Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym charakteryzują się angielskie domy i ile kosztuje budowa english cottage?

Dom w stylu angielskim

Elegancki – ale przytulny, klasyczny – ale prosty, przemyślany – ale pełen swobody – taki właśnie jest dom w stylu angielskim. Mimo że trend często kojarzy się z wiejskimi rezydencjami brytyjskiej szlachty, każdy z nas może zamieszkać w takich wnętrzach. Wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu, a później zaaranżować go w zgodzie z wytycznymi nurtu. O co zadbać, by odtworzyć nastrój urokliwego english cottage?

Czym charakteryzują się domy w stylu angielskim?

O jakich budynkach właściwie mówimy? Dom w stylu angielskim niejedno ma imię, a architektura Wysp – także ta historyczna – jest bardzo zróżnicowana. Najczęściej jednak wspominający o interesującym nas trendzie mają na myśli projekty domów w stylu wiejskim, w romantycznej i klimatycznej odsłonie.

English cottage to sformułowanie, które odnosi się do niedużej, wiejskiej chatki. Przed rewolucją przemysłową takie budownictwo pojawiało się właściwie w całej Europie, stało się jednak charakterystyczne dla wiktoriańskiej Anglii, od której zaczerpnęło swoją nazwę. Także i powstające współcześnie inwestycje bezpośrednio nawiązują do ukształtowanych wówczas wzorców.

Jaki jest typowy dom angielski? Jego charakterystyczne cechy to:

  • klasyczna bryła, zwykle na planie prostokąta lub kwadratu, zwieńczona dwu- lub wielospadowym dachem;
  • czerwona lub brązowa dachówka;
  • ganki i werandy;
  • standardowej wielkości okna o zaokrąglonych ramach, rozmieszczone symetrycznie;
  • lukarny;
  • wykusze;
  • biały kolor elewacji uzupełniony drewnem, kamieniem bądź klinkierem.

W stylu angielskim liczy się spójność. Decydując się na architekturę tego typu, zadbaj, aby z bryłą budynku współgrał zarówno wystrój wnętrz, jak i otoczenie domu. Rozważając różne style ogrodowe, również warto inspirować się wpływami brytyjskimi.

Gdzie najlepiej sprawdzi się domek w stylu angielskim?

Dom wiejski w stylu angielskim to typ projektu chętnie wybierany w wielu krajach na całym świecie, także i w Polsce. Stosunkowo łatwo dostosować go do niemal każdego otoczenia, choć – ze zrozumiałych względów – najlepiej zaprezentuje się w otoczeniu przyrody, na wsi lub przedmieściach. Nie oznacza to jednak, że tego typu pomysł nie sprawdzi się w miejskiej zabudowie. Wszystko zależy od wariantu, na który się zdecydujesz.

Projekty domów w stylu angielskim są uniwersalne i ponadczasowe. Znajdziesz wśród nich zarówno elegancką willę – doskonałą dla zwolenników niewymuszonego luksusu, jak i swojski angielski domek na wsi utrzymany w rustykalnym klimacie. Zdarzają się również odważniejsze interpretacje trendu podążające w kierunku nowoczesnych nurtów.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając projekt domu w stylu angielskim?

Jeśli interesuje cię właśnie taka architektura, szukając projektu, skup się na propozycjach klasycznych. Z reguły są to budynki parterowe lub piętrowe, także z użytkowym poddaszem. Pamiętaj, że dom w stylu angielskim z zewnątrz i w środku ucieka od minimalizmu. Jeśli więc lubisz, gdy w projekcie sporo się dzieje: dach zdobią załamania i lukarny, a monotonię bryły przełamują wykusze i werandy, będzie to strzał w dziesiątkę!

Wybierając każdy projekt, należy zwrócić uwagę na specyfikę działki oraz ewentualne ograniczenia wprowadzone miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zbyt duża powierzchnia zabudowy na zbyt małej działce okaże się niemożliwa do zrealizowania. W przypadku domu w stylu angielskim elewacja jest na tyle neutralna, że jej detale nie wpływają na akceptację inwestycji.

Koniecznie przeanalizuj także funkcjonalność wnętrza. Przeważnie dom angielski bazuje na klasycznym podziale na część dzienną usytuowaną na parterze oraz sypialnie zlokalizowane na wyższej kondygnacji. Taki układ z reguły sprawdza się doskonale, jednak wiele zależy także od twoich oczekiwań i przyzwyczajeń, liczby domowników i ich specyficznych wymagań czy trybu życia mieszkańców. Zdarza się, że inwestorzy decydują się na parterowy cottage house, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i osób starszych lub ułatwić komunikację między strefami.

Jak urządzić wnętrze domu w stylu angielskim?

Niewątpliwie wnętrza w stylu angielskim cechuje niepowtarzalny klimat. To wystrój elegancki, ale daleki od pałacowego przepychu i przesady. Priorytet stanowi rodzinny charakter każdego z pomieszczeń, jego przytulność i komfort. 

Dom w stylu angielskim wnętrze ma utrzymane w jasnych barwach – ta zasada dotyczy zarówno pokoi, jak i kuchni czy łazienki. Ściany pokrywa zatem biała lub beżowa farba, tapety bądź sztukaterie. Popularne są pastele: począwszy od pudrowego różu po jasną zieleń. Całość warto uzupełnić akcentami kolonialnymi, decydując się na drewniane meble i detale oraz elementy wyposażenia w kolorach butelkowej zieleni, granatu czy wszelkich odcieni brązu.

Dość istotnym elementem aranżacji jest podłoga. Pokoje angielskie najczęściej wykłada się drewnem: zarówno jasnymi, jak i ciemniejszymi deskami. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taką inwestycję, wybierz panele imitujące naturalny materiał. Ciekawie zaprezentują się zwłaszcza te naśladujące postarzany parkiet, z dobrze widocznymi sękami.

Niewątpliwie mnogość połączeń otwiera szerokie możliwości aranżacyjne. Z jednej strony dom urządzony w stylu angielskim może upodobnić się do romantycznego buduaru, z drugiej – do pomieszczeń klubowych, idealnych dla brytyjskiego dżentelmena.

  • Salon w stylu angielskim

W przypadku stylu angielskiego salon wybija się na pierwszy plan, stanowiąc centrum domowego życia i najmocniejszy punkt aranżacji. Jak go urządzić? Postaw na klasykę. To pomieszczenie, w którym królują typowe dla cottage house meble. Styl angielski lubuje się w ciężkim, masywnym wyposażeniu z litego drewna, miękkich tkaninach, naturalnej skórze.

Czy kojarzysz pikowane sofy Chesterfield lub fotele uszaki, których charakterystyczne oparcie zostało zainspirowane przez brytyjskie… przeciągi? Koniecznie wykorzystaj to wzornictwo w swoich wnętrzach. Utrzymany w stylu angielskim dom pełen jest przepastnych mebli przeznaczonych do wypoczynku, masywnych komód i regałów oraz klasycznych witryn. Towarzyszą im miękkie poduchy, zapraszające komfortem pledy i poprawiające wygodę podnóżki oraz pufy.

  • Jadalnia w stylu angielskim

W podobny sposób wyposaż jadalnię. W klasycznym angielskim domu wnętrze to zaaranżowane jest zwykle w osobnym pomieszczeniu, jednak możesz także wstawić stół z krzesłami do salonu. Ważne, aby był to mebel drewniany, stosunkowo masywny, w naturalnym kolorze lub barwiony na biało. Efektownie prezentują się modele z toczonymi nogami. Jeśli decydujesz się na kredens lub witrynę, wybieraj te z charakterystycznymi przeszkleniami i frezowaniami na frontach.

Przytulny charakter salonu lub jadalni dodatkowo podkreśli kominek. Pamiętaj o stylowych dekoracjach. Świetnie pasują tu rodzinne pamiątki i bibeloty w stylu vintage. Typowe dla domku angielskiego wnętrze doskonale wzbogacą także obrazy, kolorowa porcelana lub wysokiej jakości szkło, zegary z kukułką.

  • Sypialnia w stylu angielskim

Dopasowana do wymogów stylu angielskiego sypialnia to maksimum przytulności i intymności. Centralnym elementem wyposażenia jest – jakżeby inaczej! – łóżko. W tej odsłonie przybiera ono rozmiary i formę królewskiego łoża. Ciekawie zaprezentuje się wariant z modnym, tapicerowanym zagłówkiem. Ściany pomaluj na biało lub wykończ tapetą z romantycznymi, florystycznymi printami.

Wykorzystaj potencjał, jaki dają sypialniane tekstylia: miękkie poduchy czy narzuta. Zadbaj także o zasłony: miękkie, ale dość grube, dobrze tłumiące światło.

  • Kuchnia w stylu angielskim

Kolejnym ważnym miejscem w domu jest kuchnia. Styl angielski kładzie nacisk na przestrzeń i funkcjonalność. Jasne drewniane meble zapewniają sporo praktycznych rozwiązań: pomysłowych półek, schowków i przegródek. Zdobią je frezowane fronty, przeszklenia i ażurowe wstawki. Sprawdzą się tu zwłaszcza szafki i sprzęty kuchenne stylizowane na retro lub vintage.

Jak na romantyczny cottage house przystało, w kuchni angielskiej nie powinno zabraknąć sielankowych detali. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie rustykalnych dekoracji: lnianych serwet, bieżników, naczyń i pojemników do przechowywania.

  • Łazienka w stylu angielskim

Jak powinna wyglądać utrzymana w brytyjskim klimacie łazienka? Styl angielski zakłada, że także i w tym pomieszczeniu masz do dyspozycji sporą przestrzeń, dlatego jest idealny do aranżowania salonów kąpielowych. Na podłogę najczęściej trafia ceramika, w tym płytki wielkoformatowe, lub marmur. Na ścianach próżno jednak szukać takiego wykończenia. Jego miejsce zajmuje boazeria lub wzorzysta, odporna na wodę tapeta.

Armatura łączy funkcję praktyczną i dekoracyjną. Świetnie prezentuje się tu wolnostojąca wanna na wysokich nóżkach lub umywalka na metalowym stelażu. Idealnym dopełnieniem będzie bateria w klimacie retro.

Jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Jak ocieplić domek angielski?

Niegdyś brytyjskie domy słynęły z panującego w nich chłodu i przeciągów. Do dzisiaj jest to zresztą cecha wyróżniająca starsze budownictwo. Na szczęście tego efektu nie otrzymujesz w pakiecie z zakupionym współcześnie projektem. Swobodnie możesz wykonać także termomodernizację istniejącego już budynku.

Jak ocieplić domek angielski? Podobnie jak w przypadku innych budynków, sprawdzi się tu typowa izolacja zewnętrzna ze styropianu lub wełny mineralnej. Wybieraj materiał o możliwie niskim współczynniku lambda λ, dzięki czemu uzyskasz odpowiednią izolacyjność ściany przy jak najniższej grubości przegrody.

Ile kosztuje budowa domu angielskiego?

Koszt budowy domu w stylu angielskim jest uzależniony od wielu czynników. Podstawową kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest wielkość i stopień skomplikowania budynku oraz wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych. 

Oczywiście, w przypadku mniejszego domku angielskiego cena będzie odpowiednio niższa, jednak pamiętaj, że charakterystyczne dla tej architektury są raczej większe metraże i fantazyjne rozwiązania, wpływające na budżet.

Za sam projekt zapłacisz – orientacyjnie – około 5 000 złotych, natomiast wykonawstwo średniej wielkości inwestycji powinno zamknąć się w 400 000 złotych. Zaznaczamy jednak, że w katalogu projektów znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe opcje. Chcąc zaoszczędzić przy budowie domu, szukaj prostszych brył, mniejszej powierzchni i dachu dwuspadowego.

Jak wyglądają projekty domów w stylu angielskim?

Jeżeli interesują cię projekty domów w stylu angielskim, w katalogu Extradom przejrzyj przede wszystkim kategorię budynków tradycyjnych. Są wśród nich także i te o klasycznej bryle inspirowanej wzornictwem wiejskich rezydencji brytyjskich: zarówno reprezentacyjna willa w stylu angielskim, jak i typowy angielski domek wiejski. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

To średniej wielkości dom jednorodzinny w stylu angielskim. Projekt zachowuje klasyczny podział na część dzienną ulokowaną na parterze oraz sypialnie położone na poziomie poddasza. Stonowany charakter jasnej elewacji został przełamany kamiennymi płytkami oraz drewnem.

Projekt domu Kolia 3

To dom w stylu brytyjskim o klasycznej bryle podkreślonej rozłożystym dachem dwuspadowym, efektownymi lukarnami i stylowymi szprosami w oknach. We wnętrzu przewidziano wiele praktycznych rozwiązań, w tym garderobę, dodatkowy pokój dla gości lub gabinet oraz dodającą przestronności antresolę. Jak na dom angielski całoroczny przystało, nie zabrakło tu również kominka.

Projekt domu Meteor

Czas na luksusowy dom w stylu angielskim stanowiący doskonałe połączenie brytyjskiej klasyki i współczesnych trendów. Typowa bryła sprawia, że koszty budowy nie będą wysokie, a powierzchnia 160 m2 zapewni komfort wszystkim domownikom. Ten nowoczesny dom w stylu angielskim oferuje przestrzeń, światło i kontakt z przyrodą.

Projekt domu Amber

Architektura tego małego domku w stylu angielskim przywodzi na myśl letni czas spędzany na wsi. Elewacja utrzymana jest w jasnej kolorystyce, świetnie komponującej się z okładziną z jasnego kamienia. Całość wieńczy nietuzinkowa więźba dachowa. To dom parterowy w stylu angielskim, który zaspokoi potrzeby trzy- lub czteroosobowej rodziny.

Projekt domu Olszyna

Jeśli dom w stylu angielskim parterowy to za mało, zwróć uwagę na nasz kolejny projekt. Większy o połowę metraż i użytkowe poddasze oznaczają więcej przestrzeni, nadal jednak jest to bryła zajmująca niewiele miejsca na działce. Podobnie jak inne charakterystyczne dla domu w stylu angielskim projekty, także i ten przewiduje doświetloną przestrzeń połączoną z urokliwą werandą.

Jak widzisz, możliwości są spore. Niezależnie od tego, czy interesuje cię mały angielski domek czy przestronna willa, w naszym katalogu znajdziesz idealną propozycję dla ciebie i twojej rodziny.

Projekt domu MJS-126

Czym cechują się domy rustykalne i kiedy warto je wybrać?

Czym różni się domek angielski od holenderskiego?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym znaczeniu terminu: domek angielski. To określenie odnosi się nie tylko do tradycyjnych budynków mieszkalnych, ale również do w pełni wyposażonych domów mobilnych, wykorzystywanych głównie jako domki letniskowe. Do tej grupy zalicza się także domek holenderski. Angielski jest jego inną wersją.

Co zatem warto wiedzieć o zależności: domek holenderski a angielski? Różnica na korzyść drugiej opcji polega przede wszystkim na wielkości i wyposażeniu w instalacje, z których można korzystać od momentu przetransportowania konstrukcji w wybrane miejsce. W odróżnieniu od omawianego wyżej domku angielskiego całorocznego tego typu rozwiązania można przemieszczać, a do ich ustawienia nie jest wymagane pozwolenie.

Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu w stylu angielskim?

Pora zatem rozstrzygnąć: czy warto, planując budowę domu, zdecydować się na dom w stylu angielskim? Zdecydowanie tak – za dowód niech posłużą opinie zadowolonych inwestorów.

Takie projekty mają wiele zalet. Przede wszystkim wyróżniają się na tle minimalistycznych brył, przyciągając wzrok ciekawymi detalami. Rozwiązania nie są przy tym sezonowe – cechuje je duża uniwersalność i ponadczasowa klasa. Dzięki temu łatwo wpisać je w każde otoczenie. Nie można pominąć faktu, że projekty dostępne są w wielu wariantach.

Oczywiście, nie jest to opcja dla każdego. Jeśli cenisz prostotę, pewnie estetyka większości angielskich budynków nie do końca wpisze się w twoje oczekiwania. Z drugiej jednak strony, przeglądając katalog projektów, możesz napotkać także i na mniej skomplikowane, które przy okazji będą tańsze w realizacji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij