Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Niestety rosnące ceny prądu mocno odbijają się nie tylko na działalności przedsiębiorstw, ale również na budżetach gospodarstw domowych, tym bardziej że w naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów, które do działania wykorzystują energię elektryczną. Co zrobić, aby – mimo wyższych kwot w taryfach opłat – oszczędzać prąd? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Od pewnego czasu cena prądu nieustannie wzrasta. Na to – jako jednostki – nie mamy większego wpływu, jednak można, pracując nad codziennymi nawykami swoimi i pozostałych członków rodziny, zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Jak to zrobić? Jak oszczędzać prąd na co dzień?

Szacunki wskazują, że przeciętne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 900 kWh do 1 600 kWh rocznie, a każdy kolejny mieszkaniec potrzebuje dodatkowych 500 kWh. W przeliczeniu na jednostkę taryfową to sporo.

W jaki sposób oszczędzać energię w domu? Sposób postępowania w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych nawyków oraz rozwiązań technologicznych w domu, na przykład sposobu ogrzewania. Istnieją jednak także ogólne zasady, których przestrzeganie z pewnością korzystnie wpłynie na domowe finanse.

Aby ustalić, jak oszczędzać prąd w domu, warto najpierw określić, gdzie tych oszczędności szukać. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że aż 65% energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe pochłania ogrzewanie, 16% - podgrzanie wody, 10% - oświetlenie i sprzęt, a 8,5% - gotowanie.

Oznacza to, że skupienie się na kwestii ogrzewania może przynieść bardzo istotne różnice w domowych wydatkach, natomiast dbałość o codzienne nawyki – w mniejszej, ale również ważnej skali.

Jednocześnie nie napawa optymizmem fakt, że aż 23% respondentów nie wie, ile prądu zużywa. Bez tej informacji trudno stworzyć plan, jak zaoszczędzić na prądzie. Na szczęście nasze wskazówki rozjaśnią tę kwestię.

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Jak oszczędzać prąd na ogrzewaniu elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne było uznawane za rozwiązanie kompletnie nieopłacalne. Dzisiaj w porównaniu z innymi sposobami dostarczania ciepła do wnętrz nadal wypada najdrożej, jednak z kilku powodów ma swoich zwolenników. Istnieją również sposoby, aby wydatki na ten cel obniżyć.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym? Na podstawowym poziomie możesz:

  • zainwestować w dobrej jakości grzejniki i zawory termostatyczne,
  • wyposażyć dom w drzwi i okna o wysokich parametrach izolacyjnych,
  • zadbać o prawidłową izolację termiczną budynku,
  • nie zastawiać grzejników, by nie blokować przepływu ciepłego powietrza, i dbać o ich czystość.

Podczas rozważań, jak oszczędzać prąd elektryczny w domu ogrzewanym w ten sposób, nie można pominąć aspektu codziennych nawyków. Jeśli opuszczasz pomieszczenie na dłużej, warto skręcić grzejniki na najniższą moc. W ten sposób nie dogrzewa się niepotrzebnie pustych wnętrz w czasie, kiedy domownicy przebywają w pracy lub szkołach.

W domach inteligentnych sterowanie temperaturą ma charakter automatyczny. W pozostałych przypadkach możesz wykorzystać sterowniki i czujniki temperatury pozwalające uzyskać podobny efekt.

Czy istnieją inne sposoby, jak oszczędzać energię elektryczną w kontekście ciepła? Oczywiście! Jedną z opcji jest fotowoltaika jako sposób ogrzewania domu. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala przynajmniej częściowo uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i ograniczyć miesięczne wydatki w tym zakresie. Panele to także metoda na to, jak oszczędzać prąd na bojlerze do podgrzewania wody i na oświetleniu ogrodowym.

Możesz także rozważyć zmianę dostawcy energii. Porównaj ponoszone koszty z propozycjami innych firm – być może okaże się, że – korzystając z ich oferty – zapłacisz mniej.

Czasami wystarczy zmienić taryfę, na przykład na taryfę dwustrefową. Jest ona skonstruowana z myślą o odbiorcach ogrzewających domy prądem i podgrzewających w ten sposób wodę. Decydując się na taką opcję, trzeba jednak pamiętać, by unikać włączania sprzętów pobierających dużo energii w godzinach energetycznych szczytów.

Kiedy konieczne jest złożenie oświadczenia o źródłach ciepła?

licznik energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię elektryczną na oświetleniu?

Znaczna część prądu dostarczanego do gospodarstw domowych jest wykorzystywana na oświetlenie wnętrz i ogrodu. Również i na tym poziomie można poszukać oszczędności. Jak oszczędzać energię elektryczną w domu, zmieniając przyzwyczajenia w kwestii światła?

  • Tradycyjne żarówki zastąp energooszczędnymi.
  • Wykorzystuj do maksimum światło dzienne, na przykład pracując w odpowiednich godzinach.
  • Biurka ustaw przy oknie, dzięki czemu dłużej i efektywniej będzie można korzystać ze światła słonecznego.
  • Korzystaj z punktowego oświetlenia – nie zawsze konieczne jest zapalanie głównej lampy.
  • Wyłączaj światło, wychodząc z pomieszczenia.
  • Nie włączaj wszystkich żarówek w żyrandolach.
  • Czyść na bieżąco oprawy lamp – strumień światła będzie wówczas mocniejszy, i korzystaj z kloszy, które nie go zaciemniają.

O tym, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu, warto pomyśleć już na etapie aranżowania wnętrz. Okazuje się, że pomalowanie ścian jasnymi odcieniami farb i położenie jaśniejszych podłóg przekłada się na konkretne oszczędności. Wizualnie rozświetlone pomieszczenie oznacza mniejsze wykorzystanie punktów świetlnych. Z tego samego powodu warto zadbać o odsłonięte okna, jaśniejsze firany i zasłony.

Duże znaczenie ma wyłączanie zbędnego oświetlenia. Czy wyłączona lampa pobiera prąd? Okazuje się, że tak. Choć jest to pobór minimalny, wystarczy kilka takich elementów, by skala wzrosła. Z tego powodu warto wykorzystywać listwy z wyłącznikiem, by nie siłować się codziennie z wtyczkami, często zlokalizowanymi w trudno dostępnych miejscach, na przykład za szafką nocną czy komodą.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak mogę oszczędzać prąd w domu, nie pomijaj tematu oświetlenia ogrodowego. Dobrym pomysłem są choćby lampy z czujnikami zmierzchu lub lampy solarne.

Jakie oświetlenie sufitowe wybrać do domu?

żarówki oświetlające

Sposoby oszczędzania prądu na sprzętach domowych

Gdy myślimy o oszczędzaniu prądu, siłą rzeczy nasza uwaga przenosi się na sprzęty AGD i RTV. Całkiem słusznie.

Jak pokazują badania organizacji ekologicznej WWF, w przeciętnym gospodarstwie domowym cztery urządzenia elektryczne działają w trybie stand-by. Umożliwia on szybkie włączenie sprzętu, choćby za pomocą pilota. I choć telewizor czy kino domowe teoretycznie wtedy nie działają, to wciąż pobierają energię elektryczną – właśnie po to, by zachować gotowość do szybkiego uruchomienia.

Skala tego problemu jest większa. Czy czajnik podłączony do prądu pobiera prąd? Czy ładowarka telefonu pozostawiona w gniazdku zwiększa zużycie? W obu przypadkach odpowiedź jest twierdząca. Co więcej, tak samo jest w kwestii, czy listwa z wyłącznikiem pobiera prąd. To ok. 1 kWh. Jeśli zatem korzystasz z listew, pamiętaj o ich wyłączaniu.

Co zużywa najwięcej prądu w gospodarstwie domowym? To zależy od parametrów konkretnego sprzętu, jednak – uogólniając – można przyjąć, że kluczowi winowajcy wysokich rachunków to:

  • kuchenka elektryczna,
  • płyta indukcyjna,
  • bojler elektryczny,
  • czajnik elektryczny,
  • zmywarka,
  • lodówka,
  • suszarka do prania,
  • komputer stacjonarny,
  • kino domowe,
  • pralka.

Bez problemu możesz sprawdzić, jak wygląda to w przypadku urządzeń w twoim domu. Wystarczy znać kilka podstawowych parametrów, a następnie przeprowadzić obliczenia. Musisz zweryfikować moc urządzenia, określić przeciętny czas jego pracy i ustalić koszt 1 kWh.

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

Oszczędzanie prądu w kuchni

W kuchni znajduje się cała gama różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Trudno wyobrazić sobie bez nich przygotowywanie posiłków czy utrzymanie porządku, jednak oznaczają one także spore koszty. Czy można w tej kwestii spodziewać się oszczędności? O jakie nawyki warto zadbać?

  • Płyta indukcyjna

To efektywne, ale jednocześnie dość drogie w zakupie i eksploatacji urządzenia. Warto mieć jednak świadomość, że metoda indukcyjna i tak wypada taniej od tradycyjnej płyty elektrycznej, zwłaszcza gdy wybierzesz model energooszczędny. Jeśli zadbasz przy tym o przestrzeganie kilku zasad, w domowym budżecie pozostaną dodatkowe środki.

Jak oszczędnie korzystać z kuchenki indukcyjnej? Wykorzystuj garnki z płaskim dnem, idealnie przylegającym do powierzchni płyty. Zyskasz nawet 50% energii elektrycznej. Gotując danie, ustaw maksymalną moc palnika, a później zmniejsz ją do poziomu pozwalającego utrzymać temperaturę wrzenia (lub inną pożądaną). Zamrożone produkty wcześniej rozmroź. Pilnuj również, aby strefy grzewcze zawsze były czyste – korzystnie wpłynie to na efektywność grzania.

  • Lodówka i zamrażarka

Ponieważ działają 24 godziny na dobę, są z pewnością jednymi z większych „pożeraczy prądu”. Jak oszczędzać prąd w lodówce?

Każdy z nas zapewne zetknął się z sytuacją, gdy któryś z domowników otwiera drzwi lodówki i przez kilka minut intensywnie wpatruje się w jej wnętrze. To jeden z bardziej zgubnych nawyków, który warto wyplenić.

Dodatkowo nie stawiaj lodówki w pobliżu źródeł ciepła – takie sąsiedztwo zwiększy pobór prądu. Jeśli lodówka nie jest domyślnie przeznaczona do zabudowy, nie ograniczaj jej szafkami ani żadnymi innymi elementami. Przynajmniej raz w roku odkurz tylną część urządzenia, zadbaj o jego regularne rozmrażanie i mycie. Gdy wyjeżdżasz na dłużej, posprzątaj wnętrze i wyłącz lodówkę z prądu.

Na co dzień ustaw w lodówce temperaturę: 6 – 8 stopni, zaś w zamrażarce -18 stopni. To najbardziej optymalne wskazania. Nigdy nie wkładaj do środka produktów gorących – urządzenie wykorzysta trzy razy więcej prądu, by danie błyskawicznie schłodzić.

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

  • Czajnik elektryczny

Ten niepozorny sprzęt pobiera sporo energii. Na szczęście kilka sprytnych zabiegów to zużycie ograniczy.

Po pierwszej, gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Wybierz model z płytką grzejną zamiast grzałki. Pozwala ona na zagrzanie minimalnej ilości płynu, a dodatkowo znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości. Regularne odkamienianie skraca czas gotowania, a tym samym zmniejsza zużycie prądu.

  • Piekarnik

W przypadku piekarnika wystarczy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, włączaj funkcję termoobiegu. Po drugie, nie otwieraj drzwiczek w trakcie pieczenia. Rachunek za prąd zmniejszy się nieco, gdy wyłączysz grzanie na 5 – 10 minut przed zaplanowanym czasem. Temperatura utrzyma się, więc danie bez problemu dopiecze, a ty nie zapłacisz za ten moment.

  • Zmywarka

Zmywarka oznacza oszczędności: nie tylko czasu i wody, ale również prądu, który musiałby zostać poświęcony na podgrzanie wody. Aby jednak efekt był zadowalający, zadbaj o kilka dobrych nawyków.

Zmywarkę zawsze ładuj do pełna. Korzystaj z funkcji zmywania ekonomicznego i – jeśli to możliwe – programów szybkiego mycia.

stół na pierwszym planie z kuchnią w tle

Oszczędzanie prądu w łazience

Prąd zużywamy także w łazience. Na szczególną uwagę – poza kosztami oświetlenia wnętrza – zasługuje temat podgrzewania wody oraz prania.

  • Podgrzewanie wody

Na rynku dostępne są różne modele bojlerów elektrycznych. Większość z nich pochłania sporo energii, dlatego niektórzy zastępują je termą lub ogrzewaczem. Terma przygotuje określoną ilość wody, zaś ogrzewacz przepływowy taką, jaka jest potrzebna w danym momencie. Warto przeanalizować parametry wszystkich urządzeń, aby dopasować najlepszą opcję i podjąć ostateczną decyzję.

Koszty ogrzania wody zmniejszysz zmianą codziennych przyzwyczajeń. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie i zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia. Ciekawą opcją jest także perlator zmniejszający ilość wody w strumieniu.

  • Pralka i suszarka

Większość sprzedawanych obecnie pralek, suszarek i pralkosuszarek to modele z klasą energetyczną A++. Oprócz wyboru właściwego sprzętu, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

Przede wszystkim włączaj urządzenia dopiero, gdy bęben będzie zapełniony. Wystarczy obliczyć – zgodnie z podanym wyżej wzorem – ile prądu zużywa pralka na jedno pranie, aby oszacować skalę oszczędności. Staraj się prać w niskich temperaturach, programach energooszczędnych i szybkich. Pranie wstępne wybieraj tylko, gdy jest to konieczne.

Kto może się ubiegać o dopłaty do węgla od rządu?

Oszczędzanie prądu w pokojach

W pokojach dziennych i sypialniach również znajduje się sporo sprzętów, które pobierają energię. Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się telewizor.

Oglądanie tradycyjnych programów nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych rozrywek Polaków. Z badań wynika, że przeciętnie poświęcamy na to ok. 4 godzin. Czy telewizor zużywa dużo prądu? Ile kosztuje godzina oglądania telewizji? Za 1 kWh płaci się średnio 0,65 zł, co przy modelu zużywającym 120 kWh daje w skali roku całkiem sporą kwotę.

Często zdarza się, że domownicy zajmują się innymi czynnościami, a telewizor pozostaje włączony w tle. Warto go wyłączyć. Ten nawyk to odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd. Komputer rządzi się podobnymi prawami.

W pokojach korzystaj z listew zasilających, wyłączaj światło, jeśli jest niepotrzebne, stosuj oświetlenie punktowe. W sypialniach często lepszym pomysłem jest nastrojowe niewielkie źródło światła przy łóżku niż zawieszona pod sufitem mocna lampa.

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Jak nie marnować energii elektrycznej w domu?

Jak widać, istnieje kilka prostych, ale skutecznych metod na to, jak możemy oszczędzać prąd. W dużej mierze sprowadzają się one do tego, by wyłączać od zasilania wszystko, co w danym momencie niepotrzebne i niewykorzystywane. To nawyk, który w skali roku może przynieść konkretne oszczędności.

Czy istnieją jeszcze jakieś pomysły? W jaki sposób można obniżyć opłaty za energię elektryczną? Jak oszczędzać prąd w domu jednorodzinnym? Nie zapomnij o wymianie żarówek na energooszczędne i dbaj o różnicowanie źródeł światła. Na zewnątrz budynku przyda się oświetlenie solarne oraz lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu. Włączą się tylko wtedy, gdy faktycznie będą potrzebne.

Podpowiadając, jak nie marnować energii, nie można pominąć także kilku drobniejszych modyfikacji, na przykład zmiany ustawień jasności ekranu komputerów i telewizorów.

Jak widać, zadanie wcale nie jest takie skomplikowane. Nawet jeśli w ten sposób pozostawisz w budżecie pozornie niewielkie miesięcznie kwoty, konsekwencja sprawi, że w skali roku uzyskasz nawet kilkaset złotych. Przy okazji zrobisz coś dobrego dla planety.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij