Style ogrodowe – jak wybrać styl swojego ogrodu?
Ogród jest wizytówką domu, a przy okazji sporo mówi o jego właścicielach, w subtelny sposób zdradzając ich gusta i charaktery. Nie ulega wątpliwości, że styl ogrodu musi współgrać z Twoją osobowością, w końcu będziesz w nim spędzać sporo czasu i codziennie spoglądać na niego zza okna. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania zielonej przestrzeni poznaj style ogrodowe i dowiedz się, w którym najlepiej się odnajdujesz.
Tak jak projekt domu, tak i plan ogrodu, nie powinien być efektem fascynacji aktualnie panującymi trendami, lecz dobrze przemyślanym konceptem, który podoba się nam teraz i nie przestanie podobać za rok ani za kilka lat. W końcu proces rozrastania niektórych roślin jest dość długi, a inwestycja sporo kosztuje, dlatego szkoda czasu i pieniędzy na pochopne decyzje.
Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne style ogrodowe i gdzie sprawdzą się najlepiej. Gdy dowiesz się, jakie masz możliwości, łatwiej będzie Ci urządzić ogród, który spełni Twoje potrzeby i oczekiwania pod każdym względem.
Czym kierować się przy wyborze stylu ogrodowego?
Niektóre style architektoniczne i ogrodowe mają szerokie grono zwolenników, z kolei inne przypadają do gustu nielicznym. Nie ma jednak co sugerować się tym, czy dany styl jest aktualnie w modzie. To nam ma się on podobać, dlatego opinie innych nie powinny mieć dla nas większego znaczenia przy planowaniu ogrodu.
Wybranie odpowiedniego stylu ogrodu to nie lada wyzwanie. Każdy styl jest piękny na swój sposób – zdominowany jest przez konkretne gatunki roślin i występują w nim charakterystyczne elementy małej architektury ogrodowej. W każdym jednak wszystko idealnie ze sobą współgra, tworząc jedną spójną całość. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaczerpnąć inspirację z przeróżnych stylów ogrodowych i wyciągnąć z nich to, co najlepsze.
Dlatego, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki względem aranżacji ogrodu, dobrze się zastanów, jak chcesz zagospodarować przestrzeń wokół domu i czemu ma ona służyć. Przemyśl, czy Ty i Twoi bliscy macie czas oraz chęci, aby pielęgnować rośliny, czy może wolicie rośliny, które nie wymagają zbytniej uwagi.
Nie jest dobrym pomysłem obsadzić pół ogrodu kolorowymi kwiatami, o które trzeba będzie regularnie dbać, jeśli nie będzie mieć kto tego robić. Uwzględnij Wasze gusta, potrzeby, jak finansowe możliwości. I pamiętaj, że ogród musi dobrze komponować się z domem, jak i otoczeniem wokół niego. Dopiero uwzględniając te wszystkie aspekty, stworzysz projekt idealny.
ofe-5847238-70034 w-70034
Jak dopasować styl ogrodu do wyglądu domu?
Ogród w pewnym sensie będzie przedłużeniem Twojego domu, dlatego musi do niego pasować. Miej to na uwadze podczas powstawania jego projektu. Postaraj się, aby architekt domu i krajobrazu ściśle ze sobą współpracowali, gdyż łącząc siły, mają szansę poznać wzajemnie swoje wizje i uwzględnić je tworząc własne projekty, tak aby jeden z drugim współgrał.
Niebagatelne znaczenie podczas planowania ogrodu ma widok z okien – dobrze, by efektowne rabaty czy ciekawe elementy architektury były widoczne z okna salonu, czy kuchni. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest oczywiście funkcjonalność. Powinien być więc on w umiejętny sposób powiązany z elementami użyteczności zewnętrznej. Ponadto warto wykorzystać możliwości, jakie daje nam zieleń i wyeksponować lub celowo zasłonić pewne części budynku.
Sprawdź też: jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?
Komunikacja pomiędzy ogrodem a budynkiem powinna być łatwa. Do każdej strony budynku musi być dostęp, tak aby w razie czego bez większych problemów można było przeprowadzić drobne prace remontowe. Zatem adaptując ogród, powinniśmy skupić się na podkreśleniu walorów domu i ukryciu mankamentów, nie zapominając o wygodzie i funkcjonalności.
Style ogrodowe a ukształtowanie działki
Musisz być przygotowanym na to, że jeśli zdecydujesz się na projekt ogrodu na płaskim, spadzistym lub pofałdowanym terenie, a ukształtowanie Twojej działki będzie inne, trzeba będzie wymodelować powierzchnię gruntu. Co za tym idzie, mając płaski teren, nie musisz ograniczać się do rozwiązań mu dedykowanych, bez większych problemów bowiem uformujesz np. pagórek, jeśli projekt takowy przewiduje.
