Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Brama wjazdowa – jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa na posesję to ważny element wpływający na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Jej wybór powinien być podyktowany nie tylko indywidualnymi upodobaniami, ale także funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań. Ważny jest materiał wykonania, konstrukcja oraz dopasowanie bramy do domu i działki. Największą popularnością cieszą się bramy wjazdowe dwuskrzydłowe. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest najlepsze? Od czego zależy jego wybór? Sprawdź, jaka brama wjazdowa będzie najbardziej funkcjonalna.

Wybrałeś projekt domu, który uwzględnia również zagospodarowanie działki? A co z bramą wjazdową? Warto o niej pomyśleć już na początkowym etapie. 

Brama wjazdowa – lokalizacja i zastosowanie

Brama wjazdowa ma przede wszystkim odgrodzić naszą posesję od reszty otoczenia. W ten sposób możemy zaznaczyć granicę naszej działki. Ten element podnosi także bezpieczeństwo. Wtargnięcie na posesję bez pozwolenia jest równoznaczne ze złamaniem prawa, jeśli jednak nie ma na niej bramy, to powstają pewne wątpliwości dotyczące tego, w którym momencie zaczyna się własność prywatna.

Brama wjazdowa umożliwia jednocześnie większą prywatność. Nikt nie lubi być obserwowany przez ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Brama odpowiedniej wielkości pozwoli nam czuć się swobodnie.

Sprawdź nasze projekty ogrodzeń!

Zobacz więcej projektów

W którym miejscu powinna zostać umieszczona brama wjazdowa? Jak się okazuje, nie można jej dowolnie lokalizować. Powinna znaleźć się w miejscu zjazdu, na który mamy oddzielną zgodę od zarządcy drogi. Nieco inaczej przedstawia się ta kwestia w przypadku bramy wjazdowej do garażu. Jej lokalizację wyznacza umiejscowienie garażu.

Brama wjazdowa - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Podstawa przy wyborze bramy wjazdowej to jej funkcjonalność. A co na nią wpływa? Z pewnością będzie to jej rozmiar. Najpopularniejszym wyborem jest brama dwuskrzydłowa, sprawdzi się dobrze szczególnie na większej posesji.

Brama wjazdowa

Projekt domu Rezydencja Parkowa

Równie duże znaczenie ma fakt, czy decydujemy się na bramę tradycyjną, czy też automatyczną. Ta druga okaże się nieco wygodniejsza - nie musimy wysiadać z auta, aby ją otworzyć. To duży plus, szczególnie gdy do naszego domu prowadzi ruchliwa droga. Zatrzymywanie auta, aby otworzyć bramę, może utrudnić ruch. 

System pozwalający na automatyczne otwieranie bramy opiera się na siłownikach montowanych na skrzydle oraz słupku ogrodzeniowym. W skład systemu wchodzą również specjalne czujniki oraz fotokomórki, które sprawiają, że użytkowanie bramy jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Kolejny aspekt to materiał wykonania. Wpływa on nie tylko na walory użytkowe bramy, ale również jej estetykę. Mamy pod tym względem bogaty wybór. Bramy stalowe, cynkowane i malowane proszkowo gwarantują użytkowanie przez długi czas. Brama wjazdowa metalowo-drewniana to rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Stanowi połączenie wytrzymałości z klasycznym wzornictwem.

Wygląd bramy także będzie istotny. Wiele zależy od tego, czy stawiamy na nowoczesność, czy też nieco bardziej tradycyjną estetykę. 

Sprawdź także: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?

Brama wjazdowa przesuwna czy brama wjazdowa dwuskrzydłowa?

Dwa najbardziej popularne rozwiązanie to brama wjazdowa przesuwna i brama wjazdowa dwuskrzydłowa. Co je różni? Która z nich okaże się lepszym wyborem? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Aby zdecydować się na jedną z nich, warto najpierw poznać ich charakterystykę. 

Brama wjazdowa przesuwna to rozwiązanie idealne dla niewielkich posesji – nie wymaga miejsca na podjeździe i otwiera się wzdłuż ogrodzenia. W  tej kategorii  znajdziemy modele samonośne oraz szynowe. W pierwszym przypadku skrzydło jest zawieszone wysięgnikowo i przesuwa się kilka centymetrów nad ziemią. Z kolei bramy szynowe przesuwają się na rolkach umieszczonych w specjalnej szynie.

Warto jednak wiedzieć, że brama przesuwna nie zawsze będzie możliwa do zamontowania. Dlaczego? Działka powinna mieć określone wymiary, aby skrzydło bramy zmieściło się na ogrodzeniu.

Brama wjazdowa przesuwna

Projekt domu Bosfor

Brama dwuskrzydłowa to atrakcyjna alternatywa dla bram przesuwnych. Może być bardzo szeroka – każde ze skrzydeł może liczyć nawet 3 metry, dlatego sprawdzi się nawet na dużej posesji.

Od czego zależy wybór konkretnego rodzaju bramy? Głównie od możliwości, jakie zapewnia działka, ale i naszych preferencji. Cena obu tych rozwiązań będzie zbliżona, z niewielką przewagą bram przesuwnych.  

Bramy wjazdowe - jakie są jeszcze dostępne rodzaje bram?

Poza bramą dwuskrzydłową i przesuwną, do wyboru mamy jeszcze inne rozwiązania. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in.: brama wjazdowa jednoskrzydłowa, brama wjazdowa łamana czy też brama wjazdowa harmonijkowa.

Brama wjazdowa z furtką

Projekt domu Willa Parterowa 2

Dobrym wyborem okaże się także brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką. Aby ją otworzyć, nie trzeba od razu otwierać całej bramy, co jest wygodne, gdy wybieramy się dokądś pieszo. Brama wjazdowa z wbudowaną furtką to praktyczny wybór, na który decyduje się większość osób. 

Brama wjazdowa automatyczna - kiedy warto się zdecydować?

Automatyczna brama wjazdowa umożliwia zdalne otwieranie skrzydeł. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy opuszczać pojazdu, żeby wyjechać z posesji. Warto ją wybrać, zwłaszcza gdy droga prowadząca do naszego domu znajduje się na ruchliwej drodze.

Brama wjazdowa na pilota to także dobry wybór w przypadku dużych posesji - zamknie się automatycznie po wjechaniu na działkę, nie trzeba jej ponownie przemierzać, aby ręcznie zamknąć bramę. Brama wjazdowa z napędem to także sprawdzony wybór dla firm. 

Konstrukcja bramy wjazdowej - co warto wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem, brama wjazdowa powinna być tak skonstruowana i zamontowana, żeby jej skrzydła nie otwierały się na zewnątrz. Z drugiej strony brama uchylająca się do wewnątrz posesji nie może ograniczać ruchu na podwórku, np. możliwości wyjazdu samochodem.

Konstrukcja bramy wjazdowej może być oparta na elementach stalowych uzupełnionych drewnianymi listewkami lub tworzywem sztucznym. Bramy skrzydłowe są montowane do metalowych słupków zakotwionych w fundamencie lub murowanych słupach ogrodzeniowych. 

Złożoność konstrukcji zależy głównie od materiału, z jakiego została wykonana. Brama wjazdowa metalowa zazwyczaj jest nieco mniej skomplikowana niż na przykład nowoczesna brama wjazdowa drewniana.

Przeczytaj: Ogrodzenie domu jako atrakcyjne zamknięcie posesji

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Ile kosztuje brama wjazdowa? Cena bramy wjazdowej zależy od kilku czynników. Co się do nich zalicza? Na pewno będzie to materiał, z którego została wykonana, rodzaju bramy i tego, czy jest wyposażona w napęd, czy ręczna.

Najprostsza brama dwuskrzydłowa bez napędu kosztuje już od 800 zł, a przesuwna – od 1400 zł. Sam napęd to koszt od 1000 zł. Z kolei solidna brama przesuwna z napędem to inwestycja od 3000 zł. Modele wykonywane na zamówienie, np. kute mogą jednak kosztować znacznie więcej.

Jaką bramę wjazdową wybrać?

Jaka brama wjazdowa okaże się najlepszym wyborem? To zależy od naszych potrzeb i rozmiarów posesji. Niezwykle praktyczna jest brama przesuwna, choć popularniejsza od niej będzie brama dwuskrzydłowa. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ otworzyć można jedno skrzydło w razie potrzeby. 

Brama wjazdowa nowoczesna najczęściej wykonana jest z metalu i posiada poziome pasy. Coraz częściej pojawiają się jedno znacznie bardziej oryginalne rozwiązania, które zaskakują kształtem i ciekawą formą. Niestety, ich koszt jest dosyć wysoki. 

Szerokość bramy wjazdowej - jak ją odpowiednio dopasować?

Ile metrów powinna mieć brama wjazdowa? Jak się okazuje, jej wymiary są regulowane przez przepisy prawa budowlanego, według których jej minimalna szerokość może wynosić 2,4 m. Oczywiście w praktyce inwestorzy decydują się na szersze rozwiązanie, które zapewni większy komfort i uchroni przed zarysowaniem karoserii auta. 

Jaka zatem powinna być szerokość bramy wjazdowej? Szerokość optymalna to minimum 3 metry – pozwoli na swobodny przejazd auta o kompaktowych wymiarach. A jaka brama wjazdowa okaże najlepsza, gdy jesteśmy właścicielami SUV-a, samochodu terenowego lub chcemy ułatwić wjazd na posesję pojazdom dostawczym? Wówczas dobrym wyborem będzie brama wjazdowa przesuwna 5m.

Jeśli potrzebujemy jeszcze większej bramy, to nie powinniśmy mieć większych problemów z jej znalezieniem. Dostępne są bowiem bramy wjazdowe o szerokości 6 metrów.

Brama wjazdowa - jak ją zamontować?

Brama wjazdowa z montażem to najlepszy wybór - nie musimy wówczas się niczym martwić. Montaż będzie jednak zazwyczaj dodatkowo płatny. Jeśli zatem uznamy, że jesteśmy w stanie mu podołać, to możemy postawić na montaż samodzielny. 

Jak zamontować bramę wjazdową? Do montażu potrzebny będzie nam odpowiedni sprzęt, czyli:

  • wiertarka, 
  • poziomica, 
  • miarka, 
  • kotwy chemiczne, 
  • zestaw kluczy i śrubokrętów.

Brama wjazdowa drewniana

Projekt ogrodzenia Ogrodzenie OG 101

Pierwszy krok to wykopanie fundamentów. Jeśli zdecydowaliśmy się na bramę automatyczną, to mechanizm warto zamontować już w drugim kroku. Zrobić to należy zgodnie z instrukcją producenta.

Kolejny krok to montaż słupów i wózków. Wózki powinny znaleźć się w jednej linii, a słup końcowy na tym samym poziomie co słup prowadzący.

Ostatni krok to instalacja skrzydła. W tym celu montujemy rolę podporową na kotwach, które są przymocowane do tylnego fundamentu.

Większy problem może sprawić brama wjazdowa podnoszona do góry. W tym przypadku lepiej zdecydować się na usługę montażu.

Nie przegap: Co warto wiedzieć, wybierając ogrodzenie swojego domu?

Sprawdź inne spojrzenie na projektowanie z Porta! Inspiracje z różnych dziedzin sztuki

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Drewutnia
Ogród i Taras
Drewutnia

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Drzwi zewnętrzne stalowe
22 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Drzwi zewnętrzne stalowe – dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne stalowe?

Producenci nowoczesnych drzwi oferują obecnie modele wykonane z różnych mater...

Drzwi i bramy
Drzwi balkonowe
15 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Drzwi balkonowe – przesuwne czy dwuskrzydłowe? Jaki drzwi na balkon wybrać?

Drzwi balkonowe i tarasowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetla...

Drzwi i bramy
Moskitiera na drzwi balkonowe
13 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Moskitiera na drzwi balkonowe – rodzaje moskitiery na drzwi balkonowe. Jaką wybrać?

Moskitiera na drzwi balkonowe to doskonałe rozwiązanie do domu lub mieszkania...

Drzwi i bramy
Drzwi tarasowe
12 maja 2021 r. Daria Rek

Drzwi tarasowe - ile kosztują i jakie drzwi na taras warto wybrać?

Drzwi tarasowe to bez wątpienia jedna z wielu wizytówek domu. Duże przeszklen...

Drzwi i bramy
Drzwi zewnętrzne stalowe
22 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Drzwi zewnętrzne stalowe – dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne stalowe?

Producenci nowoczesnych drzwi oferują obecnie modele wykonane z różnych mater...

Drzwi i bramy
Drzwi balkonowe
15 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Drzwi balkonowe – przesuwne czy dwuskrzydłowe? Jaki drzwi na balkon wybrać?

Drzwi balkonowe i tarasowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetla...

Drzwi i bramy
Moskitiera na drzwi balkonowe
13 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Moskitiera na drzwi balkonowe – rodzaje moskitiery na drzwi balkonowe. Jaką wybrać?

Moskitiera na drzwi balkonowe to doskonałe rozwiązanie do domu lub mieszkania...

Drzwi i bramy
Drzwi tarasowe
12 maja 2021 r. Daria Rek

Drzwi tarasowe - ile kosztują i jakie drzwi na taras warto wybrać?

Drzwi tarasowe to bez wątpienia jedna z wielu wizytówek domu. Duże przeszklen...