Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne i kiedy warto je wybrać?

Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne?

Niektórym wydaje się, że wiejski klimat wnętrz można uzyskać, jedynie budując się poza miastem, co nie do końca jest prawdą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dom rustykalny postawić w centrum miasta. Umiejętnie łącząc stylistykę ludową z nowoczesnym nurtem, można osiągnąć wykończenie, które wyróżni budynek na tle otoczenia. Czy rustykalny dom to tylko drewno i całe mnóstwo starych rzeczy? Przeczytaj nasz artykuł do końca i przekonaj się sam!

Choć projekty domów w stylu rustykalnym nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak te utrzymane w nowoczesnym stylu, to nadal mają one spore grono zwolenników. Przypadają one do gustu i trafiają w potrzeby tych, którzy dobrze czują się, mając bliski kontakt z naturą, uwielbiają styl boho i etno oraz doceniają piękno naturalnych surowców. Jeśli i Ty należysz do tego grona, przymierzasz się do wybudowania i urządzenia domu w stylu rustykalnym, to dobrze trafiłeś! Z dalszej części artykułu dowiesz się, o czym należy pamiętać, aranżując wnętrze rustykalnego domu.

Rustykalny dom – historia stylu i pierwsze domy rustykalne

O ile pewnie każdy byłby w stanie własnymi słowami opisać styl rustykalny, o tyle już mało kto powiedziałby, skąd on się wywodzi. Nazwa nurtu pochodzi od angielskiego słowa rustic – wiejski, a jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze domy rustykalne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdy ludność zasiedlała nowo powstałe państwo. Wtedy to gospodarstwa urządzało się tym, co było łatwo dostępne i tanie.

Dlatego właśnie typowy dom rustykalny zbudowany jest z naturalnych materiałów, podobnie zresztą jak całe jego wyposażenie i znajdujące się w nim dekoracje.

Do budowy domów i ich wyposażenia wykorzystywano wiele różnych gatunków drewna, w tym cedr atlaski, wierzbę i orzesznika. Dość charakterystycznym dla rustykalnego stylu meblem jest kultowe dziś krzesło Adirondack, które w 1903 roku zaprojektował Thomas Lee. Jest to proste siedzisko, które właśnie swą prostotą podbiło serca ludzi z całego świata.

Dom w stylu rustykalnym

Projekt domu Paczkowice 55dws

Rustykalny dom – czym się cechuje?

Kiedyś rustykalne domy powstawały bardziej z przymusu niż wyboru – ludzi zwyczajnie nie było stać na drogie materiały wykończeniowe i wyszukane dekoracje. Choć czasy się zmieniły i nie trzeba już budować domów po kosztach z materiałów, które ma się akurat do dyspozycji, to doceniamy piękno tradycyjnych aranżacji i prostych wnętrz, które przypominając nam dzieciństwo spędzone na wsi, pozwalają odetchnąć od trosk i problemów dnia codziennego.

Współczesny dom w stylu rustykalnym od pierwszego momentu przywołuje na myśl atmosferę wiejskich dworków i chałup, co nie oznacza wcale, że urządzony jest wyłącznie z drewna, a w środku nagromadzonych jest wiele starych, bezużytecznych przedmiotów z drugiej ręki.

Dom rustykalny - czym się cechuje

Wpisujący się w styl rustykalny dom teraz wygląda zupełnie inaczej niż 120 lat temu. Mało wyszukany i niezbyt zdobny trend w aranżacji przez lata nabrał charakteru i wyrazistości, przeobrażając się w elegancki styl, subtelnie nawiązujący do stylistyki ludowej i budzący nostalgię za sielskim życiem na wsi.

Główną rolę w domu urządzonym w stylu rustykalnym odgrywają naturalne materiały i tkaniny. Najwięcej jest elementów drewnianych, gdzieniegdzie przewija się kamień, ceramika, żelazo i miedź. We wnętrzach dominują raczej ciepłe, neutralne barwy, w tym również kolory ziemi. Wszechobecne są ludowe inspiracje i barwne wzory, podkreślające naturalny charakter domu.

Konstrukcja domów w stylu rustykalnym – co warto wiedzieć?

Domy rustykalne to na ogół domy parterowe, z zaadaptowanym poddaszem, a ich powierzchnia nie przekracza 100 m2. Poddasze zwiększa powierzchnię użytkową, dzięki czemu mały dom jest w stanie zyskać kilkanaście lub kilkadziesiąt dodatkowych metrów.

W większości przypadków dom parterowy rustykalny ma lekką, drewnianą konstrukcję. Wysokiej jakości drewno w połączeniu z nowoczesnymi technikami budowlanymi daje gwarancję trwałości i solidności pomimo upływu czasu i działania czynników atmosferycznych. Nie wszyscy inwestorzy są wierni tradycji, niektórzy w tej kwestii akurat decydują się od niej odejść i stawiają na konstrukcję murowaną.

Warto wiedzieć: Szkieletowa a murowana konstrukcja domu – porównanie

Rustykalny dom – materiały stosowane w budowie

W przestrzeni zaaranżowanej w rustykalnym stylu dominuje głównie drewno, które od zawsze było cenionym materiałem w budownictwie. Po odpowiedniej obróbce i zaimpregnowaniu jest niezwykle estetyczne, trwałe i bezpieczne dla mieszkańców, a w dodatku dobrze izoluje ciepło. Wykorzystywane jest ono nie tylko do stworzenia konstrukcji, ale często też zdobi podłogę, choć na podłodze w domu rustykalnym równie dobrze co drewno wyglądają kafle.

Trzeba jednak podkreślić, że choć styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z drewnem, to do jego budowy i aranżacji wykorzystuje się tak naprawdę wszystkie materiały naturalne, m.in. kamień, cegłę i glinę. W środku rustykalnego domu natrafić można na dekoracje wykonane z bawełny, lnu, bambusa, wikliny czy juty, za to na próżno tam szukać tworzyw sztucznych i chromowanych powierzchni.

A z jakich materiałów wykonana jest rustykalna elewacja domu w wiejskim stylu? Do jej zrobienia można użyć drewna albo wykorzystać nowoczesne deski kompozytowe. Ciekawy efekt wizualny można uzyskać, stosując kamień lub starą cegłę. Dom rustykalny będzie się ładnie prezentować również wtedy, gdy do jego obłożenia zostaną wykorzystane płytki cementowe.

Wnętrze rustykalnego domu – o czym należy pamiętać?

Rustykalny dom drewniany kryje w sobie ogromny potencjał i wbrew temu, co myślą niektórzy wcale nie musi wyglądać jak żywy skansen. Przy odrobinie wyobraźni można urządzić go elegancko i stylowo. Najważniejsze to nie gromadzić starych, bezużytecznych przedmiotów, na których tylko gromadzi się kurz. Poszczególne elementy wystroju muszą idealnie ze sobą współgrać, a to, co naturalne, tradycyjne i sielskie powinno być subtelnie zaakcentowane.

Wnętrze rustykalnego domu

Aranżując rustykalny wystrój domu, wykorzystuje się spore ilości drewna, jednak chcąc uzyskać przytulny i stylowy nastrój, trzeba zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek i umiar. Proporcje w zakresie stosowania poszczególnych materiałów muszą być odpowiednio wyważone, w przeciwnym razie zamiast sielskiego klimatu uzyskamy przytłaczającą atmosferę.

Styl rustykalny w domu wymaga odpowiedniego podejścia, nie można zamykać się na inne nurty i ograniczać do samego drewna i starych rzeczy. W przeciwnym razie zamiast ponadczasowego i zachwycającego wnętrza uzyskamy muzeum, w którym trudno będzie się odnaleźć.

Rustykalny dom – kolory, które są podstawą stylu rustykalnego

W zakresie doboru kolorów w rustykalnym stylu znaczenie ma rodzaj i barwa drewna dominującego we wnętrzu. Gdy jest ono ciemne, dla kontrastu należy postawić na jasne barwy. Dobrym wyborem okażą się ciepłe, neutralne kolory takie jak biele, beże i szarości czy kolory ziemi, w tym głównie brąz. Jasne drewno daje nieco więcej możliwości pod względem tonacji.

Kolory w domu rustykalnym

Ścian w stylu rustykalnym raczej nie powinno się malować na intensywne barwy, zatem kolor czerwony, niebieski czy fioletowy należy omijać szerokim łukiem. Nie oznacza to wcale, że trzeba całkowicie zrezygnować z akcentów kolorystycznych. Mogą się one pojawić na meblach lub dodatkach, np. na zasłonach albo poduszkach. Charakterystyczne dla rustykalnego stylu są kwiaty, kratka, pasy i inne wzory przywodzące na myśl wieś i sielskość.

Warto też poznać dom w stylu dworkowym - dlaczego warto wybrać projekt domu w stylu dworku?

Rustykalny dom – dekoracje

Rustykalne dekoracje domu, podobnie jak konstrukcja i meble, mogą być tworzone z drewna, ale też z kamienia czy cegły – kluczem do sukcesu jest wykorzystanie do ich przygotowania naturalnego surowca. Mile widziane są tutaj dodatki z drugiej ręki, ale takie, które rzeczywiście ładnie się prezentują i sporo wniosą do wystroju. Jeśli wygląd jakiegoś starego przedmiotu nie jest idealny, ale tkwi w nim potencjał, można spróbować go odrestaurować i nadać mu drugie życie.

Rustykalne dekoracje

Warto pamiętać, że elementy dekoracyjne to nie tylko obrazki na ścianie, firanki czy pościel. Ich rolę odgrywać mogą ozdobne uchwyty meblowe, ręcznie kute haczyki czy choćby mała, lniana serwetka na stoliku nocnym. Dom rustykalny tworzą ciekawe gadżety wykorzystywane przed laty takie jak lampy naftowe użyte zamiast tradycyjnych lampek nocnych czy wyeksponowane w witrynie stare żelazko. Nie powinno zabraknąć w nim również żywych roślin, które dopełnią wiejskiego klimatu.

Rustykalny dom – koszty związane z budową

Koszty budowy domu w stylu rustykalnym nie należą do najniższych. Trudno jest jednak jednoznacznie oszacować ich wysokość. Dużo zależy od surowca, z jakiego wykonana zostanie konstrukcja takiego budynku.

Jeśli wybór padnie na drewno, to można założyć, że cena za m2 wyniesie od 1500 zł do 2500 zł – wszystko zależy od rodzaju drewna, jego jakości, długości oraz grubości. Najlepiej zatem zacząć od znalezienia firmy zajmującej się realizacją projektów domów rustykalnych i poprosić o przygotowanie indywidualnej wyceny.

Rustykalny dom – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Styl rustykalny to odzwierciedlenie potrzeb osób ceniących sobie bliski kontakt z naturą. Warto na niego postawić urządzając drewniany dom bez względu na metraż. To styl, który daje szerokie pole do popisu – można w nim przemycić elementy kultury ludowej, jak i nowoczesne detale, zyskując tym sposobem wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju aranżację.

Jesteś zwolennikiem tradycji i naturalnych materiałów, lubisz odrestaurowywać meble i samodzielnie tworzyć dekoracje? Często bywasz na pchlich targach, z których wracasz z bagażnikiem pełnym perełek? Jasna kolorystyka i wiejskie akcenty są bliskie Twojemu sercu? Wiele wskazuje na to, że nigdzie nie będziesz czuć się tak dobrze, jak w domu urządzonym w stylu rustykalnym.

Projekty domów w stylu rustykalnym – czy warto się zdecydować?

O domach rustykalnych zwykło się mówić, że są to domy z duszą, w których każdy mebel i dodatek ma swoją własną historię. Nie każdy jednak lubi klimat sielskości, zatem zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, trzeba odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, czy będziemy dobrze czuć się w takim otoczeniu.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Jednocześnie warto pamiętać, że nie trzeba ograniczać się tylko do jednego stylu – dom nowoczesno-rustykalny będzie swoistym kompromisem w przypadku tych, którzy nie są w stanie zdecydować, który styl jest bliższy ich sercu.

Projekty domów rustykalnych dedykowane są zwolennikom tradycyjnego rzemiosła i wiejskiego nurtu. Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom bez problemu mogą one zostać dostosowane do działki i warunków zabudowy, a także potrzeb przyszłych mieszkańców.

Jeśli rustykalny dom nad jeziorem lub w górach od dawna jest Twoim marzeniem, raczej nie masz się nad czym dłużej zastanawiać.

Rustykalny dom – wady i zalety

Styl rustykalny bez wątpienia ma wiele zalet, które dostrzegą przede wszystkim jego miłośnicy, a których mogą nie docenić np. zwolennicy stylu eklektycznego i glamour, których jest przeciwieństwem. Nie da się ukryć, że jest on dość specyficzny, przez co wpada tylko w określone gusta. W dodatku podczas aranżacji wnętrz łatwo o przesadę i uzyskanie zamiast stylowego wystroju z nutą sielskości wystrój groteskowy.

Wszystko to, co zawarte w sielskości i wiejskości po prostu trzeba kochać, by zbudować sobie dom w stylu rustykalnym. Styl ten wprowadza w domu niesamowity klimat – naturalne surowce i jasna kolorystyka sprawiają, że w takim wnętrzu bez problemu można się wyciszyć i zregenerować siły. Plusem jest także to, że dom rustykalny można urządzić dość niewielkim kosztem, jeśli tylko ktoś czuje ten styl całym sobą i wie, gdzie szukać tego typu mebli i dodatków.

Koniecznie zobacz także nasze projekty domów w stylu wiejskim!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij