Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wymiana okien – jak przebiega wymiana okien w domu?

Wymiana okien

Wymiana okien jest dość kosztownym przedsięwzięciem, jednak w dłuższej perspektywie zwykle bardzo się opłaca. Nowe okna są szczelniejsze niż te produkowane przed laty, a więc ich montaż pozytywnie wpływa na komfort cieplny w mieszkaniu i pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na nową stolarkę okienną, ile kosztuje wymiana okien i jak w praktyce przebiega cały proces montażowy.

Jeśli planujesz nową inwestycję budowlaną i dopiero wybierasz projekt domu, problem wymiany okien będzie Cię dotyczył dopiero za jakieś 10-20 lat. Pamiętaj, że im lepsze okna zamontujesz od razu, tym termin wymiany będzie późniejszy.

Wymiana okien – jak często jest konieczna?

Wymiana okien może być konieczna z różnych powodów i trudno tutaj określić konkretny termin, kiedy należy to zrobić. Na pewno nie należy sugerować się okresem gwarancyjnym na stolarkę okienną, jaki określają jej producenci. Wynosi ona bowiem średnio od 5 do 10 lat, gdy tymczasem okna mogą spełniać bez zarzutu swoje funkcje nawet przez 20 lat i dłużej.

Za trwalsze uznawane są okna drewniane, które jednak wymagają regularnej konserwacji. Najczęściej zatem należy wymieniać okna PCV.

Co ile wymiana okien PCV jest niezbędna? Zazwyczaj warto ją rozważyć w momencie, gdy:

 • okna stały się nieszczelne – jeśli np. obserwujesz przenikanie wilgoci do wnętrza lub murów lub gdy zimą wyraźnie czujesz wnikanie chłodu z zewnątrz pomimo wymiany uszczelek,
 • widoczne są uszkodzenia w stolarce okiennej – np. pęknięcia, wyszczerbienia itp.,
 • chcesz zwiększyć komfort cieplny w mieszkaniu i obniżyć rachunki za ogrzewanie – nowe okna mają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła niż stare modele, dlatego zapewniają lepszą izolacyjność termiczną,
 • męczy Cię hałas dochodzący z ulicy – w takim wypadku warto wymienić okna na dźwiękoszczelne (o wyższym Rw), które zapewnią odpowiednią izolacyjność akustyczną
 • chodzi o względy estetyczne – gdy np. stare okna plastikowe zżółkły, albo chcesz zamontować okna o innym kształcie lub układzie skrzydeł.

Jeśli już zdecydujesz się na nową stolarkę okienną, pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni czas na wymianę okien - kiedy najlepiej wykonać prace montażowe? Optymalnie zrobić to od wiosny do jesieni, choć okna plastikowe można wymienić także zimą, pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -10oC.

Wymiana okien – jak się do niej przygotować?

Zacznijmy od tego, że wymiana okien w mieszkaniu lub domu wymaga w pewnych sytuacjach zgłoszenia do zarządcy budynku lub nawet do starostwa, a nierzadko także uzyskania pozwolenia na wykonanie takich prac, co szczegółowo wyjaśnimy niżej.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście zakup nowej stolarki okiennej, a więc najpierw odpowiednie wymierzenie otworów, a potem wybór okien. Należy tutaj podjąć decyzję, czy wybrać okna drewniane czy plastikowe, a także zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów jak np. rodzaj pakietów szybowych, wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła (od 2021 roku dla nowych okien musi on wynosić co najmniej 0,9 W/(m2·K), właściwości akustyczne, przepuszczalność światła, czy wreszcie parametry wytrzymałościowe.

Wymiana okien w domu nie jest skomplikowaną czynnością, ale wymaga odpowiedniego przygotowania mieszkania. Przede wszystkim należy usunąć karnisze, zasłony, rolety i wszelkie inne osłony okienne, a także opróżnić parapety z kwiatów i dekoracji. Warto także odsunąć od okna meble, aby zapewnić swobodny dostęp do otworów ekipie montażowej. Ponieważ podczas prac powstaje dość sporo pyłu, zalecane jest zabezpieczenie podłogi i elementów wyposażenia folią malarską, co ułatwi późniejsze sprzątanie.

Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia?

Jeśli planujesz wymienić okna na podobne, czyli o tych samych rozmiarach i układzie skrzydeł, nie musisz nigdzie zgłaszać prac. Chyba że ma być to wymiana okien w budynku zabytkowym lub należącym do spółdzielni bądź wspólnoty. W pierwszym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody konserwatora zabytków, w drugim zarządcy budynku.

Czasami wymiana okien wymaga także zgłoszenia do starostwa. Dotyczy to sytuacji, gdy nowe okna mają być montowane w domu wielorodzinnym i gdy będą one odbiegały wielkością, kolorystyką lub podziałem skrzydeł od poprzednich. Zgłoszenie do starostwa konieczne jest także, gdy wymiana okien ma być w budynku znajdującym się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Z kolei o pozwolenie na wymianę okien musisz się postarać, gdy planujesz taką operację przeprowadzić w budynku zabytkowym lub w innym obiekcie, jeśli będzie się to wiązało ze zmianą wymiarów otworów okiennych, ich kształtu lub lokalizacji w ścianie (np. wybicie nowych otworów), czyli gdy będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję budowli.

Jak zmierzyć okna do wymiany?

Prawidłowe wymierzenie okien przed zakupem nowych jest niezwykle ważne, ponieważ od tego będzie zależała ich późniejsza funkcjonalność, a także przebieg prac montażowych (nie będzie trzeba np. kuć murów i niszczyć elewacji, aby dopasować za duże okno).

Jeśli planowana jest wymiana okien na plastikowe lub inne o tych samych wymiarach, z wymierzeniem otworów każdy poradzi sobie bez problemu. Użyj do tego najprostszej metalowej metrówki. Zmierz nią ościeżnicę od strony pomieszczenia i odejmij około 2-3 cm od szerokości oraz około 1,5 cm od wysokości. Te dodatkowe centymetry są niezbędne, by zachować niezbędne luzy dylatacyjne i miejsce na warstwę pianki między murem a ościeżnicą.

Wymiana okien dachowych jest prostsza, ponieważ w tym przypadku wystarczy spisać wszystkie parametry z tabliczki znamionowej starego okna umieszczonej w wewnętrznym prawym górnym rogu skrzydła. Przy zakupie nowych okien wystarczy podać te dane sprzedawcy, a także poinformować, jakiego rodzaju jest pokrycie dachowe.

Znacznie bardziej skomplikowana jest natomiast wymiana okien na większe. Wiąże się bowiem z formalnościami urzędowymi, w tym z koniecznością przygotowania projektu przebudowy. Słowem, nie można samodzielnie określić nowej lokalizacji czy nowego rozmiaru otworu okiennego – musi to zrobić specjalista. Jest to konieczne w szczególności, gdy wymiana okna na większe będzie wymagała wykonania nowego nadproża.

Wymiana okien – jak przebiega montaż krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak wygląda wymiana okien w praktyce? Przebiega ona mniej więcej w następujący sposób:

 1. Usunięcie starego okna – najpierw zdejmuje się skrzydła, a następnie usuwa ościeżnicę.
 2. Przygotowanie otworów okiennych pod montaż nowych okien – konieczne jest usunięcie wszystkich wystających fragmentów, tynków oraz ubytków z użyciem zaprawy, a także dokładne wyrównanie i oczyszczenie otworów, aby potem na łączeniach nie powstały mostki termiczne
 3. Zamocowanie dybli lub kotew.
 4. Osadzenie ościeżnicy – podczas prac trzeba zadbać o jej prawidłowe wypoziomowanie i stabilizację poprzez umieszczenie klinów w narożnikach i na obwodzie. Łączniki zamontowane na ościeżnicy należy przykręcić do muru.
 5. Zamocowanie skrzydeł i klamek.
 6. Uszczelnienie okna – stosuje się do tego piankę poliuretanową.
 7. Montaż parapetów.
 8. Prace wykończeniowe – konieczne jest wyrównanie powierzchni ościeży masą szpachlową, a także uszczelnienie styków masą silikonową lub akrylową. 

W podobny sposób przebiega wymiana okien w bloku, kamienicy i domu jednorodzinnym, choć oczywiście poszczególne etapy prac mogą się nieco różnić w zależności choćby od rodzaju murów i zakresu robót wykończeniowych.

Wymiana okien – na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wymianie okien, aby wszystko było wykonane jak należy:

 • ciepły montaż – jest on zalecany w celu uniknięcia powstania mostków termicznych, które obniżają właściwości izolacyjne okien; polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej z pianki poliuretanowej, wewnętrznej z taśmy paroszczelnej i zewnętrznej z taśmy paroprzepuszczalnej,
 • wymiana okien zimą – najlepiej prace przeprowadzać przy plusowej temperaturze na zewnątrz, a jeśli jest lekki mróz, do montażu nowych okien należy użyć specjalnej pianki poliuretanowej odpornej na niższe temperatury, albo trójfunkcyjnych taśm rozprężnych, 
 • wymiana okien a elewacja – jeśli Twój dom ma ocieplenie, okno należy umiejscowić przy krawędzi zewnętrznej ściany lub wysunąć je poza nią w warstwę ocieplenia; pamiętając, by zachować ciągłość izolacji,
 • wymiana okien a parapety – przy montażu nowych parapetów wewnętrznych należy pamiętać, by je odchylić w kierunku przeciwnym do ramy okna i nie osadzać zbyt głęboko; przy wykorzystaniu starych parapetów zwykle pozostają szczeliny, które można wypełnić silikonem, ale warto przypilnować, by montażyści zostawili ją jak najwęższą. 

Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu

Ile kosztuje wymiana okien?

Wymiana okien jest zazwyczaj usługą kompleksową, a więc obejmującą demontaż starych i montaż nowych okien, a także obróbkę murarsko-tynkarską.

Cennik wymiany okien zależy głównie zakresu i stopnia skomplikowania prac – cena wymiany okien na większe będzie zawsze wyższa niż cena wymiany stolarki okiennej o tych samych wymiarach. Koszt usługi powiększają także dodatkowe prace np. montaż parapetów.

Zatem ile kosztuje wymiana okien w bloku? Około 200 zł za sztukę lub około 80-120 zł za m2. Za montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych zapłacimy natomiast około 50-90 zł za mb. Najdroższa jest wymiana okien dachowychcena usługi wynosi nawet ponad 200 zł za m2.

Co wpływa na cenę okna? Poznaj główne czynniki!

Jak dostać dofinansowanie na wymianę okien?

Warto wiedzieć, że można dostać dofinansowanie na wymianę okien w ramach programu Czyste Powietrze, o ile nowe okna będą bardziej energooszczędne od starych. Maksymalna kwota zwrotu kosztów inwestycji wynosi 53 tys. złotych. Na bardziej kosztowne inwestycje można otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Czy wymianę okien można odliczyć od podatku?

Od 2019 roku można także skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której koszty poniesione na wymianę okien zmniejszą podatek dochodowy. Mogą z niej jednak skorzystać wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych – wolnostojących lub domów w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej. Nie przysługuje ona niestety właścicielom mieszkań w blokach.

Ulga polega na odliczeniu w rocznej deklaracji PIT od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na zakup nowych okien i wymianę starej stolarki okiennej. Maksymalnie można odliczyć kwotę 53 tys. zł.

Ile trwa wymiana okien?

Na pytanie, ile zajmuje wymiana okien, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od zakresu prac. Jeśli wstawiane będą okna o takich samych rozmiarach i wszystko było dobrze wymierzone, prace przebiegają zazwyczaj bardzo sprawnie i wymiana jednego okna zajmuje około 1-1,5 godziny. W praktyce więc wymiana okien w bloku odbywa się w ciągu jednego dnia. 

Więcej czasu zajmuje wymiana okien na większe lub mniejsze, ponieważ wiąże się to z kuciem murów i z większym zakresem robót wykończeniowych. Bardziej czasochłonny jest również demontaż i montaż okien panoramicznych i dachowych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij