Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wanna wolnostojąca – czy warto ją wybrać? Zalety i wady wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca – czy warto ją wybrać?

Wanna wolnostojąca jest obecnie coraz częściej wybierana przez osoby urządzające domy i mieszkania. To symbol klasyki, elegancji i komfortu, który sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach aranżacyjnych. Jakie ma zalety i wady? Kiedy wybrać klasyczny model, a w jakich sytuacjach lepsza okaże się wanna wolnostojąca przyścienna? Sprawdziliśmy to!

Zdecydowałeś się na projekt domu, który spełnia Twoje oczekiwania, ale nadal masz dylemat – jaką wannę do łazienki wybrać? Chociaż kuszą Cię aranżacje wykorzystujące wannę wolnostojącą, to czy wybór ten okaże się słuszny? Rozwiewamy wątpliwości!

Wanna wolnostojąca – dlaczego warto się zdecydować na wannę wolnostojącą?

Podstawowym atutem wanny wolnostojącej jest jej wytworny i szlachetny wygląd, dzięki któremu nawet zwykła łazienka przeistacza się w elegancki pokój kąpielowy. Kto z nas nie marzy o relaksie w SPA? Dzięki dużej wannie wolnostojącej komfort ten można osiągnąć we własnym domu.

Oprócz tego duża wanna zapewnia domownikom maksymalną wygodę – nawet wysoka osoba może swobodnie zanurzyć się w wodzie i zrelaksować podczas kąpieli. Można też zamontować ją w dowolnym punkcie łazienki.

Wanna wolnostojąca sprawdzi się praktycznie wszędzie. Świetnie pasuje między innymi do jasnych i naturalnych łazienek w stylu skandynawskim – doskonale podkreśla ich przytulny i ciepły charakter. Można także zamontować ją w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, w których dominuje beton architektoniczny, ciemne kolory lub dużo powierzchni wykończonych na wysoki połysk.

Wanna wolnostojąca – jaki kształt wanny wybrać?

Producenci ceramiki sanitarnej oferują obecnie wiele rodzajów wanien. Miłośnikom klasycznych łazienek w stylu retro z pewnością przypadnie do gustu wanna wolnostojąca owalna wyposażona w charakterystyczne nogi przypominające łapy lwa. Ten model nawiązuje bezpośrednio do wanien popularnych w czasach XX-lecia międzywojennego i sprawdzi się w łazienkach z bogato zdobionymi bateriami w stylu vintage oraz szachownicą czarno-białych płytek na podłodze.

Wanna wolnostojąca retro

Owalna wanna może też przybierać nowoczesną formę – wówczas nóżki są niewidoczne. Taki model jest obecnie najbardziej popularny – zwarta bryła świetnie prezentuje się w łazienkach utrzymanych w różnych stylach.

Na rynku są też dostępne inne modele, np. wanna wolnostojąca prostokątna. Geometryczny kształt wanny będzie pasować do łazienek minimalistycznych, o ascetycznej wręcz aranżacji. Kolejna propozycja to wanna wolnostojąca asymetryczna, stworzona z myślą o zwolennikach oryginalnych wnętrz. Taka wanna może przybierać formę głębokiej misy o nieregularnym kształcie.

Wanna wolnostojąca przyścienna – czym się wyróżnia?

Innym modelem, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny, jest wanna wolnostojąca przyścienna. Pod względem konstrukcji praktycznie w ogólnie nie różni się ona od klasycznych wanien wolnostojących dostępnych na rynku. Jest jednak tak wyprofilowana, że można umieścić ją bezpośrednio przy ścianie.

Takie rozwiązanie pozwala na montaż wanny wolnostojącej praktycznie w każdej łazience – niezależnie od wielkości pomieszczenia. Wanny przyścienne są dostępne na rynku w różnych wariantach – jako modele owalne, prostokątne oraz asymetryczne. Bardzo uniwersalne, świetnie sprawdzają się zarówno w eleganckich łazienkach w stylu glamour, jak i w pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim.

Sprawdź także: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Wanna wolnostojąca 160, wanna stojąca 140, wanna stojąca 150 – jak wybrać rozmiar wanny?

Wielkość to jeden z najważniejszych parametrów, którymi kierujemy się, wybierając wannę wolnostojącą.

Wymiary będą uzależnione nie tylko od indywidualnych preferencji użytkowników, ale również parametrów pomieszczenia. W niewielkiej łazience duża wanna wolnostojąca może się po prostu nie zmieścić lub bardzo utrudnić poruszanie się. Standardowa wielkość wanny to 170 cm długości oraz 70 cm szerokości. Na rynku są jednak dostępne również inne modele – o długości od 100 do 200 cm, możemy zatem swobodnie dostosować wymiar wanny do wielkości łazienki.

W mniejszym pomieszczeniu możemy umieścić wspomnianą już wannę przyścienną lub zdecydować się na wersję asymetryczną, którą można zamontować w narożniku. W przypadku dużych pokojów kąpielowych warto zdecydować się na większy wariant – z pewnością pozwoli to uzyskać maksymalny komfort podczas korzystania z wanny.

Wanna wolnostojąca – ile kosztuje?

Chcesz zainwestować w wannę wolnostojącą? Cena waha się w zależności od wymiarów wanny oraz jej budowy i materiałów zastosowanych w procesie produkcji. Na rynku znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe modele, a producenci prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które mają gwarantować komfort korzystania z ceramiki sanitarnej. Jeśli interesuje Cię wanna wolnostojąca tania, to podstawowy model można kupić już za 1500 zł.

Nie zawsze jednak mała wanna wolnostojąca oznacza niską cenę. Niestety za większość modeli dostępnych na rynku trzeba sporo zapłacić. Producenci wanien starają się dostarczać klientom produkty najwyższej jakości – odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, o wzmocnionej konstrukcji oraz właściwościach antypoślizgowych. Nowoczesna wanna wolnostojąca jest stabilna, można ją łatwo utrzymać w czystości, a materiał, z którego została wykonana – przyjemny w dotyku.

Nic więc dziwnego, że średnia cena waha się od 3 do 5 tysięcy złotych. W przypadku modeli o niestandardowym kształcie, do którego produkcji zastosowano naturalne materiały, ceny często przekraczają nawet 10 tys. zł. W porównaniu do klasycznych wanien zabudowanych jest to zatem bardzo duża inwestycja.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Z jakich materiałów zrobić obudowę wanny?

Gdzie najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, model ten sprawdzi się praktycznie wszędzie, chyba że mamy do dyspozycji bardzo ograniczony metraż. Niewielka wanna wolnostojąca przyścienna zmieści się jednak nawet w małej łazience.

Wanna wolnostojąca owalna

Pamiętajmy o tym, że tak elegancki element aranżacji wnętrza będzie grał w nim główną rolę – uwzględnijmy to zatem przy projektowaniu pomieszczenia.

A co z nietypowymi łazienkami na poddaszu? Wanna wolnostojąca pod skosem to bardzo częsty wybór, zwłaszcza jeśli nad wanną jest okno. Popularnym rozwiązaniem jest także wanna wolnostojąca w sypialni, w której urządzono przytulny kącik kąpielowy.

Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje

Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą to wyzwanie, przed którym staje obecnie wielu inwestorów. Jak urządzić pomieszczenie, żeby było nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne? Łazienka z wanną wolnostojącą może nawiązywać do stylu skandynawskiego, retro, nowoczesnego lub glamour – wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Jeśli chcemy zamontować wannę wolnostojącą w małej łazience, to postawmy na białe płytki podłogowe i ścienne. Jasna kolorystyka sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Do tego można dobrać elementy w kolorze drewna – np. szafkę pod umywalkę nablatową, regał, półkę na wannę lub łazienkowe akcesoria (kubek i dozownik mydła). Jasna tonacja kolorystyczna sprawdzi się wszędzie – niezależnie od tego, czy jest to mała łazienka z wanną wolnostojącą na poddaszu, czy pomieszczenie bez skosów.

Mała łazienka z wanną

A może marzy Ci się nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą? Pomieszczenie utrzymane w surowym klimacie, którego wystrój ocieplają dodatki, to także bardzo popularny wybór. Doskonale sprawdzą się szare płytki ścienne i podłogowe, które będą imitować beton lub kamień. Jeśli łazienka jest przestronna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić w niej wanna wolnostojąca z prysznicem. Kabina typu walk in będzie stanowić alternatywę, jeśli zechcemy wskoczyć pod szybki prysznic, np. po joggingu.

To oczywiście niejedyne pomysły na urządzenie łazienki z wanną wolnostojącą. Aranżacje dostępne w katalogach oraz na stronach producentów ceramiki sanitarnej zachęcają do eksperymentowania. Jednym z pomysłów może być np. oryginalne połączenie płytek imitujących drewno, ułożonych we wzór jodełki, z białą terakotą wielkoformatową. Wanna wolnostojąca będzie stanowić wytworny i charakterystyczny element wnętrza.

Jak dbać o wanny wolnostojące?

Zasady mycia wanien wolnostojących w zasadzie niczym nie różnią się od tego, w jaki sposób czyści się pozostałe modele. Należy przede wszystkim na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia, a po każdej kąpieli dokładnie spłukiwać osady, np. z mydła. Raz w tygodniu warto umyć wannę przy użyciu specjalnego detergentu.

Nowoczesne wanny wolnostojące charakteryzują się nieporowatą powierzchnią, dzięki czemu osady nie przywierają mocno, a mycie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna?

Wielu inwestorów, którzy stają przed rozmaitymi dylematami dotyczącymi aranżacji łazienki, zastanawia się, czy wanna wolnostojąca jest praktyczna. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że większość modeli ma bardzo wąski rant, który uniemożliwia przechowywanie kosmetyków na wannie. W przypadku tradycyjnych, zabudowanych wanien nie ma tego problemu.

Nie oznacza to oczywiście, że wanna wolnostojąca jest niepraktyczna. Wystarczy dokupić specjalną zawieszaną półkę, na której zmieszczą się płyny do kąpieli, żele, szampony, myjki oraz inne łazienkowe kosmetyki i akcesoria. Warto także ustawić w pobliżu wanny regał lub koszyk na kółkach.

Wanna wolnostojąca – wady i zalety

Czy warto zainwestować w wannę wolnostojącą? Na jakie wady i zalety powinniśmy zwrócić uwagę? Zacznijmy od kwestii estetycznych. Wanna wolnostojąca jest bardzo wytworna i sprawia, że łazienka nabiera eleganckiego charakteru. Można też zamontować ją praktycznie wszędzie, niezależnie od stylu, w którym urządzono pomieszczenie. Wyjątkiem mogą być jedynie bardzo małe łazienki. Wanna wolnostojąca może też być ustawiona w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Wanna wolnostojąca - aranżacje

A co z wadami? Wiele osób zastanawia się, czy wanna wolnostojąca sprawdzi się w domach, w których mieszkają seniorzy – mogą oni mieć trudności z wejściem do niej. W takiej sytuacji warto zamontować na ścianie specjalne relingi, które pomogą osobie starszej wyjść z kąpieli.

Inną wadą, na którą zwracają uwagę inwestorzy, jest zbieranie się kurzu i brudu w trudno dostępnych miejscach na podłodze, np. przy ścianie. Właściciele wanien wolnostojących muszą pamiętać o dokładnym myciu powierzchni wokół wanny i pod nią. Wadą może też być wysoka cena produktu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij