Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóstwo pożytecznych funkcji. Dzięki niemu możesz wygodnie oprzeć się i poczytać książkę lub popracować, ale też minimalizujesz ryzyko brudzenia czy wytarcia ściany. W wielu przypadkach możesz samodzielnie wykonać wezgłowie, wykorzystując dostępne materiały. Jak zrobić zagłówek do łóżka? Podpowiadamy!

Wygląd Twojej sypialni to coś, co możesz wizualizować sobie już na etapie wybierania projektu domu. Zakup łóżka oraz odpowiedniego materaca to kolejny krok na drodze do urządzenia własnej alkowy. Czasami, musisz jednak iść na kompromis ze swoimi oczekiwaniami i wybrać model, który lepiej dopasuje się do urządzanego wnętrza. A co w przypadku gdy marzyłeś o łóżku z zagłówkiem, a nigdzie nie możesz znaleźć wymarzonego modelu? Możesz zrobić go sam!

Zagłówek do łóżka — co to jest i kiedy się przydaje?

Zagłówek to sposób zakończenia łóżka, który montowany jest do ramy lub ściany. Niegdyś służył przede wszystkim do izolacji przed przeciągami, dlatego w większości przypadków wykonywany był z drewna. Aktualnie najczęściej pełni jedynie funkcję estetyczną, ale też chroni ścianę przed uszkodzeniami czy też zapobiega spadaniu poduszek z łóżka.

Konstrukcja wezgłowia (zagłówka do łóżka) może być na tyle rozbudowana, że posłuży również za miejsce do przechowywania książek, rzeczy osobistych czy też jako stanowisko do montażu oświetlenia sypialni. Dodatkowo wezgłowie podnosi komfort użytkowania łóżka, dzięki czemu możesz wygodnie oprzeć się i poczytać książkę, zjeść śniadanie czy popracować.

Jak zrobić zagłówek do łóżka — DIY

Pomysł na zagłówek do łóżka do Twojej sypialni możesz znaleźć, przeglądając portale społecznościowe czy strony internetowe z inspiracjami dotyczącymi sposobu urządzania mieszkania. Niektóre z pomysłów możesz zrealizować, kupując gotowy produkt, a inne tworząc własne wezgłowie. Jak zrobić samemu zagłówek do łóżka?

Zagłówek do łóżka DIY

Zanim zaczniesz prace nad swoim wymarzonym zagłówkiem, powinieneś zebrać potrzebne materiały. W tym celu możesz udać się do wybranego marketu budowlanego czy też skorzystać z oferty sklepów internetowych. Wybierając panele, poduszki czy wałki pamiętaj, aby finalna szerokość zagłówka była taka sama jak rozmiar łóżka liczonego razem z ramą.

Zagłówek do łóżka — krok po kroku

Podstawą tworzenia zagłówka jest zamontowanie tzw. bazy. Tutaj przydatna może okazać się zwykła sklejka, płyta wiórowa czy też płyta OSB. Niektórzy podstawę tworzą np. z europalet, do których montują ozdobne poduszki.

Jeśli zależy Ci na tapicerowanym zagłówku, powinieneś przygotować zszywacz tapicerski i gwoździe. Przydatny może okazać się również klej tapicerski. Dla miłośników naturalnych rozwiązań ciekawym pomysłem może być drewniane wezgłowie. Do jego montażu z całą pewnością przyda Ci się szlifierka, farba oraz lakier.

Zagłówek do łóżka tapicerowany

A jak zrobić zagłówek do łóżka z poduszek? Prostą konstrukcję zrobisz jedynie przy użyciu karnisza oraz poduszek. Wystarczy, że zamocujesz karnisz do ściany, a następnie przy pomocy tasiemek zamontujesz wybrane poduszki. Jeśli zależy Ci na ciekawym efekcie, możesz wybrać kolorowe poduchy z różnymi wzorami.

Przeczytaj także: Panele ścienne tapicerowane – gdzie warto je zamontować?

Materiał na zagłówek do łóżka — jaki wybrać?

Materiał odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wyboru oraz tworzenia zagłówka. To od niego zależy, czy konstrukcja będzie trwała, a Ty będziesz miał przyjemność z kontaktu z nim. Co więcej, wybór odpowiedniego tworzywa jest ważny również w kontekście stylu, w jakim zdecydowałeś się urządzić swoje wnętrze.

Z czego zrobić zagłówek do łóżka? W sypialni urządzonej w stylu boho doskonale sprawdzą się naturalne tkaniny takie jak: len czy bawełna, a w klasycznej sypialni zagłówek może zostać wykonany z płyty MDF. Ilość materiałów jest praktycznie nieograniczona i wybór odpowiedniego zależy w dużej mierze od Twoich oczekiwań. 

Jak zamontować zagłówek do łóżka krok po kroku?

Sposób montażu zagłówka uzależniony jest od materiału, z którego został stworzony oraz podstawy. Nieco inaczej będzie przebiegała instalacja zwykłego karnisza, na którym powiesisz poduszki, a inaczej np. drewnianej konstrukcji.

Jak przymocować zagłówek do łóżka? Warto zdać sobie sprawę z tego, że większość zagłówków montuje się do ściany, a nie do ramy łóżka. W tym wypadku wystarczy przymocować podstawę do ściany, a ewentualne elementy dekoracyjne bezpośrednio do płyty.

Zagłówek do łóżka — rodzaje

Internet pęka w szwach od inspiracji dotyczących rodzajów zagłówków, które możesz samodzielnie wykonać czy też kupić gotowe. Większość z nich można jednak podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane oraz na dodatkowe funkcje, którymi się wyróżniają.

Oryginalny drewniany zagłówek do łóżka

Podział ze względu na materiał wykonania:

  • Zagłówek do łóżka tapicerowany — zagłówki tapicerowane są miękkie i przyjemne w dotyku a dodatkowo ocieplają wnętrze sypialni. Warto pomyśleć nad montażem takiego wezgłowia w pokoju, w którym przebywają dzieci, ponieważ jest pozbawiony ostrych kantów i może stanowić dobrą osłonę przed ścianą.
  • Zagłówek do łóżka pikowany — z całą pewnością nada wnętrzu odrobiny elegancji i sprawdzi się w sypialni urządzonej w stylu glamour czy eklektycznej. Pikowane zagłówki, podobnie jak tapicerowane, są niezwykle miękkie i wygodne.
  • Drewniany zagłówek do łóżka wbrew pozorom może mocno ocieplić wnętrze. Jeśli sypialna urządzona została w stylu naturalnym lub eko, zagłówek do łóżka z desek z całą pewnością będzie stanowić dopełnienie zamontowanych już mebli. Dużą popularnością cieszą się też zagłówki wykonane z lameli, które można wykorzystać również jako dekorację na ścianę czy też na stworzenie specjalnego przepierzenia.
  • Zagłówek do łóżka z palet — niepodważalną zaletą tego wezgłowia jest łatwość montażu oraz niewielki koszt materiałów. Zagłówki z palet możesz łatwo udekorować, zawieszając tzw. cotton balls’y czy też montując tradycyjne oświetlenie.
  • Metalowy zagłówek do łóżka — z całą pewnością jest łatwy w utrzymaniu czystości. Dodatkowo świetnie dopasuje się do sypialni urządzonej w nowoczesnym lub lofotowym stylu.

Podział ze względu na dodatkowe funkcje:

  • Zagłówek do łóżka z półką — to świetny pomysł na wykorzystanie ściany za łóżkiem, zwłaszcza jeśli nie masz miejsca na stolik nocny. Na półce przymocowanej do wezgłowia możesz postawić budzik, telefon, książkę czy np. szklankę wody.
  • Zagłówek do łóżka do masażu — nic nie stoi na przeszkodzie, abyś część zagłówka wykończył za pomocą silikonowych gąbek do masażu. Możesz umieścić je tylko po jednej stronie, gdzie najczęściej przebywa osoba, która uskarża się na ból pleców. 
  • Zagłówek do łóżka modułowy możesz go z łatwością samodzielnie skomponować oraz zamontować. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie panele oraz ułożysz je w wybraną konstrukcję. Modułowe zagłówki mogą być wykonane z różnych materiałów.

Zagłówek do łóżka — wymiary

Zagłówki do łóżka najczęściej mają takie same wymiary jak łóżko liczone już z ramą. Oznacza to, że zagłówek do łóżka 160 × 200 będzie miał 160 cm szerokości, pod warunkiem, że podane zostały wymiary całego łóżka, a nie jedynie powierzchni spania. Zagłówek nie powinien być bowiem krótszy niż łóżko.

Zagłówek do łóżka - wymiary

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zagłówek wychodzi poza ramy łóżka. Wtedy warto wypełnić nim całą dostępną przestrzeń, obudowując łóżko z każdej strony. Ciekawym pomysłem w takim wypadku może być zastosowanie drewnianych desek czy lameli.

Jeśli szukasz gotowych produktów, to zwróć szczególną uwagę na wymiary wezgłowia. Zagłówek do łóżka 140 cm oznacza, że jego całkowita szerokość wynosi 140 cm i może dopasować się jedynie do wąskiego łóżka.

Kiedy warto się zdecydować na zagłówek do łóżka?

Zagłówek to potrzebny element każdego wygodnego łóżka, jednak w szczególności sprawdzi się w pokojach najmłodszych domowników. Zagłówek do łóżka dziecięcego oprócz funkcji estetycznej chroni dziecko przed uderzeniem oraz daje mu poczucie przyjemnego ciepła. Poduszka zagłówek do łóżka w takiej sytuacji stanowi również barierę, która chroni ścianę przed ewentualnym uszkodzeniem.

Zagłówek do łóżka — cena za zakup gotowego zagłówka

Jeśli zdecydowałeś się na zakup gotowego zagłówka, to z całą pewnością zastanawiasz się, jaka jest jego cena. Finalny koszt w dużej mierze uzależniony jest od materiału, z którego został wykonany, producenta, a także jego wymiarów.

Wezgłowie poduszkowe możemy kupić przez internet za około 200-300 zł. Cena tapicerowanego zagłówka do łóżka jest bardzo podobna i w dużej mierze zależy od tego, czy decydujesz się na zakup paneli, czy już gotowej konstrukcji.

Zagłówek do łóżka — jaki kolor wybrać?

Kolor zagłówka ma duże znaczenie nie tylko w kontekście estetyki, ale też użytkowania. Dla przykładu biały zagłówek do łóżka może wyglądać bardzo stylowo, ale niestety będzie się szybko brudził, a nawet najmniejsze plamy będą widoczne niemal od razu. Dobierając kolor, warto zwrócić uwagę na barwy, które już są obecne w danym pomieszczeniu, tak aby stworzyły razem harmonijny zestaw lub też skupić się jedynie na kolorze ramy. 

Szary zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka niebieski

Tutaj z pomocą może przyjść np. czarny zagłówek do łóżka, który może stworzyć z nim jedną całość. Co więcej, wezgłowie wykonane w tym kolorze, sprawdzi się zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej sypialni. Musisz pamiętać jednak o tym, że taki kolor może optycznie pomniejszyć dane pomieszczenie, dlatego najlepiej sprawdzi się w dużych i przestronnych wnętrzach.

Stylowy czarny zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka w jasnym kolorze

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się również szare zagłówki do łóżka. Te również sprawdzą się niemal w każdej sypialni, a dodatkowo wyglądają świeżo i nowocześnie. Szary kolor może stanowić ciekawe uzupełnienie betonowej czy ceglanej ściany, ale też doskonale uzupełnić stylizację sypialni urządzonej w stylu rustykalnym.

Zagłówek do łóżka — jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Oferta zagłówków jest naprawdę szeroka, a jeśli dodatkowo weźmiesz pod uwagę wszystkie możliwości na samodzielne stworzenie wezgłowia, okazuje się, że możesz mieć nie lada orzech do zgryzienia. Zanim zdecydujesz się jednak na zakup gotowego produktu lub materiałów do samodzielnej pracy, zwróć uwagę na kilka szczegółów takich jak:

  • rozmiar zagłówka – powinien być dopasowany do rozmiaru łóżka lub wnęki, w której ono stoi;
  • sposób montażu;
  • kolor – ciekawy zagłówek do łóżka może być wykonany w żółtym czy pastelowym kolorze, decydując się na odpowiednią barwę, pamiętaj jednak, aby optycznie nie pomniejszała ona przestrzeni oraz była wygodna w użytkowaniu;
  • materiał wykonania – miękki zagłówek do łóżka może zostać wykonany z tkanin naturalnych, ale możesz też wybrać zagłówek tapicerowany czy pikowany. Jeśli lubisz twarde zagłówki, możesz wybrać ten wykonany z drewna czy metalu;
  • cena – ceny gotowych produktów mogą być różne, jeśli jednak zależy Ci na tym, aby nieco przyoszczędzić, wykonaj zagłówek samodzielnie.

Jak widzisz zagłówek to ważny element łóżka. Stanowi oparcie podczas siedzenia, a dodatkowo chroni ścianę przed zabrudzeniem. W dziecięcych pokojach może przydać się równie mocno, jak w sypialni, zabezpieczając dziecko podczas snu. Dobrze dobrany, może stanowić prawdziwą ozdobę każdego wnętrza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

REKLAMA
Zamknij