Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Program “Ciepłe Mieszkanie”

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” to nowe rozwiązanie, w ramach którego będzie można ubiegać się o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych w mieszkaniu w bloku lub innym budynku wielorodzinnym. Sprawdź, na co dokładnie można dostać dotację i jak się o nią ubiegać.

W Polsce od wielu lat można wnioskować o dofinansowanie i dopłaty do różnego rodzaju inwestycji związanych z termomodernizacją budynków np. na wymianę pieca grzewczego lub starej stolarki okiennej. Celem takiego wsparcia jest walka ze smogiem poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Większość dotychczasowych programów m.in. “Czyste Powietrze” oraz “Moje Ciepło” przeznaczona była jednak wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Beneficjentami nowego programu “Ciepłe Mieszkanie” mają być natomiast mieszkańcy budynków wielolokalowych.

Na czym polega program “Ciepłe Mieszkanie”?

Program “Ciepłe Mieszkanie” został przygotowany przez Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Wpisuje się on zatem w proekologiczne działania na rzecz zmniejszenia w Polsce poziomu zanieczyszczenia powietrza, które w dużej mierze wynika z użytkowania przez wiele gospodarstw domowych starych pieców (tzw. kopciuchów) oraz niskiego poziomu izolacyjności termicznej budynków wpływających na nieefektywność systemów ogrzewania.

Program “Ciepłe Mieszkanie” polega na możliwości ubiegania się o dofinansowanie prywatnej inwestycji związanej z termomodernizacją mieszkania lub wymianą przestarzałego źródła ciepła na nowoczesny i niskoemisyjny system grzewczy.

Dla kogo jest przeznaczony program “Ciepłe Mieszkanie”?

Program “Ciepłe Mieszkanie” w pierwszym etapie ma być przeznaczony wyłącznie dla właścicieli pojedynczych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a więc np. w blokach lub kamienicach. W kolejnym etapie ze wsparcia finansowego będą mogły skorzystać także wspólnoty mieszkaniowe.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dotychczas na wsparcie finansowe inwestycji związanych z termomodernizacją budynków mogli liczyć wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych np. w ramach programu “Czyste Powietrze” . W praktyce więc z dofinansowania korzystali głównie mieszkańcy wsi i osiedli podmiejskich.

Tymczasem większość mieszkańców miast (nawet 70%) mieszka w budynkach wielorodzinnych, czyli blokach, kamienicach, budynkach komunalnych itp. Największym problemem są stare obiekty, które w wielu przypadkach są zaniedbane i niedoinwestowane, dlatego w dużym stopniu odpowiadają za utrzymujący się smog w ośrodkach miejskich.

Do tej pory mieszkańcy takich budynków mogli ubiegać się o dofinansowanie wymiany kopciuchów jedynie w niektórych miastach i gminach, które w sposób indywidualny organizowały różne programy wsparcia.

Nowy program “Ciepłe Mieszkanie” ma mieć charakter ogólnopolski, a więc powinien pomóc w modernizacji budynków wielorodzinnych także w miejscowościach, w których dotychczas mieszkańcy nie mieli dostępu na żadnych dotacji na ten cel. W ten sposób polski rząd chce jeszcze bardziej wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym kraju, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie.

Warto też podkreślić, że program “Ciepłe Mieszkanie” będzie całkowicie niezależny od programu “Czyste Powietrze”.

Kiedy ruszy ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie”?

Zgodnie z zapowiedziami ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” ruszy w 2022 roku i to prawdopodobnie już na początku drugiego kwartału. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program “Moja Woda” – sprawdź zasady uczestnictwa i warunki składania wniosków w 2022 roku

Na co można uzyskać dofinansowanie w ramach programu “Ciepłe Mieszkanie”?

Ze wstępnych założeń programu “Ciepłe Mieszkanie” wynika, że jego beneficjenci będą mogli wnioskować o dofinansowanie dwóch rodzajów inwestycji – na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Na poziomie podstawowym ubiegać się będzie można o dotację na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwa stałe, a więc np. starego pieca węglowego. Pozyskane środki będą mogły być przeznaczone na:

NFOŚiGW rozważa również dopisania do listy refinansowanych urządzeń także kotłów na pellet, ponieważ są one również uznawane z ekologiczne ze względu na niską emisją spalin.

Na poziomie rozszerzonym dofinansowanie w ramach programu “Ciepłe Mieszkanie” będzie mogło obejmować także inne inwestycje związane z termomodernizacją lokalu. Fundusze mają być przeznaczane przede wszystkim na sfinansowanie:

  • wymiany starej stolarki okienno-drzwiowej;
  • montaż wydajnej wentylacji mechanicznej;
  • wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Co ważne, w ramach dotacji będzie można uzyskać środki także na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji projektowej np. instalacji c.o.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Program “Ciepłe Mieszkanie” – ile będzie wynosić kwota dofinansowania?

Osoby chcące skorzystać z programu “Ciepłe Mieszkanie”, będą mogły się ubiegać o dotację na dwóch poziomach dofinansowania:

  • podstawowym (na wymianę pieca) – ma ona wynosić maksymalnie 13 000 zł;
  • rozszerzonym (obejmującym środki na termomodernizację) – w tym przypadku kwota do uzyskania może wynosić w sumie do 26 000 zł.

Powyższe kwoty będą przysługiwały dla jednego lokalu w budynku wielorodzinnym. Dokładną wysokość dofinansowania poznamy jednak już po uruchomieniu programu, ponieważ będzie ona zależeć od budżetu, jaki otrzyma na jego realizację NFOŚiGW.

Program “Mój Prąd” – kiedy rusza w 2022 roku i jakie są jego warunki?

Gdzie możemy składać wnioski o dotację w ramach programu “Ciepłe Mieszkanie”?

Ze względu na to, że program “Ciepłe Mieszkanie” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wnioski o dofinansowanie na wymianę pieca lub termomodernizację mieszkania trzeba będzie prawdopodobnie składać w jego wojewódzkich oddziałach lub za pośrednictwem gmin. Oddziały NFOŚiGW mają bowiem najpierw przyjmować wnioski o fundusze od gmin.

Dopiero po zawarciu z nimi stosownych umów i przydzieleniu określonej puli środków o dotację będą mogli ubiegać się indywidualni beneficjenci na poziomie lokalnym.

Szczegółowe informacje na temat sposobu wnioskowania o wsparcie finansowe zostaną jednak upublicznione dopiero po uruchomieniu programu i ogłoszeniu pierwszego naboru wniosków. Należy więc cierpliwie czekać na oficjalne ogłoszenie zasad realizacji programu “Ciepłe Mieszkanie”. Można jednak przypuszczać, że formalności nie będą skomplikowane i że urzędnicy zapewnią możliwość składania dokumentów nie tylko w formie papierowej, ale także w wygodny sposób przez Internet.

Program “Ciepłe Mieszkanie” – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto dodać, że program “Ciepłe Mieszkanie” był testowany lokalnie jeszcze w 2021 roku w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim oraz w Pszczynie. Pilotaż programu miał pomóc w oszacowaniu zapotrzebowania na dopłaty do inwestycji związanych z termomodernizacją budynków wielolokalowych. Na jego realizację przeznaczono 36 mln zł i jak się okazało, z sumy tej wytypowane regiony wykorzystały do listopada niecałe 20 mln zł.

Najwięcej, bo 792 wnioski o dofinansowanie złożyli mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, natomiast najmniej (zaledwie 19) mieszkańcy Pszczyny. Jest to o tyle zastanawiające, że to śląskie miasto zajmuje bardzo wysokie miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Małe zainteresowanie dopłatami w Pszczynie tłumaczone jest jednak niewystarczającą kampanią informacyjną, a więc niewiedzą jej mieszkańców o możliwości uzyskania środków na wymianę pieca lub starych okien.

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” powinien mieć zdecydowanie większe powodzenie, ponieważ informacja na jego temat na pewno będzie lepiej dostępna. Wielu właścicielom lokali w domach wielorodzinnych bardzo zależy na poprawie komfortu termicznego w mieszkaniach i tak duże dofinansowanie wreszcie im to umożliwi, dlatego na pewno chętnie z niego skorzystają.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17.10.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
30.09.2022 r. Jan Susmaga

Nowa Tarcza Solidarnościowa. Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania rząd wprowadza dopłaty do energii dla...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17.10.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
30.09.2022 r. Jan Susmaga

Nowa Tarcza Solidarnościowa. Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania rząd wprowadza dopłaty do energii dla...