Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Regulator ciśnienia wody

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urządzeń sanitarnych. O ile za niskie ciśnienie wody wodociągowej, choć może frustrować, to nie stanowi zagrożenia, o tyle zbyt wysokie może powodować nieprawidłową pracę instalacji wewnętrznej. Rozwiązaniem problemów z ciśnieniem wody w kranie jest regulator ciśnienia wody.

Montaż regulatora ciśnienia wody to jedna z tych rzeczy, o których mało kto myśli przeglądając projekty domów. Na tym etapie ważniejsze jest, czy wybrać nowoczesny dom jednopiętrowy z płaskim dachem, czy może jednopiętrowy, ale z dachem dwuspadowym i poddaszem.

Prędzej czy później trzeba będzie jednak zająć się kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa, a regulator ciśnienia wody z pewnością do nich należy. Wysokie ciśnienie w rurach może bowiem prowadzić do ich uszkodzenia i powstania awarii, co narazi nas na niepotrzebne koszty. Sprawdź, gdzie warto zastosować regulator ciśnienia wody i dlaczego.

Regulator ciśnienia wody – co to jest i kiedy warto go stosować?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym właściwie jest regulator ciśnienia wody. Podstawowym zadaniem takiego urządzenia jest obniżanie ciśnienia wody pochodzącej z sieci wodociągowej do optymalnego ciśnienia w instalacji wewnętrznej.

Zakup regulatora ciśnienia wody to nie wymysł, lecz konieczność. Dlaczego? Ciśnienie w sieci wodociągowej nie dość, że zazwyczaj jest zdecydowanie za wysokie, to jeszcze ulega wahaniom, co może zaburzać pracę instalacji wewnętrznej.

Zmiany ciśnienia wody mogą mieć też zupełnie inną przyczynę, np. mogą wynikać ze źle zaprojektowanej instalacji wodociągowej. Montaż regulatora ciśnienia eliminuje problemy związane z ciśnieniem, w dodatku obniża hałas i zmniejsza zużycie wody.

Element odpowiadający za regulację ciśnienia wody należy zamontować przede wszystkim wtedy, gdy ciśnienie spoczynkowe w instalacji wynosi więcej niż 5 barów. Powinno się to zrobić również w momencie, gdy ciśnienie spoczynkowe przed zaworem bezpieczeństwa przekroczy wartość 80% jego ciśnienia otwarcia.

Trzeba pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie wody może uszkodzić lub zaburzyć pracę urządzeń i systemów wchodzących w skład instalacji. Szkód i napraw uniknąć można, stosując właśnie regulator ciśnienia wody.

Jak działa reduktor ciśnienia wody?

Znajomość tego, jak wygląda budowa regulatora ciśnienia wody, raczej nie jest konieczna, ale jak działa regulator ciśnienia wody, warto się dowiedzieć. Pozwoli to lepiej zrozumieć, dlaczego powinno się uwzględnić element regulujący ciśnienie wody w instalacji wodnej w swoim domu.

Zasada działania regulatora ciśnienia wody jest dość prosta. Jednym z elementów urządzenia jest membrana. Jeśli w instalacji nie ma przepływu ciśnienia, oddziałuje ono na membranę, powodując uniesienie (dociśnięcie) sprężyny. To z kolei zwiększa szczelność, zapewniając właściwą wartość ciśnienia. Po otwarciu przepływu dochodzi do spadku ciśnienia wyjściowego. Sprężyna się obniża, następuje poluzowanie uszczelnienia i otwarcie zaworu razem z ponownym przepływem wody.

W przypadku nagłych i dużych przepływów ciśnienia wody swój udział w jego kontroli ma również dodatkowy tłok, który pomaga podnieść sprężynę i membranę. Dzięki temu regulowanie jest ciśnienie wyjściowe, by utrzymywało się na stałym i przede wszystkim bezpiecznym poziomie.

Dowiedz się więcej: Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu

Jak wybrać najlepszy reduktor ciśnienia wody?

Regulator ciśnienia wody spełni swoje zadanie pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany. W przeciwnym razie może dochodzić do wahań ciśnienia lub urządzenie będzie emitować nadmierny hałas. Pojawia się więc pytanie, jaki regulator ciśnienia wody kupić?

Podczas wyboru regulatora ciśnienia wody należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • wielkość – rozmiar regulatora należy dobrać w zależności od średnicy rury doprowadzającej. Dostępny jest regulator ciśnienia wody na 1/2, 3/4, a także regulator ciśnienia wody na 1 cal. Mniejszy regulator jest tak samo trwały, jak duży, zarówno jeden, jak i drugi, są w stanie służyć przez kilkanaście lat (jeśli są wysokiej jakości i zostaną odpowiednio założone);
  • materiał – na rynku znaleźć można regulatory wykonane ze stali nierdzewnej i z mosiądzu. Pierwsze są mniej odporne na procesy korozyjne, ale są za to tańsze, drugie natomiast cechują się większą wytrzymałością mechaniczną i są wysoce odporne na korozję. Regulator ze stali nierdzewnej należy wybrać wtedy, gdy pobór wody nie jest duży, natomiast regulator mosiężny sprawdzi się przy większym poborze wody;
  • manometr – regulator ciśnienia wody z manometrem umożliwia błyskawiczną diagnostykę stanu instalacji, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Dlatego większość wysokiej klasy regulatorów ciśnienia wody posiada zintegrowany manometr albo specjalne wyjście umożliwiające montaż manometra zewnętrznego;
  • filtr – regulator ciśnienia wody z filtrem chroni instalację przed przenikaniem zanieczyszczeń, a co za tym idzie, do minimum ogranicza ryzyko uszkodzeń. Nawet jeśli dojdzie do awarii, konieczna będzie wymiana samego filtra, nie trzeba będzie też szukać jej przyczyn w całej instalacji;
  • rodzaj nastawy – elektryczny regulator ciśnienia wody umożliwia ręczną zmianę parametrów pracy. Dostępne są też tańsze modele, które mają stałą nastawę.

Regulator ciśnienia wody – instrukcja montażu

W zależności od potrzeb regulator ciśnienia wody może zostać zamontowany w różnych miejscach instalacji. W grę wchodzą dwie możliwości:

  • montaż centralny – instrukcja przewiduje montaż regulatora ciśnienia wody tuż za głównym zaworem i filtrem. Umożliwia to ustalenie podstawowego ciśnienia dla całej instalacji i pozwala zaoszczędzić wodę;
  • montaż strefowy – regulator ciśnienia wody montuje się w ten sam sposób jak przy bojlerze. Taki sposób instalacji zapobiega otwarciu zaworu bezpieczeństwa w razie wahań ciśnienia roboczego. Ponadto pozwala uniknąć zbyt częstego włączania podgrzewacza.

Najczęściej praktykowany jest montaż centralny, z kolei montaż strefowy wykorzystuje się wtedy, gdy dojście do głównego przyłącza nie jest możliwe.

Sprawdź: Filtr do wody – jaki wybrać do domu i jak go zamontować?

Regulator ciśnienia wody

Regulator ciśnienia wody – jak regulować?

Nie zawsze możliwa jest regulacja regulatora ciśnienia wody. W modelach regulatorów z dolnej półki cenowej nastawa ciśnienia jest fabryczna. Parametry zmieniać można jedynie w droższych urządzeniach, dostosowując je do potrzeb.

Decydując się na montaż rozproszony, czyli w strefie instalacji bojlera, w dodatku stosując głowice z termostatami, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia mostka ciśnieniowego. Zjawisko to może spowodować rozszczelnienie zaworu bezpieczeństwa.

Zatem w takim przypadku regulator ciśnienia wody powinien regulować przepływ wody zarówno zimnej, jak i ciepłej. Warto mieć to na uwadze podczas analizowania, jak regulować przepływ wody.

Regulator ciśnienia wody – gdzie stosować?

Montaż regulatora ciśnienia wody w instalacji niesie wiele korzyści. Przede wszystkim ograniczy zbyt wysokie ciśnienie i spowoduje utrzymanie stałej wartości ciśnienia w instalacji, tym samym zwiększając komfort korzystania z wody. W dodatku zmniejszy szumy w instalacji i uchroni przed dodatkowymi kosztami. Dlatego właśnie każdy powinien zamontować regulator ciśnienia wody w domu. Przydać się także może regulator ciśnienia wody ogrodowy.

Warto dodać, że regulator ciśnienia może zostać zamontowany w instalacji z własnym ujęciem wody. Wtedy wyeliminuje wahania ciśnienia za hydroforem. Z kolei regulacją ciśnienia wody w hydroforze zajmuje się wyłącznik ciśnieniowy.

Regulator ciśnienia wody – cena

Regulatory ciśnienia wody występują w różnych cenach. Najtańszy model kupić można już za ok. 50 zł. Dostępne są też nieco droższe, bardziej zautomatyzowane elementy instalacji służące regulacji ciśnienia wody, za które trzeba zapłacić od 100 zł do nawet 400 zł. Dotyczy to również regulatora ciśnienia wody do hydroforu, którego cena mieści się w podanym przedziale.

Przeczytaj: Przepływowy podgrzewacz wody – jak wybrać najlepszy podgrzewacz?

Regulator ciśnienia wody czy reduktor – różnice

W języku potoczny określenia regulator i reduktor ciśnienia wody często używane są zamiennie, choć w rzeczywistości odnoszą się do zupełnie innych urządzeń.

Rolą regulatora ciśnienia wody jest utrzymywać zadaną wartość ciśnienia, bez względu na wahania w instalacji wodociągowej przed regulatorem. Zatem nawet jeśli po stronie wodociągowej będą jakieś wahania, to ciśnienie wody i tak pozostanie takie samo.

Z kolei reduktor ciśnienia wody ma za zadanie obniżyć ciśnienie wody o określoną wartość, która zadana zostaje przy pierwszym ustawieniu. Oznacza to, że przy zmianie ciśnienia w instalacji wodociągowej zmieni się też wartość ciśnienia na wyjściu z reduktora.

Nie przegap: Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij