Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Projekty domów w stylu angielskim - czym wyróżniają się domy w angielskim stylu?

Projekty domów w stylu angielskim

Na projekty domów w stylu angielskim zwracają uwagę osoby, które pragną eleganckich i jednocześnie przytulnych wnętrz z nutą romantyzmu. Budynki o takiej stylistyce najczęściej przypominają wiejskie rezydencje angielskiej klasy średniej z okresu panowania królowej Wiktorii. To klasyka w najlepszym wydaniu – stylowa i ponadczasowa, która sprawdza się również w polskich warunkach.

Co wyróżnia domy w stylu angielskim?

Styl angielski jest bardzo szerokim pojęciem, ponieważ architektura na Wyspach Brytyjskich jest bardzo różnorodna. Zwykle jednak projekt domu o takiej stylistyce nawiązuje do stylu cottage charakterystycznego dla wiejskich domów angielskiej arystokracji z epoki wiktoriańskiej.

Okres panowania królowej Wiktorii przypadał na XIX wiek, kiedy to Wielka Brytania przeżywała najlepsze lata swojej świetności. Imperium brytyjskie stało się wówczas potęgą gospodarczą za sprawą swoich kolonii oraz dynamicznie rozwijającego się przemysłu. Dobrobyt sprzyjał bogaceniu się klasy średniej, która chętnie wznosiła na terenach wiejskich okazałe rezydencje. Z założenia miały być one eleganckie i dostojne, ale jednocześnie przytulne i swojskie, ponieważ angielski dom to przede wszystkim miejsce rodzinne, pełne ciepła i uroku.

Współcześnie dom w stylu angielskim nawiązuje wprost do wiejskiej stylistyki z okresu wiktoriańskiego. Wybierając taki projekt domu, możesz się spodziewać, że budynek będzie miał klasyczną bryłę z dachem dwu- lub wielospadowym, która będzie ozdobiona elementami takimi jak ganki, werandy, wykusze, czy lukarny. Znaczenie ma również wykończenie elewacji, która najczęściej pokryta jest białym tynkiem oraz elementami z drewna, kamienia naturalnego, czy klinkieru. Uzupełnieniem jest dach pokryty tradycyjną dachówką w klasycznych odcieniach brązu lub czerwieni.

Znaczenie ma również specyficzna aranżacja wnętrza. Styl angielski to przede wszystkim klasyczne i eleganckie meble, tkaniny we wzory (kwiaty, pasy, krata), a także wysmakowane dekoracje w postaci np. drewnianej boazerii, kominka z ozdobnym gzymsem, stylowych schodów, okuć meblowych, czy wreszcie obrazów, lamp i pamiątek rodzinnych.

Domy w angielskim stylu - czy są popularne w Polsce?

Domy w stylu angielskim cieszą się popularnością w wielu krajach, również w Polsce. Doskonale korespondują z lokalną architekturą budynków – przede wszystkim na wsiach, ale także na terenach podmiejskich.

Projekty domów w stylu angielskim odznaczają się ponadczasowością. Można je dość łatwo urządzić, ponieważ tak naprawdę mają styl eklektyczny, a więc pozwalający na różne rozwiązania aranżacyjne. W Polsce można więc spotkać zarówno bardzo eleganckie wille o luksusowych wnętrzach, jak również bardziej swojskie budynki o rustykalnym charakterze. Zdarzają się również bardziej odważne aranżacje, w których klasyczny styl angielski przełamany jest nowoczesnymi akcentami.

Projekty domów w stylu angielskim - dlaczego warto się zdecydować na tego typu projekt?

Na dom jednorodzinny po angielsku warto zdecydować się z wielu powodów:

 • bardzo łatwo go dopasować do okolicznych zabudowań,
 • ma uniwersalny i ponadczasowy styl,
 • zachwyca ciekawą architekturą,
 • jest elegancki, ale bez „pałacowego” przepychu,
 • zapewnia komfort mieszkańcom i przytulny klimat,
 • daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Projekty domów w stylu angielskim dostępne są w wielu wariantach do wyboru, dzięki czemu można je dopasować do różnych potrzeb. Można się zdecydować zarówno na dużą rezydencje, jak też niewielki dom jednorodzinny idealny na przedmieścia.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt domu w stylu angielskim?

Chcąc wybrać projekt na dom w stylu angielskim, należy skupić się na propozycjach dotyczących budynków o tradycyjnej architekturze. Warto zwrócić uwagę, że są to z reguły domy piętrowe lub parterowe, często z poddaszem użytkowym. Chcąc mieć dom najbardziej przypominający ten w angielskim stylu cottage, warto wybrać projekt przewidujący różne ciekawe rozwiązania architektoniczne takie jak:

 • ganki,
 • werandy,
 • podcienie,
 • tarasy,
 • balkony,
 • lukarny,
 • wykusze.

Najczęściej spotykane są projekty domów z dachem dwuspadowym, jednak większe budynki mogą mieć dach wielopołaciowy o licznych załamaniach.

Warto też zwrócić uwagę na stolarkę okienną. Chcąc mieć dom jak najbardziej zbliżony do oryginalnych budynków angielskich, lepiej wybrać projekty przewidujące tradycyjne okna. Mogą mieć proste lub zaokrąglone ramy. Zamiast nowoczesnych okien panoramicznych lepiej wybrać przeszklenie składające się z zestawu okien np. ze szprosami podkreślającymi tradycyjny styl.

Projekty domów w stylu angielskim - kogo mogą zainteresować?

Dom w stylu angielskim powinien zainteresować przede wszystkim wielbicieli tradycyjnych i klasycznych rozwiązań. To idealna propozycja dla osób ceniących ponadczasową elegancję, ale także bogato zdobione wnętrza o przytulnym charakterze. Należy pamiętać, że angielski styl to pastelowe, ciepłe kolory, bogato zdobione wzornictwo i dbałość o detale. Wnętrze angielskiego domu jest harmonijne, ale wypełnione po brzegi różnymi przedmiotami i dekoracjami. Nie jest więc to propozycja dla miłośników chłodnego minimalizmu.

Projekty domów w stylu angielskim

Dom w stylu angielskim w środku - jak można zaaranżować wnętrze takiego domu?

O ile bryły budynków w stylu cottage często niewiele różnią się od doskonale znanych w Polsce tradycyjnych zabudowań, o tyle wnętrza angielskie są bardzo charakterystyczne i często decydują o stylistyce domu.

Pokoje w stylu angielskim z reguły nie są duże, ale dopracowane w najmniejszym szczególe. Przede wszystkim królują w nich jasne kolory – biel oraz pastele, które urozmaicone są dekoracjami. Najczęściej są to liczne bibeloty, ale także tkaniny w charakterystyczny kwiatowy deseń, obrazy, stylowe lampy, zegary itp. Meble w domu po angielsku są najczęściej wykonane z solidnego drewna. Ich ozdobą są okucia, frezy, rzeźbienia oraz kolorowe tkaniny obiciowe.

Bogate wyposażenie mieszkania po angielsku z reguły uzupełnia fantazyjne wykończenie ścian. Najczęściej stosowane są ozdobne listwy przypodłogowe i przysufitowe, wzorzyste tapety oraz boazeria angielska.

Sercem angielskiego domu jest salon, który powinien mieć reprezentacyjny i jednocześnie przytulny charakter, ponieważ w pierwszej kolejności ma służyć życiu rodzinnemu. Właśnie dlatego często jest w nim montowany kominek.

Kuchnia i jadalnia w stylu angielskim to kolejne ważne pomieszczenia, w których toczy się życie rodzinne. Są one urządzone najczęściej w kolorze białym, ewentualnie z wykorzystaniem drewna w naturalnych odcieniach. I w tym przypadku mamy do czynienia z bogato zdobionym umeblowaniem. Szklane witryny, ozdobne uchwyty i gzymsy mebli kuchennych często nawiązują do stylistyki rustykalnej. Angielska kuchnia jest urządzona funkcjonalnie i stylowo. W jadalni natomiast musi być duży stół otoczony krzesłami – najlepiej z miękkimi siedziskami i fantazyjnymi oparciami.

Sypialnia w stylu angielskim jest wyjątkowo przytulna. Zwykle króluje w niej duże łóżko z efektownym zagłówkiem oraz dekoracyjne szafki nocne z lampkami. Ściany mogą być białe lub wykończone wzorzystymi tapetami i boazerią. Podobne wyposażenie domu po angielsku widać również w pokojach dla dzieci, w których zwykle dominuje biel i elementy z naturalnego drewna, a także dekoracje w charakterystyczne desenie w pasy lub kratę.

A jak wygląda łazienka? Styl angielski wymaga, by pomieszczenie to było jasne, przestronne i eleganckie. Powinny się więc w nim znaleźć stylowe meble, duże lustro z ozdobną ramą oraz stylizowana ceramika i armatura. Charakterystycznym motywem jest podłoga w szachownicę oraz elementy wykończeniowe z naturalnego drewna.

Jaki jest koszt budowy domu w stylu angielskim?

Koszt budowy domu w stylu angielskim zależy od wielu czynników, głównie wielkości budynku oraz użytych materiałów, a także samego projektu. Należy pamiętać, że często są to obiekty o fantazyjnej architekturze, która wymaga większych nakładów pracy, a więc także większych nakładów finansowych. Chcąc zaoszczędzić przy budowie domu o takiej stylistyce, wystarczy wybrać projekt budynku o prostszej bryle i niewielkiej powierzchni oraz z dachem dwuspadowym.

Warto także zwrócić uwagę, że na koszt inwestycji wpłyną koszty wykończenia i aranżacji wnętrza, które w domach angielskich wymagają zastosowania wielu materiałów dekoracyjnych.

Zobacz przykłady projektów domów w stylu angielskim

W Extradom znajdziesz różne projekty domów w stylu angielskim – głównie w kategorii domów tradycyjnych. Są to budynki o klasycznej bryle, które swoją stylistyką nawiązują do dawnych wiejskich rezydencji charakterystycznych dla Wielkiej Brytanii. W naszym katalogu znajdziesz różne rodzaje domów po angielsku – zarówno niewielkie domki jednorodzinne, jak również reprezentacyjne wille i rezydencje. Poniżej prezentujemy przykładowe projekty, które warte są uwagi.

 • Projekt domu Kolia 3 – jest to niewielki dom jednorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 131 m2, który nawiązuje do angielskiego stylu cottage dzięki elementom wykończeniowym z drewna i kamienia, a także stylową lukarną.

Projekty domów w stylu angielskim

 • Projekt domu Meteor – ten elegancki, tradycyjny dom parterowy z poddaszem użytkowym idealnie wpisuje się w angielską stylistykę dzięki klasycznej bryle z rozłożystym dachem dwuspadowym, efektownym lukarnom oraz stylowym oknom ze szprosami,

Projekty domów w stylu angielskim

 • Projekt domu Amber – budynek w wyjątkowy sposób łączy tradycyjny angielski styl z nowoczesnymi rozwiązaniami – klasyczna, rozłożysta bryła przypomina wiejską rezydencję, której charakterystyczne elementy ozdobne zostały jednak w ciekawy sposób uwspółcześnione.

Projekty domów w stylu angielskim

Jeżeli nie wiesz, który projekt domu w stylu angielskim wybrać, skorzystaj z porad naszych specjalistów, którzy wybiorą dla Ciebie najlepsze propozycje pasujące idealnie do Twojej działki.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...

Projekt domu
Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?
11 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?

Dom z silikatu może być wybudowany z materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia – z bloczków wapienno-piaskowych, któr...

Projekt domu
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
18 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek letniskowy to dobry wybór dla osób, które cenią wypoczynek na łonie nat...

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...

Projekt domu
Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?
11 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?

Dom z silikatu może być wybudowany z materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia – z bloczków wapienno-piaskowych, któr...

Projekt domu
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
18 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek letniskowy to dobry wybór dla osób, które cenią wypoczynek na łonie nat...