Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje brama wjazdowa i jak wykonać jej montaż na swojej posesji?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej ma duży wpływ nie tylko na estetykę przydomowej przestrzeni, ale też na bezpieczeństwo domowników. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego rodzaju bramy. Największą popularnością cieszą się modele dwuskrzydłowe, czy jednak takie rozwiązanie rzeczywiście jest najlepsze? Sprawdźmy, jaka brama wjazdowa będzie najbardziej funkcjonalna.

O czym warto pamiętać przed wyborem bramy wjazdowej?

Podstawa przy wyborze bramy wjazdowej to jej funkcjonalność, która w dużej mierze ma ogromny wpływ na komfort korzystania. A co na to wpływa? Z pewnością będzie to rozmiar. Wyborem, który sprawdzi się szczególnie dobrze przy projekcie domu z dużą posesją, jest brama dwuskrzydłowa.

Równie duże znaczenie ma fakt, czy zdecydujesz się na bramę wjazdową tradycyjną, czy też automatyczną. Ta druga okaże się nieco wygodniejsza – nie musisz wysiadać z auta, aby ją otworzyć. To duży plus, szczególnie gdy do Twojego domu prowadzi ruchliwa droga. 

System pozwalający na automatyczne otwieranie bramy opiera się na siłownikach montowanych na skrzydle oraz słupku ogrodzeniowym. W skład systemu wchodzą również specjalne czujniki oraz fotokomórki, które sprawiają, że użytkowanie bramy jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Kolejny aspekt, który warto rozważyć wybierając bramę wjazdową na posesję, jest materiał wykonania. Wpływa on nie tylko na walory użytkowe, ale również na jej estetykę. Mamy pod tym względem bogaty wybór. Bramy stalowe, cynkowane i malowane proszkowo gwarantują użytkowanie przez długi czas. Brama wjazdowa metalowo-drewniana to rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Stanowi połączenie wytrzymałości z klasycznym wzornictwem.

Wbrew pozorom duże znaczenie będzie mieć również miejsce montażu. Brama wjazdowa do garażu będzie otwierać się nieco inaczej niż brama wjazdowa prowadząca na posesję.

Jaką bramę garażową wybrać? Rodzaje i ceny bram garażowych

Brama wjazdowa – lokalizacja i zastosowanie

Brama wjazdowa ma przede wszystkim odgrodzić posesję od reszty otoczenia. W ten sposób możesz po prostu wygodnie zaznaczyć granicę działki oraz zadbać o bezpieczeństwo domowników. Wtargnięcie na posesję bez pozwolenia jest równoznaczne ze złamaniem prawa, jeśli jednak nie ma na niej bramy, to powstają pewne wątpliwości dotyczące tego, w którym momencie zaczyna się własność prywatna.

Brama wjazdowa zapewnia jednocześnie większą intymność. Nikt nie lubi być obserwowany przez ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Brama odpowiedniej wielkości pozwoli Ci czuć się swobodnie we własnym ogrodzie.

W którym miejscu powinna zostać umieszczona brama wjazdowa? Jak się okazuje, nie można jej dowolnie lokalizować. Powinna znaleźć się w miejscu zjazdu, na który otrzymałeś oddzielną zgodę od zarządcy drogi. Nieco inaczej przedstawia się ta kwestia w przypadku bramy wjazdowej do garażu. Jej lokalizację wyznacza umiejscowienie garażu.

Zgodnie z obowiązującym prawem brama wjazdowa powinna być tak skonstruowana i zamontowana, żeby jej skrzydła nie otwierały się na zewnątrz. Z drugiej strony brama uchylająca się do wewnątrz posesji nie może ograniczać ruchu na podwórku, np. możliwości wyjazdu samochodem.

Konstrukcja bramy wjazdowej może być oparta na elementach stalowych uzupełnionych drewnianymi listewkami lub tworzywem sztucznym. Bramy skrzydłowe są montowane do metalowych słupków zakotwionych w fundamencie lub murowanych słupach ogrodzeniowych.

Złożoność konstrukcji zależy głównie od materiału, z jakiego została wykonana. Brama wjazdowa metalowa zazwyczaj jest nieco mniej skomplikowana niż na przykład nowoczesna brama drewniana wjazdowa.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Jaka powinna być szerokość bramy wjazdowej?

Ile metrów powinna mieć brama wjazdowa? Jej wymiary są regulowane przez przepisy prawa budowlanego, które stanowią, że minimalna szerokość musi wynosić 2,4 m. Oczywiście w praktyce inwestorzy decydują się na szersze rozwiązanie, które zapewni większy komfort i uchroni przed zarysowaniem karoserii auta.

Jaka zatem powinna być szerokość bramy wjazdowej? Optymalna to minimum 3 metry. Taka odległość pozwoli na swobodny przejazd auta o kompaktowych wymiarach. A jaka brama wjazdowa okaże najlepsza, gdy jesteś właścicielem SUV-a, samochodu terenowego lub chcesz ułatwić wjazd na posesję pojazdom dostawczym?

Wówczas dobrym wyborem będzie brama wjazdowa przesuwna 4 m. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej przestrzeni, to nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem właściwego modelu. Dostępne są bowiem bramy wjazdowe przesuwne o szerokości 5 lub 6 metrów.

elegancka brama podjazdowa

Rodzaje bram wjazdowych

Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów bram, które z łatwością dopasujesz do wymagań działki czy własnych upodobań. Najczęściej różnią się one sposobem otwierania czy ilością skrzydeł (jedno lub dwuskrzydłowe), ale nie tylko. Ważna jest też konstrukcja oraz walory wizualne. Bramy, podobnie jak pozostała część ogrodzenia, stanowią integralną część posesji, dlatego warto zadbać również o jej wygląd.

Brama wjazdowa przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które sprawdzi się zwłaszcza na niewielkiej posesji. Nie wymaga miejsca na podjeździe i otwiera się wzdłuż ogrodzenia. W tej kategorii znajdziesz zarówno modele samonośne, jak i szynowe. W pierwszym przypadku skrzydło jest zawieszone wysięgnikowo i przesuwa się kilka centymetrów nad ziemią. Z kolei bramy szynowe przesuwają się na rolkach umieszczonych w specjalnej szynie.

Musisz jednak pamiętać o tym, że brama przesuwna nie zawsze będzie możliwa do zamontowania. Dlaczego? Działka powinna mieć określone wymiary, aby skrzydło bramy zmieściło się na ogrodzeniu.

Brama wjazdowa jednoskrzydłowa

Brama wjazdowa jednoskrzydłowa może należeć również do kategorii bram rozwieralnych, które montowane są w taki sposób, aby otwierały się na posesję. To sprawia, że potrzebne jest dodatkowe miejsce na podjeździe. Bramę jednoskrzydłową warto wybrać w sytuacji, gdy działka jest wąska i głęboka.

Brama jednoskrzydłowa, która zostanie zamontowana w narożniku działki, będzie się otwierać na ogrodzenie, co sprawi, że nie zajmie zbyt dużo przestrzeni. Skrzydła takiej bramy są jednak ciężkie, a ręczne otwieranie bramy potrafi być uciążliwe.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa to atrakcyjna alternatywa dla bram przesuwnych. Może być bardzo szeroka – każde ze skrzydeł może liczyć nawet 3 metry, dlatego sprawdzi się nawet na dużej posesji. Nierzadko brama wjazdowa dwuskrzydłowa sprzedawana jest od razu z furtką.

Od czego zależy wybór konkretnego rodzaju bramy? Głównie od możliwości, jakie zapewnia działka, ale i Twoich preferencji. Cena obu tych rozwiązań będzie zbliżona, z niewielką przewagą bram przesuwnych. 

Brama wjazdowa szynowa

Brama wjazdowa szynowa została wyposażona w specjalne rolki, po których przesuwa się skrzydło bramy. Rolki te zamontowane są na specjalnej szynie, która z kolei umocowana jest do fundamentu. To sprawia, że montaż takiej bramy wymaga nieco więcej czasu i wykonania dodatkowych prac związanych chociażby z wylaniem fundamentów.

Brama przesuwna szynowa wyróżnia się przystępną ceną w stosunku do bram samonośnych. Minusem jest jednak regularne oczyszczanie bramy z zebranych zanieczyszczeń.

Brama wjazdowa samonośna

Brama wjazdowa samonośna jest zawieszona na specjalnych wysięgnikach, co sprawia, że podczas otwierania czy zamykania skrzydła, porusza się nad powierzchnią wjazdu i nie dotyka podłoża. Brama wjazdowa przesuwna samonośna jest nieco droższa od szynowej, jednak ogromnym plusem jest łatwa eksploatacja.

Pomysły na atrakcyjne ogrodzenie posesji. Nowoczesne i oryginalne ogrodzenia wokół domu

brązowa brama wjazdowa

Jaką bramę wjazdową wybrać?

O tym, czy lepiej będzie wybrać bramę wjazdową z furtką, czy harmonijkową bramę wjazdową, decyduje przede wszystkim rozmiar posesji oraz Twoje potrzeby. Niezwykle praktyczna jest brama przesuwna, choć popularniejsza od niej będzie brama dwuskrzydłowa. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ w razie potrzeby możesz otworzyć tylko jedno skrzydło.

Gdy wybierzesz już konstrukcję bramy i sposób otwierania, warto pomyśleć też o estetyce. Nowoczesna brama wjazdowa najczęściej wykonana jest z metalu i posiada poziome pasy. Jeśli jesteś właścicielem domu wybudowanego w stylu góralskim, możesz zainteresować się bramą wjazdową z drewnem. Coraz częściej pojawiają się jedno znacznie bardziej oryginalne rozwiązania, które zaskakują kształtem i ciekawą formą. Niestety, ich koszt jest dosyć wysoki.

Poza bramą dwuskrzydłową i przesuwną do wyboru są jeszcze inne rozwiązania. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in.: brama wjazdowa jednoskrzydłowa, brama wjazdowa łamana czy też brama harmonijkowa.

Brama wjazdowa automatyczna czy ręczna?

Automatyczna brama wjazdowa umożliwia zdalne otwieranie skrzydeł. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz opuszczać pojazdu, żeby wjechać czy wyjechać z posesji. Warto ją wybrać, jeśli Twój dom znajduje się przy ruchliwej drodze. Brama wjazdowa z napędem przekłada się też na zwiększone bezpieczeństwo. Dzięki automatyzacji nie musisz zostawiać auta samego na podjeździe, co znacznie minimalizuje ryzyko kradzieży.

Alternatywę może stanowić brama wjazdowa na pilota, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużych posesji, bo zamknie się sama po wjechaniu na działkę. Brama wjazdowa z napędem to także sprawdzony wybór dla firm.

Brama ręczna zwana też manualną jest jednak tańsza niż brama automatyczna. Takie rozwiązanie może więc sprawdzić się na działkach letniskowych lub w innych miejscach, gdzie nie będzie często używana. Otwieranie i zamykanie bramy manualnej najczęściej wymaga użycia dużej siły. Nieco lżejsze są manualne bramy przesuwne oraz skrzydłowe.

Brama wjazdowa drewniana

Projekt ogrodzenia Ogrodzenie OG 101

Jak zamontować bramę wjazdową? Krok po kroku

Brama wjazdowa z montażem to najlepszy wybór – nie musisz wówczas martwić się jego samodzielną instalacją. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz umieścić bramę wjazdową pod kątem lub montaż bramy wjazdowej odbywa się na pochyłym terenie.

Jeśli jednak uznasz, że nie chcesz tracić dodatkowych środków na wynagrodzenie montażystów, możesz zdecydować się na wykonanie tej pracy samodzielnie. Jak zamontować bramę wjazdową? Na pewno potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia, takie jak:

  • wiertarka,
  • poziomica,
  • miarka,
  • kotwy chemiczne,
  • zestaw kluczy i śrubokrętów.

Po przygotowaniu narzędzi możesz przystąpić do prac.

  1. Zacznij od wykopania fundamentów. Jeśli zdecydowałeś się na bramę automatyczną to mechanizm warto zamontować już w drugim kroku. Musisz to zrobić zgodnie z instrukcją producenta.
  2. Kolejny krok to montaż słupów i wózków. Wózki powinny znaleźć się w jednej linii, a słup końcowy na tym samym poziomie co słup prowadzący.
  3. Teraz czas na instalację skrzydła. W tym celu powinieneś zamontować rolę podporową na kotwach, które są przymocowane do tylnego fundamentu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?

Ile kosztuje brama wjazdowa i od czego zależy jej cena?

Ile kosztuje brama wjazdowa? Cena zależy od kilku czynników takich jak: materiał, z którego została wykonana, rodzaj konstrukcji oraz tego, czy jest wyposażona w napęd. Cena elektrycznej bramy wjazdowej będzie znacznie wyższa od tej otwieranej ręcznie.

Jak kupić tanią bramę wjazdową? Najprostsza brama dwuskrzydłowa bez napędu kosztuje już od 800 zł, a przesuwna – od 1400 zł. Sam napęd to koszt od 1000 zł. Z kolei cena za bramę przesuwną szynową z napędem zaczyna się od 3000 zł. Modele wykonywane na zamówienie, np. kute mogą jednak kosztować znacznie więcej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij