Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Czym jest certyfikat energetyczny domu i ile kosztuje?

Co kryje się pod pojęciem certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny budynku to niezbędny element dokumentacji technicznej wydawany przez uprawnionego specjalistę w momencie oddania nieruchomości do użytkowania. Zapoznanie się z nim pozwala poznać parametry energetyczne budynku. Powinien być on dla Ciebie szczególnie istotny, jeśli zamierzasz kupić dom lub mieszkanie. Z jego pomocą dowiesz się, jak wysokie będą koszty utrzymania interesującej Cię nieruchomości. Co dokładnie się kryje pod tą nazwą?

Czym jest certyfikat energetyczny?

Zanim zabierzesz się za etap wyboru projektu domu niskoenergetycznego lub pasywnego, powinieneś wiedzieć, co to jest certyfikat energetyczny.

Certyfikat energetyczny to dokument, który opisuje jakość domu lub mieszkania w zakresie zużycia energii. Jest częścią wymaganej dokumentacji technicznej nieruchomości. Zawarte są w nim rozwiązania zmniejszające zużycie energii oraz ograniczające wydatki związane są z eksploatowaniem nieruchomości.

Co znajduje się w certyfikacie energetycznym?

Jak wygląda certyfikat energetyczny i jakie informacje zawiera? Świadectwo dokładnie określa wysokość energii niezbędnej do standardowego użytkowania budynku. Wskazuje więc zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody, ogrzania nieruchomości, klimatyzacji, wentylacji oraz oświetlenia. Znajdziesz w nim kluczowe parametry, opisujące zużycie energii:

 • EP – nieodnawialna energia pierwotna;
 • EK – energia końcowa.

Wszystkie wyliczenia podane są w kWh/metr kwadratowy/rok. Jakie jeszcze informacje zawiera świadectwo energetyczne?

 • dane pozwalające zidentyfikować budynek;
 • szczegółową charakterystykę energetyczną;
 • zalecenia, które określają rodzaj i zakres prac budowlano-instalacyjnych, dzięki którym charakterystyka energetyczna budynku lub jego części powinna znacząco się poprawić;
 • objaśnienia oraz informacje dodatkowe.

Dokładna struktura certyfikatu energetycznego jest określona prawnie, więc każdy dokument zawiera dokładnie ten sam zakres informacji.

W jakim celu wykonywany jest certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny ma być przede wszystkim istotną informacją dla nabywcy lub najemcy lokalu. Dzięki świadectwu może się on dowiedzieć jakie rozwiązania instalacyjno – konstrukcyjne zostały zastosowane w danej nieruchomości oraz ocenić, jakie koszty związane z dostarczeniem energii będzie musiał ponieść.

Dokument ten powstał również w celu promowania budownictwa o niskim zużyciu energii, w szczególności domów niskoenergetycznych oraz domów pasywnych. Z jego pomocą ma się zwiększać świadomość w zakresie możliwości szukania oszczędności przy projektowaniu domów lub bloków.

Certyfikat energetyczny – czy jest obowiązkowy?

Czy musisz inwestować w certyfikat energetyczny? Kiedy wymagany jest on przez przepisy?

Świadectwo energetyczne to aktualnie obowiązkowy element dokumentacji technicznej. Nie możesz go pominąć oraz musisz zadbać o jego aktualizację, jeśli przeprowadzisz większy remont, wpływający na wydajność energetyczną budynku.

W domu wybudowanym lub modernizowanym od roku 2009, który nie ma certyfikatu energetycznego, nie można zamieszkać. Zgodnie z prawem grozi za to kara w wysokości 10 tysięcy złotych. Taki certyfikat dodawany jest do zawiadomienia o ukończeniu budowy domu. Od marca 2015 roku certyfikatu energetycznego nie wymaga się, jednak jeśli budujesz dom na użytek własny.

Warto wiedzieć!

Ze sporządzania certyfikatu zwolnione są również nieruchomości:

 • chronione przepisami o ochronie zabytków oraz opiece nad zabytkami;
 • wykorzystywane jako miejsce kultu lub działalności religijnej;
 • mieszkalne, które wykorzystuje się nie dłużej niż przez 4 miesiące w roku;
 • wolnostojące o powierzchni poniżej 50m²;
 • przemysłowe lub gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
 • gospodarstwa rolne o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/m²/rok.

Certyfikat energetyczny a przepisy prawne

Zgodnie z prawem certyfikat energetyczny musi być sporządzony dla budynków nowych oraz oddanych do użytku po 1 stycznia 2009 roku. Przepis taki w prawie budowlanym pojawił się w związku z dopasowaniem ustawy do wymogów unijnych określonych w Dyrektywie 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane z 19 września 2007 roku.

