Jak sprawdzić czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Przed podjęciem decyzji o zakupie określonej działki budowlanej warto mieć już wybrany projekt domu albo przynajmniej przyjąć jakieś założenia odnośnie jego maksymalnych parametrów. Jest to istotne, ponieważ jeżeli inwestor podejmie jako pierwszą decyzję o zakupie działki, może okazać się, że projekt wymarzonego domu nie mieści się na niej.
Marzenia swoją drogą, a możliwości swoją – z taką myślą zmierzą się niejednokrotnie wszyscy, którzy decydują się na budowę domu. Może się tak zdarzyć już na samym początku tego procesu! A to dlatego, że wiele osób zaczyna planowanie budowy od oglądania projektów domów i wybrania „tego wymarzonego”. Jednak późniejsze zgranie go z dostępnymi dla nas działkami może okazać się trudniejsze, niż myśleliśmy.
Przepisy określające, jak może zostać zabudowana działka
Zanim zdecydujemy się na budowę domu, musimy spełnić wiele wymagań formalnych. Wśród nich znajdziemy też przepisy, które w dużym stopniu wpływają na to, jaki do możemy wybudować na danej działce. Dlatego też do procesu wyboru działki i projektu domu powinniśmy podchodzić z otwartą głową. Czasem potrzebne będą zmiany w projekcie domu, żeby zmieścił się na wymarzonej działce, a czasem po prostu trzeba będzie poszukać innej działki lub innego projektu.
Minimalna odległość budynku od granic działki
Położenie obiektu na działce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690). Pierwszym, na co inwestor powinien zwrócić uwagę weryfikując działkę pod wybrany projekt pod względem wielkości, jest zawarta w dokumencie minimalna odległość lica ściany zewnętrznej budynku od granicy sąsiedniej działki. Wynosi ona 3 m, jeśli w ścianie nie ma otworów okiennych i drzwiowych lub 4 m, jeśli w ścianie są okna lub drzwi. Nie trudno więc obliczyć, że budując przykładowo dom o szerokości 10 m, który od strony jednej z sąsiednich działek ma okna, a po drugiej nie ma, inwestor będzie potrzebował działki o minimalnej szerokości 17 m. Rozporządzenie reguluje również bardziej szczegółowe aspekty lokowania budynku na działce.
Przy nierównoległym do granicy działki usytuowaniu ściany budynku należy zachować odległość 4 m od granicy do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych odległości minimalnych o więcej niż 0,5 m, natomiast balkony, galerie, werandy, tarasy lub schody zewnętrzne o więcej niż 1 m. W przypadku zastosowania w budynku okna połaciowego, odległość jego najbliższej krawędzi do granicy działki mierzona w poziomie, nie może być mniejsza niż 4 m.
Minimalna odległość budynku od drogi
Inwestor powinien również zweryfikować wstępnie wybraną działkę pod względem jej głębokości. W tym celu należy dowiedzieć się jaka jest minimalna odległość sytuowania budynku od drogi. Tego parametru nie regulują jednak żadne przepisy ogólne. Wytyczne określające linię zabudowy na danym terenie inwestor może znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni. Jeśli dany teren nie podlega MPZP, odległość lica elewacji frontowej od drogi określona zostanie w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którą inwestor będzie musiał wnioskować.
Zweryfikowanie możliwości realizacji projektu na danej działce pod względem parametrów jest jednym z elementów adaptacji gotowego projektu domu. Istotne jest jednak, żeby mieć pełną świadomość wytycznych dotyczących lokowania obiektu na działce budowlanej jeszcze przed przystąpieniem do adaptacji, a nawet przed wyborem projektu. Pomoże to w podjęciu pierwszych decyzji odnośnie wyboru działki i projektu domu.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu
Dodano: 26.01.2020 | Zaktualizowano: 26.01.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora