Stół do jadalni – czym się kierować przy wyborze stołu do jadalni?
Stół do jadalni powinien przede wszystkim zapewniać komfortowe warunki spożywania posiłków dla całej rodziny i gości. Jednocześnie jednak jest to mebel zajmujący zazwyczaj centralne miejsce w pomieszczeniu, dlatego bardzo ważna jest jego stylistyka. Dowiedz się, jak zatem wybrać idealny stół do jadalni!
Bez względu na to, czy interesuje Cię projekt domów z dachem dwuspadowym o klasycznej bryle, czy może wybierzesz dom nowoczesny o awangardowej architekturze, zwróć uwagę na to, jak zaplanowano w budynku jadalnię. Wielkość tego wnętrza oraz jego usytuowanie będą bowiem najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wybór stołu.
Stół do jadalni - o czym warto pamiętać przy wyborze?
Stół do jadalni powinien być wybrany w przemyślany sposób, bo tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych sprzętów w całym domu. To przy nim spotyka się cała rodzina podczas codziennych posiłków i przy nim celebruje się święta i najważniejsze wydarzenia w roku.
W niektórych domach stół w jadalni służy również jako miejsce do zabawy z dziećmi oraz do nauki lub pracy zdalnej. Planując zakup tego mebla, warto zatem w pierwszej kolejności zastanowić się, do czego ma on służyć oraz jaka liczba osób będzie z niego korzystać.
Drugim kryterium, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stołu do jadalni, jest wielkość pomieszczenia. To do niej trzeba dopasować rozmiar stołu oraz jego kształt.
Dopiero w dalszej kolejności możesz zastanowić się nad designem mebla, który powinien idealnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. W tym kontekście warto od razu dobrać stół do jadalni z krzesłami, które również muszą pasować do aranżacji wnętrza.
Stół do jadalni - rodzaje i kształty
Choć z pozoru wydaje się, że stół do jadalni jest dość prostym meblem, tak naprawdę występuje w przeróżnych wariantach. Do podstawowych jego rodzajów zaliczamy:
- wg kształtu: stół prostokątny, kwadratowy, okrągły, owalny,
- wg rozmiarów: 4-, 6-, 8-, 10-, 12-osobowy,
- wg konstrukcji: rozkładany, nierozkładany, z dodatkowym blatem, z regulacją wysokości,
- wg materiału: stół z litego drewna, drewnopochodny, stalowy, szklany, z blatem z kamienia.
Stół do jadalni - mały czy duży?
Wielkość mebla powinna być dopasowana do potrzeb i wnętrza. Duży stół do jadalni wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Jednak posiadając przestronne pomieszczenie np. połączony salon z jadalnią, warto o nim pomyśleć, ponieważ ułatwi organizację przyjęć dla większej liczby gości.
Stół do małej jadalni powinien zaspokajać przynajmniej potrzeby domowników, a więc być dopasowany wielkością do ich liczby. Warto tutaj pamiętać, że na jedną osobę powinno przypadać około 55-60 cm prostokątnego blatu. Z kolei okrągły mały stół do jadalni powinien mieć minimum 90 cm średnicy, aby mógł pomieścić 4 osoby.
Stół do jadalni - rozkładany czy nierozkładany?
Rozkładany stół do jadalni jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy duży blat dla większej liczby osób potrzebujemy jedynie od czasu do czasu np. przy okazji urządzania przyjęć.
Warto zwrócić uwagę, że stół do jadalni rozkładany może mieć różną konstrukcję. Klasyczne modele prostokątne najczęściej są rozsuwane w połowie i uzupełniane dodatkowymi blatami. Stoły okrągłe i kwadratowe często powiększa się poprzez podniesienie lub wysunięcie niezależnych, bocznych blatów.
Praktycznym rozwiązaniem do małej jadalni połączonej np. z otwartą kuchnią są także stoły, które rozkłada się tylko na czas posiłków. Blat może być ukryty w wyspie kuchennej (wysuwa się go wówczas ze specjalnej szuflady), bądź zawieszony przy ścianie (przed użyciem wystarczy go podnieść i unieruchomić specjalną blokadą). Tego rodzaju składany stół do jadalni przeznaczony jest jednak wyłącznie dla domowników, ponieważ z reguły mieści maksymalnie 4 osoby.
Dowiedz się więcej: Blaty kuchenne – jaki blat wybrać? Poznaj rodzaje blatów kuchennych
Stół do jadalni - jaki kształt?
Jeśli chodzi o kształt stołu do jadalni, do wyboru są następujące modele:
- stół do jadalni prostokątny – jest to najbardziej uniwersalny stół, ponieważ można go postawić na środku, pod ścianą lub w rogu jadalni,
- stół kwadratowy do jadalni – to alternatywa dla stołu prostokątnego, która sprawdza się w mniejszych wnętrzach np. w kącikach jadalnych w kuchni,
- stół okrągły do jadalni– ustawić go można wyłącznie na środku pomieszczenia, polecany jest więc do przestronnych wnętrz; ze względu na brak ostrych rantów sprawdza się w domach z małymi dziećmi,
- stół owalny do jadalni – taki model jest bardzo stylowy i jednocześnie praktyczny, ponieważ można przy nim posadzić więcej osób niż przy stole prostokątnym.
Stół do jadalni - dodatkowe udogodnienia
Wybierając stół do jadalni, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję i dodatkowe elementy, które zwiększają jego funkcjonalność. Przykładowo, stół do jadalni na jednej nodze warto wybrać w przypadku niewielkiego mebla z okrągłym lub kwadratowym blatem, ponieważ jest wygodniejszy dla użytkowników i zajmuje mniej miejsca.
Ciekawym rozwiązaniem jest też stół z ławką do jadalni, o którym warto pomyśleć w przypadku małego wnętrza – ławka zajmuje bowiem znacznie mniej miejsca niż krzesła.
Praktyczny jest także stół do jadalni z regulowaną wysokością, ponieważ dzięki tej funkcji mebel można na co dzień używać jako ławy, a jedynie na czas posiłków podnosić go do komfortowej wysokości.
W sprzedaży znajdziesz również meble z innymi udogodnieniami np. stół do jadalni z szufladami, w których można przechowywać serwetki, czy sztućce.
Stół do jadalni - wymiary. O czym należy pamiętać?
Stół do jadalni powinien zapewniać komfortowe warunki do spożywania posiłków, dlatego bardzo ważne są jego odpowiednie wymiary.
Zacznijmy od tego, jak wysoki powinien być stół do jadalni – otóż jego optymalna wysokość powinna wynosić około 75 cm, a na pewno nie mniej niż 72 cm.
Nieco trudniej dopasować mebel pod względem szerokości i długości. Ważne jest przede wszystkim wymierzenie wnętrza – trzeba pamiętać, że musi się w nim zmieścić nie tylko stół, ale i krzesła. Aby można je było swobodnie odsunąć, odległość od stołu do ściany powinna wynosić minimum 70 cm.
Zazwyczaj producenci określają, dla ilu osób przeznaczony jest dany mebel. Jakie są rozmiary takich mebli? Stół do jadalni dla 4 osób o kształcie prostokątnym ma zazwyczaj 120 cm długości, stół dla 6-8 osób około 180 cm, natomiast stół do jadalni na 12 osób nawet 3 metry.
A jaki rozmiar powinien mieć okrągły stół do jadalni? Dla 4 osób wystarczy ten o średnicy około 100 cm, ale dla 6 powinien mieć on średnicę ponad 120 cm.
Stół do jadalni - jaki materiał na stół do jadalni będzie najtrwalszy?
Stół kupuje się na lata, dlatego warto, by była to solidna konstrukcja. Za najtrwalszy uznawany jest stół do jadalni z litego drewna. Szczególnie polecany jest stół dębowy, który przy prawidłowej pielęgnacji może służyć nawet kilku pokoleniom. Blat w takim stole jest olejowany lub lakierowany. Co ważne, drewniany stół do jadalni może być zrobiony w całości z drewna lub może mieć nogi metalowe.
Tańszą alternatywą są stoły wykonane z płyt wiórowych lub płyt MDF, które pokryte są okleiną np. z melaminy odpornej na ścieranie. Takie meble doskonale imitują naturalne drewno – możesz zatem wybrać np. stół do jadalni w kolorze dębu sonoma, dębu dzikiego, olchy, jesionu, sosny itp.
Zaletą takich mebli drewnopochodnych jest lekkość i brak konieczności konserwacji, jednak ich trwałość na pewno nie będzie taka sama jak stołów drewnianych. Szczególnie blaty pokryte laminatem mogą z czasem ulec zniszczeniu i w takim wypadku najczęściej należy je wymienić na nowe.
Dużą popularnością cieszy się także stół szklany do jadalni, który zazwyczaj ma szklany blat, natomiast jego konstrukcja wykonana jest ze stali szlachetnej, metalu lub drewna. Są też konstrukcje całe ze szkła. Najbardziej efektownie prezentuje się przezroczysty stół do jadalni, który wydaje się bardzo lekki i nowoczesny, ale równie eleganckie są meble pokryte od spodu kolorowym lakierem, najczęściej białym lub czarnym.
Stół do jadalni ze szklanym blatem jest nie tylko stylowy, ale i trwały dzięki zastosowaniu szkła hartowanego, które jest odporne na zarysowania i uderzenia. Jednak ma też swoje minusy – należy stosować na nim podkładki, ponieważ jest chłodny w dotyku i dość akustyczny. Ponadto wymaga częstego mycia, widać na nim bowiem każde najdrobniejsze zabrudzenie oraz ślady palców.
Stół do jadalni - w jakim stylu wybrać stół do jadalni?
Różnorodność dostępnych modeli sprawia, że dopasowanie stołu do stylistyki wnętrza nie stanowi większego problemu. Oto kilka wskazówek, jak wybrać pod tym kątem odpowiedni rodzaj mebla:
- stół do jadalni w stylu klasycznym – najlepszy będzie okrągły lub prostokątny stół z litego drewna o prostej konstrukcji lub ze stylowo tłoczonymi nogami, ważne jest dopasowanie do niego eleganckich krzeseł, najlepiej tapicerowanych,
- stół do jadalni glamour – w takim wnętrzu pięknie będzie się prezentował drewniany stół z białym błyszczącym blatem, albo szklanym z fantazyjnie wygiętymi i chromowanymi nóżkami,
- stół do jadalni w stylu prowansalskim – tutaj sprawdzi się solidny stół drewniany, ale koniecznie z elementami w kolorze białym; do niego warto dopasować białe, ażurowe krzesła,
- stół do jadalni styl skandynawski – jego konstrukcja powinna być prosta i lekka; najlepiej w kolorach naturalnego drewna, z ewentualnymi elementami białymi,
- nowoczesny stół do jadalni minimalistycznej – najlepiej sprawdzi się tutaj stół ze szklanym blatem, drewnianym lakierowanym na wysoki połysk, albo blatem z kamienia naturalnego,
- stół do jadalni loft i w stylu industrialnym – najlepsza będzie masywna konstrukcja prostokątna oparta na solidnych nogach z ciemnego metalu oraz z blatem wykonanym z litego drewna lub desek o wyraźnie widocznym usłojeniu.
Stół do jadalni - jaki kolor stołu do jadalni wybrać?
Najbardziej uniwersalny jest stół do jadalni biały, ponieważ pasuje w zasadzie do każdych mebli – zarówno białych, jak i tych w kolorze naturalnego drewna. Biały stół doda wnętrzu lekkości, dlatego warto wybrać go do pomieszczeń o mniejszym metrażu.
W dużej jadalni, szczególnie tej urządzonej nowocześnie, będzie pasował czarny stół lub szary, zwłaszcza gdy do aranżacji wnętrza wykorzystano takie materiały jak beton dekoracyjny, czy naturalny kamień.
Decydując się na stół w kolorze naturalnego drewna, najlepiej dopasować go do kolorystyki pozostałych elementów umeblowania. W mniejszych wnętrzach lepiej postawić stół w jasnym odcieniu, ciemny bowiem może wydawać się zbyt masywny.
Dekoracje na stół do jadalni - jak nowocześnie udekorować i ozdobić stół?
Stylowy mebel będzie sam w sobie ozdobą wnętrza, jednak aby nadać mu wyjątkowego i przytulnego charakteru, warto pomyśleć o dekoracjach. Co na stół do jadalni warto wybrać w charakterze ozdoby? Na pewno warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, ale także dekoracyjne podkładki lub obrusy, oraz stylowe dodatki typu maty, podkładki, serwetniki, czy świeczniki.
Oświetlenie do jadalni nad stół
Jeśli chodzi o oświetlenie, najlepszym wyborem będzie wisząca lampa nad stół do jadalni, ponieważ zapewni ona równomierne doświetlenie całego blatu, a przy tym nie będzie razić w oczy siedzących przy stole osób.
Do jadalni nad stół warto wybrać żyrandol z regulowaną wysokością, który można w razie potrzeby obniżać lub podnosić. Lampy wiszące do jadalni nad stół mogą mieć formę pojedynczego żyrandola lub listwy z kilkoma źródłami światła – ten drugi wariant warto wybrać w przypadku długiego stołu, aby doświetlone były także jego krańce. Alternatywą może być oświetlenie punktowe lub listwy.
Ozdoby na stół do jadalni
Ozdoby na stół do jadalni warto dobrać w taki sposób, by część z nich stanowiła bazę całoroczną, którą będzie można uzupełniać o dekoracje sezonowe. Bazą powinny być np. stylowe cukiernice, przyprawniki i serwetniki. W zależności od okazji i pory roku warto natomiast mieć różnego rodzaju podkładki i maty na stół do jadalni (codzienne i eleganckie), odświętne obrusy, ozdobne świeczniki i wazony, czy wreszcie dekoracje typowo sezonowe np. stroiki świąteczne.
Krzesła do stołu do jadalni
Krzesła i stół do jadalni powinny tworzyć razem spójną całość i pasować do wystroju pomieszczenia. Najbezpieczniej jest dobrać te elementy w taki sposób, by konstrukcje mebli były zrobione z tego samego materiału o zbliżonej kolorystyce. Jeśli więc mamy stół nowoczesny na chromowanych nogach, warto by również krzesła miały nowoczesny design i metalowe nóżki.
Warto pamiętać, że krzesła w jadalni nie powinny mieć zbyt wysokiego oparcia. Należy też zmierzyć odległość między nogami stołu i dopasować do niej szerokość krzeseł w taki sposób, by nie były ściśnięte na styk.
Stół do jadalni - w zestawie czy osobno?
W sklepach można znaleźć gotowy zestaw do jadalni – stół i krzesła, można także kupić takie elementy oddzielnie. Które rozwiązanie jest lepsze? Z pewnością komplet stół i krzesła do jadalni jest wygodniejszą opcją, ponieważ nie trzeba się martwić o dopasowanie krzeseł pod względem wymiarów i stylistyki, co wbrew pozorom bywa dość trudne.
Z drugiej strony jednak kupując krzesła oddzielnie, mamy szansę na stworzenie niepowtarzalnego zestawu, którego nie będzie miał nikt inny.
Dodano: 21.06.2021 | Zaktualizowano: 21.06.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora