy prawidłowo dobrać do pojemności zbiornika;
- kamienie na dno oraz dekoracyjne, którymi wykończysz brzeg zbiornika;
- specjalną folię do oczek wodnych;
- piasek lub włókninę;
- ewentualne dodatki takie jak: rośliny, rzeźby pływające, wiatraki, mostki itd.
ofe-5847238-71047 w-71047
Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?
Poniżej przedstawiamy kolejne etapy budowy oczka wodnego. Pamiętaj, że czas, którego będziesz potrzebować na realizację tego zadania, w dużej mierze zależy od wielkości samego zbiornika. Na etapie wykopów możesz poprosić o pomoc kogoś znajomego lub wynająć fachowców, którzy najtrudniejszą pracę wykonają za Ciebie.
Krok 1. Wykonaj projekt oczka wodnego
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, wykonaj projekt zbiornika oraz wyznacz jego lokalizację. Ważne, aby było to miejsce, do którego będziesz w stanie dotrzeć wężem ogrodowym. Nie bez znaczenia pozostaje też poziom nasłonecznienia. Najlepiej, aby miejsce, gdzie znajdzie się oczko wodne, było wystawione na ekspozycję słońca minimum przez kilka godzin w ciągu dnia.
Krok 2. Wykop dół na oczko wodne
Jeśli zależy Ci na niewielkim zbiorniku, pamiętaj, że nie powinno ono być płytsze niż na 1 m głębokości. Taką wielkość jesteś w stanie samodzielnie wykopać przy pomocy łopaty bez potrzeby zatrudnienia fachowców. Będąc na tym etapie, pamiętaj też o tym, aby nadać odpowiednią formę oczku wodnemu oraz ukształtować ewentualne półki wodne, na których zostaną posadzone rośliny.
Krok 3. Wykonaj dół oczka wodnego
Najczęściej spotykanym sposobem wykończenia spodu jest folia na oczko wodne. Przed jej nałożeniem, należy jednak odpowiednio przygotować podłoże, wysypując na dno potrzebną ilość piasku (ok. 10 cm) lub rozkładając włókninę. Położony materiał będzie stanowić dodatkową warstwę ochronną i zabezpieczy folię przed uszkodzeniami.
Krok 4. Zamontuj pompę do oczka wodnego wraz z wymaganym filtrem
Pompa wodna to serce całego zbiornika. To ona w zestawie z filtrem pomoże Ci pozbyć się glonów oraz utrzymać czystość w Twoim oczku wodnym. Odpowiednie napowietrzanie oraz filtrowanie wody sprawi, że zachowa ona również ładny kolor.
Krok 5. Wykończ brzeg oczka wodnego i nasadź wybrane rośliny
Roślinność oczka wodnego może być naprawdę bogata, jednak pamiętaj o tym, aby dostosować wybrany gatunek do głębokości, w której zostaną nasadzone.
Niektóre z nich (np. lilia wodna czy grzybień mały), mają grube kłącza i wymagają nasadzenia w głębokości do 150 cm poniżej lustra wody. Inne, takie jak: tatarak zwyczajny czy kosaciec żółty doskonale rozwiną się w strefie sięgającej do 30 cm głębokości.
Wykończenie oczka wodnego to również dobry moment na udekorowania zbiornika odpowiednimi kamieniami oraz ewentualne wpuszczenie ryb. W takim zbiorniku doskonale odnajdą się: Karasie złociste, Karpie Koi, Różanki, Słonecznice czy Jazie.
Oczko wodne – jak zrobić je w oryginalny sposób?
Oczko wodne tak jak każdy element architektury ogrodowej powinien dopełniać wybraną aranżację. Ważne, aby wybierając materiały, roślinność lub elementy dekoracyjne, dopasować je do stylu architektonicznego, w którym został zaprojektowany ogród lub dom.
Istnieją również niestandardowe sposoby na stworzenie oryginalnego zbiornika wodnego, który z całą pewnością będzie wyróżniał się na tle tych tradycyjnych. Jak go zrobić?
Jak zrobić oczko wodne z opony?
Oczko wodne z opony może wbrew pozorom prezentować się niezwykle estetycznie, wystarczy wspomnianą oponę (najlepiej dużą, od traktora) wkopać w dół w taki sposób, aby nie była widoczna z zewnątrz.
Instrukcja jak zrobić oczko wodne z opony od traktora, tak naprawdę niewiele różni się od wskazówek, które dotyczą tradycyjnego zbiornika. Pamiętaj o tym, aby ściąć jej wierzchnią część, a dopiero później ułożyć w przygotowanym wcześniej dole. Następnie powinieneś nałożyć folię na oponę i uzupełnić zbiornik wodą.
Jak zrobić oczko wodne z wanny?
Stworzenie oczka wodnego z wanny jest niezwykle proste. Wystarczy, że starą i nieużywaną wannę, wkopiesz w ziemię i obłożysz folią. Następnie ułożysz kamienie na dnie oraz dodasz ewentualne dekoracje.
Jeśli rozważasz wykorzystanie wanny do stworzenia oczka, możesz pomyśleć również o zakupie gotowej formy. Taka niecka jest w całości przygotowana do montażu i wystarczy, że umieścisz ją w wykopanym wcześniej dole. Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, jak zrobić oczko wodne z gotowej formy, która ma wystawać ponad powierzchnię gruntu.
W takim wypadku wystarczy użyć jedynie specjalnej ramy stabilizującej.
Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?
Oczko wodne z wodospadem to prawdziwy hit. Wyobraź sobie delikatnie szumiącą kaskadę, obok której będziesz mógł zrelaksować się po ciężkim i intensywnym dniu. Brzmi kusząco, prawda? Na szczęście wykonanie oczka z wodospadem wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać.
Jak zrobić oczko wodne z kaskadą? Wystarczy, że zakupisz oraz zainstalujesz specjalne rurki, które będą podłączone do pompy tłoczącej wodę. Najlepszym wyborem będzie pompa głębinowa, którą umieszcza się na samym dnie oczka.
Jak zrobić małe oczko wodne z fontanną?
Przydomowa fontanna to ciekawe rozwiązanie, które szczególnie może sprawdzić się do ogrodu w stylu japońskim, francuskim czy śródziemnomorskim. Fontanna będzie stanowić też doskonałe dopełnienie ogrodów romantycznych, w których ogromną rolę odgrywają sadzawki czy rzeźby.
Jak zrobić ładne oczko wodne z wykorzystaniem fontanny? Wystarczy, że kupisz gotową konstrukcję oraz podłączysz ją do pompy obiegowej.
Jak zrobić oczko wodne w donicy?
Oczko wodne w donicy to sposób na założenie własnego mini zbiornika. Taką donicę możesz umieścić nawet na balkonie czy tarasie, ponieważ nie zajmuje ona wiele miejsca. Warto pamiętać jednak o tym, że własny mikro staw nie będzie dobrym miejscem do hodowania ryb, a jeśli chodzi o rośliny, to niestety zmieszczą się w niej tylko niektóre gatunki.
Jak zrobić mini oczko wodne? Potrzebujesz jedynie donicy oraz piasku, którym przysypiesz dno naczynia. Następnie możesz zastosować również specjalny kosz, w którym nasadzisz wybrane przez siebie rośliny. Ostatni etap to nalanie wody i gotowe.
Zobacz także: Oświetlenie ogrodowe - jakie są rodzaje i jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?
Nowoczesne oczko wodne – jak zrobić modną dekorację w ogrodzie?
Oczko wodne może kojarzyć się jedynie z ogrodami pełnymi roślin oraz kwiatów, utrzymanych w stylu francuskim czy japońskim. Na szczęście taki zbiornik świetnie dopasuje się do różnych przydomowych zieleńców, nawet tych urządzonych w minimalistyczny i prosty sposób.
Jedną z możliwości na nowoczesny zbiornik jest stworzenie oczka wodnego z betonu. Jak to zrobić? W dużej mierze sposób działania uzależniony jest od tego, czy zdecydujesz się na siatkobeton, czy beton wylewany. W obu przypadkach będziesz musiał jednak włożyć sporo pracy w budowę zbiornika, dlatego zastanów się, czy nie lepiej poprosić o pomoc fachowca.
Pamiętaj również o tym, że mały zbiornik betonowy najlepiej jest opróżniać na zimę po to, aby lód przy bardzo niskich temperaturach nie rozsadził jego konstrukcji.
Innym sposobem na nowoczesne oczko wodne jest zbudowanie go z kamieni. Jednym z polecanych materiałów do tego celu jest łupek alpejski zwany też surowym kwarcytem. Łupek wyróżnia się dużą wytrzymałością na działanie niskich temperatur, ale jest też antypoślizgowy, co może mieć duży wpływ, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa.
Jak zrobić oczko wodne z kamieni? Wystarczy wykopać dno i przygotować je wykładając specjalną włókninę. Następnie powinieneś zamontować folię izolacyjną i zbudować brzeg przy pomocy wybranych kamieni.
Dużą popularnością cieszą się też murowane oczka wodne, które mogą zostać wybudowane np. wzdłuż tarasu czy ścieżki biegnącej do drzwi wejściowych. Takie konstrukcje mogą w dużej mierze przypominać też płytki basen i z całą pewnością idealnie wpasowują się w ideę nowoczesnych ogrodów. Jak zrobić murowane oczko wodne? Tutaj podobnie jak w przypadku oczka betonowanego, warto poprosić o pomoc fachowca.
Oczko wodne – czy możesz liczyć na dofinansowanie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić tanio oczko wodne, a niewiele z nich wie o tym, że może skorzystać ze specjalnego dofinansowania. Oczko wodne i koszty związane z jego realizacją, mogą zostać pokryte niemal w całości dzięki programowi „Moja woda”. Dotacja oczka wodnego przewiduje dopłatę 5 tys. złotych i jednocześnie może ona pokryć aż 80% kosztów, jakie zostaną poniesione w związku z inwestycją.
22 marca 2021 roku, dokładnie w Światowy Dzień Wody została uruchomiona druga odsłona programu „Oczko wodne plus”. Wnioski o dotacje możesz składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Warto wiedzieć: Pozwolenie wodnoprawne - kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?
Dodano: 10.05.2021 | Zaktualizowano: 10.05.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora