Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dachówka fotowoltaiczna. Czy jest lepszą opcją niż panele?

Dachówka fotowoltaiczna

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym na uzyskanie niezależności energetycznej. Do tej pory właściwie jedynym rozwiązaniem była instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu bądź na gruncie, to się jednak zmieniło za sprawę dachówki fotowoltaicznej. Czym ona jest i jak działa? Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna i czy pod względem ekonomicznym będzie ona lepsza od tradycyjnej instalacji PV?

Chcesz wybrać projekt domu energooszczędnego? Fotowoltaika, pompa ciepła, smart home – to wszystko jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak nie odpowiada Ci perspektywa paneli fotowoltaicznych umieszczonych na własnym dachu, możesz postawić na rozwiązanie, które stanowi godną alternatywę. Mowa o dachówce fotowoltaicznej, która działa niczym klasyczna fotowoltaika, a o jej zaletach, zastosowaniach i wydajności przeczytasz w niniejszym tekście.

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Dachówki fotowoltaiczne to małe moduły, które mocuje się na dachu. Z wyglądu przypominają tradycyjne dachówki, jednak w rzeczywistości posiadają funkcję paneli fotowoltaicznych. A to oznacza, że mogą czerpać energię słoneczną i zamieniać ją na prąd. Oczywiście wszystko dzięki odpowiedniej budowie i instalacji. 

Wygląd dachówek fotowoltaicznych jest bardziej naturalny, dzięki czemu idealnie komponują się z dachem. Same dachówki mogą być wykonane z cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych lub tradycyjnych monokrystalicznych ogniw słonecznych. Ich wydajność jest niższa niż paneli słonecznych, a koszt nieco wyższy, przeważają jednak pod względem estetycznym.

Kolektory słoneczne – solary. Czy warto inwestować w instalację solarną?

Jak działa dachówka solarna?

Dachówki solarne działają identycznie jak panele fotowoltaiczne, które są już szeroko stosowane w budownictwie. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, które po otrzymaniu światła słonecznego wytwarzają pole elektryczne zdolne do dostarczania energii elektrycznej do wykorzystania wewnątrz budynku. Każda płytka jest połączona kablami z listwą rozdzielczą.

Do efektywnego działania płytek konieczne jest zainstalowanie falownika, który zamienia energię przechwyconą przez każdą płytkę na energię elektryczną. 

Ilość pobranej energii jest bezpośrednio związana z ilością światła słonecznego, na które narażone są dachówki z fotowoltaiką, co oczywiście ma związek z klimatem i lokalizacją inwestycji. Słoneczne dni pozwalają pozyskać najwięcej energii.

Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna?

Początkowy koszt zakupu dachówek fotowoltaicznych jest wyższy niż tradycyjnych. Obecnie płytki solarne są nadal droższą opcją niż tradycyjne panele przykręcane i nieco mniej wydajne. Jeśli jednak planujesz już budowę nowego dachu, dodatkowy koszt instalacji dachówek słonecznych może nie być tak duży.

Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna w Polsce? Ceny dachówek solarnych nie są niskie, zwłaszcza w porównaniu z panelami fotowoltaicznymi. Na przykład dachówka solarna Fotton FTDS 52W kosztuje około 480 zł za sztukę. Ma wymiary 1196 × 420 × 30 mm. Ich powierzchnia brutto wynosi 0,50 m2, a maksymalna powierzchnia krycia – 0,40 m2, co pozwala wycenić 1 m2 dachówki fotowoltaicznej na nieco ponad 1000 zł.

Dokładna cena za 1 m2 dachówki solarnej wybranej marki wynosi około 1500 zł, ale można też kupić ją nieco taniej. Najbardziej estetyczne będą kosztować nawet powyżej 1500 zł/m2.

Koszt typowej instalacji fotowoltaicznej, czyli z wykorzystaniem paneli PV montowanych na dachu lub na gruncie, szacuje się na 6-9 tys. zł za każde 1 kWp. Jak w takim wymiarze wypadają koszty dachówki solarnej? Cena za 1 kWp energii wynosi od 12 do nawet 18 tys. zł. Jest ona więc nawet 3-krotnie wyższa od najtańszych, tradycyjnych instalacji solarnych o tej samej mocy.

Jeśli powierzchnia dachu dwuspadowego wynosi 120 m2, a nachylenie połaci 40 stopni, to można przyjąć, że tylko jedna połać będzie nadawać się do pokrycia jej dachówką solarną. Będzie to wymagało zużycia 60 m2 dachówek tego rodzaju, co w układzie po 1000 zł za 1 m2 daje cenę 60 000 zł.

Im mniejszy dach czy mniejsza powierzchnia przeznaczona do pokrycia dachówką fotowoltaiczną, tym mniejsze koszty. Należy jeszcze dobrać wielkość instalacji solarnej do realnych potrzeb domowników związanych z zapotrzebowaniem na prąd.

Nawet pomimo tego inwestycja w końcu się jednak zwróci. Im więcej wytworzysz własnej energii elektrycznej, tym mniej będziesz musiał importować z sieci krajowej, a w rezultacie zaoszczędzisz na rachunkach za energię.

Ile waży prąd? Czyli fotowoltaika na twoim dachu

dachówka fotowoltaiczna na dachu domu

Jak montować dachówki fotowoltaiczne?

Podstawową różnicą między panelami a dachówkami fotowoltaicznymi, jest ich montaż. Podczas gdy panele fotowoltaiczne są mocowane do istniejącego dachu, dachówki solarne są od początku częścią konstrukcji dachu, zastępując zwykłą dachówkę.

Aby zapewnić maksymalną wydajność, niezbędna jest konserwacja i czyszczenie płytek. Ponadto zaleca się wybieranie dachówek solarnych ułożonych obok siebie, a nie nachodzących na siebie (w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych), ponieważ zapobiega to powstawaniu obszarów zacienionych, które nie przechwytują światła słonecznego.

Ponadto, uchwyty dachowe należy zamocować na dachówce w taki sposób, aby część wsporcza leżała w zagłębieniu dachówki. Do uchwytów montuje się szyny, do których to za pomocą klem przykręca się moduł fotowoltaiczny.

Dachówka fotowoltaiczna – czym się różni od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Jak już powiedziano wyżej, główna różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a dachówką fotowoltaiczną, sprowadza się do sposobu montażu. Panele montuje się na powierzchni połaci, zaś dachówki są jej częścią. Właśnie dlatego ich estetyka ma przewagę – dachówki fotowoltaiczne nie wyróżniają się i wyglądają jak tradycyjny dach.

Samo działanie dachówki fotowoltaicznej jest niemal identyczne, co w przypadku paneli, choć wydajność tych drugich wydaje się nieco wyższa. Różnica nie jest jednak aż tak znacząca.

Istotną przy dachówkach fotowoltaicznych stanowi za to cena. Podczas gdy koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej sięga od 6 do 9 tysięcy złotych za 1 kWp, za dach wyłożony dachówką fotowoltaiczną zapłacimy od 12 do nawet 18 tysięcy złotych za 1 kWp. Z pewnością więc dachówki solarne są droższe, dlatego cała inwestycja w instalację będzie zwracać się przez dłuższy czas.

Magazyn energii – co to jest i czy się opłaca?

Jakie są wady i zalety dachówki fotowoltaicznej?

Jak każda technologia, dachówki fotowoltaiczne mają swe niepodważalne atuty, jak również, nieuchronnie, pewne wady. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich zebrane w dwie listy.

Zalety dachówek fotowoltaicznych:

  • Płytki solarne są prawie niewidoczne, co jest prawdopodobnie największą zaletą tej formy technologii solarnej. Eliminuje to problemy związane z przykryciem dachu panelami słonecznymi i zapewnia najbardziej estetyczną opcję.
  • Dachówki fotowoltaiczne są doskonałym źródłem energii odnawialnej dla regionów o dużym nasłonecznieniu i tę zaletę dzielą razem z panelami fotowoltaicznymi. Dostęp do produkcji energii ze słońca to niższe rachunki za prąd, a także niezależność energetyczna. To jednocześnie rozwiązanie w pełni ekologiczne. Produkcja energii ze słońca nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska.
  • Dachówki solarne są również znacznie trwalsze niż tradycyjne panele słoneczne, które montuje się na dachu. Z drugiej strony dachówki solarne są tak samo trwałe, jak sam dach – dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe i niezawodne, a same moduły pomagają chronić dach.
  • Warto także wiedzieć, że dachówki fotowoltaiczne dostępne są w wielu kolorach, co zapewnia bogaty wybór dla inwestora. Nie musi już rezygnować z czerwonego dachu na rzecz granatowych paneli fotowoltaicznych.

Z powyższego opisu zdecydowanie zarysowuje się pozytywny obraz sytuacji, jednak dla klarowności powinniśmy również wymienić najczęściej wspominane wady dachówek fotowoltaicznych.

  • Należy podkreślić, że nie można ich montować na istniejącym dachu. Nadają się tylko do nowych budynków, gdzie są montowane od razu z dachem. Można je także zamontować na istniejącym budynku, lecz wymaga to zmiany całego dachu, to jest dość kosztowne. Dzieje się tak, ponieważ gonty słoneczne i tradycyjne muszą być instalowane w tym samym czasie.
  • Ponadto, w przeciwieństwie do paneli słonecznych, dachówek fotowoltaicznych nie można montować pod innymi kątami niż oryginalna konstrukcja dachu, więc w niektórych przypadkach trudniej jest zoptymalizować efektywność pozyskiwania energii. Może to jednak być zaletą, jeśli dach jest odpowiednio zaprojektowany do tego celu, uwzględniając dachówki już w samej koncepcji projektu.

Jaka jest wydajność dachówek fotowoltaicznych w okresie zimowym? Podobnie, jak panele fotowoltaiczne, także i dachówki wytwarzają energię zimą, jednak jest jej zdecydowanie mniej niż w okresie letnim, choć wiele zależy od ilości słonecznych dni.

Czy fotowoltaika opłaca się w 2023 roku? Obliczamy!

Jak długo dachówka fotowoltaiczna będzie wydajna?

Panele słoneczne mogą działać nawet do 40 lat, ale ponieważ są to sztywne moduły montowane na metalu, mogą ulec uszkodzeniu w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

A co z dachówką fotowoltaiczną? Czy również działa tak długo? Większość dachówek ma gwarancję pełnego działania na 10 lat. Po kolejnej dekadzie ich wydajność spada do 84%, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem i niemal identycznym jak w przypadku paneli. Nie należy się zatem obawiać, że dachówka fotowoltaiczna będzie mniej wydajna.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij