Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak sprawdzić, czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Jak sprawdzić czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Projekt wymarzonego domu wybrany. Teraz jednak przyszedł czas na znalezienie działki, do której budynek będzie idealnie pasował. Jedna działka, druga, trzecia… każda o innych wymiarach, kształtach i innym usytuowaniu. Jak sprawdzić, która z nich będzie najlepsza? Skąd mieć pewność, że wybrany projekt będzie w ogóle do którejś pasował? O czym pamiętać, wybierając działkę i co uwzględnić, by mieć pewność, że inwestycja spełni wszelkie oczekiwania? Jak sprawdzić, czy dom zmieści się na działce i jak rozplanować jego usytuowanie?

Marzenia swoją drogą, a możliwości swoją – z taką myślą zmierzą się niejednokrotnie wszyscy, którzy decydują się na budowę domu. Może się tak zdarzyć już na samym początku tego procesu! A to dlatego, że wiele osób zaczyna planowanie budowy od oglądania projektów domów i wybrania „tego wymarzonego”. Jednak późniejsze zgranie go z dostępnymi dla nas działkami może okazać się trudniejsze, niż myśleliśmy.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele czynników wpływa na to, czy nasz wymarzony dom będzie mógł stanąć na konkretnej działce? W tym artykule postaram się przybliżyć Wam ten temat, rozwiewając wszelkie wątpliwości i pomagając w podjęciu właściwej decyzji.

Rozmiary działki – jak dokładnie zmierzyć działkę i jakie wymiary są niezbędne do uwzględnienia

Wielkość działki jest zazwyczaj najistotniejszą kwestią, na którą zwracamy uwagę, szukając najlepszego dla siebie trenu. To głównie od wymiarów działki będzie zależało, jaki dom się na niej zmieści i będzie najbardziej funkcjonalny. Istotne jest więc zadanie pytania – jak sprawdzić wielkość działki? Można to zrobić na kilka sposobów.

Jedną z metod jest udanie się do wydziału geodezji odpowiadającego za dany teren urzędu i zamówienie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Będzie w nim określona nie tylko wielkość działki o danym numerze ewidencyjnym, lecz także wskazane będzie klasyfikacja gruntu.

Jak sprawdzić, czy projekt pasuje do działki? Kolejnym sposobem jest skorzystanie z internetu, a dokładniej z Geoportalu. Aby sprawdzić wielkość terenu, należy wejść w zakładkę Ewidencja gruntów i budynków i znaleźć konkretną działkę poprzez:

  • zaznaczenie jej na mapie,
  • podanie numeru ewidencyjnego,
  • wskazanie dokładnego adresu,
  • wpisanie współrzędnych z GPS.

Po znalezieniu interesującej nas działki, należy przejść do zakładki Analizy. To właśnie tam można sprawdzić dokładne pomiary nieruchomości. Za pomocą specjalnej linijki mierzy się różnorodne wymiary. Zainteresowane osoby mogą określić nie tylko wymiary działki, lecz także sprawdzić między innymi, jaka jest odległość do drogi publicznej.

Wybierając działkę, trzeba także koniecznie pamiętać o tym, czy chce się budować duży, czy mniejszy dom. Niekiedy zdarza się sytuacja, że działka jest niezwykle urokliwa, jednak zbyt mała, by powstały na niej nasze wymarzone cztery ściany.

Droga dojazdowa do działki. Ile kosztuje i jaką musi mieć szerokość?

Przepisy określające, jak może zostać zabudowana działka

Zanim zdecydujemy się na budowę domu, lista formalności, jakie musimy spełnić, jest długa. Wśród nich znajdziemy też przepisy, które w dużym stopniu wpływają na to, jaki do możemy wybudować na danej działce. Dlatego też do procesu wyboru działki i projektu domu powinniśmy podchodzić z otwartą głową. Czasem potrzebne będą zmiany w projekcie domu, żeby zmieścił się na wymarzonej działce, a czasem po prostu trzeba będzie poszukać innej działki lub innego projektu.

Minimalna odległość budynku od granic działki

Położenie obiektu na działce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690).

Pierwszym, na co inwestor powinien zwrócić uwagę weryfikując działkę pod wybrany projekt pod względem wielkości, jest zawarta w dokumencie minimalna odległość lica ściany zewnętrznej budynku od granicy sąsiedniej działki. Wynosi ona 3 m, jeśli w ścianie nie ma otworów okiennych i drzwiowych lub 4 m, jeśli w ścianie są okna lub drzwi.

Nietrudno więc obliczyć, że przykładowo budując dom o szerokości 10 m, który od strony jednej z sąsiednich działek ma okna, a od drugiej nie, inwestor będzie potrzebował działki o minimalnej szerokości 17 m. Rozporządzenie reguluje również bardziej szczegółowe aspekty lokowania budynku na działce.

Przy nierównoległym do granicy działki usytuowaniu ściany budynku należy zachować odległość 4 m od granicy do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych odległości minimalnych o więcej niż 0,5 m, natomiast balkony, galerie, werandy, tarasy lub schody zewnętrzne o więcej niż 1 m. W przypadku zastosowania w budynku okna połaciowego, odległość jego najbliższej krawędzi do granicy działki mierzona w poziomie, nie może być mniejsza niż 4 m.

Minimalna odległość budynku od drogi

Inwestor powinien również zweryfikować wstępnie wybraną działkę pod względem jej głębokości. W tym celu należy dowiedzieć się jaka jest minimalna odległość sytuowania budynku od drogi. Tego parametru nie regulują jednak żadne przepisy ogólne.

Wytyczne określające linię zabudowy na danym terenie inwestor może znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli dany teren nie podlega MPZP, odległość lica elewacji frontowej od drogi określona zostanie w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którą inwestor będzie musiał wnioskować.

Zweryfikowanie możliwości realizacji projektu na danej działce pod względem parametrów jest jednym z elementów adaptacji gotowego projektu domu. Istotne jest jednak, żeby mieć pełną świadomość wytycznych dotyczących lokowania obiektu na działce budowlanej jeszcze przed przystąpieniem do adaptacji, a nawet przed wyborem projektu. Pomoże to w podjęciu pierwszych decyzji odnośnie wyboru działki i projektu domu.

Nieprzekraczalna linia zabudowy – czym jest i czy można ją zmienić?

sprawdzanie, czy projekt pasuje na działkę

Jakie są zasady dotyczące orientacji budynku na działce?

Orientacja budynku na działce będzie wpływała na jego funkcjonalność, a nawet oszczędność energii, dlatego tak istotne jest wzięcie pod uwagę wszystkich czynników. Warto zwrócić uwagę na:

Jak usytuować dom na działce? Za optymalne uznaje się rozwiązanie, w którym pomieszczenia, w których przebywamy rano, położone są od strony wschodniej, a te, w których przebywamy wieczorem – od zachodniej. Trzymanie się tej prostej zasady wpłynie na komfort życia mieszkańców i pozwoli w pełni wykorzystać naturalne oświetlenie.

Optymalne ułożenie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata będzie przedstawiało się więc następująco:

  • kuchnia – strona północna lub północno-wschodnia;
  • salon – strona południowa;
  • strefa nocna, czyli sypialnie – strona zachodnia (szczególnie dla osób, które przebywają w nich jedynie wieczorem) lub strona wschodnia (polecana osobom, które wstają wcześnie rano i w sypialni spędzają więcej czasu);
  • pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, wiatrołap – strona północna;
  • taras i ogród – strona południowa.

Wpasowując dom na działkę, trzeba też pomyśleć o tym, jakie ustawienie jest najlepsze, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Najlepsze usytuowanie dla domu energooszczędnego to południowe zbocze – pozwala ono na najlepsze nasłonecznienie.

Sytuując dom na działce, warto też zwrócić uwagę na otoczenie, krajobraz wokół budynku. Wysokie drzewa mogą zarówno chronić przed zimnymi wiatrami, jak i zacieniać. Trzeba pamiętać jednak o tym, by roślinność znajdująca się na działce umożliwiała swobodny przepływ powietrza, by mury nie zawilgotniały.

Istotne będzie tez ustalenie kierunku wiatru. Najlepiej, gdy dom usytuowany jest tak, że wiatr północny nie powoduje zbyt dużych strat ciepła, a także umożliwia naturalną wentylację pomieszczeń. Jeśli chodzi o kierunek wiatru, trzeba pamiętać, że w Polsce najczęstszym jest kierunek zachodni – właśnie dlatego najmniej pożądane jest wejście od tej właśnie strony.

Czym jest obowiązująca linia zabudowy? Czym różni się od nieprzekraczalnej?

Jak uwzględnić istniejące przeszkody naturalne przy wpasowywaniu domu na działce?

Aby dobrze wpasować dom na działkę, trzeba uwzględnić wiele kwestii. Kolejną jest ukształtowanie terenu i występowanie na nim różnych przeszkód naturalnych. Im działka będzie bardziej płaska i równa, tym oczywiście usytuowanie domu będzie na niej łatwiejsze, a sama budowa będzie generowała mniej kosztów.

Naniesienie domu na działkę powinno odpowiadać też występującym na niej warunkom glebowym. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu – dzięki nim można dowiedzieć się, czy występują części gliniaste, jaka jest nośność gruntu. W ten sposób podjęcie decyzji o tym, jak usytuować dom na działce, będzie prostsze i po prostu bezpieczniejsze.

Każdy, kto zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić, czy projekt pasuje do działki, powinien też wziąć pod uwagę występowanie na niej terenów podmokłych czy chociażby osuwisk – podjęcie się realizacji inwestycji na takich gruntach może nie skończyć się dobrze.

Dom powinien być naniesiony na grunt, który charakteryzuje się jak najlepszą nośnością. Posadowienie budynku na słabszych gruntach będzie wiązało się ze wzmocnieniem konkretnych części, tak by dom nie osiadał, a jego ściany nie pękały.

Jeśli działka jest pochylona, można postawić na niej dom z częściowym podpiwniczeniem. Inaczej będzie trzeba wyrównywać cały teren, co będzie generowało dodatkowe koszty.

Może się też zdarzyć tak, że np. wybrana działka mieści się na skraju lasu lub otoczona jest wzniesieniami lub pagórkami. Wpasowując dom na taką działkę, trzeba pamiętać, że przeszkody takie są naturalnymi pochłaniaczami światła. Istotne będzie w tym przypadku więc takie usytuowanie budynku, by miejsca, w których przebywa się w ciągu dnia, znajdowały się tam, gdzie dociera jak najwięcej światła.

Z kolei sypialnie powinny znajdować się w miejscach zacienionych. W te sposób natura będzie współgrała z naturalnym rytmem dnia.

Polecamy również nasze wideo odnośnie tego tematu:

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

REKLAMA
Zamknij