Od kiedy obowiązuje certyfikat energetyczny?

Mimo że certyfikat obowiązuje od momentu sporządzenia, nie wymaga go notariusz w momencie sprzedaży nieruchomości. Ma on służyć przede wszystkim stronom samej transakcji. Szczególnie nabywca powinien być zainteresowany tym, jakie koszty użytkowania domu będzie musiał ponosić. Właśnie na to pytanie odpowie mu certyfikat energetyczny.

Jak uzyskać certyfikat energetyczny?

Jako inwestor na pewno zastanawiasz się, jak uzyskać certyfikat energetyczny. W tym celu musisz udać się do osoby posiadającej uprawnienia do wydawania takiego dokumentu. Wykona ona audyt oraz wyliczy odpowiednie parametry, na podstawie których wyda certyfikat. Nie każdy może jednak taki certyfikat wykonać. Gdzie szukać odpowiedniego specjalisty?

Kto może wykonywać certyfikat energetyczny?

Jednym z pytań, jakie zadają sobie inwestorzy, jest to, jak wykonać certyfikat energetyczny. Kto wydaje certyfikat energetyczny? Kto może wykonać ten dokument? Świadectwo energetyczne może być wykonane przez osoby z odpowiednimi upoważnieniami. Najczęściej są to specjaliści z branży instalacyjnej, budowlanej lub architektonicznej. Muszą być to osoby z ważnymi uprawnieniami do projektowania.

Najistotniejsze jest, aby osoba przygotowująca certyfikat energetyczny miała zdany egzamin potwierdzający kwalifikacje. Egzamin taki organizuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Do egzaminu tego może podejść osoba:

 • mająca zdolność do czynności prawnych;
 • która nie była karana;
 • która ukończyła studia magisterskie lub inżynieryjne na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub podobnych;
 • posiadająca uprawnienia budowlane lub przeszła odpowiednie szkolenia.

Jak długo jest ważny certyfikat energetyczny?

Od kiedy obowiązuje certyfikat energetyczny? Świadectwo to jest ważne przez dziesięć lat od momentu jego sporządzenia. Zmiany w projekcie związane z remontem lub charakterystyką budynku, na przykład spowodowane wymianą okien, kotłów lub całej instalacji grzewczej, wymagają sporządzenia nowego świadectwa energetycznego lub zaktualizowania istniejącego.

Jak poprawić certyfikat energetyczny? Jest za to odpowiedzialny inwestor lub właściciel budynku.

Certyfikat energetyczny – koszty

To, ile kosztuje certyfikat energetyczny budynku, zależy od kilku czynników. Wpływają na nią:

 • metraż nieruchomości;
 • czas, który specjalista spędzi na wykonaniu audytu energetycznego;
 • miejsce sporządzania świadectwa.

Ceny wykonania audytu energetycznego wahają się od 500 do 1000 złotych. Najdroższe są zdecydowanie certyfikaty wykonywane w Warszawie. Średnie ceny wynoszą certyfikaty w innych dużych miastach, takich jak Kraków, Poznań lub Gdańsk. W mniejszych miejscowościach certyfikat energetyczny kosztuje bliżej 500 niż 1000 złotych. O dokładną wycenę musisz zapytać uprawnionego specjalistę.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Przeniesienie pozwolenia na budowę
27 lipca 2022 r. Daria Rek

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to formalność, którą należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki....

Formalności budowlane
Pozwolenie na użytkowanie
11 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest pozwolenie na użytkowanie i kiedy jest potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że zakończenie budowy oznacza finał inwestycji i pozostaje już tylko cieszyć się rezultatem. W wielu...

Formalności budowlane
Domy wystawione na licytacje przez komornika
30 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym są i jak działają licytacje komornicze domów jednorodzinnych?

Licytacje komornicze to często świetna okazja do zakupu sprzętu AGD czy RTV w...

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...

Formalności budowlane
Przeniesienie pozwolenia na budowę
27 lipca 2022 r. Daria Rek

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to formalność, którą należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki....

Formalności budowlane
Pozwolenie na użytkowanie
11 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest pozwolenie na użytkowanie i kiedy jest potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że zakończenie budowy oznacza finał inwestycji i pozostaje już tylko cieszyć się rezultatem. W wielu...

Formalności budowlane
Domy wystawione na licytacje przez komornika
30 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym są i jak działają licytacje komornicze domów jednorodzinnych?

Licytacje komornicze to często świetna okazja do zakupu sprzętu AGD czy RTV w...

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...