Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Od kiedy zakaz palenia węglem w Polsce?

Zakaz palenia węglem w Polsce coraz bliżej? Wszystko na to wskazuje. Władze kolejnych miast wprowadzają nowe lub znowelizowane uchwały antysmogowe, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad aktualizacją Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Czy za niecałe 20 lat rzeczywiście zapomnimy o paleniu węglem? Czy zakaz obejmie także inne kategorie paliw?

Zakaz palenia węglem w piecach. Kiedy wejdzie w życie w Polsce?

Na jakość powietrza w Polsce wpływa szereg czynników. Dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) wskazują, że głównym źródłem emisji pyłów do atmosfery jest ogrzewanie domu i innych budynków paliwami stałymi wykorzystywanymi w przestarzałych kotłach grzewczych. Mimo że tzw. „kopciuchów” systematycznie ubywa, nadal wykorzystuje się je w niemal 3 milionach gospodarstw domowych.

Trudno zatem dziwić się, że coraz częściej i konkretniej mówi się o odgórnych rozwiązaniach regulujących tę kwestię. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza ma być zakaz palenia węglem połączony z dofinansowaniem innych źródeł energii, na przykład paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Do którego roku będzie można palić węglem w piecach? Wiele zależy od regionu kraju, gdyż samorządy już podjęły pierwsze uchwały. Decyzja co do tego, do kiedy można palić węglem, zapadła chociażby w Warszawie. Ratusz tę granicę wyznaczył na 2024 rok. W Krakowie ten rodzaj paliwa jest wykluczony już od 2019 roku. Podobny plan ma Wrocław czy niektóre ośrodki aglomeracji śląskiej.

Kwestie regulacji, od kiedy zakaz palenia węglem w Polsce będzie obowiązywał, to także sprawa rządu. Przewidywany kierunek zmian jest spójny z polityką energetyczną kraju, zakładającą, że maksymalnie do 2040 roku odejdziemy od węgla i zbliżymy się do neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55.

Warto przy tym podkreślić, że nowy projekt to nie tylko zakazy, ale także programy mające ułatwić korzystanie z ekologicznych technologii. Mowa głównie o uldze termomodernizacyjnej w podatku dochodowym i programie „Czyste Powietrze”.

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Kiedy w Polsce palenie węglem zostanie zakazane? Jak długo można to jeszcze robić?

Co wynika z nowych regulacji? Do którego roku można palić węglem? Wszystkie zamierzenia uwzględnia aktualizacja Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Wcześniejszy dokument został rozpisany do 2020 roku, z perspektywą do 2030 roku. Część założonych wówczas celów zrealizowano, dlatego nadszedł czas na kolejne posunięcia.

Określono następujące daty zakazu palenia węglem: 2030 rok dla miast i 2040 rok dla terenów wiejskich. Jak do tych przepisów mają się więc wcześniej podjęte uchwały regulujące zakaz palenia węglem? Mazowieckie dokonało już stosownej aktualizacji.

Spójna z tym planem jest także odpowiedź na pytanie, do kiedy można palić węglem w Małopolsce. To dobra wiadomość, gdyż lokalne uchwały często są niewystarczające. Nawet jeśli w danym mieście sytuacja poprawia się, gminy ościenne powstrzymują postęp – za przykład może posłużyć tzw. krakowski obwarzanek.

Zakaz palenia węglem oznacza całkowitą rezygnację z tego paliwa. Mowa oczywiście o węglu kamiennym, gdyż generujący jeszcze więcej zanieczyszczeń węgiel brunatny już jest zabroniony w instalacjach o mocy poniżej 1 megawata.

Do kiedy w Polsce można palić pelletem?

W uchwałach wprowadzających zakaz palenia w piecach niektórymi paliwami uwzględnia się nie tylko węgiel. Okazuje się, że na cenzurowanym znajduje się także pellet. Do kiedy można palić pelletem w Polsce? Na razie inicjatywy w tej sprawie, jeśli są podejmowane, to lokalnie.

Określenie, kiedy zakaz palenia palletem mógłby wejść w życie, nie jest jednoznaczne – widać to na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie Sejmik zajął się tematem. Pomysł zakłada, że każde gospodarstwo domowe znajdujące się w zasięgu sieci ciepłowniczej lub gazowej musi zrezygnować z tradycyjnej kotłowni. Miałoby to stać się w 2027 roku w miastach i w 2029 roku na obszarach pozamiejskich. Czas wydłużony zostanie dla kotłów klasy 3. i 4. (odpowiednio: 2029 rok i 2032 rok) oraz 5. (2030 i 2035 rok).

Zakładane regulacje obejmują także kotły na pellet, choć ich producenci podkreślają, że to czysta i bezpieczna metoda ogrzewania domów. Opór budzi także przymuszanie do stosowania paliw kopalnych (gazu i oleju opałowego) jako alternatywy dla odnawialnych źródeł energii.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Do kiedy w Polsce można palić ekogroszkiem?

Zakaz palenia w piecach niektórymi paliwami opracowany w ramach Krajowego Programu Ochrony Powietrza obejmuje także zakaz ekogroszku w Polsce. Aby odpowiedzieć na pytanie, do kiedy można palić ekogroszkiem w Polsce, należy jednak zacząć od początku.

W ministerialnym rozporządzeniu z października 2021 roku pojawił się pomysł wycofania samej nazwy paliwa. Przedrostek „eko” sugeruje skojarzenia z ekologią, które nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości. Ekogroszek nie współgra także z krajowymi i unijnymi wymogami i nie spełnia norm. Zaproponowano zatem przemianowanie paliwa na „groszek III” oraz podniesienie wymogów co do jego kaloryczności i generowanych zanieczyszczeń. Prace jednak wstrzymano ze względu na opór sprzedawców węgla i górniczych związków zawodowych.

Należy jednak spodziewać się, że ostateczne regulacje jasno wskażą, do kiedy będzie można palić ekogroszkiem w Polsce.

Jak ustawić i jaki wybrać piec na ekogroszek?

Od kiedy zakaz palenia drewnem w Polsce?

Dobrą wiadomość usłyszeli natomiast ci, którzy wykorzystują jako opał drewno. Ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem prawdopodobnie nie będzie. Dlaczego? Wyłączenie go z obostrzeń jest o tyle łatwiejsze, że to odnawialne źródło energii, od którego również i Europa odchodzić nie zamierza.

Można być zatem spokojnym podczas rozważań, od kiedy zakaz palenia drewnem w Polsce miałby obowiązywać. Wyjątek stanowią jedynie uchwały lokalne. Na całkowity zakaz palenia w kominkach drewnem zdecydował się już Kraków.

Czy zakaz dotyczy także palenia miałem?

W świetle nowych przepisów warto doprecyzować także, czy można palić miałem węglowym. Okazuje się, że nie. To pochodna węgla, dlatego wprowadzenie go na listę paliw zakazanych również jest uzasadnione troską o jakość powietrza. Motywacja była tym silniejsza, że w sprzedawanym w naszym kraju miale frakcja popiołu mogła dochodzić nawet do 28%. Na dodatek istniejące przepisy umożliwiały mieszanie miału z odpadami węglowymi, między innymi trującymi mułami i flotokoncentratami.

Na ten moment palenie miałem jest możliwe – o ile samorządowe uchwały nie stanowią inaczej – pod warunkiem że spełnia on określone w ministerialnym rozporządzeniu minimalne wymagania dla instalacji o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Ekomiał, obok ekogroszku, objęty został najdalej idącymi restrykcjami: jego kaloryczność nie może być niższa niż 24 MJ/kg, a zawartość siarki nie może przekraczać 1,2%. Dodatkowo dopuszczalny odsetek popiołu to maksymalnie 12%.

Miał traktowany jest surowiej w niektórych regionach kraju, między innymi w województwie małopolskim. Zagrożenie smogowe nakazało wprowadzić dodatkowe ograniczenie dotyczące uziarnienia: frakcja poniżej 3 mm nie może przekroczyć 15% całości opału.

Program „Moje Ciepło”: kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Czym umotywowany jest zakaz palenia węglem w piecach w Polsce?

Motywacja odgórnie wprowadzonego zakazu palenia węglem jest oczywista: stan powietrza w naszym kraju już jest jednym z najgorszych w Europie. Wpływa na jakość życia, staje się przyczyną wielu chorób, pogarsza stan środowiska naturalnego i klimat.

Planowany zakaz palenia węglem 2030 nie odwróci wszystkich zmian, które obecnie obserwujemy, jednak ma szansę powstrzymać część procesów. Kiedy zakaz palenia węglem wprowadzano lokalnie, pozytywne tendencje były zauważalne.

Istnieje także drugi powód zakazu palenia w Polsce węglem. Chodzi o dążenie do uniezależnienia naszego kraju od importu rosyjskiego. Temat stał się boleśnie aktualny w kontekście wojny w Ukrainie, jednak i wcześniej stanowił dość palącą kwestię. Co ważne, importowany węgiel trafia w większości do odbiorców indywidualnych, dlatego omawiane rozporządzenie ma sens.

Jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Jak sfinansować nowy piec do domu? Jakie programy są dostępne?

Planowane zmiany oznaczają, że tradycyjne piece węglowe niebawem staną się bezużyteczne, dlatego już teraz warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. W przypadku niektórych inwestycji można uzyskać wsparcie finansowe.

Pierwszym sposobem na pozyskanie dotacji jest program „Czyste Powietrze”. 2022 to kolejny rok, gdy ubiegać się można o takie środki. Wsparcie można uzyskać z przeznaczeniem na:

  • wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła;
  • instalację centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody;
  • wentylację mechaniczną;
  • instalację fotowoltaiczną;
  • ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi.

Co ważne, w programie „Czyste Powietrze” dofinansowanie dostępne jest dla projektów zakończonych, zaplanowanych lub znajdujących się w trakcie realizacji. Zakwalifikować można jednak wyłącznie koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Dużą popularnością cieszy się także ulga termomodernizacyjna – 2022 rok również jest kolejnym, gdy podatnicy mogą z niej korzystać. Przysługuje właścicielom i współwłaścicielem domów jednorodzinnych i polega na odliczeniu od podstawy podatku wydatków poniesionych na termomodernizację.

Maksymalnie 53 000 złotych w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć może objąć ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć? Kwalifikują się tu wydatki poniesione na:

  • ocieplenie budynku (ściany, fundamenty, płyty balkonowe);
  • wymianę pieca;
  • zakup materiałów budowlanych z przeznaczeniem na instalację grzewczą lub instalację przygotowania ciepłej wody;
  • przyłączenie domu do sieci ciepłowniczej;
  • stworzenie węzła cieplnego z programatorem temperatury;
  • system wentylacji i rekuperacji;
  • instalację odnawialnych źródeł energii;
  • wymianę okien i drzwi.

Odliczyć można zarówno koszty zakupu materiałów i sprzętów, jak również wydatki na robociznę.

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Warunki techniczne 2024 zmiana warunków technicznych
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Warunki techniczne 2024. Jakie zmiany w przepisach od 1 sierpnia?

Od 1 sierpnia 2024 roku weszły w życie zapowiadane zmiany przepisów dotyczący...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie podlaskim
04.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak budować dom w województwie podlaskim? Przewodnik dla inwestorów

Zdecydowanie się na budowę domu to ważna decyzja, zwłaszcza jeśli rozważamy t...

Informacje regionalne
Budujesz dom w województwie świętokrzyskim
03.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budujesz dom w województwie świętokrzyskim? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Decyzja o budowie domu jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Tym bar...

Formalności budowlane
Warunki techniczne 2024 zmiana warunków technicznych
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Warunki techniczne 2024. Jakie zmiany w przepisach od 1 sierpnia?

Od 1 sierpnia 2024 roku weszły w życie zapowiadane zmiany przepisów dotyczący...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie podlaskim
04.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak budować dom w województwie podlaskim? Przewodnik dla inwestorów

Zdecydowanie się na budowę domu to ważna decyzja, zwłaszcza jeśli rozważamy t...

Informacje regionalne
Budujesz dom w województwie świętokrzyskim
03.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budujesz dom w województwie świętokrzyskim? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Decyzja o budowie domu jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Tym bar...

REKLAMA
Zamknij