Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa na posesję to ważny element wpływający na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Jej wybór powinien być podyktowany nie tylko indywidualnymi upodobaniami, ale także funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań. Ważny jest materiał wykonania, konstrukcja oraz dopasowanie bramy do domu i działki. Jaka brama wjazdowa będzie najbardziej funkcjonalna, dobrze zabezpieczy posesję i będzie korespondować z jej charakterem?

Brama wjazdowa i przepisy prawne

Brama wjazdowa na posesję powinna być wybrana zgodnie z upodobaniami inwestora, jednak nie oznacza to, że ma on w tym zakresie całkowitą dowolność. Przepisy prawa budowlanego precyzyjnie regulują, jakie kryteria powinna spełniać brama, żeby zapewniać mieszkańcom maksymalny komfort.

Szczególnie istotne są wymiary bramy wjazdowej, ale to nie jedyne przepisy, które należy wziąć pod uwagę. W rozporządzeniu wydanym w 2002 roku przez Ministra Infrastruktury czytamy, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Zabronione jest umieszczanie na bramie na wysokości poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, np. drutu kolczastego.

A co z pozwoleniem na budowę ogrodzenia – czy jest wymagane? Aktualnie obowiązujące przepisy zwalniają inwestorów z konieczności uzyskania pozwolenia. Zdarza się jednak, że budowę należy zgłosić, np. w sytuacji, gdy wysokość ogrodzenia przekroczy 2,2 m.

Przeczytaj dodatkowo: Ogrodzenie posesji - co warto wiedzieć?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej

Wymiary bramy wjazdowej – jak dobrać?

To nie wszystkie regulacje, którymi objęta jest brama wjazdowa. Wymiary są regulowane przez przepisy prawa budowlanego, według których jej minimalna szerokość może wynosić 2,4 m. Oczywiście w praktyce inwestorzy decydują się na szersze rozwiązanie, które zapewni większy komfort i uchroni przed zarysowaniem karoserii auta. Ile powinna mieć brama wjazdowa?

Szerokość optymalna to minimum 3 metry – pozwoli na swobodny przejazd auta o kompaktowych wymiarach. A jaka brama wjazdowa okaże najlepsza, gdy jesteśmy właścicielami SUV-a, samochodu terenowego lub chcemy ułatwić wjazd na posesję pojazdom dostawczym?

Brama wjazdowa a dopasowanie do domu i działki

Jak szeroka brama wjazdowa najlepiej sprawdzi się, jeśli nie mamy na posesji dużo miejsca do dyspozycji? Brama wjazdowa o szerokości 3m to rozwiązanie, na które decydują się właściciele niewielkich działek. W takiej sytuacji inwestorom szczególnie zależy na maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Jeśli nasza działka jest duża, postawmy na bramę wjazdową o szerokości 5m, która sprawdzi się nie tylko przy niewielkich autach, ale również SUV-ach czy pojazdach dostawczych.

Przy wybieraniu bramy pamiętajmy o tym, że powinna ona nie tylko umożliwiać swobodny wjazd szerszych pojazdów, ale także korespondować z wielkością działki i jej wymiarami. Warto też wziąć pod uwagę odległość od bramy i zewnętrznej krawędzi drogi dojazdowej. Jeśli przy wjeździe na posesję nasz samochód pokonuje łuk, to dobrze, żeby wskazana odległość wynosiła minimum 5-6 metrów.

Ustawienie słupków bramy wjazdowej

Żeby brama wjazdowa była stabilna i dobrze spełniała swoje funkcje, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu słupków. Ważna jest przede wszystkim głębokość, na jakiej słupki będą znajdować się w betonie – zaleca się, żeby było to co najmniej 40 cm. Do tego dochodzi także ok. 20 cm podmurówki oraz po kilka cm odstępu u dołu i u góry panela ogrodzeniowego. Wybierając słupki do montażu bramy wjazdowej, warto zatem uwzględnić nie tylko wysokość panela, ale także doliczyć odpowiedni zapas.

Konstrukcja bramy wjazdowej

Zgodnie z obowiązującym prawem, brama wjazdowa powinna być tak skonstruowana i zamontowana, żeby jej skrzydła nie otwierały się na zewnątrz. Z drugiej strony brama uchylająca się do wewnątrz posesji nie może ograniczać ruchu na podwórku, np. możliwości wyjazdu samochodem. Właściciele niewielkich działek mogą zdecydować się na bramę jednoskrzydłową przesuwną. Sprawdźmy, jakie rodzaje bram wjazdowych są dostępne na rynku i kiedy warto wybrać konkretny model.

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej

Rodzaje bram wjazdowych

Do najpopularniejszych rodzajów bram wjazdowych należą modele przesuwne oraz uchylne – jedno- i dwuskrzydłowe. Każdy rodzaj może być dodatkowo wyposażony w napęd, który pozwala na automatyczne otwieranie bramy, np. za pomocą pilota.

Brama przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna to rozwiązanie idealne dla niewielkich posesji – nie wymaga miejsca na podjeździe i otwiera się wzdłuż ogrodzenia. W takiej sytuacji oczywiście działka musi mieć takie wymiary, żeby skrzydło bramy zmieściło się na ogrodzeniu, co nie zawsze jest możliwe. W kategorii bram przesuwnych znajdziemy modele samonośne oraz szynowe. W pierwszym przypadku skrzydło jest zawieszone wysięgnikowo i przesuwa się kilka centymetrów nad ziemią. Z kolei bramy szynowe przesuwają się na rolkach umieszczonych w specjalnej szynie.

Brama skrzydłowa

Alternatywą dla bram przesuwnych są modele skrzydłowe. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa może być bardzo szeroka – każde ze skrzydeł może liczyć nawet 3 metry. Z kolei brama wjazdowa jednoskrzydłowa sprawdza się w przypadku długich, ale wąskich podjazdów.

Brama automatyczna

Umożliwia zdalne otwieranie skrzydeł – to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy opuszczać pojazdu, żeby wyjechać z posesji. System pozwalający na automatyczne otwieranie bramy opiera się na siłownikach montowanych na skrzydle oraz słupku ogrodzeniowym. W skład systemu wchodzą również specjalne czujniki oraz fotokomórki, które sprawiają, że użytkowanie bramy jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej

Konstrukcja bramy wjazdowej

Bramy skrzydłowe są montowane do metalowych słupków zakotwionych w fundamencie lub murowanych słupach ogrodzeniowych. Konstrukcja bramy wjazdowej może być oparta na elementach stalowych uzupełnionych drewnianymi listewkami lub tworzywem sztucznym.

Materiał wykonania

Materiał, z którego jest zrobiona brama wjazdowa, może przesądzić o jej funkcjonalności oraz odporności na uszkodzenia. Bramy stalowe, cynkowane i malowane proszkowo gwarantują użytkowanie przez długi czas. Brama wjazdowa metalowo-drewniana to rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Stanowi połączenie wytrzymałości z klasycznym wzornictwem. Jest stabilna, a jednocześnie dobrze komponuje się z charakterem posesji.

Dodatkowe opcje bramy wjazdowej

Wybierając rozwiązanie na naszą posesję, możemy zdecydować się na bramę wjazdową z furtką. Warto, żeby oba elementy były utrzymane w takim samym stylu i wykonane z tego samego materiału, dlatego zaleca się kupowanie ich w komplecie. Furtka również może być automatyczna – otwierana z poziomu domofonu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bramę wjazdową elektryczną, czy wybierzemy tę bez napędu, pamiętajmy, żeby brama wjazdowa nowoczesna była wykonana z najwyższej jakości materiałów.

Automatyka w przypadku bram automatycznych

Brama wjazdowa z napędem to wygodne i bezpieczne rozwiązanie – nie tylko pozwala na otworzenie skrzydła bez konieczności wychodzenia z auta, ale tym samym chroni nasz pojazd przed kradzieżą. Jeśli zdecydujemy się na bramę wjazdową na pilota, to pamiętajmy, że napęd powinien być dobrany do szerokości i ciężaru bramy. W przypadku bram o szerokości do 4 metrów wystarczy mechanizm do 350 kg. Brama wjazdowa automatyczna może być też wyposażona w mechanizm samoblokujący, który uniemożliwia otworzenie bramy po jej zamknięciu, np. pod wpływem silnego wiatru czy osób trzecich.

Mocowanie siłownika

Na posesjach z bramami skrzydłowymi najczęściej stosuje się siłowniki liniowe – są niedrogie i łatwe do zamontowania. Na rynku są jednak dostępne także siłowniki podziemne, które są montowane w kasecie pod skrzydłem. Pozwalają one na obrót bramy nawet o 180 stopni.

Zanim wybierzesz rodzaj bramy i materiał, przeczytaj poranik o rodzajach ogrodzenia: Co warto wiedzieć, wybierając ogrodzenie swojego domu?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej

Koszty zakupu i montażu bramy wjazdowej

Zakup bramy to spora inwestycja, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby mechanizm był niezawodny, a skrzydło odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Ile kosztuje brama wjazdowa? Cena zależy od materiału, z którego została wykonana, rodzaju bramy i tego, czy jest wyposażona w napęd, czy ręczna. Najprostsza brama dwuskrzydłowa bez napędu kosztuje już od 800 zł, a przesuwna – od 1400 zł. Sam napęd to koszt od 1000 zł. Z kolei solidna brama przesuwna z napędem to inwestycja od 3000 zł. Modele wykonywane na zamówienie, np. kute mogą jednak kosztować znacznie więcej.

A ile prądu zużywa bram wjazdowa? Pobór nie jest duży, a właściciele posesji nie muszą się martwić, że zamontowanie bramy z napędem drastycznie zwiększy ich wydatki na elektryczność.

Błędy przy wyborze bramy wjazdowej – jakie są i jak ich unikać?

Podstawowym błędem jest kierowanie się ceną – wybieranie tańszych rozwiązań wykonanych z gorszych materiałów. Kolejnym przewinieniem wielu inwestorów jest źle dobrana automatyka, np. zbyt słaby napęd. Zawsze trzeba liczyć go z zapasem, przewidując, że w okresie jesienno-zimowym otwieranie i zamykanie bramy może utrudnić zalegający śnieg lub liście. Wielu inwestorów popełnia też inny błąd – przy wyborze bramy kieruje się tylko względami estetycznymi i lekceważy konieczność dostosowania bramy do wielkości i kształtu posesji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Na co zwrócić uwagę, wybierając drewniane drzwi?
15 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Drewniane drzwi - co warto wiedzieć przed ich wyborem?

Drewniane drzwi to sposób na estetyczne oraz eleganckie wejście do domu, a także funkcjonalne wykończenie wnętrz. Uniwersa...

Drzwi i bramy
Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?
3 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?

Niewielkie drzwiczki dla psa lub kota zamontowane u dołu drzwi wejściowych do...

Drzwi i bramy
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?
2 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?

Drzwi zewnętrzne pełnią wiele funkcji – zabezpieczają dom przed intruzami, zapewniają izolację termiczną oraz akustyczną,...

Drzwi i bramy
Na co zwrócić uwagę, wybierając drewniane drzwi?
15 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Drewniane drzwi - co warto wiedzieć przed ich wyborem?

Drewniane drzwi to sposób na estetyczne oraz eleganckie wejście do domu, a także funkcjonalne wykończenie wnętrz. Uniwersa...

Drzwi i bramy
Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?
3 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?

Niewielkie drzwiczki dla psa lub kota zamontowane u dołu drzwi wejściowych do...

Drzwi i bramy
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?
2 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?

Drzwi zewnętrzne pełnią wiele funkcji – zabezpieczają dom przed intruzami, zapewniają izolację termiczną oraz akustyczną,...