Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest i jak działa dachówka solarna?

Dachówka fotowoltaiczna

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym uzyskanie niezależności energetycznej. Do tej pory jedynym rozwiązaniem była instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu bądź na gruncie, to się jednak zmieniło za sprawę dachówki fotowoltaicznej. Czym ona jest i jak działa?

Chcesz wybrać projekt domu energooszczędnego? Fotowoltaika, pompa ciepła, smart home – to wszystko jest obecnie na wyciągnięcie ręki. I co istotne, za sprawą dachówki fotowoltaicznej nie musisz rezygnować z wybranego stylu aranżacyjnego.

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest?

Dachówki fotowoltaiczne to małe moduły, które mocuje się na dachu. Z wyglądu przypominają tradycyjne dachówki, jednak w rzeczywistości posiadają funkcję paneli fotowoltaicznych. A to oznacza, że mogą czerpać energię słoneczną i zamieniać ją na prąd. Oczywiście wszystko dzięki odpowiedniej budowie i instalacji. Niewiele trzeba, aby uzyskać dach solarny.

Wygląd dachówek fotowoltaicznych jest bardziej naturalny, dzięki czemu idealnie komponują się z dachem. Same dachówki mogą być wykonane z cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych lub tradycyjnych monokrystalicznych ogniw słonecznych. Ich wydajność jest niższa niż paneli słonecznych, a koszt nieco wyższy, przeważają jednak pod względem estetycznym.

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Jak działa dachówka solarna?

Dachówki solarne działają identycznie jak panele fotowoltaiczne, które są już szeroko stosowane w budownictwie. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, które po otrzymaniu światła słonecznego wytwarzają pole elektryczne zdolne do dostarczania energii elektrycznej do wykorzystania wewnątrz budynku. Każda płytka jest połączona kablami z listwą rozdzielczą.

Do efektywnego działania płytek konieczne jest zainstalowanie falownika, który zamienia energię przechwyconą przez każdą płytkę na energię elektryczną. Alternatywą jest zainstalowanie kolektora słonecznego.

Ilość pobranej energii jest bezpośrednio związana z ilością światła słonecznego, na które narażone są dachówki z fotowoltaiką, co oczywiście ma związek z klimatem i lokalizacją inwestycji. Słoneczne dni pozwalają pozyskać najwięcej energii.

Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna?

Początkowy koszt zakupu dachówek fotowoltaicznych jest wyższy niż tradycyjnych. Obecnie płytki solarne są nadal droższą opcją niż tradycyjne panele przykręcane i są nieco mniej wydajne. Jeśli jednak planujesz już budowę nowego dachu, dodatkowy koszt instalacji dachówek słonecznych może nie być tak duży.

Płytki słoneczne mogą kosztować dwa razy więcej niż równoważny system paneli słonecznych. Nawet pomimo tego jednak w końcu inwestycja się zwróci. Im więcej wytworzysz własnej energii elektrycznej, tym mniej będziesz musiał importować z sieci krajowej, a w rezultacie zaoszczędzisz na rachunkach za energię.

Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna w Polsce? Ceny dachówek solarnych zaczynają się już od 30zł/m2. Bardziej estetyczne dachówki będą jednak kosztować nawet powyżej 150 zł/m2.

Ile waży prąd? Czyli fotowoltaika na twoim dachu

Jak montować dachówki fotowoltaiczne?

Podstawową różnicą między panelami a dachówkami fotowoltaicznymi, jest ich montaż. Podczas gdy panele fotowoltaiczne są mocowane do istniejącego dachu, dachówki solarne są od początku częścią konstrukcji dachu, zastępując zwykłą dachówkę.

Aby zapewnić maksymalną wydajność, niezbędna jest konserwacja i czyszczenie płytek. Ponadto zaleca się wybieranie dachówek solarnych ułożonych obok siebie, a nie nachodzących na siebie (w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych), ponieważ zapobiega to powstawaniu obszarów zacienionych, które nie przechwytują światła słonecznego.

Ponadto, uchwyty dachowe należy zamocować na dachówce w taki sposób, aby część wsporcza leżała w zagłębieniu dachówki. Do uchwytów montuje się szyny, do których to za pomocą klem przykręca się moduł fotowoltaiczny.

Dachówka ceramiczna

Dachówka fotowoltaiczna – czym się różni od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Jak już powiedziano wyżej, główna różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a dachówką fotowoltaiczną, sprowadza się do sposobu montażu. Panele montuje się na powierzchni połaci, zaś dachówki są jej częścią. Właśnie dlatego ich estetyka ma przewagę – dachówki fotowoltaiczne nie wyróżniają się i wyglądają jak tradycyjny dach.

Samo działanie dachówki fotowoltaicznej jest niemal identyczne, co w przypadku paneli, choć wydajność tych drugich wydaje się nieco wyższa. Różnica nie jest jednak aż tak znacząca.

Istotną różnicę stanowi za to cena. Podczas gdy koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej sięga od 4 do 6 tysięcy złotych za 1 kWp, za dach wyłożony dachówką fotowoltaiczną zapłacimy nawet od 11 do nawet 16 tysięcy złotych za 1 kWp.

Magazyn energii – co to jest i czy się opłaca?

Jakie są wady i zalety dachówki fotowoltaicznej?

Płytki solarne są prawie niewidoczne, co jest prawdopodobnie największą zaletą tej formy technologii solarnej. Eliminuje to problemy związane z przykryciem dachu panelami słonecznymi i zapewnia najbardziej estetyczną opcję.

Warto także wiedzieć, że dachówki fotowoltaiczne dostępne są w wielu kolorach, co zapewnia bogaty wybór dla inwestora. Nie musi już rezygnować z czerwonego dachu na rzecz granatowych paneli fotowoltaicznych.

Dachówki fotowoltaiczne są doskonałym źródłem energii odnawialnej dla regionów o dużym nasłonecznieniu i tę zaletę dzielą razem z panelami fotowoltaicznymi. Dostęp do produkcji energii ze słońca to niższe rachunki za prąd, a także niezależność energetyczna. To jednocześnie rozwiązanie w pełni ekologiczne. Produkcja energii ze słońca nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska.

Dachówki solarne są również znacznie trwalsze niż tradycyjne panele słoneczne, które montuje się na dachu. Z drugiej strony dachówki solarne są tak samo trwałe, jak sam dach – dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe i niezawodne, a same moduły pomagają chronić dach.

Dachówki fotowoltaiczne nie są w pełni od wad. Należy podkreślić, że nie można ich montować na istniejącym dachu. Nadają się tylko do nowych budynków, gdzie są montowane od razu z dachem. Można je także zamontować na istniejącym budynku, lecz wymaga to zmiany całego dachu, to jest dość kosztowne. Dzieje się tak, ponieważ gonty słoneczne i tradycyjne muszą być instalowane w tym samym czasie.

Ponadto, w przeciwieństwie do paneli słonecznych, dachówek fotowoltaicznych nie można montować pod innymi kątami niż oryginalna konstrukcja dachu, więc w niektórych przypadkach trudniej jest zoptymalizować efektywność pozyskiwania energii. Może to jednak być zaletą, jeśli dach jest odpowiednio zaprojektowany do tego celu, uwzględniając dachówki już w samej koncepcji projektu.

Jaka jest wydajność dachówek fotowoltaicznych w okresie zimowym? Podobnie, jak panele fotowoltaiczne, także i dachówki wytwarzają energię zimą, jednak jest jej zdecydowanie mniej niż w okresie letnim, choć wiele zależy od ilości słonecznych dni.

Należy bowiem pamiętać, że fotowoltaika nie pozwala na pozyskiwanie energii wyłącznie w całkowicie pochmurne dni. A oznacza to, że ogrzewanie domu fotowoltaiką także będzie możliwe.

Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku? Obliczamy!

Dachówka ceramiczna

Jak długo dachówka fotowoltaiczna będzie wydajna?

Panele słoneczne mogą działać nawet do 40 lat, ale ponieważ są to sztywne moduły montowane na metalu, mogą ulec uszkodzeniu w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

A co z dachówką fotowoltaiczną? Czy również działa tak długo? Większość dachówek ma gwarancję pełnego działania na 10 lat. Po kolejnej dekadzie ich wydajność spada do 84%, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem i niemal identycznym jak w przypadku paneli. Nie należy się zatem obawiać, że dachówka fotowoltaiczna będzie mniej wydajna.

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Dachówka fotowoltaiczna czy panele – zastanawiasz się, co wybrać? Jeśli wyższe koszty inwestycji nie stanowią dla Ciebie problemu, to śmiało możesz zdecydować się na to pierwsze rozwiązania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny

Nowości w tej kategorii

Dach
Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?
15.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?

Rynny powinny pozostawać w dobrym stanie technicznym. Trzeba je także regular...

Dach
Dach kopertowy
03.03.2022 r. Jan Susmaga

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23.11.2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22.11.2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?
15.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?

Rynny powinny pozostawać w dobrym stanie technicznym. Trzeba je także regular...

Dach
Dach kopertowy
03.03.2022 r. Jan Susmaga

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23.11.2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22.11.2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...