Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zakaz palenia w kominkach 2024: kogo i kiedy obowiązuje?

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Zakaz palenia w kominkach w 2024 roku obowiązuje na razie tylko w niektóre dni w roku i wynika z lokalnych uchwał antysmogowych. Jednak od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono także ogólnopolskie przepisy, zgodnie z którymi nowe kominki muszą spełniać wyśrubowane normy unijne pod względem emisyjności spalin i efektywności energetycznej. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i czy czeka nas całkowity zakaz palenia w kominkach?

Czy na terenie Polski można palić w kominku?

Jednym z największych problemów w Polsce jest zła jakość powietrza, której przyczyną jest m.in. wykorzystywanie przez wiele gospodarstw domowych przestarzałych instalacji grzewczych lub paliw emitujących do atmosfery szkodliwe spaliny. W związku z tym wprowadzane są sukcesywnie przepisy ograniczające ich stosowanie, co ma pomóc nie tylko w walce ze smogiem, ale także dostosować polskie regulacje do unijnych wymogów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska.

Ogólne założenia walki ze smogiem i transformacji energetycznej w Polsce zostały sformułowane w Krajowym Programie Ochrony Powietrza, który przewiduje np. całkowity zakaz palenia węglem w Polsce – od 2030 r. w miastach i od 2040 r. na terenach wiejskich.

Do zanieczyszczania powietrza przyczyniają się jednak nie tylko stare kotły (tzw. kopciuchy), ale także niektóre domowe kominki. Właśnie dlatego od pewnego czasu obowiązuje zakaz palenia w kominkach w Polsce w tzw. dni smogowe.

Oprócz tego od 1 stycznia 2022 roku obowiązują w całej Polsce nowe przepisy unijne, które także ograniczają możliwości palenia w kominku. Chodzi tutaj o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwaną Ekoprojektem, zgodnie z którą od początku 2022 roku w sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie piece co oraz kominki, które spełniają wyśrubowane normy emisji spalin.

Wdrożenie unijnej Dyrektywy Ekoprojekt nie oznacza, że wprowadzono ogólnopolski zakaz palenia w kominkach od 2022 roku. Narzuca on jedynie obowiązek sprzedaży nowych kominków o określonych parametrach technicznych.

Należy jednak podkreślić, że w poszczególnych województwach wprowadzane są już lokalne przepisy, które nakładają obowiązek wymiany w określonym czasie przestarzałych kominków na urządzenia spełniające ekologiczne normy.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Do kiedy można palić w kominku?

Aktualnie całkowity zakaz palenia w kominkach w większości województw obowiązuje wyłącznie w sezonie grzewczym i tylko w dni smogowe, a więc gdy poziom zanieczyszczenia pyłem przekracza dopuszczalne 50 μg/m³. Nie dotyczy on jednak osób, dla których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania budynku lub mieszkania.

A czy będzie zakaz palenia w kominkach w pozostałe dni w roku w związku z wprowadzeniem nowych przepisów? Na razie na to się na zanosi, ale warto pamiętać o wspomnianych wyżej lokalnych przepisach. W wielu województwach wprowadzono bowiem już regulacje określające, że użytkować będzie można wyłącznie kominki spełniające normy emisji Ekoprojektu i mające potwierdzający to stosowny certyfikat.

Od kiedy zakaz palenia w kominkach niespełniających tych norm będzie obowiązywał w poszczególnych regionach Polski, wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Nowa Tarcza Solidarnościowa. Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

Czy będzie obowiązek wymiany kominka?

W związku z wprowadzeniem zaostrzonych przepisów unijnych, w poszczególnych województwach wprowadzono tzw. Uchwały antysmogowe, które narzucają obowiązek wymiany pieca lub kominka (nazywa się go w uchwałach miejscowym ogrzewaczem pomieszczeń) na urządzenie z certyfikatem Europrojektu (Ecodesign).

W każdym województwie wyznaczono inny termin na dostosowanie się do przepisów. Przykładowo, mieszkańcy województwa łódzkiego na wymianę przestarzałego kominka mają czas do 1 stycznia 2025 r., ale w województwie śląskim należy to zrobić już do końca 2022 roku.

W ostatnim akapicie wyjaśnimy, od kiedy obowiązek wymiany pieca lub kominka został wprowadzony w innych województwach, czyli w jakim terminie należy to zrobić.

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

ofe-5847238-71982 w-71982

Jakie kominki spełniają wymagania Ekoprojektu?

Według unijnej dyrektywy Ekoprojekt kominek powinien spełniać normy dotyczące emisji spalin, czyli emitować nie więcej niż:

  • 40 mg/m³ pyłów zawieszonych PM,
  • 120 mgC/m³ gazowych zanieczyszczeń organicznych,
  • 1500 mg/m³ tlenku węgla (CO) w przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania na paliwo stałe inne niż pellet,
  • 200 mg/m³ tlenków azotu (Nox) w przypadku kominków na paliwo stałe inne niż pellet.

Dodatkowo sezonowa efektywność energetyczna kominków z zamkniętą komorą spalania na paliwo inne niż pellet nie może być niższa niż 65%, a dla kominków z otwartą komorą spalania wynosić co najmniej 30%.

Warto pamiętać, że spełnienie powyższych wymagań powinien potwierdzać stosowny certyfikat Ecodesign Ekoprojekt, który jest obligatoryjny dla wszystkich nowy urządzeń sprzedawanych od 1 stycznia 2022 r.

Nowe normy emisyjne muszą spełniać wszelkiego rodzaju miejscowe ogrzewacze powietrza i piece wolnostojące, które są wprowadzane do obrotu. Aktualnie więc w Polsce kupić można także zgodny z wymogami określonymi w dyrektywie Ekoprojekt kominek z płaszczem wodnym.

Warto jednak zwrócić uwagę, że niemal w każdym województwie antysmogowa ustawa przewiduje zakaz palenia w kominkach niespełniających norm Ecodesign głównie w odniesieniu do urządzeń niebędących głównym źródłem ogrzewania. Teoretycznie więc nieco starsze kominki z płaszczem wodnym przez jakiś czas będzie można jeszcze używać.

Piec na pellet – jak wybrać dobry kocioł na pellet?

Czym będzie można palić w piecu w 2024 roku i w kolejnych latach?

Przepisy antysmogowe określają także, czym można palić w kominku, a czego nie można w nich stosować. Aktualnie wolno palić drewnem w kominkach, ale tylko tym nieimpregnowanym i sezonowanym, czyli suszonym przynajmniej przez 2 lata, aby jego wilgotność nie przekraczała 20%. Dopuszczalnym opałem do kominków jest także brykiet drzewny oraz pellet, a także wysokiej jakości węgiel kamienny, o ile urządzenie jest do niego dostosowane.

Do paleniska nie można natomiast wrzucać m.in.:

  • fragmentów mebli i płyt wiórowych, 
  • kolorowego papieru,
  • tworzyw sztucznych,
  • węgla brunatnego,
  • miału i mułu węglowego.

W kominkach niedozwolone jest także palenie śmieci.

W niektórych regionach Polski obowiązują dodatkowe przepisy w zakresie dopuszczalnych materiałów opałowych do kominków. Przykładowo, od 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem w kominkach, a także zakaz palenia węglem. Od 2024 r. zakaz palenia w kominkach drewnem będzie obowiązywał także w województwie mazowieckim, natomiast mieszkańców Warszawy od października 2023 r. obejmie zakaz palenia w kominkach węglem.

Czym można palić w piecu?

Analogiczne przepisy obowiązują w zakresie pieców i kotłów grzewczych. Zatem czym można palić w piecu w 2024 r.? Bez narażenia się na mandat można w każdym piecu palić przede wszystkim dobrej jakości grubym węglem kamiennym, nieimpregnowanym drewnem, lekkim olejem opałowym, gazem ziemnym, brykietami ze słomy, a także tzw. biopaliwami, czyli np. zbożem, czy łupinami orzechów.

Dopłaty do węgla 2023: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Zakaz palenia w kominkach w poszczególnych województwach

Poniżej przedstawiamy, gdzie obowiązuje zakaz palenia w kominkach i jakie uchwalono przepisy w wybranych województwach w zakresie konieczności wymiany kominka na urządzenie spełniające wymogi dyrektywy Ekoprojekt.

Województwo mazowieckie:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe,
  • do końca 2022 roku należy wymienić kominki na takie, które spełniają normy Ekoprejektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w Ekoprojekcie.
  • od 1 października 2023 r. w Warszawie obowiązuje zakaz palenia w kominkach węglem.

Województwo małopolskie:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe,
  • w Krakowie całoroczny zakaz palenia w kominkach drewnem i węglem – od 1 września 2019 r.,
  • od 1 lipca 2017 roku można instalować wyłącznie kominki spełniające normy Ekoprojektu,
  • do 31 grudnia 2022 r. należy wymienić stare kominki na urządzenie spełniające wymogi Ecodesign – nie dotyczy to kominków o sprawności cieplnej na poziomie minimum 80% lub wyposażonych w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

Wielkopolska i Poznań:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe,
  • do końca 2025 roku konieczność wymiany kominków na urządzenia spełniające wymogi Ekoprojektu, z wyjątkiem kominków osiągających sprawność cieplną na poziomie minimum 80%.

Województwo śląskie:

  • zakaz palenia w kominkach niesezonowanego drewna, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • do 31 grudnia 2022 r. obowiązek wymiany kominków na urządzenia spełniające normy Ekoprojektu z wyjątkiem kominków osiągających sprawność cieplną na poziomie minimum 80%.

Województwo dolnośląskie:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe,
  • we Wrocławiu od 1 lipca 2018 wszystkie użytkowane i nowo instalowane kominki muszą spełniać wymogi Ekoprojektu, o ile nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu lub urządzeniami rozprowadzającymi ciepło (takie kominki traktowane są jak kotły, dla których obowiązują odrębne normy).

Województwo łódzkie:

  • zakaz palenia w kominkach paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15% (z wyjątkiem paliw o wartości opałowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%), węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20% (można palić tylko suchą biomasą – drewnem) oraz odpadów wszelkiego rodzaju,
  • od 1 stycznia 2022 r. możliwość montażu wyłącznie kominków spełniających wymogi Ekoprojektu,
  • do 1 stycznia 2025 r. - konieczność demontażu lub wymiany kominków niespełniających norm Ekoprojektu (termin ten być może zostanie wydłużony o rok).

Województwo podkarpackie:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe (o ile nie są głównym źródłem ogrzewania),
  • od 1 stycznia 2023 r. możliwość użytkowania wyłącznie kominków spełniających normy Ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Województwo pomorskie:

  • zakaz palenia w kominkach jedynie w dni smogowe,
  • możliwość korzystania z kominków rekreacyjnych (niestanowiących głównego źródła ciepła) tylko okazjonalnie i o ile spełniają one wymagania w zakresie Ekoprojektu, a ich eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.

Województwo zachodniopomorskie:

  • zakaz palenia w kominkach w dni smogowe (o ile nie są głównym źródłem ogrzewania),
  • do 1 stycznia 2028 r. konieczność wymiany kominków na urządzenia spełniające normy Ekoprojektu.

Województwo kujawsko-pomorskie:

  • zakaz palenia w kominkach niespełniających norm Ekoprojektu od 1 stycznia 2024 r. (do tego czasu należy wymienić urządzenia),
  • od 1 stycznia 2030 r. zakaz montażu kominków, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku lub mieszkania do sieci ciepłowniczej lub gazowej – dotyczy to Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Nakła nad Notecią oraz uzdrowiska Wieniec-Zdrój.

Województwo lubelskie:

  • zakaz palenia w kominkach najgorszych jakościowo paliw,
  • od 1 maja 2021 r. w nowo budowanych budynkach montowane kominki rekreacyjne muszą spełniać normy Ekoprojektu,
  • od 1 stycznia 2030 r. dopuszczalna będzie eksploatacja wyłącznie urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu.

Województwo opolskie:

  • ograniczenie możliwości eksploatacji kominków, które nie są jedynym źródłem ogrzewania w tzw. dni smogowe.
  • od 1 stycznia 2036 r. brak możliwości eksploatacji kominków niespełniających wymogów Ekoprojektu (z wyjątkiem urządzeń mających sprawność min. 80% oraz kominków zamontowanych po 1 lipca 2017 r.).

Województwo świętokrzyskie:

  • od 1 lipca 2026 r. wszystkie eksploatowane kominki muszą spełniać normy Ecodesign.

Jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie podlaskim
04.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak budować dom w województwie podlaskim? Przewodnik dla inwestorów

Zdecydowanie się na budowę domu to ważna decyzja, zwłaszcza jeśli rozważamy t...

Informacje regionalne
Budujesz dom w województwie świętokrzyskim
03.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budujesz dom w województwie świętokrzyskim? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Decyzja o budowie domu jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Tym bar...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie opolskim
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu w województwie opolskim: najważniejsze informacje w pigułce

Budowa domu jednorodzinnego to decyzja na całe życie, dlatego warto rozważyć...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie podlaskim
04.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak budować dom w województwie podlaskim? Przewodnik dla inwestorów

Zdecydowanie się na budowę domu to ważna decyzja, zwłaszcza jeśli rozważamy t...

Informacje regionalne
Budujesz dom w województwie świętokrzyskim
03.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budujesz dom w województwie świętokrzyskim? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Decyzja o budowie domu jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Tym bar...

Informacje regionalne
Budowa domu w województwie opolskim
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu w województwie opolskim: najważniejsze informacje w pigułce

Budowa domu jednorodzinnego to decyzja na całe życie, dlatego warto rozważyć...

REKLAMA
Zamknij