Nawet jeśli ogrodowe inspiracje, które próbujesz odzwierciedlić w swoim ogrodzie, przewidują płaski teren, to kilka prac przygotowawczych będziesz musiał wykonać. Jeśli na działce są dziury lub inne nierówności, trzeba je zniwelować do poziomu sąsiednich posesji. Warto uformować niewielkie spadki w stronę ogrodzenia, dając tym samym odpływ wodzie opadowej.
Bez względu na ukształtowanie działki, zanim przejdziesz do sadzenia roślin, konieczne jest kompleksowe oczyszczenie terenu. Chodzi o usunięcie odpadów pozostałych po budowie domu oraz samosiejek drzew, a także chwastów, które mogłyby zakłócić wizję idealnego ogrodu. Pamiętaj, że o ile młode zarośla możesz usunąć na własną rękę, to na wycinkę drzew musisz mieć pozwolenie z urzędu gminy.
To może Cię zainteresować: jak zaprojektować ogród wielopoziomowy?
Czy każdy styl ogrodowy sprawdzi się na działce?
Teoretycznie nikt nie zmusi Cię do tego, abyś zrezygnował z pomysłu urządzania ogrodu w stylu, jaki Ci się podoba, bo jeśli tylko nie ma przeciwwskazań natury technicznej, to przecież możesz zrealizować swój projekt. W praktyce może się zdarzyć, że Twoja wizja ogrodu będzie kłócić się z wyglądem domu albo otoczeniem, wtedy powinieneś dobrze zastanowić się, czy na pewno chcesz ją wcielić w życie.
Niektóre style dedykowane są konkretnym działkom. I tak ogród w stylu nowoczesnym najlepiej wygląda na małej, miejskiej działce, w otoczeniu budynków o nowoczesnej architekturze, z kolei ogród w stylu wiejskim doskonale wpisze się w krajobraz wiejski.
Jeśli do tej pory projektowałeś ogród samemu, zawsze możesz poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Specjalista doradzi Ci, czy wybrany przez Ciebie styl ogrodowy pasuje do Twojej działki. Być może nieco zmodyfikuje plan, tak aby ogród współgrał z domem i otoczeniem.
Przeczytaj: jak ciekawie zaaranżować mały ogród?
Style ogrodowe – rodzaje
Style ogrodowe ze względu na kompozycję dzielimy na:
- japoński,
- francuski,
- angielski,
- wiejski,
- nowoczesny,
- romantyczny,
- rustykalny,
- elegancki,
- śródziemnomorski,
- skandynawski,
- naturalny.
Dokładną charakterystykę każdego z nich, wraz ze wskazówkami, na jakich działkach sprawdzi się najlepiej, znajdziesz poniżej.
Japoński styl ogrodowy
Ogród japoński na pewno nie jest dziełem przypadku. Każdy element jest w nim dopracowany w każdym calu, a przy okazji nacechowany głębokim, symbolicznym znaczeniem. Układy kamieni, wzory na zagrabionym żwirze, strumyki czy rośliny imitują pasma górskie, wodę i lasy. Ogród w stylu japońskim zazwyczaj przybiera formę zamkniętej przestrzeni, gdzie podłoża wysypane są kamieniem. Cechuje go spokój i harmonia, a także prostota i elegancja.
Japoński styl ogrodowy inspirowany jest naturą, dlatego ogrody te często określane są mianem miniaturowych krajobrazów. Rośliny w nim występujące są bardzo efektowne i dominuje w nich kolor zielony. Popularnie stosowane są klony palmowe, azalie japońskie, różaneczniki i sosny. Zieleń uzupełniają kamienne latarnie, bambusowe fontanny i pagody. Ogrody japońskie wspaniale prezentują się na niewielkich, miejskich działkach i dobrze współgrają z nowoczesną architekturą.
Francuski styl ogrodowy
Wywodzi się wprost z pałacowych ogrodów francuskich, dlatego dedykowany jest dużym działkom, gdzie jest dostateczna ilość miejsca, aby stworzyć układu alejek, placów i kompozycji roślinnych oraz postawić elementy małej architektury. Ogród w stylu francuskim zazwyczaj ma ściśle określony kształt. Aleje i ścieżki tyczone są względem osi, często prowadzą do głównego punktu np. fontanny lub rzeźby. Króluje w nim regularność i symetria.
We francuskim stylu ogrodowym natura nie jest pozostawiona samej sobie. Roślinność jest całkowicie zdominowana przez człowieka. Rabaty występują w postaci niskich, symetrycznych, strzyżonych kobierców kwiatowych zwanych parterami ogrodowymi. Krzewy i drzewa także są mocno przycinane w geometryczne formy tj. stożki, kule, sześciany. Dzięki temu tworzą okazałe szpalery i labirynty. Innymi słowy – wszystkie elementy zarówno rośliny, jak i przestrzeń podporządkowane są zasadom geometrii.
Angielski styl ogrodowy
Cechuje go duża swoboda, pozorny nieład, asymetria kompozycji. Swoim wyglądem nawiązuje do naturalnego krajobrazu – przypomina nieco styl wiejski, ale jest bardziej uporządkowany. Uwagę zwracają wielogatunkowe, bardzo kolorowe, wielopiętrowe, perfekcyjnie zaprojektowane rabaty bylinowo-kwiatowe. To ciekawa forma aranżacji ogrodu dla działek o nieregularnych kształtach.
W ogrodzie mnożą się zaciszne, malownicze zakamarki z ławeczką, stylizowane sztucznymi ruinami. Pojawiają się często strzyżone obwódki bukszpanowe i żywopłoty, warzywniki oraz ogródki ziołowe. Angielskiego stylu ogrodowy nie obejdzie się bez róż, hortensji, lawendy i ozdobnych traw. Słynie też z idealnie wypielęgnowanego trawnika.
Wiejski styl ogrodowy
Ogród bardzo naturalny, na pierwszy rzut oka może nawet sprawiać wrażenie niezaplanowanego. Ze względu na swój charakter świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz terenów podmiejskich i wiejskich, natomiast nie do końca współgra z terenami miejskimi.
Wiejski ogrodowy styl pełen jest rodzimych, pospolicie występujących roślin, które nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Akceptowany jest nawet kontrolowany nieład, dlatego zdecydować się na niego powinni ci, którzy mają ograniczoną ilość czasu, jaki mogą poświęcić na prace ogrodowe.
Nieodzowne w wiejskim ogrodzie są drzewa owocowe, warzywnik, przedogródek. Popularne rośliny to malwy, słoneczniki, ostróżki, nasturcje i inne rośliny jednoroczne. Dekoracje stanowią przedmioty z materiałów naturalnych tj. gliniane garnki, wiklinowe kosze czy polne kamienie. Nawierzchnie tworzy się ze starej cegły lub żwiru. Trawnik nie musi być idealny, ciekawą alternatywą jest dla niego łąka kwietna.
Sprawdź: jak zagospodarować nowoczesną skarpę w ogrodzie?
Nowoczesny styl ogrodowy
Ten styl ogrodu doskonale harmonizuje się z nowoczesną, modernistyczną architekturą. Świetnie sprawdzi się na mniejszej działce w przestrzeni miejskiej. Charakteryzuje się prostą, wręcz minimalistyczną kompozycją. Przeważają w nim linie i formy proste. Panuje tutaj zasada im mniej, tym lepiej.
Roślinność staje się oryginalnym akcentem na równi z innymi detalami architektonicznymi. Dobiera się gatunki o ciekawym pokroju i barwie. Bardzo popularne są rośliny zimozielone. Powszechnie stosuje się rośliny formowane lub wręcz przeciwnie – bujne, dzikie kompozycje bylinowe, które prezentują się bardzo nowocześnie na tle surowej betonowej ściany.
Nie ma żadnych ograniczeń co do używanych w aranżacji ogrodów nowoczesnych materiałów. Stosuje się tradycyjne drewno, kamień, ale również stal (rdza), plastik, szkło i beton. Często wprowadza się elementy o intensywnych, jaskrawych kolorach.
Romantyczny styl ogrodowy
Cechuje się nieregularną formą i tajemniczością. Jest zdominowany przez luźno rosnące, zwisające rośliny. Nutę romantyzmu zawdzięczamy głównie kwiatom – róża, glicynia, piwonia, powojnik, bluszcz, ostróżka czy lawenda to kwiaty, których nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu romantycznym. Oprócz kolorowej roślinności występują w nim elementy kamienne i wodne. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominują spokojne barwy, które mają wprowadzać spokój i harmonię.
W takim ogrodzie pełno jest uroczych altanek i oplecionych bluszczem pergoli. Symbolem romantycznego stylu jest łuk, który jest elementem ogrodzeń, bram, furtek i altan. Zdarza się też, że staje się podporą dla pnączy. Ogromną rolę odgrywają szczegóły takie jak kamienne kolumny, rzeźby, fontanny, sadzawki czy ciekawe donice.
Romantyczny styl ogrodowy pasuje do działek wiejskich i podmiejskich, wokół których roztacza się naturalny krajobraz. Najlepiej sprawdza się na większych terenach, gdzie co rusz można stworzyć ustronny zakątek.
Rustykalny styl ogrodowy
Przytulny i swobodny – taki jest ogród w stylu rustykalnym. Urządzony w taki sposób, aby sprzyjać spotkaniom z bliskimi i obcowaniu z naturą. Kompozycja w tym przypadku cechuje się daleko idącą swobodą. Układ jest dynamiczny – rośliny możemy sadzić, a elementy małej architektury stawiać gdzie tylko chcemy. Nie trzeba podporządkowywać się żadnym ściśle określonym regułom ani zasadom. Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy kierować się wyczuciem.
Rustykalny styl ogrodowy ze względu na kompozycję czasem może kojarzyć się ze stylem wiejskim. Pojawia się w nim wiele gatunków roślin, głównie kolorowych kwiatów, udział roślin iglastych jest znikomy. Nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów – w ogrodzie w stylu rustykalnym doskonale odnajdzie się zarówno drewno, kamień, jak i cegła. Projekt trudno będzie zrealizować na miejskim osiedlu, ale w wiejskie otoczenie, obok drewnianych domów wpisze się znakomicie.
Zobacz także: jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły jak najdłużej?
Elegancki styl ogrodowy
Wszystko w nim ma ściśle określone miejsce, a przestawienie którejś z rzeczy mogłoby zaburzyć harmonię. Jednym z podstawowych zadań takiego ogrodu jest perfekcyjnie wyglądać, raczej nie przykłada się w nim większej wagi do funkcji użytkowych, choć i te czasem są w pewnym stopniu brane pod uwagę. Oczekuje się jednak, że ogród w stylu eleganckim będzie piękną wizytówką domu.
Jest to styl ponadczasowy i zawsze aktualny, bo opiera się o geometrię i uporządkowaną kompozycję. Często pojawiają się w nim ławki, pergole i pawilony ogrodowe, a także posągi i rzeźby. Sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na terenie podmiejskim, przy czym do zaaranżowania ogrodu nie trzeba nie wiadomo jak dużej przestrzeni, wystarczy tak naprawdę skrawek ziemi.
Śródziemnomorski styl ogrodowy
Często nazywany stylem egzotycznym ze względu na to, że znacznie odbiega od naszych warunków i panującego klimatu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to praktycznie brak trawników, zamiast których jest kostka brukowa, kamienie lub żwir. Oprócz tego pojawiają się murki, schodki i tarasy. Nie brakuje miejsc do wypoczynku, gdzie można uciec przed światem z kubkiem kawy i ulubioną książką. Całość kompozycji uzupełniają płytkie baseny i fontanny.
Roślinność w śródziemnomorskim stylu ogrodowym jest prosta i utrzymana w jasnych, pastelowych barwach. Jeśli chodzi o rabaty, obsadzone są niskimi gatunkami z przodu i wyższymi z tyłu. Często, zamiast przesadzać kwiaty i krzewy do ziemi, uprawia się je w donicach.
Skandynawski styl ogrodowy
To jedna z ciekawszych ogrodowych propozycji, która łączy w sobie elementy stylu nowoczesnego i naturalnego. Mamy tutaj do czynienia z geometrią, funkcjonalnością, minimalizmem oraz nawiązaniem do otaczającego naturalnego krajobrazu.
W skandynawskim stylu rośliny są proste i łatwe w uprawie, dlatego nie trzeba mieć ręki do kwiatów, a i tak można się na niego zdecydować. Sadzi się je swobodnie, gdzie nam się podoba, niekoniecznie pod linijkę. Dominują tutaj ozdobne trawy, a także gatunki, które występują naturalnie w krajobrazie. Nie ma dużej różnorodności gatunkowej ani kolorystycznej, co nie oznacza, że jest monotonia.
Styl skandynawski dobrze prezentuje się na mniejszych, miejskich działkach, także takich w zwartej zabudowie. Będzie strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy nie mają zbyt dużo wolnego czasu, który mogliby przeznaczyć na prace ogrodowe.
Dowiedz się więcej: jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?
Naturalny styl ogrodowy
Założenie jest takie, że ogród ma perfekcyjnie komponować się z otaczającym go krajobrazem, tak jakby od zawsze był w tym miejscu i zdążył się naturalnie w niego wpisać. Zwykle sadzi się w nim dużą ilość roślin w różnych gatunkach, które bujnie porastają działkę. Nie trzeba ich specjalnie przycinać ani nadawać im określonego kształtu – prowadzi się je w taki sposób, by wyglądało na to, że robi to sama natura.
Można powiedzieć, że naturalny styl ogrodowy jest przeciwieństwem stylu nowoczesnego. Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że w ogrodzie panuje nieład, to w rzeczywistości wcale tak nie jest, a każdy jego element jest dobrze przemyślany. Najlepiej sprawdza się na większych działkach usytuowanych na terenach podmiejskich, w otoczeniu naturalnych krajobrazów takich jak łąki czy lasy.
Dodano: 23.09.2020 | Zaktualizowano: 23.09.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora